Kleuren - problemen verkeersveiligheid door verkeersopvoeding Bij gevatte koude Milieu-onderzoek bij leerlingen op Haagsche scholen voor B.L.O. r~ Het hout wordt misbruikt \der optreden Vegen verkeers- zondaars WEET UHET NOG? Alle hout is geen brandhout WINTERHULP BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 8 NOVEMBER 1941 1937 45027 verkeersongevallen, als gevolg waarvan 735 dooden en 14788 natie gewonden te betreuren waren, in 1938: 46664 verkeersongevallen, 780 >n en 15420 ernstig gewonden, in 1939: nog duizend verkeersongevallen rian in het vorige jaar, met 828 dooden en 15626 gewonden jct is waarlijk geen opwekkende lectuur, welke de statistieken dèr ver- miigevallen over de laatste jaren voor den oorlog in ons land opleveren Kr ,ct hel toenemen van het motorverkeer een stijgende lijn in over de geheele die te denken geeft en den weidenkenden en goedwillenden verkeersdeH- >r zich doet afvragen of eigenlijk wel de te verwachten opbloei van het ver innes den weg, als dan eenmaal deze oorlog voorhij en geleden is, bet d is dat men naar dien opbloei hunkert Zullen er niet» ieder jaar nog meer loffers te betreuren /.ijn, en als dat het geval is, zal dan niet uiteindelijk rrrkeer moeten worden beperkt van overheidswege omdat er voor alle ver idpelneniers zeen plaats meer blijkt te zijn' Dan zal men den toestand be i dat niet benzineschaarschte en ruhhergehrek maar juist een teveel van materialen tot een inkrimping van het verkeer zal voeren! En dat op het rrffeliike voorbeeldige wegennet van Nederland, een land dat echter juist 7ijn natuurlijke gesteldheid {het ontbreken van bergen van waarlijk groote ndènl zich zoo bijzonder voor een veelzijdig verkeer langs den weg leent den koetsier met naard en wagen zoowel als voor den snellen motorrijder, den zwaren tienfonsvrachtwagen en on6 aller nationaal vervoermiddel de het is daarom, dat jujst in dezen lijd. nu over het vrije wegverkeer Inneg uitsluitend in den verleden I of in den tijd der fnekomst t gesproken en geschreven mant- Jen moeten worden genomen om in lorre toekomst een verkeerschaos pn weg te voorkomen. De oude re- van het verkeer de cijfers wijzen |it. kon geen waarlijke. regeling tot I hrencen. Als over ia ren het ver in allenc«; vergroot en omvang t hen-af en zich wie weet door -re ontwikkeling der techniek (don iwagon!) vertienvoudigt, dan loze oude regeling in hef geheel ïiopr voldoen, en totaal uit den tijd Thans moet een goede „op den bemeten regeling worden gevon- l'ij verkondigen niets nieuws, in- n wij beweren, dat deze regeling er niet of niet uitsluitend een lement zal moeten zijn. De beste keersvoorschriften hef uitge- idste politiecorps en de zwaarste iffen haten slechts zeer weinig, ien niet elke verkeersdeelnemer zijn verantwoordelijkheid en p plichten op den weg doordron- i is. Verkeers-veiligheid is slechts i kwestie van verkeersopvoeding, J bezie men het probleem, en dit ndpurit is ook reeds jarenlang >r de onvermoeid werkende ver- rsbonden. door de voortreffelijke niersvereeniging „Veilig Verkeer" niet in de laatste plaats ook door verkeerspolitie der groote steden luldigd. inderdaad er kwam iets van ver opvoeding. Men denke aan de ver- i-examens voor de schooljeugd aan verkeersweken". aan de „slagzin- in de pers: het ware waanzin te iren. dat al deze moeite voor niets 'ijn geweest Integendeel, ieder die -oed verkeersdeelnemer wilde z*ijn dit worden, aan voorlichting op ?eheele uitgebreide gebied was en nergens gebrek En toch zijn er 'tallen der statistiek. Y 4.R0M mecnen wij dat deze ver- I keersopvoeding niet moet worden I akt omdat het „toch niets helpt" I integendeel zoover moet worden breid, dat ook de onverschilligen I n een zorg. tis allang goed, hoor") I ommen („Ik daeh dattu wel zou en de onwilligen („Is de weg van jou?") wel moeten weten om het gaat. Met optreden der po- I tp?en do zondaars alleen-komt men H i'Pt F.lken zondaar achterhalen is I neelijk. tenzij men de verkeerspoli- kou verduizendvoudigen. En daar f. en dit is de belangrijkste factor, I lolitie, hoe beleefd en correct en I undig de agent ook optreedt, met I "?el hoffelijkheid hij ook de misda- I rs van den weg op hun fouten wijst. It altijd te kampen met het feit dat I angehoudenen alleen maar vinden I zi] erin geloopen zijn en het land ^>en omdat zij een bekeuring zullen en De politieman is teveel nog de ian met het bonnenboekje, die tan doen wat hij wil" omdat hij erkste is, om s t e e d s het vertrou- van zijn slachtoffer (ook al een ty- woord! Waarom spreekt men niet beschermeling te hebben. Wij |en hierbij op den voorgrond-: Dit is (out van het publiek, dat zijn eigen jne niet steeds gediend wil zien. een Zologische foutmaar wellicht ernstige hinderpaal op den weg de verkeersveiligheid» daarom verdient het misschien over- veging om over te zaan tot de op- f'n? van een corps van niet-politiaire reersexnertSi die de onvoeding van wubVek lanzs den weg ter plaatse van —rwrkeersmisdrijf dus niet alleen then- in schoollokaal en op papier of Weraf in rechtszaal-..) ter hand zullen F.en corps zerecrutecrd bijvoor- ]d na cxnmineerinz zoowel practisch theoretisch door de verkeerspolitie uit \cden der verri>ni«inz voor Vciliz Ver- uit den A.NW R. uit de N A.C-. een Ps ritTischen dus die niet steeds den achter de deur hebben van het zure 'as-verbaal doch die als deskundize r tevens bezriipende raadslieden den 'cers-verdoolde kunnen terzijde staan fiaf daarmede echter aan de on- 'llisheid en de onverschilligheid oer geen einde is gemaakt spreekt nzelf Daarom behoeven deze ver- foiiwensmannen van het wegver- ''er zeker ook de hulp en de daad- 'erkelijke steun van de politie om BWn onverlaten op te kunnen tre- len. De vertrouwensmannen vormen •chfer de „buffer" tusschen publiek in wet. -ij nemen zooveel mogelijk ter plaatse de zondaabs onderhanden. Proces-ver- baal volgt niet, alleen wordt naam en adres van den boosdoener genoteerd en deze ontvangt dan de uitnoodiging om een verkeerscursus te volgen. Blijkt hij een gewillige leerling en legt hij met goed gevolg een verkeersexamen af, dan gaaf de zaak niet door naar den rechter. Weigert hij echter opgevoed te worden, dan traan naam en adres naar de justi tie en volgt behandeling van de zaak voor den rechler met alle dure, of tijdroovende gevolgen van dien. Uiteraard moet de verkeerscursus niet al te gemakkelijk zijn en niet ge heel zonder afschrikwekkende werking. Het verdient bijvoorbeeld aanbeveling een cursus op ongenoegelijk vroege of late uren te houden, of den nolens volens ingeschrevene een cursus niet te dicht hij huis te laten volgen. Zoo gaat er een heilzame invloed van de paeda- cogische straf uit. Het kost de betrok kenen niets, alleen moeite en tijd, maar zij loeren er werkelijk iets, zij moeten wel ah hetere verkeersmenschen uit zoo'n cursus komen. \7 ELEN moge dit plan wat „wild" in v de ooren klinken, doch het zij hier medegedeeld, dat de geheele regeling, als bovenomschreven, reeds jaren in Duitschland heeft gewerkt. Met de mo- toriseerinff daar te lande stuitte men op dezelfde bezwaren als in ons land Het aantal ongelukken steeg op ontstel lende wijze met de toename van het ver keer. In 1937 echter kwam het vertrou- .wenscorps voor het wegverkeer er. Een speciale afdeeling van het Na- tional-Socialistische Kraftfahrer- Korps (N.S.K.K.) werd opgeleid voor de opvoeding van het publiek. In nauwe samenwerking met de politie werd dag in dag uit op de spitsuren in de drukste verkeersroutes gesur veilleerd. Honderden zondaars wer den genoodzaakt tot een gesprek, waarbij de N.S.K.K. imannen hun de „versche" fouten onder oogen brach ten. Bleek bij den aangehoudene een ge mis aan kennis of goeden wil. dan volg de de verplichte cursus. Deze opvoeding heeft resultaat gehad. In de vooroorlogsche jaren kwam er een snelle daling van het aantal ver keersongelukken. welke aan onkunde, kortzichtigheid, of botten onwil te wij ten waren. Waarom zou een dergelijke organisatie in Nederland niet heilzaam werken? Het duurt, natuurlijk, langer voordat het pu bliek er hier aan wil. „men" zal er eerst wel allerlei bezwaren tegen hebben, en aan de verkeersopvoeders zullen in den aanvang zware eischen worden gesteld, zij zullen met wantrouwen en wanbegrip hebben te kampen. Maar dat mogen juist evenzoovele re denen zijn om een dergelijke regeling in ons land tot stand te brengen, thans voor dat het echte groote verkeer zich weer ontplooit, eg niet meer te beheerschen zal zijn. Juist nu is het de tijd om het toe komstige verkeer in goede banen te lei den Weet u het nog. hoe tijdens den Finsch- Russischen oorlog duizenden en duizenden gewonden op het slagveld doodvroren? Weet u het nog. hoe deze menschen vun alle hulp verstoken bleven? Weet u ook. dat deze menschenlevens gered hadden kunnen worden, als er spoedige hulp aan wezig geweest was? Binnen konen tijd zal de winter met al zijn felheid zijn intrede doen in het Sovjet land. maar dan zal het niet mogen voor komen. dat een gewonde striider op hel slagveld doodvriest. Roode Kruis-hulpex- pedities zullen in grooten getale achter de strijdende troepen optrekken- Ook Nederland zal ziin deel hebben aan dezen arbeid- Nederland zendt een ambu lance naar het Oostfront. Die ambulance verdient ook uw steun. Stort daarom van daag nog uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage THEE STEEG TWINTIG GULDEN PER POND IN PRIJS... HILVERSUM, 8 Nov. Dezer dagen arresteerde de politie te Naarden 'een inwoner van Hilversum, die tien pond thee bij zich bleek te hebben. De Hilver- sumsche politie stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat hij dezen clandesti© nen handel een ketting van acht perso hen, allen te Hilversum, hetrokken was. Tegen allen is proces-verhaal opge maakt. De thee zou in Naarden worden afgeleverd voor f 21 50 per pond De oorspronkelijke bezitter had de thee ech ter vóór den oorlog voor den normalen nrijs van f 1 20 ner pond gekocht. Hij had deze voor f 13 per nond van de hand gedaan, waarna de prijs in den „ketting" nog tot 21.50 was gestegen. in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspiin en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. B\j Uw Drogist. DE oud-inspecteur van het buitenge woon lager onderwijs, dr. A. van v oorthuysen, thans raad-adviseur van het Departement van Opvoeding, heeft nu aan den secretaris-generaal van dit Departement zijn rapport uitgebracht over een door hem ingesteld onderzoek naar het milieu der leerlingen van de Haagsche scholen voor buitengewoon la ger onderwijs, dat over het verschijnsel van de zwakzinnigheid belangwekkende beschouwingen bevat, het onderwerp, waarover hij eenigen tijd geleden in de Vereeniging voor Paedagogie een en an der heeft medegedeeld. Het rapport komt tot de volgende vijf conclusies, n.l.: 1. De leerlingen der scholen voor zwakzinnigen worden voor een groot deel gerecrutecrd uit de onderste lagen der maatschappij; 2. in het bijzonder zijn vele leerlin gen afkomstig uit de alleronderste laag der samenleving; 3. in de gezinnen der b.l.o. leerlingen worden, veelvuldiger dan in de gezinnen met uitsluitend normale kinderen, al lerlei afwijkingen en misstanden aange troffen, die op de opvoeding een nadee- ligen invloed uitoefenen; 4. de verstandelijke minderwaardig heid hij de b.l.o.-leerlingen gaat in zeer veel gevallen "epaard met psychopathi sche karaktertrekken, die zich openba ren in afwijkingen van het gedrag der kinderen in en buiten de school; 5. derhalve bestaat een duidelijk aam wijsbaar verband tusschen ongunstige levensomstandigheden en geestelijke misdeeldheid. Deze conclusies zijn gebaseerd op een uitgebreid onderzoek aan de hand van gegevens, ontleend zoowel aan de door de leerkrachten van de b.l.o.-school hier ter stede verstrekte, inlichtingen, als aan de dossiers, aanwezig op den Armen raad. In het bijzonder heeft de samensteller van het rapport als vergelijkingsmate riaal gebruikt de gegevens van ongeveer 101 leerlingen van twee scholen voor buitengewoon lager onderwijs, van wel ke de een haar leerlingen betrekt uit de laagste volksklasse, en de andere mag worden beschouwd als wat de her komst der leerlingen betreft een der beste b.lo.-scholen en anderzijds de le vensomstandigheden van de gezinnen der leerlingen van twee scholen voor ge woon lager onderwijs, die, ten aanzien van het maatschappelijk niveau der ge zinnen. met de twee buitengewone over. eenkomen, en elk voor zióh behoo- ren tot de groep van scholen, waarvan de leerlingen der b.l.o.-scbolen afkom* stig zijn. Enkele van de voornaamste punten van vergelijking, die den onderlmgen samenhang van geestelijke onvolwaar digheid en van maatschappelijke onvol waardigheid duidelijk illustreeren, laten wij hieronder volgen. Aanraking met den Armenraad In het rapport is een tabel opgeno men, waaruit blijkt, dat de gezinnen der buitengewone scholen veel meer dan die der gewone scholen in aanraking komen met Maatschappelijk Hulpbetoon en den Armenraad, ook al worden gelijksoorti ge scholen met elkaar vergeleken. De buitengewone school, bezocht door kin deren uit de laagste volksklasse, betrekj haar leerlingen zelfs uit gezinnen, die voor niet minder dan 91.5 pet. met het steunwezen in contact zijn geweest. In het algemeen kan men aannemen, dat verreweg de meeste leerlingen van de Haagsche scholen voor zwakzinnigen voortkomen uit gezinrien. die in de laatste tien jaren in eenigen vorm zijn gesteund. Ongewenschte toestanden in het gezin Een vergelijkend overzicht A van het aantal gezinnen met voorkinderen, B. van het aantal gezinnen met ouders die in concubinaat leven, C. van de gevallen van „gedwongen huwelijk", waaronder is verstaan de gevallen, waarin het eer ste kind binnen 7 maanden na het hu welijk is geboren, geven een duidelijk beeld van het zedelijk peil van de hier hedoelde bevolkingsgroep. De cijfers wij zen uit, dat, al komen de wantoestanden der bij een aantal gezinnen van alle vier scholen voor, zij het in zeer verschillen de mate, bijna steeds de buitengewone school, bevolkt door kinderen uit de minste volksklasse, bovenaan staat, waarop dan volgt de gewone school voor leerlingen uit het zelfde milieu met iets lagere cijfers. Daarna komt de betere buitengewone school en ten slotte de be tere gewone school met. aanzienlijk klei nere getallen. Als voorbeeld geven wij het aantal „gedwongen huwelijken", dat voor eerstbedoelde school voor buitenge woon lager onderwijs, in procenten uit gedrukt, 61.6 pet. van het totaal aantal gezinnen bedraagt. Economische toestand van het gezin Ten aanzien van dit punt speelt de werkeloosheid een belangrijke rol, waar bij het echter niet doenlijk bleek dezen factor weer te geven in cijfers en tabel len. Hier moest voornamelijk worden gewerkt met den indruk dien men uit de dossiers van den Armenraad ver krijgt omtrent het materieele tekort, dat in de gezinnen van de buitengewone scholen wordt aangetroffen, Intusschen valt er niet aan te twijfelen, dat ook op dit gebied, n.l. ten opzichte van de werk loosheid tusschen de vaders van leerlin gen van gewone en die van buitengewo ne scholen verschillen bestaan, welke overeenkomen met de verschillen, welke met betrekking tot de familieverhoudin- TT ECHNISCHE cn artistieke vorderingen wisselen elkaar bij de ontwikkeling van de filmkunst af en stimulceren elkaar Dat is ook nu weer het geval bij de kleu renfilm- Artistiek bezien was de mogelijk heid van film-in kleuren reeds lang aan wezig en soms zelfs als een behoefte ge voeld. Technisch was het echter nog niet mogelijk om behoorliike resultaten te be reiken. Nu op het oogenblik de kleuren film technisch zoover is Jat ze een zeke re mate van volwassenheid bereikt heelt ontplooien zich opeens allerlei mogelijkhe den en doen er zich tal van artistieke pro blemen voor. waaruit wellicht evenzoovele vorderingen kunnen ontstaan. Da* er eens kleurenfilms zouden ja, moesten komen, lag voor de hand We zien ons heele dagelijksche leven in kleuren, waarom zouden we de af beeldingen en „ver-beeldingen" ervan dan alleen in zwart, wit en grijs zien? Kleuren in de films zijn echter niet zoo'n T"^ levensbehoefte als ge- jLsC luid. De uitvinding van de geluidsfilms L jlyyi heeft de film van ver- J Lit II schillende ar'istieke. remmen af geholpen en enkele merkwaar dige dramatische be zwaren opgeheven. Zonder kleuren be- hoft een film echter niet onvolmaakt te zijn. Zoo goed als effen leckeningen en gravures in artistieke waarde niet laffer aangeslagen worden dan gekleurde schilderijen, beteokent de invoering van kleurenfilms niet, dat we nu „eindelijk" alles in kleuren zullen zien. De zwart witte film houdt haar rechten en er zal bij het maken van gekleurde films wel degelijk op gelet moeten worden, dat de kleuren ook voortvloeien uit de innerlijke eischen van het gegeven en niet uit de zuch* naar imponeerende gen en het moreele verval zijn geconsla. teerd. De oorzaak van de werkloosheid móet daarbij naar het oordeel van den samensteller naast de verminder de arbeidsgelegenheid, die in het alge meen er toe heeft hijgedragen om de werkloosheid te vergrooten, voor een zeer groot deel worden roegeschrven aan de geestelijke ongeschiktheid .van de hier bedoelde categorie van personen Wèl is een tabel bijgevoegd, waaruit de mate van steunverleening aan de ver schillende gezinnen is af te leiden. Ook deze tabel, welke o.a, laat zien, dat 55 pet. van de gezinnen van de buitenge wone school uit' de laagste volksklasse in de jaren 1930 tot 1940 tot de chroni sche steuntrekkers behoorde, tegenover een heel wat lager percentage hij de ove. rige onderzochte scholen, illustreert, dat de maatschappelijke onvoldoendheid het meest aanwezig is in de gezinnen met kinderen, die een geestelijke ontoerei kendheid vertoon en. Criminaliteit Do gevallen, dat de vaders der leer lingen in de laatste 10 jaren gevangenis straf hebben ondergaan, bedraagt voor de scholen voor buitengewoon lager on derwijs resp 14.4 en 11.9 pet. van het to taal, terwijl dit voor de gewone scholen aanmerkelijk lager is, wat als bewijs kan dienen voor de stelling, dat de nei- ging tqt het verrichten van crimineele handelingen juist in de gezinnen met zwakzinnige kinderen veelvuldig wordt aangetroffen, en dat deze kinderen op groeien in het meest ongunstige milieu, dat zich voor de opvoeding denken laat. Het bovenstaande is slechts een be knopt resumé van het bewuste rapport, dat ook overigens, b.v. waar het de psy- chopatische karaktertrekken van do kin deren en de ervaringen van de leerkrach. ten over hun gezinsleven behandelt, veel wetenswaardigs bevat, en voor een ieder die zich met dit sociale vraagstuk in een of anderen vorm bezig houdt de kennisneming ten volle verdient. (Vad.). ZUINIG met grondstoffenis de wijze raad, die in dezen tijd niet genoeg kan worden herhaald, maar die te weinigen zich nog hebben ingeprent, waardoor zij onze volkshuishouding groote schade berokkenen. Vergrijpen tegen dit kernbeginsel, dat in geheel ons huidig bestaan voorop behoort te staan, vormen een ernstige aantasting van het geen het belang van geheel ons volk is. Hot afwijken van dit beginsel mag te recht a-sociaal heeten. De overheid en de betreffende instellingen dienen dan ook tegen elke overtreding te waken. De Economische rechters en andere instan ties staan gereed overtreders te straffen. En die straffen zijn streng. Ook ten aanzien van dc zeer be langrijke grondstof „hout" is zuinig heid en zorg noodig. Het Rijksbu reau voor Hout ervaart dagelijks, dat dit inzicht nog geenszins alge meen is. Iedereen kan en behoort te weten, dat het verboden is werkhout tot brandhout te verwerken. De re denen van dit verbod liggen voor de hand. Toch zijn er menschen, die doen alsof alle hout brandhout is en met een beroep op de brandstoffen- schaarschte verontschuldigen zij hun gebrek aan inzicht en goede so ciale gezindheid nog eens extra. Voor mijnhout. dat als stutten in de mijnen dient, moet, wegens stagnatie in den aanvoer uit het buitenland, tegen woordig vrijwel uitsluitend inlandsch hout worden gebruikt Wie voor dit doel geschikt hout vernietigd door het als brandhout te gebruiken, doet afbreuk aan onze kolenproductie en indirect aan onze gas- en electriciteitsvoorziening. Dat de werkgelegenheid in de bouw nijverheid al evenzeer wordt geschaad door het misbruiken van voor werkhout geschikt hout, is wel zoo volkomen dui delijk, dat het overbodig is er verder op in te gaan. Maar even duidelijk is het dan ook. dat opzettelijke overtreders on herroepelijk zwaar worden gestraft. Zii. „houthakkers" en anderen, maken zich bovendien veelal nog aan een tweede overtreding schuldig n.l. ten aanzien van de maximumprijzen. Ook daarvoor too- nen ze in den regel weinig respect. Dien tengevolge vallen ze tevens in handen van de Inspectie voor de Prijsbeheer- sching. Deze heeft in den tijd van haar bestaan reeds heel wat van dergelijke zaken berecht. Sommige gevallen ioopen haar als 't ware-in de handen. Een man b.v., die openlijk adverteerde brandhout te koop te hebben, dat bij onderzoek af komstig bleek van rondhout, dat zeer geschikt is voor werkhout, was er on middellijk bij. Bovendien bleek hij niet te zijn ingeschreven bij het Rijksbureau \oor Hout. Meer dan één proces-verbaal kwam te zijnen laste. Natuurlijk doen zich ook gevallen voor. die minder een voudig verloopen en soms omvangrijk recherchewerk vereischen. Er duiken in dezen tiid allerlei nieuw bakken brandhouthandelaren op. Van de bestaande voorschriften trekken ze zich weinig of niets aan; zelfs is het voorgekomen, dat zoo'n overtredende beunhaas verklaarde nog nooit te heb ben gehoord van het Rijksbureau voor Hout, zoodat hij niet was ingeschreven. Deze man verspeelde zijn geheelen voor- raad hout Dergelijke beunhazerij ten koste van den bona fide-handel wordt niet geduld en het Rijksbureau treedt in gevallen van handel in hout door on bevoegden streng op. "pEN ander terrein, waarover het ■L' wakend oog van dit Rijksbureau gaat, is dat van den verkoop van houtblokjes voor gasgeneratoren. Menige overtreding op dit gebied werd reeds achterhaald. Generator blokjes mogen tegenwoordig niet rechtstreeks aan de verbruikers wor den geleverd, maar moeten aan de benzinemaatschappijen worden aan geboden. Advertenties en circulai res, waarin blokjes te koop werden gepresenteerd, hebben er bij herha ling toe geleid, dat overtredingen werden achterhaald met al de on aangename gevolgen daaraan ver honden. Een beroep op onwetend heid met de bestaande voorschriften vórmt in deze gevallen geen geldige verontschuldiging. Met nauwgezetheid wordt er eveneens tegen gewaakt, dat het hout van onze populieren, die vooral in het zuiden van ons land het landschap zoo typeerend stoffeeren, in verkeerde handen komt Het hetere populierenhout is noodig voor het vervaardigen van triplex en lu cifers, twee artikelen, waarin we ten ge volge van don verminderden invoer uit het buitenland voor een niet onbelang rijk deel thans zelf moeten voorzien. Verder is het peppelhout onmisbaar voor het bon vrije schoeisel klompen Meer dan -eens is reeds voor onwettigen handel een stokje gestoken. Zoo heeft, om een voorbeeld te noemen, een Bra- bantsche ex-rii\vielhandelaar en caféhou der. die zonder vergunning met den houthandel was begonnen, een ervaring opgedaan, welke hem wel den lust zal hebben benomen zich verder met den handel in brandhout en hout in te laten. Er zouden nog vele andere voorbeel den te noemen zijn van kleinere en van grootere vergrijpen tegen de wettelijke maatregelen, welke bedoelen van het be schikbare hout het grootst nuttig effect te verkrijgen. Intusschen beteekent het vorenstaan de niet, dat i!*. den houthandel het knoeien algemeen is. Gelukkig is het anders. Vele hout- en brandhouthande- laren doen hun zaken op volkomen loyale en betrouwbare wijzei Wordt een overtreding geconstateerd, dan heeft al lereerst een beoordeeling van het geval op zichzelf plaats. Indien daartoe aan leiding bestaat wordt volstaan met een verwijzing naar de bestaande hepalin gen of het geven van een ernstige waar schuwing. Blijkt deze preventieve en op voedende methode niet te helpen en ver valt een overtreder bii herhaling in kwa de practijken, dan maakt welwillend heid plaats voor scherper optreden in den vorm van een proces-verbaal. En dat hebben tot hun schade en schande ver schillende overtreders ondervonden. De gevolgen, welke ernstig kunnen zijn, hadden zij zich kunnen besparen door tijdig naar goedbedoelden verstandigen raad te luisteren. FATAAL WERKENDE LADING HARDERWIJK. 7 Nov. Toen een zware vrachtauto, geladen met smalspoor, de bocht BoekhorstlaanLeuven umscheweg passeer de, begon het materiaal in den laadbak te werken. De werkman P. F., alhier woonach tig, die boven op de vracht zat, gleed naar beneden en kwam daarbü z66 ongelukkig te vallen, dat hjj een gedeelte der rails op zich kreeg. Dr. Hazenberg was spoedig aanwezig om het slachtoffer de eerste hulp te verleenen. De ongelukkige werd voor nader onderzoek naar het Piusgesticht vervoerd, waar het bleek, dat hjj een gebroken arm en een vrij ernstige hoofdwonde opgeloopen had. De schuldvraag-kwestie wordt door de po litie behandeld. effecten. Een schilder is ook geen ai tist omdat hij zoo veel en vaak mogelijk alle tubes gebruikt, maar omdat hij kleuren toepast waar en in hoeverre dat noodig is voor het effoc*. dat hij bereiken wil. Er is ook om andere redenen alle aanleiding om een beetje voorzichtig te wezen met de kleuren. De alledaag- sche kleuren-veelheid rondom s-toori ons nergens, maar als we er een af beelding van zien in natuurlijke kleu ren. binnen de omlijsting van een donkere bioscoopzaal en door de tegen- steling licht-donker sterk geaccentu eerd. doet het effect onecht en prent briefkaart achtig aan. De „natuurlijke" kleuren van de film zijn op zichzelf trouwens ook nooit na tuurlijk, wan* ze worden gemaakt van chemicalieén en heelemaal echt worden kunstmatige kleuren toch nooit. VV7 ANNEER de regisseurs van kleu- renfilms zich tevreden zouden stellen met het weergeven van de na tuurlijke kleuren, zouden de *oe- schouwers dus onthaald worden op een kleurenbombardement van het soort als de allereerste kleurenfilms te aan schouwen gaven. Reeds zeer spoedig heeft men dan ook begrepen, dat er behalve de reeds zoo talrijke deskundigen, die steeds in een studio aanwezig zijn, ook eèn kleuren- regisseur moest komen, die op de har monie der kleuren le*te. Ziin taak is reeds nu minstens even veelomvattend als die van den eigen lijken regisseur, want er zijn duizend en één mogelijkheden om leelijke ef fecten met kleuren tc bereiken. Vooral klcurenschokken zijn een on aangenaam verschijnsel. Zo treden op als er een scherpe tegenstelling in de kleur van twe^opeenvolgende tafreelen is; als bijvoorbeeld een opname van een blauwe zee onmiddellijk gevolgd word*, door een scène binnenshuis, waar hoofd zakelijk roode en bruine tinten voor komen. Niet alleen twee opeenvolgende scè nes kunnen zoo'n kleurenschok teweeg brengen, zelfs binnen één enkel tafreel kunnen ze zich voordoen. Men kan bijvoorbeeld een opname maken van een groote groep menschen. Daarna wordt een van hen een dame in het rood in close up opgenomen en daarna een heer in het blauw. Als nu de algemeene indruk van die menschen- groep een lichte tint was, geel bijvoor beeld, dan on'staan er drie ongewensch- te klourenschokkcn. Die te vermijden is een vn de belangrijkste onderdeelcn van de taak van den colorist". Zijn werk omvat een algemeen toe zicht op décors, costumes, opnamen en instellingen en tenslotte ook op de mon tage van de film. Als regel zal hij een bepaalde „hoofdtint" voor een film vaststellen. Een zee-geschiedenis zal hoofdzakelijk blauwe, blauwachtige en lichte kleuren bevatten, een liefdes verhaal, da*, binnenshuis opgenomen wordt veel meer roode, gele en bruine kleuren. \7OORLOOPIG is het werk van den v kleurenregisseur hoofdzakelijk pre ventief. dat wil zeggen: hij moet op letten, dat anderen geen fouten maken. Naarmate uit de technische mogelijk heden der kleurenfilm meer artistieke kansen groeien, zal zijn negatieve bezigheid echter een positieve waarde moeten krijgen. Want als we reeds thans kunnen vaststellen, dat alleen al op louter technische gronden een film in natuur lijke kleuren niet mogelijk zal zijn, dan wordt he*, duidelijk, dat het bewust vormen van de kleuren-effecten een van do grootsto scheppingsmogelijk heden van de toekomstige kleurenfilms zal zijn. Er liggen hier mogelijkheden, waar we ons nog nauwelijks een idee kunnen vormen. Wèl is al duidelijk, dat een kleurenfilm meer „diepte" bezit en dat haar beelden veel directer en leven diger *ot den toeschouwer spreken. Kleuren hebben bovendien een sterke symbolische kracht en kunnen gevoels associaties tevoorschijn roepen van een soort als geen der andere elementen van dc filrn: beeld, beweging, spraak of muziek, kan bereiken. De filmers zullen moeten leeren dichten in kleuren en de komende kleurenfilms zullen waarschijnlijk nog vaak gelegenheid geven om na te gaan of dat inderdaad reeds he*, geval is. P. VAN GASTEL. leder offer, dat wij ons ge troosten ten bate van het Wint er hulpwerk, komt de scheppingskracht van het Nederlandsche volk ten goe de. Gironummer van de W.H.N.: 5553. KUNST HET FEEST VAN PAUL LINCKE De populaire Berlijnsche operette componist Paul Lincke is ter gelegen heid van zijn 75en verjaardag gehuldigd tijdens een plechtigheid op het Raad huis, waarbij hem do Goethe-medaille en van binnenlandsche zaken, leidende overhandigd. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordig minister dr. Goeb- bels, ambtenaren van diens ministerie en van binnenalndsche zaken, leidende persoonlijkheden uit het cultureel® leven, de gecommitteerde burgemeester Steeg en vertegenwoordigers dei* partij.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 7