Slag in Noord-Afrika ROSTOF INGENOMEN Verdere terreinwinsten aan het Oostfront Beperkte overeenkomst met Japan mogelijk? heeft front van 150 kilometer KLOMPERTJE KLO FELLE GEVECHTEN HOUDEN AAN KOLONEL MOELDERS VERONGELUKT Reeds de 20ste was de stad bereikt Geen breuk tusschen Vichy en Washington DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA Kunstrubber doet haar intrede Prijs vrij hoog; goede kwaliteit RADIOPROGRAMMA Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 24 NOVEMBERl DUITSCULAND WINT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 23 November. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelde Zaterdag mede: Snelle troepen van het leger en formaties der Waffcn S.S. onder opperbevel van den kol. generaal Von Kleist hebben na felle gevechten de stad Rostof aan den benedenloop van de Don ingenomen. - Daarmede is een handels- en verkeersccntrum in onze handen gevallen, dat voor het voortzetten van den oorlog van bijzon dere beteekenis is. Aan de tot dit succes leidende operaties hebben de formaties van het luchtwapen onder leiding van generaal Ridder von Greim een schitterend aandeel gehad. ROME, 23 Nov. (Stefani). De spe ciale correspondent van Stefani aan het Lvbische front meldt, dat de slag in de woestijn van Marmarica, die be gon over een front van ongeveer 150 kdome/er zich Donderdag heelt uitge breid over nog grooter gebied. In den ochtend van dien dag werden de ge vechten tusschen de Italiaansche strijdkrachten en hun tegenstanders in \erschillende zónes hervat. Andere gevechten begonnen en zijn nog gaan de ten zuidwesten van Sidi Omar tus schen gemotoriseerde Duitsche, afdee- lirtgen en Britsche pantsefrtroepen. Den twintigsten werd de vijand tot staan gebracht in het gebied van de Italiaansche divisie Ariete, waar hij een zeer groote actie op touw had ge zet. deze gevechten in dit ge bied heeft de vijand verliezen geleden, die steeds duidelijker worden. O.m. werden tien tante, vernield, terwijl een groot aantal gevangenen werd ge maakt. Bovendien liet de vijand een groot aantal dooden op het slagveld achter. De correspondent meldt verder, dat 'de vijand in het gebied van de divisie Ariete een nieuwen zwaren aanval met een groot aantal gepantserde voer tuigen heeft ondernomen. De Italiaan sche troepen hebben opnieuw' deze vij andelijke poging afgeslagen, waarbij zij voertuigen van den vijand hebben vernield of buitgemaakt, en eenige honderden gevangenen hebben ge maakt. De strijd tusschen Engelsche en Duitsche pantserèfcleelingên duurt voort. Aan het front van Tobroek heeft de vijand Vrijdag den geheelen dag hevi ge aanvallen met tanks ondernomen, die ten doel hadden zich een uitweg te hanen. De aanvallen werden echter tot staan gebractff en vervolgens afge slagen door Italiaansche strijdkrach ten. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidt als volgt: De slag in de Marmarische woestijn, die Vrijdag bij het aanbre ken van den dag hervat is, heeft den gsheelen dag fel voortgeduurd. De strijdkrachten op den grond en in de lucht van de spil verwikkelden de tegenover hen staande vijandelijke strijdkrachten in harde gevechten, waarbij hun verdere, belangrijke verlie zen aan menschen en pantserwagens werden toegebracht. Herhaalde uitvalspogingen van den vijand uit Tobroek mislukten door den tegenstand der Italiaan sche divisies, die de vesting belege ren. De luchtafweerbatterijen der divisie Savona hebben vier vijandelijke vlieg tuigen brandend neergeschoten. Italiaansche vliegtuigen hebben in luchtgevechten, die Vrijdag boven de Middellandsciie Zee zijn geleverd, zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een Italiaansch vliegtuig keerde niet terug. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn de lucht- en vlootsteunpunten op Malta weer blootgesteld aan nieuwe acties van onze bommenwerpers. De verliezen der bevolking van Mes sina bij den luchtaanval van Vrijdag ziin gestegen tót 32 dooden en 50 gewon den. In Brindisi is bij den aanval van Vrijdag een vijandelijke bommenwerper door het afweergeschut neergehaald. In O o s t-A f r i k a heeft een van onze onder bevel van kol. Adriano Torelli staande colonnes een moeilijke operatie zegevierend ten uitvoer gelegd en de gp- isoleerde stelling van Oelga'door middel van vrachtauto's uit Gondar geravitail leerd. Tegen 'den verbitterden tegen stand van ervaren vijandelijke strijd krachten doorstonden onze troepen met elan en vastbeslotenheid, vier dagen durende, bloedige gevechten Zij haan den zich met geweld een weg. brachten den vijand verliezen toe van ruim 600 man, en maakten zich van talrijke wa penen en gevangenen meester. De afdeelineen der stelling van Cul quabert-Fercaher, die sedert 13 Novem ber zonder rustpoos strijden pn dag en nacht ziin 'blootgesteld aan het vuur der vijandelijke artillerie, strijden sedert Vrijdagmorgen tegen verre superieure strijdkrachten en oorlogsmiddelen. In tegenaanvallen en met het blanke wa pen in de vuist verdedigen zij dapper en tot het uiterste de hun toevertrouwde stellingen. Een van onze convooieerende torpedo booten heeft op dp Middellandsche Zee met haar artillerie drie vijandelijke bommenwerpers brandend neergescho ten. Het Zondag uitgegeven communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In de Marmarische woestijn duur den op 22 November de gevechten langs het geheele front van de grens tusschen Cyrenaica en Egyp te en van Tobroek voort. Onze di visies wezen alle aanvallen van den vijand, die nieuwe, zware ver liezen leed, resoluut af. De divisie Ariete alleen al heeft in de gevechten dezer dagen meer dan 250 gepantserde voertuigen, waaronder 55 gevechtswagens, vernield en eenige honderden gevangenen gemaakt. De Duitsche divisies hebbenen in he vige gevechten aanzienlijke verliezen aan Britsche gepantserde afdeelingen toegebracht. Onder andere zijn meer dan 200 gevechtswagens vernield. Een onzer duidelijk te herkennen veldlazarets is door de vijandelijke luchtmacht herhaaldelijk met bommen en machinegeweervuur bestookt. Vijf- en-twintig verpleegden werden gedood en 35 gewond. De vijand heeft luchtaanvallen ge daan op dorpen in den Dzjebel van Cy renaica. Eenige huizen van kolonisten werden beschadigd: er zijn geen slaoht,- offers. Aan het front van Tobroek hebben de Duitsche en Italiaansche troepen tal rijke vijandelijke gevechtswagens ver nield en den vijand groote verliezen toegebracht bij de verijdeling van alle uitvalspogingen. In het verloop van den strijd te land hebben onze lucht macht en onze afweer tot dusverre 15 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. De afweerbatterijen der divisie Pavia hebben bovendien nog twee vijandelijke toestellen neergeschoten. Acht eigen vliegtuigen gingen verloren. Een gemotoriseerde, colonne van den vijand, die afzonderlijk opereerde in de woestijn van Cyrenaica, werd door Ita liaansche en Duitsche afdeelingen vliegtuigen ontdekt en aangevallen, Meer dan honderd pantserauto's en vrachtauto's werden getroffen en ge- raakteli in brand. Bij een operatie ten Noorden van Bar dia is een vijandelijk oorlogsschip in brand geraakt en op de klippen geloo- pen. CulquabertFercaber gevallen fn Oost-Afrika werden in den nacht van 21 November de onoverwonnen afdeeliijgen van CulQuaberi-Fercaber. nadat zij tot den strijd met den bajonet en hondgraten u>a ren overgegaandoor de drukkende nu mericke superioriteit van den vijand over weldigd- Bij de heldhaftige verdediging onderscheidde zich als symbool van dap perheid der Italiaansche afdeelingen. het bataljon Carabieri op roemvolle wijze. Nadat de munitievoorraden waren uitge put. heeft dit bataljon tot het uiterste zün overweldigende tegenaanvallen met het blanke wapn uitgevoerd. Bijna alle Cara binieri zijn gesneuveld. Aan het front van Celga werden he vige vijandelijke aanvallen op 20 No vember door onze formaties verijdeld De vijand liet vele dooden op hef slag veld achter, onder wie een hoopen En gelschen officier. Er werden talrijke ge vangenen gemaakt en er werd een over- groote buit gemaakt aan wapens en munitie. Te Gondar viel de vijand opnieuw het ziekenhuis van Gondar aan en be schadigde dit Eenige menschen wer den gedood. Een Italiaansche formatie jachtvliegtuigen met nieuwe, verbeter de kenmerken, geraaktp gisteren hoven Malta in gevecht gewikkeld niet onge veer veertig vijandelijke jagers. Zes vijandelijke machines werden neergeschoten, vele anderen werden zwaar getroffen. Een van onze vliegtui gen keerde niet terug. In den nach van 21 op 22 NovPmher werden drii Britsche gevechtsvliegtuigen en torpe do vliegtuigen door onze oorlogsbodems omlaag gescholen in de Middellandsche Zee Twee van onze torpedojagers die ope- reeren in het centrale deel van het Oos telijke bekken der Middellandsche Zee hebben onder hevel van 'den corvètten- kapitein Luigi Franzoni en van den luitenant ter zee Luigi Balrtuzzi met dieptebommen een vijandelijke duik boot tof zinken gebracht. BERLIJN. 23 Nov. (D.N.B.). Dc inspecteur der jacht vliegers, kolonel Werner Mölders is op 22 November op een dienst vlucht met oen koe- riersvliegluig, dat bij niet zelf be stuurde, bij Bre^lau verongelukt. Door den vijand niet overwonnen, heeft deze overwinnaar in 115 luchtge vechten op zoo tragische wijze den vlie- gerdood gevonden. De prestaties en successen van dezen 28-j<arigen officier zijn weergaloos. In Juli 1911 verleende de Führer en opperste bevelhebber der weermacht aan den commodore kolonel Mölders na zijn 101ste overwinning in de lucht in den vrijheidsstrijd van het Duitsche als eersten soldaat van de weermacht de hoogste onderscheiding voor bejoonde dapperheid, n-1. het eikenloof met de zwaarden en brillanten behoorende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis. Als waardeering voor de unieke ver diensten van kolonel Mölders heeft de Fuhrer en opperste hevelhebber van de weermacht bepaald, dat het jachteska- der, dat tot dusver door Mölders naar de zoo geweldige overwinningen is ge voerd, voortaan zijn naam zal dragen. Tevens heeft de Führer bepaald, dat ko lonel Mölders een staatsbegrafenis zal krijgen. DE DOUANE TE SJANGHAI SJANGHAI, 21 Nov. (D.N.B.). Naar uit welingelichte Japansche kringen verluidt, is de Engelsche commissaris der Douane te Sjanghai, Lawford, opge volgd door den Japnnschen commissa ris Akatani, die tot dusverre te Tshing- tau werkzaam was. Deze mutatie is het resultaat van onderhandelingen tus schen den inspecteur-generaal der Chi- neesche douane, sir Frederic Maze, en de Japansche autoriteiten. Kolonel Moelders, (nog gekleed in majoor sunif or m) Archief-W eltbild'Holland-m) Werner Mölders werd op 18 Maart 1913 te Gelsenkirchen geboren als zoon van een „Studienrat", die in 1915 als reserve-officier is gesneuveld. Na het Real Gymnasium te Brandenbrug aan de Havel te hebben be zocht, nam Mölders in 1931 dienst by een infanterieregiment. Nadat in 1933 de Duit sche luchtmacht opnieuw was gegrondvest, ging hy als luitenant naar deze over en werd hjj in 1936 tot eerste-luitenant bevor derd. Als lid van het legioen „Condor" be haalde hy in 1988 in Spanje binnen korten tijd veertien luchtoverwinningen en keerde hy met het Kruis van Spanje in goud met de brillanten en andere hooge ridderorden in het-vaderland terug, Z|jn bevordering tot kapitein geschiedde op grflnd van zyn verdiensten, wegen3 zyn buitengewone prestaties als jachtvlieger. In Maart 1939 werd hy na een tydelyk com mando in het Ryksministerie van Luchtvaart benoemd tot commandant van een jachtgroep. Zyn heldhaftig gedrag in den tegenwoordi. gen oorlog droeg by tot zyn zelfs in de mili taire luchtvaart unieke loopbaan. Na zijn twintigste overwinning werd hy door den Führer met het Ridderkruis van het IJzeren Kruis onderscheiden. Kort daarop werd Möl ders tot majoor en commandant van een jachteskader bevorderd. Als tweede officier der Duitsche weermacht kreeg hy naar aan leiding van zyn veertigste luchtoverwinning in September 1940 het eikenloof by het Rid derkruis van het IJzeren Kruis. Na zyn 50ste overwinning werd Mölders in October 1940 wederom op grond van zyn verdienste tot luitenant-kolonel bevorderd. By zyn groote luchtgevechten boven de Kanaalkust in Fe- bruar 1.1. bracht Mölders zijn reeks succes sen tot zestig overwinningen in de lucht. Van het begin van den veldtocht aan het Oostelyk front op 22 Juni 1941 af behaalde het eskader Mölders voortdurend nieuwe successen. Op den eersten dag van den stryd tegen het bolsjewisme behaalde Mölders reeds zyn 72ste luchtoverwinning, waarvoor BERLIJN, 23 Nov. Over de inne ming van Rostof verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: In moedige aanvallen rukten snelle (roepen en afdeelingen der Waffen-SS van het Noorden en Noordwesten naar Rostof op De bolsjewisten trachtten de zen opmarsch te stuiten met pantser* wagens, artillerie en luchtmacht, doch hun wanhopige tegenstand werd gebro ken en o^ 20 November werden de Noordelijke en Noordwestelijke uitloo- pers der stad bereikt Ook hier verdedigden de bolsjewisten zich hardnekkig. Aan den rand der stad hadden zij sterke afdeelingen artil lerie. pantserafweer en pantserwagens opgesteld, terwijl de luchtmacht onop houdelijk scheervluchten uitvoerde. Ook deze tegenstand werd gebroken en in den avond van den 20s>ten waren de Duitsche troepen gevorderd tot aan de Zuidoostelijke en Oostelijke voorste den. Er ontsponnen zich toen hevige straatgevechten. Den 21sten November de* ochtends was Rostof hecht in Duit sche handen. De bolsjewisten vluchtten in verwar ring naar het Zuiden, over de Don. die voor een deel was dichtgevroren. De Duitsche troepen maakten vele gevangenen en behaalden een buit. welks omvang nog niet te overzien is. Verscheidene Sovjet-Russische vliegtui gen, die niet meer konden opstijgen, werden op den grond vernield. De Duit sche luchtmacht verleende den troepen grooten steun. WASHINGTON, 23 Nov. (D.N.B.) Roosevelt heeft in de persconferentie tegengesproken, dat er plannen bestaan tot verbreking der diplomatieke betrek kingen met Vichy. Op een te Vichy gehouden minister raad heeft dc plaatsvervangende Fran. sche minister-president admiraal Dar- lan rapport uitgebracht over de afschaf fing van de functie van algemeen ge delegeerde der regeering in Afrika. Hij huldigde in dit verhand de verdiensten van generaal We'ygand. Een positief antwoord op de vraag, of zich in verband met het aftreden van generaal Weygand nieuwe factoren in de kwestie der Duitsrh-Fransche betrek kingen zouden kunnen voordoen, werd in de Wilhelmstrasse prematuur ge noemd. VEEL NIEUWS IN WEINIG WOORDEN In een plechtige byoenkomst is de rijks universiteit van Straatsburg heropend. De Duitsche rijksminister van onderwijs, dr. Rust, heeft daarby een uitvoerige rede ge houden. Te Buenos Aires verluidt, dat de Pe- ruaansche regeering zich accoord heeft ver klaard met een bemiddelingsconferentie be treffende het grensconflict tusschen Peru cn Ecuador, In het Fransche departement Dordogne hebben de Fransche autoriteiten dertig on- gewenschtc vreemdelingen, meerendeels jo den, gearresteerd, die den laatsten tyd deels een anti-Fran3che houding aan den dag ge legd, deels groote speculaties hadden ver richt. de Führer hem de zwaarden by het ridder kruis van het IJzeren Kruis met het eiken loof verleende. Na zyn 82sten tegenstander te hebben neergeschoten, overtrof Mölders zelfs de successen van den besten vlieger uit den wereldoorlog, Manfred von Richthofen. Op 15 Juli schoot Mölders in één luchtgevecht alleen vy'f Sovjet-vliegtuigen neer, waarmee h\j 101 luchtoverwinningen had behaald, ongerekend de veertien in den oorlog in Spanje. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 23 Nov.- (D.N.B). Het opperbevel van de weermacht maak- fe Zaterdag bekend: Naar in een extrabericht is be kend gemaakt, bebhen snelle troe pen van bet leger en formaties der Waffen-SS onder opperbevel van den kol. generaal- von Kleist na felle gevechten de stad Rostof aan den benedenloop van-de Don ingenomen. Daarmede i6 een handels- en ver- keerscentrum in onze handen ge vallen. dat voor liet voortzetten van den oorlog van bijzondere beteeke nis is. Aan de tot dit succes leidende operaties hebben de formaties van het luchtwapen onder leiding van generaal Ridder von Greim een schitterend aandeel gehad. Ook in andere sectoren van bet Oostelijk front is in aanvallen ver der terrein gewonnen Voor Lenin grad zijn verscheidene door pantsers en laagvliegende toestellen onder steunde uitbraakpogineen van ster ke strijdkrachten van den vijand mislukt. On het Britsche eiland hebben ge vechtsvliegtuigen overdag voltref fers met bommen geplaatst op spoorweginstallaties ten Noorden van New Castle. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een vliegveld aan de Zuidwestkust van Enge land gebombardeerd. In Noord-Afrika staan de Duitsch- ftaliaansche troepen sedert 19 No vember op een breed front in zwa ren strijd met sterke Britsche pant serformaties. De slag duurt voort. Op 20 November is in de gevechten aan het Oostelijk front de bevelvoe rende generaal van een legercorps, generaal der infanterie von Briesen, gesneuveld. Het Duitsche weermachtsbericht van Zondag luidt: „Aan bet Oostelijk front hebben onze aanvallen tot nieuwe successen geleid In de wateren om Engeland zijn in den nacht van Zaterdag op Zon dag twee koopvaardijschepen van middelbare grootte door bomtreffers zwaar beschadigd. Een dezer sche pen kan verloren geacht worden Overdag zijn luchtaanvallen gedaan op fabrieken in Schotland. In. den afgeloopen nacht zijn havens aan de Zuidoostkust van Engeland mei succes gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche afdeelingen in succes volle gevechten met de Britsche strijdkrachten, die uit het Zuidoos ten waren genaderd, meer dan 260 pantsergevechtswagens en ongeveer 200 gepantserde voertuigen vernie tigd Krachtige, door pantserwagens ge steunde. uitvalsjiogingen der bezet ting van Tobroek zijn verijdeld door de omsingelende Italiaansche troe pen. In hevige luchtgevechten heeft de vijand 25 vliegtuigen verloren. Bij een luchtaanval op een Britsch vliegveld zijn verscheidene bom menwerpers op den grond vernield De slag in Noord-Afrika duurt onder zware gevechten voort." NEW YORK, 23 Nov. (D.N.B.) Om trent de missie van den specialen Ja- panschen ambassadeur Koeroesoe meldt de New York Herald Tri bune uit Washington, dat de onder handelingen tusschen Japan en de Ver. Staten tot stilstand zijn gekomen, aangezien Japan niet bereid is de spil te verlaten, maar dat uit de gevoerde onderhandelingen de mogelijkheid ge bleken is van 'n beperkte overeenkomst met Japan. Daarbij zou Japan, naar de correspondent meent te weten, zich bereid hebben verklaard zijn troepen uit Indo China terug te trekken als te genprestatie tegenover een gedeelte lijke opheffing van de economische be perkingen der Ver. Staten Indien dit het geval mocht worden, bestaat in Washington in geen geval het voorne men om Indo China aan het be6tuur van Vichy terug te geven. Het plan der Ver. Staten is veeleer Indo China over te dragen aan een annamietisehe locale regeering, die tezamen met een soort internationale controleoverheid zou werken. De Tokio Nitsji meldt omtrent den toestand in Washington, dat vol gens een bericht uit New York beide onderhandelende partijen niet wen- schen, dat de onderhandelingen van langen duur zullen zijn. Er bestaat weinig kans op succes, indien het drie puntenprogramma van Tojo als grond slag moet dienen voor de Japansche buitenlandeche politiek en voor onderhandelingen in Washington, De Nitsji-Nitsji meldt uif Ka: dat Tsjoenking den Vereenigden Si reeds het recht heeft gegeven, scheidene vliegvelden aan te leggf de provincie Foekien tegenover F., sa In geval van een oorlog tuss de Vereenigde Staten en Japan deze vliegvelden gemeenschap door de Vereenigde Staten en Ts>- king gebruikt worden. Voorts wordt bekend, dat in de van Loengtsjwan ten Noordooslet Kanton onder leiding van een A kaansch officier vliegvelden zijn a legd, waarbij in vergroote holen: rotsen installaties voor de hevea der vliegtuigen moeten worden bracht. De Britsche vloot heeft versterki naar het Verre Oosten gezonden heeft de minister van marine, A! der, medegedeeld volgens nieuwsfc ten uif Londen De minister gaf ce* zonderheden, doch wees er op, l versterkingen aanzienlijk zijn. Uit legerkringen op Hawaï melij sociated Press, dat op den berg pau, die uitsteekt boven de marine hasis Kaneche, een nieuw fort won bouwd. dat zwaar van artillerie voorzien Ook worden reeds kazern bouwd. De Japansche marine-attaché te den is, naar officieel wordt me deeld, van zijn post teruggeroepen, BINNENLAND Men is deze maand in ons land begon nen met de vervaardiging van kunst- matigen rubber. Deze belangwekkende mededeeling. die prof. dr. ir. J. Klopfer dezer dagen te Amsterdam op een bij eenkomst van de Nederland6che Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft gedaan, is voor het Vaderland aan leiding geweest eens bij de Nederland- sche vereeniging van rubberfabrieken te informeeren of er wellicht over deze kwestie iets meer te vertellen valt- Kunstrubber, aldus verzekerde men ons, is een product dat den natuurlijken rubber wel nooit verdringen zal, maar in de huidige omstandigheden is het een zeer waardevol hulpmiddel. De kunst- rubber, stamicol geheeten. wordt ver vaardigd in het 6tikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Lutterade, waar men reeds maanden bezig is met proef nemingen en onderzoekingen. De reden, dat de vervaardiging in het etikstofbin- dingshedrijf plaats vindt, ligt in het feit. dat dit bedrijf dezelfde grondstoffen ge bruikt, die voor den kunstrubber noodig zijn. Voor een gedeelte zijn deze van bui- tenlandsche afkomst en het is dan ook niet mogelijk de stamicol in onbeperkte hoeveelheden te produceeren. Wel heeft men echter, den indruk, dat men voor- loopig vooruit kan. Er zijn uiteraard twee vraagstuk ken, die den menschen onmiddellijk belang inboezemen en wel deze: hoe is de prijs van het nieuwe product en hoe is de kwaliteit? Wat den prijs betreft, verzekerde men, dat deze aanzienlijk hooger is dan die van natuurlijken rubber. Wat de kwaliteit betreft, de vervaardiging bevindt zich uiteraard nog in een ontwikkelingsstadium, maar het laat zich aanzien, dat de artikelen, die men vervaardigt, zeer bruikbaar zullen zijn. Voor den leek is het verschil tusschen echten en kunstrubber zeer moeilijk te constateeren. Slechts de reuk is iets an ders, de andere kenmerken, zooals de kleur en dergelijke, zijn volkomen ge lijk, nog wat echte rubber bij het kunst- werken en die. indien eenigszins moge lijk, noe wat echter rubber bij het kunst product voegen om de kwaliteit te ver- hoogen. kunnen hierop veel invloed Uit oefenen- De enkele gelukkigen, die nog een fietsband kunnen koopen. zullen dan ook nauwelijks merken of ze een stamieolhand krijgen of een gewonen een heidsband Zelfs de toewijzing, die men noodie heeft is dezelfde. Overigens zal het publiek voorloopig weinig van het nieuwe product merken, want vele voor werpen gaan van de fabriek, waar ze vervaardigd zijn, rechtstreeks naar de fabrieken waar ze voor technische doel einden gebruikt worden; in de winkels heeft de stamicol zich nog slechts een bescheiden plaat? veroverd. VOETVERZORGING ONDER RIJKS- TOEZICHT 's-GRAVENHAGE- Het Neder- Fandsch genootschap tot bevordering der voetverzorging deelt mede, dat het verstrekken van een deurschild, aan door dit genootschap onder rijks toe zicht gediplomeerde leden, een door dit genootschap zelve te treffen maatregel betreft. De deurschilden met de vermelding „Onder Rijks-toezicht gediplomeerd", welke in de toekomst door het genoot schap zullen worden verstrekt, gaan dus niet uit vanwege het departement van Sociale Zaken. DINSDAG 25 NOVEMBER HILVERSUM I (415,5 M.) 7,15 Voor de rypere jeugd van het platteland. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7,45 Ochtendgymnastiek. 7,55 Gramofoonmuziek. 8.00 BXO: Nieuwsberich ten. 8,15 Politiek weekpraatje. (opn.). 8,30 Gramofoonmuziek. 8,35 Ochtendgymnastiek. S,45 Gramofoonmuziek. 9,15 Voor de huis vrouw. 9,25 Gramofoonmrziek. 11,00 Voor de vrouw. 11,20 Gerard Lehon en zyn orkest, 12,00 Gramofoonmuziek. 12,10 Klaas van Bccck en zyn orkest en soliste. 12,40 Alma- 151. De agent kwam den roovcr rekenen, die stevig bü zün kraa$ grepen werd En Klomperlje tot belooning een zak. een groote som gelds zat. die was\ geloofd voor dengene. die de rr.t van e'en der beruchtste bandieten verlossen. 152. Jullie begrijpen, dat Klompa daar wat mee in zün schik was. U zouden vader en moeder en An Hesje opkijken, als hü met zoof geld thuis kwam. Dan behoefden meteen niet meer te werken. 0- noodigde de agent hem al weer om bü den koning te komen. nak. 12,45 BNO: Nieuws- en economie! richten. 13,00 Zang met pianobegeF 13,30 Ensemble Jack der Kinderen. Gramofoonmuziek. 14,30 De lichte 15.30 Pianovoordracht. 16,00 Bybe 16,30 Gramofoonmuziek. 16,45 Voor de j 17,00 Gramofoonmuziek. 17,15 BNO: Ni* economi9öhc- en beursberichten. Schrammelkwartet en solist. 18,00 Va werkende vrouw. IS,15 Otto Hendriks orkest. 19,00 Actueel halfuur. 19.30 A de en Arbeid", gevarieerd programma. Toespraak door prof. dr. T. Goede*: ter gelegenheid van het eenjarig bi van het Departement van Volksvoorlic en Kunsten. 20.00 Vervolg van 19.3U. af 20,15 alleen voor de Radio-Centrak over een lijnverbinding met de stud: schikken). 20,15 Gramofoonmuziek. Zang met pianobegeleiding en gram5 muziek. 21,30 Gramofoonmuziek. 21,45 Nieuwsberichten. 22,00 BNO; Engelsob zending: „Economie News from Holla' Fragmenten uit de operette „Lisa be dich" (opn.). 22,25 Orgelconcert 22.2524.00 Dansmuziek (gr.pl.). HILVEREUM II. 301.5 M. 7.15 G muziek. 7.308.15 Zie Hilv. I. 8.15 C muziek. 8.308.45 Zie Hilv. I. 8.45 Gr3 ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram muziek. 10.40 Vroeger en nu: De mi 11,00 Zang met pianobegeleiding. 11.35 mofoonmuziek. 12,00 Ensemble Oskar - 12,45 BNO: Nieuws- en economische 'v ten. 13,05 Boyd Bachman en zyn orkei gramofoonmuziek. 14.00 Groninger 0: vereeniging, soliste en gramofoonff-1 15,30 Voor de zieken. 16.00 „Het lied" serie, m.m.v. solisten 16,30 Gramofw ziek. 16,55 Zang en clavecimbel. 17.15 Nieuws-, economische- en beursberi: 17,30 De Mëlodisten en solist. 18,15 B: spreking. 18,30 Gramofoonmuziek. Cyclus „In een nieuw lichr, bezien" 1 bereid door de NSB). 19.00 Actueel ha" 19,30 Gromofoonmuziek. 19,45 Toe: door prof. dr. T. Goedewaagen, ter g<J heid van liet eenjarig bestaan van partement van Volksvoorlichting en Ka: 20,00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 voor de Radio-Centrales, die over ces verbinding met de studio beschikken) De Romancers en soliste. 20,45 Gram' muziek. 21,00 „Vreugde <-n Arbeid'" rieerd programma. 21.45 BNO: Nie'i richten. 22,00 BNO: Toelichting °P Weermachtbericht. 22,10—22,15 Avo' ding.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2