VOOR HET RIND Rubriek van oom bob Van „Cnape" tot ridder Het opstel van Henk Hemel BRIEFWISSELING RUILHANDEL Verplichte scheuring van grasland Organisatie van het bankwezen RADIOPROGRAMMA Kranige redders door de Kriegsmarine beloond Een zakelijke bedrij belasting op koms 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 15 NOVEMBER Fyn zo'n boek dat speelt in de middel eeuwen! Kas telen, burch ten, ridders, tournooien, be legeringen, rid dereer en rid dertrouw! Ridders! Je hebt er je mond vol van. Maar laat ik je nu eens een paar vragen doen. Dan sta je m'n kop er af als ik me vergis met je mond vol tanden! Pas op. Daar komen de vra gen! In welke eeuw precies ont stond het rid derwezen Tja, ridderwezen en middeleeuwen horen b\i el kaar. Maar met die mid deleeuwen is 't een lastig ge val, want de middeleeuwen omvatten een tudperk van 476 tot 1492 na Chr. Wa ren er in 476 nu al ridders of zien wy die pas in later eeuwen ten strijde trekken? Een andere vraag! Wat zeggen jullie? Zal ik ophouden met vragen en maar liever ver tellen wat ik er van weet? My goed! Dan zal ik maar beginnen met myn eigen vragen te beantwoorden. Dc eerste ridders. Ik begin met iets te zeggen, waar je zekei verbaasd over zult zijn. De eerste sporen van het ridderwezen vonden wy lang vóór de middeleeuwen. Die eerste sporen moeten wy zoeken by... dc alleroudste Germanen'. By hen vinden wy' reeds het in het openbaar „meerbaar" verklaren van zonen van krijgs lieden, die eerst bewijzen hadden moeten af leggen inderdaad weerbare mannen te zyn De geschiedenis heeft echter deze Germaan- eche ridders uitgeschakeld. Zy beschouwt als eerste ridders, de stryders van edelen bloede, die uittrokken.ter wille van de kerk. Dat was dus in de tyd van de Kruistochten. De eer ste ridders, die terwille van het geloof het zwaard opnamen, waren dus geestelyke rid ders. Het wereldlijk ridderschap is eerst ont staan in de tweede helft van de 12de eeuw Was oorspronkclyk persoonlijke verdienste noodzaak om tot de ridderstand te worden, verheven, in de 13c eeuw, de eeuw waarin het ridderwezen hoogty viert, kon men „lee- ren" ridder worden. En de ridderslag was de bekroning van deze ridder-opleiding. In „cnaepscap". Op 7-jarige leeftijd kwamen jonge edel lieden in „cnaepscap". Dat wil zeggen, dat zy zó werden geleid, dat zy, eenmaal volwas sen geworden, geschikt zouden zyn om op genomen te worden in een keurbende van krijgslieden. Een van de eerste verplichtingen die het cnaepscap oplegde was het verrichten van diensten in huis. waarbij vóór alles van de „cnapen" verlangd werd, dat hun gedragin gen zich zouden kenmerken door hoffelijk heid. Spreken we ook nu nog niet van een „ridderlyk" optreden als we iemand ontmoe ten die de gevoelens van anderen weet to ontzien? Zeven jaar lang moesten de jonge edelen zich aan de hen opgelegde plichten onder werpen. Op hun 14de jaar evenwel mochten zij de eerste wapenen hanteren. Tevens mochten zy dan deelnemen aan ridderspelen en moesten zy mee ten strijde trekken als schildknaap DOOR BART TAANMAN aardig en bereid De plichten van een schildknaap. In dienst van vorst of ridder was het niet alleen de taak van de schildknaap dien vorst of ridder in de stryd te vergezellen. Hy' was tevens verplicht tot het verrichten van huisdicnsten. zoals het verzorgen van de gas ten van zyn Heer. het opdragen van spijzen op diens tafel. Kortom den toekomstigen rid der werd het „dienen" geleerd in de meest volstrekte betekenis van het woord. By het tournooi of in de stryd volgde de schildknaap zijn Heer te paard. Hij droeg diens wapens, soms zelfs een dubbel stel voor het geval de ridder zyn speer zou bre ken of zyn schild beschadigd zou worden. De schildknaap had al de diensten te verrich ten. Zelf mocht hy alleen aan de stryd deelnemen indien zyn Heer in levensgevaai verkeerde. Tot het laatste oogenblik houdt hy het paard van den ridder by de teugels, eerst bii het begin van den aanval, na een kort bevel van den ridder, laat hy de teu gels los en trekt zich achter dc slagorde terug. De ridderslag. Na het doorloopen van dezé practischc rid- derschool. ontving de schildknaap p 21-ja- rige leeftijd de ridderslag en mocht hy daar na de riddernaam voeren. De riddermaking geschiedde op plechtige wy'ze. Dc ridder die den schildknaap tot rid der zou slaan, schonk hem een schitterend riddergewaad. Het ridderzwaard mocht ech ter nog niet aan de zyde gegord worden. Dit vond eerst plaats tydens de ridderma king. Tot zo lang droeg de toekomstige rid der dit zwaard met een lus om de hals. In riddergewaad, met het zwaard om de hals, verscheen de schildknaap voor den Heer. die hem tot de ridderwaardigheid zou verheffen. Dan werden hem de gouden spo ren aangedaan, die alleen door ridders ge dragen mochten worden. Het hoogtepunt van de plechtigheid was de ridderslag door den Heer aan den knielenden schildknaap gege ven met het plat van het zwaard. Na de ridderslag of tydens de plechtigheid werd don jongen ridder in ernstige bewoordingen gewezen op de plichten die het ridderschap hem oplegde en van hem werd verlangd dat hy een belofte van trouw aan deze ridder plichten zou afleggen. De plechtigheid werd gewoonlijk gevolgd door feestelijkheden en ridderspelen. Zoo was het ridderwezen in de 13de eeuw Waardig en dienstbereid was de ridder uit de glorietijd van het zuivere ridderschap. WILLY WIERDA: Een betere naam dan Henk Hemel had den ze hem wel niet kunnen geven! Want Henk had voor niets zoveel belangstelling als voor de lucht. Of die nu blauw was of grauw, altyd keek Henk naar het dak-van- de-wereld. maar het allereerst als het blauw of het grauw van de dag bad plaats ge maakt voor het zwarte nacht-fluweel waar op de sterren stonden te glanzen. Op school was het met Henk Hemel niet veel gedaan en ze wisten maar niet wat er later wel van Henk terecht moe;>t komen. Tot Henk dat opstel maakte. Toen wist iedereen: Eóns zou Henk söhryver worden. En dat is hij geworden ook. Dat opstel van Henk Hemel herinner ik me nog heel goed. Daarom zal ik 't met m'n eigen woorden oververtellen. Wie durft er naar Mars? „Ik", zei Henk Hemel, toen hy de adver tentie las van professor Ontdekkeringa. waarin hy iemand vroeg die zoveel van de sterren hield, dat hy bereid was zyn leven er wie weet waar hy dan was beland! Zijn landing op Mars was anders geen pretje; van alle kanten kwamen Marseancn op hem afgerold. „Op rolschaatsen", dacht Henk, maar het waren natuurlijk heel andere din gen, want rolschaatsen op Mars, dat kon toch niet! Als knikkers rolden de Marseanen dr.or el kaar. maar dan als knikkers met autosnel heid! En als de Marseanen haast hadden, Op 't randje van Mars. te wagen om een kijkje op Mars te nemen. Nu is Mars wel geen ster, maar een pla neet, maar dat doet er niet toe. Henk haast te zich naar professor Ontdekkeringa en die haastte zich om Henk in een Mars-pak te steken, wat heel wat anders is dan in een mars-pak! Zodra professor Ontdekkerin ga hem in dat Mars-pak geholpen had, zette hy hem op een toestel, dat bromde als dui zend beren samen en Henk op z'n onver wachtst een duw in z'n rug gaf. dat hij zo maar naar Mars vloog. En het was maar een geluk dat op 't randje -van Mars een boom stond, die erg op een distel leek en waar een bordje aan hing waardoor je wist dat je op Mars aangekomen was, want anders was Henk misschien over Mars heengevlogen Ze gaven elkaar een hand. maakten ze gebruik van de vliegzak die ze op hun rug droegen, en die veel leek op toegevouwen vlindervleugels. Maar ze wiekten er niet mee. Wilden ze vliegen, dan draaiden ze even aan een knop. Loodrecht gingen ze dan de lucht in. Op een bepaalde hoogte scheen een luchtweg te zyn. want opeens zag je ze dan weer rolschaatsen maar nu met een snelheid van een Diesel- trein. Henk stond nog 3teeds op het randje van Mars cn steeds weer rolden andere Marse anen om hem heen om daarna naar de lucht- straat op te stijgen. Maar geen mens zei een woord tegen hem. Alleen Aardehartje, die elke dag over het randje van Mars keek omdat haar hart zo naar dc aarde verlang de. Net zo erg als Henks hart naar de ster ren. Ze zei: „Blyjehie?" En ze zei nog veel meer. Maar wie de Marstaai verstond. Henk niet. „Begrypmenie?", vroeg Aardehartje weer. Henk haalde zyn schouders maar eetL3 op en dat gebaar scheen ook op Mars be kend te zijn. want Aardehartje, zei dadelijk in aarde-taai: „We hebben altyd zo'n haast weet je. en daarom korten we alle woorden af. „Blyjehie?" betekent eenvoudig: „Blijf je hier9" en „begrymenie" is: „Begrijp je me niet?" Henk, die een beleefde jongen was. zei toen dadelijk: „Kajememalazie?" „Zeker kan ik je Mars laten zien", ant woordde even beleefd Aardehartje en ze ga ven elkaar een hand om de tociht te begin nen. Maar juist op dat ogenblik kwam de burgemeester van 't randje van Mars voor- biigernld en die snauwde iets tegen Henk dat je kon vertalen in: „Hoepel dadelijk naar beneden!" Nou. eigenlijk wilde Henk dat best en de professor scheen het nu ook welletjes te vinden, want met een grote magneet haalde hij Henk weer naar de aarde ^erug, waar hy dadelijk aan zyn opstel ging beginnen. En wie zo'n opstel schrijft als Henk, die moet wel schrijver worden! Beste nichten en neven, jT~\E herfstvacantie hebben jullie ook J—'al weer gehad. Het is nu nog maar een klein sprongetje tot de Kerstvacan- tie, nog een goede maand, dat is een beetje krap, het zyn nog wel ongeveer zes weken. Koning winter heeft ons blijkbaar maar een beetje aan het schrikken willen maken. Het was vlug gedaan met de sneeuwpret, het zachte weer. dat er op volgde, deed eerder aan de lente denken. Een van onze familie leden. neef Bruinvis, was al dadelijk op de gedachte gekomen voor de vogels te zorgen. Da3r er op het ogenblik niet veel brood over is, deed hy vogelzaad in de voederbak. Als je zuinig bent met je zakgeld blijft er licht iets over om een beetje zaad te kopen, dat is niet zo duur. Cowboy. Dat boek heb ik ook eens gelezen in een verloren halfuurtje en ik vond het ook erg leuk. Je zou je hoofd niet goed by de les kunnen houden, als je nog steeds in de kou moest zitten. Kan je goed dammen9 De avonden zyn lang genoeg om je goed te oefenen. D o 1 1 i e Dot. Of dat meisje op jou leek kan ik niet zeggen, want ik weet niet hoe je er uit ziet. Zo leer je goed naaien en je poppenkind krygt een uitgebreide garde robe. Je bent nu wel uitgerust en kunt het wel weer volhouden tot de Kerstvacantie. Krullekopje. Bedankt voor het ma ken van de raadsels, daar ben ik erg bly mee. Dat is aardig, nu kunnen jy cn Leer graag je vorderingen vergelijken. Wat ver velend, dat je geheugen je speciaal in de steek laat by een geliefd vak. Laat de moed maar niet zakken Krullekop. Buitenkind. Een mooier gelegen heid om een briefje te schrijven kan je niet wensen. Je zult my nu niet zo vlug vergeten denk ik. Het is om half 9 nog vry donker, dus is het veel prettiger, dat de school nu óm 0 uur begint. Leergraag. Jy „fuift" het jaar zo'n beetje uit geloof ik. Neen, ik denk dat het Sint Nicolaasfeest voor de mceste mensen stilzwijgend voorby zal gaan. Een pluim voor het niet hebben van een tussenrapport, my dunkt, dat je zonder angst aan het Kerstrap port kunt denken. Kyk maar eens onder de ruilhandel Bruinvis. Waar was de reis naar toe? Daar vertelde je my niets van. Je hebt weer goed voor de vogels gezorgd, die hoeven zich geen zorg voor de winter te maken. Aardig, dat cr zoveel soorten komen. E d c 1 w e i s z. Je bofte dus, dat je die plicht had tc vervullen, de kans op een twee of een drie ben je daardoor misgelo pen. Ik meende, dat jy ook herfstvacantie had. Een spannend boek leest altyd vlug, heb je de vertelling er netjes afgebracht? S y s j e. Fyn, dat je het tweede deel kreeg van die serie Het zyn zulke buiten gewoon leuke meisjesboeken. Misschien kan je nu het dorde en vierde deel ook nog eens in jc bezit krijgen. Maar dapper blijven op lossen Sysje. Je liep dus niet. op rozen met al die pijnlijke kwaaltjes, ben je er al van ver lost? Ora'njepop Jullie hebt nu weer wat te lezen, ik begrijp, dat jullie er bly mee waren. Het is maar goed, dat je als „huis vrouw" geen kookvacantie meer krijgt, want dan zou het er 'voor dc huisgenoten maar droevig uitzien. IV lees ook erg graag en zeer veel. Jullie hebt nu zeker al een aardig rijtje boeken by elkaar? Goudkopje. Voor Sinterklaas zal het waarschijnlijk de moeite van zo'n grote reis niet lonen, nu hy zo weinig cadeautjes zal kunnen kopen. Alles meenemen uit Spanje kan hy ook niet. want dan zou hij scheeps- ruimte te kort komen. We zullen er maar in berusten, dat het feest een jaartje overge slagen wordt. Heb je de andere repetities ook zo goed gemaakt? Madeliefje. Nog hartelijk geluk gewenst nicht met je vijftiende verjaardag. Je kreeg nog mooie cadeautjes, ik kan my voorstellen, dat je er bly mee was Verstan dig, dat je vooruit gewerkt had, er blijft an ders ook niet veel tyd over om feest te vie ren. Juffrouw Snip. Dat was een drama .n twee bedryvén. Heb je inmiddels het „compromiterende" document al terug? Wat epn uitvoerige uiteenzetting, dat is je wel toevertrouwd. Ik vond bet ook al gek. dat er geen brief van je was. maar nu heb je bet verzuim weer goed gemaakt. Die vyf moet nog „weggewerkt" vind ik. ben je het met my eens, mademoiselle Snip? DE OPLOSSINGEN I. Breukelen, met de woordenRijns- burg, Elspeet, Ulster, kroos, echt. lor, es, n. II. De appel valt nift.ver van de boom, met; pap. deel, tren. vertalen, vat, vader, brood, men. De goede oplossing van Madeliefje wordt deze week beloond met de prys. DE RAADSELS (Ingezonden door een nichtje) Op de kruislijnen komt de naam van een voorwerp, dat wc op het ogenblik wel nodig hebben. 1. Gevraagde woord. 2. Tegenovergestelde van uitvoeren. 3. Zit in een treincoupé. 4. Treuzelen. 5. Meisjesnaam. 6. Kleur. 7. Kledingstuk. 8. Zit tussen twee wielen. 9. Medeklinker. II (Ingezonden door een nichtje) Op de kruislijnen komt dc naam van iets, dat iedere dag verschijnt. Gevraagde woord. Op alle plaatsen. Roofvogels. Overblijfsel. Grappig dier. Op dit ogenblik. Medeklinker. F. v. D. help ik aan Haust- cn Drostebons. Johann Strausz kan op Hillebons reke nen. Leergraag er zyn nog een paar Haka- bons voor je. E d e 1 w e s z komt kijken of er boeken- of oostervoenbons vöor haar zyn. Maandagmiddag na 3 uur liggen prijs en bonnen voor jullie klaar. Hartelijk gegroet OOM BOB 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. - De re- geeringscommissaris voor de bodempro ductie deelt het volgende mede: In de Staatscourant van 14 dezer is een beschikking opgenomen, waarin de productiecommissari6 voor den akkerbouw en weidebouw bevoegd wordt verklaard den ge- bruiksgerechtigde van binnen zijn ambtsgebied gelegen grasland voor te schrijven een door genoemden productiecommissaris aan te wijzen perceel gi\as. land of een gedeelte daarvan, Dinnen een door hem te stellen termijn te scheuren en als bouwland te gebruiken. Tegen het voorschrift van den produc tiecommissaris is beroep mogplijk bij den secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij. Alleen de tot uiterlijk 22 November a.s. bij de rijkslandbouwconsulenten voor vrijwillige scheuring opgegeven perceelen komen, zooals bekend, voor een premie in aanmerking. Wordt onvoldoende opgegeven, dan zal verplichte scheuring worden voorge schreven. Daarvoor wordt geen premie uitgekeerd. Ook zal scheuring zonder premie worden gelast, wanneer iemand die vrijwillig een oppervlakte grasland voor scheuren heeft opgegeven, niet aan zijn belofte voldoet. De overtreders van deze voorschriften worden gestraft met gevangenisstraf of geldboete, terwijl hun bovendien het ge bruik van grasland, dat had moeten worden gescheurd, kan worden ontzegd. Belanghebbenden worden nog op merkzaam gemaakt op de in de bladen opgenomen desbetreffende officieele pu blicatie. 's-GRAVENHAGE, 14 Nov Bij be schikking van de organisatie-commissie is als uitsluitende vertegenwoordigster uit vakoogpunt van haar taak van be drijf de hoofdgroep banken ingesteld welke is onderverdeeld in de volgende bedrijfsgroepen: 1. Bedrijfsgroep handelsbanken met de vakgroep bankmakelaars; 2. Bedrijfsgroep spaarbanken; 3- Bedrijfsgroep, hypotheekbanken on derverdeeld in de volgende vakgroepen: a. hypotheekbanken. b. scheepshypotheckbanken. 4. Bedrijfsgroep landbouwcrediethan- ken. 5. Bedrijfsgroep effectenhandel met de volgende vakgroepen: a. administratiekantoren. b. effectendepóts. c. trustkantoren- De burgemeester rolde voorby. ZONDAG 16 NOVEMBER HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Orgelcon cert (gr.pl.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Orgelconcert. J0.30 Kerkdienst. 12.00 Ensemble Jonny Iroon. 12.45 BNO: Nieuws- en economische bench- ten. 13.00 Nederlandsoh Verbond voor Sibbc- kunde: „Wie en wat waren onze voor ouders?". 13 15 Beiaardconcert. 13.35 De Meesterzangers en gram.muziek. 14.CO Ca baretprogramma. 15.00 Radiotooneel 15.45 Zang met pianobegeleiding en orgelspel. 16.15 Boyd Bachman en zyn orkest 17 00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Giani tiuziek. 13.05 Sport van den dag. 13.30 De Ramolcrs (opn 19.00 Actueel halfuurtje 19.30 Her Róntgen-kwartet en gram.muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, 'iia over een lijnverbinding met de studio beschik- ken). 20.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Engelsche uit zending: „An American sees Holland" of gram.muziek. 22.3024.00 Gram.muziu!:. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 Gram.- muziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 Van man tot man. 12.15 Bach- cantate. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichfen. 13.0(1 Het Salonorkest,solist en gram.muziek. 14.00 Voordracht. 14.15 Gram.- muziek. 14.35 Concertgebouworkest en gram.- muziek. 16.00 Causerie „Ons oude stede- schoon: Delft,,. 16.15 „Oude muziekinstru menten herleven", voordracht met muzikale voorbeelden. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gram.muziek. 17.30 BNO: Nieuws- en sport berichten. 17.45 Voordracht met orgel- en pianobegeleiding. 18.00 Zang en piano. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Gram.muziek. 19.30 Musette-orkest en solist. (19.4520.00 Re portage). (Vanaf 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Otto Hendriks en zyn orkest. 21.00 Gram muziek. 21.15 Klaas van Beeck en zyn orkest en soliste. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10 22.15 Gram.muziek. MAANDAG 17 NOVEMBER HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gram.mu ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.- muziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gram.muziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gram.muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram.muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en zyn orkest. 12.00 Cello met pianobegeleiding en gram.muziek. 12.40 Al manak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 13.00 Zang cn piano. 13.45 Gram.- muziek. 14.15 Molto Cantabile. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muziek. 16 00 Bybellezing. 16.20 Zang met pianobegeleiding. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursber. 17.30 „Zweedsche landlied- jes", gram.programma. 18.00 Landmans lust. 18.30 Klaas van Beeck en zyn orkest. .19,00 Actueel halfuurtje. 19.30 Zang met piano begeleiding en gram.muziek. (Vanaf 20.lo alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gram.muziek. 20.45 Piano, iool en cel lo. 21.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22.00 BNO: Engelsche uitzending: „Things worth knowing about Holland" of Gram.muziek. 22.1524.00 Gram.muziek. HILVERfUM II. 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum 1 8.45 Gram.muziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Causerie „Waarom kolendistributie?". 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage 1140 Piano voordracht. 12.00 Sylvestre-trio. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Amusemcntsorkst m.m.v. solist en or gelspel. 14.15 Zang. iool en piano. 14.45 Gram.muriek 15.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 15.45 Voordracht. 16.00 Melodisten, solist en gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Viool met pianobegeleiding. 18.00 Orgelconcert. 18.15 Romancers en solist. 19.00 Actueel halfuurtje. 19,30 Gram.muziek. 19.45 Poli tiek weekpraatje. 20.00 Gram.muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lynverhinding met de studio be schikken). 20.15 De Ramblers. 20.45 Muzika le actualiteiten van de week. 21.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22.00 Gram.muziek. 22.1022.15 Avóndwyding. HOEK VAN HOLLAND, li Nov. Niet alleen de directie der Zuidholjand sche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft door het toe kennen van onderscheidingen eetoonT het moeilijke werk van de manschap pen der beide reddingbooten te Hoek van Holland op Zondag 30 October te waard peren, toen bii de scheepsramp voor den Waterwee 23 mannen van e*ri eehroken wrak werden gered. Ook de Duitsche Kriegsmarine blijkt het held haftige gedrag van de redders niét zon der meer te laten passeeren. Naar wij vernemen is thans aan alle manschappen dpr heide reddingbooten .President Jan Leis" en de „President •T. v. Wierdsma" een belangrijke gelde lijke belonning verstrekt. GIFTEN NEDERLANDSCHE AMBULANCE 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. De am bulance van het Vrijwilligers Legioen Nederland heeft een gift van 4S.41 ont vangen, zijnde de opbrengst van een in zameling, welke gehoudeti werd op een kameraadschapsavond van het departe ment van Volkevoorlichting en Kunsten. Naar de Tel. verneemt, zal moedelijk per 1 Januari a.s. een dere zakelijke bedrijfsbelasting! den ingevoerd, welke gegrond worden op de bedrijfsuitkomste» het geïnvesteerde kapitaal. Dez? lasting zal veel overeenkomst toonen met de Duitsche „Gew* Steuer". Zij zal echter niet, zooals tot i in ons land het meest gebruikt, worden geheven in den vorm vj heffing per arbeider, doch gegronl den op de bedrijfsuitkomsten eni investeerde kapitaal. Het ligt in de bedoeling grootefl op denzelfden voet te behandeleni naamlooze vennootschap; slech; kleine vennootschappen onder zullen lager worden belast. Neem nooit meer bonnen mee dan U noodig Wat U verliest wordt niet vervangen! GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDEL IN DE WEEK VAN lfi NOVEMBER T/M 22 NOVEMBER ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VANt 16 NOV. t/m 22 NOV. 1941 44-4 brood 44 brood 44 vleesch 44 vl.waren 44 melk I 44-A aardapp. 44-B aardapp. 4 rantsoenen 1 Brood of gebak rantsoen <6 rantsoen vltcsch ot vleesch waren 1 rantsoen 1% liter 1% K.G. K.G. 2 NOV. t/m 29 NOV. 1941 136 algemeen le per. cacao 137 algemeen 138 algemeen 139 t/m 142 algemeen D en E havermout 143 algemeen 144 algemeen 149 algemeen 145 t/m 148 algemeen I K.G. 50 gram 250 gram 500 gram 1 rantsoen 250 gram 250 gram 260 gram 100 gram 100 gram 2 NOV. t/m 20 NOV. 1941 Melk Aardappelen Aardappelen Koffie- surrogaat Jam Bloem, brood of gebak Ryst Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas Boter Boter met reductie BESCHIKBAAR PER PERSO: as IN TIJDVAK VAN ééN WEE: 7 1% */t 18 22 18 8 3»/f 8 8 8 i/f 6* 8»/, »/t »/t IN TIJDVAK VAN VIER WEK! 1 1 1 1 Kt 50 50 5' 250 250 250 260 Gr FOO 600 500 600 G 4 4 4 4 Ri 500 - - - Gi 250 250 250 250 Gr 250 250 260 250 Gr 100 100 100 100 Gr 400 400 400 400 >Cn IN TIJDVAK VAN 19 DAGEV GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 14 petroleum 21 petroleum 06 K F brandst 01 t/m 04 H.K brandst 05 t/m 07 H.K brandst 08 H K brandst 5 •J1 t/m 11 C.V.brandst 12 t/m 20 CV brandst le t/m 4e per brandst 5e t/m 6e per brandst 135 algemeen D zeep D toiletzeep J textiel (mannen) Geeft recht op het koopen van 2 liter petroleum 1 eenh. brandst. 1 rantsoen zeep 75 gr. toiletzeep 80 50 gr. scheerzeep 6 Oct. 1941 12 Oct 1941 Diverse data 1 Nov. 1941 1 Nov. 1941 1 Sept. 1941 27 Dei 22 Nov. SO Nov. 31 Dec. 31 Jan. 31 Dec. 31 Dec. 31 Jan. 30 Apr. 30 Apr. 30 Nor 30 Nor 31 D t: 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 15 Nov. 43 brood, vleesch, vleeschwaren, melk I, aardappelen Na Donderdag 20 Nov. 21-52 boter en vet EEN RANTSOEN Brood Gebak Vleesch Vleeschwaren Jam Bloem Ryst Havermout Gort Vermicelli Maizena Brandstoffen IUU 75 100 3UU 400 500 100 150 75 75 100 125 150 U10 70 250 250 250 100 100 100 1 Zeep gram brood gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, óf gram speculaas, koek, óf gram cake óf gram gevuld klein korstgebak, óf gram gevuld groot korstgebak, taart, gebakjes gram vleesch gewicht van neen inbegrepen of gram paardevleesch. gewicht van been inbegrepen, gram gerookt of gekookt vleesch óf gram gerookte worstsoorten, óf gram gekookte worstsoorten, óf gram leverartikelen, tongeworst nierbrood, óf gram bloedworst, zure zult gram jam siroop honing enz gram tarwebloem, -meel roggebloem, -meel. zelfryzcnd gram ryst. rystemeel. -bloem -gries kindermeel gram havermout, -vlokken -bloem -gort. aardappelmei ken. gruttemeel. (gemengd meel) gram gort. gortmout, gortbloem grutten (alle soorten) C meel, (gemengd meel), ry'stgries, aardappel-tapioc» gram vermicellimacaroni spaghetti gram maïzena, sago aardappelmeel, óf gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddmgsau-P" (maximaal 75 K.G., anthraciet, steenkolen, >nrit briketten, eierbriketten, óf cokes, gascokes, óf bruinkoolbriketten, óf petroleumcokes, óf cokesbries, cokesgruis, óf stuks persturf, óf stuks baggerturf. óf turf uit de Peel. óf ...w. andere «oorten turf gram huishoudzeep, óf gram eenheidstoiletzocp. óf gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), óf gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.—31 Aug. 1941). gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Jan. 1941). gram zachte zceppasta óf gram zeeppoeder, óf doop wa««chpn van 20 K.G dr^ge vuile waseh H.L. J H.L. K.G. K.G. I E.G. 2 110 75 150 300 450 275 K.G '00 K.G 90 150 100 150 200 300 250 het

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 4