NIEUW PARIJS STADSNIEUWS ttqsinjda Jhadiiisi qstihmiw, LAATSTE BERICHTEN Voorloopig geen havermout meer ST. NICOLAAS en ZWARTE PIET Ook gortepap op den bon |Krebbers speelt Joh. Brahms Dure en bedorven haring Hij komt Jeugdige rijwieldieven gearresteerd Burgerlijke Stand Nieuwe burgemeester te Den Bosch Fouten in de practijk der ziekenfonds regeling Loonbelasting voor losse arbeiders IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME r n \gina 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 NOVEMBER 1941 Vioolconcert van Joh. Brahms tvellicht de meeste inspanning van ilo-concerten welke in den loop der voor dit instrument geschreven Jet is niet alleen in technisch op- iuitengewoon lastig, maar het vergt lien een sterke muzikale verbeel- acht. Er zat iets sensationeels inf werk te hooren voordragen door ilist van achttien jaar! De A.O.V., steravond het eerste abonnements van de Amersfoortsche Concert- iging in het Grand Theatre ver- bezit nog een zeer jeugdige con- sster: Herman Krebbers, en deze t, die de solopartij in het vioolcon- n Brahms vervulde. De hoogste eer men 'den solist kan toebrengen is at zyn optreden geen sensationeele tenis geworden is, doch dat het jrders een niet gemakkelijk te ver- irvaring van oprechte schoonheids- ing heeft -geschonken. Zeker, uit rtolking was wel te merken, dat er I jeugdig kunstenaar aan het woord et concert van Brahms Kan groot- •:n om het in dit verband zoo gaar ruikte woord ook maar eens toe te „dieper" gespeeld worden. Over ntal jaren zal Herman Krebbers icert waarschijnlijk anders spelen ans, doch wij zouden deze vertol- ■elke sprankelde van jeugdig vuur, larne hebben willen missen. Wan- rebbers een „groot" violist gewor- er is geen twijfel aan, of hij zal io de Muzen hem nabij blijven tot Instenaar van de eerste grootte ;elenzullen wij ons nog gaarne vond herinneren waarop hij ons in [oort het vioolconcert van Brahms :elde. Want in deze meesleepende zeer gevoelige en innerlijk over vertolking zochten de jonge, uit- le krachten van den geest op on inbare wijze hun weg. Herman beschikt thans reeds over een oot muzikaal vermogen, dat door wonde rens waardige beheersching n instrument wordt beheerd. Dit vioolspel, zuiver van toonvorming 'er van gevoel, treft ons diep, om- zoowel een zorgvuldig vakman- ait spreekt als eerbied voor het jerk. Er was niet enkel sprake van .vecrgave" van Brahms' concert, jet was een boeiende interpretatie, liet hoofdthema van het laatste deel zoo geestig en raak hooren opzet- |er werd reeds een zeer eigen visie muziek kenbaar,, een opvatting ■bovendien met 'voortvarendheid en acht werd volgehouden, want van nnenheid was geen oogenblik spra- stig en fijntjes was ook het rite gen het slot! Tot zulk een afron- alleen een kunstenaar in staat, ster is over zijn gedachtengang. Krebbers werd hartelijk gehul- had het succes geestdriftiger zijn na zulk een zeldzame vertol - )och zooals gezegd: de ontroering •y de overhand op de sensatie. De die het vioolconcert kundig bege- peelde onder leiding van diri- Jaap Spaanderman de ouverture van C. M. v. Weber en de Pas- Symfonie van Beethoven. Wij heb- ds vaker opgemerkt, dat dit orkest 1 ware muziekliefde bezield wordt, lerman weet de fantasie van zijn ip te wekken en richting te geven, ïk vooral uit de vertolking van de le, welke vol karakteristieke trek- en waarin de symfonische linia- |)ch duidelijk bleef bewaard. Het 'mo van dit orkest kan bijzonder pn en ook aan de rhytmische tee- wordt veel zorg besteed. Het pu- I ionde zich aandachtig en dankbaar. WOUTER PAAP. IBTS VAN U BIJ? let politiebureau zijn onderstaan- Bonden voorwerpen en dieren bij- Iracht. ie hond; zwart poesje; diverse hoenen; rozenkrans in etui; sini- vulpen; bril; zilvenbon; dop auto- vant; gladde ring; koopmans met inhoud; blauw-grijze poes; Ir: kruik ruet inhoud; vier gelei den; loooer; huissleutel; sjaal; pelbonnen; vulpotlood; wollen at; fox-terrier; grijze poes; bood- jentasch; .ring met steen; arm- portemonnaie mot bonnen; por- aie met inhoud; leeren pantof- juin taschje; lichte heerenregen- lerenrïjwiel „Royal Star", htin.een ziin dageliiks te verkrij- het, hoofdhurau van politie van 12 en van 2 tot 4 uur. Niet per Twee politieagenten hadden geconsta teerd, dat in verscheidene winkels te Arnhem blikjes haring in tomatensaus waren geetaleerd, echter overal tegen zeer hooge prijzen. Bovendien, aldus le zen wij in de Nieuwe Rotterdamsche Ct., waren er tusschen de blikjes vele, die bol stonden een veeg teeken bij blikconser- ven, dat bijna altijd op een bedorven in houd wijst Bij onderzoek van eenige in beslag genomen blikjes door den keu ringsdienst van waren bleek dan ook, dat de baring niet meer voor mensche- lijke consumptie geschikt was. De winke liers, bij wie de voorraden in beslag zijn genomen, hadden deze ingekocht bij een stukadoor of bij een van diens tusschen- personen tegen prijzen van ƒ0,50 tot 0,80 per stuk. Het voortgezette onder zoek bracht aan het licht, dat de blikjes oorspronkelijk afkomstig waren van een Amersfoortschen graanhandelaar. Deze had ze, ohder mededeeling, dat ze nog slechts geschikt waren voor veevoeder, naar Barneveld verkocht. Hier kocht de stucadoor uit Arnhem er een 1000-tal voor prijzen varieerende van 2S tot 40 cent. Ook hem werd gezegd, dat de in houd niet deugdelijk was. Dit was voor den man echter geen bezwaar om ze met hooge winst van de hand te doen. De blikjes welker waarde nog geen dubbel tje was, kwamen langs dezen weg in de Arnhemsche etalages voor ƒ0,90 en 1— De inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem heeft den stucadoor een boete opgelegd. De leveranciers en verscheide ne andere bij dezen handel optredende personen kregen 150,— boete biet ver beurdverklaring van het bedorven goed. ZOO JUIST VERSCHENEN: JEUGDENCYCLOPEDIE 800 kolommen tekst 5Ö0 Illustraties 4«95* Voorhanden bij Boekhandel G. G. VEENENDAAL LANG2STRAAT 33 Tel. 3232 (Van 12.30—13.30 GESLOTEN 1) Voor de jeugd hebben we een belang rijke mededeeling: Sint Nicolaas komt! Ofschoon er dit jaar extra-moeilijkhe den overwonnen moesten worden, zal hij ook thans aan den Grooten Koppel per schip arriveerenDeze historische plechtigheid geschiedt morgenmiddag tusschen halfdrie en kwart voor drie. Zij, die vrij van zonden zijn en zich in gemoedsrust in de buurt van den zwar ten knecht durven te hegeven, weten den weg! Verder zij nog gemeld, dat blijkens een advertentie in dit nummer de Sint tot en met 5 December iederen middag van halftwee tot vijf uur zit ting zal houden bij de firma Ramselaar. VERBODEN STANDPLAATS OP HET STATIONSPLEIN De politie heeft drie venters geverbali seerd. die zonder vergunning op het Stationsplein standplaats gekozen had den. Op die manier,hoopt men een einde te maken aan een aldaar ongewenschten toestand. VLEESCH IS IN TREK! Bij de politie is door een bewoner van de Lombokstraat aangifte ge daan, dat twee van zijn konijnen ge stolen zijn. Een bewoner van den Lageweg heeft er kennis van gege ven, dat men niet minder dan twaalf kippen van hem meegenomen heeft. De politie stelt een onderzoek EENIGE PANNEN OP ELICAAO KjOOKJT UiTET^ST Z.U»rsl IC~ doet U het ook/5 (PolygoonSeymPax m.) GRAND THéftTRE. Van Vrijdag Woens dagmiddag vertooning van de film „De Gasman". Andere avonden 8 n.m., Woensdag en Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 our doorl.. Zondag 1.45. 4 G 15 en 8.30 aar doorl. Andere avonden 8 uor nam Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag af vertoo ning van „Het leven is niet zoo kwaad''. Voorstellingen als in Grand ThéAtre REMBRANDT THEATER. Vertooning vaD „De Speler". Voorstellingen als in Grand Thé&tre. behalve do matinée's. GILDEHUIS A.K.G. 15 Nov. tot en met 3 Januari Geschenkententoonstclling. GRAND THéaTRE. 29 Nov. „De levende Poppenkast". 2.30 uur. DE VALK. 29 Nov. Kindervoorstelling van „Roodkapje". 2 en 4 uur n.m. DE 'ÓALK. 1 Dcc. Vroolijke kunstavond voor de N.R.V. 7.30 uur. DE VALK. 2 Dec. Orkestvereniging Amersfoort. Solist Ch. Havelaar. Medew. van Amersf. Dameskoor. 7.80 uur. 's PRINSENHOF. 2 Dec. Film van de Die renbescherming. 7.30 uur n.m. De jeugd blijkt den laatsten tijd weer een werkzaam aandeel gehad te hbben in een groot aantal rijwieldief stallen te dezer stede. De recherche heeft tenminste twee jongens aange houden, den 15-jarigen C. G. en den 16- jarigen W. H., die bekenden in onder linge samenwerking resp. zeven en vijf karretjes' gestolen"'te hebben. Met deze twaalf fietsen is het door gaans zoo gegaan, dat de jongens er de banden afhaalden en de rest ergens op een stil plekje in de omgeving van de stad deponeerden. Gisteren werd bijv. in dé buurt van de Gasthuislaan een fiets gevonden, waarvan alleen de ach terband verdwenen was. De voorband had men laten zitten, als zijnde te slecht, om nog te verkoopen. De daders blijken dus kieskeurig te zijn ook! Het is wel droevig, dat de jeugd zich voor dergelijke praktijken leent Ver moedelijk zijn er ouderen in het spel, die achter de schermen aan de touwtjes trekken en de jongens een aandeel in den buit beloven! GEBOREN; ijoanna Maria Elizabeth, d. y. Adrianus Maria van Letfenhorst en Geertrui- da Maria Catrina van 'den Bos. ONDERTROUWD: Johannes Wilhelmus Dreuning en Jacoba Gouw; Rejjer Peter van Burgsteden en Antonia Wilhelmina Hulsman; Albertus Jacobus Marie Poort en Teunisje van den Heuvel; Paulis Hufman en Johanna Maria Kamp. GEHUWD: fGerrit Comelis van Riet en Antonia Gerardina Ljjbers. OVERLEDENWygertje Vlaanderen, oud 76 jaar, cchtgenoote van Pieter van Dijk; Jantje Liefke Vissers, oud 3 weken; Hendri- ka van de Wetering, oud 19 jaar, ongehuwd. VAN DE POLITIE Vier wielrijders, wier verlichting niet deugde, gingen op den bon, evenals een bewoner van de Celsiusstraat, uit wiens woning verbaden licht straalde. MARKTBERICHT AMERSFOORT, 28 Nov. Kippen 1.75— .75, tamme konijnen ƒ4.506, biggen ƒ16 24 per stuk, Aangevoerd waren 22 biggen. Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sporlrubriek: H. A. c. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort 's-GRAVENHAGE, 28 November. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt, in aansluiting op het bonaanwijzingsbericht van Vrijdag 28 November 1941, nog het volgen de bekend met betrekking tot de distributie van havermout en peul vruchten: De haverpositie maakt het noodzake lijk, de distributie van havermout,, al thans voorloopig te beëêbtligen. Hier voor in de plaats zullen peulvruchten worden verstrekt tot een gelijke hoe veelheid per 4 weken, dus eveneens 250 gram. Ten einde de nog aanwezige ha vermout te ruimen, zal de eerstvolgen de zoogenaamde havermouthon niet volledig door peulvruchten worden ver vangen, doch zullen op dezen, 30 No vemper ingaanden bón voor zoover voórradig, naar keuze havermout of peulvruchten beschikbaar zijn. Gedurende het tijdvak van 30 No vember tot en met 27 December a.s. zal dus de met „161" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht geven op het koopen van 250 gram havermout of aardappelmeel- vlokken (dit alles voor zoover nog aanwezig) of 250 gram peul vruchten. Voorts kan worden medegedeeld, dat los van deze verstrekking van peul vruchten ter vervanging van havermout de eigenlijke peulvruchtendistributie in voorbereiding is en in de tweede helft van December kan worden tegemoet ge zien. ZULLEN ONDANKS DE MOEILIJKHEDEN ook dit jaar de pakjes, vóói* 4 December besteld, GRATIS thuisbezorgen. In verband met de verduistering kunnen slechts BEPERKTE aantallen aangenomen worden. Langestraat 35 SPEELGOED LUXE ARTIKELEN Telefoon 4501 PORSELEIN 's-GRAVENHAGE, 28 Nov. De secretaris-generaal van bet departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van 30 November a.s. Gortpap uit sluitend tegen afgifte van de voor gort aangewezen distributiebon vei> krijgbaar zal zijn. Gedurende het tijdvak van 30 Novem ber tot en met 27 December a.s. geeft de niet „162" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", welke recht geeft op het koopen van 250 gram. gort enz., tevens recht op het koopen van vier liter gortpap. Deze pap is ver krijgbaar in flesschen van één liter of een halve liter. Per bon zijn dus vier grooté flesschen van één liter of acht kleine flesschen van een halve liter ver krijgbaar. De belanghebbenden dienen in het be gin van de vierweeksche distributie- periode hun bonnen arin den pap- en melkleverancier te geven, die hierop naar keuze ineens of over de periode verdeeld, de hoevelheid gortpap waarop de bon recht geeft, kan afleveren. In een officieele publicatie zijn enkele nadere bijzonderheden, welke voor pap- of melkleveranciers en voor papberei- ders van belang zijn, vermeld. 's-GRAVENHAGE, 28 Nov. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond an par. 1 van zijn verordening no. 10S 40 den burgemeester van de gemeente Castricum (N.H.), mr. C. A. F. H. W. B. van den Clooster baron Sloet tot Everlo. met gelijktijdig eervol ontslag uit dit ambt. benoemd tot burgemeester van 's-Hertogenbosch. De Voorlichtingsdienst van het depar tement »an sociale zaken schrijft: Het blijkt nog niet voldoende te zijn doorgedrongen, dat de schutbla den van de couponboekjes voor zie kenfondspremie door de werkgevers zorgvuldig moeten worden bewaard. Wie met deze schutbladen achteloos omgaat kan zich narfielijk aanzien lijke schade berokkenen, wanneer het tijdstip aanbreekt, waarop de premie-betaling moet geschieden. De werkgever is verplicht halfjaar lijks, tegelijk met de premiebetaling voor de Ziektewet, aan het uitvoerings orgaan van de wettelijke ziekteverzeke ring (RaafVvan Arbeid of Bedrijfsveree- nigmg) de premie ingevolge het Zieken- fondsenbesluit te voldoen. Deze premie heeft betrekking op de verzekering van arbeiders, die in het afgeloopen half jaar in zijn dienst waren. Hierbij komen nu de schutbladen van de couponboek jes te pas. Op deze schutbladen toch staat de waarde van ieder couponboekje vermeld. Bij de premiebetaling worden de schutbladen overgelegd en de waar de. die zij gezamenlijk vertegenwoordi gen, wordt van het te storten premie-be drag in mindering gebracht. Zijn er schutbladen in het ongereede geraakt, dan benadeelt de werkgever dus zich zelf. Ondanks de duidelijke voorschrif ten die te dezer zake zijn gegeven, blijkt, dat verscheidene werkgevers, bij de eerste uitreiking der zieken fondscoupons aan de werknemers, verzuimd hebben coupons uit te rei ken over het-geheele tijdvak, waar voor premie i6 ingehouden. De premie-inhouding heeft voor het eerst plaats gevonden over de eerste volle loonperiode in de maand Novem ber. Aan arbeiders, die weekloon'genie ten, moesten dus op 22 November drie weekcoupons worden verstrekt. Aan maandlooner6 wordt bij de loonbetaling over November een maandcoupon afge geven. Ook wanneer er ;geen sprake is van week- of maandloon, bv. bij de be taling van dagloon of bij twee-wekelijk- sche loonbetalingen, moeten uiteraard, bij de eerste uitreiking der coupons, zoo veel coupons worden afgegeven, dat daarmede de geheele periode, waarover premie is ingehouden, wordt gedekt. 's-GRAVENHAGE. 28 November. In de Staatscourant van heden is opgeno men de negende beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Financiën tot uitvoering van het besluit, op de loonbelasting 1940. Hierin worden voorschriften gegeven voor de heffing van loonbelasting voor losse ar beiders. Bij de beschikking is gevoegd een bijlage, waarin de verschuldigde be dragen zijn opgenomen en als tweede bijlage een model voor een loonstaat voor losse arbeiders. Een. tiende beschikking bevat voor schriften voor werkgevers ten aanzien van het aanleggen van een verzamel loonstaat voor losse arbeiders. ÏN zekeren zin is niets zoo nieuw als het oudste. Uitgaande van do gedach te, dat lang-vergeten en veronachtzaam de waarden natuur-noodzakelijk na eeni- gen tijd zullen opdoemen in de geschie denis van volk en rijk, is he't licht te begrijpen, dat het zeer lichtvaardig is de moderne leuzen en begrippen als onbe proefd en dus-waardeloos te doodverven. Zou de Nederlander, zoon van een volk, dat door de eeuwen heen zijn kracht en grootheid heeft kunnen töo- nen in heldhaftigen strijd tegen Spaan- sche tyrannie, tegen Engelsdie vrijbui terij en tegen Fransche bastaardij, zich blind staren op een moderne term? Zou hij met wrok en onberedeneerden af keer afstand nemen van hetgeen rond om in korten tijd veranderd? Slechts zoolang een volk groot was (ook het Nederlandsche!) zoolang het zijn gezond verstand behield, zoolang putte het uit eigen kracht en aard en schiep orde volgens beproefde wetten. Vandaar dat ook onze ontkrachting, ook onze vervaltijd scherp naar voren treedt zoodra niet meer de mensch maatstaf vormt voor het leven en werken van volk en staat. Het „vrije", het bandelooze liberalisme had tot onmiddellijk gevolg een econo misch stelsel, dat spotte met. natuurwet en eigen volksaard Als kind van het aanbeden Frankrijk hier binnen ge haald, sleepte men meteen den aanhang mee: de goudheerschappij, het kapita lisme en de Joden. Zoodra de bankier en de beurs-speculant het wel en wee van den arbeider en dus van volk en rijk bepalen stortte onze grootheid in een. Miskenning van den mensch. ver afgoding van een waardeloos ruilmid del, verheffing van het goud tot doel der economie, ziedaar in korte woorden de inhoud van een stelsel, dat de vloek werd voor alle Germaansche volkeren. Wanneer nu een der meest-geslagen broedervolkeren zich opmaakt, om aan dien onwaardigen toestand een defini tief einde te makert, wanneer het Groot- Duitsche Rijk met koene greep goud en jodendom uitbant uit den staat, dan verrijst weer voor ons een zoolang mis kend en vergeten ideaal: het ideaal eene r volkshuishouding gebaseerd op den arbeidsethos, een volkshuishouding, die den mensch en zijn werk in het cen trum plaatst. Daarom moet onze plaats naast Duitschland zijn in dezen grootschen tijd, daarom roept on6 volk van nature om herstel van die waarden, die het zoo lang heeft ontbeerd! De natuur breekt baan: daarom: ipet Duitschland tegen het kapitalisme! v. d. B. CLEARING KOERSEN _-GRAVENHAGE, 27 Nov. Koersen voor stortingen op 28 November tegen verplich tingen luidende in: Belga's ,30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar (oude schulden) 8.43 Dinar (nieuwe schulden 3.77 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30 Pengö (oude sohulden) 36.519 Pengö (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaakscho kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77 FEUILLETON DOOR N.K. I wendde het hoofd af. Er lag een I er haar gelaat en die wilde ze |em verbergen. er dus gebeurd! Men had in torie over haar gesproken en on- rid gelachen om haar slechte Die gedachte deed haar de anden knarsen en zij beeldde Bierlei dingen in, die volstrekt beurd waren. Zij kon de lach van foren. Waarschijnlijk had ze ge- Later zal Nora Brakman het wel Maarten. Je moet haar onkunde werking nemen." J*ora, was de meesteres van „Het Paard", en zij zou al deze men- n lesje geven. Zij draaide, zich laar Maarten toe, maar, merk je genoeg, haar gelaat droeg een Ichende en vriendelijke uitdruk- I Pa HOOFDSTUK V „Zoo spreekt Eva nooit" ,Xaten we elkaar de hand reiken," zei Nora, met een opmerkelijk eerlijken glimlach. „Ik weet dat ik onaangenaam en onvriendelijk ben geweest" Maarten nam haaT hand, maar was verbaasd over haar plotselinge veran dering van houding. Het leek wel alsof de nieu\ye meesteres haar goede hu meur even gemakkelijk terugvond als ze het kwijtraakte. Ze. liet haar hand een oogenblik in de zijne liggen alsof ze dit nauwelijks bemerkte. „Ik verzoek je mij de boerderij en al die prachtige dieren van jou te laten zien," vervolgde zij. „Dénk je dat ik een overjas moet aantrekken?" Er lag een zekere onderwerping in deze woorden opgesloten, waarmee ze hem hoopte te vleien, want Nora had besloten dat de eerste stap om zich te wreken op Eva voor haar spot waar aan Eva volkomen onschuldig was was het inpalmen van Maarten. Maarten zei, dat hij vond dat ze beter haar jas kon aantrekken en Nora trok een aardige tweedjas uit een der beste zaken van de stad aan, maar zette geen hoed op. De wandeling met Maarten door de veestallen was een werkelijke gebeur tenis. Hij kende elk beest bij den naam en alle dieren keken om wanneer zo zijn stem hoorden. Hoewel ze op de boerderij van haar vader was grootgebracht had Nora nog nooit een boerenbedrijf als dit gezien De broer van de oude Jacob .Brakman was eén goede boer geweest, maar hij had het slecht getroffen met zijn wouw De moedeir van Nora was een verkwis tende vrouw geweest, en veel geld, da* in den veestapel had moeten worden gestoken, was verspild aan jurkjes en partijtjes. Maarten ging met haar over allo velden en verklaarde het verschil tus schen de eene bebouwing en de andere. In de bocht van de beek lag de weide Er lagen een paar koc-ien en terwijl zij naar de rivier wandelden liet Maar ten ze alle opstaan. „Waarom laat je ze opstaan?" vroeg zij. „Ik zie ze het liefst op de pooten en in beweging, juffrouw Nora," antwoord de hij. „Dan weet ik dat alles in orde is." Zij staken de velden, waar beurte lings graan en bieten werden verbouwd, over en bezochten tenslotte het hoen derpark, waar twee duizend stuks pluimvee een heerlijk leventje leidden. „Deze wandeling heeft me vermoeid," zei zij. „Ik ben er niet aan gewend om over het land zwerven, maar het is een wonder zooals je de zaken leidt en ik zal me daar op geen enkele wijze in mengen. Ik zou je graag voor het mid dagmaal uitnoodigen." „Zooals u wenscht, juffrouw Nora." „Ik wilde, dat je mij de boekhouding uiteenzet, al vrees ik, dat ik er niet veel van begrijpen zal. En dan is er nog dat rare winkeltje van oom in het dorp. We zullen -daar vanmiddag heengaan." „Ik weet niets over den dorpswinkel," vertelde Maarten haar. „Uw oom had daar persoonlijk het toezicht over" „Niettemin zal ik je hulp noodig hebben," hield ze aan met haar liefsten glimlach. „En nu moet ik naar binnen gaan om te probeeren wat verstand te hameren in het hoofd' van die domme oude Janna!" Zij verliet hem met het gevoel, dat haar ochtendwandeling over de boerde rij goed geslaagd was maar ze had alles bedorven met haar laatste woor den. Maarten was tot de conclusie geko men, dat zij toch een beter soort meisje was dan hij vermoedde, maar de on heusche opmerking over juffrouw Janna nam hij haar kwalijk. HOOFDSTUK VI. Nog meer moeilijkheden Eva was dien morgen nog vroeger dan gewoonlijk op pad, daar de wijk verpleegster van de streek ziek was. Zij vond het vanzelfsprekend, dat zij haar taak zou overnemen. Bij de oude vrouw Smit, die geheel invalide was, moest de kachel worden aangemaakt. Daarna, nadat zij uit bed geholpen en in een leunstoel geplaatst was, moest het bed worden opgemaakt en het ontbijt verzorgd. Zoo waren er een half dozijn gevallen en Eva kon pas in den middag haar in- koopen gaan doen in den dorpswinkel van Langeveld. In het dorp bestonden drie belang rijke instellingen: de kerk, die als het middelpunt van alles werd beschouwd; vervolgens de Roode Leeuw, een gezel lige kleine herberg, waar men meer geld verdiende door kamers te verhu ren aan reizigers, dan met den verkoop van bier; en tenslotte de vvinkej. Het postkantoor, dat door juffrouw Moesman beheerd werd, telde nauwelijks mee, want daar was geen ruimte om gezel lig te praten. De winkel geleek op een verenigings gebouw. Eiken morgen ontmoetten de vrouwen elkander daar om de laatste nieuwtjes uit te wisselen. De mannen kwamen er 's avonds en spraken over politiek, terwijl zij een rattenval of een schoffel uitzochten. Het echtpaar Trever, dat de zaak voor den ouden Jacob Brakman bestuurde, kende ieder die er kwam en begreep zijn verlangens nog voor hij ze geuit had. De winkel bevatte kruidenierswa ren, versche eieren van „Het Zwarte Paard" en al die practische of persoon lijke voorwerpen, die de plattelandsbe volking noodig heeft. Eva werd met een glimlach ontvan gen en bediend door den ouden Trever zelf. Er was een nieuwe voorraad ham binnengekomen, precies van de soort waar de dominee zoo van hield, maar het duurde lang. eer Eva de verschil lende dingen vond. die zij noodig had, en het uittellen van kleingeld was een moeizame en opwindende arbeid. Ten slotte was de bestelling voor de pasto rie echter gereedgemaakt en door Piet den loopjongen, in zijn wagentje gela den en weggebracht. Nora was haar inspectietocht ln den winkel al eerder begonnen maar zij was niet te zien. Zij had zich met juf frouw Trever in de achterkamer hege ven om het ondergoed, de hemden costumes, truitjes, kousen en hoeden te bekijken. Maarten was opgehouden dóór zaken op de boerderij, maar hij kwam juist binnen toen Eva haar in koopen beëindigd had. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3