STADSNIEUWS Sint Nicolaas Geschenk rkestvereeniging „Amersfoort" Chprnda Gebruinde kerels met gezonde koppen Slagers handelden in handdoeken Flinke* geldboeten een remedie? Kou-Griep 'Pijn O OO Ttlijnfiatdtfe* Sinterklaas was er EEN VOORNAME COMBINATIE Elegante Bontmantels MAISON DE PARIS Koppelverkoop Veiling van huizen Een voedzaam en welkom GLASTRA'S Een S.O.S. voor het dier Boekhandel G. G. VEENENDAAL Telefoonaansluitingen Burgerlijke Stand ARBEIDSDIENST KWEEKT: Waarschuwing in verband met groentenprijzen Uit den Omtrek UNA 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 DECEMBER 1941 wordt hard gewerkt in de Orkest- liging „Amersfoort.", misschien setje te hard voor een dilettaiv.cn- kcezelschap. want zoo'n werk, dat n studie neemt, wil zijn groritijd n. Forceeren met extra-repetitios an wol eenige uitkomst, brengen, mt een volledig bezit van bet ge- r stuk voert deze manier van wer- echts zelden Men kan mij tegen- dat men van een dilettanten-or- - men leze hier het omineuze in zijn oorspronkelijke beteelce n „echte liefhebber" niets vol- mag eiscbcn. Terecht, de geest, limo. de musiceer-drift fa Is ik 't on mag noemen) moet vaak veel Hen. Daaraan ontbreekt 't ook in jrkestvereeniging geenszins, kan st ontbreken, nu zoo'n_harde wcr- muziekapos'el als Kees Hartvat |e leiding heeft. Maar wat te zeg- ,n bet feit, dat soms wonderbaar- ooi en met goed begrip voor den v van een werk wordt gespeeld k daarna momenten van groote ing en misverstand ontstaan' Dat ontzettend iammer! Wat meer rat meer liefde voor de kleine ?s helpen hier reeds veel. Tk ben overtuigd: dat 't zeker zal komen, n maar wil inzien, dat rmvueee- it leeken iets volkomen anders is net beroepsmusici. Alles wil i. ook in de muziek chien val ik in herhaling, want nner mij, eens eerder opmerkin- rleze richting gemaakt to hebben, iet leek mij nuttig ze nogccns te ?n. Ik bewonder de werkkracht in" dirigent,, ik bewonder ook de ,-an de instrumentalisten. Zij zul- h menige moeite moeten getroos- die uitbreiding van bet reper- lie dit tweede concert o.l.v. Kees ll loonde, onder de knie te krij- was de inzet van het Bran den- Concert nr 3 in G gr. t. van J. S. net één woord, prachtig, maar la ck, dat men in de breede dooi> g der beide Allegro's nog niet Ndc heeft leeren luisteren naar de verschillende orkestgroepen ;cn hebben. De spelers hoorden sich zelf en daardoor werd de ing op den duur wat effen. Wel ooi de volle orkestklank in dc maar het echt-Bachsche fili- erk miste de noodige doorzich- Ik hoop, dat men dit heerlijke feeds weer blijft spelen en een ien keer toont het volledig te veroverd 1 uite in a kl. t. voor conccrteercn- en strijkorkest van G. Ph. Tele- liet. ons kennis maken met een ;ant werk van dien zeer vrucht- ijdgenoot van Bach. Interessant verk, omdat het duidelijk toont, gant en natuurlijk Telemann de roomingen in de muziek van zijn Fransche structuur met Itali- e melodiek wist, te paren. Het aar zijn, dat de orkestpartijen ijrl belangrijk zijn en tot een stu- loodigen misschien is de voor itsche componist van dien tijd larmoniek er debet aan het in elk geval de moeite waard vond een vlotte cn toegewijde ing, mede dank zij de ultnemcn- nischo kwaliteiten van den flul- arles Havelaar die de solopartij Mies, in de langzame deelen nog een kleinen wensch naar iet- ?er bezielden toon onvervuld liet. ht, dat wij de meening, dat do van Bach en zijn tijdgenoofen ins „koud" moet worden go als onbevredigend en onjuist afgelegd. Ie concertmeester van de orkest- ging. Jan Brossen, had gelegen- n solistisch kunnen te toonen, en do solo van „Le déluge" van ens. Hij speelde de mooie lang- c melodie met een zuiver muzi- fvoel, waarbij echter bet orkest i pizzicato voor een betere, meer meegaanden achtergrond had zorgen. Misschien ook ging dit evenals de twee volgende mclo- stukkon van Grieg ietwat boven fhten van het orkest. Het is muziek, waaraan men zijn hart balen, hetgeen ook werkelijk k was dank zij de vurige leiding )S Hartvelt en het zijn hartstocht e orkest. Hartvelt beschikt in onze stad 'r een klein vrouwenkoor, dat 't voorjaar een verrassend mooie ing van Pergolese's „Habat schonk. Nu werkte dit koor de Psalm „Miserere" van J- A. Om stijlcritische redenen had ik sterk italiseereifde werk liever st gezien na de pauze, geruild 't Telemann. Want Hasse heeft •ast zuiver lyrische muziek gc- n. Het spijt me niet tot een vol- ïrijpt oordeel over het werk door iditic gekomen te zijn. Bij deze elodische muziek verwacht men eklerig verzadigden klank, zoo- i koor als van orkest. Die werd szins gegeven. Proefondervlnde- 1 ik, dat die in „De Valk" alleen iken is door uitschakeling van neel. De dirigent haalde zijn oor zooveel mogelijk naar voren eok een voor zijn ooren mis- voldoende klankvolume en even- 'isschen koor- en orkestklank ge- lehhen. Voor de zaal echter klonk at en dof. In de kleine a capelle- ten meende ik een niet altijd zui- koorklank te moeten constalee- 'arvan de reden zeer waarschijn- onjuiste plaatsing der stem bij 'lende leden zal liggen. Om drie- met begeleiding van zoo'n 'njkensemble te zingen, lijkt mij 'r ook te klein. Be'ter beoordeelen kan ik de in dit werk medezingende solisten, onder wie Corrie Beversluis opviel door een won derbaarlijk mooie toonvorming en groo te natuurlijke muzikaliteit, die gepaard gaande met een fijn ontwikkeld stijlge voel, de door haar gezongen partieen tot de mooiste van den heolen avond maakte. In de kleinere altpartijen kwee ten zich de dames Frieda Jolles en Biek Kersten goed van hun wel korte, maar lang niet gemakkelijke taak. Een dankbaar auditorium schonk al len uitvoerenden, vooral den dirigent, Kees Hartvelt, en de solisten, rijken bij val, terwijl bovendien de zangeressen door het bestuur met bloemen werden gehuldigd. Hans M. Scheifes. Door ambtenaren van den Crisis- controledienst op het station is gister middag een Haagsche slager ter be schikking gesteld van de politie. De man werd hier aangetroffen met liefst 70 badhanddoeken, die hij van een Amersfoortschcn slager gekocht had. Laatstgenoemde, de verkooper, is in ycorlooplg arrest gesteld. De Hagenaar is inmiddels weer op vrije voeten. Dc volle maan speelt onze wielrljden- dejnenschheid parten. Een groote scha re is blijkbaar van meenlng, dat bl) zoo veel natuurlijk licht Reen fietslicht moor noodlg is. Mot gevolg, dat do po litie her en der bekeuringen moest uit reiken. In totaal liepen 17 zondaren te gen de lamp, een respectabel aantal, dat bij meer uitgebreide controle nog veel hoogcr dreigt te worden. Wij hebben al eerder betoogd, dat drastischer maafregelcn in deze zeer ge- wenscht zijn. De opmerking op het politiebureau, dat hoogcre boeten een goede uitwer king zouden hebben, lijkt ons niet mis plaatst. i Zeker niet, wanneer de kantonrech ter in plaatrvan 2 of 3, eens twin tig ol dertig gulden boete oplegdel Helpen veilig en vlug Dooi 10en 50ct. Sint Nicolaas. die goeierd van bezui den dc Pyrérieëen. was vanmorgen met zijn knecht weer te gast in de Christe lijke Fröbelschool „Bethel". De vol ver wachting starende oogen van ruim honderd kleuters namen eerbiedig ken nis van den grooten, in purper gchulden man met de baard. Hij was natuurlijk weer vol mededoogen. Een en al ver gevensgezindheid. Dit jaar moesten er heel wat proble men opgelost worden, voor het groote feest, gevierd-kon worden. Maar dank zij de medewerking der ouders, waar van er hedenmorgen weer zeer velen in* „Bethel" aanwezig waren, konden alle moeilijkheden worden overwon nen. Zwarte Piet althans strooide met milde hand z'n gulle gaven over den vloer, waar men thans letterlijk van eten kon. En op de tafels prijkte een overvloed van fraaie surprises: ook daaraan bestond dus geen gebrek. Nadat de Sint met vreugdegezang was ingehaald, iedere klas een spelletje had gespeeld. Plet zijn pepernoten °P de planken gezaaid bad, nóg een paar versjes geklonkën hadden, kwam het hoogtepunt van den dag: De kleuters mochten hun vriend met mijter en staf de hand drukkencn dat was voor waar een plechtig oogenblik. Elegante persianer-patt mantel Moth wen cn zakken van zilvervos voltooien het elegante geheel. (Teekening Mode Kunst-Verlag, Wien) GROOTE COLLECTIE DRIFT 9 UTRECHT Sommige handelaren, zijn uitsluitend bereid een bepaald artikel te verkoopen Indien tegelijkertijd een ander, minder courant artikel, gekocht wordt. Het Prijsvormingsbesluit. 1041 stelt dit strafbaar, zooals de winkelier G. W. te dezer stede ondervond, die weigerde een pakje sigarettentabak af ie leveren, tenzij tegelijkertijd een pakje thecsur- rogaat werd afgenomen. De inspecteur voor de Prijsibeheer- scliing te Amsterdam, die in de toe komst streng zal optreden tegen alle vormen van koppelverkoop, veroordeel de W. tot 25.boete. De uitslag van de veiling van vaste goederen, gistermiddag ten overstaan van notaris G. P. A. L. te Leuken in de Valk gehouden, is al* volgt: Perc, 1 heerenhuls Muurhuizen no. 3 uit de hand verkocht. Perc. 2 heerenhuis St. Ansfridus- straat no. 7 opgehouden f SSOO. EEN DUUR VRACHTJE Vannacht één uur trof de politie een metaalbewerker in verboden tijd op straat aan. De man bleek bovendien verre van nuchter te zijn. Na de voor- geschreven uren van de traite en in ont- vangstname van twee bekeuringen, mocht hij weer de openlucht ia. CHAUFFEUR IN ARREST De politie heeft een chauffeur te de zer stede in voorloopige bewaring ge steld, verdacht van diefstal of heling van vleeschwaren. VISCH- EN VISCHCONSERVEN Utr.slraat 40 Tel. 4092 VELE belangstellenden waren gister avond naar 's Prinsenhof getogen om daar de propaganda-bijeenkomst van de Verecniging tot Bescherming van Dieren bij te wonen. De voorzitter van de plaatselijke afdeeling, de heer L. Ph. Sormani, sprak het welkom uit en gaf daarna het woord aan den tweeden se cretaris, den heer G. Nieuwenhuijzcn. Dierenbescherming, zoo zei deze, is in de eerste plaats een kwestie van zelf verloochening: Men moet de vriend schap voor liet eigen ik op zij weten te schuiven, zoódra de nood van een naaste hetzij mensch of dier daar om vraagt. Met verschillende voorbeel den toonde hij aan, dat er nog zeer veel verbeterd moet worden in de positie van het dier. Het kon dit jaar nog gebeu ren, dat koeien vijf dagen zonder eten of drinken in een veewagen opgesloten hieven, alleen wijl enkele onverlaten het geld voor dc voeding in hun eigen zak lieten verdwijnen. En hoe groot is het leed van de 80.000 kettinghonden, die men in ons land nog telt. Spreker verklaarde, den dag te zullen zegenen, waarop dit euvel door de nieuwe Die- renwet met wortel en tak zal zijn uit geroeid. hoewel hij liever had ge zien. dat dit kwaad uit eigen vrijen wil uit de wereld was geholpen. Zachtheid jegens de dieren, zoo eindigde hij. is een oefenschool voor barmhartig heid: Een dierenvriend is een menschen- vriend. Hierna werd overgegaan tot vertoo- ning van de film: ^Een S.O.S. yoor het dier," welke door den heer Nieuwen- huijsen van een toelichting werd voor- zion. Deze rolprent, die een paedago- gisch-propagandistische strekking hoeft, toonde aan, dat de strijd van Dieren bescherming in de meeste gevallen veeleer gaat tegen onnadenkendheid dan bewuste wreedheid. Om tc beginnen word der schoon heid en ook het nut der dieren voor do samenleving in beeld gebracht. Fraaie opnamen op den akker, op de veemarkt -en op de transportwegen getuigden daarvan. Men zag ook hoe de politie in samenwerking met de inspecteurs der verecniging pleegt op te treden tegen lieden, die 'zich er gpen rekenschap van schijnen te geven, dat o'ok een dier ge voel heeft. Voorts onderging men weer hef schrijnende lot van den ketting hond, de grofheden op de pluimvee- markten. cn meer verschijnselen, die om ingrijpen vragen. Het valt niet mee, den mensoh te leeren om zichzelf te realiseeren hoe weerloos een dier is. Maar toch staan de zaken ook weer zoo, dat de film kon getuigen van veel goeds, dat door de verecniging in den loop der jaren bereikt mocht worden. „Dierenbescherming" strijdt ook tegen het meedoogenloos uitroeien van de roofvogels in ons land. Unieke opnamen kreeg men te zien van sperwer, boom valk, torenvalk en havik. Dc vervaar digen* van de film, de heer N. Visser, moet wel zeer veel geduld aan deze op namen ten koste hebben gelegd! De film, die eindigde met een beroep op belangstelling voor en deelname aan het werk van Dierenbescherming, werd door de aanwezigen gewaardeerd met een hartelijk applaus. NAAST DE MITCHELL GEJAAGD DOOR DE WIND verscheen nu ook de dun drukeditie van GULBRANSSEN Het geslacht Björndal. De 3 deelen in één band f 6.95* Ruim voorhanden bij: LANGZSTRAAT 33 Tel. 3332 (Van 12.30—13.30 GESLOTEN!) GRAND THEATRE. Heden geen filmver tooning. Andere avondeo 8 n.m., Woensdag en Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 oor doorl., Zondag 1 45, 4. «.15 en 8.30 aui doorl. Andere avondon 8 uur nam Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. OITY THEATER - Van Vrtldag af verto ning van „Het leven Is niet zoo kwaad". Voorstellingen als In Grand Théltre REMBRANDT THEATER. - Vertooning van „De Speler". Voorstellingen ala ln Grand Tbéitre behalve de mattnée'a. GILDEHUIS A.K.G. 15 Nov. tot en met 3 Januari Geschenken ten toonstelling. SIERKUNST. Tot 28 Dec. Tentoonstel ling werken van Willem J. van Danv Dag. 105 uur. GRAND THc&TRE. 3 Dec. Vertooning van de cultuurfilm „Wonderen der Natuur". 8 uur nam. GRAND THcaTRE. 4 Dcc. Cabaret-avond Cor Ruys. 7.30 uur. REGENTESSELAAN 21. 12 Dec. Ver. van Huisvrouwtn. Handwerken en demonstra ties. 2.30 uur nam. Bij „FRANK" steeds correct Niet duur en perfect Telefonisch aangesloten werden: 3292 Zr. M. Olie, Verloskundige-gedipl. ver pleegster, Leusderweg 278. 3466 Abel J. Rolf, Meubelfabrikant, Lange- gracht 4. 3186 L. J. B. Posthouwer, Advertentie-ma nager, Reclame- en verkoopaconsulent, Prinses Mariclaan 20. 3497 L. v. d. Blankcvoort, Vertegenwoordi ger van het Assurantiekantoor Wjj- nand van Haselcn, Vermeerstraat 1, 3631 F. M. Capel ten Dam, Joh. Bosboom straat 31. 3632 G. Griffioen, Bcekensteinsdhelaan 25. 1884 U. Rehorst, v. Hogcndorplaan 3. GEHUWD: Aike Perton en Aagje Kuik OVERLEDEN: Gerardus van Empelen, 55 jaar, echtg. van Geertruida Maria Barbara Korndewal; Gerard Posthumus Meijer, 71 j., echtg. van Henriette Otteline Hovy; Rache- lina de Vries, 53 j., echtg. van Herman Ja. cobs. TIMMERMAN KREEG EEN HOOFDWONDE Gistermorgen half elf heeft, tijdens) werkzaamheden aan een nieuwe boer derij aan den Licndertscheweg een on geval plaats gehad. Een timmerman, die bezig was in de kap een stellage af te breken, kreeg hij het naar heneden gaan een plank op het hoofd. Nadat de bloedende won de verbonden was, is de timmerman huiswaarts gegaan, teneinde weer op z'n verhaal te komen. PEULVRUCHTEN TE DUUR VERKOCHT De grossier v. E. tc Veonendaal, de hakker v. A. te Woudenberg en de winkelier B. te dezer stede, die te hooge prijzen hadden berekend voor groene erwten en capucijners, zijn door den Inspecteur voor de Prljsbehcer- sching te Amsterdam veroordeeld tot respectievelijk f 40f 25en f 30.— boete. TE DURE SOLUTION Terzake van het verkoopen van so lution tegen te hooge prijzen, heeft de Inspecteur voor de Prijsbeheorschlng m de afgeloopen week 47 rijwielher stellers cn handelaren veroordeeld tot geldboeten; in vrijwel alle gevallen ge paard gaande met verbeurd verkla ring van de in beslag genomen voor raad solution. GEVONDEN VOORWERPEN Op het politiebureau zijn door de eige naren de volgende gevonden voorwer pen terug te bekomon: gouden schakel armbandeen portemonnaie rose, een bankbiljet, een kinderrokje, een klein bruin hondje, een portemonnaie zwart, een portemonnaie, waarin o.m. een gladde ring, diverse handschoenen en wanten, een paar grijze bontwanten, een fietskap, een padvindersportemonnaie, een handwerkje, moet'theemuts worden, notitieboekjes, een rozenkrans, een blauwe hoofddoek, een heerenrijwiel, een roode portemonnaie met inhoud; een kat, een bruin lederen actotasch; een blauw gebreid mutsje, een kinder- schocntje. een klein zwart hondje. Inlichtingen dagelijks Hoofdbureau van politie van 9 tot 12 en van 2 hot 4 uur. Niet per telefoon! BURGERLIJKE STAND SOEST SOEST. Geboren: Elisabeth Christina Maria, d. van J. C. Koelink en C. de Leeuw^; Woutor» Theodora Maria, d. van Th. J. C. Smink en M. W. van Asch; Jacobus Johan nes, z. van J. J. Brouwer en M. G. Stalenhoef*. Johanna Louise Gerarda, d. van G. J. la Grand en J. W. L. Metier: Johannes Corne- lis, z. van J. C. Brouwer cn C. J. Blommc- stein; Adamo Italicko, z. van S. Turchet en E. Vcrwoerd; Bcrnhard Gerhard Arnold, z. van F. p. Verhcij en A. B. Bod: Gijsbert Ja cobus, 7.. van J. G. A. Dorrcstein en J. Wijt man; Antonia Martina. Maria, d. van A. F. Ku'uper en A. v. d. Hengel. Getrouwd: H. Zoetelief 23 j., boekh. en E. M. Hendriks 21 j.; C. A. van 't Klooster 27 j. boutbew. en A. H. Verstejjne 24 j.; B. Ven huizen 25 j, chauffeur cn H. Maasscn 20 j. Overleden: Johanna de Groen, 79 j., gehuwd met N. Wjjnhoff; Johannes Casper Huibert Kok, 1 Jag: Dina van der Zande, 78 j. wed. van G. Verheul, BINNENLAND 'a-GRAVENHAGE, 2 Dec. De meest krasse verhalen doen de ronde, waar het den Nederlandschen Arbeidsdienst betpeftdoch „verhalen" brengen ons geen schade of voordeel„Bewijzen moeten we de waarde van den Neder landschen Arbeidsdienst. Bewijzen dat dc jongens in den Ne derlandschen Arbeidsdienst geestelijk cn lichamelijk een groeiproces ton gunste doormaken bewijzen, dat het leven in de N.A.D.-kampen hen maakt tot „gebruinde kerels" met gezonde kop pen bewijzen, dat de lichamelijke vooruitgang opvallend is. Welnu: na het „afzwaaien" van de eerste ploegen arbeidsmannen, die hun eeredienst aan het Nederlandsche volk verricht hadden, zijn hun statistische cijfers bij den staf binnengekomen. Zt geven natuurlijk nog lang niet het beeld, dat een arbeidsdienst geeft, die reeds jarenlang draait... deze arbeids mannen waren nog pioniers, die werk zaamheden hebben verricht in die eer ste maanden vaii hun vrijwillige op komst, welke niet tot het schema be- liooren van een regelmatig-functionee lenden arbeidsdienst. Op zichzelf was dit pionierschap een eer, waarop zij in later jaren met vol doening zullen kunnen terugzien... maar het schema, dat kampcomman danten. sportleiders en de hoogere lei ding hadden opgesteld voor de vorming van den man. Kon hij deze groepen nog niet tot zijn vecht komen. Desondanks zijn de resultaten zelfs heel mooie resultaten niet uit gebleven. Zoo verkregen wij de navolgende sta tistische cijfers: a) toename, borat-omvang gemiddeld: 1.985 (bijna 2) cm. b) toename gewicht gemiddeld: 3.513 kg. c) toename lengte gemiddeld: 0.836 cM. Borstvcrruiming Dat wit dus zeggen lezer, die een zoon heeft, die voor den Arbeidsdienst in aanmerking komt dat de borstver ruiming, tengevolge van de sport, van het werken en van het gezonde N.A.D.- kampleven, twee centimeter bedraagt, twee centimeter meer buigen de ribben buitenwaarts, do longen meetrekkend en verruimend. Dus: ruimere borstkas, grootere ademhalingsbeweging en daarmee grooter weerstandsvermogen Dat is het resultaat van het kampleven in den N.A.D. Hoe zij eten Laten we de toename van hun li* chaamslengte buiten beschouwing zij zijn op dien leeftijd immers allen in hun groei-jaren en de cijfers dienaan gaande kunnen dus geen maatstaf ge ven voor de resultaten van het N.A.D.- leven dan blijft nóg over de gewichts toename. Ruim 3'/2 kilo bedraagt de gemiddel de gewi'chtstoename van den arbeids man. Uitstekend is dan ook het eten in de kampen. Niet alleen kwalitatief, doch zeer zeker ook kwantitatief. „Wie niet werkt, zal ook niet eten", maar dan ook als tegenstelling: „wie werkt, zal goed eten" al ziet het er. door Oorlogsnoodzaak, in de burgermaat schappij wat somberder uit... de ar beidsmannen komen niets te kort. lederen dag vleesch... is dat heden- ten-dage geen paradijs op aarde? Een wekeljjksch distributierantsoen van een van de jongens van den Neder landschen Arbeidsdienst., op grondslag van den-toestand op 1 November 1941, bedraagt het volgende: brood: 3500 gr., boter of vet: 220 gr.; vleesch met been: 800 gram; vleesch waren; ca. 200 gram; aardappelen: 5250 gram; peulvruchten5 500 gram. Andere levensmiddelen zijn voor den N.A.D. en de burgerij gelijk geschakeld. Wie eens aan de kamp-tafel heeft aangozeton een gezellige kamptafel, met witte tafellakens, porceleinen ser vies, vroolijke bloemen, waar het eten in schalen wordt opgediend en een ieder zich beij'vert om volgens de rege len van het „theorie-eten" vork en mes netjes te ihanteeren en niet zijn' buur man met dc elieboogspunten tracht de oogen uit te horen zal verzadigden te vreden op kunnen staan. Alleen in de allereerste twee maan den, als gevolg van den plotselingen overgang van hoofdarbeid tot handen arbeid (voor velen), van kamer- en kantoorlucht tot de -buitenlucht, van het gymnastiekavondje per week lot dagelijksche sport en lichaamstraining, komt nog weieens een licht gevoel van honger op doch later nivelleert zich dit gevoel met het toenemen van de physieke kracht, waardoor het verbran dingsproces in het lichaam minder ge- forcê'erd wordt. Eerbied voor den handen arbeid Met. betrekking tot den handenar beid in de kampen staan ook cijfers ter beschikking. Deze handenarbeid bestaat meestal uit werk aan heide-ontginning, hoewel de werk-objecten, naar gelang de grondsoorten en de eischen van het landschap natuurlijk afhankelijk zijl) van de omgeving van de werkkampen, die zich van Zuid tot Noord en van West tot Oost in Nederland uitstrek ken Heidegrond wordt onder toezicht van opzichters van de heidemaatschappij voor den boschhouw geschikt gemaakt. De grond wordt omgespit, zoodat de bes te grond boven komt. Eventueele oerla- gen, die het water tegenhouden, worden weggegraven. .Stronken (stobben) van vroegeren houtaankap worden verwij derd Zoo wordt deze grond riip voor nieuwen boschhouw. De bosch- en kampwegen worden verbeterd Werkende op het gemeenschapsge voel. aansporende tot kameraadschap en het ideëelc doel van den arbeids dienst dagelijks aan deze mannen voor oogen houdend, weten de kaderleden hun mannen te brengen tot éen flinke prestatie. In de burgermaatschappij te ruggekeerd, zullen zij nooit meer neer zien op den man, die met handenarbeid zijn brood moet verdienen, want zij we ten, zij hebben aan den lijve gevoeld, welk een Inspanning er vereischt is, om dit werk naar behoóren te vervullen. Gevormd tot man Mannelijke, ongehuwde Nederlanders, niet jonger dan 17 jaar, niet ouder dan 23 jaar zijn het, die zich voor den Ne derlandschen Arbeidsdienst kunnen aanmelden. Daartoe kunnen zij bij elke cemcente-secretarie en ieder arbeidsbu reau terecht, terwijl ook de staf van den Nederlandschen Arbeidsdienst (Ge vers Deynootweg 59. Scheveningen, tel. 55.36.95) voor hun inlijving zorgt, indien zij den wensch daartoe te kennen ge ven. Zoo spoedig mogplijk na aanmelding volgt dan de keuring, terwijl zij, die de gestelde eischen voldoen, weldra worden opgeroepen. De reiskosten, zoo wel voor de keuring als voor de op komst worden vergoed. Zoo komen de aanstaande arbeidsmannen in den N.A.D. Gevormd tot „man" zoo komen de jongens uit de N.A.D.-kampen weer in het burgerleven terug... gebruind en gehard, vervuld van liefde tot hun volk en hun land. Zij weten nu, hoe mooi Nederland is en welke schatten het bergt. Zij voelen thans welk een kracht de gemeenschap voor een volk beteekenen kan... Zij zijn verlost van oude sfandsvooroordee- len, want zij hebben naast elkaar ge slaan in hetzelfde uniform, met dezolf- de gereedschappen., voor dezelfde taak, de/elfdo moeilijkheden. Ze hebben die met elkaar, eendrachtig en gemeen schappelijk opgelost de kern van de ware, heilige volksgemeenschap is in hen geboren. Zoo is de Nederlandsche Arbeids dienst. Zoo komt uw zoon uit het N.A.D. kamp. Zoo gaat hij het leven inmet handen aan het lijf, met opgericht hoofd en warm hart voor zijn volk. 's-GRAVENHAGE. 3 Dcc. In de Ne derlandsche Staatscourant van heden is een nieuwe prijzenbeschikking voor groenten en fruit gepubliceerd. In deze publicatie heeft de prijsregeling voor groenten en fruit haar afronding ver- kregen. Met het tot stand komen van deze beschikking zal de scherpe cou- tróle op de naleving van de gestelde prijzen met kracht voortgezet worded. De meening, welke een deel van den handel huldigt, dat men straf feloos de prijs voorschriften kon overtreden, zal nog meer dan tot nu toe blijken ten eenen male onjuist te zijn. Bijzondere aandacht wordt geschon ken aan de handhaving van de weke- lijksche gepubliceerde prijzen voor de consumenten. De handel moge wel do- gelijk toezien, dat niet tegen hoogcr dan de toegestane prijzen ingekocht wordt, daar argumenten van dezen aard niet in aanmerking genomen kunnen worden. Dc noodzakelijkheid om het pu bliek te beschermen, gebiedt een straf optreden. Het publiek doet goed in zijn belang mede te werden tot de handha ving van de gestelde' maximumprijzen, GRAANHANDELAAR OVERTRAD DE PRIJS VOORSCHRIFTEN De graanhandelaar J. K.Te Wouden berg is door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam ver oordeeld tot een boete van f 50.om dat hij verschillende partijen peul vruchten tegen prijzen hooger dan den gemiddelden prija in het tijdvak van 9 April—9 Mei 1940 had verkocht, ter wijl zijn inkoopsprijs niet was geste gen. MET EEN HALF VARKEN OP STAP -B.CARN. Ambtenaren van den CC.C.-dienst hebben een persoon aan gehouden. die een half varken (geslacht) over de Eo.m smokkelde. Het vleesch werd in beslag genomen en de man arrest gesteld. ONTVLUCHTE AANGEHOUDEN SOEST. De politie hield een 17- jarigen jongeman aan die uit het Rijks- opvoedingpgesticht te Amersfoort was ontvlucht. De aangehoudene was in het bezit van een damesrijwiel, hetwelk hij te Soest had ontvreemd. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE. 2 Dec. Koersen voor stortingen op 8 December tegen verplichtin gen, luidende in: Belga's 30.1432 Zwitteriche francs 43.56 Fransche france 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar foude schulden) 8 43 Dinar /nieuwe schulden) 3.77 Turksche ponden 1.45)4 Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 36.519 Pongö /nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 85. Zloty (nieuwe schulden) 87.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3