Tegenaanval aan het front in N.-Afrika Ruimte voor volkstuinderij Inkrimping der bloemkweekerij De kaspositie van het Rijk KLOMPERTJE Rijk stelt nieuwe complexen ter beschikking Troepen der V.S. in Suriname Geen Kerstboomen- schaarschte Nieuwe aanvallen op alle fronten met 30 a 45 procent BEWAART HET PAKPAPIER! Prof. Goedewaagen naar Weenen VIJFTIG K.M. VOOR MOSKOU De Commissaris der provincie Utrecht Het model der extra- brandstofbonnen MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME RADIOPROGRAMN PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 27 NOVEMBER ZÓNE DER OPERATIES. 26 Nov. (Stefani). Een speciale correspon dent van'Stefarji aan hét front in Noord-Afrika meldt: Italiaansche en Duitsche gemoto- i riseerde colonnes hebben eeD nieu we manoeuvre ondernomen waarbij zij de stellingen van den vijand zijn binnengedrongen. Het aantal gevan genen stijgt voortdurend. Het mee- rendeel bestaat uit Zuid-Afrikaners en Nieuw-Zeelanders. Volgens den Dienst aus Deutschland hebben de puitsch-Italiaansche troepen het initiatief overgenomen. De Engel- sche berichtendienst geeft zelfs als zijn meaning te kennen, dat Generaal Rom mel den kern van zijn troepen en ma teriaal nog niet in den strijd geworpen heeft. Daarom verwacht men eerst thans den grooten Duitsch-Ttaliaanschen aanval. JialiaanSch weermachts- bericht Het. 542ste communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt: ..In den grooten. bewogen slag in de Marmarische woestijn, die reeds langer dan een week onafgebroken voortduurt, leveren de moedige, onvermoeibare strijdkrachten der spil hevige en s'icces- volle gevechten In den centralen sector zijn de vijandelijke afdeelingen. die in een zak ten Zuiden van Sidi Rezegh in gesloten waren vernietigd Bij de meer dan 5.000 krijgsgevangenen, die tot dusverre in de concentratie kampen geteld zijn. bevinden zich behalve generaal Sperling, comman- - dant van een pantserbrigade -ook 1 generaal B. F. Armstrong, comman dant van een brigade der eerste Zuid-Afrikaansche divisie, twee Amerikaansche waarnemers en ver scheidene Engelsche en Amerikaan sche journalisten. Aan het front van Solloem zijn alle hardnekkige aanvallen, door drie vij andelijke divisies ondernomen op de door <£e divisie Savona bezette stellin gen, gebroken door den taaien tegen stand onzer troepen. De aanvallers le den opnieuw bloedige verliezen en kon den geen enkel succes behalen. Meer dan 20 pantserwagons werden vernield en talrijke beschadigd. Een vijandelijk vliegtuig werd door het afweergeschut neergehaald. Een door ons ondernomen ontlastings actie heeft reeds zichtbare resultaten In den nacht van 24 op 25 November zijn vijandelijke afdeelingen. die de ves ting Bardia waren genaderd, met zware verliezen teruggeslagen. Te Tobroek hevig artillerievuur aan weerskanten. Twee Engelsche vliegtui gen zijn door het geschut van de divisie Trento neergeschoten De Italiaansch Duitsche luchtmacht was den eeheclen dag zeer bedrijvig. Concentraties van gemotoriseerde striidmiddelen .ravitail ieeringscolonne9 en plaatsen, waar vliegtuigen verspreid stonden opgesteld werden op doeltreffende wijze bestookt ipe» bommen en machinegeweervuur. Onze bommenwerpers hebben een Britsehen jager neergeschoten. Op 2-3 en 24 November heeft de Duitsche lucht macht in totaal 26 vijandelijke toestel len neergehaald, waarvan 2 werden ge noemd in het weermachtsbericht van gisteren. In het woestijngebied is de Oase Dzjalo na verbitterden tegenstand van ons geïsoleerd garnizoen bezet door sterke vijandelijke strijdkrach ten. die zware verliezen aan men- schen en materiaal leden. Dbze vij andelijke gemotoriseerde colonne wordt voortdurend door onze vlieg tuigen bestookt met bommen en mi- traiileurvuur. Wederom zijn 15 voertuigen in brand geraakt en een vijftigtal beschadigd Een onzer vliegtuigen werd bij een ver kenningsvlucht boven de oase door drie Blenheims aangevallen en schoot er een van neer. Vijandelijke vliegtuigen hebben bom men laten vallen op Benghazi: er zijn slechts 2 slachtoffers, terwijl de schade van weinig beteekenis is. In Agedabia ondernamen twee Britsche vliegtuigen een aanval in seheervlucht. Een werd door het plaatselijke af weergeschut getroffen en viel brandend neer. Een onzer duikbooten is niet np haar basis teruggekeerd. Oost-Afrika In Oost-Afrika bedrijvigheid der wc- derzijdsche artillerie bij de steunpunten Tsjelga. Walag en Tsjertsjcr, alsmede hotsingen tusschen vooruitgeschoven af- deelinge_n, waarbij de vijand aanzien lijke verliezen leed. De batterijen van Gondar hebben En gelsche doorbraakpogingen, welke door pantserwagens gesteund werden, ver ijdeld. Tien pantserwagens werden ver nield, verscheidene andere door onsj welgericht vuur getroffen." BINNENLAND SEDERT het uitbreken van den oorlog is de particuliere teelt van groenten en aardappelen in de zgn. volkstuinen na tuurlijk in bijzonder sterke mate ter hand genomenDit gaat zoover, dat waar tncn bloemen was gaan kweeken. deze kweek wordt ingeperkt en alle aandacht aan den teelt van voedingsgewassen wordt besteed. De omstandigheden leidden er echter toe, dat de belangstelling op dit gebied sterk is gestegen en dat er zooveel lief hebbers zijn voor een tuintje om zelf groenten en aardhppelen te verbouwen, dat alle direct beschikbare grond in beslag is genomen en er naar een oplossing moet worden gezocht. De overheid wil trachteii aan deze moei lijkheid tegemoet te komen en wel op de volgende wijze: In samenwerking met het Alge meen Verbond van Volkstuinders- vereenigingen in Nederland, dat is aangewezen als de landelijke orga nisatie, waarbij alle volkstuinders zich zullen hebben aan te sluiten, zullen onder leiding van de directie van den landbouw in de onmiddel lijke omgeving van de daarvoor in aanmerking komende gemeenten be langrijke volkstuincomplexen wor den aangelegd. Deze volkstuinen zullen een uniforme grootte krijgen van ongeveer 2 are én voor tenmin ste de helft met aardappelen moe ten worden beteeld, op de andere helft van het tuintje dienen uilslui tend groenten te worden gekweekt. De volkstuincomplexen zullen, ge heel compleet aangelegd met paden en afwateringsmiddelen en niet geploegde en geëgde tuintjes, aan het Algemeen Verbond (of de bij deze organisatie aan gesloten plaatselijke verceniging van volkstuinders) ter uitgifte en exploitatie worden overgedragen. Het Algemeen Verbond zal zorgen Voor de voorziening van het benoodigde pootgoed en zaai zaad of plantmateriaal en zoo mogelijk ook van gereedschappen. Daartegenover zullen de huurders van de tuinen de verplichting Jiebben om, naast de slipte betaling van de huur penningen en andere exploitatiekosten (welke zoo laag mogelijk zullen worden STOCKHOLM, 26 November. Reuter meldt, dat het eerste con tingent Amerikaansche troepen in Paramaribo is aangekomen. gehouden), zich bij de keuze der gewas sen en het betelen van den grond te richten naar de aanwijzingen, welke door of vanwege het Algemeen Verbond zullen worden gegeven. Voor een goede voorlichting van de volkstuinders zal door middel van lezingen, het beschik baarstellen van een handleiding, enz.. worden gezorgd. De rijkstuinbouwconsulenten.vhun as sistenten, de tuinbouwonderwijzers cn tuinbouwvakonderwijzer9, zullen mede- helpen om de ontworpen plannen te doen slagen. Met de uitvoering dezer plannen is reeds begonnen. Er zal naar worden ge streefd om de eerste complexen tijdig in het voorjaar voor het betelen gereed te maken. Zij. die voor het huren van een dcrgelijken volkstuin in aanmer king wenschen te komen, kunpen zich schriftelijk aanmelden bij de admini stratie van het Algemeen Verbond van volkstuinders vereenigingen in Neder land. Generaal Vetterstraat 32. Huis, Amsterdam (West). 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. Naar aanleiding van het bericht, waarin- mclding wordt gemaakt van de vele en belangrijke bestellingen van kerstboomen, die de Veluwsche kweekerijen reeds bereikten, verne men wij nog van bevoegde zijde, dat het aanbod dit jaar door de omstan digheden niet noemenswaard beïn vloed zal worden. Wel bestaat er een kap verbod voor verschil lende soorten hout, maar zooals bekend, is de kerstboom voornamelijk een kweekproduct. Daar de aanplant normaal is-geweost, zullen de kwee kerijen ook wel in staat zijn aan normale aanvrage te voldoen. Wat de kerstboomen afkomstig uit bos- schen betreft, deze komen meestal uit per- ceelen, die uitgedund worden. Deze uitdun ning blijft noodzakelijk met het oog op den groei van het overige hout, zoodat ook in ilit opzicht geen belangrijke vermindering van het kwantum te verwachten valt. Mis schien. dat er dit Jaar wat minder groote kerstboomen aan de markt komen. Toe valligerwijs valt dit echter samen met de meerdere vraag naar de kleinere boomen De kleine handelarbn, die vooral in de groote steden een aprdig debiet hebben met den verkoop van kerstboomen, kun nen binnenkort dus weer beginnen met het daaronder aanbrengen der kruishouten. Duitsch legerbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 26 Nov. (D.N.B.). Hei opperbevel van de weermacht deelt mede: lil den centralen sector van het Oostelijk front hebben onze aanval len van gisteren een aanzienlijke ter reinwinst opgeleverd. Twee Sovjet oorlogsschepen zijn op een Duitsch- Finsche mijnversporring geloopen en na hevige ontploffingen ondergegaan. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht overdag en des nachts havenwerken en vliegvelden in het Zuidwesten en Zuidoosten van het Britsche eiland bestookt met bom men van zwaar kaliber. Bij de succesvolle verdediging van een convooi tegen een aanval van Britsche motortorpedobooten is een Duitsch patrouille-vaartuig door tor pedotreffer© gezonken, de bemanning is gered. In Noord-Afrika heeft de tegenaan val der Duitsch-Italiaansche trejepen nieuwe successen gebracht. De stellin- gen aan het front van Solloem wer den in weerwil van vijandelijke aan vallen gehandhaafd. Nieuwe uitvals- pogingen der bezetting van Tobroek zijn mislukt. Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, heeft de Britsche vloot de laatste dagen weer zware verliezen geleden. Behalve dat, zoo als in het weermachtbericjit van gis teren gemeld is, een vrij groot Britsch oorlogsschip door een lucht- torpedo getroffen was, heeft voor Sol loem een Duitsche duikboot onder he vel van den eersten luitenant ter zee Freiherr von Tiesenhausen een Britsch slagschip aangevallen en een zwaren torpedotreffer toegebracht. Voorts heeft een duikboot onder be vel van den eersten luitenant ter zee' Mohr op den Atlantischcn Oceaan een Britschen kruiser der Dragon- klasse tot zinken gebracht. Van het front bij Moskou wordt' in toenemende mate het overloopen van bolsjewisten gemeld. Om tegen deze crisis op te treden, heeft de re- seering-Stalin aanleiding gevonden, in een nota te berichten over wreed heden van Duitsche soldaten, tegen over gevdngen genomen bolsjewis ten gepleegd. De Duitsche weer macht en de naast haar' strijdende verbonden troepen zien met de diepste verachting neer op dergelij ke valsche berichten, waardoor het beestachtige optreden van bolsje wistische horden verbloemd en haar gcvechtsmoraal vergroot moet wor den. 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. In aan sluiting op de reed6 eerder bekend ge worden plannen tot inkrimping van de bloemkweekerij, teneinde grond vrij te maken voor den verbouw van tuinbouw producten, kan thans worden medege deeld, dat de inkrimping zal worden toegepast op basis van het teeltrecht, zooals dit op het einde van dit jaar zal luiden. Voor open grond wordt de inkrimping gesteld op 30% voor alle bedrijven. Voor glascultures op 45% van elke categorie glas voor bedrijven, die op 31 December a.s. van kassen en bakken tezamen meer dan 50 M2 teeltrecht bezitten. Bedrijven, die op het einde varl het jaar minder teelt recht aan glas hebben dan 250 A/2-, behoe ven hun glascultures dus niet in te krim pen. Men zal verplicht zijn op de door de in krimping vrijgekomen oppervlakten war- moezerijgewassen cnlof vroege aardappe len met nacultuur te telen. Voor open grond gaat de inkrimping in op 1 Januari 1942, voor glascultures eveneens op genoemden datum, doch 6lechts voor 20%, daarna geleidelijk tot 1 April nog eens 25%. Verdere, vrijwil lige, inkrimping, waarvoor vergoeding door de Nederlandsche Sierteeltccntrale kan worden gegeven mits do kweekers op deze gronden groenten zullen telen, is mogelijk. 's-GRAVENHAGE. 26 Nov. Aange zien bij de viering van het Sint Nicolaas- feest de wijze van verpakking van ge schenken steeds een belangrijke rol speelt en daarbij meestal veel papier wordt gebruikt, doet het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen een dringend beroep op alle Nederlandsche gezinnen, om het papier, de doozen e. d. niet weg tc werpen of te vernietigen, maar zorgvuldig cn droog te bewaren en af te geven aan een der door genoemd Rijksbureau erkende kleinhandelaren. Een extra-hoeveelheid oud papier' en karton zou voor de Nederlandsche pa pierindustrie, die dringend om grond stoffen verlegen zit, het mooiste Sint- Nicolaas geschenk zijn' 's-GRAVENHAGE 26 November. Op uitnoodiging van de Rijksregeering en den Rijkscommissaris vertrekt de secre taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr T. Goedewaagen, naar Weenen ter bij woning van het Mozartfeest, dat acht dagen zal duren en 27 concerten, opera voorstellingen en uitvoeringen zal om vatten. Prof. Goedewaagen wordt ver gezeld door den heer J. G. Goverts. hoofd van de afdeeling Muziek'in zijn departement. Reeds eerder zijn de bekende Neder landsche kunstcritici Herman Rutters en L. G. M. Arntzenius en de componist Henk Badings ter bijwoning van het Mozartfeest naar Weenen vertrok ken. In harden moeizamen strijd zijn de Duit sche troepen tot op 50 K M. ten N.W. van Moskou omgerukt, zoo luidde het weer machtsbericht van 24 November. Na verbitterde gevechten is daar de stad Solnetsjnogorski door pantsertrocpen ge nomen. Op 50 K.M. voor Moskou woedt de strijd dc val van de stad wordt voorbereid Straks zal ook dit bolwerk van het bolsjewisme vallen en zal wederom een bron van ellende blootgelegd worden. Verhongerde gemartelde burgers zullen onmiddellijk hulp noodig hebben- Hier is werk te doen voor de ambulan ces. Laat Nederland ook zijn deel hebben aan dezen menschlievenden arbeid. Steunt de Nederlandsche Ambulance en stort, uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op giro-rekening 8760—0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. DE nieuwe commissaris der provin cie, de heer W. B. Engelbrecht, die zooals men weet, kort geleden als zoo danig géinstalleerd werd, heeft een groot deel van zijn leven in den con- söulairen dienst doorgebracht. Op 11 Augustus 1881 te Batavia geboren, als zoon van wijlen mr. W. A. Engel brecht, oud lid van den raad van Ne- derlandsch-Indic, bezocht hij de lagere school en het gymnasium Willem III, te Batavia en daarna het gymnasium te Delft, waarna hij nog een handcis- school afliep en een specialen cursus volgde voor den consulairen dienst. Na in 1902 met goed gevolg het eer ste ®examen voor den consulairen dienst te hebben afgelegd, begaf do heer Engelbrecht zich naar Engeland, alwaar hij een 3-tal jaren werkzaam wa6 aan de consulaten te Cardiff en Newport, alsmede aan het consulaat- generaal te Londen. Als eerste candidaat van zijn exa menjaar werd de heer Engelbrecht in 1905 benoemd tot leerling-consul te Hamburg. Hij bleef aldaar tot 1907 en was vervolgens eenigon tijd werkzaam aan het departement van buitenland- sche zaken. In. 1908 was hij nogmaals eenige maanden aan het consulaat- generaal te Hamburg werkzaam en aan het einde van dat jaar legde hij met goed gevolg het examen voor vice- consul af, waarna hij te Antwerpen werd geplaatst. Van 1900 tot 1911 was de heer En gelbrecht vice-consul te Hamburg, wellue post hij verliet, toen hem in September 1911 een dienstreis naar Bulgarije werd opgedragen. Na afloop ciaarvan verkreeg hij een. korte zen ding naar: Birma. In 1913 was de heer Engelbrecht tijdelijk zaakgelastigde te Bangkok en van 1914 tot 1918 belast met de waarneming van het consu laat-generaal te Santiago, welke zen ding als voorbereiding diende voor de vestiging van een gezantschap in Chili. Na aankomst van den eersten Nederlandschen gezant te Santiago, verkreeg de heer Engelbrecht de op dracht zich naar Caracas te begeven teneinde te onderhandelen over het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen ons land en Venezuela, welke onderhandelingen tengevolge hadden het door hem met den Venez<plaan- schen minister van buitenlandsche za ken ter zake geslopen verdrag. In 1921 niet verlof naar Neddrland terugge keerd, verkreeg hij al spoedig opdracht om te Madrid te gaan onderhandelen over de sluiting van een handelsac- coord. Na afloop van die zending werd de heer Engelbrecht benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister in Chili, waar hij tot 1926 bleef. In December van 1926 volgde zijn be noeming tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Polen, aan welke zending een einde kwam als gevolg van de crisis. Uit bezuinigings overwegingen werd het gezantschap te Warschau opgeheven. Aan den heer Engelbrecht werd se dert dien een wachtgeld toegekend. Blijkens een advertentie in ons blad van gisteren, zal de heer Engelbrecht morgenavond halfacht in Tivoli te Utrecht belangrijke mededeelingen doen. Op dez,e N.S.B. vergadering spreekt tevens de plv.v. leider der N.S.B., de lieer C. van Geelkerken. 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. Het is ge bleken, dat er eenig misverstand bestaat ten aanzien van het model van de rantsoenbon nen voor vaste brandstoffen, welke, zooals bekend, worden uitgereikt aan personen, die recht hebben op een extra rantsoen vaste brandstoffen, alsmede aan kleinverbruikers in de groepen.b, c en d. Deze bonnon dragen den opdruk: „Brand stoffen dén eenheid" en hebben een grijs groene kleur Hiernaast zijn de zoogenaam de periodebonnen 'i gebruik, die als opdruk de woorden: „brandstoffen één eenheid le periode, 2e periode" enz., dragen en die even eens een grijs-groene kleur hebben. Ten ein de een duidelijk onderscheid te scheppen tus schen de rantsoenbonnen cn deze periode bonnen, zijn de nieuw uit te reiken rantsoon- bonnen thans voorzien van een witte streep die ongeveer ter hoogte van het woord „één eenheid" over de gchecle breedte van de bon loopt. De oude rantsoenbonnen, welke niet van deze witte streep voorzion zijn, blijven ech ter eveneens geldie zoodat dus alle rantsoen bonnen gemerkt met de woorden „brandstof fen één eenheid", onafhankelijk van het feit, f zij al dan niet van een witte streep voor zien zijn, elk recht geven op het koopen van vaste brandstoffen. AMSTERDAM, 26 Nov. De jongste week staat van le Nederlandsche Bank geeft, zoo. als trouwens verwacht k.i worden, minder groote mutaties te z n dan zyn voorganger Het tegoed van h _t Rijk by de Bank is van 46.239.000 verminderd tot 10.667.000, waai uit blijkt, dat dc schatkist reeds weder haar saldo bij onze centrale credietinstelhng heeft a ingesproken. De cyfers, weergevende de kaspositie van hi Rijk, doen uitkomen dat in dc periode van 15 "ovember tot 2! November het bedrag aan uitstaande schat kistpronussen^ is afgenomen met omstreeks f 32.000.000, zood'l in totaal volgens de laatste opgave aan schatkistpapier staat 1.584.849.000. De hoogste stand in zake het in omloop zijnde schat., stpapier werd volgens dc cijfers van 's Rijks kas aan getroffen op 7 October met een bedrag aan biljetten en promessen van \1.885.506.000, zoodat per 22 Nov, voor ruim SOO.OOO.OOO aan schatkistpapier is afgelost. De Invloed van de uitgifte van de pet. staatsleening komt hierin goed tot uitdrukking. Per November had de schatkist nog voor f 6.000.000 aan daggcldleeningen uitstaan. Waar de staat in de komende maand over belangrijke bedragen de beschikking moet hebben, lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat de agent van het ministerie van Financiën eer lang de afgifte van schatkistpapier zal her vatten. Ten aanzien van dc verhouding tot het bu tenland, kan dienen, dat de buitenlandsch wissels met ongeveer 30.000.000 zijn ge stegen tot ruim f 800.000.000. Daartegenover echter zijn de diverse rekeningen aan de debetzyde van de verkorte balans verminderd met ongeveer 14.000.000, tot omstreeks 1 153.000.000, 7.oodat het tegoed van het bu tenland er saldo met ruim 16.000.000 i aangegroeid. In verband met de diverse mu taties is het bedrag aan in omloop z'y'nd bankpapier met 18.000.000 gestegen tot niet minder dan 1.988.332.280. Het beschikbare metaalsaldo is daarbii onveranderd gebleven UITGEBREID DIEVENCOMPLOT HUIZEN, 26 Nov. De politie te Hui zen heeft in de laatste dagen eenige be langrijke arrestaties verricht. Allereerst werd aangehouden zekere K. V., op het oogenblik, dat deze een uit elkaar ge haalde fiets wilde wegstoppen. Hij bleek de fiets gestolen te hebben, samen met zekeren J. B,. die eveneens werd aange houden. Een onderzoek wees uit, dat zij in de laatste weken vele fietsen hadden ge stolen, waarvan de frames, banden on wielen op vele plaatsen werden achter haald. Voorts bleek dat V. ziph met ze keren P. L. had schuldig gemaakt aan diefstal van kazen uit een tramwagen te Huizen. P. L. werd te Wieringen aange houden en naar Huizen overgebracht, V. bleek de kazen verkocht te hebben aan \V. R.. vrachtrijder bij de A.T.O., die talrijke diefstallen bleek gepleegd te hebben uit hier aankomende zendingen. Ook R. werd aangehouden. Tenslotte werden bij V. thuis nog in beslag genomen 40 pond vleesch van een pas geslachte koe en een aantal onge stempelde kazen. Het onderzoek wordt voortgezet. V ONDER ons al te zeer te verdiepen in de oorzaken hebben we te erken nen, dat geleidelijk is ont6taan het geld of kapitalistische stelsel, hetwelk tot voor kort practisch de geheele wereld beheerschte. Dit stel6el, dat al dan niet in monster verbonden georganiseerd, gebaseerd is op egoisme en hebzucht, welke slechte eigenschappen op hun beurt weder sluwheid en harteloosheid ontwikkelen werd oorzaak van karakterverwording, wangunst, haat ep vijandschap onder en tusschen schier alle volken der aarde. Het menschelijk geweten, 'waarmede de Goddelijke Wil tot eenvoud, moed, openhartigheid, trouw en sociale recht vaardigheid on6 het zuiverst en duide lijkst wordt geopenbaard, werd geweld aangedaan en tot zwijgen gebracht. Dit stelsel vereenzaamde de nicn- schen, vervreemdde hen van elkaar, noodzaakte hen individualisten te wor den, deed algemeen de stelling" ieder voor zich en God voor ons allen" ingang vinden en bracht hen tot klassenwaan en standenwaanzin. Het onderdrukte of... exploiteerde steeds meer alle he tere gevoelens, waarvoor als voorbeeld kunnen dienen de veelomvattende be grippen „Vaderland" en „Vaderlands liefde". Vaderland wat is dit vaderland, waaruit bestaat het., wat is het, dat het aan ons hindt, dat het ons tot zich trekt? Het bestaat uit Volk en Bodem, doch in de eerste plaats uit het volk, waartoe wij hehooren, welks taal wij spreken, waarmede we met de banden van het bloed zijn verbonden en waar mede we tot een groote familie zijn sa mengegroeid. Vaderlandsliefde beteekent dus In hoofdzaak liefde tot liet volk, welk volk niet uitsluitend bestaat uit de nu leven de, doch voor een groot deel werd ge vormd door de ons vóórgaande en ver der wordt gevormd door de ons vol gende generaties. Liefde houdt in verantwoording, zoo dat zuivere Vaderlandsliefde samengaaj met goeddoorvo.elde medeverantwoor delijkheiri tot het verzekeren van een mensch waardig bestaan van iederen volksgenoot en een toekomst voor de komende generatie. Vaderlandsliefde leidt dus tot eensgezindheid, weder zijdsch begrip, saamhoorigheid en &e nieenschapszin. Deze begrippen liggen niet in de lijn van het in wezen joodsche kapitalisti sche stelsel, welk stelsel alleen kan heerschen over een verdeeld volk. Teneinde deze verdeeldheid te bevor deren en te onderhouden werd de demo cratie als een machtig hulpmiddel her kend. Immers, waarmede kon men de massa beter machteloos houden? He' volk zoogenaamd zijn eigen leiders la ten kiezen en het daarmede tot partij- orrning brengen; iedere partij zijn eigen pers en zijn eigen geestelijke waarden. De democratie met al haar prachtige leuzen bleek een instrument te zijn dat het kapitalisme als een ware irtuoos wist te bespelen. De resultaten hebben we ook in ons land loeren kennen: tegenover ongeken- den rijkdom en weelde van weinigen de schrijnendste armoede cn ellende van zoovelen; een leger werkloozen, geestc- 157. Maar het moest een groei heim blijven, zei de koning, nood. Klompcrtje was niet vi om wat hij hier te hooren zou ii\ zoo maar uit tc bezuincn. Een Holland sche iongen kan op zij zwijgen als een graf. 158- Wat deed die koning Mam XIII geheimzinnig. Het was zckei heel gewichtigs. Ja hoor. daar k het al. Ktompertjc moest eeheimt pieren gaan halen, papieren, die heel bejpngrijk waren, want de h drukte hem op het hart, ze aan mand anders tc geven, dan non VRIJDAG 28 NOVEMBER HILVERSUM I. 415,5 M. 7.15 Gi ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 muziek. 8.00 BNO: Nieuwsbericht» Ochtendgymnastiek. 8.45 Gram.muiii Voor de huisvrouw. 9.20 Grnm.muziti Voor de kleuters. 11.20 Sylvcstre-tri» Orgelconcert *n solist. 12.25 Voor d( 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- nomische berichten. 13.00 Amusement! 13.45 Gram.muziek. 14.00 TTaarlcmki kestvereeniging. Ca. 14.50 Gram.mm 15.10 Ilaarlemsche Orkestvereeniginj liste. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Giam, 17.15 BNO: Nieuws-, economische ea berichten. 17.30 Voor de jeugd. 7.45 concert. 18.10 Sportwetenswaardi- 18.30 De Ramblers. 19.00 Actueel 19.30 Derde en vierde acte van de „La Bohème" (opn.). (Vanaf 20.15 allti de Radio-centrales, die over een li)i ding met de studio beschikken). 20.30 muziek. 20.45 Causerie. 21.00 Klsu Beeck en zyn orkest. 21.30 Gram. 21.45 BNO: Nieuw sfoerichten. 22 00 Engelsche uitzending: „Eoconomic from Holland" of Grarn.muziek. 22 roeporkest (opn.). 22.5524.00 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—i Hilversum I. 8.45 Grarn.muziek. 10.0! genwyding. 10.15 Zang met pianobepd 10.40 „De straten van Rotterdam' Graoi.muziek. 12.00 Ensemble Oskar 12.45 BNO: Nieuws- cn economisch* ten. 13.05 Luchtig middagprogrammi Voor de vrouw. 15.45 De Romancers list. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gramz 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en berichten. 17.30 De Melodisten. soli gram muziek. 18.30 Onze volkshuisfci 18.45 Grarn.muziek. 19 00 Actueel t 19.30 Grarn.muziek. 19.45 Reportagt ,Der Zigeunerbaron", operette (opn) Causerie „Welke boeken koopen wij a.s. feestdagen voor onze kinderen vi 18 jaar". - 21.'l5 Grarn.muziek. 21.45 Nieuwsberichten. 22.00 Gram.iruziek. 22.15 Avondwyding. 'lijke en lichamelijke verzwakkir. verschrompeling van fierheid en' waarde; haau wangunst en wanfrc onderling: een geweldige steeds pit de staatsschuld, waardoor reeds nu beschikt over de middelen van volgende generatie, terwijl we Hie ratio d'us onze kinderen gee kele toekomst meer konden hiedft ploitatie van godsdienst en kerker. Tegen dit stolsel nam het' Natie Socialisme stelling en is door het talisme en haar satellieten herken haar doodsvijand. Thans heeft dit. kapitalisme, da! geïis haar eigen woorden zelfs den vel in eigen persoon tot hondgenoo kiezen wanneer het er om gant ht tionaal-Socialisme to vernietigen. N'ationaal-Socialisme nadat de delen boycot, terreur, broodroof, dachtmaking en laster faalden - oorlog verklaard en vecht op lev?: dood om te trachten haar hestan rekken. Hoewel een groot deel van ons verhlind door jarenlange valsche lichting-en ophitsing, zijn juiste lio'j nog niet hccfl kunnen lippalen. 'iet toch steeds tot breedere lagen dat on zo plaats niet is aan de zii'i' et uitbuitende cynisch hartelno:' nitalisme, doch -aan de zijdp Duitsrhland, dat strijdt voor een P Europa, waarin nationaal fatsoen heerschen en waarin de volksrhM den weder zullen worden ontvvikkf' verzekerd. W. KOOMEN SPEELDE SIMULTAAN ..E* hef

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2