STADSNIEUWS Ckjsmda scheid in snip Waterloo Ik hou van vier vrouwen Ouderkerk in rouw gedompeld Bakker wierp de bonnen in den oven uwe dienst der A.N.V Politie-Varia De zwarte handel De ridder van den kousenband FAILLISSEMENTEN Dertien vonnissen achter den rug Burgerlijke Stand Boekhandel G. G. VEENENDAAL De kweekeling met akte Gezondheid! Stoppen op den rijweg UNA 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 NOVEMBER 1941 jman H. G. J. Willems hield :en toespraak onder het parool Eensgezindheid iel vroege morgenuur, een dichte, unve mist hing nog over de heide- heeft in het kamp „Waterloo" nrte plechtigheid plaats gevonden legenheid van het afscheid der ar- nannen van 6-5-1 N.A.D iderd err zestig mannen, in donker- e uniform en met nlinkende schop- lonrien aangetreden en hielden het ;ericïit op den vlaggemast.. waar straks het rood-wrt-en-blauw van driekleur omhooggetrokken zoir n. r deze vlaggenparade stelden de 'happen zich in gelederen van tien aalf man op. De carré-vorm werd door den commandant, en on- umandanten. De ondercomman- meldde zijn troep, waarna ingp- i werd en de commandant liet en morgen" uitsprak, dat door de eenstemmig herhaald werd De \an den dag volgde: Eensgezind- Neemt over... schop! In den arm... Toen ging de driekleur omhoog lonen van den hoornblazer, imandant. hopman H. G. J. Wil- sprak hierna zijn mannen als volgt isgezindheidü We kennen het be- spreekwoord; Eendracht, maakt we hebben ook tijden beleefd, i bleek, dat we dit spreekwoord pn waren, tijden, waarin velen den legen elkaar aanbonden. De lei- verrl becritiseerd, er werd te veel il en te weinig gedaan. De meest p zaken werden in den kiem ge il. Maar de politieke spanningen* eenheid van 'n volk vernietigen, ns'lotte slechts menschelijke span- rlie berusten op de belangrijk- an den eigen persoon. Doch niet 't nlijk belang moet op den voor treden. integendeel, wij arbeids- n zijn tenslotte hier samengeko- im ons geheel te geven voor de nschap. zonder daarvoor iets te- vorderen. Wij praten en rede- daar niet bij, wij doen!! Voor dit s evenwel een eensgezind samen- i van noode. Willen we dus slagen streven, willen wij elkaar heen- over de vele tegenstellingen, die cht nog in ons volk bestaan, ig, reikt elkaar dan de hand! Be- i, dat ieder van ons bet goed voor ia. goed voor moet hebben' met igen Vaderland, imet zijn eigen zullen we in eensgezind samen- i moeten d oen voor onze gemeen- Een goede gemeenschap toch irgf gouden levehskansen voor elk t gemeenschap. Een voor allen, \oor Een." deze plechtigheid werd verzame- hlazen voo'r een feestmarsch door lad met hegeleiding van. de staf- van den N. A. D. Omstreeks elf ardieerde de afdeeling over den ingel. alwaar vóór onzen loco- neester B. Noordewier gedéfi- vprd. Bij dit défilé was niede aan- Ortskommandant. arheitsleiter uit Den Haag. na was er in de eantine een ge- samenzijn. twee uur vanmiddag had de inlevering van de spaden programma van den dag ver verder een feestmaaltijd, uitrei en den wisselbeker, koffi.einaal- ei neerhalen van de vlag en ten- een gemeenschapsavond, waar hoofdschotel gevormd wordt ie opvoering van het hoorspel in neelen. getiteld „Holland's Glorie iVaferloo". hoorspel is samengesteld door in Willems. ïelrlen wij nog, dat door de jonge E. rlie 10 November j.l opgeko- eveneens in de vroegte een nparade gehouden is. ?er J. Duykers, directeur van den foortschen 'NachtveiligheVlsdienst iet idee. gekomen in gevallen van nachts door zijn beambten 1 rloen verleenen, die anders door teaansverbod moeilijk te krijgen onlangs voorgekomen geval, waar- tijdig via de A.N.V. medische ton worden ingeroepen, voerde tot 'wikkeling van dit idee. Thans n alle doktoren, aangesloten bij enst. des nachts per telefoon (No. hulp inroenen van een beamLle 'alen van een verpleegster, vroed- hezorgen van medicamenten, be- -)i van opgeroepen familieleden, lijken. e.d. opdrachten, kan in noodgevallen een uitkomst lerom werd in onze stad een fiet- aangehouden. Ditmaal betrof n zekeren J. B.. die bekende eeni- wielen gestolen te hebben. Hij zal or»r den rechter moeten verant- 511. 5r de wielrijders, wier verlichting leugt, werd gisteravond een warè gehouden Het resultaat bestond ertien processen-herhaal. Voorts twee fietsers, die hun karretje loten en onbeheerd op den open- weg lieten staan, bekeurd. Hoe antwoordelijk dit is, weet. ieder, a's men niet weet, dat er gisteren tweerijwielen spoorloos ver en. epn café alhier werd een negen hg meisje uit Rotterdam door de in hewaring genomen om weer» ?evoerd te worden naar de Maas- Hoevelakensche vleesch- smokkelaars tegen de lamp geloopen Gisteravond en vannacht heeft, de po litie het weer druk gehad, dank zij het clandestien gedoe met levensmiddelen. Vanmorgen vroeg bevonden zich niet minder dan acht personen in voorloopi- ge bewaring, die op het bureau in af wacht mg van hun verhoor zoolang gast vrijheid genoten. Onder hen bevonden zich een vrouw, cfle betrapt werd op het vervoer van 20 pond schapenvleesch, en een man. die in het net liep, toen hij een hoeveelheid rundvleesch trachtte te transporteeren. Voorts kan gemeld wor den. dat ambtenaren van den Crisis Con troledienst gisteravond omstreeks elf uur in samenwerking met eenige politie agenten de hand hebben,gelegd op de schouders van drie mannen, die zich wat al te duidelijk interesseerden voor een koffer, waarin een geslacht varkentje van ongeveer 30 kilogram geborgen was, alsmede voor een tasch met een pond of tien rundvleesch. Tenslotte werd iemand uit het Soesterk war tier, bij wien een karnin rich ting en 40 liter melk, welke gereed stonden om gekarnd te worden, in beslag werden genomen, in voorloopig arrest, gesteld. Nader vernemen wij nog: Op een van de buitenwegen van onze stad hebben in het haast diep duister van den nacht eenige verrassende ont dekkingen plaats gehad. Zooals dat vooral den laatsten tijd ge- regeld het geval is werd door ambtena ren van den C.C.D in samenwerking met de plaatselijke recherche controle uitge oefend. Men heeft niet tevergeefs koude gele den, smokkelaars hebben voor de noo- dige ontspanning gezorgd. Tegen het middernachtelijk uur na derden twee wielrijders, waArvan er een 'n grooten koffer achterop had. Toen zij onraad bespeurden, namen ze snel de vlucht, terwijl de koffer weggegooid werd. De achtervolging had geen succes. Gelijk dat echter meer gaat, keerde de eigenaar van den 'koffer even later terug! Zekere van K. wilde juist zijn koffer weer opnemen, toen een van de recher cheurs de hand op hem legde. Een korte schermutseling volgde, waarbij rake klappen uitgedeeld werden. De smokke laar verloor het pleit en sleurde door een bekentenis ook zijn collega, een zekere S., in den'1 val mede Deze S. heeft men later van zijn bed gelicht. In den koffer bleek een pas-geslacht klein varken geborgen te zijn. Hierbij isJiet niet gebleven. Ook een andere Hnevelaker. zekere K.', passeerde de gevaarlijke zone en werd gearresteerd. Hij had 8 kg frauduleus vleesch en ver telde tevens waar hij dat vleesch ge haald had. De bron bleek de Hoevelakend sche veehouder van der B. te zijn, waar een groote partij vleesch, circa 150 kg, in beslag genomen werd. 1 STER AVOND werd in De Valk on v--* der auspiciën van Vreugde en Arbeid voor de leden van het N.V.V. een tooneel- voorstelling gegeven. Het gezelschap Het Volkstooneel onder leiding van Bart El frink voerde Henk Bakker's klucht „De ridder' van den kouseband" op. Een feit is, dat men op een publiek succes mag jbogen, want er is hartelijk gelachen om hetgeen er alzoo op het. gebied, van kousebanden te beleven valt. Er viel ook inderdaad wel grappigheid te be leven. al stellen wij voorop, dat een waardeering van wat gisteravond gebo den werd staat en valt met de waarde, die men aan een dergèlijk stuk toekent. Welnu: al heeft, deze klucht ongetwijfeld haar verdiensten, verheeld kan niet wor den, dat men een enkele maal in een ze kere banaliteit verviel. Dit is daarom zoo jammer, wijl er juist dan een grens werd overschreden, welke ook als afpa ling van het gebied van „het volksche tooneel" (men bedenke, wat. b.v. Henri Bruning daarover' schreef in De Waag) dien te worden opgevat Het gezelschap „Het Volkstooneel", nu geheel afgezien van de kwaliteiten van dit stuk, heeft goed werk geleverd.. We zagen „De ridder van den kouseband" wel eens eerder, en wel eens slechter voor het voetlicht gebracht. Wat Albert van Vegten maakte, van den zendeling Pilger was zoo door en door knap in z'n soort, zoo feilloos clownesk, dat men hem in die rol niet meei; zal vergeten. In zijn gedaante ging er een eerste klas humorist over het podium. Raak en typisch „voll^erh" was zeker Bart Elfrink als de loodgieter, die voor detective speplt. In het tweede bedrijf kwam hij op in een „Parijsch" costuuift, dat zich uitstekend leende voor dit stuk. dat er immers om vraagt, in de sfeer van de charge te worden geplaatst. Ver der viel er een goede rol van Riek Berk hout als schoonmama, die aan de touw tjes trekt, te noteeren, waarnaast .Tohan Boezer, als de pantoffelheld, zeker op z'n plaats was. Wirn Faassen en Beppie Ki la vertolkten samen het echtpaar, dat door de valstrikken van den intrigant in-kou&ebanden bijna aan een echt scheiding toekomt Lotje «Alex was het kamerkatie en Tonnv Verwev vervulde de dubbelrol van geslepen detective en van den man. die ook al het slachtoffer dreigt te worden van een klein, groen stukje elastiek. Zoo was dus het spel van dien aard, dat velen een aangenamen avond aan de opvoering van „De. ridder van den kouseband" hebben beleefd. v. d. Kraan Jr. WARENHUISDIEFSTAL De Utrechtsche politie heeft, een 37-ja- rige juffrouw uit onze stad aangehou den die in een der warenhuizen te Utrecht de verleiding niet -kon weer staan en zonder betalen en zonder pun ten af te geven, met een japon wilde .verdwijnen. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag t.m. Woensdagmiddag vertooning van „Pyg malion". Andere 'avonden 8 n.m.. Woensdag en Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur doorl., Zondag 1.45. 4. 6.15 en 8.30 nur doorl. Andere avonden 8 aur nam. Woensdag en Zaterdag matlnée om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrtfdae af vertoo ning van .Luchteskader Lützow" Voorstellingen als in Grand Thé&tre. REMRRANDT THEATER - Vertoonine van „Ieder beeft voor m\jn commando". Voorstellingen als ln Grand Théütre behalve de mntinée's. GILDEHUIS A.K.G. 15 Nov. tot en met 3 Januari Geschenken tantoonstelling. SIERKUNST. Tentoonstelling van Mies v d. Zwaai, Court Veldkamp en Jan de Cler 26 November. GRAND THéaTRE. 20 Nov. Ncdcrl. Too neel „Ik hou van vier vrouweb". 7.30 uur n.m. DE VALK. 20 Nov. Opvoering van „De Ridder van den kousenband" onder aus piciën van Vreugdq cn Arbeid. 7.30 uur n.m. GILDEHUIS. 22 NoV. Utrechtsch Vrou wenkoor o. 1. van mevrouw Kwant. uur n.m. GRAND THéaTRE. 26 Nov. De heer C. Piek spreekt op de openbare bijeenkomst vin de W.H.N. 7.30 n.m VOLKSGEBOUW. 26 Nov. H. R. Kljjn spreekt over Werkverruiming. 7.30 n.m. GRAND THéfiTRE. 27 Nov. Concertver- eeniging: Arnhemsche Orkestver. 7.30 uur. DE VALK. 2 Dec. Orkestvereeniging Amersfoort. Solist Ch. Gavelaar. Medew. van Amersf. Dameskoor. 7.30 uur. HET is ons, getrouwde mannen, gister avond duidelijk geworden: wij hou den niet van één vrouw; wij eischen clat deze vrouw voldoet aan vier van onze idealen. Zij moet een goede echtgenoote zijn, dit sta voorop: maar toch evenzeer een charmante vriendin, zij moet be grip toonen voor ons werk en mede werkster kunnen zijn en tenslotte is zij ook voor een belangrijk deel onze dienstbode. De man is wel veeleischten en de gemiddelde vrouw zal maar bij benade ring. hoe toegewijd zij moge zijn, aan dit. ideaal kunnen voldoen. Wie zou er ook kunnen beschikken over voldoende eigenschappen, 'om deze zoozeer uiteen- loopende „rollen" in het echtelijke leven alle naar behooren te vervullen. .\ohann von Bokay, de.schrijver van „Ik hou van vier Vrouwen" heeft aan gedurfd deze transformatie van eigen schappen op het tooneel te brengen. Magdi acht haar man, ingenieur Gabor Dobav, miskend en om hem te poussee- ren speelt zij, uit een gril, beurtelings de vier vrouwen, die zij voor hem ver tegenwoordigt, Zij bereikt haar doel, maar rijkdom brengt geen geluk. Zoo dat zij eindigt met de verzuchting: „wat. waren we rijk, toen wij arm waren". Von Bokay is de moralist onder de blijspelschrijvers, een witte raaf dus. Hij heeft zich tot taak gesteld het. huwelijk te verdedigen en hij doet dat op een nmusante manier. Al moet gezegd wor den, da.t zijn laatste blijspel wel wat erg schetsmatig is uitgevallen, het doet toch goed-eens een ridder aan t& treffen, die den handschoen opneemt voor de ge trouwde vrouw en die dat. op zoo zwieri ge en gevoelige wijze doet. Hij strijdt voor een rechtvaardige zaak en ik zie zijn blijspelen als een gezond tijdsver schijnsel. Heel sterk van bouw is zijn stuk niet, hij heeft het aardige gegeven niet vol doende kunnen venverken. Maar toch amuseert men er zich mede en vindt men het sympathiek omdat er zooveel gevoel schuil gaat onder uiterlijk opper vlakkige geestigheid. Annie van Eps speelde de vier wou wen virtuoos. Het is geen geringe op dracht vrouw en vamp, secretaresse en kamermeisje te zijn. Het meeste „werk" maakte zij van de vamp, die de stem van Zarah Leander paarde aan de bewe- gingen'van May West. Zij bestond het zelfs in haar eentje een samenspraak tusschen zichzelf en de lichtekooi te houden, ze was bovendien nog een se cretaresse van verbluffende afstotelijk heid. De middelen waarmede zij dit al lés bereikt zijn lang niet fijn, het effect is dan ook grof maar danig raak. Toch vermoed ik dat Bokav. zich dit alles lichter van toets gedacht heeft en dat de comedie daardoor gewonnen zou heb ben. Cor Hermus viel op in een goed volge houden karakterrol van den fabrikant Vallay. Deze oude snoeper werd op,de been. gebracht met al zijn tics en gelaats vertrekkingen. met een- gorgelende, sensueele lach en juist, wel met het ge voel dat het stuk vereischte Het werd een gaaf stuk wrerk, een van die uit beeldingen waar de ware toóneelmin- naar echt zijn genoegen aan beleeft. Jan van Ees speelde met zijn gewone non chalance, dit soort rolleli ligt hem ver moedelijk weinig. Ellen de Thou^rs bleef onder de maat, zij was nauwelijks partij tegenover de routine van Annie vrm Ees. m Als geheel heeft het stuk het wel ge daan bij het publiek, aan liet. slot, was er een heel hartelijk en langdurig ap plaus dat sprak van waardering. He* was de eerste abonnementsvoor&telling van den Amersfoortschen Kunstkring, die aan mevrouw van der Lugt Melsert- van Ees bloemen aanbood. J. Valkhoff. Beëindigd De Naamlooze Vennootschap Electr. Tech nisch Bureau voorheen C. E. Wolff, gevestigd te Utrecht, curator voorheen mr. P. C. J. Cremer, thans mr. J. W. Flieringa te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eehige uitdeeling3ljj&t met eene uitkeering van 11.55 pet. A. K. M. v. d. Leen,"trappenmaker, wonen de te Soest, curator mr. H. C. Dietz te Baarn. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. J. D. Haalmeyer, wonende te Baarn, cu rator mej. mr. R. W. dc Boer te Baarn. Be ëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. De 35-jarige Amersfoortsche chauffeur G. G. G. heeft te Rotterdam terecht ge» staan, verdacht vandiefstal van een portemonnaie op 2 October in een elec- trische autobaan te Gouda, waar hij als knecht werkzaam was, aldus lezen wij in de Nieuwe Rotterdamsche Crt. Een der bezoekers, R. J. van Dijk. had een rit gemaakt in een der autotjes. Na dat. hij had betaald, stak hij zijn porte monnaie, naar hij meende, in den ach terzak van zijn pantalon. Toen hij na den rit weer buiten kwam op de markt, miste hij echtér zijn beurs en meende, deze in het autot.je te hebben verloren. Daar was ze echter niet meer en twee vrouwen verklaarden, dat verdachte iets zou hebben opgeraapt en in §ijn zak gestoken. De portemonnaie is echter niet voor den dag gekomen. Verdachte ontkende hardnekkig de portemonnaie te hebben gestolen, noch te hebben gevonden en onder» zich te hebben gehouden. Hij had wel een gum mihak gevonden en aan de kassa gede poneerd. Na een breedvoerig getuigen ver hooi* was het woord aan den officier. Deze achtte het tenlaste gelegde bewezen. Verdachte heeft reeds dertien vonnissen achter den rug, het laatöte was 1 jaar gevangenisstraf. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. De raadsman van verdachte, mr. L. J. de Haan, achtte het bewijs niet geleverd en pleitte vrijspraak. IR. COSIJNS IN ONS LAND In ons blad.van gisteren hebben wij vermeld, dat door ir. Cosijns uit Brus sel in verschillende steden van ons land voordrachten gehouden zullen worden over zijn wetenschappelijke onderzoekingen van den laatsten tijd. Voor nadere inlichtingen over deze tournee kan men zich wenden tot de abactis van de organisatie van Natuur- philosophische en Technologische Fa culteiten in Nederland, den heer J. de Vries, Brigiittenstraat 16. Utrecht, en Koningin Sopliialaan 4, alhier. GEBOREN: Woutera, d. van Gerhardus Boode cn Henilrika Jacoba Elzenaar. ONDERTROUWD. Johannes Meijer eT» Ci lia Ennetje van Ginkel; Johannes Jacobus Gerritsen en Cornelia Johanna Slagter; Ma- rius Johan van der Veer en Jansje Dekker; Willem van der Hoef en Jopje Wilhelmina Hendrika van 't Hof: Johannes Eduard Fre- derik Hagenbeuk en Johanna Geertruida van Empelen. GEHUWD. Petrus Hendrikus Tommei en Susanna Johanna Antonia Attevelt; Hemme Hoveling en Aaltje Koekkoek; Hendrik Jo han Las en Constance Charlotte Fritz. „WBE DOET ER MEE?" Een boek vol knutselwerkjes, raad sels en verhalen door Sjoerd Schwit- ters-. In ringband f 2.50.* Iedere jongen en ieder meisje van 8 tot 14 jaar kan mededingen naai de meer dan 100 waardevolle prijzen Voorhanden bij: LANGSSTRAAT 33 Tel. 3232 BINNENLAND MARKTBERICHT AMERSFOORT. 21'Nov. Kipp.n 1 1.75— 2 75, tarnme konijnen 3.506.50, jonge konijnen 0.600.S0, per stuk. Biggen 16 20 per stuk. Aangevoerd: 35 biggen. 's-GRAVENHAGE, 20 Nov- De per^ dienst van de N.S.B, meldt; In den laatsten tijd wordt, dank zij de daarvoor getroffen maatregelen, een aantakkweekelingen met akte benoemd tot onderwijzer, Dit valt toe le juichen, a.1 blijven er nog veel, die de bevoegd heid hebben önT onderwijs te geven, vaak gedwongen vele jaren het werk van een onderwijzer (e verrichten tegen een fooi, dikwijls bijeengebracht' door gebedel onder de ouders der leerlingen. Een andere onrechtvaardigheid is echter, dat, wanneer een kweekeling met. akte benoemd wordt tot onderwij zer, met zijn dienstjaren als kweekeling in het geheel geen rekening wordt ge houden- Hij mag zijn werkzaamheden als onderwijzer aanvangen op het laag ste salaris dat voor onderwijzers is vast gesteld. Om aan deze onrechtvaardigheid een einde te maken heeft het hoofd van het Opvoèdersgilde zich gewend tot den se cretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul- tuurbesaherming met het dringend ver zoek te willen bepalen, dat voor de vast stelling van de wedde van den onder wijzer de dienstjaren als kweekeling met akte mee zullen tellen. MAXIMUMPRIJZEN IN RES TAURANTS 's-GRAVENHAGE. 20 Nov. Het rijks bureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension bed rijf verzoekt ons de aan dacht êr op te vestgen. dat de regeling betreffende de maximumprijzen voor maaltijden in de restaurants eerst od 4 December a.s. zal ingaan- TE WATER GERAAKT EN VER DRONKEN KLAZIENAVEEN. 20 November. Woensdagavond Is te Klazienaveen de 18-jarige mej. K. Rotmans vlak bij de ouderlijke woning door de duisternis misleid in het Ovingkanaal te water ge raakt en verdronken. BINNENLAND OUDERKERK a d. IJSSEL. 20 Nov. Omtrent het ongeluk met de autobus van de firma Stam. onder Ouder kerk aan den IJssel.. vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: lederen morgen rijden twee auto bussen op dit traject, waarvan de eerste is bestemd voor het vervoer van passagiers en de tweede speciaal voor leerlingen van verschillende scholen: H.B S., gymnasia en am bachtsscholen. Ook vanmorgen >vas dit het ge- yal. De eerste bus reed zonder on geval haar dienst uit, doch de twee de bus. waarin vanmorgen behalve de scholieren ook nog twee mare chaussees hadden plaats genomen, verongelukte. Hierbij kwamen de bestuurder, een zoon van den on- ondernemer Stam uit Krimpen a.d. IJssel. een der marechaussees en dertien schalieren om het leven. D^chauffeur v^n de eerste bus ver klaarde, dat. het vanmorgen zeer don ker was. „Wij konden geen hand voor oogen zien cn het was bijna ondoenlijk te rijden." Gebleken is, dat dè bus nie<t is geslipt, doch van den dijk in de ri vier is gereden. De bus is direct omge slagen en door het hooge water onmid dellijk volgeló'open. Het voertuig lag ge heel onder water. Toen tegen half tien het waiter zakte kwam langzamerhand de bus weer boven. Omstreeks acht uur had de bus te Ouderkerk a d. IJssel passagiers inge nomen voor de richting Gouda. In de buurtschap Nesse makkt de rivierdijk een flauwe bocht die, doordat het erg donker was, vermoedelijk aan de aan dacht van den chauffeur is ontsnapt In dezen flauwen bocht is de bus waar in zich vijfentwintig passagiers bevon den (er waren deftig zitplaatsen) in de rivier gereden. Hoewel het water ter plaatse niei diep is, waren, tengevolge van het getij de gevolgen ontzettend. De onmiddel lijk te hulp gesnelde omwonenden heb ben weinig kun nep uitrichten. I-Iet on geluk had in zoo korten tijd zijn beslag gekregen, dat het reddingswerk, dat ten zeerste wérd belemmerd door de duisternis, weinig vrucht opleverde Tien passagiers gelukte het aan de ramp te ontkomen. Zij hebben zich zon der hulp uit de bus weten te bevrijden en zijn door de omwonenden verder ge holpen. Diep tragisch is. dat van de vier kinde ren van den predikant der Ned- Hervorm de kerk, ds. Woelderinh. drie Jongens zijn verdronken. Het dochtertje werd ge red. Verder zijn omgekomen een zoontje van den heer Terlouw. een dochtertje van den heer Burger, een zoontje van den heer Mourik. een zoontje van den heer Broekhuizen, een zoontje van den heer De Groot, de 22-jarige \V- Vermeer, amb tenaar van den distribatledienst, de 35-Ja- rige caféhouder TOuwerkerk, de 60-jari- ge veehandelaar G. Dekker, allen uit Ouderkerk a. d. IJssel: de marechaussee De Visser, gedetacheerd te Krimpen a. d. Lek. een zoon tie van den heer Bouman hoofd van de school te Krimpen en een zoon van den heer Ktiinen- De 21-Jarige zoon vari den busondernemer, Cor Stam, behoort eveneens tot de slachtoffers. De verdronken kinderen waren van 10 tot 16 laar oud. Tachtig gezinnen ernstig gedupeerd BUSSUM. 20 Nov. Welke groote ge varen er verbonden zijn aan het koopen van brood zonder bon is wel duidelijk aan het licht gekomen te Bussum waar 80 arbeidersgezinnen de dupe zijn gewor den van een bakkerspatroon en zijn broodslijterDe slijter was reeds gerui men tijd erg royaal met het geven van brood aan zijn klanten, met het gevolg, dat een achterstand kwam in de bonnen- aflevering aan zijn baas. De achterstand werd geleidelijk grooter. zoodat de bak ker steeds minder meel kreeg toegewe zen. Daar de sliiter echter, om niet vast te loopen, toch bonnen moest hebben, ging hij er toe over bij vele zijner klanten de bonnen een week vooruit te vragen. Doch ook dit hielp niet- Hij bleef achter, daar hij brood zonder bon bleef leveren of meer brood afgaf dan waarop de bon recht gaf. Natuurlijk moest dit mis loo pen. Daar de achterstand steeds grooter wyrd en de toewijzingen dus kleiner, was de slijter ten einde raad en verzon hij iets an(fers Hij wist met mooie praatjes bij vele klanten in het bezit te komen van de geheele broodkaart en dit geschiedde vooral als de vrouw des huizes niet thuis was. De bonnen lagen dan niet klaar of de bonnen waren er niet meer, als de broodslijter kwam. waarop deze tegen de huisgenooten zeide: geef de broodkaart maar mee. dan zal ik het wel regelen" Dat regelen is echter fout uitgekomen Van tachtig gezinnen, arbeidersgezinnen en gezinnen uit het 'woonwagenkamp, wist de dlijter aan de broodkaarten te komen, welke hii afgaf aan zijn patroon. Het was echter te, laat! Gisteren kwam de bakkerspatroon voor het feit te staan dat reeds lang ge vreesd werd. Hij had geen brood en geen meel meer. De broodslijter werd ontsla gen als de schuldige. Doch' hiermede was de zaak lang niet opgelost. De klan ten wachtten gisteren vergeefs op hun hakker, die maar niet kwam opdagen. De een na den ander begaf zich naar den winkel om brood, doch de bakker kon dit niet leveren. Steeds meer klanten kwamen om brood en het werd een stormloop op den winkel, welke al spoedig veran derde in een stormloop naar het po litiebureau, waar de gedupeerde ge zinnen aangifte deden. Want, naar spoedig bleek, waren ook de geheele broodkaarten van de gezinnen ver dwenen, althans de bakker bleek niet in staat, deze terug te geven. De politie stelde een onderzoek in en nu kwam aan het licht, dat de patroon, bevreesd voor het politieonderzoek, dat hij reeds verwachtte en om het onder zoek onmogelijk te maken, de tachtig broodkaarten van zijn klanten in den brandenden oven had geworpen. De slij ter en zijn patroon werden in arrest ge steld. doch intusschen zijn de tachtig ge zinnen ernstig gedupeerd. Reeds giste ren moesten kinderen zonder brood naar bed en arbeiders zonrler brood naar hun wenk. Intusschen heeft de plaatselijke distri butiédienst zich tot de.betrokkennnstan lies in den Haag gewend met de vraag of nieuwe broodkaarten mnchien wor den uitgereikt. Het an'woord luidde ont kennend. Zelfs zal onderzocht worden in hoeverre de gedupeerden - strafbaar zijn. daar zij hun broodkaarten niet had den moe:en afgeven. On slordigheid bij het beheeren der distributiebescheiden staat sinds kort ook s'raf. Een ernstige waarschuwing voor anderen! BERICHTGEVER MONUMENTEN ZORG 's-GRAVENHAGE, 20 Nov. Bij be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming is benoemd tot berichtgever van de afdee ling b van de rijkscommissie voor de monumentenzorg voor, de provincie Groningen jkr. R. Feith te Groningen, Een dagrelijksch glas Drie Bronnen Zout regelt Uw stofwisseling, houdt Uw bloed frisch en Uw huid zuiver en gezond. „Drie Bronnen Zout" Flacons vanaf 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. s-GRAVENHAGE. 20 Nov. De- nieuwe verkeersvoorschriften, welke op 9 December a.s. in werking tre- - den, bevatten ook voor het 6toppen ven voertuigen nieuwe regels, schrijft, de Nederlandsche Automo bielclub. Uitdrukkelijk zij er nog eens de aan dacht op gevestigd dat onder „voertui gen", behalve de motorrijtuigen en be- spannen wagens, ook worden verstaan rijwielen, bakfietsen en handwagens. De meest ingrijpende nieuwe bepaling, die ten doel heeft, kruisingen bij het ar en aanrijden te voorkomen. Is wel, rlat men binnen de bebouwde kom a'lleen aan de rechterzijde van den weg, en wel in de richting van het verkeer, maji stoppen, tenzij aan de rechterzijde van den weg spoorstaven aanwezig zijn of de. weg voor één-richting-verkeer is aan gewezen. In deze twee uitzonderingsge vallen mag men aan de linkerzijde van den weg stoppen. Voortaan, zal dus het met een voer tuig schuin naar links oversteken van den weg, teneinde een ter linkerzijde van den weg gelegen doel te bereiken verboden zijn. Voor de goede orde zij er ook nog de aandacht op gevestigd, dat de 'z-.g. „hal ve" parkeer- of stopverboden, wanneer deze voor het parkeeren of stoppen naai den linkerkant van den weg verwijzen nog geenszins het recht geven aan de linkerzijde van den weg te stoppen te gen de verkeersrichting in. Ook op zul ke punten zal men dus eerst met het voertuig in de tegengestelde richting moeten komen te staan. Een andere bepaling inzake het stop pen luidt: „de bestuurder van een voer tuig dient op een zoodanige wijze te stoppen dat hef verkeer niet gehinderd of in gevaar wordt gebracht"- Een auto mobilist zal derhalve niet kunnen vol staan met de aanduiding door een stop licht maar zal wel degelijk in den ach feruitkijkspiegel moeten nagaan of het stoppen op dat moment, wel geraden is Evenzoo za] een wielrijder niet onvei wachts mogen afstappen. Er zij nog op gewezen, dat uit den aard der zaak in het geheel niet mag worden gestopt op wegen, aangeduid door een stop ver bod. of aan één zijde van een weg, aangeduid met een z.g. „half stopverbod", een nieuw verkeers- teeken, dat thans is ingevoerd, overeen komstig het reeds langer bekende „hal ve parkeerverbod". Tenslotte is er nog een speciaal stop verbod, uitsluitend voor „autowegen" Deze wegen worden aangeduid met een rond blauw bord met wit autofiguur tje. ARBEID O? ZATERDAG IN MAAT- KLEEDINGSBEDRIJVEN 's-GRAVENHAGE. 20 Nov- De se crefaris-genernal van het departement van sociale zaken heeft hoofden of be stuurders van maatkleedingbedrijven in wier ateliers op een der eerste vijf werkdagen -der week. in verband mei brandstoffenbespering. geen arbeid wordt verricht, toe gestaan, dat in ge noemde ateliers gedurende het tijdvak van heden tot en met 1 Mei 1942 dooi de in de onderneming werkzame arbei ders op Zaterdag arbeid wordt verricht tot 2 uur des namiddags, onder voot waarde van schriftelijke kennisgevim aan de arbeidsinspectie. ONGEVAL BIJ DE ZUIDERZEE WERKEN LEMMER. 20 Nov. Bij de 6luisput te Lemmer warén hedenmiddag eenige arbeiders bezig met het lossen van ba saltblokken uit een schip. Deze blokken werden in een ijzeren bak naar boven gedraaid door een stoomlier en daarna overgeheveld naar de plaats van be stemming. Doordat een draad van het hiischtoestel brak vielen de zware ba sal f blokken van boven uit den bak. waardoor de arbeider S. uit Oosterzee die in het 6chip stond, werd getroffen en zoodanig werd gewond, d«at hij in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis moest worden overgebracht-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3