STADSNIEUWS jSSÜÊÈ Ik'UI Ëïmm e Winterhulp zal slagen Werkverruiming GRAND-THEATRE Uwdrts Paard" De heer C. Piek: khanclel G. G. VEENENDAAL Nijverheidsonderwijs i. m voorheen en thans De zwarte handel Burgerlijke Stand Denkt U er om?? JAN KLAASSEN GENEEST DEN ZIEKEN KONING Voerman verleende geen voorrang KENNISGEVINGEN Een arrestatie GLASTRA'S VISI 5CHHANDEL KLASSIEK EN MODERN MASSON DE PARIS tHoeve ÏINA 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 27 NOVEMBER 1941 et Grand Theatre heeft gister- nd de heer C. Piek, directeui'-ge- van de Winterhulp Nederland, •eedvoerige uiteenzetting gegeven idgeen door de W.I-LN. in het jp seizoen tot stand gebracht Deze rede, die het karakter droeg n openbare verantwoording, werd •le cijfers en feiten geschraagd, provinciaal-directeur van de Utrecht, de heer B. J. E. de opende den avond. Hij schetste celnopen jaar als een periode rijd. Velen toonden nog niet te be- i waar het werkelijk om gaat. an. zoo zei hij, de Winterhulp niet uiig vergelijken met andere liof- iridsinstcllingen. De Winterhulp and wijkt daar reeds van af door n werkwijze. Zij beoogt immers niecnschaps7.org, welke verkregen door individucele hnlpvaardig- p een basis van nationale saam heid. besluit deelde de heer de, Blank lat deze maand ten behoeve van ivincie Utrecht ƒ55.000 was ont- De volgende maand mag een ing van /SO.OOO tegemoetgezien olgensbetrad de .heer Piek het n tol het houden van zijn rede. >as vrijwel gelijkluidend aan die, hij enkele weken geleden in ii hield. Daar wij van deze uit- •ing toentertijd een uitvoerig ver- r.hrachten zullen we ons ditmaal en tot een herhaling van de he kste punten. ker ving aan met nog eens te be- dat de W.IT.N. er is gekomen op andsch initiatief. Voor de organi- aarvan heeft men graag gebruik kt van bef voorbeeld, van de tech- ervaringen, in Duilschland. Er in ons land 8100 sociale instel- Men mocht hieruit afleiden, dat fdadigheid, in het algemeen op Ihie mag rekenen bij ons volk. Diiwwerk der W.H.N. nu, wilde ptrékken met behoud van wat in e eeuwen gegroeid was. De bcdoe- as dus. dat men elkaar de hand iken. Do heer Piek ging van het nnt uit, dat de organisaties wei aren in den vorm, waarin zij hun erking zouden willen aanbieden, er bleek ontzaggelijk veel-wan- te hcerschen. Uit gezaghebben- ioikI durfde men zelfs te yerkla- iiëver de chaos, dap niet de Win- in zee". En er waren diaco die hun bedeeling introkken, er bleek, dat gezinnen door de geholpen waren. „Wij hebben kelijke liefdadigheid nimmer op- len zetten", aldus spreker. „ïnte- •I: ik kan bewijzen, dat ik ge- heb om de gevolgen van het col- fbod voor de kerkelijke liefda- op te heffen", moest de W.H.N. dus weldra ont- n. dat cr hard. hetl bard gestre- oest worden. Wie beseft, dat ook de roem van ons volk niet slechts verleden gezocht moet worden, niet in de toekomst, maar in het staat midden in de sfeer, waarin nterhulp krachtens haar aard oort. Want dit besef leert eens te- dat eendracht macht beteekent. extra woord van hulde bracht cr Piek aan de collectanten \afi hPn noemde hij „de eerste strij- De daad om voor Winterhulp te eeren is, mede. dank zij hoon en hlmaking, een daad van zelfver- ning geworden. Tachtig procent ns volk, aldus de heer Piek. mag lersteld worden, open te staan ins werk. Maar tien procent orga- A A G T ST. NICOLAAS een KALENDER en luxe doos postpapier de toonkamer van 'G2STRAAT 33 Tel. 3232 Pend van 8.30—12.30 en 13.30— ar). niseert op sluwe wijze de reactie, met de wapens van terreur en verdachtma king. Maar de minstbedeelden zullen niet lijden onder deze. steenen harten. Wij zullen onze uiterste best doen om hen datgene te* kunnen blijven geven, waarop zij als vo^sgenpoten recht heb ben. Het werk der W.H.N., aldus de heer Piek, zal slagen, opdat dit volk, dat x\ij, soldaten van de Winterhulp, zoo lief hebben, bewijze, dat het leeft. Het slotwoord voor deze bijeenkomst werd bij ontstentenis van loco-burge meester B. Noordewier, uitgesproken door den heer de Blank. De Vereohiging ter bevordering van liet .Nijverheidsonderwijs, in hoofdzaak voor aanstaande ambachtslieden, heeft gisteravond onder voorzitterschap van dr. Joh. II. Schemer een algemeene le denvergadering gehouden. In zijn openingswoord deelde de voor zitter mede, dat de directeur wegens on gesteldheid niet aanwezig kon zijn. De gezondheidstoestand van den vice-voor- zittcr. den heer C. G. Beltman, die ern stig ziek is geweest, is gelukkig zeer' Vooruitgaande. Wat betreft het houwen van een nieuw gymnastieklokaal', dit kan voórlóopig niet plaats vinden in verband met moei lijkheden met den aanvoer van bouw materialen. In iedfr geval heeft het be stuur zijn goeden wil getoond ten aan zien van het vak lichamelijke oefe ning. Na voorlezing Van de notulen door den heer v. d. Horst, werden de be stuursleden dr. Joh. .H. Scheurer, E. Boode, H. Noorman, J. B. Wevers en W. v, Gent herkozen. In de commissie voor het nazien van de Rekening en verantwoording over liet loopende jaar werden benoemd de heehen Spelberg, Noorman en Snit ker (pl.v.v. leden werden de hoeren Slcyt, v. Wanningen en een nog nader te kie zen afgevaardigde van de Kamer van Koophandel). De voorzitter deelde vervolgens mede, dat dit de 100e algemeene vergadering van de vereeniging was. In yerband daarmede had men den heer D. de Leeuw, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, bereid gevonden, een causerie, toegelicht vlnor teekeningen en voorbeel den. te houden over het onderwerp: Hoe kan het zelfstandig werken van den a.s. vakman door het teekenonderwijs wor den bevorderd. Spreker maakte met eenige voorbeel den uit de praktijk duidelijk, dat de zelfstandige werker meer liefde voor zijn vak heeft. Daarom moet vooral op school deze liefde hij de jeugd aange kweekt worden. Op deze basis is het ook veel gemakkelijker een goede gemeeh- schap op ?e bouwen. Mede met het oog op.de ver doorgevoerde mechanisa tie in den laatsten tijd, is de taak van den leeraar niet gemakkelijk. De jeugd immers i6 critisch en begaafd met een scherp opmerkingsvermogen. De leeraar zelf moet zoo goed mogelijk voorgaan, klein werk dient als belangrijk in groot verhand belicht te worden. Daarbij moet de leeraar meer observator zijn, dan de teekenaar, die den leerling uit zijn moeilijkheden helpt Spreker heeft er varen. dat -het voorkeur verdient, den leerling onder toezicht zijn taak zooveel mogelijk zelf te doen uitvoeren. Daarom houde men zich ook niet te star aan de voorschriften en probeere men tevens een. stemming van vertrouwen in de klas te krijgen. Dan is men in staat het beste uit de leerlingen naar voren te brengen en in juiste hanen te leiden. Na deze inleiding liet de heer de Leeuw een groot aantal teekeningen van de leerlingen zien, allemaal eigen werk, dat in hoofdzaak op de praktijk ingesteld was en verheugende resultaten aan het licht bracht. Nadht naar aanleiding van deze zeer onderhoudende causerie nog een belang wekkende gedachtenwisseling gehouden was. dankte de voorzitter den heer de Leeuw voor de wijze, waarop hij deze 100ste algemeene vergadering opgeluis terd had. Een proef, welke z.i. en stellig ook naar aller meening, zeer geslaagd was en ecu prettige afwisseling van het huishoudelijk reglement beteekende. Vermelden wij ten slotte, dat besloten is. aan den typografencursus een boek binderscursus te verbinden. Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sportrubriek: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort De gemeente Wou denberg heeft in ver band met de evacua tie in de Meidagen van 1940 naar Wie- riitgermeer een op dracht aan den Utreclitschen glaze nier J. Valstar ver' leend voor het ont werpen van een ge denkraam, dat als be wijs van erkentelijk heid Jegens de bur gers van Wieringer- mêer geplaatst zal worden in de Raads" zaal van deze ge meente. (Foto A- Phde Keijzer) -t» In een cursus-vergadering van Vreug de en Arbeid sprak gisteravond in het Volksgebouw, de heer H. R. Ivlijn. lei der van de sociaal-economische afdee- ling \an het N.V.V., over het onderwerp „Werkverruiming voorheen en thans". Spreker werd ingeleid door den dis trictsbestuurder, den heer J. W. Polder. De lieer Klijn memoreerde den toe stand van voor 10 Mei 19-40, toen de werkverruiming nog gekoppeld was aan de steunsfeer. Alleen gezinshoofden en kostwinners die steun genoten konden in de werkverruiming worden opgeno men en de kleine zelfstandigen, zooals kleermakers, kruideniers en dergelij- ken. die hun bedrijfje ten gronde zagen gaan, kwamen voor plaatsing in een werk-object niet in aanmerking. Aan de zen toestand is nu een einde gemaakt. De Heide-Maatschappij kreeg van de toestanden bij de werkverruiming veel, zoo niet bijna~-alles in haar schoenen geschoven. Wij Vyillen deze instelling, aldus spreker, geenszins in bescherming nemen en zoolang er nog a-socialc ele menten leiding geven, zullen er onge- wenschte toestanden blijven beslaan. Over de vaststelling van de tarieven «be staat bij de arbeiders veelal een ver keerde voorstelling en de gedachte dat de Heide Maatschappij hier regelend optreedt, is onjuist. Er is in het verleden inderdaad op een meer dan schandelijke manier met de arbeidsprestaties van de arbeiders omgesprongen. Spreker herinnerde aan de zgn. stootploegen dy? door een uit voerder aan het werk werden gezet en meestal hestonden uit prima grondwer kers. Zij wisten er dan uit te halen wat er inzat. De tactiek om na deze stoot- ploeg minder geroutineerde arbeiders, aan het werk te zetten onder dezelfde omstandigheden veroorzaakte een te rugval in de belooning van soms meer dan 20De andere groepen werden wat men noemt gemixed en de phy- siek ongeschikte arbeiders kwamen daardoor in de moeilijkste omstandig heden en werdén met loonen van negen gulden of minder naar huis gestuurd. Als treffend voorbeeld besprak de in leider het geval-Hooghalen in Drenthe, dat volgens den rijksdienst, indertijd als het lichtste wèrkobject werd aangege ven. Verder bestond er voor 10 Mei geen enkele rechtspositie voor deze groep an arbeiders.'Van de tien zg. contact commissies waren er negen communis tisch, zij hielden zich bezig met het zaaien van onrust onder de tewerk ge stelden. Op voorstel van het N.V.V. is ook deze kwestie grondig herzien, zoodat nu de vertrouwensmannen van het N-V.V. voor 7(1 de conflicten onmiddellijk ter plaatse oplossen. Voor de groot ere zaken zorgt de leiding van het Vakverbond. Er zijn arbeiders die in de meening verkeeren, dat de nieuwe regeling in zake de werkverruiming een verslech tering beteekent. Niets is minder waar. Nu is het zelfs mogelijk geworden, dat uit een gezin meer gezinsleden tewerk gesteld kunnen worden. De gezinnen, die het broodnoodig hebben, komen daarvoor het eerst in aanmerking. Over de heele linie wordt nu een lonnbasis aangehouden van 30 cent per uur. Voordien waren er in ons land ruim 500 gemeenten, die een basisloon van 24 ct. en minder noteerden. Er blijft altijd nog wel iets te verhe leren en een moeilijke factor is het ver zamelen van materiaal, dat de leiding van het N.V.V. in handen moet hebben om iets te hereiken. Spreker wees op de berekening van het gemiddelde loon, samengesteld uit loonen van resp. 80 en 90 van geschoolde en onge schoolde industrie-arbeiders en 90 van geschoolde grondwerkers. Zoo heeft bv. Enschede een lager tariefloon dan Amersfoort, veroorzaakt door de lage lopnen in de textiel industrie. Ook Amersfoort heeft de belangstel ling en de kwestie van de tarieven is in handen van den Rijksdienst voor de werkverruiming. Spreker ging vervolgens uitvoerig in op allerlei misstanden die ook nu nog veroorzaakt kunnen worden door on-so ciale elementen. Ten dien einde is een inspecteur aangesteld. De oorzaak clnt er minder goede loo nen worden bereikt in de werkverschaf fing ligt voornamelijk in het feit, dat de meeste goede grondwerkers in Duitsohland werkzaam zijn. De cijfers wijzen dit ifit, want 20% is niet volsla gen vakman-grondwerker. Op de beunhazen-ploegen die abnor maal hooge uurïoonen weten te herei ken. kan volgens spreker geen prijs worden gesteld. De zoogenaamde B-ar- heiders die dus nog in training zijn, kunnen komen aan 48 maal 22 ct plus looiiklas-toelage. De inleider behandelde vervolgens de verbeteringen op het gebied van de ex tra toewijzinjatm voor de voeding en de schorsings-kwestie, die nu tot drie da gen is teruggebracht, Bij het Departement, van Sociale Za ken'is verder in hohandelin^tie kwestie van steun of kasuitkeering bij een tij delijke stopzetting van het werkver schaffingen ork in December a.s. Het N. V.V. heeft in deze voorgesteld hij vorst of stopzetting S0?o van het basis-uurloon en de volle Ioonklas-toelage uit te kee- ren. Nadat eenige vragen beantwoord wa ren. sprak de heer Polder den wensch uit. dat de ongeorganiseerden niet lan ger zullen blijven parasitceren op hun georganiseerde collega's. Door ambtenaren van den Crisis controledienst. is hier de -43-jarige Haarlemmer H. J. aangehouden, we gens frauduleus 0vervoer van 10 K.G. vet, een zakje rogge en een partij eieren. GEBOREN: Henny, d. van Hendrik Corne lls Kony en Woutcra Spijker: Janny TJirnk- je, d. van Reinder Hamming en Anna Jacoba Dijkstra; Lambert.us Johannes, z. van Jacob Mebius en Wietske van Gelder-. Willem, z. van Albertus Snijders en Johanna St'omp- •borst; Richardus Wilhelmus Johannes Maria 7.. van Abraham Johannes Nicuwland en Gecrtruida Elizabeth Hendrika Geraets; An- thonius Everardus, z. van Gerrit Dijkhuizen en Petronelln Johanna Pampus: Alexander, 7.. van Alexander Jakob ZweghuiB-Zierlcijn en Johanna ITerminghaus; Aart, z. van Ger rit van Zoeren en Maria Gesina Johanna Cortc; McHr, z. van Philippus Schimmel en Hendrika van de Bunt. GEHUWD: Lambertus Sm ink en Anna Ma- ria Tolboom: Petrus Obdam en Margaretha Maria Broekhuis; Wilhelmus van Asch erv Engelina Houtveen; Theodorus Ant/honius van de Raapkanip en Rosina Iride Sfreddo. DE BANDEN WAREN WEG Door een bewoner van deze stad is bij de politie aangifte gedaan van dief stal van een transportrijwiel. Gister morgen is dit. rijwiel ergens langs de heek teruggevonden, ontdaan van de kostbare handen. Onderzocht wordt, wie-zich deze moeite getroost heeft morgenochtend J# uur BEGINT DE VERKOOP DER PLAATSKAARTEN IN HET VOOR HET OPTREDEN VAN De Jevende POPPENKAST op ZATERDAG 29 NOVEMBER des middags hall 3 niet een opvoering van: TEVENS GELEGENHEID TOT PLAATSBESPREKING. KANTONGERECH 7 F)E vrachtrijder C. v. P. had. nadat hij op een terrein van de N.S. het een en ander geladen had. op 't Smallepad een aanrijding veroorzaakt doordat hij naliet om aan een wielrijder den voor rang. welken hem rechtens toekwam, te verleenen. „Ik had twee ton vracht op m'n wagen", verklaarde hij. „en kon zoo doende onmogelijk stoppen". Volgens het slachtoffer, den getuige W., had het er veel van weg gehad, dat v. P. zijn paard nog eens* extra had aan gezet. Dit werd door andere getuigen weer ontkend. Een feit is echter, dat de voerman een aanrijding had veroor zaakt. waardoor de fiets van W. geheel vernield werd De ambtenahr van het O.M.: U mag van geluk spréken, dat er een fiets te gen Uw paard opreed en geen auto Overigens hadt U. daar U met zoon zware lading op dat gevaarlijke punt niet stoppen kon, heter even kunnen af stappen om naast, het paard te gaan loopen. Mr. Muller Massis, die het blijven zit ten op den hok zuiver als een gevolg van gemakzucht zag, veroordeelde v. P. tot 8.of vier dagen. OP 13 November iontdekten amb tenaren van den Luchtbescher mingsdienst, dat de woning van mevr. v. d. B. aan den KostverJorenweg te Soest zeer slecht verduisterd was. Door de neergelaten gordijnen heen kon men de personen aan tafel zien zitten. Br werd proces-verhaal opgemaakt en van morgen moest mevr. v. d. B. zich verant woorden. Ze vond het vreemd, dat ze zoomaar, zonder voorafgaande waarschuwing, be keurd was. Al dien tijd was haar ver duistering al zoo geweest. Omdat nie mand er iets van zei, had ze gedacht, dat het wel in orde zou zijn. „Ik geloof, dat er iets anders achter zit." zei ze: „Men schijnt een -paar onschuldige op merkingen van mij verkeerd te hebben uitgelegd... Ik had gezegd: kijk eens hier. mijne heeren. we staan als mensch tegenover mensch, ziet u! En dat hee/t men verkeerd uitgelegd, dat is volgens mil 't heele eieren eten." Heel erg duidelijk waren haar woor den dus niet. Maar ze zal, beloofde zij. haar boete van 3 netjes betalen... De verzekeringsagent W. B. scheen gemakzucht te paren aan een groot, ge loof In de betrouwbaarheid van zijn me- demenschen. Hij bezat dus wat men noemt: Lichtvaardigheid. Deze eigen schap verleidde hem ertoe om z'n fiets des avonds, wanneer hij z'n klanten be zocht, niet correct af te sluiten, maar het sleuteltje erin 1e laten zitten. Dan kon hij het slot. in het donker gemakke lijker openkrijgen, zette hij uiteen. De ambtenaar van het O.M. vond het een rare manier van doen, vooral als men bedenkt, dat de waarde van een fiets in gelijken tred gestegen is met het aantal rijwieldiefstallen. Mr. baron van Dedem eisebte daarom een boete van 4. Mr. Muller Massis maakte er f 2.— van. En dat Is nog niet(eens zoo duur voor iemand, die een paar honderd keer dezelfde kleine overtreding heeft gemaakt Verdachte v. d. P. uit Soestdijk had op 10 November op het voor rijwielen verboden deel van de Generaal van Heutzlaan gefietst. Volgens zijn zeggen hield aldaar bijna niemand zich aan het rijwielpad, wijl dat in een zeer slechten toestand verkeert. De ambtenaar van het O.M. was daar Gemeente Amersfoort De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat gedurende drie maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is neergelegd de door hem b'u besluit van 22 September 1011, no. 25 vastgestelde Verordening tot wjjziging van de-Algemeene Politieverordening. AMERSFOORT. 27 Nov. 1941. De Burgemeester van Amersfoort, waar nemende de taak van het College van Bur gemeester en Wethouders, A. J. SPIEKERMANN l.B. De Secretaris, K. KAAN Jzn. Door een logementhezoeker werd bij de politie aangifte gedaan, dat men zijn winterjas met allrt distributiebeschei den meegenomen had. In verhand daarmede is de 41-jarige koopman J. K., die dit logement be zocht had, aangehouden. Deze man werd bovendien door de marechaussee gezocht, verdacht van rijwieldiefstal te Achter veld. DEMONSTRATIE „PARASANG" De talrijke huisvrouwen die vandaag en gisteren naar 's Prinsenhof zijn ge gaan. om kennis te maken met „Para- sa ng". zullen van dit speurtochtje geen spijl gehad hebben. Gezegd.moet wor den. dat dit nieuwe artikel op smake lijke wijze gedemonstreerd werd. Men kan hei geheelc. zeer eenvoudige proces van de bereiding trapsgewijze volgen en tenslotte mocht men tie eindproducten proeven ook. De uitslag bleek aller te vredenheid weg le dragen. „Parasang" is geen surrogaat, het be vat veel eiwit en vitaminen a. h en d en diende zich aan als een goede aanvul ling van het vleeschrantsoen. niet al leen als pasta, ook als strooisel en vlok ken. Het nieuwe artkel. dat hier op zoo pre'lige wijze door de dames gedemon streerd werd. zal naar onze meening hij menige huisvrouw in trek blijven, te meer waar het bon vrij en pikant van smaak is. lie benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr-strfjÏÏ sir nil to Tol <092 Persiancr-pat mantel, klassiek en mo dern. Hier ziet U een bijzonder slank kleedend model (Teekenme Mode Kunst-Ver)ag, Wien)'« collectie Bontmantels CONCURREER EI^DE PRIJZEN DRIFT 9 UTRECHT niets verbaasd over. Waarschijnlijk had hij al zooiets vermoed, want het aan tal processen verhaal, dat daar wordt gemaakt., is werkelijk onrustbarend groot. Hij vroeg een boete van 4. V. d. P., die de mogelijkheid op schik king had laten loopen omdat hij f3, gezien z'n financieelen toestand, te hoog vond. werd door den kantonrechter ver oordeeld tot een boete van ƒ2. FEU'UETDN DOOR N.K. had zij gedaan? Tijdens haar op de boerderij op de voorlaatste- rois had zij de groote gespierde ge- an den voorman van haar oom aerkt. Zij hadden elkander slechts twee keer ontmoet en enkele olijke woorden gewisseld. M«aar had een dieperen indruk ge- dan hij wist; dieper misschien fora zplf wist. bewonderaars in de stad waren zins slap, maar bij Maarten was an niets te hespeuren. Zijn gezicht i«ar bijgebleven; de klank van zijn zou altijd aangenaam blijven, 'os gevoelde ze wraaklust jegens ion Hij had niet de mln6te be- 'iring voor haar getoond, terwijl 'ch op bewondering gesteld was. 'eek op haar moeder, die, zooals Brakman tot Maarten gezegd een vrouw was geweest met een 'innige houding- Nora hield van hcerschen en in het Amsterdamsche kantoor, waar zij ge werkt hod, had 7e moeten djenen. Toen haar oom haar zijn vreemde plannen vertelde, sprong haar hart op van vreugde. Zij zou de meesteres van de hoeve „Het Zwarte Paard" worden. In plants van bevelen te gehoorzamen, zou ze ze geven. Toen haar oönl haar aan het Centraal Station had ontmoet, hadden zij een uur zitten pralen. De oude man had een vreemde opmerking gemaakt. „Maarten de Roever is nog steeds mijn voorman, en hoewel ik je verzeke ren kan, dat je heel wat fouten zult ma ken, je zult toch nooit zoo ver mis zijn als je zijn raad niet opvolgt", had hij gezegd. „Dan is er nog iets anders indien jij en hij iets voor elkaar gingen voelen, zal ik jullie niet in den weg staan." „Ik begrijp niet wat u bedoelt, oom," had Nora afwerend gezegd. „Denk er maar eens over!" had de oude man droogjes gezegd. „Ik geef je de kans om een beteren echtgenoot te vinden dan je ooit in de stpd zult tegen komen." Het was onaangenaam voor een jonge vrouw, die zich verbeeldde dat ze een diep gevoelsleven had, om te ervaren dat em bejaarde man haar gevoelens gelezen had. vóór ze zich er zelf van bewust \xas. Misschien had de ontmoe ting met Eva op het perron ook tot 'haar ergernis bijgedragen. Eva had een sme rige ruwe jas gedragen, maar ze was oen dame. Eva stelde zich niet aan, wendde geen waardigheid voor. maar Nora, al was ze zoo elegant alsof ze door de »-Kalverstraat w andelde, was Eva's gelijke niet. En nu had zij, Nora. Maarten tot open lijke vijandschap gebracht, tot haar eigen vernedering, omdat ze hem niet durfde ontslaan.- De gong klonk en Nora begaf zich naar heneden. Haar regeering was be gonnen, en zij vond haar zekerheid door critiek uit te oefenen op het gedrag van Janna en door zich te laten ontvallen, dat ze een jongere huishoudster noo dig zou hebben. HOOFDSTUK IV Maarten maakt verontschuldigingen Den volgenden dag verliet Nora het huis niet, maar Maarten ging naar de pastorie om thee te drinken, waar hij hartelijk werd verwelkomd door Eva en haar vader. „Kun je het nogal vinden met de nieu we patroon van „Het Zwarte Paard"?" vroeg de dominee. Maarten bekende, dat hij zich in een onaangename positie bevond. Juffrouw Nora had hem gelast, haar bagage naar binnen te brengen, en dit had hij gewei gerd, waarop zij gedreigd had hem te ontslaan en hij had zijn ontslag on middellijk aangeboden. Eva keek hem peinzend aan, maar zei niets. Haar vader glimlachte en fronste de wenkbrauwen. „Dat had je heter kunen doen. Maar ten", meende hij, met de openhartigheid waarmee hij slechts zijn beste vrienden tegemoet trad. „Die jongedame was mis schien alleen maar Wat opgewonden doordat, zij nu een mooie boerderij had gekregen en zij wensch te haar gezag te doen gelden." „Ik kon haar manier van optreden niet aanvaarden, dominee," antwoordde Maarten hoofdschuddend. „Ik'behoef u toch niet te verzekeren dat het niet ging om het binnenbrengen van haar ba gage." „Dat begrijp ik best. Maar juffrouw Nora zal je nooit, je optslag kunnen ge ven, omdat ze de boerderij niet zonder jou kan besturen. Je staat, in machtspo sitie tegenover haar." Eva glimlachte zacht, maar ze kwam Maarten (e hulp. ,.Ik hoorde Nora Brakman zeer grof tegpu Maar'en spreken, vader," lichtte zij hem in, „ik vind dat hij in zijr recht xx'as." „Neen je vader heeft gelijk. Eva." viel Maarten in met een eerlijken lach. „Hij laat de zaak van een geheel anderen kant zien en ik moet mijn-best doen om het weer goed te maken." Den volgenden ochtend toen Nora nauwelijks klaar was met haar ontbijt, deelde Janna haar mee. dat meneer De Roever haar xvenschte te spreken. Nora werri bleek tot aan haar lippen hetgeen haar zelf verwonderde. Zij meende, dat Maarten gekomen was om haar te zeg gen dat lui zijn betrekking opzegde. „Hij moet even in de keuken wach ten," gplas'te zij koel. „Ik ben nog enke le minuten bezig." Zij xvilde tijd winnen om haar gedach ten te verzamelen. Wat "moest ze dezen man zeggen? Haar begeerte om le heer- schen deed zich gelden. Ja, zij moest over hem heerschen, maar niet met hem strijden. De woorden van haar oom klonkpn haar weer in de ooren. Een be spottelijke opmerking, dacht zij min achtend, maar toch... JuffrouwJanna had de tafel afge ruimd. „Zeg aan De Roever dat ik een paar minuten voor hem heb vrijgemaakt," zei de meesteres. Zll hoorde zijn slappen in de gang. „Wel, Dp' Roever, xvat is er van Je dienst?" groette ze hem, toen hij 'binnen kwam. „Goeden moreen, juffrouw Nora," he- goh hij opgeruimd. „Ik ben gekomen om mijn verontschuldigingen aan te bieden." „Wat wat.bedoel je?" Vol verbazing zag zij hem aan. „Ik had ongelijk toen ik weigerde om uw bagage te dragen," ging Maarten voort. ..en het spijt me dat ik me on behoorlijk heb gedragen." „Dat werpt een ander licht op de zaak!" merkte zij op. in een aangena mer toon. „ïk hen bereid een misstap oxer het hoofd te zien." „Dank n, juffrouw Nora. Maar ik zbu als u daar geen bezxvaar tegen hebt, eens oprecht met u willen spreken. In dien u te eeniger tijd mij niet meer noo dig zoudt hebben, zal ik onmiddellijk vertrekken, maar graag doe ik het niet. Ik houd van de boerderij en van elk beest hier. Zoolang ik hier hen, zou het echter beter zijn als u niet op dezelfde wijze bevelen gaf als u gisteren deed. Het zou mijn gezag over de mannen kunnen verzwakken. Ik hoop dat u mij deze woorden niet kwalijk neemt?" „Ik begrijp wat je bedoelt." Nora xvas verfeederd. Hij had als een man gespro ken en hij was haar daarom te liever Ze paf hem haar innemend-sten glimlach ..Tk waardeer je oprechtheid", voegde ze er aan top. „Die epr komt mij maar ten deele toe", zei Maarten. „Ik was gisteren op de thee in de pastorie en de dominee zei me, dat ik ongelijk had. Hij toonde me aan, dat ik ongemanierd xvas gexveest." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3