Japan wijst antwoord van Moskou af Kertsj operatiebasis tegen de Kaukasus Het Zuidelijke deel van Leningrad ontruimd De Duitsche zending op he Europeesche continent IIRIGEN Vlucht uit Moskou Irak sluit gezantschappen van Vichy en Japan ELEQANTE WINTERMANTEL met bontgarneering MAISON DE PARIS LUCHTAANVALLEN OP SEBASTOPOL 40 dooden in Napels „Niemand mag aan di oorlog rijk worden Amerikaansche bas in Noord-Ierland Japansch crediet va 8800 millioen yen DOOR O.R. PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 19 NOVEMBER 19 TOKIO, 18. Nov. (D.N.B.). De minister van buitenlandsche zaken Togo, heeft, volgens Domei, op een' vraag voor de begrootingscommi6sie van hei Lagerhuis verklaard, dat de Japansche regeering het Sovjet-Russische ant woord op het Japansche protest inzake de ondergang van de Kebi Maroe niet heeft aanvaard. Wij hebben het antwoord van dc hand gewezen, aldus de minister, daar de aaiigevoerde redenen onvoldoende zijn. De bolsjewisten beweren, zoo zeide Togo verder, dat de mijnen in de wateren bij Wladiwostok gelegd zijn. om de van Italië en Duitschland dreigende ge varen af te wenden. Onafhankelijk van de beweringen der bolsjewisten bereidt Japan alle maatregelen voor met betrekking tot de kwestie van de drijvende mijnen in de Japansche territoriale wateren. Voorts werd aan Togo gevraagd, wat het leger en de marine dachten van de drijvende mijnen in de Japansche territoriale wateren. Minister-president Tojo antwoordde: „Het leger is op iedere eventualiteit voorbereid". De minister van marine, Sjimada, verklaarde: „De Japansche regeering heeft al haar voorbereidingen voltooid om aan elke verandering in den toe stand het hoofd te kunnen bieden". BERLIJN 18 Nov. (D N B.) Het bombardement op de voor den oor log belangrijke installaties, de he- wapeningsfabrieken en ravitaillee- ringscentra van Leningrad heeft de omsingelde bolsjewisten, naar van militaire zijde wordt medegedeeld, gedwongen het Zuidelijke deel van de stad geheel te ontruimen. Onder den druk van de catastrophale toestanden zijn in de afgeloopen dagen opnieuw talrijke inwoners naar de Duit* sche troepen overgeloopen. Zij hebben o.a. verteld, dat 'de wijk Kirof tot aan de Narwa-poort wegens het gevaar van instorten van de zwaar geteisterde in dustriegebouwen ontruimd moest wor den. De heele buurt, is in een terrein vol me-t kraters verandprd Het grootste deel der burgerbevolking in deze wijk is naar elders overgebracht. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn in scholen ondergebracht. Verder is op het onbebouwde, terrein op het Westelijk deel van het Kestows- ki- en Dekabristeneiland een groot ba rakkenkamp voor de vluchtelingen op gericht, \yaarin hoofdzakelijk de vluch telingen uit de omgeving van Lenin grad zijn ondergebracht. De toestand in Moskou blijkt ook ver re van geruststellend te zijn. Wie het' zich kan veroorlooven keert Moskou den rug toe en gaat naar he» platteland, zoo verklaarde de Moskousche professor in de wis- en natuurkunde. P. Iming, die enkele dagen geleden in een plaatsje ten Zuiden van Moskou door de Duit sche troepen werd gevangen genomen. Hij schikte zich zeer snel in zijn nieu wen toestand en zeide dat hij nu pas goed veilig was voor de Duitsche hom men. die hem uit Moskou hadden weg gejaagd. Het eene luchtalarm kwam na het an dere,, de eene luchtaanval volgde op den anderen', zoo zeide de gevluchte professor. Dagenlang kon niemand in zijn huis licht ontsteken, omdat de Duitsche bom men de electrische centrale ernstig had den getroffen. Op de stations hoopten zich de gezinnen van de bolsjewistische functionarissen op, die uit angst voor nieuwe luchtaanvallen wilden vluchten Daar echter de stations veelal vernield en de spoorlijnen verbroken waren, kon slechts een klein uitgekozen aantal, waaronder talrijke joodsche commissa rissen, vertrekken. De scholen zijn sinds maanden geslo ten. De scholieren moeten openbare werken verrichten en onder leiding van hun leeraren barricades oprichten. Tenslotte beklaagde prof. Iming zich over de onbetrouwbaarheid van de bols jewistische radio- en persberichten, want ander? had hii met wiskundige zekerheid kunnen uitrekenen, dat zijn toevluchtsoord spoedig in handen van de Duitschers zou vallen. Afgeslagen tegenaanval De voorhoede van een Duitsche divi sie heeft gisteren in den middensector van het Oostelijk front een vrij groote plaats veroverd. De tegenaanval der teruggeslagen bolsjewieken bezweek in het vuur van Duitsche artillerie en ma chinegeweren. Naar overloopers hebben gemeld waren zij door de politieke com missarissen van achteren beschoten en op die wijze tot den aanval gedreven. Door deze gevechten waren de bolsje wieken dermate verzwakt, dat van twee regimenten slechts 6600 man per regi ment over waren. Luchtactie Bij aanvallen op achterwaartsche ver bindingen hebben Duitsche gevechts vliegtuigen den 17en November in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front twee treinen, een locomotief en meer dan twintig afzonderlijke 'wagons vernield. Twee andere treinen, zes lo comotieven en talrijke spoorwegwagons werden met bommen zwaar beschadigd. In den centralen sector van het Oos telijk front kwamen de Duitsche vlie gers weer met goed resultaat tusschen- beide in den strijd van de troepen te land. Bovendien hebben zij zoowel bij dag als bij nacht de boisjewistische hoofdstad gebombardeerd. In het Noorden vormden plaatsen waar troepen gelegerd waren, transpor ten en colonnes op marsch het doel van Duitsche bomaanvallen. Ook hier wer den verscheidene baanvakken door ver nieling van de rails onderbroken en treinen vernield of beschadigd. Naar van militaire zijde gemeld wordt, hebben de bolsjewisten volgens de tot dusverre ontvangen berichten op 17 November in het gpheel 24 vliegtuigen verloren, waarvan 17 in luchtgevechten en 3 door afweergeschut Vier toestellen werden op den grond vernield. Over den aanval in den afgeloopen nacht op Leningrad ondernomen, wordt nog verrnomen, dat verscheidene for- faties gevechtsvliegtuigen daaraan heb ben deelgenomen. Bij goed zicht werd een reeks vliegvelden met succes ge bombardeerd. In de stad werden fa brieksgebouwen en op de vliegvelden loodsen getroffen, die in vlammen op gingen. NEW YORK. IS Nov. (D.N.B.). De Amerikaansche pers publiceert een bericht van United Pres6, vol gens hetwelk de Iraksche regeering bekend heeft gemaakt, dot de'diplo matieke betrekkin-gen met Frank- rijk en Japan zijn verbroken. De Irak6che regeering, zoo wordt in het bericht gezegd, moti'vèert dezen stap met de nauwe betrekkingen der beide mogendheden met de landen der spil tijdens den opstand in Inak. De gezant schappen van Frankrijk en Japan in Bagdad zijn terstond gesloten en de ge zant van Irak te Vichy is teruggeroepen. Het Japansche ministerie van buiten landsche zaken heeft den Japanschen zaakgelastigde, onverwijld opdracht ge geven het gezantschap in Irak te slui ten- In bevoegde Japansche kringen merkt men op, dat het Iraksche besluit voor Japan niet veel te beteekenen heeft, aangezien de diplomatieke betrekkin gen feitelijk reeds van April af verbro ken waren, toen Engeland voor de Per zische golf he.t navicertstelsel invoerde. Men is in Tokio van meening, dat Enge land ook bij dit besluit der Iraksche re- gecring de hand in het spel heeft- Elegante mantel uit bleu wollen stof met losse capuchon van bever. Lang vallende bont-revers loopende tot in de taille. Man chetten van bever (Teekening Mode Kunst-Verlag, Wien). NIEUWE MODELLEN Wintermantels met bontgarneering DRIFT 9 UTRECHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 18 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op de Krim brengen gevechts vliegtuigen en duikbommenwer pers vernietigende slagen toe aan de vestingwerken en haven installaties van Sebastopol. Daarbij is een groot vrachtschip tot zinken gebracht, een torpedo- bootjager en een koopvaarder werden beschadigd. De operaties in het Donet&bekken zijn na een verbetering in de \Jteers- omstandigheden en den toestand tei wegen voortgezet. De vijand werd uit zijn'op sommige plaatsen taai verde digde veldstellingen geworpen. Ver dere' deelen van het industriegebied werden bezet. Verscheidene voor ver trek gereed staande goederentreinen vielen daarbij door verrassend toe grijpen in onze handen. In het hooge Noorden hebben ge vechtsvliegtuigen- bolsjewistische ba rakkenkampen ten We6ten van de Kandalaksja-bocht aangevallen. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren gericht op Mos kou en Leningrad, benevens op vliegvelden in het Wologda-gebied. Duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan en op de Noordelijke IJ6^ee vier gewapende vijandelijke koopvaarders' tezamen 21.000 brt. en een* convooieerend schip in den grond geboor.d. In de wateren rondom Engeland nebben gevechtsvliegtuigen den laat- Sten nacht vijandelijke convooien aangevallen ten Oosten van Lowe stoft. Drie vrij groote koopvaarders zijn door het neerwerpen van bom men zwaar beschadigd. Andere ge vechtsvliegtuigen hebben havenin stallaties aan de Zuidkust en de Zuidwestkust van Engeland aange vallen- BERLIJN, 18 Nov. Naar de Diénst aus Deutschland meldt, wordt de ver overing van de stad Kertsj beschouwd als een belangrijk strategisch succes, dat niet alleen in verband met den veldtocht op de Krim een plaatselijke beteekenis heeft, maar dat tevens gun stige perspectieven opent voor de ko mende operaties. De stad Kertsj telt ongeveer 100.000 inwoners en heeft zich, dank zij de ijzerertsen en de andere bodemschatten, welke in haar onmiddellijke omgeving gevonden worden, tot een belangrijk in dustriecentrum ontwikkeld. In de stad staan, behalve een hoogovenbedrijf ook wapen- en vliegtuigfabrieken, terwijl zich daar tevens een reparatiew.erf voor oorlogsschepen bevindt. Kertsj was een goed bezette Sovjet-Russische gar nizoensstad met vele* belangrijke mili taire inrichtingen. Uit de verovering van de stad zullen de Duitsche en de verbonden troepen de volgende belangrijke consequenties trekken: 1) Van de stad Kert6j uit kan de smalle poort naar de Zee van Azof afgesloten worden. Daarmede is elke verbinding over zee met de Oost kust van de Zee vanAzof, welke zich nog in Sovjet-Russische han den bevindt, verbroken. 2) Uit de bezetting van de stad volgt een inwerking op den flank van het bolsjewistische Zuidelijke leger. Daardoor wordt de vijand tot het nemen van defensieve maatrege len genoopt. 3) De bijzondere beteekeni^ van het Duitsche succes ligt in het feit, dat de stad Kertsj een strategische en tactische uitgangsbasis is voor eventueel tegen den Kaukasus ge richte operaties. Zooal9 bekend is Kertsj slechts door een smallen stroom van den Kaukasus, waarvan de haven en de verkeersknooppunten reed6 onder inwerking van het Duitsche luchtwapen liggen, ge scheiden. Door de bezetting van Kertsj is het gchcele Oostelijke deel van do Krim vast in Duitsche handen. Alleen in het gebied rönd Sebastopol wordt nog ge vochten: maar ook daar gaat. zooals it een der laatste legcrberichten blijkt, de opmarsch onafgebroken verder. Sedert de doorbraak' van Perekop werden door de Duitsche en de verbon den troepen meer dan 100.000 gevange nen gemaakt. Uit dit feit blijkt dat de bolsjewisten zeer veel waarde hechtten aan het, bezit van de Krim en het on derstreept tegelijk het succes dat in weiniee weken in een bijzonder belang rijk' deel van het Oostfront behaald is. Duitsche artillerie heeft volgens het D.N.B. op 17 Nov. bolsjewistische sche pen in de haven van Sebastopol krach tig onder vuur genomen. Een tank boot kreeg verscheidene treffers en ge raakte in brand. In de baai van Kertsj schoot Duitsche luchtdoelartillerie een bolsjewistisch vrachtschip in brand. ROME. 18 Nov. (Stefani). Het Itali- aaneche weermachtbericht van heden luidt als volgt: Vannacht hebben vijandelijke vlieg tuigen Napels aangevallen in opeenvol gende golven. De matericele schade is niet ernstig, 28 personen, die zich niet tijdig naar een schuilkelder hadden be geven werden gedood in een gebouw, dat door een bom verwoest werd, 40 andere burgers werden gewond. Het aantal slachtoffers van den laat- sten luchtaanval op Catania bedraagt in totaal 30 personen. In C.vrenaica heeft het Duitsche af weergeschut. twee vijandelijke toestellen neergeschoten. Aan de fronten van Gondar zijn plaat selijke aanvalspogingen afgeslagen Vijandelijke elementen, die eenige onzer stellingen waren genaderd werden door onze detachementen aangevallen en op de vlucht gejaagd, waarbij zij verliezen leden. VERGEEFSCHE AANVAL OP FRAN- SCHE KUST BERLIJN. 18 Nov. (D.N.B). Heden middag heeft een vrij sterke formatie Britfiche jagers geprobeerd een aanval te ondernemen op de Noord-Fransche kust. De vijandelijke eanvalspoging werd door Duitsche jagers tijdig ver ijdeld Een vliegtuig van het type Spit fire werd door Duitsche jagers neerge haald. BERLIJN, 18 Nov. (A.N.P.). - Onder het opschrift „Heel Europa" schrijft de diplomatieke medewerker van de Deut sche Allgemeine Zeitung over „De Duit sche zending op het Europeesche con tinent": De Duitsche daad in het Oosten be vrijdt het continent. De Fuehrer heeft voor zijn getrouwen nog eens gewezen de beteekenis van den geweldigen strijd om het zijn of niet-zijn van Euro pa en het groote doel in het Oosten ont huid. Enkele dagen later heeft de Fin- sche nota aan dc Ver. Staten ondubbel zinnig en nuchter bevestigd wat deze "ijd om het bestaan aan den Noorde lijken flank van Europa, waarvan Roo- sevelts Amerika cmen denkbeeld heeft, en geen denkbeeld wil en kan hebben, beteekent. Wat voor Finland creldt. srpldt ook voor Roemenië en onze andere bon Igenooten- Eigenlijk geldt het voor geheel Europa. Het bolsjewisme zou de vernietiging eehrarht hebben, het moest, koste wat het wil, verslagen wrden. Slechts één mogendheid ter wereld kon het ver- laan: de grootste continentale militaire mogendheid: Duitschland. Daarmee viel het besluit van essen tieele beteekenis en daarmee werd het Europeesche continent herboren. De kwestie die thans in het Oosten positief wordt opgelost, stond als een kwestie van leven en dood voor alle Europee sche volkeren en staatslieden- Met de militaire overwinning van het bolsje wisme, wordt een historische noodzake lijkheid vervuld, welke het democra tische Westen in Europa sinds het be staan van het bolsjewistische gevaar wek verondersteld, maar nooit had durven volbrengen. Het pan-Europa-manifest van Cou- denhove-Calerghi ging uit van den val- schen, on-Duitschen opzet, de politieke leiding der wereld voortaan te concen- treeren in Washington, Londen. Moskou Tokio en Parijs en bet Duitsche Rijk uitsluitend als hun object te zien Den opsteller van dit manifest zweefden de Ver. Staten van Europa voor den geest als bufferstaat voor Engeland tegen het bolsjewisme. Engeland evenwel toonde noch toen, noch bii de stichting van een hoogst abstracte Europeesche unie door denTranschen premier Briand voor der gelijke plannen belangstelling. Thans vehveert Churchill zich al6 een razende op het eensgezinde Europa onder Duit sche leiding. De Volkenhond leek Engeland wèl als intercontinentale voortzetting der poli tiek van hef Europeesche evenwicht der krachten.- Alle pogingen tot een conti nentaal eenheidsfronit kwamen Enge land verdacht voor, zelfs wanneer der gelijke voorstellen kwamen van een Fanschen democraat en pacifist Het Europeesche motief van Briand daarentegen stond gelijk mef den angst voor een Duitschland. dat tezamen met het bolsjewisme West-Europa onder den voet zou loopen- Dezelfde angst dreef de Franschen. nadat het nafionaal-so- cialisme in Duitschland het bewind in handen had genomen, naar een samen- ge \ji met de Sovjet Unie. In de jaren van Locarno waren oriën- leering op het Westen of dekking in den rug in het Oosten de diplomatieke slag woorden van den da.g. Toen reeds stelde Adolf Hitler het Duitsche volk openlijk voor de noodzakelijkheid eener Ooste lijke politiek. Toen reeds stelde hij als het positieve gróót-Du it sche doel het te boven komen van Versailles. Ook Hitier moest beleven, dat Enge land het Duitsche continentale streven niet zou verstaan- Nu de Fin^ den Amerikanen heb ben meegedcc dat zïi niets van het bolsjewisme willen weten, is ook op het Britsche eiland het laatste restje van gemeenschappelijk verantwoordelijk, heidshesef onderdrukt door de vrees en de haat tegeiï dc voltrekking van het vonnis over het joodsch-kapitalisfische stelsel. Toen de Fuehrer in den zomer van 1039 den oorlog aan twee fronten ver meed en in 1940 Europa met een mi nimum aan bloedvergieten en oorlogs verwoesting onder bescherming van de as plaatste, hodden Churchill en Stalin het reeds verspeeld. Thans wordt vervuld, wat een hand jevol verstandige Engelschen en Fran schen na Mönchen reeds gehoopt had. nl. do zegevierende uitvoering van de Duitsche zending in het Oosten, von de Europeesche zending van Duitschland. Het doel in het Oosten is thans twee ledig: volledige militaire bescherming en een zoo breed mogelijken grondslag voor de verzorging. Dat is het Duitsche doel in het Oosten. Zijn alternatief was: de voortdurende achteruitgang, het verval van Europa aan dezo zijde van de vroegere bolsje wistische grens en de vernietigende vloed van dc bolsjewistische terreur. MÜNCI-IEN. 18 Nov (A.N.P.L - rijksminister van economische dr. Funk, heeft hier het woord gevo over den nieuwen Duitschen onder mer. Duitschland, aldus de minister, hi mét zijn nieuwe economie een nie ondernemerstvpe gesch«v»en. De on nemer is niet meer Verantwoord schuldig aap een anoniem kapji maar aan de geheele voIkshuisliou-1 en moet zich schikken naar de plichtingen welke de sfaatsleidiri' het bedrijfsleven sfplf. Het streven de onderneming naar winst blijfl belangrijk element van onze econc sche ordening, omdat wij daarin stimuleerende kracht ten bate van, geheel zien- Winst mag echter nooit rusten op een economische machli si tie of op een toestand van nood o! brek. In den oorlog bestaan or slechts winsten in zooverre als zii rlerhoorig zijn aan de óorlogsverp; fingen. Zoolang ons volk gewikkeld i«i den strijd om zijn bestaan, arbeii de ondernemer niet meer voq winst, maar uit nationalen plich Daarmede is de winst als motor vj het bedrijfsleven niet uitgeschakel doch aan beperking onderhevi Ook in oorlogstijd is bet juist, \rt neer de flinke ondernemer verdient dan de middelmatige. Ni mand mag echter rijk worden ai den oorlog. De minister besloot met de wonri Met de nieuwe politieke ordenine Europa zal ook het nieuwe economic tijdvak bpginnen, waarbij de ni«>. geweldige energieën dje deze groot» tijd heeft verwekt, voor ordenine en houw kunnen worden gebruikt. Alle beidskrachten worden gemobiliseerd de rijke- grondstofgebieden van hei Europeesche-,gebied zullen dan pas, voor Europa ontslolen worden. Dan Europa fijk en vrij zijn. BERN, 18 Nov- (D.N.B.). - Nel Exchange Telegraph uit Bellas meldt, wordt in Noord-Ierland grond v^n het leen- en pachtpr grainma een groote basis aangele* Voortdurend wordt met transpor vliegtuigen van 'IJsland materia» aangevoerd en het luchtverkeer nog nooit zoo druk geweest- Et groot aantal luchtvaartingenieuii en ander personeel is reeds aaneek men. terwijl steeds meer persone' arriveert. Dit bericht vormt een bevestiging1 een reeds eerder gepubliceerde m? deeling van het blad NewYork Jo n a 1 American, waarin gezegd w dat het Amerikaansche publiek spo* ontdekken zal, dat de Ver. Staten1 groote marinebasis hebben in N« Ierland, niet ver van Londonderry. TOKIO, 18 Nov. (D.N.B.). - N het Huis van Afgevaardigden heel ook de Senaat vandaag efrnstemmi de aanvullende militaire hegrootini ten bedrage van 3,8 milliard ye goedgekeurd- Naar Domei zegt. heeft de Rijk» dag hierdoor binnen twee dagen ef' der belangrijkste voorstellen in d geschiedenis van Japan aangeno men.^, NEDERLANDERS OPGEROEPEN SJANGHAI, 18 Nov. (D.N.B.). - der landers, die verblijf houden Mahkka en in het Verre Oosten, l ben, naar uit Singapore gemeld wof de uitnoodiging ontvangen om zich' te melden voor den militairen die bij het Nederlandse he legioen Engeland. Men vermoedt, dat een 3 tal der dienstplichtigen naar Cani wordf verscheept. FEUILLETON il ill I lil Ik hoop, dat u mij zult kunnen be grijpen. als ik nu vertel, waaróm en niet welk recht ik Mile Chervais zulke geschenken geef. Voordat ik vier maanden geleden mijn engagement kreeg bii Stroganoff's ope ra, was*ik verbonden aan een niet bij zonder bekend of welgesteld operagezel schap, dat met name klassieke stukken opvoerde in Frankrijk en België- Onge veer een jaar geleden werd Mile Cher vais door de directie van dat gezelschap geëngageerd. Zij kwam toen net van hot conserva toire in Parijs, waar ze sinds haar acht tiende jaar drie jaar lang een goede, ofschoon nog niet geheel voltooide op leiding gehad had. Maar haar geldmid delen waren uitgeput en zij moest een engagement zoeken. Onze leiding was miserabel, ten eenenmale onkundig; haar lieten ze zoo goed als niet optreden en het was een puur toeval, dat ik op merkzaam werd op haar zeldzame ga ven, haar groot dramatisch talent, haar zielvolle schoonheid en haar prachtige stem. Ik bood aan, haar verder op te lel. den en we toerden al spoedig goede vrienden. En toen er tusschen ons een vertrouwelijker verhouding was ont staan, verloofden we ons en trouwden, toen we kort daarop in Brussel waren. Maar reeds een maand Later ging ons gezelschap failliet, het werd ontbonden en wij stonden zonder middel van be staan Tnen gebeurde het, dat we in October op een theaterbureau in Brussel wer den voorgesteld aan Stanislaus Sfroga- noff. Nu weet u waarschijnlijk niet, wat voor karakter die man had. Wél, onze eerste ontmoeting met hem was vluch tig en uitsluitend van zakelijken aard- Mij liet,mijn vrouw zingen een Wag- ner-motief hoorde het achterover ge leund met gesloten oogen aan, en liep toen na een zeer plotseling afacheid en zonder iets te zeggen aingaande zijn oordeel, weg. Maar denzelfden avond kwam hii me opzoeken. „Ik wil uw vroilw een aanbifi- ding doen", zei hij, „een engagement bij „den Bojaar". Onze eerste 6opraan heeft, zooals u uit de couranten wel niet onbe kend zal zijn. om vrij dwaze redenen haar contract verbroken. Ik ben zeer ingenomen met uw vrouw's 6tem en met h^ar zeldzame persoonlijke en ka raktervolle charme. Ik kan haar gebrui ken. Of juister gezegd: ik kan het van nu aan niet zonder haar doen." Wij hadden echter besloten, niet ieder voor zich een engagement aan te gaan, en toen ik dit uitsprak, liet Stroganoff zijn groote hand op mijn schouder neervallen, lachte stormachtig en be minnelijk e;i verklaarde, dat hij als vanzelfsprekend voorop gesteld had, dat ik een van de vooraanstaande plaatsen in zijn gezelschap zou inne men. N Slechts één ding verlangde hij: dat we op de plakkaten niet zouden voor komen als bijeen beboorende- Hij lachte voortdurend, en wreef zich in de handen. Hij boog zijn groote. mooie gezicht tot vlak bij het mijne en knip oogde tegen me. Ik was al dadelijk wat onzeker te genover zijn overweldigende beminne lijkheid. Zijn muziek kende ik toen nog niet". „U kent immers", zei hij, „mijn waar de heer Sadi, ons hedendaagsche pu bliek. Het publiek is een wonderlijk gulzig, «alverslindend dier, echter,be hept met zekere speciale vooroordeelen Men vraagt naar naam voordat men naar talent vraagt, en dan moet die naam absoluut op zichzelf staan. Men duldt niet, dat een opgaande ster om ringd wordt door een bewakende/1 trawant. In uw vrouw zie ik nu alle gegevens voor een heerlijk, een onver gelijkelijk dramatisch en muzikaal suc ces. Ik hen van plan, haar over het heelal te lafpn opgaan Viola Co- lonna, dat is de vorstelijke, beroemde sternaam uit mijn „Bojaar", met een anderen naam moet zij niet genoemd worden. Weet u, het is me bijna, of zij 'het was. waarvan ik droomde, toen ik jaren geleden het, libretto schreef en de muziek componeerde van mijn „Bojaar" opdat zij uiteindelijk en af doend mijn muziek tot volkomenheid zou brengen voor mij en voor degenen, die mijn muziek liefhebhen". Zoo sprak hij ongeveer tegpn me. „Stroganoff was in die eerste weken altijd vol égards, zijn optreden was kalm en gereserveerd, ten minste te genover ons. Maar ik begreep al heel gauw, dat hij in het thealer.onbeperkt en despotisch regeerde: dirigent, eige naar en impresario vereenigd in écn persoon. De ondergeschikten waren zijn lijfeigenecn, hjj brutaliseerde en negerde ze te allen tijde en van de artisten eischte hij, dat ze zij-n instru menten zouden zijn, die uitsluitend hestonden voor zijn muziek, alleen diefistbaar aan zij'.i ideeën, aan zijn kracht. Zoo was hij ook tegen de vrouwen in ziin omgeving. Zijn begeerte kende geen grenzen. Maar hij vergat ze weer even gauw. Ik herinner me er één, die iederen dag bleef komen om hem in den corridor op te wachten als hij in het theater kwam, en hem als een hondje naliep, zonder dat hij haar zag of zelfs maar bemerkte, dat zij er was. Ik zag haar op alle repetities, met haar zwarte haar als een donker kapje om het witte gezichtje, en met won derlijk verdroomde oogen, loom en apathisch .tusschen de andere koristen staan, altijd naar hem kijkend, altijd befooverd, als versteend door zijn blik. clir» haar nooit meer zocht. Gisteren nog zag ik haar-in de vesti bule staan wachten om deemoedig en stil de glazen deuren voor hem open te doen als hij kwam. Hij bemerkte het niet, liep voorbij, neuriënd een van zijn motieven. Hij dacht zetyr nooit aan wat voorbij was, hij was als een zon, een laaiende gloed, die gedu rende pen ,-econde een stofje belicht en verder gaat. Och. u hebt wel uit zijn muziek begrepen, het meest uit de melodie. die\Viola Colonna zingt,.. juist zong op het oogenblik datf Daarin was hij zelf uitgedrukt en ver klaard, intens en levend, zeker heel raak in zijn zwoele en 'ophitsende eigen schannen. maar zeker geenszins bevrijd of gelukkig. Ik geloof, dat het voor een deel door deze melodie is. dat hij macht begon krijgen over mijn vrouvvte innerl Het was. alsof hij zich langzaam haar zinnen iiOverkte door dat onw sta an ba re rhythme en die ophitse wijs. Ze heeft er nooit rechtstreeks me over gesproken. Maar ik begon te begrijpen, zijn bedoelingen te zien. Hjj trachtte haar te hullen in mantel, van bed wal mende muziek hevige stemming, ook zijn stem, als tegen haar sprak, was melodieus, so? en slepend. Maar spoedig werd hij geduldig en onbeheerscht. Dikwijls handelde li.j overijld m gebeurde ook in de laatste maand herhaaldelijk, dai Mi aangeschoi y.i liet theater kwam. Bij een van die legenheden trachtte hij mijn vroü kleedkamer binnen te dringen. Ik k op haar geroep toeschieten en kr hem zonder grooten tegenstand Maar van dat oogenblik af gaf hij geen moeite meer, zich te camouftew Hij begon te werken om mij weg te gen uit zijn gezelschap, maar was toch niet heelemaal met mij te b$| voordat hij er wat zekerder van zijn doel te zullen hereiken. (Wordt vervo.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2