STADSNIEUWS DENKT U ER OM? CAPRIOLEN Üqsmda Duitschland egen het Isjewisme Zang en Muziek in „De Valk" Politie- varia KENNISGEVINGEN Jopie Slim en Dikkie Bigmans Inbreker sloeg zijn slag In de cel is 't ook niet zoo best Twee rijwieldieven gearresteerd CABARET-REVUE GRAND-THEATRE „De Kerk roept" AA.V.'ers weerden zich goed FEUILLETON D PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 10 NOVEMBER 1941 r Hollander sprak op de rgadering der N.S B. in Amicitia igmiddag heeft de Nationaal che Beweging in Nederland lia een openbare vergadering De heer Hollander leidde nverp „Met Duitschland tegen ewisme" in. met te wijzen op k aan werkelijkheidszin, dat tscht. Men dient zich niet staren op uiterlijkheden, eoner- il een scheppend cultuur volk. een kapitalistische wereld, k thans nog niet inziet, dat land om meer gaat dan om levensruimte en uitwissching ailles. De achtergrond ligt die- Duitsche volk wil de tragiek ermaansche vrouw breken, om igen dage een soldatenmoeder i zijn. Wat het scheppend ver- n Duitschland is, leert helaas og, waarbij Adolf Hitler alles .«enden tot de vernietiging, Ibion den vreedzamen wed- het slagveld van den arbeid urfdc. nd vecht tegen Duitshland, ;t een gevaar ziet in een eens- nropa. Herhaaldelijk verander- jn oorlogsdoel, eerst ging 't te- mcentratiekampen. waarvan bene zelf het patent, had ge Boerenoorlog daarna streed pr bescherming van de kleine tnen voor de vrijheid van de ilken. die aan Engeland's oor- |eloofden, gingen er aan onder nu. wat Engeland's beloften n on hoe Jiet die nakwam, in Nederland wenschen een nederlaag, zii zeggen, dat Fri- le slagen verlies maar er één laatste Zoover zal 't niet ko- 1 verdraagzame echt Christe nland zal geen kans hebben, wte vergissing van 1672 te her- •en De Wittvermoord werd pppoupel. De Witt op wiens ld nu te lezen staat, dat hij een iprlander was... neent. aldus spreker, dat nd aan het einde van zijn is, vergist zich deerlijk. De ;t voor ons, bij het laatste schot k de laatste schellen van do Hen Het uur zal komen, dat |r?pofs om 7 uur's avonds op 'lschen zender zal afstemmen, ranjezender zwijgt. Het is te lat cr dan een goed vaderlan- de overzijde is. om te zeggen, jisch afgeloopen is. Anders zou- Itijd nog mensehen zijn, die be- dat het een truc van Göbbels ltschland weet een ieder, van nsten schooljongen af, dat in n -een nederlaag, een tweede 5 nog gemcener zou zijn dan e. dat Duitschland dan econo- iu worden geradbraakt. Daar ier nosr groepen van men- i, zonder er aan te denken, zelf te wachten zou staan, al- et zoover was. Nederland zou open herschapen worden, mit- ijken zouden er zijn, wanneer en Stalin elkaar in Berlijn om vielen. Het zal niet zoo zijn, koffietafelstrateeg zich voor hij op een riiooipn morgen zijn enschuift en juist den laatsteri geruisrhloos met den ransel ug om den hoek van het stille iet verdwijnen. Jitsche nederlaag beteekent ook ^mischen ondergang van Ne- Sprcker lichtte dit verder toe. iland weet, dat het voor eim •flige zaak strijdt, het heeft een Versailles leeren kennen ten vormen het geheime wa- tschland's kracht, waarover vaak pleegt te praten. En zal Duitschland dezen oorlog ien. En hoe heeft Duitschland innaar tot nu toe gehandeld? nti-Versailles. Dat weet het on- Frankrijk, dat weet ook Ne- Adolf Hitier heeft het over- Nederland niet verwezen naar van nationale vernedering, en maar naar den morgenstond Jjding en ophouw. 'B vraagt werkelijkheidszin, 'nlikkerij. Men diene ook te he il het een Duitsch militair dat het bezette gebied en het eigen volk goed worden gevoed. Immers Engeland streeft blokkade, uithongering en dientengevolge opstand na. Duitsch land wil economische worging voorko men en doet dat zeker niet. door het bezette srehied voedsel te ontnemen of te onthouden. Eurona zal zich onder leiding van Adolf Hitler van de ketenen bevrijden, het moet zijn taak en roeping kunnen vervullen en niet uitgehongerd worden door een stelletje kapitalisten en Europa vreemde menschen. Eurona is ook Ne derland. Daarom moet Nederland aan Europa teruggegeven worden. Nederland dat langen tijd een oase vormde in de F.uropeesche woestenij, zonder zich re- kenschan te geven van zijn taak Duitsch land strijd voor ons door het bolsjewis me te bestrijden. Anders hadden wij hier een be roepsmoordenaar als b.v. Bela Kun aan het hoofd gekregen. Misschien, al dus sprpker, wil men dat ook eens ter sprake brengen on de Zondagmiddagen in de St, Joriskerk. Eenmaal, zoo besloot hij. zal de ge schiedenis bewijzen, dat Nederland haar voortbestaan te danken heeft aan Mus- sert. die nu met modder gegooid wordt omdat men hem niet begrijpt of begrij pen wil. De vergadering werd geopend met een welkomstwoord tot kringleider 7 uit Baam en dank aan den Orttskom mandant voor het gebruik van de zaal, Met het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus werd de bijeen komst gesloten. Luidsprekers brachten het gesprokene ook buiten het gebouw ten gehoore. Zaterdagavond hielden de arbeiders muziekvereeniging „H. J. Hegeraath" en de arbeiders gemengde zangvereni ging „De slem des volks" in „De Valk" gezamenlijk een uitvoering. Er bleek veel belangstelling voor te bestaan. Namens beide organisaties sprakj de heer E. Veen vliet het openingswoord. Tot-zijn vreugde mocht hij constatee ren, dat de moeilijkheden des tijds, rlie natuurlijk aan deze vereenigingen niet onopgemerkt bleven, goeddeels over wonnen konden worden. Zoo kan men dus voortgaan met van tijd tot tijd bij eenkomsten als deze te beleggen, waar door tegelijkertijd de ontspanning voor de arbeiders gediend wordt en de band tusschen de oude strijdmakkers behou den blijft. Hij hoopte daarom thans in het bijzonder, dat deze avond aan zijn doel zou mogen beantwoorden. Aangevangen werd door „H. J. Hege raath" met Willie Schootemeyer's marsch „De zwarte duivels"; het eerste lied van de „Stem des Volks'' was het populaire „Morgenrood" van de Nobel. Dat de aanwezigen het programma vermochten te waardeeren bleek zon neklaar uit het herhaalde en lang aan gehouden handgeklap, dat n& ieder nummer klonk. Zoo bleek dus óók, dat de leden van koor en orkest nog immer met toewij ding het werkj in de vereeniging ver richten, en daar schuilt zeker een com pliment in voor de leiders van „H. J. Hegeraath'' en „De Stem", te weten de heeren van Rhenen en van Kolfscho ten. De avond werd met een hartelijk woord, waarin de dank voor de groote belangstelling duidelijk te beluisteren viel, gesloten. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen: een Amsterdamsehe foto graaf, die hier zonder vergunning op straat zijn beroep uitoefende; drie jongelieden, die op straat aan het voet hallen waren; een bewoner van de Breestra'at we gens verboden lichtuitstraling; een fruitverkooper, die op het Stations plein zonder vergunning standplaats ge kozen had; een burger, die met een zaklantaarn wit licht de duisternis inzond. 10 K.G. RUNDVLEESCH IN BESLAG GENOMEN Door de politie is bij een bewoner van het Soesterkwartier 10 K.G. frauduleus rundvleesch aangetroffen. Proces-ver baal is opgemaakt, terwijl het vleesch in beslag genomen en naar het abattoir gebracht werd. Gemeente Amersfoort WINTERBE VOOR RADING VAN AARDAPPELEN Vóór 1 Januari 1942 zal er gelegenheid worden gegeven om winterprovisie aardappe len op te doen. Daartoe is noodig, dat de V-aardappel- kaart(en) op het distributiekantoor wordt(en) aangeboden, alwaar de bonnon 05 tot en met 14 aan de achterzijde worden afgestempeld. Dit afgestempelde gedeelte van de kaart moet in het geheel aan *-»n leverancier ge geven worden losse hnnnen zjjn ongeldig Op elk blok van 10 bonnen wordt 17Jg kilo aard appelen verkrijgbaar gesteld. Men is niet verplicht van deze gelegenheid gebruik te maken, want vin de 10 bonnen 05 tot en met 14 worden later toch 9 bonnen geldig verklaard. Indien geen behoorlijk vorstvrije ruimte beschikbaar is wordt men aangeraden van dezen opslag geen gebruik te maken, aangezien later voor bedorven of bevroren aardappelen in geen enkel opzicht opnieuw bonnen worden verstrekt. Het is niet noodzakelijk, dat alle V kaar ten van een gezin voor opslag gebruikt wor den. Men behoeft dan slechts de V-kaarten aan te bieden, waarop men winterprovisie ver langt, én de daarbij 'oehoorende stamkaart of stamkaarten. Biedt men 1 V-kaart aan, dan moet op de stamkaart het vakje X 1 of X 2 of X 3 afge- kruist zijn; voor 2 V kaarten het vakje X 2 of X 3; voor 3 V kaarten het vakjo X 3. Tenslotte wordt er de aandacht op geves tigd, dat te Amersfoort slechts kaarten wor den afgestempeld van hen, die te Amersfoort in het bevolkingsregister zijn ingeschreven en dat slechts geleverd mag worden door te Amersfoort gevestigde aardappelhandelaren. Gelegenheid voor afstempeling bestaat slechts op Woensdag 12, Donderdag 13 en Vrijdag 14 November 1941, telkenmale van 9 tot 12}^ uur en van l^a tot 5 uur op het distributiekantoor Plantsoen "West 2. De Leider van den Distributiedienst, J. HAARS Het gezelschap „Rotterdamsch Kin- dertooneel", dat het heele land door trekt om de jeugd 'te vergasten op sprookjes als die van Bulletje en Boone- staak en Alleen op de Wereld, was Za terdagmiddag aan 't werk in „De Valk". Twee voorstellingen werden er gegeven en beide malen was de zaal tot de laat ste plaats bezet. Geen wonder: het pro gramma vermeldde de historie van Jopie Slim en Dikkie Bigmans, twee helden uit de oude doos, die hun popu lariteit behouden bleken te hebben. Er is natuurlijk een heel verschil tusschen het „echte" tooneel, met al de daaraan verbonden ernst en zwaarwich tigheid, en een optreden als dit, dait in de eerste plaats het kinderlijk gemoed wil veroveren. Maar er is ook een over eenkomst: in beide gevallen moeten speelsters en spelers zich geheel aan hun werk geven zoo zij willen slagen. Dit laatste nu werd door het „Rotter- damsch Kindertooneel" goed begrepen. De betrokkenen zetten alles op haren en snaren om het jeugdige hart te treffen. Nu, dat is hun dan ook wel gelukt. Er werd gebruik gemaakt van een mach tig, en bij voorstellingen als deze ook wel beproefd middel: men liet de jeugd zooveel mogelijk meespelen. Het jonge volkje was rlaar uiteraard best voor te vinden. De juichkreten, de luide waar schuwingen en de schaterende betuigin gen van bijval klonken voortdurend hel op in „De Valk". De toeschouwei's, in leeftijd varieerende van 3 tot 9 jaar, lie ten niet na, te demonstreeren, dat hun warmste gevoelens uitgingen naar het duo Bigmans en Slim en dat zij zich verkneukelden, wanneer de tegenpartij voornamelijk belichaamd in de booze heks en een politieagent op den lan gen duur aan 't kortste eindje moesten trekken. Dat meespelen van de jeugd deed het dus best. Het gezelschap startte wat dit betreft trouwens met goed overleg: Het doek was nog maar tenauwemood gespleten, toen enkele der jonge aanwe zigen een bal in handen kregen om te probeeren of zij in staat waren keeper Bigmans te passeeren Men kan zich de luidkeelsche vreugde in de zaal voor stellen, die er niet mindier om werd, toen de spelers, Jopie, Dikkie en de agent, het tooneelpodium verlieten en hun spel onder het noodige tumult ver plaatsten naar de zaal. Zoo kan dus gezegd worden, dat het gezelschap bestaande uit Jo Elde- ring (Dikkie Bigmans), Willie Roter- mündt (Jopie Slim), Miep Aalberts (de heks) en mr. Carter (de agerat) zijn doel om de jeugd te vermaken tenvolle bereikt heeft. Enkele honderden guldens als buit in een woning aan de Groote Haag Gisteravond heeft de woning van de weduwe V. in.den Grooten Haag ongewenscht bezoek gehad. Blijk baar is hier 'n goede bekende aan 't werk geweest, want men heeft zich ruimschoots den tijd gegeven, om den inboedel overhoop te halen tot dat men succes had... 'n geldsbedrag van enkele honderden guldens wordt althans vermist! De inbraak is ge pleegd gedurende afwezigheid van de bewoonster, dus ongeveer tus schen half acht en elf uur. Men verschafte zich toegang aan de achterzijde van de woning door het openschuiven van een raam. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Voor den Utrechtschen politierechter verscheen dezer dagen een wonderlijk heer. Het was een negentienjarige aar dewerker uit Gouda, die zich een poosje practisch beziggehouden had met het brandende vraagstuk: „Hoe kom ik do gevangenis in?" Naar zijn zeggen stond dat in verband met, 't feit, dat hij in do cel naar zijn meening beter te eten zou krijgen dan thuis. Zonneklaar dus, dat hij aan een be keuring niet genoeg dacht te hebben. Hij wilde persé zoo gauw mogelijk een paar weken tusscihen vier sombere mu ren logeeren. En toen ging hij z'n aan dacht wijden aan het stelen van een rij wiel. In Amersfoort, waar hij een on beheerd karretje zag staan, kwam de schoone idee spoedig tot een minder schoone daaden een heel kort poos. je later stapte een gemoedereerde zon daar ons politiebureau binnen met de verrassende mededeeling: „Mijne hee ren, ik ben een fietsendief. Arresteert U mij!" En het geschiedde naar zijnen wensch. Maar veel plezier had hij niet van z'n zwijntjesjagerij, want het huis van bewaring was zoo goed gevuld mei zondaars, dat men hem voorloopig weei op vrije voeten stelde. Een gedesillusion- neerde arreslant verliet z'n cel. Dezer dagen dan kwam zijn zaak voor den politierechter, die met stijgende be langstelling het vreemde verhaal aan hoorde. De officier van Justitie vond het eveneens een merkwaardige histo rie. maar bleek geneigd om met al die nroblemen rekening te gaan houden. Hij eischte drie maanden hechtenis. Dat dit vooruitzicht den verdachte toch heelemaa.l niet meeviel was duidelijk aan zijn gelaatsuitdrukking te merken. De politierechter, die hem volgens den eisch veroordoelde, raadde hem aan om een verzoek tot gratie in te dienen. Het schijnt, trouwens, dat de toestand ten huize van den verdachte zich ten gun ste van diens menu gewijzigd heeft. Het verzoek om gratie gaat in zee Verdachte heeft aan den lijve ondervon den: „Oost West, in de cel is 't ook niet alles". De politie heeft in Amsterdam een zekeren v. S- aangehouden en ter be schikking gesteld van de Amersfoort- sche politie, verdacht van diefstal van een Fongersrijwiel op 11 October te de zer stede. V. S„ die in de hoofdstad woont, maar hier in de omgeving bij de werk verschaffing is, wordt voorgeleid bij den Officier van Justitie te Utrecht. Eveneens is ter beschikking van den Officier gesteld de Amersfoorter v. d. B., die zich aan verschillende rijwiel diefstallen schuldig gemaa'kt heeft. In zijn woning werden liefst 5 karretjes aangetroffen, over wier herkomst v. d. B. geducht aan den tand gevoeld zal worden. SHAG VAN 36 CENT KOSTTE 80 CENT Tegen den Amersfoorter v. d. 5- *s proces-verbaal opgemaakt wegens ver koop van een pakje Shag voor 80 cent, terwijl de eigenlijke waarde 36 cent was. In zijn woning heeft de politie nog meer dere pakjes Shag in beslag genomen. MORGENOCHTEND 10 UUR begint de plaatsbespreking voor de O. 1. V. KOMMER KLEIN Woensdag en Donderdag 12 en 13 Novomber 7.30 uur in het „Een avond voor U, juist nu!" Gisteren werd in de St. .loriskerk de tweede der bijzondere diensten, welke onder het motto „De kerk roept" staan, gehouden. Wederom was het. gebouw zoo bezet, dat er banken bij geplaatst moesten worden, waar zulks mogelijk was. Tot onderwerp was gekozen: „Heeft Christus ons nog iets te zeggen?''. Twee predikanten, ds. M. N. W. Smit uit. Utrecht, en ds. C. G. H. Blok, alhier, hebben op deze vraag hun antwoord gegeven. De zin van hun woorden kwam hier op neer: Christus is de absolute open baring Gods en daarom heeft Hij aan hen, die zoeken naar het Goddelijk Licht, niet iets, maar alles te zeggen. Eenen leven zonder Hem is slechts een schijnleven, dat herinneringen oproept aan de gedachte, verwerkt in de gelij- kienis van den verloren zoon, wiens va der na zijn terugkeer uitriep: „Deze, mijn zoon, was dood, maar is weder le vend geworden". Tot slot van den dienst, die met groote aandachf. gevolgd werd, zongen de aanwezigen het eerste en derde vers van Gezang 166. AVONDWIJDING De avondwijding, welke Woensdag in de Remonstrantsche kerk gehouden wordt, zal aanvangen om half acht. VOOR DEN GEWONDEN SOLDAAT Het Comité voor den gewonden en zieken soldaat meldt ons: De aanwezige patiënten bezochten het Grand Théatre voor de opvoering van „Operatie geslaagd" en een bios coopvoorstelling. Zooals gewoonlijk had de directie prachtige plaatsen gereser veerd. Een serie mooie romans zond mej. de B., terwijl mevrouw v. d. F.-v. Sw. (Baarn) tijdschriften stuurde. Op gironummer 25047 van H. A. Fi scher, Mauritslaan 4, werd gestort door: H. H. L. ƒ10, S ƒ10, H E. W. ƒ5, mej. A. N. ƒ6 en S. B. ƒ2.50. CREMATIE VAN MEVR. MR. VEENSTRA—VAN ECK Onder veel belangstelling heeft Zater dagmiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van mevrouw mr. R. C. M. Veenstravan Eek, bestuurslid van verschillende ver eenigingen hier ter plaatse. Aanwezig waren D. G. J. Bolten, mr. C. Kruvsse, ir. P. Jongejan, G. van Kieu wenhuizen, J. C. Bakker, F. Th. Moes, mej. H. E. H. Heerma van Voss, A. M Vogel, N. Hoeflake, J. W. C. de Groot, M. de Joncheere, E. W. van Stigt e.a. Nadat een zwager, de heer Gorter, na mens de familie had gesproken, werd het woord gevoerd door den heer Bol ten, namens de afdeeling van de Neder- landsche Natuurhistorische Vereeni ging, die dankbaar herdacht, wat de overledene als secretaresse voor de af deeling was geweest. Mr. C. Kruysse memoreerde hoe de ontslapene vroeger ook in de afdeeling van de Liberale Staatspartij een werkzaam aandeel had genomen en hoe zij bij allen gezien was om haar trouw en toewijding. Daarna hebben nog gesproken mevrouw Hue- tinck en mevrouw mr. L. A. Aeyeltsde Fouw uit Apeldoorn, die een vriend schap herdacht vanaf den studententijd. De organist speelde den treurmarsch van Chopin, het slotkoor uit de Mat- theus passion van Bach en bil het dalen van de kist Preludium uit opus 28 van Chopin. Een zoon van de ontslapene dankte voor de belangstelling. KAASMARKT AMERSFOORT AMERSFOORT. Aangevoerd 10 wagens, bevattende 2000 kilo, prijs 6162.50 per 50 kg. Handel vlug. GRAND THéATRE. Van Vrijdag t/m. Woensdagmiddag vertooning van „De Kribbebytcr" Andere avonden S n.m., Woensdag en Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur doorl., Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur doorl. Andcro avonden 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag af vertoo ning van „Wie is gelukkiger dan ik?" Voorstellingen als in Grand ThéAtrc. REMBRANDT THEATER. Vertooning von „Fronck 'de Pandoer". Voorstellingen als ln Grand ThéAtre, behalve de matinée'a. GILDEHUIS. Herfsttentoonstelling A.K.G. 12 November. SIERKUNST. Tentoonstelling van Mies v. d. Zwaai. Court Veldkamp en Jan de Clcr 26 November. GRAND THéèTRE. 12 en 13 Nov. Opvoe ring van de cabaret-revue Capriolen". 7.30 uur. GRAND THéATRE. 20 Nov. Nederl. Too neel „Ik hou van vier vrouwen". 7.80 uur n.m. GILDEHUIS. 22 Nov. Utrechtsch Vrou wenkoor o. 1. van mevrouw Kwant. uur n.m. GRAND THéaTRE. 27 Nov. Conccrtver- eeniging: Arnhemschc Orkcstvcr. 7.30 uur. DE VALK. 2 Dcc. Orkestvereniging Amersfoort. Solist Ch. Havelaar. Mcdew. *van Amcrsf. Dameskoor. 7.30 uur. Aanvankelijk vertoonde A.A.V. dat ge makkelijk dacht te winnen, een lauw spel tegen Sport Vereent 3. tengevolge waarvan S.V. de leiding nam. Door G. Nieuborg werd het op fraaie wijze gelijk (11). In de tweede helft maakte Go- vaerts na 5 minuten spelen het tweede doelpunt, maar met een mooi schot maakte S.V. gelijk. Toen nam A.A.V. voorgoed het heft in handen. Uit een scrimmage scoorde Nieuborg het 3e doel punt en door Heins, Kipp en weer Nieu borg werd het 62, waarmee het einde kwam. Op een zeer slecht bespeelbaar terrein voor de doelen was het een en al modder hebben de A.A.V. dames van het sterke Attila met 20 verloren, een stand, die met de rust al was verkregen^ Als gewoonlijk was het schieten bij A.A. V. zoo zwak, dat doelpunten achterwege bleven. Toch is het resultaat niet zoo slecht, gezien het feit. dat gedurende de tweede helft door Attila geen doelpunten meer konden worden gemaakt. In de eerste helft ging de strijd tus schen A.A.V, 2 en U.D. gelijk op. Na 10 minuten maakte U.D. een buitenspeldoel punt. Na afloop protesteerde U.D. tegen de ongeldigheid hiervan. Bij een A.A.V.- aanval werd door rechtsbuiten v. Lier het eerste doelpunt gescoord (10). Na de rust zette U.D. er alles op, om gelijk te maken, hetwelk door goed ingrijpen der A.A.V.-verdediging en door slecht plaatsen der U.D.-spelers niet lukte. Ze ven minuten voor het. einde maakte M. Heins 2—0. Direct daarop verkleinde U.D. den achterstand tot 2—1, waarmede het einde kwam. Over het algemeen speelde A.A.V. beter, zoodat de overwin ning wel verdiend was. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. Koersen voor stortingen op 10 November 1941 tegen ver plichtingen luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransehe francs 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zwecdsche kronen 44.S5 Finsche mark 3.82 Dinar (oude schulden) 3 43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turksche ponden 1.451& Lewa 2.30 Pengoe (oude schulden) 36.519 Pengoe (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 SlowaaksChc kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77 Hoofdredacteur: J. VALKHOFP, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sporlrabriek: ff. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort I 'b Stassy Popescu heel goed Wjj waren partners!" icondelanc trilde er iets in het van Lemaile. maar daarna zei 'en heheerschten en vriendelij- van den gentleman: daarom, mister Golden, juist zou ik het zoo prettig vinden lf)rgen hij mij te zien.Afge- U zult dus komen?" 'f hem nogmaals de hand en n met directeur Mills weer in. reep Joe Golden alles. De 'üe hij in de loge had zien zit- werkelijk een men9ch van n bloed; de dochter van Stassy He. Hij liep naar het gordijn luurde door het kijkgat naar loge IIMaar die was leeg; Lemaile scheen met zijn dochter te rijn heen gegaan. Golden informeerde bij directeur Mills naar Lord Lemaile en zijn familie. Het was alles zooals hij gedacht had. Lady Lemaile was vier jaar geleden gestorven en haar dochter, die Maud heette en haar eenig kind was. leek sprekend op de moeder. Een groote vreugde, zoo warm en lichtend als hij in tientallen van jaren niet meer had gekend, doorstroomde Joe Golden. Hij zou dus Stassy's doch ter ontmoeten, met haar spreken, haar de hand reiken, hij zou haar over haar moeder vertellen en zij zou dankbaar en aangedaan naar hem luisteren Ja, en zij zou goede, teedere woorden voor hem over hebben, dit jonge meisje, alsof ze zijn eigen dochter was. het kind van hem en Stassy. Joe Golden twijfelde er niet aan of Lord Lemaile wist. dat hij jarenlang dagelijks met Stassy had samenge werkt. Misschien wist hij ook. dat Stas sy hem dien ring had nagelaten, dien hij aan zijn vinger droeg? In elk geval wilde Lemaile .den man met den gou den lach' aan zijn dochter voorstellen; en hij was er hem hartelijk dankbaar voor. Hij had Edith verloren, zijn doch ter Zephora, Stassy, nu zou Maud Lemaile hém toch nog een laatste glans van het geluk brengen Op den dertigsten Januari moest men een kleine list aanwenden om Golden na zijn optreden uit Olympia weg te loodsen, zonder dat de .groene' het kon verhinderen. Want zij was er vast van overtuigd, dat de groote clown elke opwinding vermijden moest cn zij zou de uitnoodiging van Lord Lemaile ze ker zulk een onnoodige opwinding hebben genoemd. Volgens afspraak ging Golden dezen avond dus niet zoo als anders door het gordijn naar zijn garderobe, maar verdween door den in gang van het publiek, die daar tegen over lag. Hier wachtte Lord Lemaile met, zijn auto en zij reden weg. Toen Joe Golden Lemaile's villa te Richmond had betreden ging hij zich allereerst afschminken en verkleeden en kwam daarna den salon binnen, waar de heer des huizes hem met een korte, zeer vriendelijke toespraak be groette en aan zijn andere gasten voor stelde. Golden was teleurgesteld. Hij had Maud verwacht, maar hij vond enkel heeren, de typische gezichten van een voorname Engelsche club... Daar ging de deur open en het jonge meisje kwam binnen. Zij begroette de gasten met een lieven glimlach en liet zich door haar vader naar Joe Gol den brengen, reikte hem de hand; „Ik ben blij, dat ik den grooten kunstenaar eens van dichtbij kan zien!" Joe Golden was verrukt en zalig als in een heerlijken droom. Hier stond Stassy voor hem dat was haar stem, de warmte van haar hand. „Precies uw moeder!" fluisterde hij. „Juist uw moeder... Ik heb haar ge kend Maud keek hem vragend aan. „Mag ik u verzoeken aan tafel te ko men mijne heeren?" riep Sir Arthur en reeds had hij Joe Golden van Maud ge scheiden om hem naar de eetkamer to geleiden, terwijl Maud door een andere deur verdween Het souper verpeelde Joe Golden bui tenmate. Wat. moest hij met al die ge rechten en wijnsoorten, met al die vleierijen van de heeren beginnen? En er kwam maar geen eind aan! Hij kon het dessert nauwelijks afwachten, om dat hij veronderstelde, dat Maud na het souper weer terug zou komen. Eindelijk stond men van tafel op. De heeren verspreidden zich in de aan grenzende vertrekken, pratend en roo- kend. Opeens zag Joe Golden zich met Lord Lemaile alleen in de bibliotheek. „Ik zou graag een paar woorden met u spreken, die niet iedereen behoeft 1e hooren, mijnheer Golden," begon de Lord. Golden's hart klopte sneller. „Maar u moet niet boos op mü zijn, beste mister Golden! Het is tenslotte maar een voorstel en ik weet niet of een groot artist als u Golden hoorde deze woorden als uit de verte. Hij wil mij hierhouden, in zijn huis. bij Mand, bij Stassy's doch ter, schoot het door zijn hoofd. „Spreekt u maar openhartig, Lord Lemaile!" zei hij met moeite. „Dus, beste mister Golden als de voorzitter van mijn club zou ik u wil len vragen: wat denkt u ervan oqi een tijdlang, laten wij zeggen gedurende den volgenden winter als clubclown, om zoo te zeggen onze privé-clown op te treden, natuurlijk tegen een zeer hooge gage?" De ,man met den gouden lach' stond een oogenblik als verlamd, doch slechts een oogenblik; want toen bukte hij zich, breidde de armen uit als een woedende gorilla, viel op zijn gastheer aan, vloog hem naar de keel. Uit de aangrenzende kamers snelden de gasten toe; spoedig had men Lemaile uit de knellende greep van Golden be vrijd Dit was de sensationeele gebeurtenis in den nacht van den dertigsten op den een en dertigsten Januari 1932. Heel Engeland sprak er over. Hier eindigden de notities van_den clown Joo Golden, die hijMen'jou mails? Wilson Nash vanaf de boot had toege worpen. Het Hippodrom te New York. het grootste variété ter wereld, beefde on- de1' de stormen van gelaoh en applaus toen ,de man met den gouden lach' den eersten April 1932 debuteerde. Dit was zonder twijfel de grootste clown van zijn tijd! En achter de coulissen: een man, zoo hard als staal! Altijd en overal, waar ter wereld hij ook speelde, wachtte Marfa hem achter de coulissen op. En zij was gelukkig, wanneer zij vanuit de zaal den bijval hoorde bruisenEn de man met den gouden lach op zijn beurt, voelde zich, wanneer Marfa eindelijk zijn mantel om zijn verhitte leden sloeg, veilig, gebor gen in haar zorgende liefde en in zijn trots: na zooveel leed en bittere tranen de grootste clown ter wereld te zijn! EINDE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3