Amerikaansche mariniers naar 't Verre Oosten? De indruk van de rede van den Führer Geruchten over een voor j aarsoffensief Luchtaanvallen op Sicilië en Brindisi De herdenking van den 9en November Overwinning van de revolutie" ZWARE BRITSCHE VERLIEZEN Radiorede van Hacha f Met Duitschland tegen het bolsjewisme ftFOMPFRÏIF KLOM Japansch protest in Panama MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME RADIOPROGRAMM VEEL NIEUWS IN WEINIG WOORDEN: Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 10 NOVEMBER 1 NEW VORK, 9 Nov. (D.N.B De Washiugtonsche correspondent van Associated Press schrijft van de meest bevoegde zijde te hebben vernomen, dat de plannen voor een gemeenschappelijk optreden van Engeland, en de V. S. ter ver sterking van hun positie in het Verre Oosten reeds gevorderd zijn. Naar hej schijnt zou het program met de aankomst van den Japan- schen spccialen afgezant, Koeroe- soe, verwezenlijkt worden. Naar Associated Press meent te we ten, zal Kocroesoe een reeks voorstel len van zijn regeering met een ultima tief karakter overhandigen. President Roosevelt heeft onver wacht een onderhoud gehad met den minister van marine. Knox, den chef van den marinestaf, Stark, en andere hooge zee-officieren. Over het doel der besprekingen is niets medegedeeld. De Washingtonsche correspondent Kluckhohn herinnert er echter aan, dat Roosevelt's vlootvoogd steeds op de hoogte werd gebracht, wanneer de toestand in het Verre Osten zich ver anderde. De pers venvacht, dat bin nenkort Amerikaansche mariniers naar het verre oosten zullen vertrek ken. Zij ziet hierin een aanwijzing, dat de Amerikaansche regeering voor een eventueel conflict met Japan de han den vrij wil hebban. De Herald Tribune is van mee- ning, dat ambassadeur Koeroesoe niet als onderhandelaar naar Washington is gekomen, doch dat. hij een duideljjk ja of neen van Washington zal eischen. Dakar De bebende Hearst-publicist, Paul M'allon, meldt uit Washington, dat de voorbereidingen der Amerikaansche weermacht wijzen op een voorjaars- veldtocht Legerkringen, evenals de - Senaat zijn van meening. dat het doel der acties Dakar of Spanje zal zijn. De neutraliteiiswet Het resultaat der stemming in den Amerikaanschen senaat over de bewa pening van koopvaardijschepen heeft in Berlijn geen verrassenden indruk ge- maakt. Volgens de daar gehuldigde op vatting kan men de verhoudin der stemmen niet bepaald een „overwin ning" noemen. De aangenomen voorstellen gaan ter stond naar het Huis van Afgevaardig den, dat nog alleen behoeft te stemmen over het veroorloven van de vaart in de oorlogszones, aangezien het reeds goed keuring heeft gehecht aan de bewape ning der schepen. IJsland In de federale hoofdstad worden veel vermoedens uitgesproken, volgens welke het feit, dat men van IJsland een vloot- basis van den eersten rang voor de V. S. maakt, moet beschouwen als voorlooper van de directe uitbreiding der Ameri kaansche zeepatrouilles en der Ameri kaansche convooien tot aan de Britsche havens toe. Toonaangevende instanties geven te kennen, dat de Amerikaansche schepen ingeval van varen in de oorlogszones begeleid zullen worden door Amerikaan sche oorlogsschepen. Vermoedelijk heeft men op IJsland groote installaties gebouwd voor het herstellen van schepen en vliegtuigen, benevens hrandstofopslagplaatsen en munitiedepots. TSJECHEN TERECHTGESTELD BERLIJN, 9 Nov. (D.N.B). De Rijks- führer-SS en chef der Duitsche politie deelt mede: „Op 6 November zijn 20 le den van een door de geheime staatspo litie in Weenen gepakte Tsjechische bende doodgeschoten, die in contact had gestaan met de in het protectoraat standrechtelijk veroordeelde weerstands- groep. De hende had in Weenen en om- gevine getracht door brandstichtingen de levensmiddelenverzorging der bevol king in gevaar te brengen." IJSLANDSCHE REGEERING WEER AFGETREDEN NEW YORK, 9 Nov. (D.N.B As sociated Press meldt uit Reykjavik dat de IJslandsche regeering onder minis ter-president Jonasson voor de tweede maal in 16 dagen is afgetreden. Oorzaak i6 de verwerping der wetsvoorstellen tot beperking van de IJslandsche kosten van levensonderhoud. ROME, 9 Nov. (Stefani). Het. Ita- liaansche weermachtbcricht van Zater dag luidt als volgt: Ons luchtwapen heeft, herhaaldelijk het lucht- en vlootsteunpunt van Malta gebombardeerd, waar de doelen met taL rijke bommen getroffen werden. Britsche vliegtuigen hebhen vluchten gemaakt naar Zuid-Italië en Sicilië. In Gele, werden eenige woonhuizen getrof fen- Er vielen 3 doodon en 2 gewonden onder de burgerbevolking. In andere plaatsen slachtoffers noch schade. Twee der aanvallenden toestel len werden neergeschoten, een door de afweer op den grond van Catania, het tweede door het afweergeschut van Cro- tone. In Brindisi zijn tijdens eeji langduri- gen aanval eenige honderden brisant- en brandbommen van klein en middel groot. kaliber neergeworpen. De woon- wijken leden zware 6Chade Uit de pui- nen der vernielde huizen werden veer tig dooden en ongeveer tachtig gewon den geborgen. Aan de landfronten in Noord- en Oost- 'Afrika geen gebeurtenis van beteekenis. Duitsche bommenwerpers hebben ver sterkte stellingen en veldkampen van Tohroek aangevallen. Tijdens een aanval op Derna hebben onze jachtvliegers een vijandelijke bom menwerper neergeschoten. liet Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: Tijdens den aanval op Brindisi. waar van gisteren in het weermachtsbericht melding is gemaakt, heeft het afweerge- schot 3 vijandelijke toestellen neerge schoten. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de vijandelijke luchtmacht weder om een aanval gedaan op Sicilië en Zuid-Italië. Er werd eenige schade aan. gericht aan civiele gebouwen en bran den gesticht, die snel gebluscht werden. Er vielen 2 dooden en 4 gewonden on der de burgerbevolking- Een vliegtuig werd neergeschoten en viel in zee. In Noord-Afrika hebben onze detache menten tijdens plaatselijke acties in de sectoren van Tohroek en Solloem een zeker aantal gevangenen gemaakt en den vijand verliezen toegebracht aan dooden en gewonden. Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen on Bonehosi. waarbij eeniz* huizen werden beschadigd Een kolo niaal hospilaal werd getroffen. Benige verliezen onder de inboorlingenhevol- king. In Oost-Afrika aan de fronten van Culquahert. Celga en Walag zijn krach tige. aanvallen van den vijand, gesteund door luchtstrijdkrachten, door onz.e troe pen afgeslagen. Dp tegenstander leed «anzienliike verliezen. «_>n de Middellandsche Zep heeft een Italiaansche torpedojager 4 vijandelijke 'vliegtiiiepn neergeschoten. Tijdens ver schillende acties van gisteren zijn 4 van onze vliegtuigen niet teruggekeerd. AANSLAG OP NOERI ES SAID ANKARA. 9 Nov. (A.N.P.). Naar eerst thans uit Bagdad vernomen wordt, Is een aanslag gepleegd op den minister president van Irak. Noeri es Said. De aanslag is mislukt. De dader is onbe kend gebleven- Men vermoedt evenwel hem te moeten zoeken in kringen van Iraksche nationalisten. MUENCHEN, 10 Nov. (D.N.B.). Op de plaats, waar op 9 November 1923 de eerste bloedgetuigen der nationaal- socialisti6che beweging hun trouw aan Adolf Hitler met hun leven betaald hebben, is gisteren een herdenkings plechtigheid gehouden. Een geweldi ge menigte stond om het groote plein voor de Feldherrnhalle. De gouwlei ders Wagner en Fromm als vertegen woordiger der weermacht toefden zwijgend bij het gedenkteeken. Een batterij vuurde zestien salvi af, waar na „Ich hatt' einen Kameraden'' weer klonk. Gouwleider Wagner legrle een krans van den Fuehrer neer, generaal Fromm een van de weermacht. Het waardig slot der herdenkinqs- plechtigheden werd gevormd door oen wijdingsuur op den Koeniglichen Platz. Delegaties van partij, weer macht en Duitssche jeugd waren, met het oog gericht op de Ewige Wache, aangetreden. Duizenden 6tonden op gesteld. Uit de richting van de Feld herrnhalle trokken de deelnemers aan den marsch van 9 November 1923 het plein o pen stelden zich op voor de ewige Halle. Het waren niet alle deel nemers, velen hunner staan aan het front. De gouwleider van den traditio- neelen gouw begaf zich daarop, verge zeld van den vertegenwoordiger der weermacht, kolonel generaal Fromm, naar de beide monumenten en legde 16 lauwerkransen van den Fuehrer neer. Te Berlijn is de 9de November dit maal in alle stilte herdacht. In ver band met de oorlogsomstandigheden is er niet gevlagd. De pers legt er voor al den nadruk op, dat niet uitsluitend de oud-strijders die ter gelegenheid van den marsch op 9 November 1923 het leven lieten, maar alle, Duitsche soldaten, die op de slagvelden van don huidigen oorlog zijn gesneuveld, her dacht worden. ITALIAANSCHE VERLIESLIJST ROME, 10 Nov. (D.N.B.). De verlieslost voor October (met Inbegrip van de later ge constateerde verliescijfers) luidt volgens ccn officieel communiqué als volgt; leger en formaties zwarthemden aan het front in Noord-Afrika gesneuveld 128, gewond 182. vermist 168. Aan het Oostelijke front (eer ste lijst) gesneuveld 152, gewond 340, ver mist 15. Aan het Grieksch-Albaneesche front gesneuveld en tengevolge van verwondingen gestorven 179, gewond 128. In het moeder land bij luchtaanvallen gesneuveld 9. Ma rine: gesneuveld 66, gewond 121, vermist 234, Vermist 234. Luchtwapen: gesneuveld 84, gewond 46, vermist 29. Vierhonderd leidende persoonlijkheden van de vijf groote vakvereenig'.ngen van spoorweglieden hebben, naar Associated Press meldt, een loonsverhooging van 7J.fc afgewezen, die aanbevolen was door de door Roosevelt aangestelde commissie Zü eisch- ten afkondiging van een staking. Eert beeld van den intocht van de Duitsche troepen In Stalino de be langrijke industriestad in het DonetsbekkenOp den achtergrond de groote wa penfabrieken. (P.K. ArndtScherl m.) BERLIJN, 10 Nov. (D.N.B.) In hun commentaren op de rede van Hitier wij zen de Duitsche bladen op het streven naar één doel in de ontwikkeling van den 9en November 1923 tot aan den hui digen definitieven strijd met het bolsje wisme en het internationale jodendom. De Voelkischer Beobach ter schrijft: het werk van Adolf Hitler groeit in het rumoer van den strijd dor groote beslissingen tot de grootste daad der wereldhistorie, tot een waren om mekeer der tijden. Verder schrijft ltet blad: De ijdele betweters in Londen, Washington en Moskou hebben zich doof gehouden voor de ernstige waar schuwingen van Hitier. Zij hebben hun grootsten la-oef. den bolsjewistischen bewapeningsreus uitgespeeld en hern verloren. Het blad verklaart verder: met de souvereine zekerheid van wie met ver vooruitzienden blik plannen maakt heeft de Führer de illusies vernield, die de Westelijke democratieën door misleidend zelfbedrog ten aanzien van de mogelijkheden van Duitschland heb ben gekoesterd. Duitschland te kunnen afmatten was voor 22 Juni een vergeef- sche hoop. Thans, nu nieuw land in dienst van Europa gesteld kan worden, is deze hoop absurd. Uit dit bewustzijn van kracht en uit deze zekerheid van de overwinning vloeide het antwoord voort, dat de Führer gegeven heeft aan het trio van oorlogsmisdadigers, Churchill, Stalin cn Roosevelt. Voor de Britten was de ironische uitnoodiping het eens te pro- becrcn met. het „tweede front", dat de slavenhouder in het Kremlin, gedreven door wilde angsten, in één adem lie gend en jammerend, van Engeland eischt. Ten aanzien van Roosevelt werd de verantwoordelijkheid voor do mogelij ke consequenties van zijn provocceren- de politiek duidelijk omlijnd. Het ant woord aan deze drie was tegelijk be stemd voor de macht, die achter hen, sturend en stimuleerend, staat: het in ternationale jodendom als bezieler van de wereldcoalitie tegen het Duitsche volk en tegen het Duitsche rijk. De worsteling, in welker midden wij staan en welker beslissing reeds gevallen is. is de in de reusachtige uitgestrekt heid van de Europeesch—Afrihaanschc oorlogsgebieden overgebrachte strijd te gen denzelfden tegenstander. De Deutsche Allgemeine Zei- tung herinnert er aan, dat de 9de No vember 1923 zich gekeerd heeft tegen den 9den November 1918, den dag dor revolutie, op welks herhaling de vijan den van Duitschland hun grootste hoop hebben geplaatst. Krasser dan dit jaar kon deze hoop niet bedrogen worden. De werkelijke revolutie der eeuw, de Duitsche sociale revolutie, staat voor haar meest beslis sende overwinning. De 9de November 1941 omvat dus zoowel den Novembei van 1918 al6 dien van 1923. Het offer der gevallenen staat borg voor de over winning van de. revolutie. Iialië Het fascistische Italië heeft zich in den geest vereenigd met de plechtighe den, waarmede Duitschland het dpopsel des bloeds van het nationaal-socialisme herdacht heeft, zoo schrijft Stefani. In de rede, welke Hitler te Muenchen heeft uitgesproken, hebben drie punten een bijzonderen weerklank gehad in het hart van het Italiaansche volk, t.w.: 1) Hitiers lofspraak op de gemeen schap der beide revoluties. 2) De persoonlijke vriendschap tus- schen de beide leiders van de as. 3) De samensmelting van de lotsbe schikking der beide volkeren. Het innerlijke gevoelselement van verbondenheid geeft aan het Italiaajisch- Duitsche blok een absolute hechtheid, waarop de manoeuvres van den tegen stander geen vat zullen hebben. De vriendschap tusschen Mussolini en Hit- Ier houdt de alliantie in een atmosfeer van ongeschonden loyautcit. Spanje Het Spaansche blad A.B.C. schrijft: „De rede, die door een onwrikbare over winningszekerheid gekenmerkt was, heeft de geheele wereld getoond, dat Duitschland vastbesloten is den strijd voor vrijheid en welvaart van Europa tot de eindbeslissing te voeren. De over tuigende kracht van Hitlers woorden dwingt de grootste bewondering af." Het blad legt verder den nadruk op den zin: „alles is mogelijk, behalve dat Duitschland capituleert." Amerika De Amerikaansche bladen laten het licht vallen op de waarschuwing, die Adolf Hitler gericht heeft tot de Ameri kaansche schepen. Voorts haalt de pers de verzekering van den Fuehrer naar voren, dat Europa zal worden verdedigd cn behouden tegen iedere combinatie van vijanden. BERLIJN, 10 Nov. (V.P.B.). Na een afwezigheid van bijna zes weken is de Britsche luchtmacht Vrijdagavond webr boven Berlijn verschenen. Er hadden, zelfs twee aanvallen plaats, één in de late avonduren en één op de vroege ochtenduren van Zaterdag. Het is moei lijk vol te houden, dat ook bij dezen aanval de bedoeling bestond, uitsluitend militaire doelen te treffen, want bij do zware bewolking van dien nacht \va9 het volkomen uitgesloten, dat men aan boord van de bombardemcnjstoe6tellen anders dan per radio heeft kunnen uit maken, waar men zich bevond, zoodat de uitgeworpen bommen op goed geluk zijn uitgestrooid. Het ligt voor de hand. dat Engeland op die manier het Duitsche opperbevel sterke troeven in handen speelt voor bet nemen van represailles. Het Duitsche weermachtsbericht heeft bekendge maakt, dat er 27 Engelsche bommen werpers door afweergeschut en nacht- jagers zijn neergehaald. Het beste be wijs. dat hierin niet de minste overdrij ving schuilt, wordt wel geleverd door den Britschen berichtendienst, die offi cieel heeft medegedeeld, dat de aanval van Vrijdag de zwaarste verliezen op leverde, welke de Britsche luchtmacht ooit boven Duitschland heeft geleden, *vant 37 bombardementstoestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Van Duitsche zijde merkt men op reeds geweten te hebben, dat de Êngel- sche verliezen in werkelijkheid grooter waren, omdat er in den nacht van Vrij dag op Zaterdag verschillende SOS-sei- nen boven de Noordzee zijn opgevangen. Inmiddels is bekend geworden, dat er ook in Zuid-Zweden een Engelsch vlieg tuig een noodlanding gemaakt heeft op ongeveer vijf kilometer afstand van Tomelilla. Het groote viermotorige toe stel geraakte na de landing in brand.. De acht leden der bemanning bleven on gedeerd. Tezamen met de in den loop van den dag volgens aan de kust van het Kanaal neergeschoten 18 toestellen heeft het Engelsche luchtwapen in nog geen 24 uur dus ruim 50 vliegtuigen verloren. Dit beteekent een verlies van minstens 200 man vliegend personeel. Verder heeft de Britsche luchtmacht opnieuw do Zwitsersche neutraliteit ge schonden. Van officieele Zwitsersche zij de wordt medegedeeld, dat een buiten- Iqndsch vliegtuig den 7en November om 21 uur 20 oen aantal brandbommen heeft laten vallen in de nabijheid van Jonschwil in St. Gallen. De bommen kwamen in het openveld neer zonder schade aan tc richten. Boven Noorsch gebied Zaterdagochtend vroeg zijn wederom vcrscheideno Britsche vliegtuigen naar Oslo en de Oslofjord gevlogen. Een der machines wierp op open terrein twee bommen neer, die geen schade aanricht ten. Het afweervuur schoot kort na el kaar drie vliegtuigen neer, alle van het type Hampton Hereford. Het, effect van den aanval staat dus, naar het telegraaf- agentschap opnlerkt, in geen verhouding tot de zware verliezen der Engelschcn. PRAAG, 10 Nov. (D.N B In e^n radio rede voor het Tsjechische volk heeft president dr. Hacha er met nadruk op gewezen, dat het Duitsche rijk aan het Tsjechische volk 2V2 jaar geleden de mogelijkheid heeft eehoden zijn spraak en cultuur te behouden, als volk te ge dijen en een ongestoord gelukkig leven te leiden, wanneer het zijn plichten je gens het Duitsche Rijk onvoorwaar delijk zou vervullen. Dr. Hache ver klaarde. dat vele Tsjechen nog niet tot het inzicht zijn gekomen, dat Europa een oorlog meemaakt, weike grooter is dan wfclk ander vroeger conflict Meer den één Tsjcoh heeft zich in een licht zinnige onderschatting van den toestand ertoe laten verleiden strafbare hande lingen te plegen, welke het Duitsche Rijk volgens bet oorlogsrecht heeft moeten straffen Het is daarom de hoog ste tijd, aldüs de president, om manne lijk en vastberaden de i plicht jegens het Duitsche Rijk op oprechte en rëele wijze te vervullen. V. J TOKIO, 10 Nov. (D.N.B.) De Japan sche regeering heeft een scherp protest ingediend bij de regeering van Panan.a tegen het verbod van verdere zakelijke bedrijvigheid der in Panama wonende Japanners.-j De woordvoerder van het departe ment van buitenlandsche zaken wees er in dit verband op dat Panama reeds in Januari j.l. de immigratie had verbo den van het gele en het zwarte ras. en twee maanden later een verstrekkend verbod bad uitgevaardigd voor de za kelijke bedrijvigheid der Japanners, welk verbod tenslotte door president Arias was verzacht. Terstond na den staatsgreep heeft de nieuwe regeqring de La Guardia haar houding in deze kwestie gewijzigd en op 29 October iedere zakelijke bedrijvig heid der Japanners zonder uitzonde ring verboden. De regeering van Pana ma heeft niet alleen geweigerd den ter mijn op te schuiven maar ook den Ja panners niet meer de mogelijkheid te laten hun zaken te liquideeren. Tege lijkertijd heeft de regeering het voorne men te kennen gegeven geen protesten te aanvaarden. Deze houding van Pa nama wordt van den kant van de Ja pansche regeering ten zeerste betreurd. Een correspondent van de Asahi Sjimboen meldt uit Pahama, dal 3?0 Japansehe burgers in Panama ge troffen worden door het verbod. Boven dien bestaat er voor hen weinig gele genheid om terstond naar Japan terug te keeren, omdat er geen Japanscho schepen zijn die Panama aandoen. Te Panama is officieel bekend ge maakt, dat de regeering van Panama de stappen van Japan van de hand heeft gewezen. Van Nederlandsche officieele zijde schrijft men ons: HET is opmerkelijk hoeveel moeite vele Nederlanders hebben ïiun stand punt ten aanzien van den strijd tegen het Bolsjewisme te bepalen. Voorheen was er, op een enkele uitzon dering na, geen mensch die geloofde in een Sowjet-heilstaai. Integendeel: de weinige berichten die uit Rusland door kwamen over d© heerschende wan orde, godsdienstvervolging kindermoord. G.P.oe-terreur enz., -werden door ieder terecht geloofd. In vele kerken werd ge beden voor de arme verdrukte geloovi- gen en priesters. Velen hoopten dat het Bolsjewisme eens zou worden vernie tigd. Hoe dat zou moeten gebeuren, daar braken zij zich het hoofd niet over. Thans wordt hun wensch of gebed-ver hoord en heeft de Duitsche weermacht den strijd met het Sovjet-monster aange bonden. Zoudt ge denken dat het heele Nederlandsche volk daar nu verheugd over is? Dat het de vernietiging van het Communistische regiem verhoopt Volgens de wet der logica zou dit zoo moeten zijn. Wat is er echter van de Hollandsche nuchterheid overgebleven? Zeer velen, die vroeger den mond vol hadden over de wreedheden der Sowjets, vernietiging der kerken, moord op priesters en ge- loovigen, verkrachting van nonnen enz., diezelfde menschen halen minachtend de schouders op bij het zien van de foto's, door de Duitsche en neutrale foto verslaggevers genomen van den chaos, massamoord op onschuldige burgefs, moord en verminking van krijgsgevan gen genomen Duitsche militairen, dienst plicht voor vrouwen en jongens van 16 en 17 jaar, wel bewust en massamoord van politieke commissarissen op Sowjet- soldaten, die voor de overmacht der Duitsche wapens terugtrekkend, door etgen mitrailleurs worden neergescho ten, en betitelen dit als propagandisti sche fantasie. Zij die zóó praten moeten toch besef fen dat zij daarmede een brevet van niet- geloofwaardigheid uitreiken aan hen, die vroeger van de gruwelen in Sowjet- Rusland verhaalden in de Katholieke, Christelijke of algemcene pers, en ook aan do geestelijken, die voorgingen in ge bed voor de verdrukte priesters en geloo- vigen in Rusland! Men weet dat het Kremlin te Moskou ook huisvesting biedt aan de Komintern, de Communistische Internationale. Deze „instelling' 'heeft ten doel. de wereldre volutie in alle landen door te voeren, en heeft dan ook in alle landen haar vertak kingen, wier taak het is, onrust te zaaien en het gezag te ondermijnen, teneinde een revolutie tot stand te brengen cn een communistisch bewind te vestigen, zoo als brv. in Spanje is gebeurd. Waartoe dit heeft geleid, mag bekend worden verondersteld. Verantwoorde lijke Vaiicaansche kringen hehben be kend gemaakt, dat alleen reeds in Barce lona 250 priesters vermoord en alle ker ken vernield zijn. Daar is de orde hersteld en de cultuur gered door de fascisten, met aan het hoofd generaal Franco, met behulp van Duitschland en Italië. Duitschland is steeds voorgegaan in den strijd tegen de Komintern, 'men den- ke aan het anti-kominternpact. Nu is openlijk de strijd uitgebroken tusschen Duitschland en het Bolsjewisme en elk weldenkend mensch zal beseffen, welk een ramp er over Europa zou komen, wanneer Rusland in staat zou zijn, dezen oorlog te winnen. Men behoeft daarvoor niet bevreesd te zijn, want de kracht der Duitsche wapenen is volkomen in staat dezr bedreiging te keeren. Hiermede verdedigt Duitschland ech ter ook de cultuur en de geestelijke vrij heid van Nederland. Daarom: Met Duitschland tegen het Bolsjewisme. R. v. R. 128. Mane Rex III was heclcmi van streekWat een ramp. Zijn mot ste sieraad verdwenen. Dat moest tuur lijk gestolen zijn en daarvoor h de dief natuurlijk het licht uitgedac om zoo gemakkelijk ziin buit tc kot nen rooven. Wat nu? DINSDAG 11 NOVEMBER HILVERSUM I. 415.5 m. 6.45 Cm riek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gras riek. 7.15 Voor de riipere jeugd van het - teland. 7.30 Gram.murick. 7.45 Ochtend na6tick. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.1S litick weekpraatje (opn.). 8.30 Gram.mi 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram rr.t 11.00 Vrouwenmozaiek. 11.20 Ensemble meester en gram.muziek. 12.40 AIk 12.45 BNO: Nieuws- en economische br ten. 13.00 Orgelconcert (opn.). 13.30 Gi Lebon en zyn orkest en gram.muziek. D? lichte toets. 15.30 Pianovoordracht. Bijbellezing. 16.20 Orgelconcert. 16.45 cn spel voor de jeugd. 17.00 Gram.ir. 17.15 BNO: Nieuws-, economische en bi berichten. 17.30 Dc Ramblers. 18.00 Vc: werkende vrouw. 18.15 Amuscmentso: 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Gevir. programma. (Vanaf 20.15 alleen voor dio-Contralos, die over een lijnverbit met de studio beschikken). 20.30 Grac zie. 20.45 Het Oost-Nederlandsch Strükl tot. 21.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Kif berichten. 22.00 BNO: Engclsdhe uitzeni „Economie News from Holland" of G| muziek. 22.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.6 m. 6.45 Gris ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gran ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 f Nieuwsberichten. S.15 Gram.muziek. Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. Voordracht. 11.00 Gram.muziek. 1130 met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. Gram.muziek. 11.30 Zang met pianobq ding. 12.00 De Mclodisten en .solist. BNO: Nieuws- en economische berit' 13.00 De Romancers en soliste. 13.45 G: muziek. 14.00 Dc Haarlemsche Orkestvfr ging en solist, en gram.muziek. 15.30 Vo zieken. 16.00 Causerie „Het volkslied" Gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, eco: sche- en beursberichten. 17.30 Otto Het en zjjn orkest. 18.15 Boekbespreking. Gram muziek. 18.45 Cyclus „In een lidht bezien" (Voorbereid door de N! 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Rcpc: 20.00 Gram.muziek. (Vanaf 20.15 alleen do Radio-Centrales, die over een Hinti ding met de studio beschikken). 20.H roeporkest en solisten. 21.15 Gevarieerd gramma. 21.45 BNO: Nieuwsberichten BNO: Toelichting op het Weermochtsbi 22.1022.15 Avondwjjding. Te Boekarest is officieel medegei dat zes personen, onder wie 5 jode: agenten van den vy'and gearresteerd omdat zij op grond van bolsjewistud structlcs daden van sabotage hadden bereid. Z\j werden ter dood veroorded terechtgesteld. De Zweedsche crimineele politie een Zweedsch onderdaan en een vreemc gearresteerd wegens poging tot sabot»t< .gearresteerden hadden gepoogd een springstof met tjjdontsteking aan te brf op een in de haven van Stockholm l'f Finsch schip. Uit Porta wordt gemeld, dat het tugeesehe kustvaartuig Maria Luise dor! Engelsch oorlogsschip in de Portug<! territoriale wateren aangehouden cn Gibraltar opgebracht is. Naar uit bevoegde Fransche KP vernomen wordt, heeft de Spaansche P ring reeds eenige dagen geleden bij de. sche regeering een verzoek ingedienj uitlevering van den vroegeren rood-Sf schen premier Largo Cabellcro. De Fransche regeering is voorn' een totale contröle in tc voeren op o'! fectenhandel in Frankriik. Verder is in voorbereiding om controle in te f' op de liquide middelen welke aan naac vennootschappen ter beschikking- stasf- Dc Roemeensche minister van mische zaken. Marinescoe, zal naar t' vertrekken om inleidende bespreki"?'. voeren voor de vergadering van Do' Roemeensche regeeringscommissifes. I* het vorige jaar staat in de eerste plf vaststelling der in- en uitvoercontinp op de agenda. Patrouille-tochten gierende gevt schoten! Steunt de Nederlandsche ambuk van het Oostfront. Giro: 87600 Koninginnegracht 22. 's-Gra\'cnb

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2