Mislukte tegenaanval der bolsjewisten Sovjet-kaart betreffende een aanval in Westelijke richting De eerste indruk in de V.S. De opening en inrichting der DOMPERTJE KM) Duitsche boekententoonstelling Neutraliteitswet der Ver. Staten gewijzigd Het Finsche antwoord aan de V.S. BRITSCHE VERLIEZEN 10 MAAL MEER uAN DE DUITSCHE Nieuwe luchtaanval op Napels De aanval op Kertsj begonnen DE STRIJD BIJ TOBROEK BENOEMING BIJ VREDE GERECHTSHOF Alle rijwielpaden per 8 December verplicht BIJDRAGE EN OPSLAG KINDERBIJSLAGWET VOORSCHOTTEN OP RUIMER SCHAAL Het winkelsluitings- besluit gewijzigd RADIOPROGRAAM Hoogere uitkeering PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 NOVEMBER J HELSINKI, 13 Nov. (D.N.B.). Bij de overhandiging van het antwoord der Finsche regeering aan den Amerikaanschen gezant alhier, heeft de Finsche mi nister van buitenlandsche zaken. Witting, tegelijkertijd een kaart overhandigd betreffende de gebieden aan dc-'andcre zijde der Oostelijke grenzen van Finland- Tevens overhandigde hij een verklaring omtrent de voorbereidingen, welke de Sovjet-Unie in die gebieden had getroffen voor een aanval in Westelijke richting. Nauwkeurig wordt de aanleg beschreven van do spoorlijnen en van de voor den oorlog van 1939/40 aangelegde landwegen, benevens van de na den vrede van Moskou aangelegde wegen Tent-lofte worden de vliegvelden, die voor aanvals doeleinden waren aangelegd, ter sprake gebracht. De kaart zelf wordt in alle Finsche bladen afgedrukt. De verklaring eindigt met de woorden: „Tezamen vormen de spoorlijnen de landwegen en de vliegvelden van Oost-Ivarelië, zooals zoowel in den winteroorlog als ook in den huidigen oorlog is gebleken, oen reus achtige basis, die met het oog op een tegen Finland en Scandinavië uit te voeren slag is aangelegd". "P\E Amerikaanechg staatssecretaris •1-, Huil heeft ten aanzien van het ant woord van Finland in de persconferen tie volgens Associated Press verklaard, dat hij weliswaar den tekst van het ant woord nog niet had gezien, maar dat hij zich uit de persberichten een goed denk. beeld kon vormen en geloofde, dat Fin land de eigenlijke kernkwestie van de Amerikaansche voorstellen ontweek. De omstreden kwestie is, of de Finnen bui ten hun noodzakelijke verdedigingsbe hoeften om, ean de Duitschers waarde volle hulp zullen geven bij do blokkade der leverantiewegen vpor het Britsche en Amerikaansche materiaal via Moer- mansk en Archangelsk. „De Finnen hebben geen vertrouwen in de Sovjet-Unie en er is ook geen reden, dat zij de Sovjet-Unie zouden vertrouwen'' zoo schrijft de New York Sun in verband met het antwoord der Finsche regeering aan de Ver. Staten. Het blad verklaart, dat het afwijzende antwoord van Finland te verwachten wasWashing ton zal het Finsche antwoord nauwkeurig bcstudeeren in de hoop, dat het verdere onderhandelingen niet uitsluit, roept van zijn kant de Finnen opnieuw op hun lot te verbinden met dat der geallieerdenen dreigt, dat .Finland anders niet kan ver wachten, dat door de geallieerden bij vre desonderhandelingen met dit land reke ning zal worden gehouden. BERLIJN, 13 Nov (D.N.B.). De Britsche luchtmacht heeft in het lucht ruim boven Groot-Brittannië. de bezette gebieden, in het Westen en boven Noor wegen, alsmede bij vluchten boven het Duitsche rijk. van 1 Januari 1941 tot 31 October 1941 in totaal 2501 vliegtuigen verloren, en wel 1192 jachtvliegtuigen en 1309 bommenwerpers. Tegenover dit verlies van 2501 Britsche vliegtuigen •staat een verlies van 602 Duitsche vlieg tuigen. De Duitsche superioriteit wordt nog duidelijker, wanneer men bij deze •totale verliezen het aantal verloren vliegtuigen bekijkt, dat de Britten bij nachtelijke luchtaanvallen alleen aan het Kanaal hebben geleden. Van 22 Juni tot 31 October werden aan het Kanaal in totaal 1590 Britsche vliegtuigen neer geschoten. terwijl slechts 228 Duitsche vliegtuigen verloren gingen. Tijdons de luchtgevechten, welke in deze periode aan het Kanaal zijn gele verd, werden alleen 820 Britsche jagers neergeschoten, terwijl slechts 77 Duit sche jachtvliegtuigcd in deze gevechten verloren gingen. De Britten hebben dus in de luchtgevechten meer dan tien •maal zooveel jachtvliegeuigen verloren dan dc Duitsche luchtmacht BERLIJN, 13 Nov. (D.N.B.). Na een hevige voorbereiding door artillerie, hebben de bolsjewisten op den 12dcn November aan een deel van den centra- len sector van het Oostelijk front een krachtigen door pantserwagens gesfeun- den tegenaanval ondernomen. Tijdens zware gevechten sloegen de Duitsche ar. tillerie en de eveneens in het gevecht gebrachte Duitsche pantserwagens de bolsjewisten terug. Vijftien Sovjet-tanks, waaronder twee der zwaarste van 52 ton, werden vernietigd. Vier andere Sovjet-pantserwagens liepen door goed gemikte schoten zoo zware beschadigin gen op, dat het verlies daarvan waar schijnlijk is. Van officieele Finsche zijde wordt medegedeeld '<jat gisteren midden in de Finsche Golf een groot Sovjet-transport in een mijnenveld geraakt en vernietigd is. De verscheping van de uit Sebastonol vluchtende Sovjet-troepen, is op 12 No vember door het Duitsche iuchtwapen met bommen en vuur der boordwapens doeltreffend bestreden. De bolsjewisten leden zware, bloedige verliezen, laad- installaties en transportschepen werden verscheidene malen getroffen. In het stedelijk gebied temidden van de haven wijken ontstonden opnieuw groote bran den. Ook de haven van Anapa aan de kust van den Kaukasus is weer met suc ces aangevallen. 11 November heeft de Duitsche luchtmacht, naar het D.N.B- verneemt, in het geheeL 25 Sovjet vliegtuigen vernietigd. Een Finsch jachtcskader onder lei ding van majoor Magnussen heeft in vele gevechten groote successen behaald. Bij aanvallen van dit eskader werden in gevechten met meestal in aantal sterkere bolsjewistische formaties tot begin November 125 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten zonder eigen ver liezen. Deze successen zijn des te groo- ter, omdat zij meestal diep in het vijan delijke gebied behaald worden. Duitsche infanteristen hebben in den sec tor voor Moskou wederom een hoogen Sovjet-officier, den commandant van de 17de Sovjet-infanteriedivisie, kolonel Kol- lew, gevangen genomenKolonel Kollow was bijna het slachtoffer geworden van den bolsjewistischen krijgsraad. Slechts een avontuurlijke vlucht kon hem redden van den dood. waartoe hij reeds door den opperbevelhebber van het 43ste bolsjewis tische leger was veroordeeld. De aanlei ding tot dit vonnis was het teriigtochisbe vel. dat Kollow einde October aan zijn di visie had gegeven. Onder de gevangen genomen bolsje wisten in het Donelzbekken bevinden zich ook leden van bolsjewistische een heden, die in Iran zijn binnengerukt, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde gemeld. De bolsjewisten wierpen ter bestrijding van den succesvollen opmarsch van de Duitsche en Italiaansche troepen in het industriegebied van het Donetzhekkcn snel samengeraapte nieuwe eenheden in den strijd. Deze eenheden leden, zonder een of ander 6ucces te behalen, zware verliezen aan materiaal. Het verlies aan menschen en gevangenen was eveneens zeer groot. Geert vrede met Finland "P^E Finsche bladen publiceeren een ■L/ bericht van de New York Times uit Samara, volgens hetwelk Litwinof en Lo6o\vskv als vertegenwoordigers der Sovjet-Unie hebben ontkend, dat eenigerlei initiatief van Russische zijde is genomen tot het vroeren van vredes onderhandelingen met Finland. Do U u s 1 Suomi schrijft hierover, dat dit een nieuw bewijs is. dat in de leugen achtigheid der Sovjet-Unie geen wijzi- ing is gekomen- Wanneer in het be richt verder beweerd wordt, dat het ini tiatief is uitgegaan van Finland of Washington, is het duidelijk, dat de re geering der Ver. Staten niet kon mede- deelen dat de Sovjet-regeering bereid is tot vredesonderhandelingen, wanneer zij daarover geen overleg had gepleegd met de Sovjet-regeering. Het huidige stand punt.van de Sovjet-regeering, aldus gaat het blad verder, vindt zijn oor- sorong in den wensch, dat zij haar zwakheid wil verbergen, nu duidelijk is geworden, dat Finland geen acht 6laat on het initiatief. ROME, 13 Nov. (Stefani). Het Ita liaansche weermachtbericht luidt als volgt: Tijdens een luchtaanval op Napels in den afgeloopen nacht heeft het lucht doelgeschut een vijandelijken bommen werper neergeschoten, die dicht bij de haven in zee viel. De geconstateerde verliezen zijn van 6 tot 16 dooden en 34 gewonden gestegen. Op Sicilië is behal ve de toestellen, reeds genoemd in het weermachtbericht van gisteren, nog een vliegtuig getroffen, dat met stelligheid in zee gevallen is. De bemanning van enkele neergeschoten machines i6 ge vangen genomen, o.w. 6 officieren. Gis termiddag bond een onzer verkennings vliegtuigen den strijd met vier Hurrica nes aan en schoot er een neer. In Noord-Afrika heeft do luchtmacht van de as met succes doelen in de ves ting - Tobroek aangevallen- Duitsche vliegtuigen bombardeerden een vijande lijk vliegveld, waarbij vijf toestellen op den grond werden vernield en andere beschadigd. De Britsche luchtmacht heeft hommen laten vallen op Bengazi, Derna en en kele boerendorpen in den Dzjebel; ecni- ge 6chade. Te Derna, waar een veldla zaret werd getroffen en vier zieken wer den gewopd, werd eén vliegtuig bran-, dend neergeschoten. In Oost-Afrika herhaalt de vijand zijn aanvallen te land en in de lucht aan het front van Gondar. Onze troepen rea- geeren overal hardnekkig en berokke nen den aanvallers aanzienlijke verlie zen. Duitsch legerbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 13 Nov. (D N.B.j. Het opperbevel der weermacht deelt me de: „On de Kim zijn de Duitsche troepen in den aanval tegen de vestingwerken van Kertsj. Ver scheidene versterkingen onmid dellijk ten Zuiden van de stad zijn genomen. Sterke afdeelingen gevechtsvlie gers hebben Sovjetschepen in de haven 'van Sebastopot en voor de Noordoostkust der Zwarte Zee aan gevallen Daarbij zijn drie kruisers, een torpedojager en vijf groote koopvaardijschepen zwaar bescha digd. Ook in het havengebied werd door bomtreffers "groote schade aan gericht. Aan het overige deel van het Oos telijk front brachten plaatselijke ge vechtshandelingen nieuwe succes sen- Zware batterijen van het leger hebben voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad en havenwer ken en werven te Kroonstad bescho ten. Geslaagde luchtaanvallen wer den gedaan op Leningrad en Mos kou. In de wateren om Engeland heb ben gevechtsvliegtuigen overdag twee groote vrachtschepen door bommen beschadigd. NEW YORK, 13 Nov. (D.N.B.). Nadat president Roosevelt en de minister van buitenlandsche zaken, Hull, in brieven aan de de mocratische leiders van het Huis van Afgevaardigden nog in de laatste minuut de stemming over de wijziging van de neutraliteits wet hadden probeeren te beïn vloeden, heeft het Huis het voor stel met 212 tegen 194 stemmen aangenomen. Daarmede is de be paling uit de neutraliteitswet ge schrapt, welke aan Amerikaan sche schepen het varen in oorlogs zones verbiedt. De bewapening van koopvaardijschepen was, zoo als bekend, reeds eerder door het Congres goedgekeurd. Terstond na de stemming on- derteekende de speaker de wet Thans is alleen nog de handteeke- ning van Roosevelt vereischt om haar van kracht te doen worden. BERLIJN. 3 Km. (D.N.B.L Duitsche en Italiaansche alrleelinscn hebben den elfden November, naar DN.B. van mili taire zijde verneemt, in den Zuidelijken sector van het front van Tobroek afzon derlijke Britsche aanvallen met trroote verliezen voor de Britten afgeslagen. De Engclsehen hebben gepoogd na ar tillerie-voorbereiding. de Duitsoh-Itali- aansehe steunpunten te naderen. Hun voornomen mislukte evenwel door don sterken Dnitsch-Italiaansch'en afweer. In een tegenaanval vanuit hun steun punten maakten de. verbondenen een aantal gevangenen. MANOEUVRES OP MALAKKA NEW YORK. 13 Nov. (D.N.B.l. In hei Noorden van het Maleische schier eiland zijn gisteren uitgebreide mnnneu vres van i'nheemsche en Britsche troe pen begonnen, zoo verneemt de N e w York T i m e s - uit Singapore. Derge lijke manoeuvres begipnen volgende week in Burma. BINNENLAND Bij besluit van den 6ecretaris-generaa) van het departement van justitie van 12 November 1941 zijn aangewezen als waarnemend procureur-generaal bij het vredegerechtshof: 1. Mr- L. B. J. Vermeulen, 2. Mr. J. U. Polman, 3. Jhr. mr. dr. L. H. K- C. van Asch van Wijk. allen advocaat-gpneraal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. ONGEVALLENWET EN INKOMSTEN BELASTING 's-GRAVENHAGE, U Nov. De secre taris-generaal van Financiën heeft be paald, dat, te rekenen van 1 September j.l., de blijvende renten en de renten aan de nagelaten betrekkingen, welke ingevolge de ongevallenwet, de land- en tuinbouw-ongevallenwet en de zee-onge vallenwet worden genoten, aan een voorheffing bij wijze van inhouding zijn onderworpen. Op deze voorheffing vinden de bepa lingen nopens de inhouding van loon ingevolge de loonbelasting overeenkom stige toepassing. 's-GRAVENHAGE. 13 Nov. De omvangrijke, representatieve Duit sche boekententoonstelling, die Za terdag a.s. 's middags in het Mau ri tshuis voor genoodigden wordt geopend, omvat de geheel e Duitsche litteratuur van heden: het belletris- tische, kunstzinnige, politieke en wetenschappelijke boek. Gezien de sterke litteraire banden, die van oudsher hebben bestaan tusschen Duitschland en Nederland, heeft deze tentoonstelling ten doel hier in om streeks 3000 nieuwe publicaties de be langrijkste Duitsche prestaties der laat ste jaren te documenteeren. Van bijzondere beteekenis is de Duit sche letterkunde, waar mannen als Hans Carossa, Hanns Johst, Bruno Brehm, Moritz Jahn en vertegenwoordi gers van de jongste generatie in het middelpunt, staan. Werken over de lit teratuurwetenschap en een selectie van Duitsche kinder- en jeugdboeken slui ten zich hierbij aan. In combinatie met een keur van wijs- geerige werken wordt paedagogie, kunst en muziek getoond. In deze groep hooren ook mooie plaatwerken over Duitschland thuis en, in vitrines, her drukken van de» beroemde middeleeuw- sche handschriften De voornaamste zaal np de eersteler- dieping van het. Mauritshuis herbergt de fundamenteels geschriften van het nationaal-socialisme, de afdeelingen ge schiedenis en internationale politiek, rechten en economie. Hier zijn ook nieu- I we Duitsche publicaties over Nederland ondergebracht. De afdeelingen. gewijd aan bijzondere takken van wetenschap, bestaan uit techniek, architectuur, medicijnen en land- en boschhouw. De tentoonstelling zal geopend wor den met toespraken van den rijkscom- misaris, dr. Seyss-Inqulart. staatssecre taris Gutterer van het Duitsche minisie- rie van Volksvoorlichting en Propagan da en prof. dr. Goedewaagen. secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Deze re devoeringen worden per radio uitgezon den. Voor het publiek is de tentoonstelling van Zondag a.s. af toegankelijk. Zon dag is de tentoonstelling geopend van 1316 uur (niet, zooals aangegeven op de aanplakbiljetten, van 1314 uur). De toegang is kosteloos. In verband met de Haagsche tentoon stelling staat een bijzondere weten schappelijke tentoonstelling van het Duitsche book, die Maandag a.s. om 11 uur wordt geopend in de Universiteits bibliotheek tc Amsterdam. Zij is. ook in overeenstemming met de plaatsruimte in de U.B., kleiner van omvang en om vat vooral de natuurwetenschappen, techniek en medicijnen. Deze tentoon- stelling is vooral voor universitaire kringen bedoeld. De opening voor ge noodigden is op 11 uur bepaald. Daarbij voeren het woord commissaris-generaal dr. Wimmer en prof. dr. J. van Dam. Voor het publiek is zij van Maandag om 12 uur af toegankelijk. Beide tentoonstellingen blijven tien dagen geopend. 's-GRAVENHAGE. 13 Nov. Snel na dert de dag, zoo schrijft de A.N.W.B., dat do „wegenverkeersregeling" in wer7 king treedt In deze verkeersvoorschriften, welke 8 December a.s. van kracht zullon zijn. komt o.a. een bepaling voor, dat de wielrijders gebruik moeten maken van de bestaande rijwielpaden. Dit sluit dus in. dat een pad, dat voor de wielrijders is of wordt bestemd, als rijwielpad voor hen verplicht is en dus moet worden aangeduid met het ronde blauwe bord met wit rijwielfirfuur Het thans nog in gebruik zijnde, rechthoekige zwarte bord met opschrift „rijwielpad" in witte letters, waarmede het niet-verplichte rijwielpad wordt aangeduid, komt dan te vervallen. Nu zijn de niet-verplichte rijwielpaden lang niet altijd de beste gebleken, zij lieten in het algemeen nogal eens wat te wen- schen over. Dit bezwaar werd echter door den wielrijder niet zoo erg gevoeld, omdat hij dan desgewenscht op den rijweg kon gaan rijden. Bij de nieuwe bepalin gen is dit niet meer mogelijk, zoodat het daarom een eerste eisch zal zijn. dat alle rijwielpaden steêds in een goéd be rijdbaren toestand zullen verkeeren. Naar de meening van den A.N. W.B. is dit een aangelegenheid, welke reeds thans dringend de bij zondere aandacht vraagt van de wegbeheerders, opdat de wielrijders straks niet genoodzaakt zullen zijn over vaak onberijdbare rijwielpaden te rijden. Hetgeen vooral zeer ten nadeele ia van de rijwielbanden, waarmede .onder de huidige omstandigheden de uiterste zuinigheid moet worden betracht. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat het verplichte rijwielpad verboden is voor alle andere weggebruikers, dus ook'voor den voetganger, zoodat deze bij gemis aan 'n voetpad op den rijweg is aangewezen, mits deze niet voor hem is verboden, in welk geval hij tot een ander weggedeelte zijn toevlucht zal moeten nemen. •s-GRAVENHAGE, 13 Nov. De pre mie ingevolge de kinderbijslagwet, be staande uit -een bijdrage tot dekking van de kinderbijslagen en een opslag, bestemd tot dekking van de administra tiekosten, wordt telken jare opnieuw, vastgesteld. De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken heeft thans voor 1942 de evenbedoelde bijdrage, evenals voor 1941, bepaald op 0.94 vafi het loon, dat voor premiebetaling *in aanmerking komt. Nieuw is echter de bepaling, dat deze bijdrage voor instellingen van weldadigheid, voorkomende op de' lijst, bedoelden artikel 3 van de Armenwet, slechts 0.44 van be doeld loon zal bedragen. Voor de werkgevers, die bij het Rijks- kinderbijslagfonds zijn aangesloten heeft de secretaris-generaal den opslag wederom op 0.06 van het loon be paald, zoodat de totaal-premie, zijnde bijdrage plus opslag, voor deze werkge vers ook in het jaar 1942 1 van het loon zal beloopen, behoudens wanneer zij behooren tot. de evengenoemde instel lingen-van weldadigheid, in welk geval de premie Vi zal bedragén. Ten aanzien van de werkgevers, die zijn aangesloten bij het kinderbijslag fonds van een erkende bedrijfsvereeni ging, geschiedt de bepaling van den op slag door de betrokken bedrijfsvereeni- ging- AMSTERDAM, 13 Nov. Depers- dienst van het N.V.V. schrijft ons: Op aandrang van de rechtskun dige afdeeling van het N.V.V. is de JUj'ksverzekeringbank er toe over gegaan om op veel ruimer schaal dan tot dusverre een voorschot toe te kennen in alle gevallen, waarin vaststaat, dat een verzekerde arbei der bijv. a.ls gevolg van een ongeval ongeschikt tot werken is. Blijkt achteraf, dat het dagloon niet juist was berekend of dat de arbeids ongeschiktheid een gevolg was van ziekte en dus niet ten laste van de Rijksverzekeringbank komt, dan zat het reeds verstrekte voorschot verrekend worden met volgende uitkeeringen of in het tweede geval verrekend worden met de betreffende bedrijfsvereeniging of met den Raad van Arbeid. De in vele gevallen onvermijdelijke vertraging, welke tot dusverre als ge volg van het onderzoek vanwege de Rijksverzekeringsbank bij de uitkeering van de schadeloosstelling aan den door een ongeval getroffen arbeider moest toe staan, is door deze regeling overkoepeld. Ondanks deze vlotte medewerking van de Rijksverzekeringsbank zal het in uit zonderingsgevallen nog wel voorkomen, dat een getroffene op zijn ongcvalsuit- keering moet wachten. De oorzaak hier van kan gelegen zijn in twijfel omtrept het bestaan van arbeidsongeschiktheid Het heeft daarom zijn nut. dat de arbei der zoo spoedig mogelijk bij den risico drager, dus bij de bedrijfsvereeniging of den Raad van Arbeid, waarbij zijn werk gever is verzekerd, melding maakt van zijn ongeval. Ontstaan er moeilijkheden, dan wende de arbeider zich terstond hij een N.V.V.-bureau voor rechtsbescher ming. 's-GRAVENHAGE, 13 Nov. Het is gebleken, dat. de naleving van de door het winkelsluitingsbesluit ingevoerde verplichting tot openstelling van win kels in sommige gevallen moeilijkheden medebrengt. Ter tegemoetkoming ckiar van werd het gewenscht geacht enkele wijzigingen aan te brengen in genoemd besluit en zijn uitvoeringsbeschikking Deze wijzigingen, welke zijn afgekon digd in de Nederlandsche - Staatscou rant van 13 dezer en met ingang van 14 dezer in werking treden, komen in het kort op het volgende neer: De burgemeester krijgt thans, be halve voor bijzondere gevallen van kortstondigen aard ook voor die ge vallen, waarin de naleving van be doelde verplichting tot openstelling bijzondere bezwaren voor een win kelier zou medebrengen, de be voegdheid ontheffing van de ver plichting te verleenen. Voorts is de ontheffing, welke in ver band met de naleving van de verduis- Ipringsvoorschriftên voor afzonderlijke Tvinkels werd .verleend, iets gewijzigd. Tot nog toe kon slechts ontheffing wor den verleend van 5'.30 uur tot 6 uur des namiddags op de dagen, dat. de zon vóór 6 uur ondergaat. Nu gaat de ont heffing een kwartier onmiddellijk voorafgaande aan het tijdstip van zons ondergang, in op de dagen, waarop, de zon vóór 6.15 uur des namiddags onder gaat. Tenslotte zal des Maandags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. de open stelling niet meer verplicht zijn. In- tusschen wordt er op aangedrongen, dat de winkeliers, voor wie deze verplichting thans is komen te ver vallen. zooveel mogelijk hun zaken ook des Maandagmorgens voor het publiek geopend zullen hebben Vertrouwd mag worden, dat door deze wijzigingen thans verschillende bezwa ren met betrekking tot de toepassing van het winkelsluitingsbesluit zullen worden ondervangen. I3ö. In een ommezien had hij ding te pakken en welen jullie, c hij er mee ging doen? Je ziet /iql het plaatje. Hij kietelde Ncuslmin mee in zijn gezicht en dc arme J kon het niet langer uithouden. J/1 dat was ook luist Klompertjcs bct§ docllng. 136. Hatsjooeee. deed News/on;:! eens Wat kon die Neuslang nicl Klompertic had nog nooit zoo fe/sl hoord. De hcele zaal dreunde orï en dc koning viel bijna van zijn lT sens. Maar, de zaak ivus voor elbfl want Neuslang was van dc i| verlost. ZATERDAG 15 NOVEMBER I HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 muziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.0" muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. S.( Nieuwsberichten. 8(15 ^Brandende k-« causerie (opn.). 8.30 Gram.muziek. 9.1'J de huisvrouw. 9.25 Gram.muziek. lO.tj stige muziekprogramma's (opn.). 11.20 Voor de vrouw). 12.00 Ensem Veres. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: en economische berichten. 13.00 Frscil tors en zijn orkest. 13.40 Gram.munetl Onze tuin, 14.20 Dc Ramblers. 14.501 om Wcenen", muzikaal programma. geleoncert. 15.50 Gram.muziek, 16.001 lezing. 16.20 Zang met pianobc-;*' 16.45 Viool en piano. 17.15 BNO: economische- en beursberichten. 17.3! muziek. 17.34 Duitsche taalcursus. Gram.muziek. 18.15 'Het kwartier Arbeid. 18.30 Vocaal damcs-enscir.i-J ntermezzö: Pianovoordracht (opn.l I Actueel halfuurtje. 19.30 Orglcor.» zang. (Vanaf 20.15 alleen voor do trales, die over een Ujnverbindinc w studio beschikken). 20.15 Gram.muzif.| BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNOn sche uitzending: „Dutch News gram.muziek. 22.15 Cabaretprograir.Gj n.). 23.15—24.00 Fran3 Wouters cn kest. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.4ó— Hilversum I 8.00 BNO: Nieuw<hr| 8.15 Gram.muziek. 10.00 Morgei 10.15 Gram.muizck. 10.30 Lichte murl gramma's (opn.). 12.00 Gram.muzieJ BNO: Nieuws- en cconomisdhe bel 13 00 Boyd Bachman cn zjjn orkeill Voor de rijpere jeugd. 14.00 De ArnlJ Orkcstverecniging en solist. 14.4i CJ ,.U en de muziek", linn De Amh-v J kestverconiging en ®list. 16.00 Vroo:fl gramma. 16.45 Voor de binnenschippdj BNO: Nieuws-, economische- cn bc'jrJJ ten. 17.30 Orgelspel 18 00 Cyclus nieuw licht bezien" (Voorbereid N.S.B.). IS.15 Otto Hendriks en zijn 18.45 Voor den boer. 19.00 Actueel 1 tje. 19.30 Gram.muziek. 19.-15 Causcti don rug naar het gevaar." 20.00 Gri ziek. (Vanaf'20.15 alleen voor de Rad, trales, die over een lijnverbinding stur.io besdhikken). 20.15 Bonte avor. Causerie „Kunstenaar en samenleving Bonte Avond (vervolg). 21 45 BNO; berichten. 22 00 BNO: Toelichting wecrmachtsbericht. 22.1022.15 Avi ding. week- en maandbrievi AMSTERDAM. 13 Nov. D,' dienst van hot N V.V. schrijft on* Zooals men zich zal herinneren eind September aan de vrouwf zeevarenden medegedeeld, dat de week- en maandbrieven niet zou mogen worden uit.betaal'l krachtens de bepalingen van schappelijk hulpbetoon aan P* van werkloozen werd toegekend. De Centrale hond van transpor ders hcefj direct pogingen in het gesteld om hierin verbetering te ken. Een eerste resultaat werd t doordat werd toegestaan, dat dr brieven mochten worden uitbete een maximum van 90— per ma' Thans zijn verdere voorst ellen den bond goedgekeurd, waarbi sloten is, dat het bedrag van f als maximum voor de uit kef per maand gesteld, verhoogd worden met 40—, wanneer or *kind is, met 65.wanneer er- kinderen zijn, en voor ieder meer nog met 5. Als kinderen worden beschouw' dige personen tot den leeftijd jaar. Natuurlijk mogen de week-' niet hooger worden dan ze aanval waren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2