Finsche troepen bezetten kleine eilanden bij Hangoe Het imperialisme der en den Europeeschen strijd De ondergang van de Sydney Churchill's rede ISlwarle Paan Noodtoestand op Cuba Een grensincident op Mandsjoerijsch gebied De situatie in Lybië Nieuwe terreinwinst bij Moskou In N.-Afrika duren de gevechten voort SINAASAPPELEN VOOR BELGIE Britsche oorlogsbodems in Singapore De troepen der V.S. op de Philippijnen KARL MEGERLE OVER: RADIOPROGRAMM 3e Hoeve PAGINA 2 I 'H AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 DECEMBER 19 BERLIJN, 3 Dec. (D.N.B.). Een vrij groot transportschip der bolsjewisten is gisteren in de Duitsch-Finsche mijn ver sperring in het Oostelijk deel der Oost zee geraakt. Na een hevige ontploffing, die een groot lek veroorzaakte, zonk het schip binnen enkele minuten. Het officieel© Finsche persbureau maakt bekend dat als gevolg van den ingetreden winter en onder invloed van den druk der eigen troepen, de vijand een begin heeft gemaakt met de ont ruiming van Ilangoe. De vijand heeft zijn arbeid van verwoesting in den vorm van ontploffingen voortgezet. De tot dusver bezette gebieden dragen een stempel eener grondige verwoesting en zijn met mijnen en vallen bezaaid. Het Finsche legerpericht van 3 December luidf als volgt: 1 H a n. g o e-f r o n t: levendige bedrij vigheid van de vijandelijke artillerie. De eigen artillerie heeft vijandelijke batterijen, ravitailleeringswegen en kwartierruimten bestookt. Onze troepen hebben enkele kleine scheren, die tot de eilanden rondom Hangoe behooren, bezet. Karelische front: deels leven dige. deels geringe plaatselijke vuren. Do vesting Totleben heeft het gebied van Rajajoki met enkele dozijnen gra naten onder vuur genomen. De eigen artillerie, granaatwerpers en pantseraf- wcerwapens, plaatsten voltreffers op vijandelijke baarden van verzet, kaze matten, alsmede op enkele stukken veldgeschut en vijandelijke afdeelingen. Front aan de Swir: over het al gemeen zwaar vijandelijk artillerie vuur. De eigen artillerie heeft drie vij andelijke batterijen, een pantserafweer- kanon en twee granaatwerpers tot zwij gen gebracht. Verscheidene krachtige verkenningspogingen van vijandelijke verkenningstroepen werden afgeslagen. Oostelijk front: in alle sectoren waren de gevechten voornamelijk be perkt tot wederzijdsch vuren der artil lerie en storingsvuur door granaatwer pers, alsmede tot bedrijvigheid van ver kenningstroepen. Zoestrijdkrachtem de eigen artillerie heeft voor Hangoe een trans portschip der Molotof-klasse onder vuur genomen en een treffer op het achter schip geplaatst, zooitat het vaartuig in brand raakte. Op het eiland Suusaari werd een hevige ontploffing waargeno men, waarna een brand ontstond., Luchtstrijdkrachten: onze luchtstrijdkrachten hebben den Moer- manskspoorweg in de buurt van Kotsh- koma gebombardeerd, w aarhij zij vol treffers plaatsten op een goederentrein en op emplacementen. Verder werden militaire doelen in de stad Povenzy met bommen bestookt. STOCKHOLM, 3 Dec. (D.N.B.). Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft de Engelsohe radiocom mentator Cyril Lakin, verklaard, dat. de tijding van het. verlies van den A us tra li sc hen kruiser „Sydney", alle andere gebeurtenissen over schaduwt- „In dezen strijd zijn ver liezen niets ongewoons, aldus spre ker, maar voor de Engelschen is een dergelijk verlies ter zee bijzonder zwaar. In dezen wedloop ter zee heeft de Sydney voor de Britten veel beteekend". Het tot zinken brengen van de „Syd ney" door den Duit6chen hulpkruiser „Cormoran", behoort, zoo Verneemt het D.N.B., tot de meest roemvolle heidon- daden in de geschiedenis van den oor log ter zee. Een tot hulpkruiser omgo- bouwd koopvaardijschip heeft en daarin ligt de bijzondere grootheid van dezen heldendaad een Brit6Ch oor logsschip van zeer modern type tot zin ken gebracht. Het verlies van den krui ser „Sydney" treft de kleine Australi sche marine des te zwaarder, daar de ze in het geheel geen slagschepen bezit en thans nog slechts uit vijf kruisers, vijf torpedojagers, eenige motortorpedo- hooten en speciale vaartuigen bestaat. De ondergang van de „Sydney" is der halve van heteekenis voor. de strategi sche positie ter zee in den Stillen Oceaan. DE hulpkruiser „Cormoran" heeft een 'succesvolle loopbaan achter zich in den kruiseroorlog in overzeesche wate ren. Maandenlange tochten hebben den hulpkruiser in de meest, verschillende zeeen gevoerd. Overal heeft hij de Brit- sche ravitailleeringsscheepvaart hevige schade toegebracht. De Engelschen heb ben getracht de loopbaan van net sclnp aan de hand van de vele tot zinken ge brachte schepen te volgen- Zij gelooven thans een groot aantal diet name ge noemde schepen op de lijst van succes sen van dezen hulpkruiser te kunnen plaatsen en publiceeren een opgave daarvan. Ofschoon deze lijst evenmin op volledigheid aanspraak kan maken als in bijzonderheden nauwkeurig is, geeft zij toch een voorstelling van de veel zijdige actie van een hulpkruiser iifc overzeesche wateren. Op rekening van dezen hulpkruiser plaatst de Rritsche lijst allereerst 't tot zinken brengen van de drie schepen „Antonia", „British Union" en ..Africa Star". Later heeft hij de „Eurylochus" tot zinken gebracht. Daarna dook hij on in het Zuidelijk deel van den Atlanti- sohen Oceaan en bracht in hot voorjaar van dit iaar de stoomschepen „Agaita" en „Craftsman" frit zinken. In Juni ope reerde hij dan. nog altijd volgens de Britsche rftcdedceling, tusschen Ceylon en Sumatra, waar hij de stoomschepen „Felefit" en „Mareeba" tot zipken bracht. Eind September heeft hij. ten slotte het door Engeland overgenomen Grieksche schip „Cembicivoa" tot zin ken gebracht. Er moet rekening worden gehouden met het feit. dat de tegenstander door dergelijke mededeelingen poogt, de ac tie van Duiteche hulpkrui6ers op het epoor te komen. De publicatie van de werkelijke successen van de „Cormoran" in den oorlog blijft derhalve voor een latcrcn tijd voorbehouden. De Berlijnsche avondbladen noemen de torpedeering van de „Sydney" een wapenfeit zonder weerga. De „Lokal- anzeiger" wijst er op, dat met het tot ziniken brengen wan don Australi- schen kruiser „Sydney", in zekere maie do oude, met roem overladen „Emden" uit den wereldoorlog gewroken is. die November 1914 door den tocnmaligen kruiser „Sydney" vernietigd werd. NEW YORK. 3 Dec. (D.N.B.) De Cubaansche president, Ba tista, heeft, naar Associated Press uit Havanna meldt, de afkondi ging van den noodtoestand op Cuba aangekondigd- Een dien overeenkomstige boodschap aan het Cubaansche congres is in voorbereiding. Verder zijn onder handelingen gaande voor de te werkstelling van 2500 Cubaansche arbeiders bij de uitbreiding van de verdedigingswerken van- het Panamakanaal- HSINKING, 3 Dec. (A.N.P-). De woordvoerder van het. Kwantoengleger heeft medegedeeld, dat Dinsdag vijf ge wapende bolsjewisten bij Wangpautsoe, 40 kilometer ten Zuid-Oosten van Tieng. ning, over, de grens van Mandsjoékwo zijn gekomen. De grenswacht achtervolgd© de in dringers en doodde er twee zonder zelf verliezen te lijdern Het ministerie van buitenlandsche zaken van Mandsjoékwo heeft een krachtig protest ingediend bij het Sovjet-consulaat-generaal te Ghar- bin. STOCKHOLM, 3 Dec. (D.N.B.)De Londensche correspondent van de N y a Dagligt Allehanda meldt, dat de Londensche bladen zich van allen com mentaar op de nieuwe situatie in Libye onthouden. De correspondenten seinen uit Cairo, dat de situatie duister is.' De Britsche hoofdstrijdmacht is „op den te rugtocht naar het Zuidoosten" en wordt, „gereorganiseerd". Het Duitsche succes vormt een zeer gTOote teleurstelling. Duitsch weermachtsbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 3 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Aan het front voor Moskou is bij de aanvallen onzer infante rie en pantserafdcelingen, die ge steund werden door sterke for maties gevechtsvliegtuigen en stuka's, in weerwil van den hard- nekkigen tegenstand eri plaatse lijke tegenacties van den vijand opnieuw terrein gewonnen. Bij die gevechten zijn gisteren in totaal twjntig vijandelijke pant serwagens vernield. In de Finsche Golf is een groot Sovjet-transportschip op een Duitsch- Finsche mijnversperring goloopen en gezonken. In de Engelsche wateren "is een vrij groot koopvaardijschip door hommen ernstig beschadigd. In den afgeloopen nacht heeft de lucht macht. een haven aan de Zuidwest kust van Engeland gebombardeerd. La een gevechj met Britsche motor- torpedobooten in het Kanaal hebben mijnenvegers verscheidene granaat- treffers op vijandelijke vaartuigen geplaatst, waarna de vijand het ge vecht staakte. Voor de Australische kust is het tot een gevecht gekomen tusschen den Duitschen hulpkruiser Kormoran en dpn Australischcn kruiser Sydney. Onder bevel van IJregattenkanitan Detmers heeft de Duitsche hulp kruiser den veel zwaarder gewapen- den en snelleren tegenstander over wonnen en tot zinken gebracht. De 6S30 ton metende kruiser Sydney is met de geheele bemanning, bestaan de uit 42 officieren en 603 manschap pen, ondergegaan. Met het oog op de schade, die het Duitsche «chip in den zwaren strijd had opgeloopen. moest het na zijn overwinning worden opgegeven. Een groot deel van de bemanning werd gered en bereikte de Australische kust. De hulpkruiser Kormoran heeft in den oorlog in de overzeesche wa teren onder bevel van zijn dapnoren commandant een groot aantal vijan delijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht. In Noord-Afrika zijn de ten Zuid- Oosten van Tobroek ingesloten Brit sche strijdkrachten het gros van een Nieuw-Zeelandsche divisie voor een deel verniotigd, voor een ander deel gevangen genomen." Italiaansch weermachtsbericht ROME, 3 Dcc. (Stefani). Het Itali aansche weermachtbericht luidt als volgt: In Marmarica zijn de gevechten on danks het plaatselijk slechte weer voortgezet. Te Tobroek bodrijvigkeid der artillerie en van onze vooruitge schoven afdeelingen. In de centrale zóne eenige botsingen, waarbij vijande lijke strijdmiddelen werden vernietigd en een Britsch vliegtuig door luchtdoclar- .tillerie omlaaggehaald werd. Aan het front van Solloem werd het vuur van den vijand op den verdedigingsgordel van Bardia beantwoord. Het luchtaf weergeschut van de vesting schoot een vijandelijk vliegtuig brandend omlaag Naderhand is komen vast te staan, dat onze verdedigers van het steunpunt Sidi Omar hebben vernield zeventien Engelsche tanks, vijf pantserauto's en twintig andere auto's- Engelsohe vliegtuigen hebben bom men laten vallen op Bengvazi, Derna en andere plaatsen in Cyrenaica; een er van werd getroffen en moest landen, de bemanning werd krijgsgevangen ge maakt, Een ander vliegtuig werd Ie Derna neergeschoten door de luchtdoel artillerie. Onze jagers hebben in .luchtgevechten vijf vliegtuigen neergeschoten en de Duitsche twee- Tijdens een nachtelijke actie in de omgeving van Mersa Matroeh werd een vijandelijke jager door onze bommenwerpers neergeschoten. De commandanten der torpedovlieg tuigen, die den vijandelijken kruiser tot zinken hebben gebracht, waarvan in hef weermachtbericht van gisteren sprake was, zijn kapitein Giulio Marini en dc luitenants Aligi Strand en Giuseppe Coc- BERLIJN. 3 Dec. (D.N.B.). ..De cri sis in het gebruik van mannelijke en vrouwelijke arbeidskrachten zal 1942 beheerschen," zoo heeft de Rritsche mi nister-president in "zijn reeds vermelde redevoering in het Lagerhuis nog ver klaard. Churchill deelde mede, dat de dienstplichtige leeftijd van 41 tot 50 jaar Verhoogd wordt. Als een grooten ruggesteun tegen een invasie noemde 1c premier de burgerwacht. Deze is uit gerust- met machinegeweren, pistolen, granaten en andere wapens. Churchill sVees erop, dat hij anderhalf jaar ge leden den Engelschen bloed, tranen, harden arbeid en zweet had beloofd en hij legde er den nadruk op, dat zij nog verderen arbeid, zweet, ongemak en ontzegging op zich moesten nemen. „De Engelsche premier heeft hcele- maal vergeten, rekenine te houden met den Duitschen bewapeningsgroei zoo schrijft Zwölf Uhr Blatt over de rede an Churchill. Daarbij heeft hij het tijd schema voor de Britsche munitiepro ductie als volgt geformuleerd: „het eer ste jaar in het geheel niets, het tweede jaar zeer weinig, het derde jaar een heele hoop en het vierde jaar alles waU wij noodig hebben." Wij staan in het begin van het derde jaar. De Ver. Staten eindigden hun tweede jaar, do ongelijkheid der krach tenverhouding ten opzichte van Duitsch land zal in dén loop der tijd vereffend worden. Wij waren tot dusverre in het nadeel, zoolang wij een zoo goed gewa- penden vijand met slecht of halfgewa pende troepen moesten bestrijden. Deze phase is voorbij." „Dat klinkt goed." zoo verklaart het blad en gaat verder met op te merken, dat hij nader inzien dit rijkelijk optimistische perspectief van Churchill weer eens zuivere groot spraak en pocherij 'blijkt. „Want. aldus het blad, Churchill heeft vergeten dat Duitschland in deze jaren, waarin Groot-Briltannië toegeeft alle inspanningen te hebben onderno men om dezen voorsprong in te halen, ook niet heeft geslapen." Ton aanzien van de Lagorhuisverkla- ring van Churchill meldt de Britsche nieuwsdienst, dat Churchill's nieuwe oproep de Engelsche pers beheerscht en algemeen toegejuicht wordt. De Daily Telegraph schijft: ..Wij wor den uitgenoodigd hardere levensvoor waarden op ons te nemen." De Daily Herald verklaart in hetzelf de verband, dat zoowel het bezit als ook iedere particulier, volledig gebruikt moet worden voor de oorlogvoering. „Ook het. geld kan niet langer vrijge steld worden van hetgeen aan het vleesch en bloed is opgelegd. Het rnono- polismc moet gesmoord en hej eigen belang van zijn macht beroofd worden." BRUSSEL. 3 Dec. Met Italië is een overeenkomst afgesloten voor de leve ring van 400 a 500 ton sinaasappelen, ter waarde van drie millioen .francs. Hoewel over de distributie van de si naasappelen nog geen beslissing geno men is, neemt men aan, dat eerst de ziekenhuizen, sanatoria enz. en vermoe delijk ook de schoolkinderen, voor de heerlijke vruchten in aanmerking zul len komen. Wnnpecr dit laatste inderdaad het geval zal zijn. dan zullen de vruchten aan de detaillisten worden geleverd en een streng doorgevoerde controle zal er voor zorg dragen, dat een schandaal als verleden jaar niet mogelijk zal zijn, toen de vruchten op de zwarte markt teg:en buitengewoon hooge prijzen ver kocht werden Verder is tusschen Frankrijk en Bel gië een clearing-overcenkojnst getee- kend, voor den invoer van vruchten uit Algiers. (Tel.). BERLIJN. 3 Dec. (D.N.B.). De Brit. sche nieuwsdienst meldt, dat in- Was hington het bericht over de aankomst mn Brit6ohe vlooteonheden en het vlag- geschip Prince of Wales in Singapore exootc tevredenheid heeft gewekt. Men beschouwt dit als een nieuw bewijs .voor de overeenstemming tusschen dc BriN 6oho en de Amerikaansche politiek in het Verre Oosden. De Britsc.hc berichten dienst wijst in dit verband o.m. ook op de „verschillende maatregelen der ove rige ABCD-landen in het Verre Oosten". ■NEW YORK, 3 Dcc. (D.N.B.). Naar Associated Press uit Manilla vèrneemt, hebben de marine-autoriteiten op de Philippijnen medegedeeld, dat de offi cieren en manschappen van Amerikaan sche marine en infanterie, die uit Sjang hai vertrokken zijn, op de Philippijnen zullen blijven. Zij worden voor alle mo gelijkheden gereed gehouden. ENGELAND ROEPT DIENST- PLICHTIGEN OP BERLIJN, 3 Dec, (D.N.B.). Naar de Londensche radio meldt, heeft koning George vandaag een decreet ondertee kend, volgens hetwelk einde Januari alle achttienjarige jongemannen onder de wapenen worden geroepen. BERLIJN, 3 Dec. (D-N.B.). On der het opschrift „Doodgraver Roo sevelt.", schrijft de diplomatieke me dewerker van de Berliner Boer- senzeitung, Karl Megerle, over. het Amerikaansche imperialisme en den Europeeschen vrijheidsstrijd. Dr. Megerle verklaart, dat naast Chur chill, Roosevelt de voornaamste ver antwoordelijke is voor liet ontketenen, uitbreiden en verlengen van dezen oorlog. „Hij wilde hem en hij had hem noodig om achter de stofwolken van het algemeene tumult, zijn imperialistische plannen te kunnen uitvoeren. Zoo is het. er dan van gekomen, dat Europa zijn vrijheid ook tegen een aanval van Roosevelt moet verdedigen". Deze aanval, zooal6 Megerle bewijst, is aan alle fronjen geopend, daar Roo sevelt tegen heel Europa een economi- schen oorlog, een diplomat!eken oorlog en door zijn bondgenootschap met Enge land en de bolsjewisten, ook een mili tairen oorlog voert en wel met veron achtzaming van de internationale ver plichtingen en van de verplichtingen, die hij jegens zijn. eigen volk heeft aan gegaan". „Wanneer Roosevelt opgestaan is om zoogenaamd de democratie, de Ameri kaansche levenswijze, de vrijheid van het individu, den godsdienst en de meh- schelijkhcid te redden, dan is hij, naar in dc Berliner Boersenzeilung verder bewezen wordt, er hard mee bez.i- zelf dat alles ie vernielen lm het Amerikaan sche volk in een modderpoel van' eco nomische, sociale en politieke zelfver- riicling van oude waarden te storten, met het doel om op de golven van den oorlog tot een onbeperkte heerschappij te geraken". \T AUWKEURIG geeft dr. Megerle voorts een uiteenzetting er van hoe door de initiatieven van Roosevelt het proces van de totale liquidatie der de mocratie werd ingeluid. Een proces, dat hij niet uitgelokt zou hebben, wanneer hij niet het voornemen had crehad op welke wijze dan pok. aan de macht te blijven en zonder rekening te houden met. den duur van zijn mandaat, zich op dictatoriale wijze te bedienen van zijn verworven overgroot© macht. Wanneer edhter Roosevelt de politieke, ^onomi- sche en sociale democratie als vijand van Duitschland liquideert, dan zal, zoo meent dr. Megerle, een latere tijd kun nen contstateercn dat de geschiedenis somtijds niet alleen positieve, doch ook negatieve krachten pleegt te gebruiken om haar doelstellingen te verwezenlij ken en dan zal aan het daglicht komen, dat ook Roosevelt als „een kracht, die het kwade wilde en toch het goede moest doen", voorbestemd was om het tijdperk der democratie in de beide laat ste groote statpn te liquideeren- Tenslotte verklaart, dr. Megerle. dat de vernieuwende krachten van Europa uit gaan en dat Encreland en Amerika, zij het ook tegen hun wil, gedwongen zijn zich aan te passen aan deze nieuwe le vensvormen. Hierdoor wordt thans reeds bewezen, dat. de leiding, evenals voor heen. bij Europa berust en dat Amerika den Europeeschen vrijheidsoorlog niet meer zal kunnen tegenhouden. „Er zal dus geen Amerikaansche eeuw komen". TELEGRAM VAN DEN FUEHRER AAN GENERAAL FRANCO BERLIJN, 3 Dec. (D.N.B.)- Do Füh rer heeft het Spaansohe staatshoofd, generaal Franco, ter celegenheid van zijn geboortedag telegrafisch zijn geluk- wenschen aangeboden. 169- Daar had Je nu dien meneer neraldus Kanonnus. Een groote met een kaal hoofd, waaromheen i een paar spierwitte haren. Hii df heel gewichtig en gaf Klompcrtje zware tascli. Daarin zaten de porl ren voor den koning, die mocht vooral niet verliezen. Geen dacht Klompertje. 170. Het bezoek duurde nog st vijf minutenIk moet opschid dacht Klompertje. want anders wc koning Mano Rcxo misschien nog t ■gerust. Tjonge, tjonge, wat was tasch zwaar. Afijnhet was maar i klein stukje loopen naar het kastei VRIJDAG 5 DECEMBER HILVERSUM T 415.5 M. 7.15 G muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7,55 i muziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. Gram.muziek. 8,35' Ochtendgymnastiek. Gram.muziek. 9.15 Voor de huisvrouw Gramofoonniuzick. 11.00 Voor dc klei 11,20 Ensemble Willy Kok. 12.00 Granu muziek. 12.10 Orgelconcert en zang: Almanak. 12,45 B.N.O.: Nieuws- en f mische berichten. 13,00 Molto CantnV gram.muziek. 14.00 Arnhemsehe Orkt eeniging cn soliste, 16.00 Bijbellezing Pianovoordracht. 16.45 De Mnndolinisti gram.muziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, i mische- en beursberichten. 17,30 Een tier vol verrassingen. 17,45 Twee violc: lo en orgel. 15,10 Sportwctenswaardid 18,30 De Ramblers (opn.). 19,00 Actueel uur. 19,30 Gevarieerd St. Nieolaasprc ma. (Vanaf 20,15 alleen voor de Radr trales, die mer een lijnverbinding ir-i studio beschikken). 20,30 Gram.muziek Vervolg van 19,30. 21,45 B.N.O.: Nieo richten. 22.00 B.N.O.: Engelscho u.itze: „Econ.omic News from Holland" of G muziek. 22,15 Gram.muziek. 22,45 S' 23.002400. Gram.muziek. Hilversum II 301,5 1VJ. 7.158.1 Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 M< wu'ding. 10.15 Zang met pianobcgcleidii gram.muziek. 10.10 Sinterklaasgehr 11.00 Requim van Mozart (opn.). 12.1 kest Malando en solist. 12.45 BNO: X: en economische berichten. 13.05 Gev» middagprogramma. 15.00 Voor de 15.45 Orgelopnamen. 16.00 Zang met pil geleiding. 15.30 Voor dc jeugd. 17.00 G muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, econnrc en beursberichten. 17.30 De Romanct solist. 18.15 Gram.muziek. 18.30 Ca: „Nederland cn het nieuwe Europa". Gram.muziek. 19.00 Actueel halfuur. Gram.muziek. 19.45 Reportage. 20 M roepsymphonie-orkest cn solisten. 20.15 alleen voor de Radio-Ccntralci over een lijnverbinding met de Studi schikken). 21.00 Gram.muziek. 21.15 Yi van 20.00. 21.45 BNO: Nieuwsber: 22.00 Gliim.muziek. 22.1022.15 Avoi ding. Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersfot Redacteur Stadsnieuws en Uit Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfot Redacteur Sportrubriek: H. A. C. V- DER KRAAN Jr.. Amersfo FEUILLETON DOORN.K. 10. Een paar dagen later stapte hij in den trein en nam een kaartje naar Lan- geveld. Hij droeg een donkergrijs cos tuum, een eerbiedwaardigen deukhoed en zijn totnogtoe gladgeschoren gezicht wis nu me» een langen baard bedekt. Zijn naam was „Jan de Koning." Bovendien had hij er eenigen tijd ge leden voor gezorgd, dat er uit Egypte een brief aan zijn nicht geschreven werd, waarin hij haar medeelde, dat het geen zin meer had hem terug te schrij ven, aangezien hij nog niet zeker was, waar hij heen ging. Een zwaren koffer sleepende want Jacob Brakman kon er onmogelijk toe komen, daar iemand voor te betalen begon hij de wandeling naar het dorp; hij passeerde een ot twee landarbeiders, die op beleefde plattelandswijze den hoed af namen. Toen zag hij Eva naderen. Brakman, die wist dat hij zijn vermomming op de proef moest stellen, besloot haar dade lijk aan te spreken. Hij nam dus den hoed af en zei: „Neemt u me niet kwalijk, jonge da me, maar kunt u mij ook een rustige herberg aanbevelen, waar ik gezellig een of twee weken kan doorbrengen?" Eva zag hem recht in het gelaat zon der het geringste teeken, dat ze zijn identiteit verdacht vond. „Ik denk, dat u het best naar de Roo- de Leeuw kunt gaan," stelde ze voor. „Daar zult u uitstekend verzorgd wor den. Het is het eerste gebouw voorbij de kerk." Jacob vervolgde zijn weg met een glimlach van plezier. Indien Eva hem niet herkende, had hij geen herkenning te vreezen. want hij hield vol, dat Eva de helderste oogen bezat van het dorp. In de Roode Leeuw wees men hem een aangename zit-slaapkamer met uitzicht op een deel van zijn eigen boerderij en op de Weldersclie begk, en hij kreeg een echten landelijken maaltijd. De vrouw van den herbergier bediende hem en hij teekende het gastenboek met zijn schuil naam. Na het eten stak „Jan de Koning" zijn pijp aan en besloot daar hij bemerkte, dat hij weinig tabak hij zich hadj zijn eigen winkel te bezoeken. Hier wachtte hem een verrassing. Hij werd bediend door een onberispe lijk geknipten man van ongeveer dertig, die „De Voetbalwereld" bestudeerde cn die hem liet wachten, terwijl hTj de kans van Ajax om van D.F.C. tc winnen over. woog. De Koning zat op een stoel en vroeg zich af, wat er van zijn ouden vriend Jan Trever en diens vrouw ge worden was. „Wat wenscht u?" vroeg de nieuwe beheerder tenslotte. „Ik zal een pak Jacob Meijer's tabak van twee ons nemen," zei de. oude man. „Zult u dat? Ik ben bang dat. u het hier niet zult vinden, want dat hebben wij niet," merkte Peter Balman op. „Het is hier geen stadswinkel". Dc Koning was vprbaasd, want hij had twintig Jaar lang"in dezen winkel zijn tahak gekocht. Hij zocht echter iets an ders uit en vroeg of hij de pijpen van een daalder mocht zien. „Hé Mies!" schreeuwde de nieuwe be heerder. „Waar heb je de pijpen opge borgen die vorige week zijn aangeko men? Ik kan ze niet vinden." Een meisje van ongeveer vijf-en-twin. ti.g jaar met mooi haar in een felgekleur de jurk en mot ontzettend roode lippen, verscheen in de deur van de achterka mer. „Heb j'e al onder de toonbank ge keken?" zei zij. „Als ze daar niet zijn, zijn ze misschi'en in de linksche lade. Of ^ijn ze nog niet binnengebracht?" De Koning glimlaphte. Hij wist best, dat de oude Jan Trever een beetje slor dig was met het bewaren van zijn voor raad, maar zoo slecht had hij het nooit gemaakt. Na een lange tijd rondscharre len kwam Peter Balman echter uit het achtervertrek en trad binnen met een kist vol pij pon, die hij wel had uih gepakt, maar vergeten had binnen te brengen. Hij zette de kist met een slag op de toonbank, c „U kunt ze zelf bekijken", merkte hij op. Op dit moment trad ,^Tora binnen en Balman's gedrag veranderde in ver bazende onderdanigheid. „Goeden middag, juffrouw Brakman", groette hu haar met een bcwonderenden glimlach. Npra wiecp een achteloozen blik op den vreemdeling. „Hoe gaat het vandaag met de zaken, Balman?" vroeg zo. „Uitstekend!" antwoordde de nieuwe beheerder. „Het is verbazend, zooveel als wij hier hebben veranderd maar er zijn ook maar weinig menschen wien het gegeven is om voor een dame te werken, die de moderne methoden kent zooals u, juffrouw Brakman. Efficiency! Dat is ons motto. Een plaats voor elk voorwerp en elk voorwerp op zijn plaats". De oude man, die over de pijpen ge bogen stond en een goede trachtte te vinden. hief verwonderd zijn wenk brauwen op. „Je moet niet toegeven aan de grillen van de domme menschen die hier wo nen", zei Nora. „Ik ben bang dat mijn oom gek van ze was. Je weet hoe die oude menschen zijn!" „En of", stemde Balman in. „Die ver velende oude vrouw Smit, die hier leeft van haar ouderdomspensioen, kwam vanmorgen voor haar pakje snuif, en had de brutaliteit om te beweren dat het niet meer zoo goed is als vroeger Ik heb haar gezegd, dat als het haar niet beviel, dan moest ze haar snuif maar ergens anders halen". Balman giechelde. „In aanmerking genomen dat ze nauwelijks honderd meter kan loopen, zal dat haar heusch niet mee vallen!" Nora lachte. „Net wat ze verdient," merkte zij op „Mijn oom stond er altijd op, dat alles wat de dorpsmenschen wenschten iri voorraad gehouden werd. Het verbaasi mij dat hij niet failliet ging!" .tan de Koning vond het tijd om te vertrekken. „Ik veronderstel dat deze pijpen twee kwartjes kosten?" opperde hij. „Ik kan wel zeggen, dat de veronder stelling verkeerd is, mijn vriend," ant woordde Balman. „Het zijn pijpen van een daalder en zooveel zijn ze waard!" „Denkt u dat? Ik neb dikwijls 1 pijpen voor twee kwartjes het stu kocht. Goedendag!" Hij stapte naar buiten en Ba zette de doos .met pijpen onder dc bank boven op een paar zakken 6'. „Dat was er weer zoo een," beu hij. „Nooit tevreden te stellen. Ma zal zorgen dat deze zaak winst vort De oude De Koning kuierde l schuddend naar de Roode Leetr rug. Dus Jan Trever en zijn vroin ren ontslagen en een onhesche aansteller met zijn opzichtige hadden hun plaats ingenomen. „Ik vraag me af wat er van Ja worden is," mompelde hij. „En n een gek! We zullen er eens over ken. Morgenochtend loop ik een? de boerderij en ga zien hoe Ma het maakt. Als Maarten er niej geloof ik dat ik binnen een paar het armenhuis terecht zou komc' (Wordt, vervol

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2