Hitlers rede i den Rijksdag Oorlogsverklaring aan Duitschland DRUK BIJ SOLLOEM HOUDT AAN De Hoeve PAGINA 2 AMER3FOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 DECEMBER 1941 (Vervolg van pag. 1) Engelschen ambassadeur mondeline in kennis stelde. De Führer citeerde deze voorstellen letterlijk Zooals men weet culmineerden /ij in den terugkeer van het Duitsche Dantzig tot het Rijk.cn een referendum over het gebied van den zoogenaamden Corridor, namelijk of dit bij Duitscbland dan wel bij Polen zou behooren onder toezicht van een in ternationale commissie, waarhij de Pool- sche haven Gdynia uitgezonderd zou blijven. Deze stemminer zou eerst na verloop van een jaar worden gehouden Indien het getrokken gebied ten deel zou vallen aan Polen, zou Duitscbland een exteritoriale verkeerszóne door dit gewest krjjgen. in' bet omgekeerde ge val Polen eveneens. Indien de Corridor weer bij Duitscbland zou komen, zou de bevolking met Polen worden uitgewis seld. Dantzig en Gdvnia zouden zuivel": het karaktep van handelssteden krijgen. Het schiereiland Hola zou in ieder ge val gedemilitariseerd worden. Als een zoo onbelangrijke staat als Polen het kon wagen dergelijke voor- stellen eenvoudig te ncgeeren. dan heeff inzage in de documenten van het ministerie van buitenlandsche zaken te ^Warschau de verrassende verklaring daarvoor gegeven. Eén man was er, al- 'dus Hitler, die met duivelsche geweten loosheid geheel zijp invloed in bet ge ding bracht om Polen in zijn verzet te stijven en iedere kans op verzoening uit te schakelen. De rapporten, die de toenmalige Poolsche gezant te Washington, graaf Potocki aan zijn regeering te Warschau zond, zijn documenten, waaruit angstwekkend duidelijk blijkt in welke mate een enkele man en de krachten, die hem voortdreven, beladen zijn met de verantwoordelijkheid van den tweeden wereldoorlog. Roosevelts rol Tn de eerste plaats rijst de vraag, om welke redenen deze man tot zoo fana tieke vijandschap kon geraken tegen over een land, dat tot dusver in zijn geschiedenis noch aan Amerika noch aan hemzelf eenig leed had berokkend. Voor zoover het om de houding van Duitscbland jegens ^merika gaat. valt het volgende te zeggen,: 1) Duitschland is wellicht de eenige groote mogendheid, die noch in Noord- noch in Zuid-Anierika ooit een kolonie heeft bezeten of politieke activiteit heeft ontplooid, tenzij dan door de emigratie van vele milliocncn Duitschcrs en hun mede werking. waaruit Iwt Amerikaansche con tinent en vooral de V.S. slechts voordeel hebben getrokken. 2) Het Duitsche rijk heeft in de geheele geschiedenis van het ontstaan ety bestaan der V-S- nooit een politiek afwijzende vf zelfsvijand fee houding' aangenomen, maar. wel 'met het bloed van vele ziincr zonen mcdegcholpen aan dc verdediging van de VS. 3) Het Duitsche rijk heeft aan geen en kelen oorlog tegen de V.S. zelve deelgeno men, maar wel werd het in 1917 door de V.S. den oorlog aangedaan. 4) Ook overigens bestaan er geen tegen stellingen tusschcn liet Amerikaansche en het Duitsche volk. Dc verscheidenheid van staatsvorm was altijd al aanwezig. Zij kan echter in het geheel niet ais reden voor vijandelijkheden in het leven der volken worden genoemd, zoolang niet een staats vorm er naar streeft buiten het hem van nature aangewezen gebied in ie grijpen in andere gewesten- Tusschcn beide staten ligt een oceaan. De divergenties tusschcn het kapitalistische Amerika en het bolsje wistische Rusland zouden, indien althans deze begrippen iets waars bevatten, aan zienlijk grooter moeten ziin, dan tusschcn het door een president geleide Amerika en het door den Fiihrer geleide Duitschland- Het is evenwel een feit, dat de beide historische conflicten tusschcn Duitsch land eir de V. S.. zij het ook geïnspi reerd door dezelfde kracht, uitsluitend ontketend werden door twee mannen uit de V. S., nl. president Wilson en Franklin Roosevelt. De geschiedenis zelf heeft vonnis geveld over Wilson. Zijn naam blijft verbonden aan een der ge meenste woordbreuken van alle tijden De gevolgen van zijn woordbreuk waren ontbinding van het leven der volken niet slechts hij de zg. overwonnenen, doch ook hij de overwinnaars zelf. Wij weten thans, dat achter Wilson een gezelschap belanghebbende financiers stond, die zich bedienden van dezen professor, die aan vallende ziekte leed, om Amerika in den oorlog te storten, waarvan zij uit breiding van zaken hoopten. Wat is nu de reden, dat er na zulke bittere ervaringen een presi dent der V. S. te vinden is, die het opnieuw zijn eenige taak acht oor logen te laten ontstaan en vooral de vijandschap tegen Duitschland tot aan het uitbreken van een oorlog op te voeren? Om te beginnen, de persoonlijke kant: ik begrijp maar al te goed, dat tusschen de levensopvatting en -houding van pre sident Roosevelt en mijzelf een einde loos groote afstand bestaat. Toen de wereldoorlog kwam, had Roosevelt op een post in de schaduw van Wilson dezen oorlog meebeleefd in het kamp der verdieners. Als gewoon soldaat heb ik mijn best gedaan om in deze vier jaar tegenover den vijand mijn plicht te doen en ik keerde natuurlijk even arm uit den oorlog terug, als ik hem in den herfst van 1911 ingegaan was. Toen de heer Roosevelt de loopbaan koos van een politicus met normale er varing in zaken, een economische basis en protectie dank zij zijn afkomst, streed ik als naamlooze onbekende voor de wedergeboorte van een volk, dat het zwaarste onrecht in zijn geheele ge schiedenis had ondergaan. De krachten, die den heer Roosevelt droegen, waren de krachten die ik op grond van 'het lot. van mijn volk en van mijn heiligste innerlijke overtuiging be streed. En toch hadden wij beiden iets ge meen: de Ver. Staten hadden 13 mil- lioen werkloozen, Duitschland 7 mil- lioen en overigens nog 7 millioen ar beiders, d'ie geen vollen werktijd had den. In beide staten waren de openbare geldmiddelen in verwarring en de ach teruitgang van het algemeen economi sche leven kon nauwelijks tegengehou den worden, naar liet scheen. Terwijl evenwel tihans in het Duit sche rijk onder nationaal-socialistische leiding binnen weinige jaren een ont zaglijke vooruitgang in leven, bedrijf, cultuur, kunst, enz. begon, zag presi dent Roosevelt geen kans in zijn eigen land ook slechts de geringste verbeter ringen tot stand te brengen. In nauwelijks vijf jaar waren in Duitschland de economische proble men opgelost en de werkloosheid opgeheven. In dezelfde periode heeft president Roosevelt de staatsschul den van zijn land op de ontzaglijk- ste wijze verhoogd, den dollar ge devalueerd, het bedrijfsleven nog meer ondermijnd en het aantal werkloozen op peil gehouden. Dit valt echter niet te verwonderen, als men bedenkt, dat de geesten, die deze man heeft opgeroepen tot zijn on dersteuning of juister, die hem hadden geroepen, behooren tot de elementen, die als Joden slechts belang kunnen hebben bij ondermijning en nooit hij orde. De wetgeving van den man van de new deal was verkeerd. In een Euro- -peeschen staat zou hij stellig geëindigd zijn voor een politiek gerechtshof we gens opzettelijke verkwisting van het nationale vermogen, voor een burger lijke rechtbank de gevangenis niet zijn on (gaan wegens fraude. Een dreigende oppositie vormde zich boven het hoofd van dezen man. Inte ressant zijn in dit verband dc rappor ten van den Poolsohen gezant Potocki uit Washington, die er steeds weer op wijst, dat Roosevelt het gevaar voor in eenstorting van zijn geheele economi- sohe kaartenhuis volkomen beseft, en derhalve in ieder geval behoefte heeft aan afleiding op het gebied der buifcen- landsche politiek. Hij werd daarin ver sterkt door den kring van Joden uit zijn omgeving. Streven naar conflicten Zoo begint dan de invloed van den Ame- rikaanschen president in toenemende mate de strekking te krijgen tot het teweegbren gen van conflicten of versterken van be staande geschillen. In ieder geval poogt hij te beletten, dat conflicten een vreedzame oplossing vinden. Jarenlang koestert deze man slechts den wcnsch, dat ergens ter we reld strijd uitbreekt, het liefst in Europa, waardoor hij gelegenheid krijgt door het Amerikaansche bedrijfsleven met een der strijdende partijen te verbinden een poli tieke ineenstrengeUng van belangen tot stand te brengen, die de gelegenheid bood Amerika nader tot dit conflict te brengen cn daardoor de aandacht van zijn kreupele, economische politiek in het binnenland af te leiden naar het buitenland. Bijzonder uitdagend wordt zijn optre den in dezen zin tegen het Duitsche rijk. Van 1937 af kwam er een aantal rede voeringen. waarin deze man stelsel matig hegint het Amerikaansche pu bliek tegen Duitschland op te hitsen. Hij dreigt met invoering van een soort quarantaine tegen de z.g. autoritaire staten. Bij de uitvoering van deze poli tiek van haat en ophitsing, die presi dent Roosevelt nu voortdurend opvoert, roept hij den Amerikaanschen ambas sadeur uit Berlijn naar Washington om rapport uit te brengen. Sindsdien zijn de beide staten nog slechts door zaak gelastigden vertegenwoordigd. In No vember 1938 begint hij stelselmatig en opzettelijk iedere kans op een politiek van verzoening in Europa te sabotee- ren. Hij dreigt eiken staat, die bereid is een politiek van vreedzaam overleg te voeren, met blokkeering van de mo gelijkheid tot het sluiten van leeningen, economische vergeldingsmaatregelen, opzegging van leeningen enz. Hier ver schaffen de rapporten der Poolsche am bassadeurs te Washington, Londen, Parijs en Brussel een ontstellend in zicht. In Januari 1939 dreigt deze man voor het Congres met alle maatregelen, met uitzondering van oorlog, tegen de auto ritaire staten op te treden. In Maart 1939 begint hij mee te praten over de interne Europeesohe aangelegenheden, die den president der V. S. in het ge heel niet raken. Ja, de heer Roosevelt gaat nog verder. In strijd met alle be palingen van het volkenrecht, verklaart hij regceringen, die hem niet bevallen, niet te erkennen. Ja, eindelijk gaat hij zoover, dat hij onrechtmatig verdragen sluit, die hem dan z.elfs het recht geven vreemde gebieden eenvoudig te bezet ten. Op de plaats van Roosevelt, zat me vrouw de echtgenoote. Zij weigerde te leven in een wereld, zooals wij die be zitten. Dat is tenminste begrijpelijk. Want dit is een wereld van den arbeid, niet een van bedrog en oplichterij. Na een korte onderbreking echter zet de man van deze dame daartegenover 4 Novembeh 1939 de wijziging van de neutraliteitswet door op een wijze, waardoor het verbod tot uitvoer van wapenen wordt opgeheven en wel ton" gunste van een eenzijdige leverantie aan de tegenstanders van Duitschland Reeds dezelfde maand erkent hij een troep Poolsche emigranten als z.g. uit geweken regeering, ofschoon hun eenige politieke basis een paar millioen uit Warschau meegenomen Poolsche goud stukken was. Reeds 9 April gaatJiij verder en kon digt nu de blokkeeriirg van de Noorsche cn Deensche saldi af, ofschoon hij pre cies weet. dat b.v. de Deensche regee ring in haar financieele beheer in het geheel niet gadegeslagen, laat staan clan gecontroleerd wordt, door Duitsch land. Naast de verschillende uitgewe ken regeeringen erkent hij nu ook nog een Noorsche, een Nederlandsche en een Belgische. Maar dc ware gezindheid van dezen man treedt pas aan den dag in een telegram van 15 Juli 1940 aan den Franschcn pre mier Reynaud. Hij deelt hem mee. dat de Amerikaansche rcgcering dc hulpv'erlee- ning aan Frankrijk zal verdubbeien, op voorwaarde, dat Frankriik den strijd tegen Duitschland voortzet. Want nu overvalt hem dc angst, dat zijn bewapening, waar mee miUiarden ziin verkwistbinnenkort als puur bedrog wordt doorzien, voor het geval in Europa de vrede tot stand komt, aangezien niemand Amerika aanvalt, als dit het zelf niet uitlokt. Na Juli 1940 nemen de maatregelen van Roosevelt om zelf den weg tot den oorlog te vinden steeds meer toe. Reeds in Augustus 1910 wordt een gemeen schappelijk militair program voor de V.S. en Canada opgesteld. In September 1940 nadert, hij den oorlog nog meer. Hij staat aan de Engelsche vloot 50 torpedo jagers van de Amerikaansche vloot af, waarvoor hij overigens militaire steun- nunten op de Britsche bezittingen van Noord- en Midden-Amerika overneemt- Eerst het nageslacht z.al ophelderen, in hoeverre hij al dezen haat tegen het so ciale Duit.schland ook nog de bedoeling een rol speelt het Britsche rijk in het uur van verval zoo veilig en ongevaar lijk mogelijk te kunnen overnemen. Als nu Engeland niet meer in staat is de Amerikaansche leveranties contant te betalen, dringt hij het Amerikaansche volk de leen. en pachtwet op. In M£art 1941 gaat. dpze man weer een stap, ver der. daar Duitschland in geen geval te bewegen is tot reactie op zijn voortdu rende onbeschoftheden. Nieuwe agressie Reeds 19 December 1939 hebben Amerikaansche kruisers binnen de veiligheidszóne de Columbus aan Britsche oorlogsschepen in handen gespeeld. Hij moest tot zinken wor den gebracht. Denzelfden dag werk ten Amerikaansche strijdkrachten mee. hij de poging om het Duitsche schip Arauca op te brengen. Op 27 Januari 1940 lichtte de Amerikaan sche kruiser Trenton weer in strijd met het volkenrecht de vijandelijke strijdkrachten ter Zee in omtrent bewegingen van de Duitsche koop vaarder^. Arauca, La Plata en Wangoni. Volkomen in strijd met. het volken recht vaardigde hij 27 Juni 1940 een be perking in de vrijheid van beweging voor buitenlandsche koopvaardijsche pen in Amerikaansche havens uit. In November 1940 Het hij de Duitsche sche pen Phrygia. Idarwald en Rhein zoo lang achtervolgen door Amerikaansche oorlogsschepen, tot deze booten zich zelf tot zinken moesten brengen om den vij and niet in handèn te vallen. Op 13 April 1911 volgde de bepaling, waarbij dc vaart door de Roode Zee aan Ameri kaansche schepen werd geoorloofd om de Britsche legers in het Nabije Oosten te ravitailleeren. Tn Maart waren intus- schen reeds alle Duitsche schepen door de Amerikaansche autoriteiten in be slag genomen. Dezelfde president ver welkomt 27 Maart de Poejschistenkli/?k van Simowitsj en consorten, die dctir agressie te Belgrado aan het roer is gekomen, nadat de wettige regeering ten val was gebracht. President Roose velt had reeds maanden te voren kolo nel Donovan naar den Balkan gezonden met de opdracht daar te probeeren te Sofia en Belgrado een opstand tegen Duitschland en Italië tot stand te bren gen. Van half April af, wordt -bovendien het westelijk deel van den Atlantischen Oceaan nog sterker bewaakj door Ame rikaansche patrouilles, die berichten aan F.ngelschen geven. Roosevelt levert 26 April 20 snelbooten aan Engeland en tevens worden vooj-tdurend Britsche oorlogsschepen in Amerikaansche ha vens hersteld. Op 4 Juni komen Ameri kaansche troepentransporten op Groen land aan, en 9 Juni komt het eerste En gelsche bericht, dat een Amerikaansch oorlogsschip op bevel van president Roosevelt een Duitsche onderzeeër hij Groenland met dieptehommen heeft be streden. Wederom in srt.ijd met het vol kenrecht worden de Duitsche saldi in de Ver. Staten 14 Juni geblokkeerd. Ame- rikaansclv» strijdkrachten bezetten van 6 op 7 Juli IJsland, gelegen in het Duit sche gevcchtsgebied. Roosevelt hoopt daardoor beslist: 1. Duitschland eindelijk tot den oor log te dwingen en 2. anders den Duitschen duikhooten- oorlog waardeloos te maken, evenals in 1915—1916. Op hetzelfde tijdstip zendt hij aan de Sovjet-Unie een belofte om trent Amerikaansche hulp. Plotseling maakt, de minister van ma rine, Knox. 10 Juli bekend, dat de Ver. Staten bevel hebben gegeven om op de oorlogsschepen van de as te schieten. Op 4 September opereert de Amerikaan sche torpedojager Greer overeenkomstig het hem gegeven bevel op den Atlanti schen Oceaan met Engelsche vliegtui gen op Duitsche duikboolcn. Vijf dagen later merkt een Duitsche onderzeeër Amerikaansche torpedojagers op als es- cortevaartuigen voor een Engelsch con- vooi. Tenslotte houdt Roosevelt ll Sep tember de rede. waarin hij zelf het hevel tot schieten op alle schepen van de as bevestigt en opnieuw uitvaardigt. Ame- rikaansclre bewakingsvaartuigen vallen "29 September een Duitsche duikboot ten Oosten van Groenland met dieptebom men aan. Den 27sten October bevecht de Amerikaansche torpedojager Kearney, die als escorte voor Engeland vaart, weer een Duitsche onderzeeër met diep tehommen en eindelijk kapen Ameri kaansche strijdkrachten 6 November'in strijd met het volkenrecht het Duitsche schip Odenwald. De beleedigende aanyallen op en onbeschoftheden jegens mij per soonlijk van dezen z.g. president wil ik hierbij als zonder bcteekenis over het hoofd zien. Bovendien kan ik in het geheel niet beleedigd worden door den heer Roosevelt, want ik acht hem geestesziek, evenals des tijds Woodrow Wilson. Dat deze man met zijn joodschen aan hang sedert jaren met. dezelfde midde len tegen Japan strijdt is ons bekend. Ook hier zijn dezelfde methoden toege past. Ik geloof, dat gij allen het als een bevrijding hebt gevoeld, dat thans ein delijk een staat het eerst is overgegaan tot een protest tegen deze onbeschaamde mishandeling van waarheid en recht, die uniek is in de geschiedenis, en wel tot een protest, dat deze man immers heeft gewenscht en waarover hij zich derhalve thans niet mag verbazen. Dat de Japansche regeering er na jarenlan ge onderhandelingen met dezen verval- scher eindelijk genoeg van had zich nog langer op zoo onwaardige wijze te laten hoonen, vervult ons allen, het Duitsche volk en ik geloof ook de overige fatsoen lijke menschen op de geheele wereld, met diepe voldoening Wij weten welke kracht er achter Roosevelt staat. Dat is de eeuwige jood, die zijn tijd gekorpen acht om ook aan ons te voltrekken, wat wij in Sovjet- Rusland vol huivering moesten zien en beleven. Ook als wij geen bondgenoot schap met Japan hadden, zou het ons duidelijk zijn, dat het de bedoeling van de joden en hun Franklin Roosevelt is den eenen staat na den anderen afzon derlijk te vernietigen. Het is ons duide lijk wat deze andere wereld met ons voor heeft. Zij hebben het democrati sche Duitschland van weleer doen ver hongeren, zit zouden het nationaal-so cialistische Duitschland van thans wil len uitroeien. Als Roosevelt óf Churchill verklaren, dat zij dan naderhand een nieuwe maatschappelijke orde willen opbouwen, dan is dat vrijwel zoo, alsof een kaalhoofdige kapper een onfeilbaar haargroeimiddel aanbeveelt Geen aalmoes, maar recht Wat het Duitsche volk betreft, dat heeft geen behoefte aan aalmoezen van een Churchill, een Roosevelt of een Eden. doch het wit slechts zijn recht. En dit recht om tc leven zal het zich waarborgen, ook als duizend Churchills of Roosevelts daartegen wilden complotteeren. Het Duitsche volk heeft wellicht nog nimmer zulk een helder inzicht en zooveel cerbewustzijn gehad als thans. Ik heb derhalve vandaag den Ameri kaanschen zaakgelastigde zijn tasch doen overhandigen en hem het volgende laten meedeelen: Als uitvloeisel van de steeds verdere uitbreiding van een politiek van presi dent Roosevelt, gericht op onbegrensde werelddictatuur, zijn de Ver. Staten van Amerika in vereeniging met Engeland voor geen enkel middel teruggedeinsd om het Duitsche, Italiaanschè en ook het Japansche volk de voorwaarden voor de natuurlijke instandhouding van hun leven te ontzeggen. De regeering van Engeland en die van de Ver. Staten van Amerika hebben zich op dezen grond verzet tegen elke gerechtvaardig de herziening, waardoor een betere reorganisatie van de wereld tot stand gebracht zou kunnen worden. Sedert het begin van den oorlog heeft de president van Amerika, Roosevëlt, zijn geweten bezwaard met een reeks van de zwaarste misdrijven in strijd met het volkenrecht. Bandelooze ver grijpen aan schepen en anderen eigen dom van Duitsche en Italiaanschè staatsburgers werden gecombineerd met bedreiging van de persoonlijke vrijheid der betrokkenen, die daarvan soms zelis ook door interneering enz. op willekeu rige wijze werden beroofd. De aanvallen van den president der Ver. Staten, Roosevelt, die ook anders zins een feller karakter kregen, gingen tenslotte zoover, dat hij de Amerikaan sche marine beval in tegenstelling tot alle bepalingen van het volkenrecht, schepen van Duitsche en Italiaanschè nationaliteit terstond overal aan te val len, te beschieten cn tot zinken te bren gen. Amerikaansche ministers beroem den zich er ook op. dat zij op deze mis dadige wijze Duitsche duikbooten had den vernietigd. Duitsche en Italiaanschè koopvaarders werden overvallen en ge- kaaptr door Amerikaansche kruisers, en hun vreemdzame bemanning werd over gebracht naar gevangenissen. Daaren boven werd evenwel in Amerika, zon der dat de Amerikaansche regeering eenige poging tot officieele weerlegging deed, het plan van president Roosevelt gepubliceerd, om uiterlijk in 1943 Duitschland en Italië met militaire machtsmiddelen in Europa zelf aan te vallen. Daardoor is het oprechte streven van Duitschland en Italië, dat getuigt van weergalooze lankmoedigheid, om on danks de ondragelijke provocaties van president. Roosevelt, die reeds jaren lang aanhouden, uitbreiding van den oorlog te verhoeden en de betrekkingen met de V^reenigde Staten te handhaven, tot mislukking gebracht. Duitschland en Italië hebben zich met het oog hierop thans eindelijk gedwongen gezien over eenkomstig de bepalingen van het driemogendhedcnpact van 27 Sep tember 1940 schouder aan schou der met Japan den strijd ter ver dediging en daarmee handhaving van de vrijheid en onafhankelijk heid hunner volken en rijken te gen de Ver. Staten en Engeland gemeenschappelijk te voeren. Deze drie mogendheden hebben derhalve de volgende overeen komst gesloten en op den dag van heden te Berlijn onderteekend: ïn het onwrikbaar besluit de wapens niet neer te leggen, alvorens de gemeenschap- BERLIJN, 11 Dec. (D.N.B.). - De Engelsche nieuwsdienst meldt dat de Amerikaansche senaat dt oorlogsverklaring aan- Duitsch land heeft goedgekeurd. Tevem nam de senaat een wet aan, vol gens welke Amerikaansche expe ditiecorpsen naar elk deel der wereld kunnen worden gestuurd petijke oorlog tegen de Ver. Staten vu Amerika en Engeland tot een supcesxi einde is gebracht, ziin 'dc. Duitsche'reget ring. de Italiaanschè regeering en de ja panschc regeering het eens geworden ove de volgende bepalingen. Art. 1. Duitschland. Italië en Japan rul len den hun door de Ver. Staten van Amt rika en Engeland opgedrongen oorlog mi alle machtsmiddelen te hunner beschikkini gemeenschappelijk tot het victorieuze einii voeren. Art. 2. Duitschland, Italië en Japan ver Plichten zich zonder volledige wedeniji sche toestemming noch met de Ver. Stale, van Amerika noch met Engeland een us pensfilsiand of vrede te sluiten. Art. 3. Duitschland. Italië en Japan zul len ook na victorieuze beëindiging van de- oorlog ten nauwste samenwerken met h< doel, een rechtvaardige reorganisatie to stand te brengen in den zin van het drit mogendheden verdrag, door hen op 27 Sep tember 1940 gesloten. Artikel 4. Deze overeenkomst treedt Ie' stond bij haar ondcrteckening in wërkk en bliift even lang van kracht als het drli mogendhedenpaet van 27 September 19i'> Dc hooge contracteerende partijen zulle tijdig voor afloop van dezen geldigheid duur overleg plegen over de samenwei king zooals bepaald bij art3. Het Duitsche volk, aldus vervolgde d« Führer, beseft, dit beslissend uur var zijn bestaan. De Amerikaansche pres dent en zijn plutocratische clique heir hen ons gedoopt als de volken der hav* loozen. Dat is juist. Maar de havelw zen willen leven en zij zullen in ieder geval bereiken, dat het weinige hetgeei zij hebben om van te leven, hun nie ook nog wordt ontroofd door de bezii lenden. Ik heb u in mijn eerste rede van September 1939 verzekerd, dat in deze: oorlog noch wapengeweld noch lij! Duitschland zullen overweldigen. Ik wï mijn tegenstanders ook verzekeren, dal niet alleen geen wapengeweld of tijd od zullen overweldigen, doch dat ook innerlijke twijfel ons kan doen wankf len bij onze plichtsvervulling. Onze tegenstanders moeten zich ni?! vergissen. In do tweeduizend jaar va? de ons bekende Duitsche geschiedend is ons volk nooit meer aaneen geslote cr\ eensgezind geweest als thans. D? Heer der wereld heeft de laatste jam zooveel groots aan ons gewrocht, ds wij ons dankbaar huigen voor een Voor zienigheid, die ons Ijedaoht heeft mei de eer leden van een zoo groot volk t( mogen zijn. ROME, 11 Dec. (Stefani). Het 55?s!i communiqué van het Italiaanschè hoofdkwartier luidt: „De vijandelijke druk op onze etellift gen aan het front van Solloem duurn? gisteren voortJTen zuiden en ten zuid westen van Tobroek plaatselijke geveefc ten. waarbij de divisie Trento 25 vijan delijke pantserwagens eti vele ande* gemechaniseerde strijdmiddelen heef vernietigd. Formaties van Itaüaansehi en Duitsche duikbommenwerpers heb ben aanvallen gedaan op de havenver ken van Tobroek en op vijandelijk" troepenconcentraties en strijdmiddels in de zóne van Tobroek. Bij luchtgevech ten hebhen Duitsche jagers 5 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In des namiddag van 10 December heeft df vijand een luchtaanval op Tripoli ge daan, waardoor eenige branden werdea veroorzaakt. Er waren geen slachtoffers Vijandelijke oorlogsschepen hebben iristeren Derna pebombardeerd en 6chs de toeaebracht aan het hospitaal „Prin cipe di Picmonfe", eenige gewonden en- der het verplegende personeel. Eet vijandelijke kruiser van middelbare ton. nage, die aan deze actie deelnam, werd betroffen door onze torpedovliegtuigen: Een viiandelijk vliegtuig heeft in den a(- vcloopen nacht eenige bommen laten vallen op de haven van Catania, er b geen schade aangericht* één gewonde In d^n afgeloopen nacht is ae vlootbasis La Valetta op Malta door onze luchtfor- matics gebombardeerd." FEUILLETON DOOR N.K. 17. „Ik zal de zaken schriftelijk met je afwikkelen, Windman," zei dte oude heer koel. „Goedendag!" Hiermee schenen de toekomstplannen van Louis in een bepaalde richting ge dwongen te worden. Het was tijd ver knoeien, nu nog een brief aan Nora te schrijven, vond hij. en dus sprong hij in zijn auto en vertrok naar Landveld De machine snorde weg en de be stuurder voelde zich zeer opgewekt Tenslotte was de rechtsgeleerdheid een vervelend heroen en hii was blij er van af te zijn. Hii keek op den snelheids meter voor zich en trok nog tien kilo meter per uur meer uit den wagen. „F.en half uur voor het pten kan ik er zijn." zei hij toi zichzelf. ..Daarmee heb ik genoeg tijd om haar een aan zoek te doen en alles in orde te bren- sen." Ondertusschen ha'd Nora een onaan- genamen ochtend. Aan het ontbijt lag een brief vaA' haar oom, uit Amster dam. Hö had een verontrustend schr.j- ven van zijn bank gekregen, schreef hii. en voegde er aan toe: „Om elf uur hen ik hij je." Nora was verontrust. Wat zou hij doen? Ze snelde naar buiten en gelast te Van Waveren om de veestallen ge heel in orde te brengen en zich ervan te overtuigen dat de kippenrennen net jes waren. „Mijn oom komt hier alles bekijken," zei ze hem. „en hii heeft oogenals een havik!" „Ik versta miin vak, juffrouw Brak man," antwoordde de man. „Niemand hoeft mij te leer.en, hoe ik met dieren moet omgaan!" De oude Jacob Brakman kwam pre cics om elf uur en schonk haar 'n grim- niigcn glimlach als antwoord op een uitbundige begroeting. „Hebt u hef naar den zin gehad, oom?" vroeg zij. „Dat wel. maar nu heb ik liet heelé- maal niet naar den zin!" antwoordde hii. „Laat mij je boeken eens zien." Een enkele blik was voldoende. Hij sloot ze weer. „Je hebt beloofd h. rd te werken en iets van de boerderij tg maken;" zei hii „En 1o hebt geen woord gehóuden No ra. Ik zal eens wat over het gped rond loopeti, maar je behoeft niet mee te gaan. Ik weet den weg!" Nora bleef bevend van schrik ih de ontvangkamer zitten. Zou haar droom van grootheid verdwijnen? Ze trachtte een verdedigingsmiddel te bedenken. Al met al zouden tranen haar beste wa pen zijn. besloot ze; en toen de oude 'heer, een half uurtje later, in huis te rugkwam, had ze haar zakdoek gereed. „Doe dat ding maar weg, Nora!" be val hij. „Als ik het over zaken heb, ver lang ik geen tranen. Als ik naar de stad terug ben mag je huilen zooveel je wilt. Je wordt bestolen door Je nieuwen voorman, dien Van Waveren!" ..Hoe hoe weet u dat?" „De nieuwe koeien zijn niet half zoo veel waard als je ervoor betaald hebt- .Waarschijnlijk heeft hij zijn eigen zak gespekt. De opbrengst van de melk is J,e weinig en ik zag dat drie of vier van onze beste afnemers hun rekening heb hen opgezegd. Dat wijst, op slechte voe ding en knoeierij mei dc melk. Het hoenderpark ziet er afschuwelijk uit en ik hen ook eens naar den winkel gaan kijken. Je nieuwe vrienden daar zijn een stel ezels en on-ze klanten loo- pen weg. En nu moet je eens naar me luisteren, jonge dame!" Nora schreide en haar tranen waren echt. Haar oom had in een half uur meer ontd.ekt dan zij in maanden. „Je hefyt alle misslagen begaan, die een vrouw maar doen kan," vertelde hij haar. „Je hebt Maarten ontslagen en mijn oude vrienden, de Trevers die betrouwbaar en capabel waren en je hebt je laten bedriegen. Je houdt je boekhouding niet in orde en je bent luit" „Ik hen niet lui," snikte zij „Ik werk van vroeg tot laat; maar in vijf minu ten kan ik niet overal verstand van krijgen. U hebt me een jaar beloofd." „Dat deed ik ook! En je hebt beloofd om je best te doen," antwoordde haar oom. „Ik geef je nog drie maanden Denk niet, dat ik je rustig mijn eigen dom zal laten verspillen! Je moet orn zeven uur ontbijten en vóór je gaat zit ten, behoor je persoonlijk naar het hoenderpark te gaan zien en je kon het best de Balmans eruit pooien en Trever cn zijn vrouw terugnemen. Dat is al les! NuNzal ik open kaart met je spe len." Nora was verstandig genoeg om te zwijgen. „Je schijnt lui en dom te zijn en dat stelt me teleur. Maar ik geef je nog eenmaal de kans. Tenzij ie je In dp ka mende drie maanden betert, zal ik je naar Amstrdam terugsturen. Ik houd van deze boerderij en ik ben niet van plan om me door jou in het bankroet te storten!" „Zal ik zal ik Maarten vragen om terucr te komen?" „Dien kun je niet meer knjgenl Hij heeft nu ander werk. Van Waveren ver staat zijn vak. maar jij hebt hem niet meer in de hand. Ik heb hem een duide lijke wenk gegeven en hij zal, als je goed oplet, niet veel kwaad meer doen. Ik g<« nu naar de stad terug. Denk maar eens over wat ik je heb gezegd. Nora. Je bent mijn nicht, en ik hen bereid iets door de vingers te zien; maar ik kan je niet veel verder tegemoet komen ftora was geheel ontdaan. De naakte waarheid was haar voor de voeten ge worpen en zij kon zich niet verdedigen. Toch deed ze noe een laatste poging. Ze verzocht haar oom te blijven eten. in de hoop, dat zij zijn woede met praten cn vleien wel zou kunnen verzachten. Maar de oude man lachte. „Ik heb je niets meer te zegcron. jonec dame, en ik verlang geen verontschul (ligingen. Drie maanden en dan naar Amsterdam terug, tenzij je je betert. Je weet het nu." Nadat haar oom naar het station was gegaan, stampvoette Nora van woede. Zoo had nog niemand tegen haar ge sproken en zij was niet verstandig ge noeg orn in ie zien, dat de oude man haar eigenlijk vriendelijk had behan dcld. Wat moest zij doen? Zij had nog steeds geen besluit ge nomen. toen ze de claxon van de auto van Louis Windman hoorde én zij snelde naar boven om de sporen van tranen van haar gezicht te verwijderen. Dit was immers een uitweg! Zij ge loofde, dat Louis rijk was en hij bewo" derde haar. Zou ze hem tot een aahzoft kunnen brengen? Indien ze zijn vrou* werd. zouden al haar moeiliikljeden op lost zijn dat meende zij althans. Zij keek uit het venster en zag auto den weg afkomen Louis wuifdt haar toe. Zij wuifde terug. SpeelscJ wierp hij haar een kushand toe; U deed hetzelfde ten antwoord. Daarof snelde zij de trap af om Janna te lasten een bijzonderen maaltijd klaa? te maken. ..Meneer Windman is er", verklaard» zij opgewonden. „Ja. maar ik weet werkelijk niet wa: ik zou moeten'doen. juffrouw. U moe! weten, dat ik „O, wees toch niet zoo dom!" riep Non op haar ruwe manier uit. „Verzin da* maar iets." Zii snelde naar de voordeur, waar d' waeen reeds stond. „Ik denk. dat hij vandaag een aan zoek komt doen." z.e tot zichzelf. H* ditmaal had zii gelijk! (Wordt vervolgd)-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2