Strenge controle op d textiel-distribu tie marn Hoogtij in Nederlandsche speelgoedfa brieken De ondermijnende agitatie der joodsche bolsjewisten Ziekteverzekering arbeiders in Duitschen weermachtsdienst KLÜMPERTJE KLO UIT DE STAATSCOURANT Frauduleuze palinghandel Propaganda materiaal in „De Schouw" Kerstpaketten voor het Oostfront Ned. Heide Mij. gaat grasland scheuren Uitslag van den A.N.V.V.- foto-wedstrijd fijn hebben, als Ge it wartier er van af kun! VERKOOPINQE 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 8 NOVEMBER 194 Sinterklaas werpt zijn schaduw vooruit J^ET is weer zoover dat bii de jongere J Jeugd (en veelal ook zij het minder klaarblijkelijk bij de oudere) het hart vut verwachting klopt" over de kansen van di koek versus de gard dat er het een en ander voor den schimmel mei de kolossale klimen balanceercapaciteiten bij den schoorsteen (eventueel bij den centrale- vcrwarmingsradiateur' gereed wordt sc legd. en dat, om het geval van de zake- liike zijde te bezien snoedofferten in speel goed worden gevraagd Sinterklaas werft ziin schaduw reeds vooruit (een beeld spraak welke de goed-hcilizman ons most vergeven) en er wordt dan ook alom reeds gewerkt teneinde zoo veel en zoo veelsoortig moseliik speelgoed op dr markt te brengen, waaruit de groote stroom winkelbezoekers, slnterklazcn-in- eigen-kring. een keuze zal kunnen doen. De Nederlandsche speelgoedfa brieken, die overigens in de laatste jaren gelukkig weinig over slapte in het bedrijf hebben kunnen klagen, bevinden zich thans, dank zij de tijdsomstandigheden in de bijzonder bevoorrechte, doch tevens moeilijke positie van den leverancier, die een artikel brengt of behoort te bren gen, dat bij millioenen kan worden verkocht, doch slechts bij tientallen kan worden geleverd. Men neme daarbij in aanmerking, dat 'de invoer van het speelgoed uit het bui tenland grootendcels, of geheel, is ge staakt. Alle metalen „technische" 6peel goederen, de mecanobouwdoozen, de treinen, al de zaken die „loopen door opwinden en de jonge eigenaars opwin den. door te loopen", zijn om begrijpelij ke redenen niet meer ingevoerd. Een eigen industrie op dit gebied had en beeft Nederland niet. en het is uiteraard niet te verwachten, dat bet thans tot eenigerlei fabricage van metalen speel goed in eigen land zou kunnen komen Houten speelgoed ER bestaan echter wel in Nederland eenige fabrieken, die zich met het vervaardigen van houten speelgoed be zig houden Met opzet spreken wij niej van een eigen speelgoed-industrie, daar de fabrieken zeer gering in aantal zijn en bovendien meercndeels nog de speel goed vervaardiging als nevenbranche uitoefenen. Op deze fabrieken rust nu de taak om aan de seizoensvraag te vol doen. Deze vraag is dit jaar bijzonder groot, zoowel door bet wegvallen van dpn import, alsook door het feit dat het buitenland een levendige belangstelling voor de Nederlandsche producten aan den dag legt. Hierbij staan de fabrican ten nog voor de moeilijkheid, dat zij, in tegenstelling met in vorige jaren, dit maal geen „slappen tijd" hebben gekend Zij konden bet gebeele iaar door meer kwijt, dan zij fabriceeren konden, en re- serve-voorraden om den eersten golf *7an seizoensaanvragen op te vangen, werden dus niet gevormd. Dat het druk is in de- enkele fabrieken, is dus slechts een milde omschrijving voor de koorts achtige bedrijvigheid, waarmede van dik hout planken gezaagd worden, en der kinderharten-verrukkende creaties worden geschapen. De kwestie van de materiaalvoor ziening laat natuurlijk ook haar in vloed gelden. Hout kan nu eenmaal voor gewichtiger doeleinden ge bruikt worden, dan voor bet amu sement* van de spes patriae, doch dank zij een rationalisatie van de fabricage en een beperking van het aantal soorten speelgoed komt men gelukkig nog een heel eind. Wat de beperking van het aantal soorten betreft, het door een enkelen fabrikant ingestelde onderzoek naar de belangstelling voor zijn verschillende producten, heeft de wel eenigszins ver rassende uitkomst opgeleverd, dat ver scheidene artikelen geheel kunnen ver vallen. Zoo blijkt bijvoorbeeld het poppen- meubel vrijwel in het geheel niet meer in re^ te zijn. hetgeen wellicht aan de technische instelling van de jeugd, de vrouwelijke incluis, is te danken. In- tusschen zorgt H.M. de Vrouw, van twee tot twaalf jaar, door dit gebrek aan be langstelling in de inriohting van een eigen huis ervoor, dat de fabricanten vele kubieke meters bout voor andere rendabeler doeleinden kunnen gébrui ken. Hetgeen dan ook prompt geschiedt Vrachtauto's liefst' met een „echte" la ding, worden ondanks de benzine- schaarschte. nog ijverig gevraagd, en de productie van deze vehikels aan den loopenden band is dan ook zoo veel als doenlijk uitgebreid. Daarnaast zijn er simpele producten de blokken, welke liefst in een karretje, dat het transport door de kamer en bet belangwekkend* op- en afladen mogelijk maakt, welke een trouwen aanhang hebben behouden en de bevrediging van de vraag kost ook het noodige materiaal. Inderdaad, de fabrieken zullen niet met een voorraad blijven zitten. De vraag is zeer groot, en de zagen, schaven, boren, vijlen en hamers loopen in de werkplaatsen haast warm onder de geweldige activiteit welke bij de productie wordt ontplooid. Er wordt met inspanning van alle krachten gewerkt, óm den goeden Sint niet we gens wanprestatie bij de jeugd in discre- diet te brengen WETHOUDER VAN AMSTERDAM OVERLEDEN AMSTERDAM 8 Nov. In den af- geloopen nacht Is na een vrij langdu rige ziekte, op 48-jarigen leeftijd over leden de heer J. H. van der Bend, wet houder van de afdeeling openbar ge zondheid en ziekenhuiswezen, alsmede van den burgerlijken stand en het be volkingsregi6ter. Vóbr zijn benoeming tot wethouder, welke 10 Maart van dit jaar geschied de. heeft de beer Van dei' Bend vele jaren zijn praktijk als arts uitgeoefend PIEK Benoeming en ontslag By beschikking van- den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding. Wetenschap n Cultuurbescherming is aan de R'iiks Hoogere Burgerschool te Harlingen tij delijk benoemd tot leerares: mej F. Meijer, wonende te Enkhuizcn. Bij besi it van den secretaris-generaal van et departement van Justitie lis belast met de tijdelijke waarneming van het ambt van commissaris van politie te Zutphen A. B. J Annink, adjunct-inspecteur van politic te Doetichem. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van,het departement van Waterstaat is aan den scheepsmeter b\j den scheepsmetings dienst te ^otterdam. C. J. Lambrechtsc, met ingang van 1 December 10-11, eervol ontslag uit zyn betrekking verleend. 's-GRAVENHAGE, S November. Hei was bekend dat vooral in de buurt van den afsluitdijk een levendige handel werd gedreven in aal en paling huiten den afslag om, mer de kennelijke be doeling de vastgestelde maminmmprtj zen te ontduiken. Dank zij den speur zin van de ambtenaren van den centra len crisis controledienst is het in nau we samenwerking met de marechaus- see. gelukt door bet aanhouden van een onschuldig uitziend transport van aal en paling een uitgebreid complot ie ontmaskeren. Bij nader onderzoek leidde het spoor naar een bepaald café waar de daders tijdens de aflevering op heeterdaad wer den betrapt, terwijl bij een hierop inge stelde huiszoeking nng een partij leven de paling in een schuur werd aangetrof fen. Bij de verhooren van een aantal lieden bleek het complot goed in el kaai te zitten, maar tenslotte vielen de be IroUkenon toch door de mand Tegen de betrokken visschers zoowel als tegen de koopers. vervoerders en tus- schenpersonen werd proces-verbaal op gemaakt terwijl verschillende partijen paling in beslag zijn genomen 's-GRAVENHAGE, 7 Nov. Met de inwerkingtreding op 1 November 1941 van het tweede uitvoeringsbesluit, dat op grond van het ziekenfondsbesluit is uitgevaardigd, wordt, aan de onder de ziektewet vallende werknemers en hun gezinnen door de algemeene zieken fondsen geneeskundige, tandheelkun dige en verloskundige hulp verstrekt, terwijl zij ook aanspraak hebben op ziekenhuisverpleging, medicijnen, toe passing van uitwendige geneeswijzen en andere verstrekkingen, alsmede uit- keering bij overlijden. Daarmede is in de ziekenverzorging van den werkne mer een belangrijke verbetering be reikt. Een bijzondere regeling is echter nog noodig voor de door de Duitsche weer macht. de Waffen-S-S- cm de Duitsche orde- en veiligheidspolitie aangestelde werknemers, wier aantal weliswaar met groot is. doch welke takken van dienst geen werkgevers zijn in den zin van het Nederlandsche zieken!ondscnbesluit. Gedurende hun dienstbetrekking bij deze instellingen zouden evenbedoelde werknemers dus niet de voordeelen van het ziekenfondsbesluit genieten. Evenwel hebben de genoemde in stellingen maatregelen getroffen, opdat de bij haar in dienst zijnde werknemers dezelfde ziekenver zorging ontvangen als werknemers bij Nederlandsche werkgevers. Deze werknemers worden mitsdien, in plaats van bij een algemeen zieken fonds in den zin van het tweede uit voeringsbesluit betreffende het zieken- fópdsenbesluit (verordening 201/41), verzekerd bij de Duitsche Krankenkas- se, Raam weg 90. Den Haag. De werknemers van de Duitsche weermacht, de Waffen-S.S. en de Duit sche orde- en veiligheidspolitie zijn, zonder dat de vcrzekeringsplichtigen zich individueel behoeven aan te mel den, gezamenlijk voor den duur van hun dienstbetrekking bij genoemde Krankenkasse verzekerd. Deze werknemers mogen zich dus niet aanmelden bij een alge meen ziekenfonds; de algemeene ziekenfondsen mogen aanmeldin gen van deze arbeiders niet aan nemen- De werknemers bij de Duitsche weer macht, de Waffen-S.S. en de Duitsche orde- en veiligheidspolitie krijgen, in geval van ziekte, voor zichzelf of voor hun gezinsleden een ziektebewijs van het bureau, waarvan zij hun loon ont vangen. Zij kunnen op dit ziekte-be wijs geneeskundige, tandheelkundige en verloskundige hulp. ziekenhuis-ver- pleging cn uitkeering bij overlijden ontvangen. Bepaald is, dat deze werknemers minstens dezelfde verstrekkingen aan genees- en verloskundige hulp en uit keering bij overlijden ontvangen als al le andere onder de ziektewet vallende werknemers in Nederland op grond van het ziekenfondsenbes]uit. Dienovereenkomstig wordt van het loon der werknemers hij de Duitsche weermacht, de Waffen-S.S. en de Duit sche orde- en veiligheidspolitie dezelf de ziekenfondspremie ingehouden als. van alle andere onder de ziektewet vallende werknemers, zijnde 2% van het loon. Harerzijds betaalt de Duit sche weermacht, de Waffen-S.S. en de Duitsche orde- en veiligheidspolitie, evenals de Nedrelandsche werkgevers, ook een zelfde bijdrage voor de zieken verzorging van haar werknemers. In géval van ziekte of bij sterfgeval len moeten de betrokken werknemers zich dus wenden tot het bureau van de Duitsche weermacht, de Waffen-S.S. en de Duitsche. orde- en veiligheidspo litie. waarvan zij hun loon ontvangen en niet tot de algemeene ziekenfond sen,- waarbij zij niet verzekerd worden en waarbij zij zich dus ook niet hebben aan te melden. MUZIEK VAN LANDGENOOT UIT GEVOERD Door het Philharmonisch Orkest te Hamburg zal onder leiding van Eugen Jochum de symfonische muziek van on zen landgenoot Jan Koetsier worden uit gevoerd. 's-GRAVENHAGE 8 Nov. Bij de opening van de tentoonstelling van bols jewistisch propagandamateriaal, gister middag te half vijf in het zaaltje van „De Schouw" aan de Heerengracht 56 te dezer stede, waren met den secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, aanwezig onder andere de gevolmachtigde van den leider der N-S.B. voor Zuid-Holland, J. W. baron van Haersolfe van Haerst, de procureur- generaal hij het Haagsche Gerechtshof, prof. dr. R. van Genechten, leider van het Opvoedersgilde, en W.A.-heerhanlei- der majoor Feenstra, zoomede eenige hoofdambtenaren van genoemd depar tement. De heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propaganda bij het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, commissaris van „De Schouw", merkte in zijn inleidend woord op, dat naast het Nederlandsche, vooral het Duitsche boeken- en propagandamate riaal hier een belangrijke plaats in neemt, omdat men juist in Duit6chland aan den lijve heeft ondervonden, wat de bolsjewistische agitatie heeft uitgericht In Duitschland toch werd tot 1933 geen enkele poging nagelaten om het com munisme te propageeren, en in Neder land is het nog lang daarna de groote meerderheid van het volk geweest, die niet heeft willen inzien welk een ge vaarlijke activiteit de Komintern ver richtte. De „braintrust" van deze agita*tie vormden de joden, want zij waren de drijvende kracht van het communisme, zoowel hier te lande als overal elders, waar zij het rashewustzijn der volkeren konden vertroebelen en de verdeeldheid konden bewerkstelligen. Het is aan Adolf Hitler te danken, dat in 1938 in Duitschlönd aan deze joodsche kracht paal en perk werd gesteld en dat het Duitsche leger thans in het. overige Europa het bolsjewistische gevaar voor een groot deel heeft doen wijken. Aan Mussert zal het te danken zijn, indien Nederland straks een belangrijke plaats in het nieuwe Europa krijgt. Spreker dankte allen, die aan de voor bereiding dezer tentoonstelling hebben medegewerkt en die hiermede de leus „Met Duitschland tegen het bolsjewis me" duidelijker tot het Nederlandsche volk doen spreken- Prof. dr. Goedewaagen zeide. zich over de totstandkoming dezer tentoon stelling zeer te hebben verheugd, omdat zij het streven van zijn departement zoo uitnemend vertolkt. De ideolgische ach tergrond van wat wij thans beleven wordt hier duidelijk waarneembaar. Het is het humanisme, het individualis me met de leus: „Individualisten aller landen, vereenigt u". Voor den huma nist geldt alleen het parool: „Waar ik het goed heb, daar is mijn vaderland". Sovjet-Rusland leeft nog altijd in den geest van Dsjingis Kahn. Zijn bolsjewis tische propaganda was er-op gericht, de verhoudingen der christenen te onder mijnen om daarna des te gemakkelijker te kunnen heerschen. Deze tentoonstel ling biedt den aandachtigen beschouwer een kijk op de agitatie der bolsjewisten, waarbij,steeds de jood een parasiteeren- de mentaliteit aan den dag legt. Be langrijk is vooral de camouflage, waar van het bolsjewisme zich bediende, ook In ons land door de vele communistische mantelorganisaties. Doch tegelijk met het aanzwellen dier propaganda is in Europa de tegenwaar de ontstaan, waardoor onze tijd een epische gedaante heeft, verkregen. Spreker gaf uiting aan de hoop, dat zeer velen door deze tentoonstelling zul len worden overtuigd van de gevaren, welke zich achter het communisme ver schuilen. WEENSCHE REVUE GEPRO LONGEERD 's-GRAVENHAGE. 8 Nov. Gezien het buitengewoon groote succes van de Wiener Revue, die op het oogenblik gasfvoorstollingen geeft in het Haag- City-theater van de revue „Alles fuer's Herz", zullen de voorstellingen gepro longeerd worden. Uit kringen van het publiek waren wenschen in dit opzicht veelvuldig vernomen. 's-GRAVENHAGE, 8 Nov. (V.P.B.). Ver van het oude huis. ver van de ver trouwde omgeving, in de barre vlakten van Sovjet-Rusland, strijden duizenden Nederlanders hij de SS-Standarte Westland, hij het legioen, de N.S.K.K. of LuPnachrich'ten-Truppe. Ook voor hen wordt het Kerstmis, Kerstmis in Sovjet-Rusland. Misschien in een rus tigen sector, in een barak of een onder komen, zullen zij zich op Kerstavond verzamelen rondom een spar, versierd niet een paar brandende kaarsen, en dan zullen zij de kerstpakketten openen, die het vaderland hun ges'uurd heeft, de brieven van ouders en verwanten lezen en in gedachten vertoeven in het ouderlijk huis. Twaalfduizend pakketten worden thans voor verzending gereedgemaakt. Op het hoofdkwartier van het legioen aan de Koninginnegracht 'e Den Haag hebben wij de voorbereiding gezien en vernamen wij enkele bijzonderheden over den inhoud en de verzending van deze kerstpakketten. Een standaard pakket is ontworpen, eèn stevige kar tonnen doos, afmeting 30x20x20 cm., waarin een kleinere doos past, die op aanvrage naar de ouders of verwanten wordt gezonden, zooda* ook zij hun kerstgave zullen kunnen sturen. In deze hinnendoos kunnen ouders, vrouwen of verloofden hun gaven ver pakken en de doos daarna gevuld terugsturen naar het hoofdkwartier van het legioen. Voor eiken soldaat komt slechts één doos in aanmerking. Er wordt echter op gewezen, da' het sturen van aan bederf onderhevige le vensmiddelen minder gewenscht is, omdat de verzending geruimen tijd zal vorderen. De pakketten immers zullen half November gereed moeten zijn en dus ongeveer een maand onderweg blijven. Maar er zijn ook Nederlanders aan het Oostfront, die geen bloedverwanten meer hebben of door hun vertrek naar he* front de handen met hun familie moesten verbreken. Zij mogen in de eerste plaats niet vergeten worden en de N.S.V.O. heeft op zich genomen deze pakketten te vullen. Het standaardpakket zelf heva* nut tige gebruiksartikelen, een fraai geïl lustreerd gedenkboek over den inzet van de Nederlanders in den strijd, brief papier, schrijfgerij, sigaretten en ver snaperingen. De Haagsche N.S.V.O heeft zich beschikbaar gesteld om deze pakke'ten uit te zoeken en voor de ver zending gereed te maken. In één dag zal dit dienen te geschieden en wan neer men bedenkt, dat het inpakken van elke doos 20 minuten tot een half uur vergti, dan kan men zich voor stellen, dat er s'raks in een groote zaal, waar het inpakken geschiedt hard ge werkt zal worden. Het benoodigde plakband is geschat op 24 kilometer. Speciale vrachtauto's afkomstig van de betrokken 'roepenonderdeelen aan het Oostfront zullen naar Nederland komen om deze kerstpakketten op te halen. 's-GRAVENHAGE, 8 November. De regeringscommissaris voor de bodem productie maakt het volgende hekend: Het is van de grootste heteekenis, dat er een groote oppervlakte grasland wordt gescheurd, vooral ook op niet. te groote afstand van de groote steden en andere bevolkingscentra. Vele land bouwers, die wel over geschikten grond beschikken, zijn echte^ niet in de ge legenheid om dit werk zelf te verrich ten, aangezien de noodige paarden, werktuigen en de noodzakelijke erva ring hun ontbreken. Vooral wordt hier bij gedacht aan de streken imet uitslui tend veehouderijbedrijf, waar men den akkerbouw niet ként. Het ligt nu in de bedoeling van de overheid om ook dezulken in de gelegenheid te stellen een gedeelte van hun land te scheuren en wel door de geheele exploitatie met. inbegrip van het scheuren, het betalen en het oogsten van de producten te la ten verrichten door de Nederlandsche Heidemaatschappij. Als vergoeding voor het beschikbaar stellen van dien grond, zal (indien het perceel wordt aangenomen) f 500. inclusief de scheurpremie per h.a. wor den verstrekt, terwijl de landbouwer geen verdere kosten zal hebben. De producten komen dan echter niet te zijner beschikking. In gevallen, waarin het scheuren door den hoer kan worden verricht, zal deze werkzaamheid apart worden betaald, terwijl ook alle andere werkzaamheden, die door hem eventueel verricht wor den. extra zullen wordep vergoed. In een in de bladen opgenomen officicele publicatie is bekend gemaakt op welke wijze degenen, die hun grond voor het scheuren door de Nederlandsche Heide maatschappij beschikbaar wenschen te stellen, dit aan die maatschappij kun nen opgeven. 's-GRAVENHAGE, 8 Nov. Voor den fo towedstrijd, die door de Algemeene Ned. vereeniging voor vreemdelingenverkeer on der het motto „Maakt foto's van uw land" was uitgeschreven, zyn byna 500 foto's inge zonden. Mag men derhalve, wat het aantal inzendingen betreft, van een groot succes spreken, in ander opzicht brachten de inzen dingen eenige teleurstelling. De opzet van den wedstrijd toch was een collectie goede en kunstzinnige foto's te verkrijgen, die bo vendien geschikt zouden zyn voor de propa ganda voor ons land. en aan .dit tweede deel van de doelstelling hebben dc inzenders over het algemeen weinig aandacht besteed. Zij hebben voor alles gestreefd naar kunstzin nige foto's. Dat neemt niet weg, dat toch een fraaie fotoverzameling werd bijeenge bracht. Het ligt in de bedoeling deze binnen kort in 's-Gravcnhage en Amsterdam, en zoo mogelijk ook in andere steden tentoon te stellen. De jury heeft de volgende prijzen toe gekend: le prys: A. Bouvet, Velp (motto „Gelrc"), die tevens de mecsterplaquetto van de Ned. E nieuwe texlielkaart, welke thans is ingegaan, bracht een verscherpte rantsoeneering voor allerlei textielartike len. RH dergelijk diep-ingrijpende distribu tiemaatregelen. welke geleidelijk in ons economisch leven noodzakelijk ziin gewor den. blijkt een diepgaande controle nood zakelijk te zijn. De mcnscheliike aard en het pogen om uit den bestaanden toestand extra-voordeclcn te behalen, maakt con- tróle, welke geleidelijk verscherpt dient te worden, onvermijdelijk. Niemand kan zich daarover met recht verwonderen, noch minder zich er aan stooten. Wie de din gen van dezen tijd goed begrijpt, kun slechts wenschen. dat de genomen maat regelen. die een rechtvaardige verdeeling van de goederen beoogen, aan hun bedoe ling beantwoorden en dat de daarmee ge paard gaande sanctievoorschriften hun preventieven invloed niet zullen missen. Echter ie rie gang van zaken niet steeds geheel overeenkomstig den wensch en de bedoeling, welke den grondslag vormen van de genomen maatregelen. Er zijn overtredingen en vaak zeer ernstige. Ook op het terrein van de distributie van textielgoederen is dat het geval. Aanvankelijk is men van de zijde van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den Handel, kort weg het Rijksbureau „Distex" genoemd, ten aanzien van de naleving van de be palingen en regelingen adviseerenrl op getreden. Het. oogenblik moest echter komen, dat de periode van voorlichting, waarschuwing en terechtwijzing een einde nam en de daartoe aangewezen instantie de Inspectie sterker in haar controleerend karakter naar voren trad. Iedere grossier, winkelier, markt koopman. venter, kleermaker, enz. weet nu sinds een jaar ongeveer, dat ieder oogenblik een inspecteur voor controle kan binnenvallen. Geleidelijk k. de inspectie scherper gaan optreden- Direct ingrijpen is regel geworden, waarschuwen behoort meer e" m er tot de uitzonderingen. Dat was noociig. Want. helaas is het waar, dat tot velen het inzicht niet is doorgedron gen, dat meedoen aan kettinghandel, prijsopdrijving, levering zonder punten e. d., den enkeling bevoordeelt ten koste van de belahgen van het geheele volk. Dat het Rijksbureau daartegen met alle zorg heeft te waken, is even vanzelfspre. k nd als zijn streven om met alle kracht aan misbruiken paal en perk te stellen. OM eens enkele van die misbruiken en hun gevolgen te noemen: In een geval van kettinghandel kwam een in specteur op het spoor van een transac tie, waarbij in matzijden onderjurken een partij van 107 dozijn aangeboden werd voor een bedrag van 2600. Bo vendien had deze zaak ten gevolge, dat, behalve de matzijden onderjurken, nog een flinke partij pyama's, kousen en slipovers in beslag kon worden genp- men, die de handelaar eveneens wel kwijt wilde. In een ander geval, waarbij men op het spoor kwam van een belang rijken post wollen dames- en heerenstof. fen, di© zonder het innemen van pun ten verhandeld zouden worden, consta teerde men tevens een grooten handel in losse textielpunten. Onlangs werd in Nijmegen een grooie detailzaak gesloten met in beslagneming van een belangrijke partij goed. welke in den textielhandel gekocht was van markt kooplieden tegen sterk opgedreven prijzen, natuurlijk zonder dat textielpuntenresp. coupures waren afgegeven. Ook dit geval breidde zich uit als een olievlek, zoodat o a. in Amsterdam, Rotterdam en 's-Herto- genbosch een achttal daarbij betrokken fir ma's kon worden opgespoord, waarte gen behalve strafmaatregelen, ook nog maatregelen van administratievcn aard moesten worden genomen, zooals het j'i beslagnemen van textielpunten en het in trekken van de vergunning. In samenwerking met de politie en den Disitributiedienst te Maastricht is een razzia gehouden onder woonwagen bewoners en venters, die in bezit wa ren van textielgoederen en deze tegen abnormaal hooge prijzen trachtten af te zetten aan particulieren. Ook hier wer den naast pnlitioneele maatregelen straffen uitgedeeld in den vorm van de finitieve intrekking der vergunningen en inbeslagneming van de goederen. Dit zijn slechts enkele grepen uit het omvangrijke materiaal, dat omtrent overtreding ter beschikking staat. In een p^ar maanden tijd ziin niet minder dan 12 ernstige gevallen van ketting handel tot klaarheid gebracht- De inspectie dit wordt misschien wel eens vergeten voert den strijd te gen de overtreders met deskundigheid. Haar inspecteurs komen uit de textiel branche voort, kennen het vak en zijn „knepen" en beschikken daardoor over een goeden neus en over de noodige fee ling om de bronnen van fraude op te sporen en de „ketting" van schakel tot schakel te volgen en die in te palmen van laatsten kooper tot fabrikant. Er vallen dan ook zware straffen. De ach terhaalde goederen worden verbeurd verklaard, maar bovendien wordt ook de geheele voorraad in beslag genomen. Dat de fraudeerende vergunninghouders geschorst blijven, is niet. meer dan na tuurlijk. Administratieve voorschriften J N den laatsten tijd heeft nog een ander onderwerp de bijzondere aan dacht der inspectie en wel de administra- amateur fotografen vereeniging verwierf. 2e prys: J. C. Heyne, Amsterdam (motto „Nederland"). 3e prys: H. C. W. van Schaik, Nyraegen (motto,: „Meer licht"). 4e prys: Th. Wedema, Groningen (motto: ,,'t Noorden"), die tevens de zilveren bonds- medaille van den Bond van Nederlandsöhe amateur fotografen vereenigingen verwierf voor de meest kunstzinnige foto (steenen boogbrug). 5e prys: A. A. Thöne. Tilburg (motto „Ar gus 1"). Se prys: C. J, Schotel, Dordrecht (motto: „Tenkolkar"). 7e prys: C. J. Middendorp, Den Haag (mot to: „Ons Nederland"). 8e prys: mevr. J. E. v. d. Bergde Haas Tilburg (motto: „Haas"). tieve voorschriften". De adminisin der handelaren laten nl. nog al ecu wenschen over en daardoor wordt det onderzoek bemoeilijkt. Het is het v, grepen eigenbelang van den handel zorgen, dat de administratie voorin; orde is, wil de betrokkene niet het u loopen zich nadeelen op den hals te k Een onduidelijke, niet-overzichteliiki ministratie zal de inspectie niet weerk haar standpunt te bepalen. Dat bij slechte administratie dit niet in het i deel van den handelaar zal uitvallen, voor de hand. Tenslotte nog een ander punt. Me: weigeren van een vergunning alss maatregel wordt thans niet nieer staan. Daaraan wordt nu voort meermalen het stopzetten van dei teering verhonden" de leveranciers den overtreder krijgen in dergelijk* vallen opdracht niet meer af te lev gedurende de termijnen, waarvov vergunning is ingetrokken, terwijl het achterstallige niet mag word?: gehaald. Bovendien kan de gei voorraad op een wijze worden get bueerd, welke minder in het belan? den overtreder is. Uit het bovenstaande blijkt, dal Rijksbureau voor de Distributie Textielproducten door den Hand: het belang van de gemeenschap textielhandel 6cherp controleert niet voor terug schrikt maatregel* treffen, waarvan de consequentie; den overtreder zeer ingrijpend km zijn in omvang en gevolgen. Waarom zoudtGe noghi Neem 'n AKKERTJE hel we merkwaardige nü dat alle pijnen vlug vei en Uw lichaam niet scK "AKKERTJES" zijn de kige vinding van Apoli Dumont in den gemalj in te nemen ronden vorm, veel nagemaul toch nog nooit geëvec Laat U niets anders oc ten en let op 't AKKER- tegen pijnen, nare dagen, koort AMERSFOORT. 11 Novemh uur. St. Aechten. Verkooping var bilaire goederen. AMERSFOORT. 18 November n.m. Concordia. Verkooping vat renhuis Joh. van Oldenbarneveltlai SOEST. 11 November 10 uur ceel Julianalaan 5- Verkooping laire goederen. 725Het was een tumult van bd want het bleef maar stikkedonh omdat er geen enkel raam in dc ivas, kon niemand een hand oogen zien. Daar moest wat ft ders aan de hand zün, dacht pert je. als daar'maar geen on géit van komen 126. Ineens ging het licht wet[ Dat was een opluchting en ic was blij dat er niets was geb Maar jawel, dat hadden ze leelft f ant daar was me de fonkelendt il de kroon van den koning vfl nen.Dc dienaar, die Klompertij bracht had, zag het onmiddeti

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 4