Oorlogsverklaringen overhandigd Japans oorlogsverklaring De oorlog breidt zich uit Roosevelt aansprakelijk gesteld Redevoering van Tojo Proclamatie van den G.G. KLOMP.ERTJE KLO Winter beperkt de krijgshandelingen Brazilië is solidair Autobus tegen trein gereden Engelsche aanval op Ned. trawler SCHIP IN NOOD BIJ SCHIERMONNIKOOG Politie haalt groentenwinkel leeg RADIOPROGRAM M Clandestiene slach krijgt 20 maanden PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 9 DECEMBER TOKIO, 8 Dec. (Domei). De tekst van de keizerlijke oorlogsverklaring aan 'de Ver. Staten en Groot-Brittannië luidt als volgt: Wij, bij 's hemels genade Keizer van Japan, gezeten op een troon, die onafge broken sedert eindelooze eeuwen bestaat, verzekeren u, onze getrouwen, dap pere onderdanen, dat wij hierbij den oorlog verklaren aan de Ver. Staten van Amerika en het Britsche rijk. Manschappen en officieren van ons leger en onze vloot zullen hun uiterste best doen bij het voeren van den oorlog, onze ambte naren van de verschillende departementen zullen getrouw en vlijtig de hun toe gewezen taak volvoeren en al onze andere onderdanen zullen hun respectieve bezigheden verrichten. De geheele natie zal vereend van wil geheel haar kracht in beweging brengen, zoodat niets zal mislukken bij het nastreven van onze oorlogsdoeleinden. De verzekering van een stgbielen toestand in Oost-Azië en het bijdragen tot den wereldvrede is de ver vooruitziende politiek, die werd geformuleerd door onzen grooten, verheven keizerlijken grootvader en onzen grooten keizerlijken vader, die hem opvolgde en welke ons zoo na aan het hart ligt. Het onderhouden van vriendschap onder do volken en het genieten van welvaart in gemeenschap met alle volken is steeds het leidend beginsel der buitenlandsche politiek van ons Rijk geweest. Het is waarlijk onvermijdelijk geweest en ver verwijderd van onze wenschen. dat ons Rijk er thans toe is gebracht, het zwaard te kruisen met Amerika en Brittannic. Meer dan 4 Jaar ziin voorbijgegaan, sinds China er niet in slaagde de ware bedoelingen van ons Rijk te begrijpen en den vrede in Oost-Azië verstoorde, waarbij het snood onrust zaaide. Ofschoon er weer een nationale regeering in China is gevormd, waarmee, Japan betrekkingen van goede buurschap en samenwerking onderhoudt, zet het bewind, dat zich te Tsjoengking heeft gehandhaafd en steunt op Arperikoansche en Britsche be scherming. zijn verzet en broedermoord nog voort. Reikhalzend naar de ver wezenlijking van hun matelooze eerzucht, die beheersching van den Oriënt na streeft, steunen zoowel Amerika nis Groot-Brittanniö het bewind te Tsjoengking en hebben daardoor do troebelen <n Oost-Azië verzwaard. Bovendien verleiden deze beide mogendheden andere landen om mede te doen aan .de steeds uitge breider militaire toebereidselen aan alle zijden van ons rijk om ons te tarten. Zij hebben met alle middelen onzen vreedzamen handel gedwarsboomd en zijn ten slotte overgegaan tot het volkomen ontbinden van de economische betrekkin gen, waardoor het bestaan van ons rijk ten zeerste wordt bedreigd. Geduldig hebben wij gewacht en lang hebben wij gedield in de hoop, dat onze regeering deze situatie in vrede te boven zou komen. Maar onze tegenstanders, die niet in het minst een geest van verzoeningsgezindheid aan den dag legden, hebben een regeling onnoodig vertraagd en intusschen hebben zij hun econo mische en politieke preasie versterkt om daardoor ons rijk tot onderwerping te dwingen. Deze gang van zaken zou. indien hij op zijn beloop werd gelaten, niet alleen het streven van ons Rijk gedurende vele jaren naar stabilisatie in Oost- Azië te niet doen, maar ook zelfs het bestaan van onze natie in gevaar brengen. In een situatie als deze heeft ons Rijk ter wille van zijn bestaan en zelfver dediging geen ander redmiddel dan een beroep te doen op de wapenen en elke hindernis op zijn weg te verpletteren. Terwijl de geheiligde schimmen van onze keizerlijke voorvaderen ons uit den hooge beschermen, vertrouwen wij op de loyaliteit en den moed van onze onderdanen in de rustige verwachting, dat de taak, ons nagelaten door onze voorvaderen zal worden voortgezet cn dat de bronnen des kwaads dra zullen worden gestopt, zoodat een voortdurende vrede onwrikbaar in Oost-Azië zal worden gevestigd, waardoor de roem van ons Rijk wordt bestendigd. TOKIO, 8 Dec. (D.N.B.). Ver tegenwoordigers van het Japansche ministerie van buitenlandsche za ken hebben vandaag op de ambas sades van de Vereenigde Staten en Engeland en de gezantschappen van Canada en Australië de offi- cieele oorlogsverklaringen overhan digd. Het Japansche memorandum geeft een uitvoerige uiteenzetting van de ve le redenen, die Japan aanleiding heb ben gegeven om, gezien de egoïstische en intransigente houding der Ver. Sta ten, de onvermijdelijke consequenties daaruit te trekkpn. Het memorandum maakt o.m. mel ding van een ver-strekkend Japansch voorstel van 20 November, volgens het welk beide regeeringen zich zouden ver plichten geen gewapende strijdkrachten naar welke gebieden van Zuidoost Azië en het Zuiden van den Stillen Oceaan ook, met uitzondering van Fransch In dochina. te zenden. Voorts zouden volgens dit voorstel beide regeeringen zorg dragen voor de verzekering van die goederen in Ne- derlandsch Incjjië, die in beide landen worden gebruikt. Bovendien was het herstel onder oogen gezien van de voor de blokkeering bestaande handels betrekkingen, hetgeen o.m. Amerikaan- sohe leveranties zou omvatten. De Amerikaansehe regeering zou zich volgens dit voorstel verder verplichten geenerlei maatregelen te nemen, die het herstel van den vrede tusschen Ja pan en China zouden belemmeren. Ten slotte zou de Japansche regeering zich verplichten om de in Fransch Indo-Chi- na gestationneerde troepen ofwel na het herstel van den vrede tusschen Japan en China, ofwel na het totstandkortien van een aanvaardbaren vredestoestand in het gebied van den Stillen Oceaan terug te trekken. De Amerikaansehe regeering, zoo wordt in het memorandum verder ge zegd, heeft dit nieuwe voorstel niet slechts afgewezen maar tegelijkertijd haar voornemen bekend gemaakt, om haar hulp aan Tsjangkaisjck voort te zetten. Bovendien heeft zij zonder rekening te houden met dit voorstel haar vorigo aanbod, ingetrokken, volgens hetwelk Roosevelt zou optreden als zoogenaamd vredesbemiddelaar tusschen Japan en China. De- Japansche omroep heeft een ver klaring van den keizer bekend gemaakt hij het begin van den oorlog. Tegelijker tijd richtte minister-president Tojo een redevoering tot de Jonnnsehe natie. Tojo, heeft o.m. verklaard, dat hij vast overtuigd is van de overwinning van Japan. De Ver. Staten hebben Japan volko men onaanvaardbare eisehen gesteld. Zoo is een onvoorwaardelijke algeheele DE STRIJD IN CHINA NANKING, 8 Dec (D.N.B.).- De Ja pansche operaties tegen het Tsjoenking regime worden ondanks den oorlog in den Stillen Oceaan met onverminderde strijdkrachten voortgezet, zoo verklaarde- de woordvoerder van het. Japansche leg°r. Hij doelde verder mede, dat. het Japansche leger iedere ravitflilleering en alle toevoerwegen van Tsjoenking afsnijdt. Verder neemt het Japansche leger in het geheele bezette gebied van China de Amerikaansehe en Britsche privileges over. terugtrekking van de Japansche troepen uit China gecischt, voorts loochening van het recht van bestaan van het Nan king-regime en ten slotte annuleering van het drfemogendheden verdrag. Wanneer Japan, zoo-ging Tojo voort, zich zou hebben onderworpen aan deze voorwaarden, zouden het prestige en het voortbestaan van het Ja.pansche impe rium twijfelachtig zijn geworden. Mijn leven, zoo zeide Tojo. behoort den kei zer en ik weet, dat het geheele Japan sche volk zich onvoorwaardelijk geeft vonr het groote doel der keizerlijke poli tiek en voor den staat. Het is een geluk, zoo besloot Tojo, dat het bondgenootschap van Duitschland met Italië en de betrekkingen van Ja pan met Mandsjoekwo en China steeds nauwer worden. Voor honderd milüoen Japannere is de tijd gekomen alles op te offeren voor de zaak des vaderlands. Duitsch weermachtsbericht Gevechten in Noord-Afrika duren voort HOOFDKWARTIER VAN DEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRE;R. 8 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: De voortzetting der operaties en de wijze der oorlogsvoering in het Oosten worden van thans af bepaald door het invallen van den Russischen winter. Aan uit gestrekte deel en van het Ooste lijke front worden nog slechts plaatselijke gevechten geleverd. Aan de Westkust aan de Krim is een vijahdelijke landingspo ging Verijdeld. In het Donets bekken leverde de aanval van Duitsche en Italiaansche Jroepen nieuwe vorderingen op. Bij Leningrad heeft de \ijand Zijn uitvalspogingen tevergeefs voortge zet. De luchtmacht heeft in weerwil van het slechte weer zware aanval len gedaan op bolsjewistische troe penconcentraties, pantserstellingen en veldversterkingen. De vijand leed wederom zware ver liezen aan menschen zware wapens cn rollend materiaal. De spoorwegen naar Moskou zijn op vele plaatsen door bomaanvallen vernield. In de Engelsche wateren is over dag ten Noord-Oosten van Aberdeen eeit koopvaardijschip van middel bare tonnage door bommen bescha digd. De luchtmacht heeft nachte lijke aanvallen gedaan op haven werken aan de Oostkust en in het Zuid-Westen van het Engelsche eiland. In Noord-Afrika duren de he vige gevechten voort. In Tobrook zijn overdag en des nachts ha venwerken en vijandelijke artil leriestellingen bestookt met-bom men van zwaar en zwaarst kali ber. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een groot Britsche troepentransport- schip zóó ernstig beschadigd, dat het verloren geacht kan worden. Een fichte Engelsche kruiser kreeg bom- treffers. Bij vruchtelooze luchtaanvallen op eenigo plaatsen in West Duitschland en in het bezette gebied in het Wes-< ten zijn in den afgeloopen nacht drie' Britsche bommenwerpers neerge schoten. VIJFTIG TOT HONDERD SLACHT OFFERS IN SINGAPORE BERLIJN. 8 Dec. (D.N.B.) Reuter meldt uit. Singapore, dat daar officieel is bekend gemaakt, dat de luchtaanval len op Singapore tusschen de 50 en 100 sladhtoffers hebben gecischt BERLIJN. 8 Dec. Do correspondent- van het A.N.P. meldt: Volgens den Britschen berichten dienst zou Amerika reeds den oorlog hebben verklaard aan Duitschland en Italië. Het recht van oorlogsverklaring is echter aan het Congres voorbehou den, zoodat er twee mogelijkheden zijn: De president der Ver. Staten heeft zijtf bevoegdheden overschreden of wel Lon- den loopt vooruit op de gebeurtenissen, nadat het reeds zoo lang zijn best heeft gedaan om Amerika in een oorlog tegen Duitschland te jagen. Volgens Ameri kaansehe berichten zou het Congres uiterlijk morgenochtend bijeen komen en volgens latere persberichten nog heden. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washington, dat het congres met de oorlogsverklaring van de Vereenigde Staten aan Japan heeft ingestemd. Te San Pedro, de haven van Los An gelos en tevens de grootste Amerikaan sehe oorlogs-haven, is de staat van be leg afgekondigd, evenals te San Fran cisco en Seatle. Costarica, 'Nikaragura en andere La* tijnsch Amerikaansehe staatjes, die in economisch, politiek en strategisch op zicht uiteraard geheel afhankelijk zijn van Washington, hebben aan Japan den oorlog verklaard, zoodat de eerste ge rechtshandelingen in de Stille Zuidzee waren gemeld. Kort daarop volgde de oorlogsverklaring van Canada. Austra lië, het Nederlandsche cmigraqtencomi Ié te Londen en Nederlandsch-Indië (af /onderlijk.- een nieuwe staatkundige figuur). In Nederlandsch-Indiö zijn alle Japanners geïnterneerd en Japansche ondernemingen, met name op Ambonia en iTimor, in beslag genomen. De Britsche berichtendienst meldt uit Melbourne, dat het Australische kabinet hesloten heeft Japan den oorlog te ver klaren. Naar Reuter meldt, heeft Churchill vandaag in het Lagerhuis in een verkla. ring over de politiek der regeering in zake de gebeurtenissen in het Verre Oosten medegpdeeld dat het kabinet be sloten heeft Japan onmiddellijk den oorlog te verklaren en dat de BritsohP ambassadeur te Tokio en de Japansche zaakgelastigde te Londen hiervan in kennis zijn gesteld. BATAVIA, 8_ Dec. (A.N.P.) Hedenmorgen Reeft de Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië bij proclamatie door de radio het be staan van den toestand van oorlog tusschen Nederlandsch-Indië en Ja,pan bekend gemaakt. In Batavia is tot nog toe alles rustig. De eerste berichten over de aanvallen der Japanners, alhoewel deze van Ne derlandsoh-Indisoh standpunt weinig gunstig waren, werden kalm opgeno men. Naar Domei uit Batavia meldt, heeft de regeering van Ned.-Indië bevel gege ven tot inihechtenisnemen van alle daar woonachtige Japanners. In het ge- heele land worden reeds arrestaties en masse verricht. RIO DE JANEIRO, 8 Dec. (D.N.B.) Na de heden gehouden bijeenkomst van de regeering heeft het secretariaat van het presidentschap een communiqué uit gegeven, waarin o.a. gezegd wordt, dat „de regeering eenstommig besloten heeft zich met de Vereenigde Staten solidair te verklaren in overeenstem ming met de aangegane continentale verplichtingen". De regeering zegt hier in voorts, van het Brazlliaansche volk te verwachten, dat het zich rustig houdt cn demonstraties vermijdt. Aan deze z.g. „6olidj&iteitsverklai'ing" van do Braziliaansche regeering kan uiteraard weinig beteekenis worden ge hecht, aangezien deze Zuid-Amerikaan- sche republiek gewend is geraakt Washington naar de oogen te kllken. Het ligt immers nog versch in ieders geheugen hoe bij de overweldiging van Suriname, Brazilië tot deelneming be sloot aan de „defensieve maatregelen" en een delegatie naar Paramaribo zond, z.g. om aan de „gemeenschappelijke veiligheidsmaatregelen der Nederland sche, Amerikaansehe en Braziliaaneche troepen een zoo groot mogelijk effect te geven". BERLIJN, 8 Dcc- (A.N.P.). Ten overstaan van dc buitenlandsche persvertegen woordigers heeft gezant dr. Schmidt, de leider der persaldeeling van het departement van buitenlandsche zaken, vandaag de vraag gesteld, wie aansprakelijk is voor de ontploffing in het verre Oosten cn haar mogelijke gevolgen. Slechts één komt in aan merking: Franklin Delano Roosevelt, die aanspraak kan maken op den titel „vader van den oorlog". Roosevelt heeft thans, zoo Vervolgde dr. Schmidt, den oorlog, dien hij wilde. Sedert het sluiten van het driemogendhedenverdrag tusschen Duitschland, Japan en Italië heeft de politiek tier Ver. Staten zich steeds krachtdadiger probeeren te mengen m gebieden, die haar vreemd waren, pe ophitsing uil joodsche en plutocratische kringen in de Ver. Staten t'cgcn Japan is van dag tot dag ondragelijker geworden. Zooals het opperhoofd der bolsjewieken, Stalin, zijn legers verzamelde voor een doeltreffenden aanval op Europa om dc landen van Europa, die naar zijn meening door den oorlog waren verzwakt, onder den voet te kunnen loopen, zoo heeft de Amerikaansehe politiek sedert jaren stelselmatig Japan omsingeld om het in zijn nationale ontwikkeling te belemmeren en het op het oogenblik. dat daartoe ge schikt leek, den genadeslag te geven. Met schaamtelooze huichelarij, draaierijen, leu gens cn afpersingsmethoden heeft men de laatste maanden van Washington uit ge tracht Japan als een gevaarlijk element in de flank voor het geval van Amerikaansehe deelneming aan den oorlog tot ondersteuning van Engeland uit te schakelenDe pre sident der Ver. Staten, die men, den Shylock van het Witte Huis kan noemen, heeft gisteren het passende antwoord gekregen op zijn bluf en afpersingspogingen, gedragen door joodsche rechtsv er draaiing. Onder verwijzing naar dc gevolgen verklaarde dr. Schmidt, dat Amerika thans zal krijgen, waartegen verstandigp Amerikanen steeds weer hebben gewaarschuwd met gevaar voor eigen veiligheid. Van Duitsche zijde aarzelt men niet te bekennen, dat een oorlog leed, zorgen, tranen cn bloed brengt, maar daarbij kan men het niet laten, doch men moet ook zijn geloof uitspreken in de wetten der historieAls men den pre sident der Ver. Staten op de zooevcn geschilderde wijze karakteriseert, dan geschiedt dit niet om zich in smaad te verlustigen, doch om tot uitdrukking te brengen, dat Roosevelt dient door te gaan voor het werktuig der negatie en voor een in strument van den booze. De fronten teekenen zich thans duidelilk af. De beslissing heeft ingezet. In de zeker heid, da{' het goede overwint, neemt men te Berlijn en in de hoofdsteden van alle geallieerde landen met eerbied en trots kennis van de verklaring van den Japanschen premier, dat voor 100 millioen japanners de tijd is gekomen om alles te offeren voor de zaak van het vaderland Het Fransche standpunt VICHY, 8 Dec. (D.N.B.). in een eer sten commentaar van officieuze zijde op hc.t uitbreken van den oorlog tus schen Japan eonerzijds en Amerika en Engeland aan den anderen kant wordt verklaard, dat de Fransche regeering een afwachtende houding zal aannemen omtrent de jongste gebeurtenissen. In bevoegde Fransche kringen hecht men waarde aan de opmerking, dat Frank rijk voor het oogenblik nog neutraal is in den Stillen Oceaan en in het Verre Oosten en dat ziin houding zich nog niet heeft^ gewijzigd. Aan deze opmer king verbindt men den wensch, dat voor Indochina, dat binnen de gevaar lijke zóne ligt. neutraliteit en vrede blijven bewaard. Tevens wijst men er te Vichy even wel op, dat de houding van Frank rijk afhankelijk is van de ontwik keling van den toestand. De Fran sche regeering staat voortdurend in contact'met de Fransche autoritei ten in Indochina, die haar onafge broken op de hoogte houden van de ontwikkeling van de situatie in dit - deel van het Verre Oosten, aldus verzekert men in bevoegde kringen. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, hebben de diplomatieke ver tegenwoordigers van Japan en de Ver. Stateh te Vichy nog geen contact ge zocht piet de Fransche regeering om kennis te geven van den staat van oor log tusschen genoemde landen. Het Italiaansche standpunt ROME. 8 December. (D.N.B.). Het bericht van den oorlog tusschen Japan. Amerika en Engeland heeft, naar men in bevoegde Italiaansche kringen ver klaart, in Italië een zeer sterken indruk gemaakt. In dit historische uur. zoo verklaart men. beseft het Italiaansche volk de waarde van de wapenbroederschap, die berust op de hoogde nationale en so ciale idealen. Dezelfde vijanden van de nieuwe orde in Europa zijn ook in Azië in oorlog mot do volken, die deze nieu we orde willen verwezenlijken. Japan heeft lang getracht, een uitbrei ding van het conflict in zijn levensge bied te vermijden. Aan Japan echter werden efschen gesteld van een hard heid en .ontoegeeflijkheid. die neerkwa men op een directe afpersing an een on- draaglijken druk. Onder deze omstan digheden was het onvermijdelijk, dat het tot een botsing met de Angelsaksi sche mogondhoden kwam. Dit. zoo merkt men in genoemde kringen op, geeft met het oog op de tot dusver ont vangen berichten de stemming -weer die onder het Italiaansche volk heerscht Hoewel een officieel standpunt nog niet bekend is, kan men reeds thans verkla ren. dat het in oorlog zijnde Italiaan- •sche volk geheel solidair Is met en groote sympathie koestert voor het Ja pansche volk. BINNENLAND AMSTELVEEN, 8 Dec. - Van ochtend, tegen kwart vóór twaalf, is een autobus van de firma Koppe- nol, welke den dienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Nieuwveen, op den onbewaakt en overweg in den Noorddammerweg (tusschen Am stelveen eri Rovenkerk) op een uit Aalsmeer komenden trein gereden. De bus, die uit Uithoorn kwam, was bijna geheel gevuld, in hoofdzaak met schoolkinderen en gezien den hevigen schok, waarmede de bus op den trein terecht kwam, vielen de persoonlijke ongevallen nogal mee. Do chauffeur van de bus werd tame lijk ernstig gewond aan het hoofd en kreeg daarenboven een horsenschud ding, evenals een mannelijke passagier. Beider, werden door den G.G. en G.D. van Amsterdam naar de Valeriuskliniek gebracht. Een meisje, dat een heen had gebroken, werd naar huls vervoerd. Ver der kregen de meeste inzittendea nog lichte schaaf, of glaswonden. Van de treinpassagiers werd niemand gekwetst. De bus werd aanzienlijk geha vend en ook de locomotief en het eerste rijtuig, die beide aangereden waren, be liepen schade. Het treinverkeer ter plaat6G ondervond tengevolge van het ongeval eenige vertraging. ÏJMUIDEN, 8 Dec. Vrijdagmid- dag werd de IJmuidensche bevol king wederom opgeschrikt. De stoomtrawler Vlaardingen 80. de „Gezina" liep met de vlag halfstok de haven binnen. Reeds \*an verre was te zien. dat het schip doorzeefd was met kogels, en de vraag of er dooden waren te betreuren, moest helaas bevestigend worden beant woord. De schipper, van Loosen, had bij het uitoefenen van zijn plicht het leven gelaten en de sto ker en de kok waren zwaar ge wond. Vlak onder de kust, bijna in het ge zicht van de haven, was het, vaartuig door twee Engelsche vliegtuigen aange vallen. toen het op weg was naar de thuishaven. De commandobrug werd onder vuur genomen, waarbij de schip per het leven verloor en de beide ande ren zwaar werden gewond. Tot vier maal toe streken de vliegtuigen over het onbewapende visschersschip en een regen van kogels daalde op het vaar tuig neer. Nadat blijkbaar alle ammu nitie verschoten was. verdwenen de „luchthelden" uit het gezicht. Het af grijzen over den laffen en volkomen doellpozen aanval is onder de IJmui densche bevolking zeer groot. OOSTMAHORN 8 Dec. In den nacht van Zaterdag op Zondag te gen halfeen werden op Schiermon nikoog noodseinen waargenomen. Op een van de gevaarlijkste plaat sen aan de Nederlandsche kust, ruim drie mijl henoorden Schier monnikoog. aan den rand van de gronden van het Schiermonniker- ooger rif, was een schip het^lacht- offer geworden van den Westzuid wester storm. Onmiddellijk voer de motorreddings boot „Insulinde" van de Noordzuidhol landsche reddinemaatsehappij onder hevel van Mees Toxopeus de haven van Oostmahorn uit. Het werd een zware reis en al spoedig bleek, dat de positie van het gestrande Deensche stoomschip „Kai" zeer hachelijk was. Hef zwaar geladen vaartuig liep gevaar op den rand van de gronden te breken. Met veel moeite geluktö het den mannen van de Noordzuidhhollandsche Redding Mij met de Insulinde langszij te komen ïn één reis kon de geheele bemanning, bestaande uit negentien koppen, wor den overgenomen. Tegen halfzeven in den Zondagochtend voer de ..Insulinde" de haven van Oostmahorn binnen Het Deensche stoomschip „Kai", ongeveer 2000 ton metende, was van Rotterdam op weg naar Aarhus. AMSTERDAM, 8 Dec. - Dat het de overheid ernst is met de handhaving der vastgestelde prijzen ook voor groen (en en fruit blijkt wel uit het feit, dat Zaterdag j.l. opnieuw de geheele voor raad van een winkel in deze artikelen in beslag is genomen. De groenteman had blikken van 1 kg. groenten, welke vóór 10 Mei 1040 ongeveer twee kwart jes kostten, deze'r dagen voor,1.50 van de hand gedaan. De inbeslagneming, welke door de po litie, in overleg met de inspectie voor de nrijsbeheersching geschiedde, leverde plm. 70 kisten groenten, fruit en con serven on, die alle naar de centrale markt werden getransporteerd Straks staat den handelaar bovendien nog het,vonnis van den inspecteur te wachten. DE BOMAANVAL OP MAASTRICHT MAASTRICHT. 8 Dec. In het zie kenhuis Calvariënberg alhier is heden overleden de 06-jarige J. H. Lambrix. het 23ste slachtoffer van den bomaan val op Maastricht. 177. En toen zetten de twee boe\ het op een loopen. Daar gingen ze ac kostbare tasch. Klompertje h niets zien. maar hii hoorde hoe blij waren en hoe het geluid van hun y stappen verdween- Een van de dic\ hoorde hij nog wel schreeuwen, mi wat het was wist Klompertje niel 178. Daar stond de arme Jongen, hi lcmaal alleen, zonder tasch en met muts over het hoofd getrokken. Wi dat nu het einde van zijn mooie dracht. Wat gou de koning wel zt gen, als hij daar zoo maar zonder pieren op het kasteel terug kwa Daar zou wat zwaaien WOENSDAG ld DECEMBER HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gras ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gran ziek. 8,00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 C: muziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 G: muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 G: muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 E; bic Jack der Kinderen en solist. 12.00 0 concert en viool. 12.25 Voor den boer. Almanak. 12.45 BNO: Nieuws-, en ecot schc berichten. 13.00 Gram.muziek. John Kristel on zun orkest. 15.00 V vrouw. 15.20 Zang met pianobegeleidir. gram.muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 V jeugd. 17.00 Gram.muziek. 17.15 Nieuws-, economische en beuraber. Nationale jeugdstormkwartier. 17.45 met pianobegeleiding. 18.15 Volksgezond 18.30 Gram.muziek. 19.00 Actueel h; 19.30 Volkszang met pianobegeleiding. Gram.muziek. (Vanaf 20.15 Alleen voi Radio-Centrales die beschikken over lijnverbinding met de Studio). 20.45 Ro cers. 21.15 Gram.muziek. 21.45 BNO: Ni< berichten. 22.00 BNO: Engelsche uitzem The Dutch achievement in the Nether Indies" of gram.muziek. 22.1524.00 G muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.4 Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Mo wijding. 10.15 Zang met pianobegelci 10.40 Voordracht. 11.00 Pianovoordracht, Gram.muziek. 12.00 Ens. Joan Lancé. BNO: Nieuws- en economische ber; 13.05 Amusementsorkest. 13.45 Revida tct. 14.15 Voordracht. 14.35 Gram,mi 16.00 Nederlandsche Kamerorkest en 17.00 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nio economische cn beursberichten. 17.30 concert. 18.00 Omroeporkest en solisten.' BNO: Brabantsch praatje. 19.10 Nieuwsberichten. 19.20. Klaas van Beef zijn orkest. 1915 Uittreksel uit de red» Mussert. 20.00 Gram.muziek .(Vanaf Alleen voor de Radio-Ccntralcs die bel ken over een lijnverbinding met de stu 20.15 Eerste cn tweede acte uit de opera Traviata". 21.45 BNO: Nieuwsberichten Gram.muziek. 22.10—22.15 Avondw'uding. ARNHEM, 8 Dec. De ceonoit sche rechter. mr. H. Hanncma. he heden een zware straf uitgesprok tegen iemand, die zich aan clandestien slachten op groot schaal had schuldig gemaakt Het betrof de zaak tegen den 27-i gen bankwerker G. J. Kraak uit 0 lo, die in den loop van de maar Juni en Juli niet minder dan 40 var) pil 10 schapen clandestien had gesli De omstandigheden, waaronder slachting geschiedde, tarten iedere schrijving. De dieren werden ped doordat men ze met een bijl op den sloeg. Een oud. smerig kippenhok als slachtplaats dienst. De wanden het hok zaten vol bloed. Op een s« gen houten tafel werd het vleesch gppond. De darmen en andere hlijfsclen werden huiten in den gr gestopt. Bovendien had K. in Oct tl. het bedrijf opnieuw opgevat en schaap geslacht. De gubst. officier van justitie, nir de Vries, sprak, een hartig woordje den verdachte over de schandelijke onhygiënische wijze waarop hij deze clandestiene slachtingen de v( gezondheid in gevaar had gebracht menschen, die van dit vleesch gcff' hebben aldus spreker mogen gelukkig prijzen, als zij er zonder ziekte op te doen, afgekomen zijn. de Vries eischte verdachte's veronr ling wegens de eerste reeks slachtir tot 14 maanden gevangenisstraf en gens het tweede feit tot 8 maanden vangenisstrAf.' De economische rechter legde K heide feiten resp. 12 en 8 maander. vangenisstraf op. tezamen dus 1 en 8 maanden, met bevel tot zijn om dellijke inhechtenisneming.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2