Haven van Sebastopol onder Duitsch artillerievuur Ambt van directeur-generaa van politie opgeheven Duitsche luchtactie in Libye De belangen van Turkije ■töfc Zwarte Paard" De strijd aan het Oostfront Sovjet-aanvallen bij Rostof afgeslagen DE BESPREKING VAN GOERING EN PETAIN Joodsche troepen "in het Nabije Oosten Reactie op Britschen tegenslag O De ondergang van Sydney De toestand in het Verre Oosten Bevoegdheden aan den gevolmachtigde voor reorganisatie RADIOPROGRAMMA De Hoeve PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 0 VRIJDAG 5 DECEMBER 1941 BERLIJN, 4 Dec. (D.N.B.). De in Sebastopol ingesloten strijdkrachten hebben, naar het D-N B. verneeiqt, op 3 December op verschillende plaatsen van hel Duitsche omsingelinzsfront, aan vallen gedaan op de Duitsche stellin gen. De bolsjewistische stoottroepen werden echter rccd6 voor de Duitsche stellingen door het vuur van de Duit-- sche artillerie getroffen en verslagen. Aan het omsingelingsfront van Se bastopol heeft de Duitsche artillerie in den loop van 3 December met succes vijandelijke artilleriestellingen en co lonnes van vrachtauto's bestookt. De haven en vliegvelden van Sebastopol stonden wederom bloot aan het gecon centreerde Duitsche artillerievuur. In de havenwerken en op de vliegvelden werden talrijke goede treffers waarge nomen. In het gebied van Rostof en het Donetsbekken zijn wederom Sovjet- aanvallen door Duitsche, Italiaan- sche en Slowaaksche afdeelingen met zware verliezen voor do aan vallers afgeslagen. In den centralen sector leverden de Duitsche opera ties nieuwe terreinwinst op. Nieu we uiivalspogingen der belegerden te Leningrad werclen eveneens met zware verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. Tijdens de gevechten in bet Donetz- bekken hebben de bolsjewieken zestien pantserwagens verloren, die brandend voor de Duitsche linies bleven liggen Duitsche duikbommenwerpers namen doeltreffend aan den strijd deel. Een vijandelijk regiment cavalerie, dat tot den aanval wilde overgaan, geraakte in zwaar afweervuur van infanterie en ar tillerie en droop in hcillooze verwarring af. waarbij de bolsjewieken nagenoeg alle nii'ters en paarden verloren Vij andelijke tirailleurs, die naar de Duit sche stellingen, optrokken, werden even eens onder zware verliezen door infan terie en artillerie verdreven. Ook de Stuka's namen met boordwapens aan don strijd deel- Vier bolsjewistische vliegtuigen werden neergeschoten. Dc Duitsche luchtmacht vernietigd^ in den Zuidelilken sector meer dan honderd vliegtuigen en liet twee opslagplaatsen van munitie in de lucht vliegen. \7 AN militaire zijde wordt mede- v gedeeld, dat gisteren aan het Oostelijk front 10 Sovjet-vliegtuigen vernietigd zijn, waarvan 7 In lucht gevechten en 3 door luchtdoelartille rie. De Duitsche luchtmacht ver loor één vliegtuig. Voorts hebben twee Duitsche patrouil levaartuigen met een bemanning ven slechts 80 koppen in het Oosten der Oostzee een ongekend bravourstukie uit gehaald. Zij hebben het ongeveer 12.000 ton melende Sovjet-transportschip ..Sta lin". dat bij de ontruiming van Hangoe werd gebruikt, in volle zee aangehou den cn met 6.000 officieren en man schappen, alsmede oorlogsmateriaal, naar een Duitsche haven opgebracht. Met groofe geestdrift heeft dc hevol- kine kennis genomen van het begin der bezetting van het Sovjet-steunpunt Han goe door de Finsche troepen. Van alle gehouwen in Finland wrappert de vlag. Uit den Kaukasus wordt vernomen, dat de bolsjewistische coöperaties al daar haar winkels wegens gebrek aan goederen, gevolg van de ten deele afge sneden toevoerwegen, hebben moeten sluiten. Het economisch leven is volko- Dc haven van Sebastopol (Scherl-m) men ontwricht; de bevolking, die groot gebrek lijdt aan de eerste levensbehoef ten, koopt in den sluikhandel en moet buitensporige prijzen betalen- De Finsche krijgsbedrijven J" N het Finsche legerberioht van heden 1 wordt onder andere gemeld, dat de Finsche kustartillerie bij Porkkala twee vijandelijke schepen tot zinken heeft gebracht. Bij de vernietiging van een derde vaartuig werd een geweldige ont ploffing opgemerkt, waarbij vele vlam men van honderd meter hoogte opste gen Voorts werd ten min9te één vijan delijke torpedojager zwaar getroffen. Dp Finsche luchtstrijdkrachten hebben midden in de Finsche Golf een motor torpedoboot met machinegeweren in brand geschoten. Het vaartuig ontplof te en zonk. Naar hek Finsche hoofdkwartier nog mededeelt, zijn reeds 63.000 Karelièrs naar hun bevrijde gebied teruggekeerd. In de hoofdstad van Karelié, Viipuri, zijn 2S00 menschen teruggekomen. In sommige plaatsen ia 20 tGt -40 procent van dc vroegere bevolking weer- aan wezig, van de plattelandsbevolking heeft zich weer in fotaal 27 procent op den ouden grond gevestigd. Uit een bericht in de Karjala blijkt, dat in het heroverde gebied al vijf apo theken en drie ziekenhuizen zijn inge richt. Een groot deel der monniken van het klooster Valamo. dat over 40 eilan den in het Ladogameer verdeeld is. i6 teruggekeerd. Een deel hunner gebou wen is verwoest doch wordt door de monniken weer opgebouwd- li ifiCA HAVIK41 MA9 OA Tel. 4523 PARUS, 4 Dec. (A.N.P.). De al- gemeen gevolmachtigde der Fran- sche regeering voor de bezette ge bieden, De Brinon, heeft Woensdag middag aan de pers medegedeeld, dat maarschalk Pétain hem had ver klaard, volkon/en voldaan te zijn over het onderhoud dat liii in St. Florentin met rijksmaarschalk Goe- ring heeft gehad. Het Braziliaansche blad. de Gazetta de Noiicies. noemt het onderhoud tus- schen Pétain en Goering een stap naar dr Europeesche eenheid en de opheffing van de vroegere Duitsch-Fransche twee dracht. „Drie belangrijke problemen ver binden thans, zoo schrijft het blad, de heide volken: de Britsche blokkade, hei communistische gevaar en de in menging in Europa van builen dat we relddeel. De Europeanen begrijpen thans de noodzakelijkheid van eenheid tegen over de gemeenschappelijke vijanden, het bolsjewisme en de angelsaksische blokkade. Het Fransche volk schaart zich daarom met geestdrift rond den ouden maarschalk, die Frankrijk tracht te redden uit de puinhoopen, waarin de met Londen en Moskou verbonden poli tici het land hebben gebracht". ANKARA, 4 Dec. (A.N.P.). Naar de perschef van liet. Jewish Agency te Jeru zalem, Sjertek, aan joodsche journalis ten mededeelde, zijn de onderhande lingen te Londen over de vorming van een gesloten joodsche-" divisie in het be stek van het Britsche leger in het Nabije Oosten, beëindigd en in positieven zin verloopen. Sjertek wees erop, dat thans joodsche troepen uit de andere Britsche formaties in het Nabije Oosten gehaald on bij rle joodsche divisie geschaard zijn. Bovendien zal evenwel een krachtiger wer-ving van recruten onder de jood sche bevolking van Palestina noodig zijn. Van joodsche zijde, zoo zeide Sjer tek. moeten thans alle pogingen in het werk worden gesteld om de „in het Pa- lestijnsche jodendom gestelde verwach tingen in vervulling te doen gaan". Het valt te betreuren, dat de vrijwillige aanmelding van Joodsche jeugd voor den militairen dienst nog altijd te wen- schen overlaat. De Joodsche leiding overweegt daarom bepaalde maatrege len, om hen, die van den dienst in het leger nog afzijdig staan, te dwingen tot de joodsche divisie toe te treden. HET GRAAN IN IRAN TEHERAN. 4 Dec- (A.N.P.). De be volking van Karamandsja en Hafnavan is sterk verontrust, daar de militaire autoriteiten begonnen zijn met de in be slagneming van graan in dit gebied. De Iraan6chc regeering tracht haar genist' te stellen door in eeti mededeeling per radio er op te wijzen, dat, aldaar een overschot aan graan werd verkregen dat naar andere gebieden zal worden overgebracht. BERLIJN, 4 Dec. (D.N.B.)- Duit sche en Italiaansche duikbommenwer pers hebben op 3 December onder krach tige bescherming van jagers op het oor- logstooneel in Noord-Afrika vijandelijke concentraties pantserjagers en motor voertuigen met succes aangevallen. De bommen troffen de gestelde doelen en herokkenden den vijand groote schade. Een groot aantal automobielen en pant serwagens werd vernietigd. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 3 op 4 December ver scheidene Britsche vliegvelden en spoorlijnen in het grensgebied van Li bye aan. Opslagplaatsen van materiaal cn startbanen alsmede de rails kregen talrijke voltreffers. De Londcn6che correspondent van de New York Post constateert in een commentaar op rle militaire gebeurte nissen in Noord-Afrika. dat het geheele Britsche tijdschema overhoop geworpen is. Het Britsche offensief schijnt nog steeds te stagneeren, de Duitschers heb ben het initiatief genomen, zelfs in stre ken, waar zij reeds dagen geleden ver nietigd moesten zijn. Klaarblijkelijk heb ben de Engelsrhen de Duitsche gevechts kracht onderschat". aldu6 de correspon dent OK de Londensche correspon dent van het Goeteborger Handels en Scheepvaart blad meldt, dat een sterke ontevre denheid heerscht in de Britsche openbare meening over de bericht geving aangaande de gevechtshan delingen in Libye. Vooral de optimistische uiteenzettin gen en voorspellingen van den militai ren zegeman in Cairo worden zoowel in het parlement als in de pers becritd- seerd. Een conservatief lid van het La gerhuis heeft bij een interpellatie aan den minister van oorlog gevraagd of het hem bekend was dat de optimisti sche uitlatingen tijdens de eerste dagen van het offensief in Libve over de ver nietiging van pantserstrijdkrachten ven de spil, in Engeland en in het buiten land veel kwaad hadden gedaan en of rle minister ven oorlog voornemens was een herhaling van dergelijke bewe- ringpn te voorkomen. „De berichtgever, in Cairo ie, aldus het Londensche bericht ven het Zweed- sche blad verder, reeds vroeger bekend geworden wegens zijn irreeele inzichten aangaande den militairen toestend. De laatste weken heeft bij alle vroe gere records geslagen- Hi| heeft Enge land en ook de deskundigen te Londen doen gelooven dat de veldtocht in Li bye met snelle en beslissende successen bekroond zou worden. Al6 hij de opvat ting van het hoofdkwartier vertegen woordigt, dan heeft men blijkbaar in hoogste instantie den tegenstander ver keerd beoordeeld". BERLIJN, 4 Dec. De speciale A.N.P.-correspondent meldt: De verklaring van Roosevelt, dat de verdediging van Turkije van vi taal belang is voor de Vereenigde Staten,-dat Turkije daarom bin nen de Amerikaansche defensie-zóne is k»omen te liggen en leveranties op grond van de Leen- en Pachtwet kan verkrijgen, heeft blijkbaar in het buitenland nogal sensatie ver wekt. Er "waren evenwel verschillende aan wijzingen, uelke deze ontwikkeling van zaken konden doen voorzien. De her haaldelijk van hieruit gesignaleerde Angelsaksische hetzcampagnes in An kara. de triomfantelijke mededeeling op den verjaardag van de Turk6che re publiek. dat men bij de parade te dier gelegenheid slechts Engelsche en Ame rikaansche wapens meevoerde en ver- sohillende militaire incidenten op Turksch souvereingebied. Precies een zelfde druk werd en wordt nog op Fin land uitgeoefend. Daar zou de toevoer- weg voor Amerikaansche wapens naar de bolsjewisten via Moenmansk en Ar- changelsk het Amerikaansche levensbe lang vertegenwoordigen. Precies een zelfde druk wordt op Japan uitgeoefend- De Burmaweg, waarlangs de Ameri kaansche leveranties aan Tsjoengking gaan, vormt daar het beweerde levens belang der Ver. Staten. Over Turkije voeren wel de beste wegen vanuit Roo- de Zee en Perzische Golf naar de Sov jet-Unie. De procedure is dus heelemaal niet origineel en kon door oplettende waarnemers voorspeld worden. Te Ber lijn toonde men dan ook niet. de minste verrassing. Van bevoegde zijde gaf men als zijn meening, dat. men van angel- saksisohe zijde blijkbaar de aandacht dey wereld van de tan tam rondom de weinig roemvol verloopcnde gevechten in de Marmarica naar een ander gebied wil afleiden. Het laatste-woord is in dezen nog niet gesproken, verklaarde men heden in de \Vilhelmstra6se, inzake Roosevelts' opdringen. Ongetwijfeld verwacht men van Turkije eenzelfde houding als van Finland en Japan, n.l. dat eigen direct belang zal laten praevaleeren bo ven de vermeende en geüsurpeerde le vensbelangen der Ver. Staten op 6.000 mijl afstand van Washington. Van eenige Turksche reactie op Roo sevelts' verklaring was tot. op dit mo ment alhier nog niets bekend- SJANGHAI. 4 Dec. (D.N.B.). 2S6 le den der bemannine van den Duitschen liulpkruiser „Cormorau", met inbegrip van den commandant eijn, naar uit Melbourne wordt vermeld, gered. Naar voorts nop; pemeldt wordt, was reeds het eerste salvo van de Cormo ran tijdens het zeeprevecht, dat eindigde met den ondergang van de Sydney een voltreffer op den Australischen kruiser. Het Australische ministerie van mari ne concludeert uit het feit dat slechts één reddingsgordel van de Sydney ge vonden is. dat de kruiser geheel verlo ren is gegaan. BERLIJN, 4 Dec. D: speciale A.N.P.-correspondent meldt: Van bevoegde zijde verklaarde men te Berlijn, het onjuist te achten dat men van een crisis in het. Verre Oosten spreekt- Er is geen sprake van een cri sis, zoolancr een sterke natie als Japan daar de orde. handhaaft en opkomt Voor een betere ordening en gemeenschappe lijke welvaart in de Oost-Aziatische le- vensruimtc oo basis van het driemogend hedenpact. Men kan slechts spreken van pogingen van zekere mogendheden om een crisis in het leven te roepen, daardat zij zich in de aangelegenheden van een hun vreemde lev .sruimte merfgen. Domei meldt uit Manilla, dat de oorlogshaven Cavite sedert gisteren op last van de Amerikaansche ma rine verduisterd is. Amerikaansche matrozen, soldaten en politie wpr- den voor de controle gebruikt. De nog te Hongkong achtergebleven Japanners hebben besloten terstond te vertrekken. De eerste groep van 25 man is reeds gisteren afgereisd. BlNNENLANl 's-GRAVENHAGE. 4 Dec. - In de Staatscourant is opgenomen een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie, waarbij met ingang van 1 December i.l. het ambt van directeur-generaal van politie is opgeheven en diens taak en bevoegdheden zijn overge gaan op den gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nedorland- sche politie. Mede behoort tot de taak van den gevolmachtigde de behandeling van alle aangelegenheden betreffende de politie, die niet aan den inspecteur- generaal zijn opgedragen. In het bijzonder is de gevolmachtigde bevoegd ten aanzien van de volgende aangelegenheden: De reorganisatie der Nederlandsche politie, daaronder begrepen de aangele genheden. welke betrekking hebben de vcreenigingen. bonden en fondsen van politieambtenaren. Wetgeving en recht ten aanzien van de Nederlandsche politie. De werving van politiepersoneel. De organisatie van en het toezicht op de opleiding van nolitiepersoneel. Het benoemen, bevorderen, ver plaatsen, detacheeren, op wacht geld stellen, pensionneeréri en ont slaan van politiepersoneel. De aanschaffing en het gebruik van motorrijtuigen, vaartuigen en j)verig materiaal door de Nederlandsche poli tie. Den technischen verbindingsdienst der Nederlandsche politie. De geneeskundige verzorging van po litiepersoneel. De veterinairen dienst'der Nederland sche politie. De kleeding. uitrusting en bewapening der Nederlandsche politie. Huishoudelijke en comptabele aange legenheden der Nederlandsche politie. Taak van inspecteur-generaal De inspecteur-generaal heeft tot taak de leiding van de geheele ge- uniformeerde politie. Deze taak bestaat uit: Het voortdurend algemeen toe2icht op de geüniformeerde politie voor wat be treft Me juiste uitvoering van alle aan haar opgedragen werkzaamheden. Het samentrekken en het gebruiken in gesloten verband van politie bij bij zondere gebeurtenissen, wanneer de plaatselijke sterkte niet voldoende is. De uitvoering en hetMnspecteeren naast den gevolmachtigde van de op leiding der officieren, onderofficieren s manschappen van de geuniformeer Nederlandsche politie op de opleidin: scholen en in den daeclijkschen dien Het verhoogen van de arabeidsvreu Ie en de ontwikkeling \an de beslu vaardigheid alsmede de versterkii van het verantwoordelijkheidsgevoel het officierenkorps. Het voortdurend op de hoogte houdi van den secretaris-generaal van bijzi dere gebeurtenissen op politiegebied Nederland. De jnspecteur-generaal wordt in uitoefening van zijn taak, voor zooi zij de Nederlandsche marechaussee treft, bijgestaan door den inspect? der marechaussee. Deze maakt deel van den staf van den inspecteur-go; raai. Zijn werkzaamheden liggen binn de algemeene grenzen der hevoegdht \an den inspecteur-generaal. ZATERDAG 6 DECEMBER HILVERSUM I, 415-5 M. 7.15 Grams ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Grt muziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. Causerie „Brandende kwesties" (opn.). i Gram.muzick. 8.35 Ochtendgymnastiek. Gram.muziek.9.15 Voor de huisvrouw. I Gram.muzick. 10 00 Ernstige muzickprogri ma's (opn.). (11.0011.20 Voor de vros 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.40 Almat 12.45 BNO: Nieutfs- en economische ber: ten. 13.00 De Romancers. 13.40 Gram.mun 14.00 Causerie „Onze tuin". 14.20 Na geci arbeid... Muziek en vroolükheid. 15 Gram.muziek. 15.00 Bijbellezing. 16.20 Pu voordracht. 17.05 Gram.muziek. 17 15 BS Nieuws-, economische- en beursbench' 17.30 Gram.muziek. 17.35 Duitsche taaie sus. 1S.00 Gram.muziek. 18 15 Het kwart van den arbeid. 18.30 Stedelijk orkest Maastricht en solist. 19.00 Actueel half; 19.30 Vervolg van 18.30. Vanaf 20.15 all voor dc Radio-Centrales, die over een I verbinding met de studio beschikken. Gram.muziek. 20.45 Nederlandsche Motet-- eeniging cn solisten. 21.10 Gram.muziek. 2 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: En; sche uitzending: „Dutch News Reel" of muziek. 22.15 Otto Hendriks en zijn ork 23.0024.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.15 Hilversum I. 8.15 Gram.muziek. 8.30— Zie Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 9.15 dorlandsche orkestwerken (opn.). 10.00 genwijding. 10.15 Gram muziek. 10 30 Lk muziekprogramma's (opn.). 12.00 Viool pianobegeleiding. 12.45 BNO: Nieuws- cconomische berichten. 13.05 Ensemble meester. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 Caur ..Mozart's Kerkmuziek", te\cns inleiding het volgende programma 14.10 Mozart-Ki concert. (14.4515.00 Causerie „U en de ziek"). 15.35 Granumuzick. 16.00 Amusemi orkest cn soliste. 16.45 Gram.muziek. Voor dc binnenschippers* 17.15 Nieuws-, economische en beursbericl' 17 30 Orgelconcert. 18.00 Cyclus „In nieuw licht bezien" (Voorbereid 'door NSB). 18.15 Dc Ram'olers. 18.45 Voor boer. 19.00 BNO: Groningsch praatje. BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Gram.mm 19.45 Wetenswaardigheden van de 20,00 Gram.muzick. Vanaf 20.15 alleen de Radio-Centrales, die over een l\jnvet ding met de studio beschikken. 20.15 St colaas-programma. 21.25 Causerie „1 trekkende kunstenaars in de klassieke hcid". 21.45 BNO: Nieuwsberichten. BNO: Toelichting op het weermachtberi 22.1022.15 Avondwjjding. In het huis van den Beauftragte te 's Gravenhage heeft de be kende Duitsche dichter Hermann Claudius een lezing gehoudei Een foto tijdens de voordracht (Staof-MJ FEUILLETON £3 DOOR N.K. 11. HOOFDSTUK XI Vredige rust „Heb je het druk?" vroeg Eva haar vader. Het gelaat van den dominee straalde „Wel lieveling ik maak een aanteeke- ning over het Grieksche woord plero- ma," zei hij. „Het komt mij voor dat Eva streelde hej grijze haar van haar vader. ..Laten \v© pleroma. of hoe dat woord is. eens een half uur laten rus ten en wat babbelen. Het gaat over Jan Trever en zijn vrouw. Ik ben bang, dat zij zich nie«t erin kunnen schikken, dat zij. nu zij hier bij ons wonen niets kun nen betalen." „Trever heeft geschreven op een ad vertentie voor een tuinman," vervolgde Eva, „en zijn arme vrouw heeft zich. aangemeld als werkster aan de arbeids beurs in Hontersberg. U weet. dat zij voor dergelijke baantjes niet geschikt zi^n „Maar waarom zouden ze dat doen, liefste? Ik weet zeker dat we deze beste menschen het onderdak hier nooit zul len misgunnen," merkte de dominee op. „Je moet hun zeggen, dat we hun gezel schap ere prettig vinden." „Dat heb ik« ze al gezegd, vadertje, maa$ ik ben/Op een goed denkbeeld ge komen," zei Eva. ..Als wij meneer Tre ver eens voorstelden om onzen tuin te verzorgen? En ziin vrouw is een verba zend goede kokkin. Als ze een beetje op het huishouden lette, zou dat mij veel zorgen besparen en we zouden hun dan dertig gulden in de week kunnen beta len en..." „Zouden we er kans toe zien oni dat over te houden, kindje?" wierp de do minee verschrikt tegen. „Nu moet u even wachten, lieve va der! U vat tin ij n bedoeling niet heele maal Wij geven hun dertig gulden per week voor hun arbricT en zij betalen ons vijf en twintig gulden voor kost en in woning. Dan hebben zij een beetje zak geld en ze voelen zich onafhankelijk. Ik geloof, dat ze dan gelukkiger zullen zijn." Het gezicht van den dominee straal de. Eva had evenwel nog imeer op haar hart. „Het gaat over Maarten, pappie. Hij heeft een tijdelijk baantje gevonden bij baron Gorringa en dat wordt goed be taald. maar het duurt nog maar een week en u weet hoe moeilijk, het tegen woordig is om werk te vinden." De dominee knikte en hoopte waar schijnlijk, dat zijn dochter niet van plan was om ook Maarten de Roever een post op de wekelijksche- rekening tóe te kennen. „Manlten is alles kwijt. Hij heeft zijn huis m*cten opgeven en is gedwongen om voor een heel laag loon te werken", vervolgde Eva. „Het was mijn schuld dat hij ruzie kreeg met juffrouw Brak man. Ze was geheel van streek en vertelde hem dat ze \an hem hield en „Iloe weet jij dat allemaal?" „Juffrouw Janna heeft me alles ver teld!" „Nou, nou, laten we niet herhalen wat andere menschen praten. Het brengt soms ongeluk „Ja, maar het is allemaal mijn schuld. Maarten werd hoos. toen ik hem vertel de dat de oude Jan Trever en zijn vrouw ontslagen werden en hoe het ook zij. ik voel' dat ik hem moet helpen". „Op welke manier?" De dominee keek zijn dochter ernstig aan en zij besefte eensklaps dat deze droomerige oude man, die in een geheel eigen wereld scheen te leven, veel groo- ter inzicht bezat, dan de menschen wel dachten. Hij had haar geheim gelezen en een diepe blos trok langzaam over haar gelaat. „Dat weet ik nog niet precies", ant woordde Eva, „maar etelt u werke lijk vertrouwen in het gebed vadertje? Ik bedoel dat ik u dit niet vraag als aan een geestelijke, maar aan een wij zen en vricndelijken man. Indien ik God vroeg om mij een uitweg te wijzen, zoo dat ik Maarten kan helpen zonder dat hij er iels van te weten komt zou Hij kan Hij naar mij luisteren?" „Zal ik je vertellen wat mijn onder-' vinding is?" vroeg baar vader. „Heel veel jaren heb ik al gebeden en veel van mijn gebeden zijn niet verhoord, maar sommige ervan zijn op een wel haast wonderbaarlijke wijze verJioord. Ik kan je van deze dingen niets vertel len, maar de 6lol6om, waartoe ik geko men ben, is deze, wanneer wij zelfzuch tig bidden cn ccn gunst vragen voor ons- zelven dan wordt'het gebed zeer dik wijls niet verhoord on'daar bchooren wij dankbaar voor .te zijn- Maar al6 wij op onbaatzuchtige wijze bidden, als wij op recht cn ernstig iemand anders helpen .willen, dan wordt het gebed onveran derlijk verhoord. Heb je daar Iets aan?" „Ja. Zoo had ik het nog niet gezien." HOOFDSTUK XII Wat men van Maarten dacht. Iedereen in het dorp was er zoo aan gewoon geraakt om meneer De Koning te zien rondslenteren, dat men niet veel meer op hem lette. Hij was een prettige oude kerel en scheen zich te vermaken met het plaatselijke geklets. Nu bestonden er verscheidene lieden die van kletsen hielden boven alles ter wereld cn zij waren verrukt over een zoo gewilligen toehoorder. Meneer Dc Koning luisterde naar iedereen en hoorde niet slechts een aantal dingen die hij al wist. maar verscheiden za ken die een verrassing voor hem wa ren. Hij vernam hijvoorbeeld, dat Maar ten van „Het Zwarte Paard" was weg gejaagd, cn het gerucht wilde dat dit was geschied, omdat hij „zichzelf had vergeten" en getracht om juffrouw Brakman ..het hof te maken", die di<t als een „vrijpostigheid" had opgevat. De Koning vond bovendien uit. dal Nora het zelf wa9. die dit verhaal had verspreid en hij spitste peinzend de lippen. Nora beheerde de boerderij thans ge heel alleen en haar oom was er meer dan eens heen gewandeld. Maar het was nog te -vroeg om te zien of zij in deze taak zou slagen. Bij een vart deze gelegenheden ont moette de oude man Nora en ze sprak hem 6cherp toe. Zij stond \reemden niet toe om op de boerderij te komen en hoe eerder hii zich verwijderde hoe liever zij het had. Jan de Koning grinnikte vergenoegd. Hij was slechts acht of negen weken uit het land weg geweest en er was gelijks een maand verloopen sedert in de Roode Leeuw zijn intrek had nomen- Maar thans werd hij reeds zijn eigen boerderijverjaagd. Hij zich evenwel niet intimideeren. d vertelde Nora dat hij voor juf fro Brakman kwam, die, als hij het wel de meesteres van „Het Zwarte Paa W&6. „Juffrouw Brakman hen ik", kon' de Nora aan. „Wat wenscht u?" De Koning nam zijn Amsterdamse! deukhoed beleefd af. „Ik meen dat u een jongeman, Mi ten Roovers genaamd, in uw dienst 1 en „Ik veronderstel, dat u De Roever doelt", viel ze hem koel in de rede. heb hem een maand geleden ontslag' Waarschijnlijk is dat de man, bedoel", zei de oude De Koning onset dig- „Kijk, ik denk erover om hem mijn dienst te nernen en ik dacht misschien kan ik van u hooren, waai u hem ontslagen hebt". „Van mij zult u geen karakferbescl ving van De Roever krijgen!" ("Wordt vervolg

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2