Vordering in centralen sector Japans parlement bijeen Verdrag tusschen Mexico en de Ver. Staten De strijd in het Oosten Maisky herhaalt zijn eisch BLIJVEND SUCCES IN HET OOSTEN BRITSCHE BOMMEN OP NAPELS EN BRINDISI Engeland en Irak RADIO-REDE VAN HERBERT HOOVER KI.OMPERÏJE KLfl SC RADIOPROGRAMA DOOR OR PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 NOVEMBER «IW BERLIJN. 20 November. (D-N.B.) In den centralen sector van het Oostelijk front hebben de troepen van een Duitsche divisie op 19 November na hevige ge vechten een plaats ingenomenBü de zuivering van deze plaats werden 500 gevan genen gemaakt en vier pantserwagens, negen stukken geschut, veertig mitrailleurs en zeventig vlammenwerpers buitgemaakt. Op een andere plaats drongen Duitsce infanteristen op denzelfden dag in een krachtig versterkte stelling der bolsjewisten binnen en rolden deze van den kant af op. Hierbij werden talrijke betonnen en houten kazematten veroverd. Alle pogin gen der bolsjewisten om door het in den strijd werpen van nieuw opgestelde en versch aangevoerde formaties den verderen opmarsch der Duitsche troepen tot staan te brengen, mislukten. j Voor het gevechtsgebied van een pantserdivisie uit Pommeren aan liet Noor delijke front bleven na hevige gevechten, welke drie dagen hadden geduurd, n l. van 16 tot 19 November. 22 bolsjewistische pantserwagens staan. Bij een gevecht van pantserwagen tegen pantserwagen verloren de bolsjewisten in den centralen sector van het front op 19 November bij gevechten om een belangrijken straatweg nog 25 pantserwagens. De Duitsche luchtmacht heeft overdag en 's nachts de ravitail- leeringslinies achter de bolsjewistische stellingen gebombardeerd. Gisteren werden in het centrale deel van het front twee geladen transporttreinen door voltreffers vernield en drie andere treinen zwaar beschadigd. Bij deze luchtaanvallen leden de bolsjewistische troepen zware verliezen- Het Finsche weermachtebericht luid de: „Front van Hanko; de bedrijvigheid der vijandelijke artillerie bleef leven dig. Onze artillerie beantwoordde het vuur. Karoliscbe landengte: wederzijdsohe bedrijvigheid van artillerie en granaat werpers. Swirfront; de Finsche artillerie heeft in een sector een lichte vijandelijke batterij en in een anderen sector zwa re granaatwerpers tot zwijgen ge bracht. Oostelijk front: wederzijdsche bedrij vigheid van artillerie en verkennings- afdeelingen in de verschillende secto ren. Ter zee: geen gebeurtenissen van be- teekenis. In de lucht: beperkte aeftiviteit ten gevolge van ongunstig weer. De Finsche luchtstrijdkrachten jheb- ben op het zuidelijke deel van den Moermanskspoorweg de locomtieven van vijf treinen door beschieting on bruikbaar gemaakt." Van militaire zijde verneemt heit D.N.B., dat aan het Noordkareli- sche front op 19 November een Sowjet-lbataljon door Duitsche en Finsche troepen is ingesloten en vernietigd. Het gevaïigenental en de omvang van de buit zijn nog niet bekend. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechts vliegtuigen wederoiA met succes Leningrad aangevallen. STOCKHOLM. 20 Nov. (D.N.B.). Naar de Londensche correspondent van Dagens N y heter uit welin gelichte kringen meldt, heeft de Sovjet Russische ambassadeur te "Londen, Maisky, de'afgeloopen week tweemaal een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Eden, waar bij hij hem opnieuw in kennis stelde van den eisch van Moskou naar een Engelsche oorlogsverklaring aan Fin land, Roemenië en Hongarije. Aan het Noordoostfront. De comman- deerende generaal brengt een bezoek aan de voorste linies. Witte doeken om de helmen gewonden beschermen de manschappen tegen vijandelijke waar nemers in het sneeuwlandschap (Atlantic-Holland) Duiisch weer mach tsherich t HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRF.R. 20 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De aanvallen aan het Oostelijk front blijven zich met succes ontwik kelen. De luchtmacht heeft bolsje wistische luchtbases aan de Noord oostkust van de Zwarte Zee en iu het. gebied van den Midden-Don ge bombardeerd. Formaties gevechts vliegers hebben aanvallen gedaan op treintransporten en spoorwegen in den centralen sector en ten Oosten van de Woltsjof. Moskou is overdag door sterke afdeelingen gevechts vliegtuigen bestookt met. brand- en brisantbommen. Bii Leningrad heb ben twee groepen jachtvliegers bij een moedigen aanval op een groote formatie transportvliegtuigen acht vijandelijke toestellen neergeschoten. In den strijd tegen Engeland is bij de Faroer een koopvaardijschip van middelbare grootte door bommen beschadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht, op militaire installa ties aan de Zuidwestkust van Enge land. Vliegtuigen hebben opnieuw mijnen gelegd voor Britsche havens. Aan de Ylaamsche kust hebben in convooidienst varende patrouille vaartuigen een aanval van Britsche motortorpedobooten met succes afge weerd zonder verliezen te lijden. Een vijandelijke motortorpedoboot werd in brand geschoten; zij kan verloren geacht worden. In Noord-Afrika zijn de Britscihe strijdkrachten, waarvan sedert da gen gemeld was, dart zij ten Zuiden en Zuidwesten van Sidi Omar ge reed werden gehouden, op IS Novem ber overgegaan tot een aanval in de richting van Tobroek. Door onmid dellijke tegenaanvallen van Duitsch- Italiaansche afdeelingen werden de sterke Britsche strijdkrachten, die ten Westen van Sidi Omar in den strijd werden geworpen, met zware verliezen teruggeworpen. Talrijke vijandelijke pantserwagens werden vernield." ROME, 20 November. (Stefani) Het Italiaansch© wecrmachtsbericht luidt: In den nacht van IS op 19 en van 19 op 20 November hebben onze lucht strijdkrachten lucht- en vlootbases op Malta gebombardeerd. In den afgeloo pen nacht hebben Engelsche vliegtuigen bommen op de steden Brindisi en Na^ pels en in de omgeving van Messina laten vallen, zonder dat dit-ernstige gevolgen had. Te Brindisi is een vlieg- tuie neergeschoten. Te Napels zijn drie personen gewond, van wie één. ernstig. Te Brindisi één doode en drie gewon den. In eenige sectoren bij Gonrlar in Oost- Afrika \*erden nieuwe vijandelijke po gingen om onze verdedigingslinies te omsingelen, verijdeld. In de woestijn van Marmarica heb ben vijandelijke gemotoriseerde str.jd- krachten Woensdag bij het aanbreken van den dag de tegenover Jiaar liggen de Italiaansche gemotoriseerde strijd krachten aangevallen. De pantserdivisie Ariete, die een vastberaden tegenma- noeuvre uitvoerde had aan het einde van*den dag deelen der v.jandelijke ge pantserde strijdkrachten omsingeld en vernietigd, terwijl andere Britsche pant serwagens terugtrokken. Over een front van 150 kilometer duurt de slag voort. ISTANBOEL, 20 Nov. De Iraksche regeering heeft de volgende eischen van de Britsche militaire autoriteiten in hun geheel ingewilligd: Het Iraksche leger zal geen gemotori seerde eenheden meer hebben, geen ka nonnen en zware machinegeweren, geen pantserwagens, geen luchtmacht en ook geen verkenningsvliegtuigen of vlieg tuigen voor de burgerluchtvaart. De Iraksche vliegers zullen niet meer ten volle bewapend zijn, doch êlechts nog geweren en licht machinegeweren bezitten- Het tegenwoordige aantal der Iraksche troepen zal niet meer worden verhoogd, doch geleidelijk worden ver minderd. De Iraksche troepen zullen in gebieden worden gestationeerd, welke het Engelsche opperbevel voorschrijft. De controle op vliegvelden, versterklngs- werken en verkeerswegen zal door de Britsche autoriteiten worden uitge oefend. De munitie en al het materieel van het Iraksche leger zal al naar ge lang van de behoefte ter beschikking worden gesteld van het Britsche leger. De Britsche troepen in Irak zullen naar helieven worden versterkt zonder dat de Iraksche regeering zich daarover zal mogen uitspreken. Volgens een officieel© mededee- ling heeft de regeering van Irak de diplomatieke betrekkingen met Frdnkrijk verbroken. De gezant van Irak te Vichy heeft Donderdagoch tend een bezoek gebracht aan den chef van het protocol van het Fran- sche ministerie van buitenlandsche zaken om hem van dezen maatre gel zijner regeering op de hoogte te stellen. De Fransche zaakgelastigde in Bagdad en de Fransche consul in Mossoel zijn daarop eveneens te ruggetrokken. De Deensche diplomatieke vertegen woordiger in Irak, Fensmark, heeft de betrekkingen met de regeering in Ko penhagen verbroken. Fensmark moti veert zijn stap met de bewering, dat de-' ze overeenkomt met de wenschen van de Denen in het buitenland, en voorts daarmede dat de Deensche regeering van de as afhankelijk is. Fensmark is terstond uit zijn functie ontheven. Even als in het geval van den Deenschen ge zant te Washington, Kauffmann, zijn stappen ondernomen om hem een pro ces wegens hoogverraad aap- ie doen. BESPREKINGEN MET KOEROESOE HERVAT WASHINGTON, 20 Nov. (D-N.B.). De minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft heden de bespre kingen met den Japanschen buiten gewonen ambassadeur, Koeroesoe, die Woensdag onderbroken werden, hervat, DE KONING VAN EGYPTE WORDT BEWAAKT ANKARA. 20 Nov. (A.N.P.) De Brit sche autoriteiten in Egypte hebben be paald. dat de Koning van Egypte streng bewaakt moet worden. Naar men heeft geconstateerd, heeft men van Britsche zijde getracht, door omkooping inzage te krijgen in de particuliere post van den Koning. Het schaduwen van den Koning doorv Britsche agenten gebeurt op nauwelijks bedekte wijze, zoodat het een provoceerenden indruk maakt. In opdracht, van den Koning is bij de Brit sche ambassade te Cairo geprotesteerd. De Koning wordt door deze voortduren de bewaking bijna een gevangene. TOKIO, 20 November. (D.N.B.) De buitengewone zitting van het parlement, dat in een tijd van zeer hevige internationale spanning bijeengeroepen is, heeft vandaag alle kwesties, die op de agenda stonden, behandeld. Volgens Domei werden verschillende maatregelen genomen om de positie van Japan in geval van oorlog tegen iedere eventualiteit te waarborgen. Het Lagerhuis is vandaag op reces gegaan, terwijl het Hooger Huis morgen met de gebruikelijke plechtig heden gesloten zal worden. De minister van buitenlandsche zaken, Togo, is door den keizer in audiëntie ontvangen. Op vragen in de begrotingscommissie van liet Lagerhuis, inhoudende of Koeroesoe het program van drie punten van Tojo meegenomen heeft naai* Washington, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Togo, geantwoord: „Het haastige uitzenden van Koeroesoe naar de Vereenigde Staten is geschied ter ondersteuning van ambassadeur Nomoera, teneinde de onderhandelingen te bespoedigen. Vóór de uitzending van Koeroesoe had do Japansche regeering be sloten tot onderhandelingen. Sedert het begin van deze maand vorderen de onderhandelingen. In overeenstemming daarmede hebben wij Koeroesoe niet uitgezonden met. instructies van welken aard ook. Algemeen gesproken heeft het doel der ondefhandelingen betrekking op de drie punten, die de eerste minis ter, Tojo, in zijn laatste verklaring heefj vermeld." „Volk en weermacht zijn voorbe reid", zoo verklaart de Yomioeri Sjimboen, „en Japan behoeft slechts te wachten op wat de volgende daj\ gen in Washington zal gebeuren". De Tokio Nitsji Nitsji schrijft, dat de Ver. Staten wel niet verrast zul len zijn door de vastberaden hou ding van den Japanschen rijksdag en het Japansche volk, aangezien zij er op hadden moeten zijn voorbe reid. De Ver. Staten moeten als stokebrand worden aangewezen, zoo schrijft de Tsjoegai Sjogio Sjimboen, wanneer zij de rechtvaardige eischen van Japan niet aanvaarden. Japan kan geen stap afwij ken van zijn eischen, zooals de regeering in den rijksdag uitdrukkelijk heeft ver klaard. In ieder geval moet men ver wachten. dat het program van drie f»un. ten van Tojo dient tot grondslag van de onderhandelingen van Koeroesoe iu Washington. De Japan Times and Advertiser noemt het zenden van Canadeesche strijdkrach ten naar Hongkong een nieuwe, onver antwoordelijke uitdaging. Deze Britsche daad. aldus het blad, kan geenszins bij dragen tot de gewenschte pacificatie in den Stillen Oceaan. De verdediging van het geisoleerde Hongkong wordt, indien er al van verdediging sprake zou zijn, niet door de aankomst, van .meer batal jons heinvloed. Een betere maatregel voor den vrede zou een volledige terug trekking der strijdkrachten uit deze ge westen geweest zijn. Men vraagt zich af, zoo besluit het blad. of de aankomst de zer strijdkrachten een politieken of eén militairen maatregel beteekent. Verklaring van Wavell Generaal Wavell, de opperbevelheb ber van de Engelsche strijdkrachten in Indië, heeft naar aanleiding van een recent bezoek Rangoon ver klaard, dat het motto voor de gemeen schappelijke Engelsch-Amerikaansche defensie in het Vcnro Oosten moet lui den: tijd winnen. Naar het blad Tsjoeng Hwa Ji Pau op grond van een telegram uit welingelichte Thailandsehe kringen verneemt wordt verder gemeld, dat met het oog op het gebrek aan scheepsruim- te he-t uitzenden van troepen veel tijd in beslag neemt. Hetzelfde is het geval met de uitbreiding van de bewapenings- industrie in Australië. Waveils reis schijnt dus ten doel te hebben gehad den Engelsehën militairen leiders in het verre oosten te zeggen, dat zij zich niet al te zeer op Indië kunnen verlaten, aangezien de troepen onder Wavells he vel ook noodig zijn voor het midden Oosten. NEW-YORK, 20 November. (D.N.B.) Het. ministerie van bui tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat een uit zes punten be staande overeenkomst met Mexico is gesloten. Deze overeenkomst houdt in: 1. Binnen 30 dagen zullen de beide regecringen elk een deskun dige aanwijzen voor de vaststelling der schadevergoeding voor de in 1938 onteigende petroleumvelden. Mexico stort voor die onteigening reeds thans 9 millioen dollar; 2. Mexico betaalt een schadevergoeidng van 40 millioen dollar, waarop de reeds betaalde 3 millioen in mindering wordt gebracht. 3. Beide regeeringen zijn in beginsel bereid onderhandelingen over een handelsverdrag te openen; -1. De Amerikaansche .regeering verklaart zich bereid, met Amerikaansche dollars pesos te koopen, ter stabiliseering van de.Mexicaansehe valuta; 5. De Amerikaansche regeering verklaart zich bereid, den directen aankoop van nieuw Mexicaansch zilver van de Mexicaansehe regeering te hervatten op een basis als die van 1938; 6. De Amerikaansche regeering verklaart zich bereid, Mexicaansehe regee- ringsopdrachten te steunen dobr bij de Federal Reserve Bank een crediet voor den buitenlandschen handel der Mexicaansehe regeering te openen. Tenslotte behelst de verklaring, dat beide regeeringen de bestudeering van alle andere problemen zullen voortzetten Minister Hul heeft verklaard, dat deze overeenkomst van buitengewoon groot belang voor de betrekkingen tusschen beide staten-moet worde'n genoemd De Spaansche militaire attaché Roca de Togores en de Spaansche generaal Munos Grandes tijdens hun bezoek aan een der stellingen van het Oostfront (Orbis-Holland) NEW YORK. 20 Nov. (D.N.B.). De vroegere Amerikaansche president, Her bert Hoover, heeft een radiorede gehou den, waarin hij o a. he-t volgende zeide: De meerderheid van het Amerikaan sche volk is tegen 'het uitsturen van een Amerikaansch expeditiecorps zoowel naar Afrika als naar Europa. Een der gelijke onderneming zou niet alleen een nuttelooze verspilling heteekenen van Amerikaansche menschenlevens, doch tevens de economische vrijheid in de Vereenigde Staten in gevaar brengen De vraag, of Amerika sanien met de Engelsche strijdkrachten een militairen ommekeer in Europa zou kunnen ver wekken, beantwoordt Hoover met er naar te verwijzen, dat de Sovjet-Unie met haar tien millioen soldaten, 20.000 tanks en evenzoovele vliegtuigen op eigen bodem en achter vestingwerken, het Duitsche leger niet heeft kunnen overwin nerf. Het uitsturen van een .Amerikaansch expeditiecorps naa'r Europa zou dit maal niet kunnen geschieden op de ma nier als in den wereldoorlog Toen heeft men de troepen étappegewijs naar Euro pa kunnen oversturen. Ditmaal zou men echter éen overweldigende gevechtseen heid van vijf toj acht millioen Ameri kaansche strijdkrachten op eens noodig hebben. Alleen aan de scheepstonnage voor een dergelijk transport zou vijf jaar lang gewerkt moeten worden. Daarvan afgezien gelooft geen enkele militaire deskundige, dat een dergelijk leger, al kwarn het ook over den Atlantischen Oceaan, kans zou hebben in Europa aan land te gaan. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN ADMIRAAL HORTHY BOEDAPEST. 20 Nov. (D.N.B). Over de gezondheidstoestand van den rijks bestuurder is Donderdagavond het vol gende bulletin uitgegeven. De griep van den rijksbestuurder is iets verergerd. Zijn temperatuur, was Donderdagavond 38,6. Geen complica ties. De rijksbestuurder moet eenige da gen het bed houden. 11 ACfiA HAVIK41 MAd 9A Tel, 4523 147. Die had niet gezien wat I pertje gedaan had en toen hü I mand achter zich hoorde nunhl dacht hij dat hij betrekkelijk uil lig was. Alleen hoorde hij in de t" wel roepen, maar dat deerde niet. Nog een paar meter, dan hij den tinn uij en dan |eri( str dr 148- Bons. daar kwam K/o/rpJ met een reuze gang precies op hoofd van den vluchteling terJ Die had op zoo iets hcelemaal f gerekend en viel languit op den grl verbaasd en verschrikt, wat daor| uit de lucht kwam vallen. ZATERDAG 22 NOVEMBER HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gril ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.35 Gril ziek. 8.00 BNO Nieuwsberichten. S 15 rie ..Brandende kwesties" (opn.). 8.3C platen. 8.35 Ochtendgymnastiek. S.45 C] muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 (j muziek. 10.00 Ernstige muziekprogru (opn.). (11.0011.20 Voor de vrouw). ll| Romancers. 12.40 Almanak. 12.45 Nieuws- en 'economische berichten. 13.'»)1 Hendriks en zjjn orkest. 13.40 Grramd 14.00 Onze tuin. 14.20 Gevarieerd Zs'Jj middagprogramma. 15.50 Gram.muziekI „Elia de Thisbict", causerie. 16.20 AT damsch Instrumentaal sohstenkwari'il gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, etaf sche- en beursberichten. 17.30 Gram.rl 17 35 Duitsche taalcursus. 18.00 Gram.zl 18.15 Het kwartier van den arbeid. 1ST Palestrina-koor. 19.00 Actueel half:! 19.30 Zang met pianobegeleiding. (Vanjll alleen voor de Radio-Centrales, die onf Uinverbinding met de studio bescbil 20.15 Gram.muziek. 20 45 Viool cn piano! Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsbem 22.00 BNO: Engelsche uitzending: News Reel" of Gram.muziek. 2315-J Boyd Bachman en z\jn orkest (opn.). HILVERSUM II. 301.5 M. 7 15—?>| Hilversum I. 8.15 Gram.muziek. 8.30 Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 9.20 (I riumvereeniging „Kerkgezang" te U] orkest en solisten (opn.). 10.00 Morgen-*? 10.15 Gram.muziek. 10.30 Lichte Muzkl gramma's (opn.). 12.00 Zang en piano.l BNO: Nieuws- en economische berv: 13.05 Boyd Bachman en zijn orkest. Voor dc rijpere jeugd. 14.00 Utrechtse1.! aclyk Orchest. (14.4515 00 Causerie ,1 de muziek). 16.00 Vroolykc weekeindkhl 16.45 Gram.muziek. 17.00 Voor de bul schippers. 17.15 BNO: Nieuws-, ©conoEi! en beursberichten. 17.30 Orgelconcert,] Cyclus „In een nieuw licht bezien" (VeJ reid door de NSB). 1S.15 De Melodisten.l Voor den boer. 19.00 Actueel halfuurtje I Gram muziek. 19.45 Reportage. 20.00 Gj muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor 'de F Centrales, die over een lijnverbinding n| studio beschikken). 20.15 Cabaretprogi (gr.pl). 21.00 Causerie „De wedergeb-l van de Hollandsche molens". 21.15 K1m:( Beek en zijn orkest. 21.45 BNO: Niesi richten.'22.00 BNO: Toelichting op het machtsbericht. 22 1022.15 Avondwjjditl HoofdredacteurJVALKHOFF, Amersk Redacteur Stadsnieuws en Uit i\ Omtrek: R. LEENKNEGT. AmcrsKx. Redacteur Sportrubrlek: H. A.C. VAl DER KRAAN Jr.. Amersloof FÉUIllETDH jo. Van Mieth begon hierop, geholpen door zijn menschen, een zorgvuldig on derzoek van tooneel en gangen, van cou lissen en zetstukken. Maar noch deze dingen, noch de tooneelvloer, die bedekt was met eèn in ruiten verdeeld linnen kleed, gaf eenige aanwijzing. Hij ging nu door een klein paneel deurtje in het proscenium op de smalle strook tusschen scherm en voetlicht. De toeschouwersruimte lag in volslagen duisternis. Maar aan den dirigentsles senaar brandde nog de ëene lamp. Be neden in den orkestbak zag hij den dooden man liggen, de armen uitge strekt. een groote donkere silhouet; hij kon de witte plek onderscheiden van den doek. die over het gezicht lag. Ver der zag alles er hier onaangeroerd uit. Nu was hij wat dichter bii den diri gentslessenaar gekomen en het. tr°f hem, dat de lamp. die met een ijzeren arm aan den linkerkant van den lesse naar bevestigd was, niet brandde. Hij boog zich, en zag dat het gloeilampje kapot was, verbrijzeld en tegelijk ont dekte hij in het zwart papieren kapje, dat aan de lamp vastzat, een klein cir kelrond gaatje. Hii ging snel terug naar het tooheel, zei tegen dr. Charbin. dat hij nu gèloofde het tweede van de bei de steunpunten, die hij zocht, gevonden te hebben, en na een korte bespreking knikte de dokter en daalde met een paar mannen in den orkestbak af. Daarop wendde van Mieth zich tot den tooneel-inspicient Tenas. „Gelooft u," zei hij.' „dat het mogelijk zou zijn, de scène van den „Bojaar" op nieuw op te stellen zooals die was op het oogenblik. dat Stroganoff doodge schoten werd?" De inspiciënt keek hem aan. licht kleurend- „Natuurlijk," zei hij, „met de grootste nauwkeurigheid. Er bestaat van elke scène een nauwkeurig scène plan. een volkomen gedetailleerde schets van mijn hand." Hij liep snel heen en kwam terug met een rnap, waarin geletterd en gerang schikt. een groote stapel witte karton bladen lagen. „Ziehier," zei hij, „het scenarium van den „Bojaar", mijn deel van de compo sitie en zeker niet het minst gewichtige. Ieder van de spelers, solisten zoowel als koor, heeft voor iedere minuut zijn vas te plaats. Ik kan ze weer opstellen tot elk der koristen toe. op dit in ruiten verdeelde kleed, dat ons bij vier- of vijfhonderd vorige voorstellingen ge diend heeft, heel Europa door en waar ieder precies zijn rubriek op kent. even als een partij schaak trek voor trek in achteruaartsche richting kan worden opgesteld nadat het spel uit is." Van'Mieth overwoog even. „Wel," zei hij, „dan wil ik u vragen een poging te doen. Ik wil u vragen, me te helpen, monsieur Tenas. Ik wil een proef ne men in de richting van eenconfron tatie. Ik wil u vragen de spelers hier te laten komen en alleen te zeggen, dat het gaat om een verklaring en- een schets van de lokalen en van de plaat sing der spelers ten dienste van de po litie. Het. betreft hier. zooals ik zei, een experiment, waarmee in elk geval niets verspeeld wordt. En verder wil ik u, zoodra het personeel bijeen is, verzoe ken, mij een heel lang en sterk touw te verschaffen." Tenas stopd zijn handen te bekijken, nog wat vreemd in zijn magere wan gen. „Wel," zei hij eindelijk, .ik zal den regisseur zeggen, dat hij hét gewone signaal geeft En kort daarop klonk in de verte, in gangen en kamertjes, het electrische bellen, zwak murmelende trillers, keer op keer, en vlugge schreden weer klonken, in de corridors. Van Mieth was bij het souffleurs hokje gaan staaif, het gezicht naar het tooneel gekeerd. In de hand hield hij een lang meetsnoer, op een haspel ge wonden. De schijnwerpers werden op dit oogenblik aangedraaid, en daar lag 's Bojaren voorvertrek roodachtig be licht, gobelin en marmer, en de vier door zuilen geschraagde bvzantijnsche mozaïekbogert van het portaal. Lang stond hij te wachten op het ieege en volkomen stille tooneel. Hij keek naar het. gi'oote schaakbord, waarop nu een nieuwe partij beginnen zou en waar een onbekend veld moest worden uitgevonden vanuit twee be kende punten: het kogelgaatje in het zwarte kapje en d e w% n d in de borst van den doode. Achter hem was de huizenhooge, reus achtige facade van het scherm, traag bobbelend legen zijp rug door de tocht van het leege theater. Weer was alles stil. Weer een pauze, waarin niets, niets besfond in de onwezenlijke wereld van doek en wijdopen, duisternis. Dooh nu zag hij gebogen gedaanten achter el kaar door de coulissengang voorbij gaan Hij hoorde het klappen van de paneeldeuren van het orkest. En daar begon het te leven, beneden in „bak" te mompelen en te fluisteren, een geschui fel van voorzichtige voeten en een zacht slepen met. een zwaar lichaam. Tegelijkertijd wisselden de schijnwer pers en veranderden alle lampen van den rooden gloed in bleekgroen, vochtig maanlicht. De bel tusschen de coulissen ging opnieuw, driftig en snerpend. En tusschen de portalen op den ach tergrond kwam een optocht van figu ranten, éen vijf-en-twintig man in Rus sische hoerendracht, maar ongegri- meerd met wonderlijk alledaagsche, on geschminkte gezichten, plompe neuzen en vleezige, reeds stoppelige kinnen, dikke witte koorzangerhalzen.alle maal onbewogen, halfstompe indivi duen. die rustig en gedisciplineerd in rnarsch-orde aantraden, aftellend de rui ten op den vloer, nauwkeurig anan aan rnan zich opstellend in een phalanx met puntigen vleugel vooruitgeschoven, bereid tot den aanval naar de linksche coulissen: de brokaat-portière» van 's Bo jaren slaapvertrek Daar stonden ze zichtbaar gegeneerd door den ernst van bet oogenblik, verlegen, een enkele zelfs heel angstig, grauw, melig en pafferig het groote, banale gezicht. Tenas liep er langs met het uitgebrei de koorplan van het. scenarium in zijn handen. Alles was in orde. In het orkest was eén 'enkele magere bevende viool begonnen, het preludium tot de groote acte te doorloopen; even het thema aanroerend, dan een stukje overslaand, scheen ze aan onzichtbare signalen te gehoorzamen, een 'zenuw achtig. gejaagd, schrijnend, miserabel toontje. Zonder samenhang stal zich maat op maat. En daar kwam door de portalenj den achtergrond het koor der vrour langzaam, als slaapwandelend, met bezonnen, elastischen, tooneelvasj ballet-gang kwamen ze op, en stel! zich in een rij op den achtergrond bij het vijfdeelige portaal. Ze schikten zich gaandewee al naar muziek voortschreed, wonden den I als epn kluwen op tot een verschd groep en splitsten zich dan in vele V nere groepjes, teruggedrongen naar achterportalen. Van den achtergrond achter de zuilenpoorten, waren de vijftien wapende dienaren binnengezwenkl| kromme, omtrekkende beweging, een hoefijzer-formatie om de sal gestuwde bende der Moesjiks. Tenas ging tusschen de groepei? Knikte. Alles in orde. Het was geheel stil. Alleen uit schare der vrouwelijke koristen kw wat gesmoord snikken. Als bleeke n tes van gips rezen de kleine, spied?-11 gezichtjes en halzen uit de donk costuums. Allen hielden den aderi Uit het orkest klonk nog het rustelé klagen van de viool. (Slot vol

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2