aar beter verkeer! STADSNIEUWS Muziek uit de oude doos Ücf&nda dewerking is ereischte Vitamine D 283 Paar schoenen in beslag genomen VAN DE POLITIE Dure, slechte cacao Dirk J. Balfoort besprak vergeten klanken Burgerlijke Stand KLOMPERTJE KLOMP KENNISGEVINGEN RADIOPROGRAMMA NA 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 4 NOVEMBER 1941 STISCHE gegevens mogen dor ,oor buitenstaanders weinig opleveren, zij hebben toch Zij vragen de aandacht voor iteiten en afwijkingen, richten np wonde plekken en stern- nadenken over de vraag, hoe het best genezen kan. jaren, die dezen oorlog vooraf- .ceff ons land op verkeersge- slecht figuur geslagen. De cij- ke wij hier niet nader zullen zijn er, óm dit te bewijzen, zich afvragen, wat de oorzaak is en zich met de gedachte dat er in de voorbije jaren toch' dice" gedaan is, om de men en verkeerswijs te maken. Op aan de jeugd onderwijs in de •egels gegeven, examens zijn af- Vcilig Verkeer-acties werden gezet, kortom, men zag het ge en men deed jz'n best. En nu cijfers, die aangeven, dat die maar weinig baatte, dat het jrkeersongevallen abnormaal Waar de fout schuilt o.i. il en gebrek aan medewerking gebruikers mag nu geen er zijn, welke op de lange baan wordt. Men moet het feit ac- dat de veiligheid van ons ver gelijken tred gehouden heeft tbreiding van ons wegennet en ;n om behoorlijke verkeers- te kweeken, niet gelukt is. >n is dit trouwens op verga de an Veilig Verkeer geconsta- een voorbeeld te noemen: één in deze gemeente ging er 8m wekelijks een lesuurtje te aan verkeersonderwijs. Bij do talloos velen in den lande.— roep om daadwerkelijke mede vrij wel geen weerklank. Op men elke seconde van den eigen oogen aanschouwen, dat heiften maar bitter weinig óp- vorden. Waarschuwingen hiel- processen-verbaal evenmin, en gaat er lustig mee door, iranlwoordelijk jegens zichzelf ledemenschen te gedragen, buitenland en inzonderheid ivij hier Duitschland is men werk gegaan. Met verblijden- aten. irook, dat men van dien kant, ring geleerd, ingrijpend wil en den tegen een euvel, dat hier rl en onze veiligheid in hooge var aandoet. Waarbij verwacht at ieder weldenkend mensch ewerking zal vcrlcenen. ilistiek heeft uitgewezen, dat jroote aantal ongelukken veldt 828 dooden, 15626 gewon en veelvoud daarvan aan min- igo ongelukken! het gevolg iei rechts houden, verkeerd uit leen voorrang verlecncn, geen «even, onoplettendheid op ten en niet opvolgen van de 'le voorschriften, ind men in Duitschland tegen den strijd aan? zag men daar in de toekomst uitbreiding van het snelver- lusief gevaar, dat al het nieuwe nateriaal voor medemenschcn )én opleveren. Om dit zooveel 'fgen te gaan, leidde men ver dijen op, die gespecialiseerd en I werden, alvorens practisch op Vooral op de jeugd hield men gericht, de scholen kregen tot de lesuren te wijden aan alle verkeersproblemen. Men liet hij theoretische lessen. Langs werden steekproeven genomen men er de verkeerszöndaren de les gelezen werden en die ording moesten afleggen. Paar- i? eon grootscheepsche actie in gepaard. De resultaten bleven het aantal ongevallen liep 'nstige uitwerking hadden ook dichte Zondagmorgen-lessen, uikers in overtreding werden erd, om op bepaalde plaatsen komen ontvangen. Hielp diet, dan volgde een repetitie, west al heel raar loopen, wilde strafrechterlijke vervolging van a. NIET alleen het voorkomen van fou ten werd beoogd, men stelde zich levens in op het feit van het ongeluk zélf. Daartoe werd een wijd vertakte verkeershulpdienst met telefonische pos ten op elke 5 K.M. langs de wegen in het leven geroepen. Via die posten is steeds snelle hulp te bieden. Daaruit leerde het publiek, dat aanvankelijk met ietwat scheeve oogen de nieuwe methode aangekeken had, begrijpen, dat deze maatregelen voor eigen bestwiL en vei ligheid waren. Men kweekte op die wijze ertrouwen. de afstand tusschen ver keerspolitie eenerzjjds en weggebruikers anderzijds werd verkleind en overbrugd! OP het oogenblik brengt de oorlog met' zich, dat het gewone verkeer aan banden gelegd is. - Er staat echter een enorme toename van het verkeer te, wachten, wanneer de oorlog ten einde is. Dan pas ingrijpen ware foutief en zeker te laat. Nederland is in dit op zicht. aclyerop, het kan h.v. een verge lijking met het Rijnland niet doorstaan, dat veel ryiinder ongelukken te boek heeft staan op een grootere en dichtere bevolking.v Maatregelen moeten n u getroffen worden. Daarmede is een groot alge meen belang gemoeid. Een iéder maar dan ook een ieder, van klein tot groot diene dat te beseffen. Mede werking is vereischte en moreele plicht. B'lijkens een publicatie in dit num mer worden in het begin van de vol gende week kosteloos vitamine D-tablet- ten uitgereikt. Aanstaande moeders, die 6 maanden in verwachting zijn. en kin deren van 3 maanden tot 3 jaar, komen hiervoor in aanmerking. Nu dezen win ter vrijwel geen levertraan verstrekt zal worden, is deze zaak van groot be lang. Men leze de publicatie en volge haar wenken op! Kneuterdijk 20 te Den Haag auspiciën van de Nederlandsch- KCultuurgemeenschap een voor- Inhouden op oude muziek anten. Een oude .serpent wordt Jnstreerd (Polygoon-Meyer) Door de politie is dezer dagen weer een uitgebreid onderzoek ingesteld in verband met overtreding en ontduiking van de economische voorschriften. Zoo heeft men ontdekt, dat hier twee schoenwinkeliers een groote partij schoe nen frauduleus in voorraad hadden. Te gen beiden is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de schoenen, resp. 123 paar en 160 paar, in beslag zijn genomen. Een huiseigenaar werd geverbaliseerd wegens opdrijving van den huurprijs. Hetzelfde lot. onderging een expediteur te dezer stede ter zake van prijsopdrij ving in verband met het vervoersbesluit. Een huisvrouw ging op de bon, wegens het verkoopen van een boterkaart; ook de vrouw, die de kaart gekocht had, kreeg een proces-verbaal. Tegen een zekeren E. uit Zeist werd proces-verbaal opgemaakt wegens het koopen van vier vetkaartcn, evenals te gen den verkooper B. Een groentenhandelaar zag zich ge verbaliseerd, omdat hij zijn groenten op de kar niet geprijsd had. Tenslotte ging iemand, die hier zonder vergunning tex tielgoederen verkocht, op de bon. De politie moest gisteren weer eens tegen de jeugd optreden wegens balda digheid. In de Willem van Mechclen- straat waren twee twaalfjarige knapen bezig met messen de jonge hoornen van hun bast te ontdoen, terwijl in de Lan- gestraat een etalageruit het slachtoffer werd van twee jongens, die een dertien jarig meisje door de ruit duwden. Zes wielrijders gingen op den bon we gens onvoldoende verlichting. Aangifte werd gedaan van diefstal van een vier tal rijwielen. Zooals zich ook in den vorigen wereld oorlog voordeed, zijn er ook thans weer personen, die niet schromen om artike len op de markt te brengen, waarvan de prijs heel hoog, doch de kwaliteit zeer laag is. Een drietal handelaren vermeng de 70 deelen taptemelkpoedor ep 30 dee- len zeer ontvette cacao en bracht het onder een etiket in omloop, waarop te lezen viel, dat men te doen had met „magere melkpoeder, melksuiker en ca cao". Gezien de werkelijkheid, was dit •wel wat erg zacht uitgedrukt. Bovendien werd het artikel ver boven de toegesta ne waarde, zijnde max. 50 cent per kg. geprijsd. Op die manier werd ruim 150 kg. van de hand gedaan. Een grossier uit onze stad, die de „lek kernij" had gemengd, verkocht haar voor 1.54 per kg. aan een handelaar te Apeldoorn, die in Amsterdam zijn waar verkocht voor 1.80 per kg. Die prij.zen waren veel te hoog. De inspecteur voor de Prijzenbeheersching heeft de betrok kenen in dit handelszaakie respectieve lijk veroordeeld tot boetes van f 1200, 500 en 700, in welke bedragen de groote winsten der verkoopers verdiscon teerd waren. DE R.K. SPAARBANK Het overzicht van de R.K. Spaarbank luidt voor de maand October: Bedrag der inlagen f 831627; bedrag der terugbetalingen f 1611.76. Afbetaal de boekjes 1. Aantal posten van inlagen 37. Aantal posten van terugbetalingen 32. E heer Dirk J. Balfoort, hoofdcoii- servator van het gemeentemuseum te Don Haag, gaf gisteravond in 's Prin senhof voor de Nederlandsch Duitsche Cultuurgemeenschap een lezing over oude muziekinstrumenten. Het Zeppa- ronikwartet was van de partij om ge luiden te tooveren uit het oude speel tuig en mede daardoor werd deze cau serie een interessant uitstapje in een vrijwel vergeten rijk van verloren klan ken. De voorzitter van de plaatselijke af- deeling der Cultuurgemeenschap, prof. dr. H. Sparnaay, uitte er zijn voldoe ning over, dat thans een Nederlandsch spreker op het podium stond, terwijl dit de vorige maal de Duitsche ont dekkingsreiziger Colin Ross was. Op die manier wordt een werkelijke uit wisseling van cultuurwaarden moge lijk, zoo concludeerde hij. Gezegd -dient te worden, dat men moeilijk een beteren spreker over mu ziekinstrumenten uit den tijd van rid- cÜerknap.en, pruiken, hoepelrokken, trekschuit of hooge hoeden had kun nen kiezen dan Dirk Balfoort. Hij ver staat niet alleen dien tijd als weinig anderen, 'hij weet er ook met aangena- men, onopgesmukten zwier van te ver tellen. Zijn lezing zal niet spoedig ver geten worden. De instrumenten van vroeger eeuwen hadden over 't algemeen een veel 'in- tiemeren klank dan de onze. Ze hoef den ook niet luid te zijn, want instce voor concertpodium of danszaal wa ren ze bestemd voor de beslotenheid van huiselijken haard of kleinen vrienden kring. Men denke aan de Collegia Mu- sica of aan de „salons". Eeu\Ven terug speelde men met kla roenen van de torentransen, bij feeste lijke gebeurtenissen zooals verjaar dagen van den burgemeester. Die in strumenten had men in vier toonhoog ten, overeenkomstig met de menschelij ke stem. Het basinstrument was niet bepaald een handig dingetje. Het was een paar meter lang en om beter han teerbaar te zijn als een slang saamge wrongen. Zeer terecht gaVen de musici dier dagen, die de vreemdste toeren moesten verrichten om met hun vin gers bij de kleppen te kunnen komen, de basklaroen-cden naam van Serpent. De klank, die volgens de ovérleverim1 tegen het geluid van 20 zangers opda verde, was diep en vol. Na verschillen de verbeteringen ten aanzien der han teerbaarheid kwam men, via de Bugel- sché bashoorn, bij' de Ophicleide, jaren lang een belangrijk instrumept in de Fransche militaire kapels. Maar ook dit apparaat moest tenslotte het veld ruimen voor den genialen Sax cn zijn Saxofoons. WIE vond de dwarsfluit uit...? De wetenschap heeft het nog niet vastgesteld en dat zal nooit gebeu ren ook. Daarom had Dirk Balfoort het volste recht om heel onwetenschappe lijk te zeggen: „Ze is er altijd geweest". In de 15e en 16e eeuw bestonden ze nog uit éen stuk, later veranderde dit. Waarom? Niet om de vervoerbaar heid. Maar het gebeurde nogal eens, dat het begeleidend instrument een an dere toonhoogte had en dan klonk het gelijk kattengejammer. Men kon de fluit dan „stemmen" door de verbin dingen een weinig in of uit elkaar te schuiven... 't ging dus rijkelijk primi tief. Trouwens: primitiviteit was in den stijl dier dagen. De gaten werden er niet wetenschappelijk in geboord, ihaar „op gevoel" en vaak ook zoo, dat ze 't gemakkelijkst met de vingers te bereiken waren. Een moderne fluittist kan er in het begin alleen maar mooi valsch op spelen, maar zijn voorgan ger uit de middeleeuwen hield Cr om toch zuiver op te blazen, een heel adem- en liptechniek op na. Christophel Denner uit Neurenberg vond de klarinet uit Dat was in 1707 en de menschheid, die ook toen heel goed wist wat behoudzucht is, wilde vjin die nieuwigheid niets weten. Tóch verwierf zij langzaamaan eenige 'bekendheid. Mozart ontdekte" de klarinet in 1778. De man, die zich interesseerde voor alles wat nieuw was, schreef direct een kla rinet-compositie. Maar njL een maandje kwam de klarinettist vertellen, dat 't niet te spelen was. „De lonen zitt£n er toch op", zei Mozart. „Ik verander niets aan mijn compositie, ga naar huis en oefen!" Op een klarinet k *la Mozart werd door een der leden van het. kwartet een gedeelte uit. 'het klarinetconcert van Mozart gespeeld. Een prachtklank zit er in zoo'n oude klarinet. Over klarinetten gesproken: Wie in het bosch wandelde en een roman tischen of sentimenteelen aanval kreeg, aldus Dirk Balfoort, kon zijn klarinet wandelstok „trekken" en er een deuntje op spelen. Er waren meer van die com binaties. Wat zegt men van een- viool wandelstok, compleet met strijkstok? Voorts kende men vroeger de Basset hoorn. Onbegrijpelijk, dat een instru ment met zoo'n klank „vergeten" kon worden. Begrijpelijker is het verdwij nen van de trompette marine, een „Non nengeige", waaraan heel aardige Lc genden verbonden zijn. Na de pauze werden de toetsinstru menten clavichord, clavecymbcl en de tafelpiano uit Mozart's tijd behan deld en bespeeld. Een wonderlijk teere innige klank school er in. Maar de Vio la da Gamba, waarvan het eenige com plete en bruikbare exemplaar in het het bezit van het' Haagsch museum is, gebouwd door den onvergetelijken Tief- fenbrucker, bezit een toon, zoo subliem van kwaliteit, dat men er eigenlijk graag de cello onzer dagen voor cadeau zou doen. Tot besluit speelde het muzickgezel schap, dat demonstraties gaf op bijna alle genoemde instrumenten, bet Largo uit de Trio-sonate in A-kl. terts van J. Ph. Krieger op het klassieke speeltuig Viool, viola da gamba en clavecymbel GRAND THd&TRE. Van Vrijdag t.m. Don derdag, behalve Dinsdag, vertooning van „Het dolende hart". Andere avonden 8 n.m., Woensdag en Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur doorl., Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur doorl. Andere avonden 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag matinde om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag af vertoo ning van „De roman van een manne quin". Voorstellingen als in Grand ThdStro. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Was ik maar nooit getrouwd." Voorstellingen als ln Grand Thé&tro, behalve de matinée's. GILDEHUIS. Herfsttcntoonstclling A.K G 12 November. SIERKUNST. Tentoonstelling van Mies v. d. Zwaai, Court Veldkamp en Jan de Clcr 26 November. GRAND THd&TRE. 4 Nov. Residentie Too- neel. Opvoering van .^Operatic geslaagd". 7.30 uur nam. VOLKSGEBOUW. 5 Nov. Vreugdo en Ar beid. De heer Ch. v. d. Bilt uit Heerlen spreekt over het ponsioenvraagstuk. 7.30 uur. DE VALK. 8 Nov. R'damsch Kindertooneel. Opvoering van „Jople Slim en Dikkie Bigmans". 2 cn 4 uur. GRAND THéaTRE. 20 Nov. Ncderl. Too- neel „Ik hou van vier vrouwen". 7.30 uur n.m. GRAND THd&TRE. 27 Nov. Concertver- eeniging: Arnhemsche Orkestver. 7.30 uur. GEBOREN: Mnrgaretha Evertje Maria, d. van Lambertus Catharinus de Bruin en Mnr garetha de Kruyf; Kla&ina, d. van Evert van Deuveren en Maria Wassink; Yntje Petro- nella, d. van Herman us Buikhuizen en Ger- rigje Bosch; Wilhelmus Johannes Maria, z. van -Johannes Antonius Maria Zuydwyk en Adriana Elisabeth van der Geld; Willem, z. van Marius de Kruijff en Hcndrikje Zeil maker; Lambertus, z. van Lambertus van den Brom en Earbara Catrina Brandsen. OVERLEDEN: Anna Maria van Schaik, 73 j., weduwe van Willem Jacobus Crop; An na Maria Werf. 61 j., weduwe van Rcinicr Reuijl; Ida Visser, 44 jaar, gehuwd met Hen drik Visser. TELEFOONAANSLUITINGEN Telefonisch aangesloten werden: 6078 E. de Maar, Borneoplein 17. 6268 G. v. d. Pol, kantoorbed. W. Heuveling Melk- en Melkpro ducten Bunschoten, Edison- straat 38 6273 H. E. J. Botje, N.V. Philips, 't Stort Zuid/45. 6850 Amersfoortsche IJs vereen iging, Clubhuis IJsbaan, Clubhuis Ru bensstraat. BINNENLAND BLOKKADE-PRIJSVRAAG In het blad „Blokkade", dat'dezer da gen in geheel Nederland huis aan huis bezorgd wordt, komt een prijsvraag voor in den vorm van een lettergrepenraad sel. Alle Nederlanders worden uitgenoo- digd aan <jez$ prijsvraag deel te nemén. Er wordt een aantal prijzen beschikbaar gesteld voor de helft, bestaande uit geld, voor de helft uit Winterhui ploten. De eerste prijs bedraagt ƒ250,plus 500 Winterhui ploten, de tweede prijs 125,—r plus 250 Winterhulplóten enz. Voorts is een aantal boekwerken als prijzen be schikbaar gesteld. Goede oplossingen worden vóór 1 December 1941 ingewacht bij het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, Afdeeling Actieve Pro paganda, Prinsessegracht 21. Den Haag. Gemeente j 1 I |pH Amersfoort DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN In afwijking van de publicatie in de plaat selijke bladen van 31 October- j.l. kunnen van 5 tot en met 10 November 1941 \vcder9m aan vraagformulieren voor schoenen worden af gehaald. Deze formulieren zijn verkrijgbaar by den portier van het distributiekantoor op boven genoemde data tusschen 9 en 12 uur en tus schen 2 en 3 uur. Inlevering van de ingevul de formulieren kan eveneens by den portier geschieden en wel uiterlijk op 10 Novem'oer a.s. Op het niet juist invullen zyn strenge straffen gesteld; dit betreft vooral de vraag hoeveel schoenenbonncn botrokkene sinds den aanvang van de 'distributie ontving. Onvolledig ingevulde formulieren worden direct terzijde gelegd cn niet in behande ling genomen. Dc Leider van 'den Distributiedienst, J. HAARS. VERSTREKKING VITAMINE D-TABLETTEN Be'gin volgende week worden kosteloos vitamine D-tablctten^verstrekt. In aanmerking da"arvoor komen kinderen van 3 maanden tot cn met 3 jaar, alsmede aanstaande moeders, die 6 maanden in ver wachting zyn en daarvan een bew'ys van hun huisarts of vroedvrouw overleggen. Nu dezen winter vrywel geen levertraan verstrekt zal worden, verdient het ten zeerste aanbeveling, deze tabletten geregeld in te nemen en wel - tablet per weck Ten behoeve van bovenvermelde personen zal telkenmale voor 4 weken tegely'k uitge reikt worden, dus -1 tabletten. Aanvraagformulieren voor deze verstrek king kunnen op 5, 6 cn 7 November a.s. af gehaald worden b\j den portier van het dis tributiekantoor, telkenmale tusschen 9 en 12 uur of tusschen 2 en S uur. By het afhalen van het aanvraagformulier kan tevens worden vernomen op welken datum dc tabletten, tegen inlevering van het ingevulde formulier cn overlegging van stam kaart of bewys van aanstaande bevalling, in ontvangst kunnen worden genomen. De Directeur van den Gerpecntelyken Geneeskundigen Dienst. Hoogleeraarsbenoeming te Amsterdam De burgemeester van Amsterdam heeft in de vacature, ontstaan door het aan prof. dr. D. van Embden verleende ontslag, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de Staathuishoudkunde aan de Gemeentelijke Universiteit prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, aldaar. Voorts heeft de burgemeester van Amsterdam ter voorziening in de vaca ture-prof. dr. Ph. Kohnstamm, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de paedagogiek aan de Gom. Universiteit prof. dr. M. J- Langeveld, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. MENGMACHINES 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. Ingevol ge het mengvoedcrbesluit 1939 I is het voorhanden of in voorraad hebben van een niot-verzegelde maal- of mengin- richting, welke kan worden gebruikt voor het bereiden van mengvoeder, ver boden. Dit verbod fceldt echter niet voor een persoon, die het vermalen van gra nen voor menschelijke consumptie als bedrijf uitoefent, voor een bereider van mengvoeder, die in het bezit is van een mengvergunning en voor een persoon tot wiens bedrijf liet vervaardigen, her stellen of verhandelen van maal- of menginrichtingen behoort. Zij., die deze installaties vervaardigen, herstellen of verhandelen zullen boven dien een voorraadsregister moeten bij houden. Voorts- is thans ook het ver handelen en afleveren van deze inrich tingen beperkt en nog slechts toege staan, indien de kooper in het bezit is van een hem door de Nederlandsche Meelcentrale uitgereikte aankooopvcr- gunning. MGR. A. VAN DE VENNE OVERLEDEN BEEK (L.). 3 Nov. Op Allerzielen, des middags orn 2 uur. is mgr A. van de Venne, oud-directeur van Roiduc. in het ziekenhuis te Sitttard overleden. Na. zijn priesterwijding werd hij be noemd tot. professor aan het college te Roiduc, waar hij achtereenvolgens als leeraar, prefect cn directeur 40 jaren on afgebroken zijn beste krachten heeft besteed aan den groei en bloei dezer on derwijsinrichting. Gedurende 21 jaren heeft de ontslapene het vermaarde Roi duc als directeur bestuurd. De roemrij ke tradities van de 39 abten cn zijn 6 collega's wist hij te handhaven. Kachel- en aanmaakhout wordt goedkooper 's-GRAVENHAGE, -i Nov. De prijzen voor kachelhout en aanmaak hout zullen voor het komende sei zoen iets verlaagd worden, zooals de gemachtigde voor de prijzen Imede- deelt. Deze verlagingr is het grootst in do boschrijke streken, waar 'de vrachtprijzen hot minst op den aan voer drukken. Tevens is een verschil gemaakt tus schen de betere houtsoorten en naald hout, waardoor een onbillijkheid van de vorige regeling is vervallen. Dè prijzen van naaldhout cn mindere soorten loof hout zijn dus in verhouding sterker ge daald. Ook voor aanmaakhout konden lagere prijzen worden bepaald. Vermelding „invoergoed" op facturen en prijsbladen •s-GRAVENHAGE, l Nov. De aan- dacht van het publiek wordt er op ge vestigd, dat in artikel 4 van de prijzen- beschikking invoergoederen no. 1 be paald is, dat iedere verkooper van bui- tenlandsche goederen, waarvan de ver koopprijzen op grond van dc bepalingen van deze beschikking zijn verhoogd, op iedere offerte en verkoopfactuur moet vermelden: „invoergoed", benevens den datum waarop de prijsverhooging heeft plaats gehad. Uitgezonderd van deze verplichting zijn de kleinhandelaar en de handelaar, die producten verkoopen, waarvoor een maximum prijsregeling is vastgesteld. Evenmin is bovenstaande regeling toe passelijk indien aan den afnemer prijs bladen zijn gezonden, waarop bovenbe doelde vermelding heeft plaats gehad. Indien op 'de-offertes, facturen en prijs bladen verschillende artikelen voor komen, moet duidelijk blijken, op welk artikel de vermelding betrekking heeft. Overtredingen zullen door de inspec teurs voor/Ie prijsheheersching worden gestraft, onafhankelijk van de vraag, of de berekende prijzen wettelijk geoor loofd zijn. VOORLOOPIG ERKENDE ZIEKENFONDSEN Dé secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft met ingang van 1 November 1941 aan de navolgende in stellingen alsnog een voorloopige erkenning en toelating verleend in den zin van het Ziekenfondshcsluit: Maatschappij Ziekenfonds voor Oost- Zeeuwsch Vlaanderen, Aerdcnburg; R K. Ziekenfonds .'.Beverwyk en Omstreken'1, Betferwyk; Maatschappij Ziekenfonds Alge meen Afdeelings-Ziekenfonds „Breda en Om reken", Breda; Algemeen Afdeelings-Zie kenfonds „Voorne en Putten" van de Neder landsche Maatschappij' tot Bevordering der Geneeskunst, Brielle; Ziekenfonds „Onder linge Hulp", Enschede; Maatschappij Zieken fonds „Zuid- en Noord-Beveland", Goes; N.V. Vereeniging „Het Zuid-Hollandsch Zie kenfonds", 's-Gravcnhage; Onderling Burger Ziekenfonds, 's-Gravenhagc; Maatschappij Ziekenfonds voor West«.Zceuw3ch Vlaande ren, Groedc; Ziekenfonds „Onderlinge Steun" der N.V. Ilazemeyer's fabriek van Signaalapparaten, Hengelo (O.); Maatschappij Ziekenfonds „By^onder Ziekenfonds Kam pen", Kampen; My. Ziekenfonds Zuid-Lim burg". Maastricht; Maatschappij Ziekenfonds „Noordwyk", Noordwyk-RinnenZiekenfonds voor N'yverdal en Hollendoorn, Nyverdal (gcm. Hollendoorn); Zipkinfonds „Zonder Baatzucht", Rotterdam: Zieken Sociëteit W.L.Z., Rotterdam;' Sociëteit „De Hoop", Schiedam: Geneeskundige Sociëteit Een dracht Maakt Macht", Schiedam; Zieken fonds ten behoeve van personeel van M. 'Jansen-de Wit's kousenfabricken N V., Schyndel; het Homoeopatisch Zieken- en On dersteuningsfonds „Utrecht", Utrecht; Maat schappij Ziekenfonds „Voorzorg en Hulp bij Ziekte", Utrecht: Maatschappij Ziekenfonds Vlaardingen en Vlaardinger-Amb'acht, Vlaar- dingen; Maatschappij f*nds „Wassenaar", Wassenaar. Deze fondsen, welke, krachtens de hun verleende voorloopige erkenning en toela ting de benaming „Algemeen Ziekenfonds" zullen voeren, zijn gerechtigd tot dc opne ming van leden, die, ingevolge de Ziektewet iverzekcringsplichtig zyn. 117Klop. klop. klop. deed het dikke mannetje op de bronzen deur, waar voor ze nu stonden. Daar moest be slist de koning, wonen, dacht Klomper- tie. maar het leek hem toch wel wat benauwd, om altijd achter zoo'n bron zen deur te pioeten zittenDan was hij toch maar liever in Palingdam. 11S. Klompertje keek zijn oogen uit. Daar ging de zware deur langzaam open en hij keek in een schitterende zaal. Niet op een troon, maar op een groot fluweelen kussen zat dc koning.- Dat kon Je direct zien. want hij had een gouden kroon op zijn hoofd. WOENSDAG 5 NOVEMBER 1941 HILVERSUM I. 415.5 m. 6.45 Gram* muziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gram.* muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNOt] Nieuwsberichten. 8.15 Gcwyde muziek (gr, pl„). 8.30 Gram.muziek. 9,15 Voor de huis* vrouw. 9.25 Gram.muziek. 11.00 Voor de kleu ters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Klaas van Becck en zijn orkest. 12.25^ Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische beri.chten. 13.00 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 13.40 gram.muziek. 14.15 Revida-scxtet. 15.00 Voor de Vrouw. 15.20 Gram.muziek. 16.00 Bybel- lezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gram.mu- ziek. 17.15 BNO: Nieuws-, economischo- en beursberichten. 17.30 Natiopale Jcudstorm- kwartier. 17.45 Omroeporkest cn sölist (opn.)l IS.15 Causerie „Volksgezondheid". 18.30 Boyd Bachman cn^zyn orkest. 19.00 Actueel half uurtje. 19.30 Melodie en poëzie. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lynverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gram.muziek. 20.-15 Amusementsorkest (opn.V 21.30 Gram muziek. 21.45 BNO:' Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: „The Dutch Achievements in the Netherlands Indies" of Gram.muziek. 22.15 Kurt Hctfienbcrgcr's orkest (opn.). 22.45 Gram.muziek. 23.20—24.00 Frans Wou ters en zyn orkest (opn.). HILVERSUM II 301 5 M. 6.45—8 00 Zie Hilversum I. 8 00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Pianovoordracht. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12.00 Otto Hendriks en zyn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomischo berichten. 13.00 De Mclodisten# solist en gram.muziek. 14.15 Voordracht. 14.30 „Daphne", opora (opn.). 16.00 Gram- muziek. 17.00 Voor de jeugd.. 17.15 BNO:] Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30. Omroeporkest en solist>(opn.). 1S.00 Orgelconcert en zang. 18.30 vocale duetten met pianobegeleiding. 19.00 BNO: Bra- bantscb praatje. 19.10 BNO: Nieuwsberich ten. *9.20 Volks^angkoor met pianobegelei ding. 19.45 „In en om de NSB" (Voorbereid door de N.S.B.). 20.00 Nederlandsch Kamer orkest en soliste. (Vanaf 20.15 all icn voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.00 Voordracht. 21.15 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsbe richten. 22.00 Gram.muziek. 22.10—22.15 Avondwijding. GEVOELIGE STRAFFEN VOOR CLANDESTIENE HANDELAARS GRONINGEN. 4 November. De eco nomische rechter alhier, mr. J. G. A. Kattenbusch, legde vand&ag, behalve flinke geldboeten, gevangenisstraffen varieeretide van twee weken tot zes maanden op aan een aantal verdachten, die betrokken rijn geweest bij een clan- destienen handel in allerlei goederen, zooals koffie, thee. zeep. schoenen en textielproducten, welke goederen in verschillende plaatsen van Gróningen en Drenthe waren opgekocht, om ten slotte in de stad Groningen aan den man te worden gebracht. OJ3RSEN NEDERLANDSCII CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE. 3 Nov. Koersen voor stortingen op 4 November 1941 tegen ver plichtingen luidende in: Belga's 30.1432 Zwit3ersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Docnsche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche markt 3.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turkschc ponden 1.45'4 Lewa 2.30 Pcngoe (oude schulden) f 86.519 Pengoe (nieuwe schulden) 45 89 Zloty foude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77. Hoofdredacteur: J. VALKHOFF. Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Onjtrck: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sportrubrlck: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3