Nederlandsche boeren naar Oostland Een strategisch punt op Malakka bezet Voorloopig geen operaties op groote schaal Er moet den kweeker reel worden gedaan Hongkong ingesloten De toestand in Ned. Indië Luchtalarm wekte verwarring in San Francisco De productieslag voor Europa KLOMPERTJE KLO DE STRIJD IN HET OOSTEN PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 DECEMBER li TOKIO, 9^ Dec. (D.N.B.). Het groote hoofdkwartier heeft van avond medegedeeld, dat de Japansche troepen, die op Malakka opereeren, een belangrijk strategisch punt in het Noorden van het schiereiland hebben bezet. i In den loop van Maandag heeft de .Tapansche luchtmacht verscheidene aan vallen ondernomen op vijandelijke vliegvelden op het schiereiland Malakka. Een groot aantal vijandelijke toestellen werd .vernield. De aanvallen hebben zich thans ook tot het gebied van Singapore uitgebreid. Japansche marinestrijdkrachten hebben niet alleen het Amerikaan- sche steunpunt Wake. doch ook Guam bezet, zoo meldt het Japan sche militaire blad Tairiko Sjimpo uit Sjanghai. Japansche troepen zijn volgens een mededeeling van den woord voerder van het Japansche leger op de Philippijnen geland. Bij de landingen op Malakka. Thailand en op de Philippijnen hebben, naar de woordvoerder verder mededeelde, de Japansche troepen geen verliezen geleden. Dit is vooral bevredigend voor de Japanners, daar men ernstig vreesde, dat de landing op Malakka zou worden gehin derd, aangezien Britsche vliegtuigen het convooi te vroeg hadden ontdekt. Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche oorlogsschepen Dins dagmiddag een verrassenden aanval op de Midway-eilanden hebben onderno men, waarbij na zware beschieting vliegvelden en petroleurnopslagplaatsen in brand geraakten. De Japanse.be strijdkrachten leden geen verliezen. In de kabinetszitting van heden heeft de minister van marine, Sjimada, rap port uitgebracht over de tot dusver behaalde schitterende successen van Japan in den oorlog tegen Engeland en de Ver. Staten. De minister van buitenlandsche zaken sprak over de nieuwe overeenkomst met Thailand, welke geleid heeft tot den vreedzamcn opmarsch der Japansche troepen. De minister van koloniën Ino verklaarde, dat in de Japansche overzeesche bezittingen volkomen orde en rust heerschen. In aansluiting hierop keurde het kabinet de nieuwe begrooting voor 191— goed, ten bedrage van 6,212 milliard yen, waarbij de aanvullende uit gaven voor weermacht en oorlogvoering niet zijn inbegrepen. NANKING, 9 Dec, (D.N.B.). De woordvoerder van het Ja pansche leger heeft heden het vol gende bekend gemaakt: „Hongkong is aan de land- en aan de zeezijde ingesloten. De Ja pansche troepen, die Maandag in het Zuiden van Thailand zijn ge land. zijn begonnen aan den op marsch naar Singapore". De woordvoerder van de Ja pansche marine bevestigde, dat Wake en Goeam door de Japan ners bezet werden en deelde voorts mede, dat de Midway- eilanden onder het vuur van de Japansche oorlogsbodems liggen. De afdeelincr marine van het keizer lijke hoofdkwartier heeft vanmiddag bekend gemaakt, dat Japansche mari nevliegtuigen gistermiddag Hongkong gebombardeerd en het vliegveld zwaar beschadigd hebben. Ook kreeg een Brit sche torpedojager, waarvan de naam niet werd opgegeven, zware schade Denzelfden dag viel een formatie ma-ri- nevliegtuigen het eiland Wake aan. schoot negen vijandelijke vliegtuigen neer en trof de petroleumtanks die wer den opgeblazen. Omtrent den militairen toestand in het Zuiden van Thailand wordt uit Bangkok vernomen, dat de daar gelande Japansche troepen thans in gevecht gewikkeld zijn met Britsche strijdkrachten, die uit Birma Thai land zijn binnengedrongen. De vloofstrategie der V. S- De officieels woordvoerder van het. ministerie van marine heeft, volgens Domei, verklaard, dat de - successen van de oorlogvoering ter zee, die de Japansche marine bij Hawaii en in andere sectoren van den Stillen Oceaan heeft behaald, de vlootstrategie geheel overhoop heeft gegooid, die men in de V. S. populair gemaakt heeft en die er van uitging om in het geval van een conflict in den Stillen Oceaan den oorlog onmiddellijk in de buig't van Japan te verplaatsen. Domei meldt uit Ban'gkok, dat de Britsche gezant vandaag aan de Thailandsche regeering een ul timatum heeft overhandigd. Japan heeft, naar radio-Saigon meldt. Thailand officieel verzocht deel te ne men aan het instellen van een nieuwe orde. in Oost-Azië en tevens de onaf- hankeliikhcid van Thailand gegaran deerd. Volgens te Tokio ontvangen berichten omvat de Japansch-Thailandsche over eenkomst de beide volgende punten- 1) Met het oog op den ernstigen toe stand waarin zich Thailand bevindt, staat de Thailandsche regeering den Japanschen strijdkrachten de doortocht toe en verleent zij den troepen zekere faciliteiten. Tegelijkertijd neemt de Thailandsche regeering maatregelen om botsingen tusschen de troepen van beide landen te voorkomen. 2) Japan garandeert de zelfstandig heid van Thailand en bet nationale aanzien. Volgens Domei heeft de radio van San Francisco verklaard; dat de. Ver. Staten de bescherming op zich geno men hebben van Nieuw Caledonië en Tahiti, die onder de Gaulle stonden. BATAVIA, 9 Dec. (A.N.P.). De eer ste en tweede dag van het conflict met Japan verliepen zonder bepaalde uit zonderlijke gebeurtenissen. Gisteren zijn alle Japansche ingezetenen van Bata via, in totaal ca. 150. inclusief vrouwen en kinderen, geïnterneerd en per spe- cialen trein vervoerd naar een inter- neeringskamp. Hierbij kwamen geen-in cidenten voor. Ook zijn eenige Euro peanen, Chineezen en inheemschen. die connecties onderhielden met Japansche onderdanen, in verzekerde bewaring gesteld. Heden is de volledige mobilisatie voor dé buitengewesten beëindigd. Voor Java zal de volledige mobilisatie op Donderdag a.s. voleindigd zijn. Op ver schillende kantoren kampt men met een tekort aan personeel als gevolg hiervan. Het departepient der marine heeft vele koopvaardijschepen opgevorderd. De voorzitter van den Volksraad, mr. Jonkman, opende heden de vergade ring van het college van gedelegeerden met een toespraak, welke een antwoord was op de proclamatie van den Gouver neur-Generaal, die gisteren aan de be volking van Nederlandsch-Indië werd gericht. Gezien de omstandigheden kan de toestand vrij rustig genoemd worden. Natuurlijk neemt men echter met toe nemende spanning kennis van de spaarzaam binnenkomende berichten over de krijgsverrichtingen in het Paci- ficgébied. STOCKHOLM, 9 Dec. (D.N.B.). Naar Reuter uit New York meldt, heeft San Francisco in den afgeloopen nacht zijn eerste lucht alarm gehad. Na zeventig minu* ten werd het sein „alles veilig" ge geven. De stad werd met het ge- heele kustgebied verduisterd. Het gerucht liep, dat vijftien vliegtui gen de stad naderden, maar dit werd later ontkend. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington verklaarde, dat. dit alarm slechts een proef was geweest. De vliegtuigen, die men had gehoord, zijn waarschijnlijk jagers van een vlieg veld in de buurt geweest, die eén tocht boven zee maakten. Alle radiostations onderbraken om kwart over zes plaatse- lijken tijd plotseling zonder nadere ver klaring haar program. Volgens een bericht uit Washington heeft het ministerie van oorlog bekend gemaakt, dat aan ie geheele kust van den Stillen Oceaan de verduistering als voorzorgsmaatregel is ingevoerd. In de Canadeescho provincie Britsch- Cplumbia is het geheele autoverkeer op straat door de politie der marine ge schorst. De bestuurders moesten te voet naar huis. In een bericht van den Engelsohen berichtendienst wordt melding ge maakt van dc algeheele verwarring, welke tijdens het luchtalarm in San Francisco heeft geheerscht. '!n dit bericht wordt het volgende gezegd: Deze stad van 630.000 inwoners heeft drie uur lang de hevigste emotiec door staan, omdat, de bevolking het eene oogenblik geloofde, dat de stad vanuit de lucht zou worden aangevallen en het andere oogenblik dacht, dat het bevel om te verduisteren slechts een oefening gold. Teiwvijl de sirenes loeiden en de ambtenaren van de luchtbescherming van deur tot deur snelden om de be volking aan te zeggen, dat zij moest ver. duisteren, gebeurden er op straat vele ongelukken. Een vrouw werd door een politieageT": neergeschoten. Het eene oogenblik gaf de politie de order om te verduisteren en het andere oogenblik trolozij deze order weer in, zoodat de bewoners in bet geheel geen tijd hadden om al aan de snel op elkaar volgend^ orders en tegenorders te voldoen. Naar verder in dit bericht wordt, ge zegd, zijn de autoriteiten te Washington en Californië het er nog niet over eenS, waarom luchtalarm is gegeven, want terwijl het ministerie van oorlog te Washington spreekt van een oefening, heeft generaal William Ryan uit het hoofdkwartier van het vierde eskader torpedovliegtiwgen te Los Angelos ver klaard, dat „een groot aantal onbeken de vliegtuigen" de kust naderde. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, hebben de Cana^eesche radiosta tions Alberta en Saskatchewan in den afgeloopen nacht haar uitzendingen ge staakt. Op de Alcoeten is, naar de Brit sche berichtendienst meldt, een vol komen verduistering gelast, daar in den afgeloopen nacht onbekende vliegtuigen de eilandengroep zijn genaderd. In Amerikaansche militaire kringen bevestigt men, aldus de Britsche berich tendienst, dat twee formaties vijande-' lijke vliegtuigen ter sterkte van elk on geveer 15 toestellen, in den afgeloopen nacht boven de kust van Californië ten Westen van San José hebben gevlogen. BERLIJN, 9 DecemberDe speciale A.N.P.-correspondent mc'ldt: Van militaire zijde merkte men, naar aanleiding van het Duitsche weermachtbe- richt van heden op, dat de Duitsche troe- pen aan het oostelijk front de wintcrstel- lingen hebben betrokken. Het ligt niet in de bedoeling thans nog operatics op groo te schaal te ondernemen. Ook niet aan het front bij Moskou. Mogelijk is het, dat de Duitsche legerleiding naar tactische verbeteringen zal dtreven en dat dc front lijn zal worden „gladgestreken"- Het is niet doenlijk, zoo verklaarde men, bij een temperatuur van 25.lot 35 graden (%elsius onder nul zware gevechten te leveren- Daarenboven is er geen reden de Duitsche troepen aan dc beproevingen, welke een dergelijke strijd zou meebrengen, bloot tc stcilen. Voorts verjdaarde men, dat de si tuatie aan het front bij de Zwarte Zee ac ties mogelijk maakt. In het algemeen kan 'worden gezegd, dat van nu af aan van groote. algemccne offensieven geen sprake meer zal ziin. In het Donetsbekken hebben dc Duit sche troepen het initiatief. Taganrog be vindt zich vast in Duitsche handen. De Duitsche troepen aan. het Oostelijk front blijven waakzaam zoo merkte men verder nog op en gaan geen win terslaap beginnen, zooals dit hij veld^ tochten in vroegere eeuwen het geval was of voorkwam in het schema van een stellineoorlog, zooals in 19111918. Het Oostelijk front van nu heeft niets te maken met de vormen en versterkingen van den stellingoorlog, doch wordt door de gevechtswijze bepaald, welke in de zen oorlog en door de ontwikkeling der wapens naar voren is gekomen. Alleen de Duitsche luchtmacht blijft door haar activiteit een levendigen strijd aan het front voeren. Nieuwe bolsjewistische uitvalspogin- gen te Leningrad zijn gisteren verijdeld. De vijand leed zware verliezen. Op eenige plaatsen gingen de Duitsche troe pen tot tegenaanvallen over, waarbij zij den bolsjewisten opnieuw zware verlie zen toebrachten. Dc belegerden verlo ren een groot aantal menschcn^aan doo den en gewonden. Bovendien werden drie hunner pantserwagens vernietigd en drie zwaar beschadigd. Het Finsche legerbericht HELSINKI, 9 Dec. (D.N.B.) Het Finsche legerbericht luidt als volgt: Op de Karelische landengte verken ningspogingen van den vijand, die wer den afgeslagen. Een Finsche afdeeling, die een baai van het Onega-meer aan viel. heeft het dorp Igautka aan den Noordwestelijken oever van het Onega- meer ingenomen. In de richting van de stad Povenetz heeft de vijand ten Zui- 'den van Voljaervi de sluizen van het Witte Zeekanaal geopend zoodat de ten Onsten van het, 'kanaal gelegen stads wijk van Povenetz onder water staat In denNoordelijken sector van het Oostelijk front is de toestand onveran derd. De sneeuwstorm, welke gisteren heeft gewoed, heeft iedere actie van vliegtuigen verhinderd. Nadat de weers omstandigheden waren verbeterd, heb ben de Finsche luchtstrijdkrachten het bombardeeren en do beschieting van de ten Zuidoosten van Povenetz opeenge hoopte vijandelijke afdeelingen en co Ion nes voortgezet. Veldmaarschalk Mannerheian heeft 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Zatcdag 22 November vertrok vanuit Oldcnzaal een eerste transport van honderd Nederlandsche boeren naar het Oosten, begin December gevolgd door een tweede groep. Deze mannen gingen zich ginds in zetten voor liet winnen van den productieslag voor Europa om daardoor tevens een bijdrage te leveren voor de voedselvoorziening van ons land. Naar aanleiding van het vertrek dezer boeren heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met de instantie, die belast is met de organisatie dezer transporten. Deze vertelde hem omtrent den opzet daarvan het volgende: De gedachte, dat het de taak is van gansch Europa de voedselvoorziening zeker te stellen, wint ook in Nederland veld. In dit dichtstbevolkte deel van Europa, staan vele arbeidskrachten ter beschikking. Het feit, dat de Duitsche weermacht in het Oosten uitgestrekte gebieden heeft ontsloten, brengt de ver plichting mede dat deze ten nutte van de volkeren van Europa worden'gebruikt, üeze verplichting geldt echter niet alleen voor Duitschland; zij geldt evenzeer e»°^«ai a"dere Europeesche volkeren. Een betere exploitatie dezer vruchtbare i.?P^r®nSsttot, °P heden bij lange na niet overeenkwam met hun ,J, ei?-' 18 een dr'nffende en in het gezamenlijk belang der Emopeesche volkeren liggende opgave. Om aan die opgave te voldoen heeft het Duit6che rijk thans aan de „Ostdeutsche Landbewirfschaft.un.gs- ge6ejlschaft" bij afkorting „Ostland" genaamd, de opdracht gegeven deze Oost-Europeesche gebieden beter in cultuur te brengen. Hiertoe heeft dc „Os tl and" een omvangrijken staf van medewerkers uit landbouwkrin- gen noodig. Met deze werkers sluit zij een contract af, uitsluitend op basis van vrijwillige aanmelding. Ieder blijft volkomen vrij de eenmaal aangegane verbintenis te verlengen of niet. Op eventueele latere vestigingsmogelijkheden wordt daarbij in geen geval voornitgeloopon. Voorts worden geenerlei politieke of confessio- neele voorwaarden gesteld. De voor waarden kunnen overigens als buiten gewoon gunstig worden gekenschetst. Aan de familie der betrokkenen, die voorloopig in Nederland achterblijft, wordt boven het geld dat van het loon wordt overgespaard en overgemaakt, nog een extra-toelage verstrekt. Vooral echter zal ieder Nederlander kunnen zeggen, dat zijn medewerking en het feit dat hij zich goed kwijt van deze taak, ook voor eigen toekomst van wezenlijke beteekenis is. Afgezien van mogelijke perspectieven voor iederen deelnemer afzonderlijk, moet immers voor hem van héslissencle beteekenis zijn, dat het Duitsche rijk de verzeke ring heeft gegeven, dat. Nederland, over eenkomstig de deelname, zijn aandeel zal krijgen van de productie-overschot ten in deze gebieden. Ned. instanties verleenen medewerking Aan het opstellen en afsluiten der contracten hebben de verantwoordelijke Nederlandsche instanties haar mede werking verleend. Aan het voorberei dend werk nam o.a. deel de commissie tot uitzending van landbouwers naar het Oosten, bij afkorting „Culano" ge noemd. Met de leiding dezer commissie was de directeur dor Ned. Helde Maat schappij, ir. C. Staf, belast. Verder had er o.m. zifting in de heer Hartman, di recteur der stichting Landverhuizing Nederland. Deze instantieswaaronde ook de Nederlandsche Landstand mac worden genoemd hebben er voorts voor gezorgd, dat de mennen van een behoorlijke uitrusting worden voorzien. De uitzendingen beoogen voorloo pig dus niet „volksplantingen" to scheppen. Evenals ook de bedrijfs leiders in de Wieringermeer inder tijd niet bedoeld waren als vaste boeren, zullen ook deze landbou wers niet als zoodanig fungceren. Hun gezinnen zullen zij op geregel de tijden met verlof kunnen bezoe ken. Degenen, die voor uitzending in san- merking komen,tijn: practische boeren, bedrijfsleiders uit rle Wieringermeer, op zichters van de Heide Maatschappij en ■ook flinke landarbeiders met ervaring In verschillende streken en plaatsen worden keuringen gehouden, waarna eventueel het contract ter tëekening wordt voorgelegd. .-Tegen den tijd, dat een groep vertrekt, worden de deelne mers naar Den Haag geroepen om een complete uitrusting, die berekend is op de omstandigheden ginds, in ontvangst te nemen. Reeds meldden zich vrijwilligers van iederen leeftijd, in het bijzonder uit de kringen van het agrarisch front. Echter ook van andere organisaties kwamen opgaven binnen: sommige meldden zich individueel bij de arbeidsbemiddelings bureaus. Het waren boeren uit alle stre ken des lands, van alle gezindten, groo te boeren en kleine, landarbeiders en bedrijfsleiders. Bedrijfsleider op een kolchos Wat nu de eigenlijke taak dezer boe ren betreft: de transporten gaan vjpi hier eerst naar een groot kamp of lager in Litzmannstadt in Polen. Daar verblij ven de deelnemers ongeveer vier weken Ze worden er ingeëént tegen verschil lende ziekten, verder op bun taak voor bereid. en vertrouwd gemaakt met hun uitrusting. Vandaar uit vertrekken de groepen in gesloten formatie naar de uiteindelijke plaats van bestemming. De Nederlanders blijven dus hij elkaar: hun wordt epn bepaald gebied als gezamen lijk werkterrein toegewezen, waarop zij onder Rijksdnitsrhe leiding en die hun ner eigen landslieden kunnen werken. Nederlandsche districtsleiders zorgen voor het onderling contact. In de landbouwbedrijven in het ver door middel van de plaatselijke pers den volgenden gelukwensoh gericht tot de bevolking van Hanko: Bewoners van Hanko, de dag, dien gü lang hebt verwacht, is thans aangebroken. De Finsche vlag wappert boven dc stad. Uw schoone schiereiland is weer Finsch gebied. Ik deel van harte in uw vreugde en wensefi u geluk èn succes, o/s gij u thans opmaakt om de diepe sporen van den oorlog uit te wisschen en uw geboor teland weer op te bouwen. overde gebied zullen deze Nederland sche boeren de leidende functies be zetten. Twee aan twee, fungeerend respectievelijk, als bedrijfsleider en as sistent-bedrijfsleider, zullen zij op een kolchos (dorp of gehucht) worden ge plaatst. Zij verzamelen en ontvangen er aanvullend de benoodigdc land bouwwerktuigen, traptoren, zaaizaad en eventueel ook kunstmest. Russische landarbeiders en' tractor-bestuurders zullen te hunner beschikking worden gesteld. Zij zullen tot taak hebben ervoor te zorgen, dat het land, dat tot de kolchos behoort, volgens de richtlijnen, die in Duitschland gelden voor den productie slag, bewerkt en ingezaaid wordt en alle noodige maatregelen worden getrof fen voor het volgend oogstjaar. Den vlijtigen en flinken Neder- landschen boeren zal het ongetwij feld gelukken de voedselvoorziening van Europa zeker te stellen. Niet al leen voor ieder afzonderlijk maar ook voor het gansche volk wordt daarmee de wil belichaamd aan de toekomst en de zekerstelling van de Europeesche cultuur en den Euro peesche leveneruimte, "onder. de meest volstrekte garantie der eigen Nederlandsche belangen, mede te werken. In de afscheidswoorden, die tot de eerste Nederlandsche boeren die naar het Oosten vertrokken, werden gespro ken, kwam de wensc/h tot 'uitdrukking, dat zij zich in het Oosten goede boeren, goede kameraden en goede Nederlan ders zouden toonen. Ongetwijfeld zullen zij dat doen en daardoor' op hun wijze de bijdrage leveren, die noodig Is om het doel te bereiken, dat bestaat uit het winnen van den productieslag voor Eu ropa en voor Nederland, tegen de blok kade. 179- Met heel veel moeite gelc het Klompertje, om zijn muts van hoofd tc krijgen- Het ging wel lm maar het ging toch. Hè. gelukkig, kon hij tenminste weer zien. Mi wat was dat. Daar hadden de boe waarempel een tasch vergeten ISO. Met één sprong was Klompi er büMisschien had hij toch nog luk- Je kon nooit weten, wat er zou zitten- Maar jammer genoeg was niet veel zaaks. Alleen maar stelletje zwarte ballen. Waar die voor waren, begreep Klompertje i Vort er mee. PERSREFERENT BIJ HET DEPARTEMENT VAN JUSTIT! 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Tol referent bij het departement van tie is benoemd de heer A. E. M. hein, journalist. 's-GRAVENHAGE. 9 December. Het kan niet ontkend worden, dat degenen die zich met onderzoekingen bezighouden, on geacht op welk terrein, niet steeds de mo- reele waardeering ontvangen die zij ver dienen en nog minder de financieele re sultaten, waarop zij krachtens hun presta ties recht hebben. Natuurlijk hebben wij hierbij het oog op, serieuze onderzoekers, op menschen die bezield zijn met de ge dachte. producten en artikelen te verbete ren of uit ie vinden, om daarmee, de ge heele volksgemeenschap te dienen- Er zijn ettelijke gevallen aan te wijzen van men schen, die zulks gelukt is. terwijl zij maat- schappelijk zelf tengevolge hunner experi menten bijna of geheel in armoede hun da gen moesten slijten. Onderzoekers ziin dik- wiils menschen die zé>6 opgaan in idealen, dat ze onvoldoende koopman zijn om het resultaat van hun arbeid zoodanig „aan den man" te brengen, dat ze er zelfr een betere maatschappelijke positie door deel achtig worden. Uitzonderingen bevestigen natuurlijk ook hier den regel. Op kweekersgebied, ons bepalende bij dit terrein, is het niet anders. Een sterk voorbeeld daarvan is ongetwijfeld de pionier der aardappelkweekers, wijlen de heer G. Veenhuizen te Sappermeer Verscheidene nieuwe rassen met uitne mende kwaliteiten heeft hij aan het Ne derlandsche •aardappelsortiment toege voegd. Inzonderheid moge hierbii wor den gedacht aan de alombekende „Eigenheimer". In de eerste plaats heeft daarvan de Nederlandsche boer geprofi teerd in den vorm van hoogere opbreng sten per H.A. en dus van meer finan cieel gewin. In de tweede plaats is de verrichte pioniersarbeid bet Nederland sche volk ten goede gekomen. Vooral in tijdsomstandigheden als de huidige voelt ons volk wat het zeggen wil dat de Nederlandsche hoeren in ruime mate kwa 1 iteitsaardappelen verbouwen. Nu^Jeed zich, om even bij den heer Veenhuizen te blijven, het feit voor, dat, zoodra deze met den verkoop van een nieuw aardappelras begon, ieder de ge legenheid had dit'te vermeerdoren en het dan als pootgoed in den handel te brengen. Daardoor was bet mogelijk uit breiding aan den aannlant van hel nieuwe ras te geven zonder dat de kwee ker eenige vergoeding ontving voor zijn arheid van tal van jaren. Het gevolg is dan ook gewéesf, dat dp beer Veenhuizen met moeite zijn kwee- kerswerk, waaraan hij ziin liefde ver pand had. kon voortzetten, laat staan dat hij een belooning ontving" in over eenstemming met de waarde van zijn prestaties. Hetzélfde geldt in meerdere of min dere mate van andere kweekers van land- en tuinbouwgewassen. Het is niet de geldelijke belooning doch de liefde voor den arbeid, die hen steeds weer tot nieuwe scheppende werkzaamheid heeft gebracht en nog brengt. Met dat al plukt de buitenstaander voor een be langrijk deel des vruchten van jaren kweekersarbeid* Dat met het kweeken van een nieuw ras iaren gemoeid zijn, heeft de bezoeker van de jongste jaar beurs nog eens duidelijk gedemonstreerd gezien. En dan donke men aan de vele teleurstellingen, die zich bij dit kunnen voordoen. Niet iedere liefhebber met aa* en kennis van de materie is ech afgezien van d? onbillijkheid die gens de kweekers tot nog toe is stendigd, financieel bij machte aan dit mooier\verk ten alge-mee nutte te geven. De situatie is ook langzamerhand zóó gewor- dat kweekersarbeid voor een g deel alleen nog wordt verricht financieel krachtige liefhebber» door personen in dienst van gro maatschappijen, waar een din winst niet op den voorgrond si Van kweekerszijde is in den loo jaren meermalen aangedrongen op heidsingrijpen, terwijl door de be ing van den Nederlandschen Alg nen Keuringsdienst (N.A.K.) te ningen gedurende den allerlaasfei eenige verbetering is gekomen do uit een door dit instituut in het geroepen fonds kweekers bepaaidf goedingen kunnen krijgen. Een afdoende oplossing is dil geenszins. Noodig is dat de rechtspositie 1 den kweeker volledig wordt geld. Verheugend is het daarom dat pr gewerkt wordt aan de totstandko van een besluit, waarin een en ter bescherming van de rechten va! kweeker geregeld wordt, opdat de; die zich daartoe geroepen gevoelt de kennis bezitten hun krachten ku ceven in dienst van dep land hou daardoor in dienst van hun volk. Accordeon vereeniging voor de microfoon HILVERSUM. 0 Dee. Znnals eerder gemeld, heeft de Nederland Omroep het, initiatief genomen et de harmoniekorpsen, ook dp accor vereenigingen voor den microfoo brengen, waartoe zij hoopt mede te ken, dat ook deze uiting van volk?) grootore belangstelling zal moge1 nieten. Het' zelf-musicceren te bever acht de Nederlandsche Omroep ee derdeel van zijn culturëele taai dien einde worden accordeon-ye gingen, die voor de microfoon wen! op-te treden, verzocht zich schrif te willen melden bij den Rijksr Omroep, Dc Nederlandsche Om postbus 2. te Hilversum. Tevens dienen zij dan te vermf waar en op welken datum repf van de verèéniging zullen worde houden, opdat een beoordeelinc' missie deze kan bijwonen, tenein bepalen, of de betreffende vereer voor optreden in aanmerking kom 21 December a.s. zal de eerste deon vereeniging voor de microfoo treden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2