Plechtige conferentie in Berlijn Tal van leidende staatslieden aanwezig RICHTLIJNEN DISTRIBUTIE TABAKSPRODUCTEN Onverminderde gevechten in Marmarische woestijn KLÜMPERTJE KLO Anti-Kominternpact wordt verlengd en uitgebreid. Ook nieuwe toetredingen tot driemogend- hedenpact niet uitgesloten geacht Dagorder van Goering Pantsertroepen 50 K.M. van Moskou RADIOPROGRAMMA TEGENAANVAL IN N. AFRIKA PAGINA 2 rFI~Fi AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 25 NOVEMBER ji BERLIJN, 24 Nov. (D.N.B.). Ter gelegenheid van den verjaardag van het in 1936 gesloten anti-Kominternpact zal Dinsdag te Berlijn een officieele plechtig heid worden gehouden, waarin het pact zal worden verlengd en waaraan tal van leidende staatslieden, die in den strijd tegen het bolsjewisme zijn vereenigd, zullen deelnemen, om uitdrukking te geven aan hun wil om te strijden tegen het internationale bolsjewisme. De plechtigheid wordt in politieke kringen van de rijkshoofdstad met groote voldoening begroet, daar dit een bezegeling vormt van het defensieve bondge nootschap tegen de vernielende machten in de wereld, die zich in het bolsje wisme openbaren. Hierdoor wordt de voorwaarde gewaarborgd voor de nieuwe ordening van Europa en de beginselen van de nieuwe orde. Om misverstand te voorkomen, werd in de Wilhelmstrasse er zeer nadrukkelijk op gewezen, dat door de verlenging van het anti-kominternpact het driemogendhedenpact op geen enkele wijze iets van zijn actucole karakter inboet. Het driemogendheden pact berust op het activistische beginsel van de nieuwe ordening in Europa en het Verre Oosten, terwijl het anti-kominternpact de defensieve bedoeling in den strijd tegen het bolsjewisme tot uiting brengt. A LS eerste der Europeesche staatslie. den is Maandagochtend kort na tien uur de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Ciano, te Ber lijn aangekomen. Graaf Ciano werd, zoo als gemeld, verwelkomd door den Duit- schen minister van buitenlandsche za ken. von Ribbentrop, rijksminister dr. Funk en den Italiaanschen ambassa deur, Dino Alfieri. Minister von Ribbentrop heette den Italiaanschen minister hartelijk welkom en begeleidde hem naar het plein voor het station, waar een eereformatie van het wachtbataljon „Groot-Duitschland" met muziekcorps stond aangetreden. Nadat de eerbewijzen waren gebracht, begaf Ciano zich naar het slot Bellevue, waar hij tijdens zijn verblijf te Berlijn zijn intrek zal nemen. Na graaf Ciano zijn de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, von Bardossv. de Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken. prof. dr. Tuko, de Kroatische minister van buitenland sche zaken, Lorkowitsj, en de Bulgaar- sche minister van buitenlandsche zaken, Popof. in Berlijn aangekomen. Ook de Deensche minister van buiten landsche zaken. Scavenius, is Maandag ochtend naar Berlijn vertrokken om, naar het Deensche telegraafagentschap Ritzau meldt, deel te nemen aan de bij eenkomst. De gevolmachtigde van Duitschland in Denemarken, gezant dr. von Renthe-Fink, is eveneens naar Ber lijn vertrokken. Ter ontvangst van de buitenlandsche gasten waren op het vliegveld van Ber lijn o.a. verschenen, de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop, de chef van het protocol, gezant Freiherr von Doernberg, staatssecreta ris von Weizsaecker. Tegen 16.30 uur is de Finsche minis ter van buitenlandsche zaken. Witting, per vliegtuig op het vliegveld Tempel hof geland, waar hem een hartelijke ontvangst door minister von Ribhentrop ten deel viel. Vele Duitsche en Finsche autoriteiten waren bij zijn aankomst tegenwoordig. Dinsdag vergadering Dinsdagmiddag om 2 uur 30 vindt in de nieuwe rijkskanselarij een plechtige bijeenkomst plaats, waaraan de in Ber lijn aanwezige buitenlandsche staatslie den zullen deelnemen. Uitbreiding van het pad De speciale correspondent van het A.N.P. meldt: Het antikominternpact, dat in 1936 voor vijf jaar werd aangegaan, richt zich tegen de Komintern, de communis tische internationale, die alom ter wereld haar ondermijnenden arbeid uit oefende en nog bedrijft, en het draagt dus een zuiver defensief karakter. De omstandigheid dat de staat, welke geheel volgens de communistische ideo logie is ingericht, en welks staatshoofd tevens de leiding in de Komintern heeft, thans in oorlog is met de spilmogendhc- den en baar Europeesche bondgenooton, verleent aan deze verdragsverlenging een bijzondere beleekenis. Vóór alles wil dit zeggen, dat ook na de definitieve vernietiging van de Sovjet-Russische oorlocsmachincrie, welke voor het grootste deel reeds vol trokken is, het gevaar eener wereldrevo lutie nog niet voorbij is, omdat de Ko mintern haar afdeelingen en cellen in bijna elk land telt, terwijl zij door het bondgenootschap met de angelsaksische wereld, juist in groote gebieden haar funeste propaganda openlijk kan voe ren. Vooral in dit verlengen van het anti kominternpact over de tijdsgrenzen van de Sovjetvernietiging heen, ligt de voor uitziende. beschermende en preventieve waarde der op handen zijnde historische gebeurtenis. In politieke kringen te Berlijn acht men dan ook een uitbreiding van het aantal staten, dat aan de zen beveiligingsarbeid deelneemt, niet alleen mogelijk doch ook zeer waarschijnlijk. Vanzelf richt zich dan de aandacht op het driemogendhedenpact, hetwelk te genover den verwoestenden arbeid der Komintern de nieuwe orde in verzeker de ievensruimlen stelt. Voor wat betreft de EuroDeesche levensruimte is er nog plaats genoeg voor landen, die aan deze nieuwe ordening wcnschen mee te wer ken. En er doen geruchten de ronde over het toetreden van nieuwe staten tot het driemogendheden pact, vooral van die, welke zich reeds door den inzet hunner mili taire krachten bij den strijd tegen de bolsjewisten in de rijen der ordeningsmogendheden hebben geschaard. De wapenstilstandsverhouding tus- schen Duitschland eenerzijds en ver schillende West-Europeesche mogend heden anderzijds is vermoedelijk de oor zaak, dat laatstbedoelde landen niet-ter bijeenkomst zijn uitgenoodigd, hoewel het natuurlijk in eerste instantie slechts gaat om een verlenging van bet pact, dus om de staten, die reeds bij het anti kominternpact zijn aangesloten. Dat ook in de nog afzijdig staande lan den behoefte wordt gevoeld aan een ver. dediging tegen de komintern, lijdt geen twijfel, evenmin als het feit, dat zij op aanvrage met vreugde in het pact zul len worden opgenomen. BERLIJN, 24 Nov. (D.N.B.) Rijks maarschalk Goering heeft naar aanlei ding van den dood van kolonel Moel- ders een dagorder tot de luchtmacht ge richt, waarin o.a. wordt gezegd: „In diene ontroering staan wij aan de baar van onzen besten en dappersten man. Onbegrijpelijk is het ons allen, dat onze roemrijkste vlieger niet meer in onze gelederen staat. Als een stralende komeet ging zijn jonge heldenleven aan ons voorbij, als een voorbeeld van on- overvvinlijken strijdlust on voorbeelde- looze dapperheid. Zegevierend op allo slagvelden van dezen oorlog vooi de eer en vrijheid van Duitschland, beeft geen vijand hem kunnen overmeesteren. Zijn aandenken moet ons trotsche tra ditie en steeds het voorbeeld van hoog ste militaire deugd zijn. Zijn dapperen aanvajsgeest rnoet gij trachten na te vol gen om aldus de leemte aan te vullen, die zijn dood in onze gelederen heeft veroorzaakt. Daarom, voorwaarts kame raden. naar de eindoverwinning in den geest van onzen onverge'pliiken beid." HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Nov. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: „In den centralen sector van het Oostelijk front heeft onze aanval opnieuw terrefti gewon nen. Na verbitterde gevechten is de stad Solnetsjnogorski, 50 kilo meter ten Noordwesten van Mos kou, door pantsertroepen geno men. Geslaagde luchtaanvallen zijn gedaan op spoorweginstalla ties in het gebied om Moskou. Verscheidene spoorlijnen werden door bomtreffers onderbroken. Voor Leningrad zijn uitvalspogin- gen van den vijand wederom onder zware verliezen mislukt. Daarbij wer den 8 vijandelijke pantserwagens, waaronder 7 van het zwaarste kali ber, vernietigd. Dc bestrijding van voor den oorlog belangrijke doelen te Leningrad door zware artillerie van het leger wordt voortgezet. In den afgeloopen nacht zijn ver schillende havens aan de Zuidwest kust van Engeland 'gebombardeerd Bij aanvalspogingen van formaties Britsehe jachtvliegers aan de kanaal- kust zijn 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In Noord-Afrika had de tegenaan val. die in beproefde wapenbroeder- schap door de Duitech-Italiaanschc leger- en luchtmachtafdeelingen on dernomen wordt, ook gisteren een succesvol verloop. Opnieuw zijn tal rijke pantserwagens vernietigd. Hei aantal gevangenen en de omvang van den buit nemen toe. De slag ten Zuiden van Tobroek en de aanvallen van sterke Britsehe strijdkrachten op het front Solloem-Bardia, duren nog voort". WOENSDAG 26 NOVEMBER HILVERSUM I, 415 5 M. 7.15 Gramo- foonmuzièk. 7,45 Ochtendgymnastiek. 7,55 Gramofoonmuzick. 8,00 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochtend gymnastiek. 8,45 Gramofoonmuziek. 9,15 Voor de huisvrouw. 9,25 Gramofoonmuziek. 11,00 Voor de kleuters. 11,20 Ensemble Joan Lancé. 12,00 Orgelconcert. 12,25 Voor den boer. 12,40 Almanak. 12,45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13,00 Omroepor kest en solist. 14,15 Revida-sextet. 15,00 Voor de vrouw. 15,20 Vocale 'duetten met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 16,00 Bijbellezing. 16,20 Voor de jeugd. 17,00 Gra mofoonmuziek. 17,15 B.N.O.: Nieuws- econo mische- en beursberichten. 17,30 Nationale Jeugdstormkwarticr. 17.45 Pianovoordracht. 18,15 Volksgezondheid. 18,30 De Melodisten en solist. 19,00 Actueel halfuur. 19,30 Eerste en tweede acte van 'de opera „La Bohème" (opn.). 20,00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20,15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lynverbinding met de studio beschikken). 20,15 Gramofoonmuziek. 20,45 Boyd Bach- man en zijn orkest. 21,30 Gramofoonmuziek 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22,00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „The Dutch Achieve ments in the Netherlands Indies" of Gramo foonmuziek. 22,1524,00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301,5 M. 7,15—8,45 Zie Hilversum I. 8,45 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgenwijding. 10,15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. 11,00 Gramofoonmuzick. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12,45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.45 Orgelconcert en zang. 14,15 Voordracht. 14,35 Gramofoonmuzick. 16,00 Viool en piano. 17,00 Voor de jeugd. 17,15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17,30 Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 18.00 Cabaretprogramma. 19.00 B.N.O.: Bra- bantsch praatje. 18,10 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 19,20 Volkszangkoor met pianobegelei ding. 19,45 „In en om de N.S.B." (Voorbereid 'door de N.S.B.). 20,00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20,15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.00 Lezing Mozart als pia nist en als klaviercomponist". 21,20 Gramo foonmuziek. 21,45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22,1022.15 Avond wijding. BERLIJN, 24 Nov. (D.N.B.). In aanvulling op het Duitsche weermacht- bericht verneemt het D.N.B. nog het volgende: Terwijl de aanval van de Duitsche troepen in den centralen sector van het Oostelijk front opnieuw terrein heeft gewonnen, trachten de bolsjewisten we derom de omsingeling rondom Lenin grad te doorbreken. Zooals reeds zoo dikwijls, wierpen zij de zwaarste pantserwagens in den strijd om hun doel te bereiken. Deze uit- valspogingen, die do bolsjewisten bijna 's-GRAVENHAGE, 24 November. Het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten heeft aaiv inge schreven fabrikanten van en gros siers in tabaksproducten nieuwe richtlijnen voor de distributie van tabaksproducten toegezonden, zoo als in een officieele pi^licatie werd bekend gemaakt. Deze richtlijnen bevatten de volgen de algemeene regelen: Fabrikanten en grossiers zijn ver plicht er voor te zorgen, dat de bepa lingen der tabak- en tabaksproducten beschikking worden nageleefd en da* dus de tabaksproducten op basis van de in 1939 geleverde hoeveelheden wor den gedistribueerd, zoodat zij via de gebruikelijke kanalen ten goede komen aan den rooker. Als algemeene regel geldt, dat de tabaksproducten moeten worden afgeleverd aan die afnemers die in 1939 hebben betrokken en op 28 Mei 1940 nog tot do regelmatige klan ten konden worden gerekend. Was een afnemer op 28 Mei 1940 geen vaste klant meer. dan mag aan hem normaliter niet meer -geleverd worden. Niet naleving van dezen regel, d.w.z. levering aan zoodanige afnemers bet- geen dus neerkomt op handelen in strijd met de van overheidswege getre- ven voorschriften kan. afcrezien van andere maatregelen, aanleiding geven tot schorsing dan wel schrapping van de inschrijving van den betrokkene bij het rijksbureau voor tabak en tabaks producten. De verdeeling der tabaksproducten dient te geschieden op basis van hoe veelheden, uitgedrukt in 6tuks, resp. ge wicht. Distributie naar geldswaarde is niet toegestaan, tenzij in bijzondere ge vallen. ter beoordeeling van het rijks bureau, distributie naar stuks of ge wicht niet mogelijk is. Voorts dient af geleverd te worden in verhouding tot de prijsklasse, waarin in de ba6isperiode werd geleverd, daarbij rekening hou dend met de sedert plaat6 gevonden goedgekeurde prijsverhoogingen en toe gelaten prijsklasseregelingen. Aan de bijzondere bepalingen wordt nog het volgende ontleend: Indien van de combinatie grossier winkelier misbruik zou worden ge maakt, zal ongeacht eventueele an dere maatregelen van de zijde van het rijksbureau de levering aan de gros siersklanten van een dergelijken gros sier-winkelier rechtstreeks door fabri kanten of door andere in overleg met het rijksbureau aan te wijzen grossiers geschieden en wordt de toewijzing te ruggebracht tot de afname 1939 ten be hoeve van dit winkelbedrijf alleen. In verband met het feit, dat de groep sch^epshandelaars in bepaalde gevallen een groot deel van de afnemers (schepe lingen) verloren heeft, moeten klachten van of over shipchandlers eveneens van geval tot geval worden onderzocht. In geen geval kan zonder meer de toewij zing worden verminderd naar verhou ding van het verloren afzetgebied, aan gezien de bestaansmogelijkheid van een shipchandler ook thans zooveel mogelijk moet worden gewaarborgd. De kooper van een zaak heeft de ver plichting, de afnemers van den vorigon eigenaar te blijven bedienen. Hier uit volgt, dat hij dus ook aan spraak kan maken op de hoeveelheden tabaksproducten, die de vorige eigenaar in de basisperiode heeft betrokken. Is de kooper eigenaar van één of meer reeds bestaande zaken, zoodat dus de nieuw gekochte zaak een filiaal wordt dan blijft de toewijzing op het filiaal rusten. Teneinde te voorkomen, dat in zulke gevallen de nieuwe eigenaar de mede overgenomen toewijzing zou gebruiken voor de zaak, die hij reeds vroeger dreef b.v. door opheffing van het nieuwe fi liaal, dienen de tabaksproducten te wor den afgezonden aan het adres, waar ze aan het publiek zullen worden verkocht. Aan den nieuwen eigenaar dient de verplichting te worden opgelegd, de tabaksproducten niet centraal te be trekken. doch rechtstreeks door de aan gekochte zaak. Wordt dus eventueel het nieuwe filiaal opgeheven, dan zal de leverancier zulks onmiddellijk kun nen constateeren door het als onbestel baar terugkomen van de zending. Hij is dan verplicht de op den winkel rus tende toewijzing terstond in te trekken, onder mededeeling daarvan aan hel rijksbureau en aan de centrale klach tencommissie. Opheffing detailzaken Er mag alleen geleverd worden aan .winkeliers, die in het bezit zijn van een tabaksvergunning en die voldoen aan de eischen, welke de Tabakswet 1921 aan hen stelt. Aan winkeliers, die dus hun winkel opheffon en hun tabaksproduoten in een gesloten huis verkoopen. mag niet meer geleverd worden, tenzij zij toestemming hebben van het departement van finan ciën om in een gesloten huis te verkoo pen. Bij opheffing van een detailzaak we gens liquidatie dient de op de zaak rus tende toewijzing door den fabrikant of grossier onder zijn resteerende klanten te worden verdeeld in verhouding tot hun afname in het basisjaar. Indien door detaillisten de geoorloof de aflevering van tabaksproducten in de hoogcre prijsklassen wordt geweigerd mag geen aanvulling plaats vinden met tabaksproducten in de lagere prijsklas sen. RÓME, 24 Nov. (Stefani). Het 540ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: „Ook gisteren, op den vijfden dag van den grooten slag in de Marma rische woestijn tusschen de Duitsch- Italiaansohe 'en de Britsehe strijd- dagelijks ondernemen, bewijzen, dat de toestand van de omsingelde stad steeds ondraaglijker wordt. De uitvalspogingen zelf zijn volmaakt kansloos. Terwijl de pantserwagens bij de eer ste uitvalspogingen, zoodra zij de we gen verlieten, in het moeras en slijk bleven steken en zoodoende zelfs door infanteristen buiten gevecht gesteld konden worden, hopen de bolsjewisten thans profijt te kunnen trekken van het feit, dat de grond hard bevroren is. De Duitsche troepen echter hebben de omsingeling steeds krachtiger aange haald, zoodat thans geen strijdkrachten al zijn ze nog zoo sterk dezen ring kun nen verbreken. Deze uitvalstaktiek is het eenige. wat de bolsjewisten nog op eigen initiatief kunnen ondernemen. Aan het overige gedeelte van het Oos telijk front ligt het initiatief bij de Duitsche legerleiding. De Duitsche leiding is tezamen met de Italiaaansche formaties thans ook aan het front in Afrika tot het initiatief overgegaan. De in gezette tegenaanval wordt met suc ces voortgezet. krachten, rustten de wapenen geen nogenblik van den ochtend tot den avond. In den vierhoek woestijn van TobroekBir el GobiSidi Omar Solloem werden opnieuw hardnekki ge gevechten te land en in de lucht geleverd. Nieuwe uitvallen uit de vesting To broek. door den vijand ondernomen met vele gepantserde strijdmiddelen, werden op doeltreffende wijze bestre den door onze infanterie en artillerie, in nauwe samenwerking met Duitsche detachementen. In dezen sector leed de vijand zware verliezen aan manschappen, terwijl minstens 50 pantserwagens en andere gepantserde strijdmiddelen reeds buiten gevecht werden gesteld. Ten Zuiden en Zuidwesten van de vesting hebben Italiaansche divisies in samenwerking met Duitsche pnntseraf- deelingen en gesteund door afdeelingen van de luchtmacht der spilmogendhp- den aanzienlijke vijandelijke pantseraf- deelingen vernietigd, waarbij vele pant serwagens en auto's vernield of zwaar beschadigd werden. Er werden govan- genen gemaakt, terwijl de vijand aan zienlijke verliezen leed. Ten Westen van Solloem hebben de Britsehe strijdkrachten bij de gevech ten, op 22 en 28 November tegen Duit sche pantserafdeelingen geleverd, aan zienlijke verliezen geleden. Eenige Brit sehe afdeelingen hadden zeer te -lijden of werden geheel vernietigd, zooals de vierde pantserbrigade, welker comman dant, generaal Sperling, gevangen werd genomen. 153Dat snapte Klompertlc <Ji> Dc koning wilde hem natuurlijk ha. ken voor de arrestatie van den Och. dat was maar een kleine m geweest en K[omperl]e deed sr menschen een genoegen. En als it dqn nog zooveel geld mee kon i dienen 154. Parmantig stapte Klomn achter den agent aan. Wat u'ös zak vol geld zwaar. Daar konden honderdduizend gulden in zitten. I) werd je warm van. Aliin. hij was delijk bij den koning en hij zon eens hooren. wat die hem allemot vencellen had. Aan het front varK. Solloem. v de divisie Savona sedert den middag van den 22sten onafsL ken in gevecht is met vijandei strijdkrachten, die worden geste door hevig artillerievuur, gepam de afdeelingen en luchtmacht.* den aanval en tegenaanval elk voortdurend op. ,- Talrijke gepantserde voertuigen den vijand zijn reeds vernietigd: bruikbaar gemaakt. Onze strijdkrachten, die hard: verzet bieden, hebben den aas groote verliezen toegebracht. K weergeschut der divisie heeft tut andelijke vliegtuigen- neergeschot; In talrijke luchtgevechten hehbü gens de tot dusverre ontvangen ri ten Duitsche jachtvliegers tien delijke vliegtuigen neergeschoten jagers hebben veertien vijand vliegtuigen neergeschoten en vel dere met succes bestookt met mat geweervuur. De gemotoriseerde Britsehe c» die in de woestijn van Cyrenaica doorgedrongen, beeft een aanval t! op een onzer kleine vooruitgesct stellingen ten Zuiden van de oase la welker bezetting na een har kis-o verdediging, waarbij den verliezen werden toegebracht, overweldigd. Oost-A In den sector van Gondar in Afrika plaatselijke gevechten va vooruitgeschoven afdeelingen en treffend artillerievuur uit Gondar jachtvliegers hebben vijandelijk? tenkampen ten Zuiden van Azoi machinegeweervuur bestookt. 0) Ten Westen van Marsa Matr een groot vijandelijk stoomschip door vier torpedoboot jagers M werd, door twee torpedo's van on: pedovliegtuigen getroffen. Onzo torpedovlicgtuigen hebben een vijandelijk vliegtuig neerpen en keerden, ofschoon zij zwaar digd waren, op hun basis tem? stoomschip bleef met slagzij lig? Ten Westen van Tobroek is f wapend Engelsch motorvaartuig bracht; de bemanning is gevang' nomen." HOOFDSTUK II Een nieuwe „Baas", De boerderij „Het Zwarte Paard" lag in een bocht van de Weldersche Beek. Maarten liep langzaam, nadat hij Eva verlaten had en Hector keek naar hem op in de oogenblikken, dat hij niet naar de weinig voorkomende konijnen snuf felde. Hector begreep, dat het niet naar wenech ging met zijn meester, hoewel het buiten zijn bevattingsvermogen ging om te raden wat er was. Misschien ging het dat van Maarten ook- wel te boven. Wat had hij gezegd. Eva scheen even bijna boos op hem te zijn geweest, en dat was toch ondenkbaar. Dan was ze veranderd. Waarmee had hij haar ge troffen? Hij zou liever zijn rechterhand laten afhakken, dan haar kwetsen, maar ze moest toch inzien dat hun oude vriendschap van jongen en meisje niet door volwassenen kon worden voort gezet? Hij keek om, maar zij was uit het ge zicht verdwenen door een bocht in den weg en een groep hooge iepen. „Ik probeerde als een man te han delen, liefste," zei hij tot het onzichtbare meisje. „Een jongedame als jij zou nooit met een ruwen man als ik kunnen trouwen-" „Eva is keurig opgevoed, al is de dominee maar weinig rijker dan ik", vertelde hij zichzelf. „Ze zou nooit van me kunnen houden, en, al deert ze dat wel, dan zou zoon huwelijk haar niet gelukkig maken. Iedereen zou ervan opzien als juffrouw Eva trouwt met Maarten de Roever. Zij heeft er geen schuld aan. Haar warme hartje maakt haar aardig en vriendelijk, maar ze weet niet hoe moeilijk het voor mij is om mijn gevoelens te verbergen." Bij zijn aankomst op de boerderij, liep Maarten door den koeienstal. Hij be keek elke koe afzonderlijk en onder vroeg eiken man naar de onderdeelen van den arbeid. De koelers werden onderzocht en de melk gekeurd. Alleen de uiterste aandacht voor zindelijkheid en orde maakte het Maarten mogelijk" om het groote publiek te bedienen. Ten slotte begaf hij zich naar het huis, want hij gebruikte daar eiken dag om vijf uur de thee met zijn baas. Jacob Brakman, de eigenaar van „Het Zwarte Paard", was een 60ort heereboer. Hij was een klein mannetje, en in vroeger tijd, toen hij nog naar de markt in Hontersberg ging, placht men te zeg gen. dat hij de kleinste boer der huurt was. Sommige menschen hadden gezegd, dat hij tevens de „gehaaidste" was. In goede of 6lechte tijden, altijd slaagde Jacob erin, winst te maken, want hij was een uitstekend kenner van melkvee. Jacob was een gezonde man met een gladgeschoren gelaat; soms, bij helde/ licht, zag hij eruP alsof hii geen haar op het hoofd had. Rond zijn mond la gen eenigszins strakke lippen, zijn oogen waren helder en verstandig. Toch was hij vriendelijk, zooals Maarten zeer goed wist. Bovenal was hij rechtvaar dig. Hij leefde als een teruggetrokken kluizenaar. Juffrouw Janna, die voor meneer Brakman zorgde, bracht thee met brood binnen, en hij en Maarten gingen zit- ten. Maarten maakte eenige opmerkin gen over het vee en Jacob knikte zwij gend. Hij was nooit een spraakzame oude man, maar heden was hij onge woon stil. Pas nadat zij thee gedronken hadden, zei hij iets van belang, en zijn eerste op merking was toen als een pistoolschot. „Ik doe de boerderij van de hand, Maarten." Maarten' keek verwonderd op. „Hot het spijt me om dat te hoo ren, meneer," zei hij. Weer zwijgen. Daarop: „Herinner je je mijn nicht. Nora?" „Ja meneer. Ze was de voorlaatste Kerstmis hier. maar ik geloof niet dat ik ooit met haar gesproken heb." „Het is een aardig meisje", merkte de oude Jacob op. „Haar vader was mijn broer en hij had een boerderij in Hol land en deed het niet kwaad. Hij is nu achttien maanden geleden gestorven en zijn vrouw stierf vóór hem. Zij is nooit een vrouw geweest die je handig zou noemen. Eén beetje teveel op zich zelf gesteld, naar mijn meening." De oude man gaf Maarten wat tijd om deze feiten te venverken, voordal hij vervoglde: „Nora is op een boerderij opgevoed en ze kan even goed als jij en ik over de koeien meepraten. Den laalsten tijd heeft ze op een advocatenkantoor in de stad gewerkt en dat leven bevalt haar niet. Haar gezondheid is niet zooals het behoort daarom ga ik eens een ver andering in de zaken hrengen." Maarten stanrde hem nog steeds ver baasd aan. Wat kwam er nu? „Zij" is vijf-en-twintig en het wordt tijd dat ze eens aan de toekomst gaat den ken. Ik zal haar een mooie kans geven, omdat zij het eenige familielid is, dat ik over heb. Ik ga haar de eigenares van deze boerderij maken. Zij zal er mee om mogen gaan, alsof alles van haarzelf ^as, en als zij een klein beetje verstand toont, zal-het eens haar volle eigendom worden. Ik ben niet van plan om te wachten tót ik dood hen dat is niet eerlijk tegenover de jeugd." Maarten sloeg het sterke, bleeke ge laat zwijgend gade. „Je zult haar orders in ontvangst, moe ten nemen Maarten," vervolgde de oude Jacob „En dan is er nog iets anders. Ik zal ronduit met je spreken. Maarten, en je moet er niet hoos om worden. Nora is een knappe jonge vrouw, en als jij en zij iets voor elkaar gingen voelen en het zou iets worden, zou mij dat groot ge noegen doen." „Ik ben bang. dat dat in het geheel jiiet „In het geheel niet waarschijnlijk is? Daar ben !k niet zoo zeker van. Maar dat is jouw zaak en de hare, niet die van mijl Ik ga op reis." „Op reis?" riep Maarten. „Ja! Ik heb altijd wat meer van de wereld willen zien," zei de oude Jacob grinnekend „En nu smeer ik hem! Ik ga een kijkje nemen in Egypte. Ik wil de pvramiden zien en Paiestin^! Mis schien ga ik ook naar Indië en China, en keer ik over Amerika terug. Maar dat zullen we wel zien. Misschien krijg ik er genoeg van." Weer viel er een stilte en Mi dacht aan de verandering, die dit i leven brengen zou. „Wanneer gaat dit nieuwe pk ginnen?" vroeg hij. „Morgen!" gaf de oude man k nen. „Ik heb mijn passage al hesp en mijn paspoort is in orde. Ik vi 's morgens en ontmoet Nora op to tion in Amsterdam. Zij is dan o[ hierheen om mijn plaats over ten Ik wil haar aankomst hier niet al ten, omdat ik wil dat zij de zaal standig overneemt, en zich niet I den voelt door mijn aanwezighe! zal hier tegen één uur aankom# is alles, en ik ben blij, dat bet m het hart is! Ik zou graag willen, met de brik naar Hontersberg c'> haar van het station te halen, M* Haar trein komt om half één binn Hoofdstuk ITT. De eerste botsing De predikant van Langeveld een auto die hij twee jaar gelede: twee honderd gulden had gekocht neer Eva baar vader naar verse! de deelen van de gemeente reed, ten de dorpsbewoners er vol naar te staren en zich af te vra# lang het ding nog zou loopen. (Wordt ven

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2