AKKEÊMS BOLS f2.25 De reactie in de Ver. Staten is verdeeld J. A. SCHOTERMAN Zn Sovjet-transportschip in de Finsche Golf gezonken De „Ark Royal" getorpedeerd en gezonken HET EINDE DER NEUTRALITEIT De laatste boodschap van gen. Huntziger LIMONADE SIROOP GRENADINE Vliegtuig van Litwinof terecht Duitsche troepen vlak bij Kertsj Gevechten bij Gondar PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENI OEFENINGEN DOOR O.R. Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 15 NOVEMBER De opheffing der neutraliteitswet NEW YORK. 14 Nov. (D.N.B.). De reactie in politieke kringen der Vereenigde Staten op de stemming in liet Huis van Afgevaardigden over de neutraliteits wet, is verdeeld. Afgevaardigden, die in zeer nauwe betrekkingen tot de regecring staan en interventionistische afgevaardigden, geven hun vreugde Je kennen over de opheffing der tot nu toe geldenne bepalingen der neutraliteitswet. doch spre ken tevens meest hun spijt uit over de geringe meerderheid Wendell W i I I k i e, die den laatsten tijd steeds voor Roosevelts' oorlogs politiek is opgekomen juichte de aanvaarding van het voorstel toe. doch ver klaarde. dat de geringe meerderheid te betreuren viel, daar deze. naai hij meende, een verkeerden indruk 7,011 kunnen wekken. De leider van" het interventionistische comité „Fight for Freedom" Bell, ver klaarde. dat de beslissing van het Congres oorlog beteekende en dat een oorlogs verklaring hopelijk zou volgen Daarentegen zeide de voorzitter van de commissie „Keep America out of war", r inert v, dal de geringe meerderheid voor den president een waarschuwing moest zijn niet verder een oorlog met Duitschland of Japan te provoceeren. Een u innerlijk zoo verdeeld is, zoo verklaarde hij, kan geen oorlog voeren, doch moet den vrede handhaven. F)E stemming in het Huis van Af- x-^ gevaarrligden staat uiteraard in het middelpunt der persbeschou wing. De New York Times ver klaart in haar hoofdartikel, dat de dag van gisteren practisch het ein de van de neutraliteit der Ver Sta ten hctpckent en tevens het einde van alle leugenachtigheid, die vroe ger daarmee verbonden was. Thans heeft deze wet voorgoed afgedaan- In een eigen bericht uit Washington levert de New York Da i 1 v News commentaar op de stemming in het Huis van Afgevaardigden. Het blad schrijft, dat de Ver. Staten thans „in den tweeden wereldoorlog geleid" zijn. Dp eenige hinderpaal vormen dp Con gresverkiezingen van 1942. Mogelijk zal dan de meerderheid van hef Ameri- kaansrhe volk dp oorlogsbelastingen, de goederenschaarschte en het bankroet van zaken moe ziin en de oorlogspartij cr uit smijten. Japansche meening Volgens Domei verkaart men in Ja pansche politieke kringen, dat de wij ziging der Amerikaansche neutraliteits wet zal bijdragen tot verscherping van den toestand, niet alleen op den Atlon- tischen, maar ook op den Stillen Oceaan Voor Roosevelt is een hindernis op den weg naar deelneming aan den oorlog weggenomen. Hij beschouwt de kwestie der wijziging ongetwijfeld als barome ter voor de stemming van het Congres ten aanzien van de deelneming aan den oorlog. Daarom mag men aannemen, dat Roosevelt thans op dictatoriale wijze zal beslissen over verdere houding der Ver eenigde Staten- IAAR Reuter uit Ottawa meldt, heeft de Canadecsche premier Mackenzie Kins, betreffende de herziening van de neutraliteitsweo.m. verklaard: „De her ziening heteekent een volledige erkenning van de steeds nauwer wordende samen- werking tusschen de Ver. Staten en het Britsche gemeenehest Over de wijziging der neutraliteitswet schrijf t de P o p o I a d i R o m a. dat Roo sevelt met alle lagen en listen en niet in de laatste plaats door zijn intimidatie- brief, aan eenige volksvertegenwoordigers Een "AKKERTJE" zal zorgen, dat de pijn direct verdwijnt. Neem er zoo noodig, voor 't naar bed gaan nóg een en Ge kunt er zeker van zijn vannacht rustig te slapen. Maar., laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, nóch in hun bij zondere samenstelling, nóch yin hun doeltreffende werking. Op elk "AKKERTJE' staat *t AKKER-merk: Uw garantie I tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. zijn wil heeft doorgedreven en den wil van het Amerikaanschc volk heeft overweldigd Berlijn over het resultaat r> E stemming in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden wordt in Berlijnsche diplomatieke kringen aldus geïnterpreteerd, dat tegen de kennelijke wil van het Amerikaansche volk, onder voorspiegeling van valsche feiten, ter nauwernood de helft der leden van het Huis er toe gebracht kon worden voor een wet te stemmen, van welker uitwer king en gevolgen wèl president Roose velt, minister Hull en Churchill, maar ni°t de meeste Amerikanen een helder beeld hebben Daar het Huis van Afge vaardigden 435 afgevaardigden telt, vormt de meerderheid van 212 resp. 214 stemmen niet eens dp helft. Is dit feit alleen reeds belangwekkend nog meer "s hef de omstandigheid, dat het Huis van Afgevaardigden herkozen was krachtens een volkswil, die zich voor de neutraliteitswet had uitgesproken. Wel ke nadere omstandigheden er toe geleid hchbpn. dot talrijke afgevaardigden niet aan de stemming hebben deelgenomen, kan van Berlijn uit niet beoordeeld wor den. doch belachelijk noemt men het. r'a Willkie de stemverhouding niet wil laten gelden als bewijs voor de ware stemming van het Amerikaansche volk terwijl toch zonder twijfel wordt aange toond. dat het volk der Ver. Staten on danks den krachtigen druk, niet de lijn volgt, welke door de stemming tot uiting moet worden gebracht. Opmerke lijk acht men hier ook, hoe en met wel ke argumenten Roosevelt en Hul» kort voor de stemming talrijke afgevaardig den probeerden te bewerken met de be wering. dat men voorbereid moet ziin op het gevaar eener invasie, doch slechts in het uiterste geval van nood schepen naar de oorlogszones zou stu ren. Kennelijk moesten dp vertegenwoor- di ;ers van het Amerikaansch* volk den ndruk krijgen, dat nog altijd de moge lijkheid bestaat de neutraliteitswet, on danks wijziging van zijn meest eesen- ficele bepalingen, van kracht te doen zijn. Te Berlijn kan men in een derge lijke redeneering niets anders zien dan da bewuste poging om de gekozen ver tegenwoordigers van het Amerikaan sche volk inzake den ernst van den toe stand, voortspruitende uit de wijziging van de neutraliteitswet, om den tuin te leiden. PARIJS, 14 Nov. (D.N.B.). - De „Nouveau Temps" publiceert de laatste boodschap van generaal Huntziger voor diens doodelijk on geval. Hij had deze bij zijn vertrek uit Noord-Afrika gericht tot gene raal Wevgand. De loyaliteit der Franschen en in boorlingen in alle Afrikaansche bezit tingen. zoo zeide Huntziger 'in deze boodschap o.a., waren hem een pand voor de onverstoorbaarheid van het Fransche koloniale rijk. In Algiers, in Marokko en in Dakar, evenals in de woestijngarnizoenen had hij bij alle of ficieren en soldaten dezelfde bereidwil ligheid aangetroffen om de Fransche eenheid en de onschendbaarheid van het imperium te verdedigen. Mussolini he5ff in een telegram aan maarschalk Pctain, zijn deelneming be tuigd bij den dood van den Franschen minister van oorlog, Huntziger. DE VOLKSSTEMMING IN ROEMENIE BOEKAREST. 14 Nov. (D.N.B.). - Van de in de eerste 5 dagen der volks stemming uitgebrachte 3.246.561 stem men, waren 3 2 46.90 ja-stemmen en slechts 66 neen-stemmen. PER LITERKRUIK WIJNHANDEL UTR.STR 17 TEL. 3450 BERLIJN, 14 Nov. (D.N.B.). - Naar het D.N B. verneemt, is op 12 November een groot Sovjet-trans portschip, dat op weg was naar Kroonstad, in de Finsche Golf op een mijn geloopen en uiteengereten Na een geweldige ontploffing zonk het binnen enkele minuten. Van militaire zijde wordt voorts gemeld, dat de bolsjewistische luchtmacht gisteren, ofschoon zij geen groote bedrijvigheid ontplooi de, volgens de tot dusverre ontvan gen berichten 22 vliegtuigen heeft verloren, waarvan 13 in luchtge- echten en 9 door afweergeschut. Verder hebben Duitsche troepen aan liet front van Moskou op 13 November Sovjet-tegenaanvallen afgeslagen. Duitsch artillerievuur werd gericht op de bolsjewisten en maakte iederen geconcentreerden aanval onmogelijk. Onder bloedige verliezen moesten de aanvallers terugtrekken. Van de in den strijd gebrachte tanks werden verschei dene beschadigd en drie zware tanks werden door het pantserafweergeschut vernietigd. De Duitsche troepen achter volgden den tegengehouden vijand, waarbij zij hun stelling ver naar voren verplaatsten. C* EN Duitsche infanteriedivisie heeft gisteren in den centralen sector op nieuw terrein gewonnen. Hoewel de wegen slecht waren, bedwongen de Duitsche infanteristen de veldverster- kingen der bolsjewisten. In een strijd van man tegen man werden 58 kaze matten genomen. De bolsjewisten leden zware verliezen; de Duitschers maakten talrijke gevangenen. Wanhopige plaat selijke tegenaanvallen werden met zwa re verliezen voor de bolsjewisten afge slagen. Een naburige divisie nam na heftige gevechten verscheidene plaat sen en maakte vorderingen in een bosch gebied. De Kaukasus gevechts- gebied Het gevechtsgebied van de Duitsche luchtmacht strekt zich thans reeds uit tot het voorterrein van den Kaukasus. Zij bombardeerde daar Tamanskaja, een kleine doch door haar ligging be langrijke plaats, die het eerste station vormt op den weg van Kertsj naar het Oosten. (Tamanskaja ligt tegenover Kertsj). Bovendien werden Anapa en Tuapsse gebombardeerd. Anapa is een herstellingsoord en havenstad. Naast de haven ligt een vliegveld met een opleidingsschool voor besturders, en een school voor valschermjagers. In de huurt bevindt zich een kamp voor pant- sprtroepen. Tuapse is eveneens haven stad en badplaats. De industrie baseert zich op de petroleumbronncn in het achterland, waarmede Tuapsse door een petroleumleiding van 85 kilometer lengte is verbonden. BERLIJN. 14 Nov.(D.N.B.). Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Londen het bericht ontvangen, dat het vliegtuig, waarin zich Litwinof. Steinhardt. Monckton en Reynolds bevonden, in goeden wel stand verkeert. Het vliegtuig heeft, aldus de Brit sche berichtendienst, bij Pahlevi, aan de Kaspische Zee ten Noord westen van Teheran, een noodlan ding moeten maken. Duitsch weermachtsbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 14 Novo. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt me de: „Op de Krirn 6taan onze troepen vlak bij Kertsj. Stad en haven liggen onder het gecontroleerde vuur van Duitsche artillerie. De luchtmacht heeft kustbatterijen bij Sebastopol door bomtreffers bui ten gevecht gesteld, belangrijke mili taire installaties in de haven ver nield en twee groote vrachtschepen beschadigd. Andere luchtaanvallen waren £e" richt op de uif Kertsj vluchtende troepen. Daarbij hebben gevechts vliegtuigen twee transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 5500 ton vernietigd. Ook in de ande re seetoren van het Oostelijke front werden plaatselijke successen be haald. In de wateren om Engeland hebben gevechtsvliegtuigen, die gewapende verkenningstochten ondernamen, ten zuiden van Lowestoft een groot koop vaardijschip beschadigd en met goed gevolg werven en ravitailleeringsbe- drijven van de haven Falmouth ge bombardeerd. In Noord-Afrika he*hben Stuka's Britsche kazematstellingen bij To broek vernield. Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben in het Oosten van Duitsch land een gering aantal brisantbom men laten vallen- De burgerbevol king leed verliezen aan dooden en ge wonden." STOCKHOLM, 14 Nov. (D.N.B.). - Van bevoegde zijde meldt de Engelsche nieuwsdienst uit Londen, dat het vlieg tuigmoederschip Ark Royal in de Middellandsche Zee ten Oosten van Gi braltar is aangevallen. De Ark Royal werd Donderdagavond laat getorpe deerd en het zag er eerst naar uit alsof het vaartuig naar een haven gesleept kon worden. Het schip maakte echter slagzij en Vrijdagochtend is het gezon ken. Het werd gebruikt als escorte voor sterke convooien in de Middellandsche Zee. De Engelsche nieuwsdienst meldt nog, dat de Ark Roval meer vliegtuigen dan eenig ander vliegtuigmoederschip der Britsche vloot san boord kon ne men. In normale gevallen kon het schip 60 tot. 70 machines bergen. De beman ning bestond uit ongeveer 1600 koppen. De waterverplaatsing bedroeg ruim 22 000 ton en de snelheid ongeveer 31 knonpen. In het Britsche bericht wordt verder gezegd, dat behalve de Ark Royal, reeds de vliegtuigmoedersche pen Courageous en Glorious door optre den van den vijand verloren zijn ge gaan. VON KEITEL ONDERSCHEIDEN BOEKAREST, 14 Nov. (D.N.B.). Koning Michael heeft generaal-veld- maarschalk Von Keitel het grootkruis van do orde der Ster van Roemenië verleend. De pers brengt in uitvoerige artikelen hulde aan den persoon van den veldmaarschalk. ROME. 14 Nov. (Stefani). Het Ita- liaansche weermachtbericht luidt als volgt: In Noord-Afrika, aan het front van Tobroek activiteit van onze voorhoede In de recente locale gevechten zijn, af gezien van de den vijand berokkende verliezen, tal van wapenen buitgemaaki In Oost-Afrika worden in enkele sectoren van het front bij Gondar verbitterde gevechten geleverd De Duitsche luchtmacht heeft doelei te Tobroek gebombardeerd. Aan het front van Solloem werden twee vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Twee andere zijn brandend neergestort, waarvan er een door den afweer op den grond bij Benghazi ge troffen werd tijdens een aanval, die eenige verliezen .onder de Moliamme- daansche bevolking veroorzaakte en het andere werd neergeschoten tijdens een gevecht met een onzer verkenners hij Dzjaraboeb. Een vijfde Britsche toestel, dat door onze afweer aan de kust van Marmarica gedwongen werd te landen, is ons met zijn bemanning van drie officieren en drie onder-officie ren onbeschadigd in handen gevallen. ZONDAG 16 NOVEMBER St. Joriskerk 10 uur: tiS. Monster. 3.30 uur n.m.: Bijzondere kerkdienst. Sprekers: ds. I. P. v .d. Waal. Haarlem en ds. J. Pannebakker. Onderwerp: Waarom nog de Kerk? Nieuwe Kerk 10 uur ds. Gerritsen. 3.30 uur: ds. v. d. Berg. Emmakerk 10 uur: ds. Dönszelmann. 3.30 uur: ds. Monster, Doop. Kapel „Zon en Schild" 10 uur: ds. Nauta. Gymnastiekzaal R.H.B.S. 10.30 uur: ds. Pannebakker. Rusthuis „De Lichtenberg" Geen dienst. Gasthuiskerk 10 uur: de heer v. d. Heide. Wijkgebouw Laurens Costerplein 10 uur: kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur: kinderkerk. Wükgebouw Bethel 10 uur: kinderkerk. Evang. Luth. Kerk 10.30 uur: ds. de Jongh. Vr"u*. Hervormden Luthersche Kerk 3 uur n.vm.: ds. H. H. Dorgelo, Naarden. Rcmonstr. Gemeente 10.30 uur: dr. R. Miederaa. 19 Nov. 7.30 uur: Wijdingsuur. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. Golterman. Gcref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur: ds. G. Mennen, Naaldwijk. 3 uur: ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur: ds. Popma. 3 uur: ds. Holwerda. Westerkerk 10 uur: ds. Holwerda. 3 uur: ds. G. Meijnen, Naaldwijk. Vrije Evangelische Gemeente Eben Haëzer Muurhuizen 209 4 uur nam.: Ds. Waardenburg, Utrecht. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 en 5 uur ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeende 10 en 6.30 uur: ds. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 63) 9.30 en 4 uur: Godsdienst oefening. Geref. Gemeente (Stoovestraal 11) 10 en 4 uur: Godsdienstoefening. Oud-Katholieke Kerk ft Zand 13) 10 uur v.m.: H. Dienst. (Kapel v. h. Oud Kath. Seminarie) 3.30 uur; Vesper. Vrije Katholieke Gemeente (Rcgentesselaan 21) 10.30 uur: Gezongen Mis. Nicasiusslraat 4 10 uur: Eeredienst 5.30 uur: "rediking des Woords. Amersfoortsche Berekapel Regenteaselaan 21 Geen dienst. Kerk Appelweg: 11.45 uur: Kinderkerk. Pinkstergemeente Gebouw Concordia. Langestraat 113. Iede ren Dinsdagavond 7.30 uur Zendeling N. Vetter. Leger des Heila. 10 nuj v.m. Heiligingsdienst. 7 uur nam.: H°ilsbijeenkomst HOOGLAND 10 uur v.m. Ds. A. J. de Beaufort, em. pred. te Zeist. LEUSDEN 10 uur v.m.: ds. Hofstede. SOEST Ver. van Vrijz. Godsdienstigen Geen dienst. 138- Toen de schelm zich zag. zette hij het op een loom koning en al zijn dienaren wart verbaasd over hetgeen daar ic* seling gebeurde, dat niemand n dacht om den vluchteling achle rennen. Maar Klompertje m (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d H. Franciscus Xa: 't Zand 31 H.H. Missen om 6.30 8 9.15 et 1 Hoogmis. Om 6 uur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelu Langegracht 36 H.H. Missen om 7.30 en 9 uur 10.30 uur. Om 6 uur Lof. Parochie v d H Henrlcoi P. Borstraat 41 H.H. Missen om 7.30, 9 uur en 1 Hoogmis. Lof 6 uur. Parochie v. d. H. Ansfridui Jacob Catslaan 28 H.H Missen om 8 uur, 9 30 uur Hoogmis Lof 5 uur. HOOGLANDERVEEN Parochie St. Jozef Vroegmis 8.30 uur, Hoogmis 10.30 5 uur. HOOGLAND St. Martinus Vroegmis 8 uur. Kindermis 9.30 uf mis 10.30 uur. Lof 6 uur. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. Koe:; stortingen, op 15 November 1941 '-£» plichtingen, luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36 37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30 Pengoe (oude schulden) 36.519 Pengoe (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaak3che kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77 FEUILLETON 5. In eon hoek zal een piepjong meisje, heel bleek, heel mager. De koolzwarte haarmassa lag laag tot aan haar witte, gesloten oogleden: de donkere, smalle lippen waren even geopend voor de zware ademhaling, die kwam en ging. hewegend heel het 'engere vogelliiftje. dat lerugleunde tegen den schouder van een kameraadje. En de vriendin sloeg moederlijk en teeder de vacht terug over het schrale borstje, dat op en nper deinde in den slaap onder de grof gebor duurde chemisette een groot, bleek, bezorgd ui'ziend meisje, dat het kleine hoofdje tusschen haar dikke witte han den hield. Tenas was blijven staan, vroeg heel zachtjes en het blonde meisje schudde het hoofd tot antwoord voor heiden: „Marja Tjodorowna slaapt", zei Tenas tot van Mieth. „Ik heb dikwijls die Kus slsche vrouwen zoo zien slapen, wan neer er geen arbeid van ze gevorderd wordt Dan vegeteeren ze, zinken terug in zichzelf in een soort organische ver dooving die volkomen passieve zie len vooral in de eerste dagen. Nu heeft het reizen de zenuwen al wat waakzamer gemaakt." Van Miteh keek rond. Daar zaten die kleine verdwaalde duifjes, weggelokt uit bun steppenland. een beetje be smeurd reeds door den treinenrook en het vuil der artistcnhotels, nauwelijks meer rein van moraal, van stem of van linnengoed, de gelaatstrekken reeds verscherpt door het vluchtige en half hongerige nachtleven der groote steden, en de instincten op wacht voor gevaar en verdriet. Alleen die eene droomde nog, weg :n zwaren, ongezonden slaap, met de wit geworden handjes rustend op de slappe knieënin trage, mono- tome droomen. Hij monsterde de meisjes, vond hier geen arbeidsstof, het type was te eenvoudig geen mogelijkheden, tot afzonderen, geen tegenstand, die bron kon zijn van verdenkipg. Toen ze weer buiten in den corridor waren vroeg hij aan Tenas: „Het zou van belang voor me zijn, te weten, of er tusschen Stroganoff cn en kele meisjes een intieme verhouding heeft bestaan". Tenas fronste de werkbrauwen: zijn gezicht kreeg een samengeknepen, bit tere uitdrukking. „Een enkele?" zei hij. „Waarschijn lijk allemaal! Dat was zoo zijn gewoon te." Van Mieth knikte. 'Nu begreep hij den inspiciënt Tenas beter, dien mathema tischen man die lang niet zonder harte lijkheid was bij al zijn systematiek Er bestond ongetwijfeld een band van ab soluut vertrouwen tusschen hem en de ze ingewikkelde schaar jonge meisjes, voor wie hij tegelijkertijd voogd, tolk en bemiddelaar was. Nog in de deui keerde hij zich tot haar om. en zijn dor re gezicht plooide zich tot een glimlach, geruststellend en vriendelijk. Hij hief de linkerhand op: Nu is het voorbijl en knikte tot afsheid. „Nu wensch Ik," zei Van Mieth, „de verschillende zangers systematisch te verhoren. Ik verzoek u, mij den weg te wijzen naar monsieur Paschkin's kleed kamer." Een lange magere man stond voor hen. toen de deur, die Paschkin's visite kaartje droeg, van binnen geopend werd. „Ja, ik ben Paschkin," zei hij. „Ik heb uw bezoek al verwacht» Neemt u plaats". Hij liep nerveus door het vertrek en schoof op den grooten divan zijn garderobe bij elkaar: den brokaten kaftan en pels van den Bojaar, borstels en kammen van met zilver ingelegd schildpad „Hier, gaa4 u zitten, gaat u zitten!" Hij was nog in het zijden costuum van de groote acte. De mouwen van zijn kanten hemd vielen over zijn knok kels. maar zijn voeten staken in een paar moderne sloffen. De Bojarenpruik hing aan een kapstok boven den kost baren toiletspiegel een druipende bos bloedroode manen. En de tenor ver toonde nog de grime van den Bojaai met geschilderde zwarte wenkbrauwen en smachtende, rood opgezwollen oogen. Over de witte schminklaag lie pen kronkelende sporen van tranen; en nu ging hij, na een beangsten blik in den spiegel met de poederkwast over zijn gezicht, zich hullend in een wolk van het witte meel. Maar daarop zonk hij in elkaar op den divan, gebogen en slap, de handen tusschen de enkels saamgevouwen. „U bent gekomen om mij te verhoe ren. U kunt me vragen; ik zal vertel len wat ik weet. alles, alles!" En op Van Mieth's ultnoodiging be gon hij verslag te doen, afgebroken door tusschenpoozen. waarin hi| op stond en dramatisch de handen uit strekte, verward rondwarend tusschen zijn garderobe, die op den grond slin gerde. jammerend, andermaal grijpend naar de poederkwast. begon te ver tellen van dat vreeselijke oogenblik van avond, toen hij midden in de groote scène, net voor zijn groote triomf-aria. in een oogenblik van buitengewone ge disponeerdheid en conditie, onderbro ken werd door dien val. het geluid van iets kolossaals, gigantesks. dat om viel „Ah! de muziek in mijn hart stond stil op dat oogenblik, de toon verliet mij, als de ziel uit mijn lichaam gingIk zag hem niet vallen Maar ik zag plotseling die gapende leegte die hij achterliet die zwarte poel van leegheid in de ruimte de plaats, die van den Meester was geweest... U weet niet. neen. u weet niet, monsieur, wat hij beduiode voor mij. voor mijn leven, voor mijn kunst, mijn geliefde, hooge Meester!Verder weet ik niets. niets, dan dat ik mezelf in den foyer vond staan, geheel in de war. vragend aan iedereen, die me voorbij liep, wat er gebeurd was, maar niemand wist bet ware. Toen ging ik hierheen. En eerst een oogenblik geloden kreeg ik te hoo- ren ah! liet verschrikkelijke...!" „Van wie hebt u het gehoord, mon sieur Paschkin?" „Van Sadi. Hij kwam hier even bij me, hij was beneden op het tooneel geweest... zei, dat de politie er bij was gekomen." „Kunt u niet eenig licht in deze zaak verspreiden, zoodat we tenminste iets hebben om ong naar te richten?" „Neen! Niets! Verder weet ik m „Weet u ook, weet u misschien lig; of er iemand van het person wapend pleegt rond te loopen een revolver, bijvoorbeeld?" Paschkin kreeg een schok, zap en uitvorschend van Mieth aar. volver? Nee..Hij stond snel voelen, of de deur afgesloten was, terug, ging zitten, en keek vs recht in de oogen. „Zei ik nee? Maar ik bedoel daag heb ik gezien hij hield „Het is uw plicht, deze inlich' geven," zei van Mieth „Da* weet ik. Dat weet ik her En daar er niets, absoluut achter zit, doe ik niemand kwa: het te vertellen. Nu dan weel zat vandaag tegen één uur in hc te theater-café hier onder in bouw, toen er in mijn tegenwooK een betreurenswaardig voorval had." „Wacht even. Waren er, beto nog meer leden van de opera woord ig?" (Wordt vei

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2