„Britsche vloot in het Verre Oosten vernietigd" Ciano spreekt met Darlan Goed nieuws voor rookers! NAAR EEN AMERI KA ANSCH EXPEDITIELEGER Oorlogsverklaringen van Tsjoenking Sovjet-aanvallen afgeslagen TEGEN DADEN VAN TERREUR Voortdurende strijd in N.-Afrika Arrestaties in de V. S. Door strijd gehard Gedistilleerd accijns verhoogd Salariskorting rijks personeel ingetrokken RADIOPROGRAMM PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 DECEMBER IS TOKIO, 10 Dec. (Domei). In zijn aankondiging van het tot zin ken brengen van de Repulse en Prince of Wales verklaart het keizer lijke hoofdkwartier, dat de Britsche vloot in het Verre Oosten „vernietigd" is. Dit bericht bracht in millioenen Japansche huizen een wilde vreugde teweeg. Te Tokio werden de eetra-edities den verkoopers uit de handen gerukt. De keizer heeft een boodschap doen toekomen aan^den commandant der Japansche vloot, admiraal Jamamoto, waarin hij hem geluk wenscht met de voortreffelijke resultaten van den zee-oorlog tegen Engeland en de Vereenigde Sta ten. De militaire en Iuchtvaartattaché's van Italië en Duitschland hebben op het ministerie van oorlog hun gelukwenschen aangeboden. De marineafdeeling van het keizerlijk hoofdkwartier deelt mede, dat de Ja pansche marine de bewegingen van de Engelsche vloot, vooral die van de beide tot zinken gebrachte slagschepen, van het uitbreken der vijandelijkheden af, heeft gevolgd. Zoo ontdekte een Japansche duikboot in den namiddag van den 9en December de Engelsche vloot die uitvoer voor den strijd. Sedert dat oogen- blik gingen Japansche duikbooten in samenwerking met de luchtmacht op zoek en een Japansche duikboot ontdekte den lOen December om 11.30 uur de Engelsche vloot ter hoogte van Kwantan, de hoofdstad van de pro vincie van denzelfden naam op het schiereiland Malakka. Dadelijk openden de Japansche vliegtuigen toen den aanval. Onder voorzitterschap van minister-president Tojo zijn de minis ters in buitengewone vergadering bijeengekomen. Naar Domei meldt, is een belangrijke kwestie op het gebied der buitenlandsche politiek behandeld. Nog heden zal een officieele verklaring worden gepubliceerd. tegen de rest van de wereld, met uitzon dering van de Vereenigde Staten en het Britsche imperium, welke de vijan den zijn van Japan. STOCKHOLM, 10 Dec. (D.N.B.). De militaire commissie van het huis van afgevaardigden te Washington heeft volgens een bericht van Uni ted Press in de Nya Dagligt Alle- handa een wetsvoorstel goedge keurd tot opheffing van het verbod tot het zenden van Amerikaansché strijdkrachten naar gebieden buiten het westelijk halfrond en de Ameri- kaan6che bezittingen. Het ministerie van marine deelt voorts volgens dit bericht mee. dat de rivier de Potomac verklaard is tot bij zonder defensiedistrict. SJANGHAI, 10 Dec. (Ü.N.B.). De re geering van Tsjoenking heeft aan Ja pan, Duitschland en Italië formeel den oorlog verklaard. De oorlogsverklaring werd Dinsdagmiddag op een speciale persconferentie door den minister van Buitenlandsche Zaken Kwo Tai Tsji me degedeeld. De Japansche oorlogsdoeleinden zijn vandaag door den woordvoer der van het ministerie van inlich tingen, Hori, medegedeeld. De oor log. die zoojuist op den Stillen Oceaan is begonnen, zoo verklaarde hij, vormt een natuurlijk resultaat van de voortgezette kuiperijen der Vereenigde Staten en het Britsche imperium, die er naar streefden den vrede en de orde in Oost-Azië te verstoren. Deze Angelsaksische mo gendheden hebben onder voorwend sel van den vrede haar toevlucht genomen tot de internationaal be kende „dollardiplomatie" en tot in- timideering door gewapende strijd krachten om Oost-Azië voortdurend te knechten, en haar eerzucht naar de hegemonie in het Oosten te be vredigen. Wij hebben derhalve naar de wapens gegrepen om de veiligheid van ons land te waarborgen en den vrede en welvaart der volken van Oost-Azië te beveiligen, die een gemeenschappelijke bestemming hebben met Japan als ge volg van hun geographische positie en andere, natuurlijke omstandigheden. De oorlog betreft slechts Oost-Azië. Namens de Japansche regeering kan ik verzekeren, dat Japan geenerlei vijand schap koestert tegen een of ander land in Oost-Azië. met uitzondering dan van de regeering te Tsjoengking en ook niet Duitsch legerbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 10 Dec. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front werden plaatselijke aanvallen van den vij and met succes afgeslagen. Hierbij leed de vijand opnieuw zware, bloe dige verliezen. De luchtmacht heeft met sterke strijdkrachten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front troe penconcentraties, alsmede groepen pantserwagens uiteen gedreven en vliegvelden der bolsjewisten doel treffend gebombardeerd. Ook iri het gebied rondom Moskou alsmede ten. Noord-Oosten van het Ilmenmeer leed de vijand door aanvallen van gevechtsvliegtuigen aanzienlijke ver liezen. In Noord-Afrika duren de zware gevechten voort. Duitsche en Ita liaansche duikbommenwerpers heb ben Britsche colonnes voertuigen en luchitafweerstellingen doeltreffend bestreden. Duitsche jagers hebben bij Tobroek vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. VICHY, 10 December. (D.N.B.). De Fransche regeering heeft thans de maatregelen gepubliceerd, waartoe de ministerraad heeft besloten ter onder- drukking van <le daden van terreur en de aanslagen op leden van het Duitsche bezettingsleger. Deze maatregelen zijn: 1) Vreemdelingen, die op heeterdaad worden betrapt bij het aanzetten tot msdrijven, worden voor den krijgsraad gebracht en ter dood veroordeeld. 2) Alle joden, die sedert 1 Januari 1936 in Frankrijk gevestigd zijn en niet over geldmiddelen beschikken, worden onverwijld bijeengebracht in arbeids- compagnieën. Den anderen joden, die over bestaansmiddelen beschikken, wordt een gedwongen verblijfplaats aangewezen, waar zij eveneens in groe pen worden bijeengebracht. Deze groep van joden is bovendien verplicht geld op te brengen voor het levensonder houd van hun geloofsgenooten. 3) Buiten de 11.000 personen, die de laatste zes weken in communistische en terroristische kringen in het niet- bezette gebied gearresteerd zijn. zijn in de afgeloopen drie dagen 1850 personen, in hechtenis genomen. Deze zuive ringsactie duurt voort. TURIJN, 10 Dec. (Stefani). Graaf Ciano heeft hier heden een onderhoud gehad met den Fnan- 6chen plaatsvervangenden premier en minister van buitenlandsche za ken, admiraal Darlan. Het onder houd vond plaats in het Palazzo Ma- dama, waar te tien uur de leden van de Italiaan6che en de Fransche wapenstilstandscommissie aankwa men. Graaf Ciano arriveerde te 10.45 uur. Hij werd verwelkomd door den burge meester, andere autoriteiten en de beide delegaties. Wat later kwam admiraal Darlan met zijn medewerkers aan. Hij was in uniform en droeg zijn decoraties. Graaf Ciano was in fascistische uniform en droeg de onderscheidingsteekens van de Squadrista. De beide ministers kwa men bijeen, in de ontvangstzaal van het paleis. Het onderhoud werd onmiddel lijk aangevangen. De 'plaatsvervangende ministerpresi dent van Frankrijk, admiraal Darlan, heeft met de hem vergezellende perso nen Woensdagmiddag Turijn weer ver laten. De voorzitter van de Italiaansch- Fransche wapenstilstandscommissie deed hem tezamen met een hoog ambte naar van het ministerie van buitenland sche zaken op het station uitgeleide. Omtrent de ontmoeting tusschen den Italiaan6chen minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano en den Fran- 6chen plaatsvervangenden minister-pre sident, admiraal Darlan, wordt van be voegde Fransche zijde medegedeeld, dat Darlan vergezeld was van den directeur voor politieke zaken in het ministerie van buitenlandsche zaken, Rochat, van den ordonnansofficier majoor Fontaine en van den chef van het protocol van het ministerie van buitenlandsche za ken, de Beauverger. De terugkeer, van admiraal T)arlan naar Vichy wordt bin nenkort verwacht. VICHY, 10 Dec. (D.N.B.). fn een of- ficieele Fransche mededeeling wordt be vestigd, dat er tu6Srihen de Fransche en de Japansche autoriteiten te Hanoi een overeenkomst gesloten is, waardoor de maatregelen, welke beide regeeringen genomen hebben ter verdediging van Fransch Indo-China worden aangepast aan den nieuwen toestand. Deze over eenkomst. zoo wordt in de officieels mededeeling verder gezegd, houdt reke ning met de omstandigheid, dat Frank rijk gedurende het conflict in den Stil len Oceaan zijn neutrale houding voor nemens is te b^wjpren en wel overeen komstig vroegere afspraken, welke de Fransche souvereiniteit over de Indo- Chineesche unie bevestigen. ROME. 10 Dec. (Stefani). Het 356e communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „ïn den sector van Solloem is de vij andelijke druk op de door onze troepen bezette stellingen krachtiger geworden. Ten Zuiden van Tobroek duurden de gevechten voort, waarbii vijandelijke pantsergroepen vernietigd werden. Luchtformaties van de spil hebben met succes nieuwe aanvallen gedaan op aan zienlijke autoconcentraties van den vij and ten Oosten van Bir el Gobi en op rijdende autocolonnes. Verder zijn ook Tobroek en sterke con centraties van pantserafdeelingen ten Oosten van Tobroek doeltreffend gebom bardeerd. In talrijke luchtgevechten werden negentien vijandelijke vliegtui gen neergeschoten, waarvaffrdertien door de nieuwe Italiaansche jagers en zes door Duitsche jagers. Twee vijanderlijke vliegtuigen zijn neergeschoten door het afweergeschut van Agedabia en Sol loem. Acht onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben bom men geworpen op Derna en Bardia. In Bardia zijn twee veldlazaretten, die dui delijk met het Roode Kruis gekenmerkt waren, getroffen, waarbij eenige ver pleegden" werden gewond. In den afge loopen naöht heeft de vijandelijke lucht macht Trapani aangevallen. De schade is onbeteekenend. Onze vliegtuigen heb ben met duidelijk resultaat doelen op Malta gebombardeerd. Een onzer sche pen, dat met tweeduizend Britsche ge vangenen van Libye was vertrokken, is voor de Grieksche kust door een vijan delijke duikboot getorpedeerd^ Het red dingswerk is in vollen gang." STOCKHOLM. 10 Dec. (D.N.B.). Vierduizend Duitschers en Italianen zijn gisteren, naar blijkt uit een in de Zweedsche bladen gepubliceerd bericht van United Press uit Washington, op last van de Ameri- kaansche autoriteiten gearresteerd. In het geheele land zijn door de po litie bij Duitschers en' Italianen huiszoekingen gehouden. De zender van New York meldt, dat de leider der vertegenwoordiging van net D.N.B. in New York, Heinz Cramer, is gearresteerd. Ook andere Duitsche en Italiaansche journalisten zijn door de Amerikaansche autoriteiten in arrest gesteld. Uit betrouwbare bron verluidt, dat tot dusver 17 Duitsche correspondenten in de V.S. gearresteerd zijn. Een motivee- ring voor. deze maatregelen is van Ame rikaansche zijde niet gegeven. Men heeft berichten ontvangen, volgens wel ke ook talrijke Italianen in hechtenis zijn genomen. In doorgaans welingelichte kringen hier acht men het niet uitgesloten, dat het optreden tegen de Duitschers in de V.S. kan leiden tot zekere maatregelen tegen de Amerikanen in Duitschland. Bij het begin van do persconferentie van vandaag in het ministerie van bui tenlandsche zaken heeft de leider van de persafdeeling de aanwezige Ameri kaansche correspondenten verzocht de zaal te verlaten en zich naar hun wo ningen te begeven. Deze maatregel werd gemotiveerd met de intusschen ontvangen officieele mededeeling, dat in tegenstelling met het internationale gebruik de Duitsche correspondenten in de Vereenigde Sta ten zijn gearresteerd. BINNENLAND ZOOALS knoestige eiken die reeds vele 6tormen doorstonden, niet neer te beuken zijn, zoo zijn het de geharde strijders die 6teeds weer de overwinning behalen. Jarenlang strijden voor. een ideaal, vele ontberingen doorstaan, het is de beste methode om een gehard strijder te worden. Het is jui6t daarom dat de Ne- derland6che nationaal-socialisten na een strijd van 10 jaren, den moed hadden ge hoor te geven aan den oproep, om schouder aan schouder, met de Duitsche soldaten op te trekken tegen het bolsje wisme. Zij waren het die de vele aanvallen in den loop der jaren glansrijk door stonden. Zij waren door geen enkele ter reurmaatregel, noch door lichamelijke dreiging neer te beuken. Zij zijn gewor den als die knoestige eiken. Zij zullen ook in het Oosten alle stormen weer staan en als overwinnaars terugkeeren in het vaderland, dat. zij dan een geluk kige toekomst verzekerd hebben. Dezer dagen vieren do Nederlanasche nationaal-socialisten het 10-jarig be staan der N.S.B. Vele strijders uit de eerste jaren zullen deze herdenking niet kunnen bijwonen, want juist zij, de ge harde strijders, doen hun plicht in de barre vlakten van het onmetelijke Rus land. Landgenooten, als gij straks in uw couranten en via de radio kennis neemt van w*at Mussert en zijn medestrijders u te zeggen hebben, bedenkt dan dat u op weg is om te parasiteeren op wat die Nederiandsche nationaal-socialisten voor ons land en volk deden en doen. Schaart u aan de zijde van deze strii- ders, blijft niet afwachten op de dingen die komen zullenHelpt mede den vijand te verslaan, daar waar over de toekomst van het nieuwe Europa wordt beslist. Strijdt mede in het Oosten. Het is uw plicht te vechten voor ons land en volk. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Neder land'Koninginnegracht 22. 's-Graven- hage. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën tot wij ziging van wetten betreffende den ac cijns op gedistilleerd en op houtgeest sn tot wijziging van het tot de Tariefwet 1934 behoorend tarief. Hoofdstuk II art. 3 bevat de voor naamste bepaling van dit besluit tot verhooging van den gedistilleerd ac cijns. Deze bedraagt op het oogenblik 200, waarop tot 31 December 10 opcen ten werden geheven. Deze opcentenhef- fing, die den accijns deed stijgen tot f 220, wordt met ingang van 10 Decem ber ingetrokken; op dien datum wordt de nieuwe accijnsheffing van f 250 van kracht. WAALWIJK, 10 Dec. Naar wij vernemen zijn er sigaren od de rrtarkt verschenen, die vervaardigd zijn van onze inlandsche tabak uit het land van Maas en Waal en rond Rhenen. Deze sigaren voldoen hit- stekend. Ze zijn gemaakt in een sterk, soepel en geurig omblad van onze inheemsche teelt, dat de toets der critiek in ieder opzicht kan doorstaan. Ook bijna de helft van het binnenwerk bestaat uit inland sche tabak. De sigareh smaken heerlijk, .hebben een fijne geur en branden goed af. Ook is er al sigarettentabak vervaar digd, die het eveneens goed doet. Een klein deel is klaar gemaakt voor rook tabak, die er in ieder opzicht mag zijn. Onze pruimtabak bezit reeds een groote vermaardheid. Dit jaar waren er 22 H.A grond met tabak beplant, die volgens schatting 45.000 K.G. opbrengen. In het land van Maas en Waal waren 5 H.A. met tabak beteeld, rond Rhenen 7 H.A. en de overige 10 H.A. liggen verdeeld onder ongeveer 1000 particulieren. Ook in de Langstraat, o.a. in Elshout, wordt thans door particulieren op kleine schaal voor liefhebberij tabak ver bouwd. De telers achten den prijs van het product te laag. Indien deze verhoogd wordt zou de animo in bet komende jaar veeKgrooter zijn. Het is niet uitgesloten dat er dan 5 maal zooveel verbouwd zou worden, hetgeen een oogst zou brengen van 225.000 K.G. De kwaliteit van het product is dft jaar aanmerkelijk verbeterd. Ir. H. J A. Slits te Vught, de rijkstuinbouwcon- sulent onder wie de tabaksteelt ressor teert, vertelde ons hieromtrent, dat de bladen belangrijk dunner zijn, doordat men nauwer geplant had en beter rijp, dank zij een juiste bemesting en een aanplant op het juiste oogenblik. De oogst is dit jaar nog wat te laat ge schied. Er moet naar gestreefd worden, om de tabak in Augustus geheel af te plukken. Hiertoe is het noodig, dat de uitzaai op een dusdanig moment ge beurt, dat er met half Mei al een flink plantje is, dat daarna ook in den kou den grond direct flink doorgroeit. Het opkweeken der jonge planten, een zeer voorname taak, kan bevorderd worden door de jonge plantjes te verspenen in perspotten. Daardoor wordt de groei bij het overplanten door wortelbesohadi- ging enz. niet belemmerd. De toekomst van onze tabaksteelt staat er lang niet ongunstig voor. Alle gronden, behalve de hooge zand- en veengronden, zijn geschikt voor d© cul tuur. Ons klimaat echter heeft minder goede eigenschappen voor den tabaks- verbouw, alleen de zomer is geschikt en daarom moet die worden uitgebuit, de periode van half Mei tot eind Augustus moet ten volle benut worden. De kwaliteit is thans reeds beter dan van de Domingosche. Paraguaische, Ser vische en Fransche tabakssoorten, doch minder dan die van de Indische tabak. De sigarenfabrikanten zijn over hun vooroordeel, dat wij geen behoorlijke tabak zouden kunnen verbouwen, heen. Maar onze planters weten, dat het Ne deriandsche publiek verwend was met de beste sigaren ter wereld en daarom ploeteren zij onvermoeid voort om de kwaliteit nog verder te verbeteren, want ze nemen er goede nota van, dat er mits de prijs iets wordt verbeterd en mits die ook na den oorlog in een ge ordende maatschappij op een behoorlijk niveau blijft gehandhaafd, voor tal van kleine boerenbedrijfjes in de tabaks teelt, goede perspectieven zitten. De persdienst van het N.V.V. meldt: De secretaris-generaal van het depar- ement van Binnenlandsche Zaken heeft besloten, de korting van vijf procent van 1936 op de salarissen van het rijks personeel in te trekken met terugwer kende kracht van 1 Augustus 1941 af, behoudens voor enkele groepen van ar beidscontractanten. over welker positie nog beraadslaagd wordt. Intusschen zijn circulaires uitgegaan aan de lagere organen, waarin wordt verzocht, een overeenkomstige maatre gel toe te passen op het personeel in dienst van provincies, gemeenten en wa terschappen. 181. Opeens: Boem, boem boem. H leek wel, of er een aardbeving r beurde. Alles schudde en Klompcr stond te trillen op zijn beenen- \P kon er gebeurd Zijn- Boem. bot boem. ging het weer. Wel, lieve ht. dat was niet pluis. Kijk eens. wat 21 Klompertie daar mi. Daar zag hij zuuwuur de l\x boeven een luchtsprong maken, werden als veertjes omhoog getild schreeuwden van belang. Boem, gi het weer. en het was werkelijk kostelijk gezicht, om die twee bandi ten daar te zien vliegen- VRIJDAG 12 DECEMBER HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Grair ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 G: muziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. Gram.muziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. Gram.muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. Gram.muziek. 11.00 Voor de kleuters. Gram.muziek. 12.00 Molto Cantabile. Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en ecos sche berichten. 13.00 Melodisten en soi» en gram.muziek. 14.00 Haarlemsche ori vereeniging en soliste, en gram.muziek. Bijbellezing. 16.20 Zang met pianobegelei: 16.45 Gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, nomische en beursberichten. 17.30 Voor jeugd. 17.45 Viool en piano. 18.10 Spor tenswaardigheden. 18.30 Orgelconcert en 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Radiotoo (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cent: die beschikken over een lijnverbinding de Studio). 20.15 Gram.muziek. 20.45 serie Kerstviering zooals wy die niet nen. 21.00 Klaa3 van Beeck en zyn orl 21.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieu richten. 22.00 BNO: Engelsche uitzend Economie news from Holland, of grart ziek. 22.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.4 Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 genwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.40 serie: Franekcr. 11.00 Cello met pianob leiding. 11.25 Gram.muziek. 12.00 Ensfr Lajos Veres. 12.45 BNO: Nieuws-, en e< mische berichten. 13.05 Gevarieerd mie programma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Hendriks en zijn orkest. 17.15 BNO: Nies economisöhe en beursberichten. 17.30 roeporkest, zang met orgelbegeleiding. Causerie: Utrechtsch taak in verleden er den. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Actueel uur. 19.30 Romancers en soliste. 1945 R« tage. 20.00 Romancers en soliste. (Van 1 Alleen voor de Radio-Centrales die bes: ken over een lijnverbinding met de StU' 20.15 Zang en piano. 21.00 Causerie over werk van Dr. Jac. P. Thijssc. 21.15 Zanf piano. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 1 Gram.muziek. 22.1022.15 Avondwijding CLEARING Belga's 30,1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turksche ponden 1.45^4 Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 36.519 Pengö (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 85. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaakschc kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77 FEUILLETON DOOR N.K 16. „Dat hangt van het meisje af en van waaraan zij gewend is." zei Eva. „Ik weet niet of je erover denkt om te gaarn trouwen, Maarten, maar als dat zoo is Maarten gaf geen antwoord, dus Eva vervolgde: „Ik denk bijvoorbeeld aan zoo'ti meis je als Nora Brakman. Zij kleedt zich goeü en rijdt paard en houdt van uit gaan. Ik vermoed dat ze niet op minder dan nu, op vele duizenden guldens per jaar zou willen trouwen." „Dat denk ik ook niet", stotterde Maarten. „Maar aan Nora Brakman dacht ik niet. Tk vrees dat zii mü niets zou kunnen schelen. Maar hoe is dat bijv met een meisje als jij. Eva? Ik be doel eigenlijkHij wiet het niet, hoe hij verder moest gaart, maar ze glimlachte, zoodat hij beter voorthakkel- !c* dan te verwachten was. „Denk je eens in dat jij dat je aan trouwen dacht. Welk inkomen dat wilweggen hoeveel geld zou je venvachten van de de de andere partij?" „Waarom stel je me zulke vragen, Maarten?" zei Eva. „Omdat ik wil weten wat jij zult zeg gen. Denk je eens in, dat een man in hc,t geheel geen geld bezat ik be doel, dat hij zelfs geen behoorlijke be trekking had. Het gaat niet. Eva, Ik houd zooveel van je en ik kan het niet langer voor me houden! Al jarenlang houd ik van je, maar ik geloof niet dat ik goed genoeg ben voor een meisje als jij. Ik zal nooit kunnen Eva barstte in lachen uit. Nu greep Maarten werkelijk haar a en zij rie'p niet om hulp en duwde hem ook niet naar den kant van den weg! Ze begon daarentegen opgewekt en overtuigend te spreken. Geld kon haar niets schelen, zei ze. Men moest natuur lijk een beetje geld hebben, maar het was wonderlijk, van hoe weinig geld men kon leven, als men behoorlijk ar beidde. „Het eenige waar het om gaat is of de menschen werkelijk van, elkaar hou den". zei ze. „Nee, Maarten! Dat is het eigenlijk niet eens. Ik bedoel meer veel meer. Zij moeten elkaar liefhebben. Zij moeten zóó sterk liefhebben, dat zij voor elkaar zouden willen sterven of leven, wat soms nog moeilijker j& Zij moeten voelen, dat zij liever samen in de straten uit bedelen gingen dan afzon derlijk in paleizen wonen. Zoo moeten wii samen voelen." Zij zag hem aan. Thans was het woord aan hem. „Zoo voel ik het ook!" vertelde hij haar. „Ik tel de dagen af sinds onze laatste ontmoeting. Eva. Ik geloof, dat alles, wat je me ooit gezegd hebt, in mijn geest gegrifd staat en dat ik het me kan herinneren. Ik kan je dat niet uitleggen! De zaak is, dat je een deel van mijzelf schijnt te zijn mijn beste deel. Geloof je dat dit liefde is?" Hierop was geen antwoord mogelijk en Maarten nam haar in zijn armen en kuste haar, voor hij goed besefte wat hij deed. De rest van die wandeling ge leek op een tocht door een tooverwe- reld; niet alleen zij beiden, maar ook de wereld scheen gelukkig te zijn. Het moest aan den dominee worden verteld, besloten zij, maar verder mocht niemand weten, dat ze elkaar trouw hadden beloofd Het was nog tijd ge noeg, wanneer Maarten een basis ge vonden had. Hij vroeg zich af wat Eva's vader zeggen zou, als hij vernam wat voor een onwaadigen minnaar z"jn dochter gevonden had. „Vader weet alles al", vertelde zij Maarten. „Hoe kan dat? Of heb je hem al in vertrouwen genomen?" Eva schudde het hoofd. .„Vader ontdekte het zelf",, antwoord de zij. „Dat doet hij altijd. Ik geloof, dat hij mijn gedachten kan lezen. Zoo staat het met die droomerige menschen. Maarten; in hun droomen zien ze meer dan de menschen, die denken dat ze klaar wakker zijn!" Drie dagen later vertrok Maarten naar Amsterdam, teneinde een nieuw vak te leeren. Hij droeg een grooten, zwaren koffer, waarvan de inhoud niet zeer waardevol was, want bestond voorna melijk uit oude boeken, waaraan de do minee er een of twee van hemzelf had toegevoegd. Eva nam eenige toekomstige plichten waar, voordat Maarten vertrok, en stond erop zijn hemden en sokken te in» specteeren. Zij stopte ook een prachtige trui, die ze gebreid had, in zijn koffer. Eens zou deze van pas komen, maar Maarten wifit er niets van, terwijl hij naar het station stapte. Er was nog iets. dat Maarten niet wist. Den. avond, waarop Eva en hij ontdekt hadden hoeveel ze van elkaar hielden, hadden jaloersche oogen hen gezien- No- ra Brakman was laat uit rijden gegaan en ze had hen samen zien wandelen, arm in arm en de hoofden dicht bijeen. Nora had haar paard over den berm langs den weg gestuurd, zoodat ze de paardenhoeven niet konden hooren. Totdantoe was ze een koppig en zelf zuchtig meisje geweest, maar niet uit» gesproken slecht- Zij had er zeif6 over gedacht om zich te beteren, maar van nu af aan gevoelde zij een wilde jaloezie, die haar het leven met nieuwe maar niet met betere oogen deed beschou wen HOODSTUK XVII De eenige uitweg. De vader van Louis Windman had een aandeel als jongste firmant voor hem gekocht in de zaak van mr. Groen en de jonge man genoot een inkomen van ongeveer vijf duizend gulden per jaar. De meeste vrijgezellen zouden zich be voorrecht voelen met zoo'n inkomen, maai Loui6 niet. Hij was verzot op auto rijden en zijn wagen kostte vijf duizend gulden, terwijl de bijkomstige uitgaven d helft van zijn inkomsten wegnamen. Daarom was hij gaan speculeeren met het gevolg dat hij hevig in de 6chuld geraakte en dat er iets gebeuren moest. Meer geld leenen was onmogelijk, en hij stond er zóó ongunstig voor, dat hij, tenzij er 6poedig iets- gebeurde, spoedig zijn betrekking zou moeten opgeven. Louis was al geruimen tijd besloten dat de gemakkelijkste uitweg was om een vrouw met geld te trouwen, maar rijke erfdochters schenen er niet veel te zijn. Maar nu was Nora Brakman op het tooneel verschenen. Louis had zich laten inlichten en hij had berekend dat de boerderij minstens 40.000 gulden waard was. Maar hij v de niets voor een farm. Een boerd heteekende hard werken, en hij gal voorkeur aan hard geld. De zaak veyeischte rustig overleg hij had de pen gegrepen om Nora brief te schrijven, toen de oudere c< pagnon zijn kantoor binnentrad. „Ik wil je even spreken, Windntf sprak mr. Groen kortaf. „Wil ie even mijn werkkamer komen?" Louis volgde verbaasd den ou heer. zich afvragende wat er aan hand was. Spoedig wist hij het. Door slordige bediende was een brief Louis' geldschieter geadresseerd aan heeren Groen en Windman, inpla van aan den jongsten firmant perso lijk. Het hoofd der firma had hem t der argwaan geopend en vroeg nu heldering. De beteekenis van den brief was d delijk. Louis was meer dan tienduitf gulden schuldig en een man, Barso naamd, vroeg op s'aanden voet een P! honderd als aflossing en rente. Dê loopbaan van Windman als d* genoot in het kantoor van Groen Windman was ten einde. Hij had overeenkomst van het compagnonsct overtreden en men verzocht hem onv wljld te vertrekken. (Wordt vervolg

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2