Het Finsche antwoord aan Washington Ten Zuiden van Kertsj is de kust bereikt Belangrijke doelen in Moskou herhaaldelijk gebombardeerd KLOMPÏRTJE KLO! Sebastopol weer gebombardeerd De toestand op IJsland lïl^nAa/idf maxM gca£' Nieuwe aanvallen op Zuid-Italië en Sicilië DE ROL VAN ROOSEVELT Dr. Tuka over de Duitsch-Slowaaksche vriendschap VERKLARING VAN DEN ENGELSCHEN KONING Papierbezuiniging in Engeland RADIOPROGRAMM DOOR OR. s. PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 NOVEMBER 19 DUITSCH \VEERMACHTSBER1CHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 12 Nov. fn N R.) - Het opperbevel der weermacht maakt hekend: Op de Krim hebben Duitsche en Roemeensche troepen tijdens felle achtervolarincsgevechten de kust ten Zuiden van Kertsj be reikt. De luchtmacht zette het bombardement van de haven? Sebastopol. Kertsi en Ana pa met groot succes voort. In het gebied ten Zuiden van Toe-* la hebben formaties infanterie en tanks, in een veelomvaftenden aan val divisies Soviet-ravnlerie verplet terd. tal van gevangenen gemankt en 91 stukken geschut henevens an der oorlogstuig bui taenia akf. Een poging lot uitbraak uit Le ningrad, ondernomen door ge concentreerde strijdkrachten, is gestrand op den afweer der Duitsche troepen, waarhij de tegenstander zeer zware, bloe dige verliezen leed. Daarbij werden van 1? aanvallende pant- serauto's 11 vernietigd, waaron der 7 van de zwaarste. Formaties gevechtevliegtuigen en jagers hebben aan het geheele front achterwaartsche verbindingen en vliegvelden van den vijand met suc ces aangevallen. Zij verwoestten een groot aantal treinen en berokkenden den Sovjet-luchtstrijdkrachten aan zienlijke verliezen. Moskou werd overdag en 's nachts met brieant- en brandbommen be stookt. Voltreffers op spoorweginstal laties veroorzaakten groote schade. Andere nachtelijke aanvallen der luchtmacht waren gericht op bewa pfeningsfabrieken te Gorki. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloonen macht ten Oosten van Lowestoft bommen laten vallen op een grooten koopvaarder. Aan de Kanaalkuot echoot luchtdoelartillerie zes vliegtuigen uit een formatie Brit sche '"~ers neer. De vijand heeft geen gevechtshan delingen hoven Duitsch gebied ver richt. BERLIJN, 12 Nov. (A.N.P.). Op de conferentie voor de buitenland- sche pers i6 vandaag de Finsche ant- woord-nota bekendgemaakt. De lei der der persafdeeling van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, gezant dr. Schmidt, toonde aan de hand van markante passages aan, dat het Finsche standpunt, een staal van waardige, ijzige argumen tatie, een meesterlijke terechtwijzing van de onbeschaamde afperserspo gingen der Amerikaansche politiek en haar dragers vormt Van Duitsche zijde wees men op de rustige gelatenheid den moed en de vastberadenheid, waarmee de aanvallen van de overzijde van den oceaan wor den afgewezen- Men is er hier van over tuigd, dat elke verstandiee Amerikaan bii lezing van dit document den indruk moet krijgen, dat decenen. die de ver antwoordelijkheid voor de Amerikaan sche politiek dragen, een oorvlle hebben gekregen. Afgezien van de algemeene geldigheid der Finsche bewijsvoering, wijst men in Duitsche politieke kringen ook op de Noordsche lotsgemeenschap tegenover den gemeenschappeliiken vijand, hef bolsjewisme, zooals aie in de Finsche nota tot uiting komt. Finsche persstemmen De overhandiging van de Finsche antwoord-nota op de memoranda der Ver. Staten, vormt het voor naamste thema van de dagbladen ven heden. Zij wijzen op de onver- eenighaarheid van een terugtrekken der Finsche troepen uit de bezette gebieden en de Finsche veiligheid, hetgeen zij als het voornaamste punt der antwoord-nota naar voren brengen. De Uusi Suomi schrijft, dat de eigenlijke oorzaak *roor de eischen van de Ver. Staten ie. de bezetting van ze kere deel en der Moermansk-spoorweg door de Finsche troepen. „Wanneer de Ver. Staten ons daarom bedreigen, aldus het blad. kunnen wij daaraan niets doen Het Finsche volk wacht in een aaneengesloten front rus tig den indruk af, dien het antwoord der Finsche regeering zal maken. Het is vleiend voor Finland, dat in de Ver. Sta ten het aandeel van den Fin6chen strijd tegen het bolsjewisme van zoo groot be lang wordt geacht, als uit het memoran dum blijkt- Beweringen omtrent een zgn. Duitschen druk. zoo schrijft het blad, zijn volkomen onjuist". De Helsingin Sanomat schrijft in dit verband, dat de Finsche vrijheid van handelen, waarover"men zich in de Ver. Staten bezorgd maakt, voor ieder zichtbaar wordt, doordat Finland zijn verdedigingsoorlog alleen voert voor de eigen veiligheid en om de eigen begrens de doelstellingen te bereiken. Wanneer de Ver. Staten zelf buiten hun gebied steunpunten oprichten, geeft dit de Fin sche regeering het moreele recht, van de Ver. Staten begrip te venvachten voor haar eigen 6treven naar bescher ming van zijn bestaan." BERLIJN, 12 Nov. (D.N.B.). De Deensch-IJslandsche journalist Carl MoéVer heeft voor de Deensche vereeni- ging Freye te Berlijn gesproken over den toestand op IJsland sedert de Rritsch-Amerikaansche bezetting. Hij zeide dat deze bezetting de bevolking op materieel, zoowel als op moreel ge bied schade doet en dat komende ge slachten daarvan nog te lijden zullen hheben. „Men kan zich voorstellen, al dus Moeyer, wat het beteekent, wan neer een volk van nauwelijks 127.000 zielen door 80.000 soldaten wordt over weldigd. En men kan zich gemakkelijk een voorstelling van de verwoestende gevolgen maken, wanneer men be denkt, dat een groot, deel der Engel sche soldaten afkomstig is uit White- chapel en andere beruchte streken. Nog erger is het geworden na de aankomst der Amerikaansche soldaten, onder wie zich joden, negers en halfbloeden be vinden. Geen vrouw gevoelt zich veilig- Een actief verzet was de natuurlijke re actie. Daarop werden vele IJslanders gedood, naar Amerika gevoerd of in ge vangenenkampen opgesloten. Vele an deren zijn naar het binnenland ge vlucht. De IJslanders. aldus Moeyer, zijn een volk van zuiver ras en groote beschaving. De bezetting van hun land door minderwaardige soldaten is een ware schande voor de beschaving." Ratelende mitrailleurs handgrana ten stormaanval! Steunt de Nederlandsche ambulance van het Oostfront. Giro: 87600 Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage ROME. 12 Nov. fStefani). Hier volgt het Italiaansche weermacht- bericht: De vijandelijke luchtmacht heeft nieuwe aanvallen gedaan dp Zuid-Italië en Sicilië. Gistermiddag werd een ver kenningsvliegtuig door onze jagers ter hoogte van Capri brandend neergescho ten. In den afgeloopen nacht lieten vij andelijke vliegtuigen in opeenvolgende golven brand- en brisantbommen op Napels vallen. Schade aan woonhuizen en hier en daar een begin van brand, welke men spoedig meester was. Zes dooden en omstreeks dertig gewonden Houding der bevolking steeds kalm en gedisciplineerd. In de eerste ochtend uren werden vandaag drie Engelsche vliegtuigen neergeschoten op Sicilië: één door het luchtdoelgeschut en twee door onze jagers. De bemanning van een ander vijandelijk toestel, dat in zee stortte, werd krijgsgevangen gemaakt. Nog altijd in de eerste ochtenduren werden vier zware Britsche iagers door onze strijdkrachten onderschept en bij Cefalu stortten zij neer. Drie toestellen verdwenen in zee. een vierde viel op den grond te pletter en de bestuurder werd krijgsgevangen gemaakt. In Noord-Afrika niets bijzonders aan hot front van Tob roek en dat van Sol- loem. Een luchtaanval op Bengazi richtte geen schade aan Een getroffen Britsch toestel viel te pletter. In Tripo lis werd de bemanning, twee officieren, van een vliegtuig, dat tevoren neerge schoten was. gevangen genomen. In Oost-Afrika hebben onze detache menten van de versterkte stelling van Koelkwabert nieuwe aanvalspogingen van den vijand afgeslagen. Karl Megerle over: BERLIJN, 2 Nov. (D.N.B.). In een artikel onder het opschrift „Oorlogsmisdadiger", wijst de di- .plomatieke medewerker van de „Berliner Boersenzeitung" dr. Karl Megerle, op de rol. die Roo sevelt gespeeld heeft sedert het be- gin van het Europccscl^econflict. Hij noemt daarin de president der Verecnigde Staten den „doodgraver van den vrede". „Als men de politiek van Roosevelt je gens Frankrijk in haar groote lijnen van den herfst 1936 tot op heden na gaat. dan moet men den president zelfs den .doodgraver van Frankrijk' noemen." Hij wijst verder op de kuiperijen van den voorrnaligen ambassadeur der Ver ecnigde Staten in Parijs. Bullitt, die als werktuig van Roosevelt er met verhe ten ijver aan werkte om Frankrijk rijp voor den oor-log te maken. Nadat Frankrijk de wapens had neergelegd, begon, naar Megerle verder verklaart, de tweede phase van Roosevelt's uitbui ting van het Fransche volk als oorlogs instrument. Niet uit sympathie voor den gevallen vriend handhaafde Wash ington de betrekkingen met Frankrijk, doch men wilde ter plaatse zijn om toe te zien. wat er in dat land gebeurt en te verhinderen, dat een samenwerking tusschen de regeering van Vichy en Duitschland tot stand kwam. Men maakte gebruik van den nood der be volking om met behulp der „vitamine- politiek" Frankrijk onder druk te hou den. Dc lijst van afpersingen en bedrei gingen. door president Roosevelt open lijk of door middel van zijn ambassa deur Leahy fn het geheim tot Vichy gericht, is oneindig. Men zwierf als een hyena rond het gevallen Frankrijk, om er zoo mogelijk, belangrijk koloniaal gebied af te scheuren. Men paste de hongerblokkade toe en kocht moorde naars. om de bevolking te brengen tot dwaze opstanden tegen de bezettende macht. Iedere samenwerking van Frankrijk met, Duitschland. Italië oi Japan werd door de Veroenigde Staten met nieuwe bedreigingen beantwoord. De inmenging is ongeremd en totaal, zoo zegt Megerle verder, die besluit: „Dit is een der belangrijkste hoofdstuk ken der oorlogsschuld van den presi dent. Wij twijfelen er niet aan. of het volgende hoofdstuk, de scrupuleuze uit buiting van Engeland voor den Roose- velt-oorlog, zal niet minder misdadig en traeisch eindigen." BERLIJN, 12 November (D.N.B.). Van militaire zijde verneemt het D-N.B., dat Duitsche stoottroepen op 11 November in den centralen sec tor. zijn doorgedrongen in de verde digingslinie der bolsjewisten voor Moskou. In de vooraanliggende loopgraven vernielden zij onderko mens en waarnemingsposten der bolsjewisten. Op één plaats werden vier pantserwagens zoo zwaar be schadigd, dat zij moesten blijven 6taan. De bemanning, die zich ver zette, werd onmiddellijk vernietigd. De Duitsche stoottroepen keerden zonder verliezen in hun stellingen terug. Ook formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren herhaalde malen voor den oorlog belangrijke installaties te Moskou gebombardeerd. In de opge geven doelen ontstond een aantal groo te branden. Verder hebben formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen een groot aantal vliegvelden in het gebied van Moskou aangevallen. Goed gerichte bommen vernielden de starthanen en t vin tig vliegtuigen; 21 andere bolsjewis. ti6che vliegtuigen werden zwaar bescha digd. Hangars en barakken op de vlieg velden werden eveneens in brand ge worpen of door de bommen vernield. De bolsjewieken hebben gisteren in totaal 33 vliegtuigen verloren, waarvan 8 in luchtgevechten en 3 door luchtdoel artillerie neergeschoten en de overige 22 op den grond vernield werden. In dén afgeloopen nacht hebben for maties van de Duitsche luchtmacht aan vallen gedaan op Moskou en Gorki- Te Moskou werden o.a. twee stations door •erscheidene bommen getroffen, terwijl te Gorki groote branden ontstonden op de werven aan de Oka. Het Hongaarsche telegraagagentschap M.T.I. meldt van het Oostelijk front: Tijdens de operaties in de Oekraï ne hebben de verbonden troepen nieuwe, belangrijke punten voor Rostof en in het gebied van Schach- ty bezet. In den frontsector van de Honved- troepen was slechts een onbefeeke- nende activiteit van verkennings- trcépen. Van militaire zijde wordt gemeld, dat FinscMe jagers bij een verrassenden aan val op een Sovjet-vliegveld, vier bolsje wistische vliegtuigen hebben vernield. Duitsche en Finsche vliegtuigen bewa ken sedert geruimen tijd den Moer- man6kspoorweg. Op verscheidene plaat sen is deze lijn door bomtreffers voor elk verkeer versperd. De bolsjewisten leden daarbij groote materieele schade. Finsche jagers hebben een aantal loco motieven vernield- De Duitsche pers neemt met belang stelling kennis van de mededeeling van het bolsjewistische telegraafagentschap, dat Siberische troepenafdeelingen aan het Oostelijk front moesten worden ge bruikt. De Berliner Lokal Anzei- ger schrijft dienaangaande: „Stalin wilde enkele dagen geleden nog de we reld wijs maken, dat de bolsjewistische verliezen betrekkelijk klein waren. Waarom heeft hij dan Siberische troe pen aan dit front noodig? Dood en ge vangenneming hebben zulke bressen ge slagen in het Sovjet-front, dat Stalin deze zoo spoedig mogelijk moet stoppen met Siberische troepen, op gevaar af daardoor in den rug van troepen ont bloot te worden." WEENEN. 12 Nov. (D.N.B.). De Slowaaksche minister-president heeft ter gelegenheid van de opening van de af- deeling Weenen van de Duitsch-Slo waaksche Vereeniging een rede' gehou den. waarin hij-de verhouding tusschen Duitschland en Slowakije een „bescher- ende vriendschap" noemde. In deze da gen wordt een reusachtige poging on dernomen. zoo zeide dr. Tuka. om de menschheid naar een gelukkiger toe komst te leiden, waarin weljswaar ook steeds tegenstellingen zullen voorko men. Doch deze tegenstellingen zullen niet meer tusschen vijanden, doch door partners worden op/reruimd. Oor logen zullen er beslist ook in de toe komst zijn, zoo merkte Tuka verder op. Deze zullen 'fcich echter uitsluitend rich ten tegeh de misdadigers, die den vrede van de vredelievende naties willen ver storen. Het gaat er thans voor Europa om. in een groot blok vereenigd. ge meenschappelijk te marcheeren. Dr. Tuka noemde het een eer voor de Slo- waken als eerste natie in dit blok aan de zijde van Duitschland getreden te zijn. Wij zien in den Fuehrer niet al leen den Fuehrer van het Duitsche volk, doch wij zien in hem onzen ge- meenschappelijken leider. Het Groot- Duitsche rijk heeft Slowakije in alle economische en cultureele dingen met raad en daad ter zijde gestaan, zoo merkte dr. Tuka op. De betrekkingen tusschen de beide landen vormen een prachtig voorbeeld hoe de vriendschap tusscheen een reus achtig rijk en een kleinen staat zich in politiek, economisch en cultureel op zicht zegenrijk kan ontplooien. STOCKHOLM. 12 Nov. (D.N.B.). - De Britsche koning heeft vandaag, volgens den Britschen berichtendienst, bij de opening van de nieuwe parlementszit- tiner verklaard, dat hij van ganscher harte hoopte» dat het Engelsghe volk zal beantwoorden aan de groote eischen welke het gesteld worden en dat het vastbesloten zal zijn de behoefte van de Sovjet-Unie in haar heldhaftigen strijd tot aan de grens van het mogelijke te bevredigen. Dinsdag heeft de koning bij het slui- tin van do oude parlemgntsperiode verklaard: „Ik begroet hartelijk de groote socialistische Sovjet-republiek als onzen bondgenoot. In samenwerking met de Vereenigde Staten verstrekt het Empire aan de Sovjet-Unie allen bij stand, die slechts mogelijk is tegen den gemeenschappelijken vijand". De koning heeft in het kort ook den toestand in het Verre Oosten behan deld. H~'j verklaarde o.a.: „De ontwik keling van den toestand in het Verre Oosten heeft de nauwkeurigste, perma nente aandacht der regeering. Wij moesten de troepen versterken, die mijn landen in deze gebieden verdedigen". Ten aanzien van de betrekkingen met Turkije zeide hij: „Met Turkije heb ik een waardevol verdrag gesloten. De be trekkingen met dit land blijven geves tigd op den grondslag van vertrouwen en vriendschap." STOCKHOLM. 12 Nov. (D.N B.). Een nieuwe Engelsche verordening be paalt, zoo meldt de Londensche corres pondent van Nya D a g 1 i g t A 11 e- handa, d^t na 1 Januari 1942 geen nieuwe zaken meer mogen worden ge opend. behalve levensmiddelenzaken en dat de bestaande zaken slechts die goederen mogen verkoopen, die tot dus ver werden verkocht. Het doel van deze bepaling is, een verspilling van de hulp middelen van het land te voorkomen. Overtredingen worden gestraft met drie maanden gevangenisstraf of honderd pond boete. Een andere bezuinigingsmaatregel van het ministerie voor de materiaal voorziening bepaalt, dat niet alleen oud papier moet worden ingezameld, doch dat een geheel aantal papierartikelen niet meer mag worden vervaardigd. Do zaken mogen geen pakpapier meer ge bruiken, behalve voor levensmiddelen. Theaters en bioscopen krijgen nog slechts papier toegewezen vdor tien aanplakbiljetten voor het aankondigen van een nieuw programma. De grootte van deze aanplakbiljetten moet boven dien tot op de helft gereduceerd wor den. Programma's voor theaters en bioscopen mogen niet meer verkocht worden. Kalenders mogen niet meer ge maakt worden. TURKSCHE MINISTERS AFGETREDEN ANKARA. 12 Nov. (D.N.B De Turk sche ministers van defensie en voor ver keerswezen hebben hun ontslag aange boden. Tot hun opvolgers werden be noemd de gepensionneerde generaal Aroenkal en de gepensionneerde admi raal Fahri Engin. Tijdens de onderzoe kingen naar het vergaan van *"Yt Turk- sche stoomschip „Redah" zou 4 warend materiaal voor beide niini^j|(j££^n den dag zijn gekomen. Het stoo is ge torpedeerd, waarbij groote ,ACTI^en aan menschenlevens voorkwanrtg.JJ^'fcjit het onderzoek is gebleken, dat :hip ge brekkig was uitgerust. 133. Vloog dc vaas. die Klompti had weggegooid, precies over zijn ge puntneus, waar hü\ muurvast bleef zitten. En of de arme Ncush al draaide en trok. het hielp niets. H was zulk een koddig gezicht, iedereen er hartelijk om moest lach 134. Maar daar was de arme Sc lang niet mee geholpen en hij riep hulp. Wie kon hem helpen? Een «I Holland sche jongen weet op alles n en dus kreeg Klompertje een lumim idee. Daag zag hij in den hoek van zaal in een vaas een soort pltm staan. VRIJDAG 14 NOVEMBER HILVERSuft I. 415.5 M. 6.45 Gr« ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 C mu<iek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.0ft Nieuwsberichten. 8.15 Christelijke üt um-Vereeniging te Amsterdam (opn.). Gram.muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. Gram.muziek. 11.00 Voor de kleuters, Ensemble Jack der Kinderen en gra: ziek. 12,40 Almanak. 12.45 BNO: Nieu* economische berichten. 13.00 Roemeen»: kest Grcgor Serban. 13.30 Orgclconcc zang. 14.00 Het Ncderlandsch Kamen en solist en gram.muziek. 16.00 By belli 16.20 Gram.rpuziek. 17.15 BNO: N«e economische- en beursberichten. 17.30 de jeugd. 17.45 LTtrechtsch Stedelijk oit (opn.). 18.15 Sportwetenswaardigheder. Orgelconcert. 19.00 Actueel halfuurtje. Cabaretprogramma. (Vanaf 20.15 allee: de Radio-Centrales die o\er een liinr* ding met de studio beschikken). 20.15 G muziek. 20.45 Herdenking van den gebt dag van René de Clerq. 12.15 Gram re: 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO gelsche uitzending: Economie News Holland" of Gram.muziek. 22.15 Klas: Beeck en zijn orkest. 22.4524.00 Grs: ziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.0 Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberii 8.15 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. Gram.muziek. 10.40 Voordracht. 11.00 G muziek. 12.00 De Mclodisten en soliste. BNO: Nieuws- cn economische ber:: 13.00 De Ram'olers. 13.30 Gevarieerde! ■programma. 15.00 Voor de vrouw. 15.15 to Cantabilo. 16.30 Voor de jeugd. Gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, e« sche- en beursberichten. 17,30 Otto Het en zün orkest en gram.muziek. 18.30 C rie „Onze volkshuishouding". 18.45 G muziek. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.35 nosoli. 19.45 Reportage. 20.00 Gram.it (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cet die over een lijnverbinding met de beschikken). 20.15 Piano, fluit en Vis 20.35 Gram.muziek. 20.40 Causerie nieuwe tank voor oude monumenten"- Piano, hobo en fagot. -21.15 Gram rr.< 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 G muziek. 22.10—22.15 Avondwijding. TERECHTSTELLINGEN TE PRA PRAAG, 12 Nov. (D.N.B.) - Wi voorbereiding van hoogverraad, tage en opzettelijk wederrechteüj het bezit hebben van wapenen, zij 11 November door het standgereci Praag zeven personen, vooraansta functionarissen van een illegale munistische verzetsgroep, ter dopd oordeeld. De veroordeelden zijn op zalfden dag gefusilleerd. FEUILLETON De gerechtsmedicus kwam haastig he.t tooneel op. Zijn dikke zolen klotsten over de planken. HU was ln zijn hemds mouwen en hield zijn handen met uit gespreide vingers voor zich uit. Bruin achtige smeren van gestold bloed zaten over zijn knokkels en in dikke strepen om zijn ringen heen. „Is hier voor den drommel geen wa ter!" riep hij. Zijn fel gespannen gezicht trok smal langs den neus, waarvan op het uiterste puntje het gouden lorgnet zat. dat nu met een klets in de hem Inderhaast gebrachte kom viel. En ter- wijl hij er naar grabbelde in het hel derrood wordende water, begon hij op gewonden te vertellen: „Ja! Schotwond. Link van bovenat naar beneden, door het gesteven over hemd heen; aan flardpn epn heel stukje linnen een rund stukje in de wond gedrongen. longzak en hart geperforeerd. Dood oogenblikkelijk in getreden. Waarschijnlijk een 6 m.M. re- volverpatroon en hij schoot op den inspiciënt af „Laat me de wapens zien. die in het stuk gebruikt zijn!" Terwijl Tenas zich met dit doel ver-1 wijderde, bleef de dokt.er onder het zeer zorgvuldige afdrogen van zijn han den. knipperend met zijn goedige oog fes. die niét door het beslagen lorgnet konden heenkijken, uitweiden over het voorloopige onderzoek. Van Mieth wendde zich nu tot Tenas, die door twee tooneelknechts een par tij geweren en pistolen liet aandragen. Van Mieth voelde opeens zijn wangen gloeien,*ja. hij was toch wel heel opge wonden. Dit was een van de eerste groote zaken in deze drie maanden van tijdelijke functie, vóór hij naar zijn bureau terug zou keeren. Zekere sluimerende krachten, waarop hii in het geheel niet gerekend had kwamen hem nu te hulp: een oud en zeer levendig instinct tot opsporen, na jagen. onderzoeken. Hij voelde zich niet zonder verbazing opgestuwd door iets van jachthond-interesse voor alle9 wat dicht hil den grond is sporen, af- drukken, al het onbewuste, wat men- schen zonder er hij te denken als be wijsstuk achter hun hielen laten lig gen. Haastig knielde hij bij den stapel wa pens, maakte het touw. dat alles bijeen hield, los. „Waar is het personeel?" vroeg hij. „In de kleedkamers?" Tenas knikte: „Tk heb dadelijk order gegeven, dat ze daar moesten blijven. Ik vroeg ze, zich nog niet te verklee- don, voor het geval, dat er een onder zoek aan den lijve Van Mieth gaf den dokter de wapens een voor een aan, en hij zag kaliber en slot na, maar schudde telkenmale het hoofd. „Is het zeker, dat u alle wapens hier hebt?'.' vroeg hij. Tonas zei: „Ik heb orde op mijn za ken. Elk wapen heeft zijn nummer in het reciuisietenmagazijn. U kunt zelf conlrolecren of er een mankeert." „Het schot is niet afgevuurd met een van deze wapens", zeide de geneesheer. „Het zijn louter ouderwetsche musket ten en ruiterpistolen met een in- richtinkje om een klein kardoesje te ontsteken. Ik geloof niet eens, dat er ^en bij is, waarmee je een kogel af zoudt kunnen schieten. En dat de wond den overledene is toegebracht door een 6 m.M. revolverpalroon staat vast. Eu volgens de plaats van de wond links Van voren, moet toch het schot van het tooneel af gelost zijn". „In dat geval", meende van Mieth, „moet het door den betrokkene tusschen de andere schoten afgevuurd zijn en moet het zich zooals zeker ook bere kend was hebben verloren in het al gemeene geknal. Er werden toch vol gens het speelplan een zeker aantal schoten gelost, nietwaar meneer Tenas?" Tenas had nog steeds zijn vast'en, en en nu bepaald hinderlijk voelbaren blik niet van Van Micth's gezicht afgewend: „Precies vijftien. Niet meer en niet min der. Er zijn vijftien figuranten gewa pend met geweren. Volgens de instruc tie moeten ze alle vijftien schieten. En zo zijn gewend, mijn instructies op te volgen, hier bij 't gezelschap". „Maar het is dus mogelijk, dat er een zestiende schot is afgevuurd." „Buiten mijn orders? Ja, dat moet dus mogelijk zijn geweest". „Ik wil nu", zei van Mieth, „de me despelenden verhooren. En dan zal het wel het gemakkelijkste zijn, dat we ze in hun kamers opzoeken. Ik vind ze daar zeker allemaal?" Tenas keek rond, plotseling eenigs- zins onzeker. „Neen, helaas niet allemaal onze tweede bariton, monsieur Zemikoff, heeft een poosje geleden zonder per missie en tegen mijn uitdrukkelijke orders in, het gebouw verlaten. Hij speelde trouwens niet mee in de opera. Het is Sadi, onze nieuwe bariton, die de partij zingt als Moe6jik-hoofdman. Maar monsieur Zemikoff was vanavond achter de coulissen. Ik zag hem, toen ik hier heen geroepen werd. Hij stond tegen een coulisse geleund zonder zich te bewegen, met zijn beide'handen in de zakken van zijn jas. Ik riep tegen hem, terwijl ik hard voorbij liep. dat hij niet van het tooneel af mocht. Daarna heb ik hem niet meer gezien." Een paar rechercheurs in burgerklee- ding waren nu het tooneel opgekomen en van Mieth gaf aan een nunner or der, dadelijk Zemikoff op te zoeken en bij hem te brengen. Van Mieth liep snel de geheele ruim te rond. oriënteerde zich en vroeg Te nas naar bijzonderheden Maar hij vond niet veel tegemoetkoming. De koelbloe- diee. afgemeten inspiciënt, een van de weinigen uit het personeel, die vreemde talen 6prak, beschouwde ongetwijfeld de politie als een indringerig en vijan dig gezind element. Hii haalde dikwijls do schouders op, weinig geneigd tot antwoord geven. Van Mieth voelde echter dezen tegen, stand eerder als stimulans. Hij stelde zich hij dezen arbeid niet bewust een lang perspectief vonr, wilde vnorloopig alleen het onderzoek voort zetten over vaststaande feiten, punt na punt. Dit puur logische manoeuvreeron met hvpo- thescn en gevolgtrekkingen sleepte hem onvredeelrl tmee, maakte zijn brein scherp, bezonken en vrij van een me nigte moraliseérende en verzwakkende tegenargumenten. Hier was een probleem, dat opgelost moest worden, maar de 'mogelijke con sequenties van die oplossing hem verder niet in dep weg zitten moest, zich een lijn denken van schotwond uit ove'r twee vooralsno: bekende punten: het wapen, en vf gens het motief tot den moord. E lijn, de verbinding, zou daarme.' stand komen tusschen den vemi« en den moordenaar van doel tot nu Hij begon een verhoor onder de^ van het orkest, die hij in den vond. Ze stonden dicht bijeen aan het van de glt-en-gouden zaal, in h'J wijde, slecht zittende rokken met banden, bleek en ontdaan als e'en i slaperige balgasten: donkere, langii en vreemd uitziende types Eén enkele onder hen. een dikke ke waldhóorni&t- met paffige wal sprak een beetje Fransch. en liet tamelijk gewillig als tolk gebru De oogen der anderen hingen spit aan zijn lippen, terwijl hij sprak, wanend, gereed om hem met sprank in de rede te vallen ze f*-' leerden; de zachte Russische kla vloeiden olieachtig van hun lippen vol en vleczig waren van hun om met de mondstukken van hobo rinet. (Wordt verve

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2