[derlandsche boeren naar Oostland vertrokken Dewegen-verkeersregeling' Vischvoorziening door de Heidemaa tschappij NOGMAALS: Scheurt grasland Textielgoederen te duur verkocht WAT ER OP 8 DEC .a.s. GAAT VERANDEREN MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME Be volhingspoli tiek voor onze binnenwateren Agent door W.A.-man gestoken? Nederlandsche kinderen terug uit Duitschland UIT DE STAATSCOURANT PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 24 NOVEMBER 1941 BINNENLAND pNZAAL. In het onlangs in Kt van den Rijkscommissaris Ken boekwerk „Die Niederlan- Kjmbruch der Zeiten" herinnert K van Etten in een hoofdstuk H feit, dat verscheidene onzer ■eren naar Oostland trokken om Hor zich en hun gezin een nieuw H te venverven in vruchtbaar voetsporen van deze pioniers ■ans ruim honderd Nederland- Keren getreden, die Zaterdag- H om tien uur als eersten uit Kal vertrokken. Zij zullen de Bolsjewisten in het oostland ver- Klandauwen gaan omzetten in ■aar akkerland en als bedrijfs- Kn assistent-bedrijfsleider op de Hen gehuchten, die voorheen als Kn werden beheerd, worden ge- Hom met behulp der landbevol- H bet voorjaar vooral door den K van broodgraan slag te leve- pr de voedselvoorziening voor Hen ons land. Zij kwamen uit Heken, er waren Friezen onder Kinsrers, Brabanders en Zeeu- Hdrijfsleiders uit de Wieringer- Helfstandige boeren en flinke ■were De oudste is 3 jaar. de 19. Binnenkort zullen zij wor- Kolgd door anderen* Kin December vertrekken eenige Hten en in Januari vermoedelijk En. Via Berlijn zullen zij zich Kn verblijf van vier weken naar ■fop in Litzmannstadt, het oude Begeven. Daar worden zij in ge len verschillende ziekten en ver- I gem* akt met bun uitrusting, Keel op de omstandigheden in Hl is berekend. Vervolgens zul- Idoorreizen naar de plaatsen Hemming in Wit Rusland en ■lelijk ook in de Oekraine. Voor- Haan zij alleen en blijft hun ge iler. fel aan het station Oldenzaal de las gearriveerd, de kisten met Hg ingeladen en de manschap- Bor de ramen hadden plaats ge- Inara de leider van het trans- I heer Giebel, afscheid van Graf In zijn gezelschap Eenige har- Hoorden werden over en weer Bd en nadat de nationaal- so- Iche groet was gebracht, zette If! zi^h onder het gejuich der Rende boeren in beweging. Een feestavond ■dit vertrek, ging een intieme Ind vooraf in de zalen van ho Ktege. B baron von Sfèchow de bijeen- Bad geopend met erop 'te wijzen, Duitschers en Nederlanders te- Izijn in bet besef van den ge- pippelijken arbeid van beider ind. en burgemeester Weustink Ii'sche en Nederlandsche gasten Ikom geheeten in deze oude bis Bad, in antwoord waarop staan Brsfe strophen van het Oostland- Bden gezongen, sprak ir Staf de 1 toe. [wees erop. dat zij alö eerste Ne- Brs op vreemden bodem zullen [erken aan de voedselvoorziening Hordt een groot vertrouwen ge- lani gij hebt tot taak de graan- |)ing. ook die van ons land. vel [tellen. Toont niet alleen, dat gij Heren zijt, maar ook goede Ne |ers en goede kameraden door ren gemeen6chap te stichten [het parool geldt: een voor al- lallen voor een. Zorgt vervoor Besloot ir. Staf zijn toespraak F den geest waarvan gij blijk finds steeds grooter gebieden lierlanders worden toegewezen, ia voerde Landeshauernführer fote het woord. Hii vroeg den I ziehdfrij hun vertrek naar bel ld de kaart van de wereld voor 1st te halen en te beseffen boe feitelijk de Europeesche ruimte kover de Aziatische, zich in te [in welk een kleine ruimte de [nsche en andere volkeren sa- fan, weliswaar gescheiden soms lal en cultuur, maar in een sa- [ng intensiever toch dan in welk ïhi6torie. Dit besef aldus Graf h is bet wat ons de banden in- fef doen slaan om alles wat voor lenze kinderen van heteekenis is fbermen tegen de Aziatische If"- In het bewustzijn hiervan, li begrijpen waarom de Führor p volk en de verbonden volke- fangetreden tegen bet holsjewis- janneer het Duitsche en de ver- I volkeren dan bun bloed inzet- |at gij begrijpen, dat gij mede de I uit de mouwen dient te steken [ruimten, gewonnen door bet |e zwaard, tot bloei en ontwikke- brengen. Europa moet wakker I in dit historisch uur en de tee- pas tijds verstaan. Onze leuze zij pn „Nederland voedt zichzelf", frnpa zal zichzelf moeten voeden Is wachten u gure wintermaan- Prh ik weet dat gii een Neder Pen hoerenschedel hebt en kop I' volhouden in trouwe kam?- fap om straks als het voorjaar Jn de sneeuw is gesmolten, do ■heden te vergeten en gepakt tc 1 door den greep van uw beroen ■'i gij er trotsc.b op zijn. dat gii pten erop uit ziit getrokkpn Hsamep en voelt u ginds een Ne- pche gemeenschap bewijst dat pnders ook nu nog de kracht vin- li ïroote prestaties. Wanneer gij Pdelt. dan twijfel ik er niet aan. |n mij in Berlijn later zal zeggen: Hoogachting voor die Nederland Heren!" lotte zoo besloot Graf Grote ■spraak gii doet dit. alles niet fuitschland alleen. Volgens toe r v*n den Führer zal datgene aan broodgraan boven de be daar uit den bodem baalt, ook komt aan Nederland. Hier %t gij dus ook als Nederland knotten een groote opgave. Alle middelen moeten te baat geno men worden om de voedselvoorziening van ons volk veilig te stellen. Daarom moeten ook de reserves aangesproken worden. Groote voorraden plantenvoedende stoffen zijn opgehoopt in de graszode. Deze moeten benut worden door scheu ren van het grasland. De aangifte voor ie scheuren grasland kan nog bij de betrokken rijkslandbouw- consulent plaats vinden tot 29 November. Door deze verlenging van den termijn is vandaag opgeven nog vroeg genoec. Straks is het echter te laat Nog kunt gij u vrijwillig opgeven, dus mee profiteeren van alle voordee- len daaraan verbonden. Blijft daarom niet ten achter de voedselvoorziening van ons volk veilig te stellen. Wil het Nederlandsche volk zich vol doende kunnen voeden dan moet thans de oppervlakte bouwland "vergroot worden. Het is de Nederlandsche boer. die de beslissing tusschen bevrediging of honger in handen heeft. Boeren, kent uw grootcn plichtDeze tiid geeft u een zware maar tevens dank bare taakt - - De zorg voor het dagelijksch brood. Helpt daarom den productie-slag winnen en scheurt grasland op ruime schaal. Boeten tot 20.000 Voor de etalages van manufac turen- en confectiezaken stijgt in dezen tijd maar al te vaak de spij tige verzuchting op: „Hoe is het mogelijk, dat alles zoo duur is ge worden?'' Inderdaad, de prijzen van alle textielgoedren zijn niet onbelangrijk gestegen; ten deele terecht, ten deele ten onrechte. Terecht, omdat men door het uitblij ven van de overzeesche grondstoffen tot allerlei vervangingsgrondstoffen zijn tóevlucht heeft moetèn nemen. De prijzen, zoowel als de bewerking hier van, zijn in het algemeen aanmerke lijk duurder. Ten onrechte, omdat er cok op dit gebied zeer velen blijkien te zijn, die trachten te profiteeren van de buitengewone omstandigheden. Textiel is een artikel, waarover de leek in het algemeen geen oordeel heeft en waarvan men hem alles kan vertellen, zoowel wat de kwaliteit, als wat den prijs betreft. Van deze om standigheid wordt dikwijls dankbaar gebruik gemaakt. Dat wijzen de regis ters van de inspecties voor de prijsbe- heersching wel uit. Een aanzienlijk percentage van de verhandelde zaken betreft de textiel in vele variëteiten. Daar er met deze ontoelaatbare praktij ken vaak aanzienlijke winsten worden behaald, zien de overtreders zich her haaldelijk groote boeten opgelegd. Zoo is dezer dagen een Amster- damsche fabrikant van heerenconfec- t ie tot f 20.000 boete veroordeeld. Hij had met zijn prijzen zoo gemanipu leerd, dat het winstpercentage het iaatste jaar belangrijk hooger was dan voor den oorlog waartëgen de prijsbe- heerschingsautoriteiten met rceht be zwaar maakten. Een heerentaleedingmagazijn te Zwolle heeft eveneens zijn prijzen ver hoogd. Ten tijde van de scherpe con currentie nafri men met matige winst genoegen. Nu dit niet meer noodig is. meende men een veel grootere winst Ie kunnen maken. Ook hier moest hooge boete en wel van 1*2.000 wor den opgelegd Een handelaar in manufacturen te Amsterdam had niet alleen zijn prijzen met meer dan 100 pet. verhoogd, maar hij verkocht bovendien regelmatig zonder textielpunten in te nemen. Hij kocht ook nog in den zwarten handel en beging dus alle overtredingen, die er op dit gebied te begaan zijn. Hij kreeg een boete van 8000. Het hoofd van de prijsbeheersching bevestigdeverder nog het. vonnis, ge wezen tegen een manufacturier in Friesland, die in eerste instantie tot 9000 boete was veroordeeld. Deze v\inkelier had sinds den zomer van 19-40 zijn prij'zen regelmatig verhoogd, zuodat zij ten slotte 70 tot. 90 pet. hoo ger waren dan. op 9 Mei 1940, een ver hooging. die voor het grootste xleel niet door de voorschriften werd ge rechtvaardigd en waarvan de man dus nu de gevolgen moet dragen. AMSTERDAM, 22 Nov. De meeste „weggebruikers", om dit leeleijke woord te bezigen, zullen er wel kennis van hebben geno men, dat op 9 December a.s. de „wegenverkeersregeling" in wer king treedt, maar het meerendeel hunner zal daarmee nog niet we ten. wat die regeling inhoud, en waarin zij verschilt van de thans geldende verkeersreglementen en voorschriften. De hoofdstedelijke politieautoriteiten hebben het daarom nuttig geacht, de pers in eenige conferenties een uiteen zetting te geven van cle voornaamste voorschriften van de komende „wegen verkeersregeling", teneinde op deze wijze het publiek voor te lichten. Dat de Amsterdamsche politie deze voorlichtende taak op zich heeft ge nomen, wil niet zeggen, dat deze uit eenzettingen in hoofdzaak slechts van belang zijn voor de bewoners van de hoofdstad, want juist, het kenmerk van de nieuwe regeling is, dat zij 1 a n d e- 1 ij k is, ja, zelfs in hoofdzaken een inter nationaal karakter draagt. Eenige veranderingen DAT de stopborden verlaagd zullen worden (tot 2.20 m.) en dat zij. nplaats van het woord „stop" het woord „halt" zullen gaan dragen, is een wij ziging, die weliswaar niet zonder be lang, maar toch niet ingrijpend is. Van veel meer heteekenis is het voorschrift, dat men hij kruispum ten met verkeerslichten of verkeers agenten, wanneer het groene licht brandt, resp. de agent het teeken „doorrijden" geeft, niet alleen als tot dusver rechtuit mag rij den of rechtsaf mag slaan, doch zich ook linksaf mag bewegen. Bij dat laatste moet men reeds voor af zooveel mogelijk links (op de rechter weghelft) gaan rijden (ech'er niet op de tramhaan) en, \vanneer men eenmaal links afslaat, er voor zorgen, het tege moet komende verkeer, noch het in de eigen richting rijdende tramverkeer te belemmeren. Dit laatste is natuurlijk een punt, dat veel botsingen (in figuurlijken en letterlijken zin) zal veroorzaken. Hier komt het in hoofdzaak op aan. op dis cipline van den weggebruiker. De po litie zal er échter streng op letten, dat inderdaad aan deze bepaling (het niet belemmeren) streng de hand wordt ge houden. Laat het. tegenliggend verkeer het linksafslaan niet toe, dan moet men stoppen, totdat het groene licht ver vangen is door een geel licht (resp. de verkeersagent een arm omhoog heft), en hiermede komen we tot een tweede belangrijke wijziging: Zoodra het verkeerslicht van groen op geel licht verspringt, moet alle verkeer in die richting direct stoppen «n moot het verkeer dat zich links (op den rechter weg helft) heeft opgesteld, linksaf zwaaien. Hetzelfde geldt bij het opsteken van een arm door den verkeersagent. Tot nog toe was de practijk meestal dat het rijdende verkeer op dat oogenblik nog trachtte, zoo spoedig mogelijk over de stopstreep te komen. Dit zal in het vervolg niet meer geoorloofd zijn. De weggebruiker zal er goed aan doen, zich vooral In het hoofd te pren ten, dat, ook bov&n de „wegen verkeersregeling" de aanwijzingen staan, welke de politie op een bepaald oogenblik geeft. In volgende uiteen zettingen zullen speciaal de nieuwe v.erkeersVoorschriften ten aanzien van voetgangers, wielrijders en de overige weggebruikers worden belicht. TERMIJN VOOR DE KERSTPAKKET TEN VERLENGD 's-GRAVENHAGE. Het hoofdkwar tier van het legioen Nederland maakt bekend: Tengevolge van verschillende omstan digheden is de afzending van de doo- zen voor de kérst pakketten vertraagd. Dit heeft bij velen, die een doos aan vroegen. de vrees doen ontstaan, dat hun gave niet tijdig meer zou kunnen wor den doorgezonden. De termijn, die oorspronkelijk op 24 November a.s. afliep, is nu verlengd tot uiterlijk 29 November a.s. Wie reeds aanvroeg, waclite rustig af en overstroome niet de al zoo zwaar belaste werkers op het hoofdkwartier met verzoeken om inlichtingen. Het gironummer van hot verzorgings- forids is nog steeds 432100. OUDHEIDKUNDIG BODEMONDER ZOEK 's-GRAVENHAGE. De secretaris generaal \an het departement van Op voeding. Wetenschap -en Cultuurbescher ming heeft den termijn, waarbinnen lo kale instellingen erkenning kunnen aanvragen, teneinde van rijkswege medewerking te verkrijgen op het ge bied van het oudheidkundig bodem onderzoek, opnieuw verlengd met zes maanden. ALLES wat uitgediend heeft zal ver gaan. En het kapitalisme heeft uit gediend. Het uitbuitingssysteem, dat voortgekomen was uit het liberalisme en dat zijn hoogtepunt bereikte in het vrijheid-minnende democratische stel sel heeft z.jn tijd gehad. Het nationaal Socialisme is gekomen en heeflt tegen over liet kapitaal den arbeid geplaatst Niet op kapitalistische wijze; Maar op nat ionaal-socialistische wijze. Wat heeft het democratisch-kapitalis- tische stelsel den arbeiders gebracht? Armoede en gebrek. Aan den eenen kant heerschte een overdreven weelde die tot uitspattingen leidden, terwijl er aan den anderen kant een ontzagwekkende armoede werd geleden. De mensch in dienst van het kapita lisme dacht uitsluitend in geld. De ma terie was overwinnaar van den geest Geld! Geld' Waar kan ik wat aan ver dienen?! Men dacht eenvoudig niet aan de noodzakelijke behoeften, die ook an deren noodig hadden. Wanneer men aan de groenten niets kon verdienen, dan dacht men er niet aan om deze op doelmatige wijze te ver spreiden onder het arbeidende volk. Integendeel. Men liet de kostbare en onontbeerlijke veldproducten op het land verrotten, omdat men er niets aan kon verdienen. De heerlijkste tomaten gingen naar de mestvaalt, de aardappe len werden ongeschikt gemaakt voor de consumptie, de vruchten liet men aa de hoornen wegrotten, de koffie werd in zee geworpen of als brandstof 'ge bruikt. Alles draaide om het geld. En wanneer men er niets aan kon verdie nen, dan moesten de met zorg ge kweekte producten maar vernietigd worden. Dat. was de groote schanddaad, waar mee het kapitalistische stelsel ook te gelijkertijd veroordeeld is. Men hield biddagen voor het gewas, men hield dankdagen voor den oog=t. Men had God: „Geef ons heden ons da gelijksch brood" en aan den anderen kant wist men Gods zegen niet beter te waardeeren dan door het vernietigen van alles waarom men gebeden had, Deze onmenschelijke daden, die in strijd waren met Gods liefde en genade, werden door die heerschers nog goed gepraat ook. Want zoo zeiden deze los geslagen Christenen, men moest toch rekening houden met de vastgestelde prijzen. Alles moest op prijs blijven. Wanneer dit niet het geval was, dan heteekende dat een ramp voor de beur zen van de bezitters. Nooit vroeg men zich af. of de arbei ders uit Amsterdam en Twente, of de havenarbeiders uit Rotterdam, of de mijnwerkers uit Limburg of al de wer kers uit ons vaderland wel voldoende levensmiddelen tot hun beschikking hadden. Nooit dacht men aan de ellen dige omstandigheden, waarin duizen den gezinnen verkeerden, die overge- everd waren aan werkloosheid en die door de Christelijke regeering nog ne zooveel kregen, dat zij niet van honger stierven. In Duitschland had men dezelfde el lendige Toestanden gekend. Maar daar was in 1933 Hitier aan het bewind ge komen, die zoo he-t een cn ander ver anderde voor de arbeiders en de boeren. Duitschland was door den oorlog en door den onrechtvaardigen vrede van Versaille uitgemergeld als geen land ter wereld. De kapitalistische landen hadden het Duitsche volk aan hun wil ondergeschikt gemaakt. Hitier, de so cialist, de arbeider, verzette zich tegen de slavenmentaliteit van het Dui'sche volk. En na 1933 heeft, hij door hard werken bovenmeuschelijke dingen tot stand gebracht. Hij heeft, zijn volk ver lost van het onchristelijke kapitalisme. Hij heeft zijn volk weer geleerd, dat het een zegen is weer te werken. Hij heeft zijn volk opgericht uit het moeras der slavernij, waarin het dreigde te verstik ken. Het kapitalistische slavenjuk was den Duitscher onwaardig. En in acht jaren tijds is er een nieuw Duitsch volk ontstaan, dat thans de sterkste weermacht ter wereld heeft. Deze weermacht strijdt in het Oosten te gen het bolsjewisme en in het Westen tegen het kapitalisme. Beide stelsels zijn de aartsvijanden van de:i arbeider en den hoer. Bolsjewisten en kapitalis ten hebben elkander de hand gegeven en denken de volksche nationaal-socia- listen in Europa hun opmarsch te be letten. Maar de arbeiders en boeren van Europa hebben in het nationaal-socia- lisme, zooals Hitier, dat in Duitsche landen cn Mussert in Nederland heeft gebracht, hun eigen wezen herkend. Eigen volk, dat op eigen bodem werkt, eigen aard, eigen cultuur, eigen recht, ziehier het volksche ontwaken in geheel Europa, ook in Nederland. Ook in Nederland wordt thans de ka pitalistische macht gebroken. Ook in Nederland leert, men nu de waarde ken nen van kostbare producten, die ter- wille van het geld door de kapitalisten vernietigd werden. Ook in Nederland ziet men thans in, dat alleen arbeid zegen kan afwerpen Ook in Nederland begint men te hegrij pen. dat heri nationaal-socialisme niet anti-christelijk is, maar dat het juist de christelijke waarden sterker doet leven. Het kapitalisme was een uitbuitings systeem van bevoorrechten! Het natio naal-socialisme geeft recht aan alle olksgenooten' Het kapitalisme telde niet den arbeid, maar de winst! Het nationaal-socialis me erkent juist den arbeid als hoogste waarde. Het kapitalisme heeft honger en el lende gebracht over duizenden gezin nen. Het nationaal-socialisme brengt le vensgeluk in elk huisgezin. Voor het. recht en den arbeid en het levensgeluk van eiken Europeaan strijdt Duitschland in deze wereld. Naast Duitschland staat echter op het oorlogsveld de rasbewuste Nederlander aangetreden. Hij kent het doel, waar voor Hitier strijdt; hij kent he-t doel waarvoor Mussert vecht. Dat doel is: een heter Europa! Een heter Nederland! Daarom: met Duitschland tegen het kapitalisme! C. Wgl. HET was omstreeks 1S9G. toen er in ons land van de zijde der beroepsvisschers op de binnenwateren werd geklaagd, dat huil bedrijf op zeer bedenkehjke wijze achteruitging, door het verminderen van den vischstand. Die klacht be reikte ook de directie der Geldersch-Overijeselsche Maatschappij van Landbouw en deze achtte het aangewezen óm de Nederlandsche Heidemaatschappij, tot de oprichting waarvan zij den stoot had gegeven, ook de bevordering der belangen der hinnenvisscherij in haar activiteit te betrekken. En de Heidemaatschappij, die zich de verbetering van den Nederlandschen bodem in den ruimsten zin des woords ten doel had gesneld, vatte haar taak ook op ruime wijze op, en wijdde zich aan de verbetering van dop vischstand. Thans, nu de belangstelling van den Nederlanders voor het leven in onze binnenwateren (zij het op zuiver mate rialistische gronden) zoo sterk is toegenomen, dat de venters en de winkels aan de vraag haast niet. meer kunnen voldoen, blijkt van welk belang haar werk voor de voedselvoorziening van ons volk is. De hoofdafdeeling „Zoetwatervis- sc he rij" heeft wel eer van haar arbeid! P EN aardig voorbeeld, waaruit blijkt, van hoeveel belang het werk van de visscherijafdeeling der Heidemaatschappij is, levert de snoekbaars, een visch, die niet al leen in dezen tijd op menige tafel c,en welkom gerecht is. De snoek baars kennen wij hier te lande nog slechts ruim een halve eeuw. Op IS Januari 1S8S is het eerste exem plaar hier te lande gevangen, n.l. in den Ri.in bij Millingen. In 1939 vingen visschers in het IJsselmeer rond 2M millioen kg.! Na 1888 kwamen in Rijn en Waal en Gelder sehen Uttel enkele snoekbaarzen voor, maar over het algemeen bur gerden zij op de rivieren niet in, zij houden oneer van de stilstaande wateren, mits deze ruim van om vang en diep zijn. Het liefst ver- keeren zij in water waar veel spie ring zit. De Nederlandsche Heide Maatschap pij heeft overal heel jonge snoekbaars- jes en ook wel reeds meer ontwikkelde visschen uitgezet, gedeeltelijk op insti gatie en voor rekening van de over heid. In geschikt geachte binnenwateren van Friesland, Zuid- en Noord-Holland en Overijssel. Van 1902 tot. 1921 ging dat vrij geregeld door. In de jaren 1922' 1923/1924 is de zaak forsch aangepakt. Behalve één zomerige visschen gingen zoogenaamde nesten met snoekbaars eieren te water. In de jaren 1927 tot 1932 is nogmaals het poten van snoekbaars krachtig ter hand genomen, waarna z.j zich in de binnenwateren maar zelf heeft moeten redden, wat dan ook prompt gebeurde, tot vreugde van den broodvisscher en den sportvisscher. Zoolang het I Jssel meer niet met honderdduizenden kilos aan de markt kwam, hetgeen in 1939 is gebeurd, was de snoekbaars voor den visscher zoo ongeveer zijn eenige prij zige visch in de jaren aoor den oorlog. De snoekbaars is een echte roofvisch en haar groei houdt verband met de aanwezige aasvisch, in het bijzonder spiering. Het eerste jaart kan het al eigenaardig loopen. Paait de spiering vroeg, dan zijn de jonge spierinkjes al te gauw de jonge snoekbaarsjes ontwassen; is de spiering laat, dan kunnen de kleine snoekbaarsjes meteen aan het spiering- grut beginnen en de groei van de snoek baars kan bij volop voer vlug gaan. Herbevolking der bin nenwateren F) E visscherij in de binnenwateren verliep in het jaar 1940 in het b.j- zo.nder voor tal van poldervisschers tra gisch. Reeds in de laatste weken van 1939 viel een strenge koude in en deze hield zoo lang aan, dat in de eerste maanden van eenige visscherij geen sprake kon zijn. Bovendien belemmer de een dikke sneeuwlaag op het ijs het in\allen van het licht in het water, zoodat de visch onder het ijs, tenminste voorzoover er nog water was, dood ging. Vele binnenwateren, vooral de slecht onderhoudenp, vroren geheel droog, zoo dat in een groot aantal polderslooten in ons land geen levende visch meer te bekennen was. In dé diepe wateren en in de rivieren bleef gelukkig de vischsterfte uit, maar ook daar kon maandenlang het binnen- visscherijbedrijf niet worden uitge oefend. Aanstonds zijn pogingen in het werk ge steld om de uitgestorven vischwateren weer te bevolken. Met steun van de over heid zjjn in 1940 voornameliik door af dee lingen der hoofdafdeeling 21/* millioen stuks pootaal uitgezet. Helaas is dit aan tal voor 1941 door verschillende omstan digheden veel geringer geweest. Men was trouwens allang doende met verbetering van de palingvisseherii in polderwateren. Dit vraagstuk werd van groote beteekenis door de ontzilting van het IJsselmeer. Als gevolg van de verzoeting van het IJssel meer trekken de glasaaltjes niet meer naar de binnenwateren en daarom was het al gemeen noodig. in Groningen. Friesland. Noord-West Overijssel. Holland en Utrecht jonge aal uit te zetten Orn de schade voor de uitgestorven polderwateren te herstellen is na den strengen winter van 1939 1940 ook vol wassen visch nitpe.fet. afkomstig uit wateren, die niet hadden geleden. De zegen visscherij werd daartoe in het voorjaar van 1940 langer opengesteld maar he.t weer werkte niet mee en ook de waterstanden waren ongunstig, zoo dat dit met ijver aangevangen werk in veel te geringe mate ten uitvoer kon worden gebracht. Ook de visschers zelf deden, naar gezegd, op verschillende plaatsen, ondanks hun benarde omstan digheden al het mogelijke, om in de eerste plaats den palines-tand op peil te brengen door aankoop van pootaal Vischkweekerij "F EN aparte afdeeling der Heide- maatschappij is de vischkweekerij welke huiten het arbeidsterrein der hoofdafdeeling valt, Reeds in 1906 is met rijkssteun begonnen met. de kunst matige teelt van zalm en de uitzettin gen hier te lande, die sedert 1896 ge staakt waren, werden weer ter hand ge nomen. Een bescheiden broedhuisje te Yaassen was het begin. In 190G werden een kwart millioen eieren uit het bui tenland aangekocht, een aantal, dat in 1913 reeds tot 2 millioen was gestegen. Twee nieuwe broedhuizen, te Ernst, en te Arnhem, werden gebouwd, terwijl kweekvijvers voor zalm in Gulpen in Zuid-Lirnburg werden aangelegd. Ook de vischkweekerijen van de Heidemaat schappij werden aanzienlijk uitgebreid. In de afgeloopen jaren is de capaciteit van de zalmkweekerij in Gulpen enorm opgevoerd en reeds meer dan 2V* mil lioen zalmeieren kunnen er tot ontwik keling worden gebracht. De zalmkweek- inrichting te Gulpen behoort dan ook tot de grootst en best geoutilleerde van geheel Europa. Tientallen millioenen pootvisch van al- lerlei soort ziin in den loop der jaren reeds uitgezet en men kan dan ook gerust zeg gen. dat dank zij het vele werk der Heide maatschappij. haar hoofdafdeeling zoetwa- tervisscherij cn afdcelingen daarvan in tal van plaatsen hier te lande ten gunste van onze vischwaterbevolking veel is gedaan en er tusschen het midden van de negenti ger jaren van de vorige eeuw en thans on danks verschillende tegenwerkende facto ren veel is bereikt. En daarom nam zij de taak. haar sinds omstreeks 1S90 opgedragen, gaar- ne op zich. doch weinigen zullen omstreeks 1S90 hebben vermoed, dat het arbeidsveld zoo groote afmetingen zou aannemen en de gevolgen van dien arbeid van zoo vérstrekkende beteekenis zouden worden voor ons land en haar nijvere hin nenvisscherij. Voor den vrederechter, mr. W. U. Ha- zelhoff Roelfzema, uit Arnhem, zitting houdende te Almelo, heeft terecht ge slaan de Almelosche W.A.-man H. B., die op 31 Augustus van dit jaar te Hen gelo den agent van politie F. J. Reeber- gen een messteek in het bovenbeen ter hoogte van de lies zou hebben toege bracht, tengevolge waarvan deze agent gedurende twee maanden zijn ambts bezigheden niet heeft kunnen uitoefe nen. Het. was op den avond van dien dag te Hengelo zeer rumoerig en her haaldelijk kwam het tot botsingen tus schen burgers en W.A.-mannen. zoodat de politie zich genoodzaakt zag in te grijpen. Bij een conflict tusschen eenige dames en den genoemden W.A.-man heeft de agent zijn gummistok getrok ken en een W.A.-man een klap gege ven. Kameraden van den W.A.-man be moeiden zich toen met het geval, het werd een worsteling en daarbij kreeg de agent de messteek Dadelijk daarna heeft, hij B als den dader aangewezen. Deze laatste verklaarde zich niets meer van het gebeurde te herinneren van het oogenblik af, dat hij was geslagen tot aan zijn arrestatie. Er werden in deze zaak verscheidene politiemannen gehoord, waarvan één verklaarde, dat hij heeft gezien, dat B. op zijn collega toeliep met een mes in de hand. Twee getuigen k décharge, W.A.-mannen, achtten het onmogelijk, dat B. heeft ge stoken omdat hij daarvoor op te groo- ten afstand stond. Op een vraag van den verdediger verklaarde een van de ze getuigen, dat hij wel wist wie het werkelijk had gedaan. Hii kende zijn naam niet. doch kon wel zorgen, dat hij voor de rechtbank werd gebracht. In verband met deze verklaring is de zaak aangehouden. 's-GRAVENHAGE. 24 Nov. Gister morgen om 9 uur z jn aan het station Hollandsehe Spoor de Haagsche kinde ren teruggekeerd, uit de gouw Wuert- temberg-Hohenzollern. waar zij door toedoen \an den Nederlandschen Volks- dienst. sinds 7 October vacantie hebben genoten. In totaal waren dit keer 520 kinderen onder leiding van den heer Yerelzen naar Duitschland uitgezon den. De trein, waarmede de Nederland sche kinderen uit Duitschland kwamen, s reeds vroeg in Utrecht gearriveerd, waarop verschillende extratreinen aan sluiting gaven naar Eindhoven, Rotter dam. Den Haag. Heerlen en Middel burg. Op het station werden cle kipde ren begroet door den leider van den Nederlandschen Volksdienst. Zij waren door de lange reis niet in het minst vermoeid, zagen er zeer goed uit ên raakten nier uitgepraat over de \ele nieuwe indrukken, die zij in Duitsch land hadden ongedaan en over hun Duitsche pleegouders. Bü beschikking van dcji secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming is aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond' tij- del\ik benoemd tot leeraar R. W. Bonnema. wonende te Helmond Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van waterstaat is de ingenieur van den rijkswaterstaat in bij zonderen dienst, ir. B. A. Gelders te 's-Gra- venhage, benoemd tot hoofdingenieur van den rijkswaterstaat in bijzonderen dienst. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken van 21 November 19-41, b.z. no. 3 kabinet, is mr. E. D. Maaldrink, met ingang van 1 De cember 1941 tot burgemeester van de ge meente "Wi«v4en benoemd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 5