Japansche aanval op Britsch convooi AKKERTJE BOLS f2.25 J. A. SCHOTERMAN Zn Geen twijfel over de vraag: wie begon den oorlog KLOMPERTJE KLOM „Het Zwarte Paard" LIMONADE SIROOP GRENADINE Gevechten ten westen van Tobroek Frankrijk neutraal RADIOPROGRAMMA Hoeve Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 DECEMBER 194 TOKIO, 12 Dec. (D.N.B.). Het hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat Japansche vliegtuigen op 11 December bij een aanval op een Britsch convooi, dat bij Penang op de Westkust van Malakka geconcentreerd was, een schip tot zinken gebracht en vier andere zwaar- beschadigd hebben. Ook opslagplaatsen voor goederen en haveninstallaties werden aangevallen. Uit bevoegde Brilsche bron verluidt, naar Reuter in een extrahericht mede deelt, dat de Britten zich uit hun vooruitgeschoven stellingen voor Hongkong terugtrekken. Volgens den zender New York zijn te Bangkok opnieuw twee contingenten Japansche troepen aangekomen. IIci Air.erikaansohe ministerie van oorlog, zoo meldt Reuter uit Washington, heeft medegedeeld, dat de Japanners Luzon uit verschillende richtingen aan de Qosf en Westkust aanvallen. Over de succesvolle landing van Japansche troepen op het noordelijke de°l van^le Philippijnen worden eerst thans nadere bijzonderheden uit Manila mede gedeeld. Do landing bij Pamplona werd door valschermtroepen ondersteund. De landingen geschieden op een terrein langs de kust met een oppervlakte van on geveer 250 kilometer. In Appari werd door het bombardement van een Japansch oorlogsschip zware schade aangericht. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de Britsche admiraliteit besloten den kruiser ..Edinburgh(10 000 font in de plaats van den tot zinken gebrachten „Prince of Wales" tot vlaggeschip van de Britsche vloot in -het Vverre oosten te maken. Het verkeer door het Panamakanaal wordt, naar officieel wordt medegedeeld, beperkt tot den tijd van 6 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds. Bovendien moet in de kanaalzone onmiddellijk worden verduisterd. Gemeld wordt, dat Japansche, mariftiers het eiland Koelangsoe, tegenover Amov, en het omliggende gebied bezet hebben. De Thailandsehe regeering beeft volgens een bericht uit Bangkok gisteren een ^begin gemaakt met de beslaglegging op Engclsche cn Amerikaansche saldi. Exchange' Telegraph meldt uit Washington, dat de Amerikaansche regeering Donderdagavond de eer ste maatregelen op het gebied van de oorlogseconomie heeft gepubli ceerd, waardoor de economische vrijheid in bepaalde takken van be drijf wordt beperkt. Zoo moet de automobielindustrie vanaf 1 Januari 19-12 haar productie tot een vierde gedeelte van den omvang van 1941 beperken. Voor koffie, cacao en pe per zijn maximum prijzen vastge steld, die overeenkomen 'met het prijspeil van 8 December. Binnen kort zullen nog meer maximumprij zen worden gepubliceerd. De verdere uitbreiding van den oor log. heeft, naar uit Vaticaansche krin gen verluidt, ook daar de bezorgdheid doen toenemen. De houding van de Ver- ecnigde Staten en vooral die van Roose velt, waartegenover het vaticaan over het algemeen zeer terughoudend heeft estaan, wordt thans gecriti6eerd. Men herinnert eraan, dat de ambassadeur van Roosevelt, Myron Taylor, in Januari 1940 bij den Paus was gekomen en ge loofsbrieven met zich bracht, waarin ge. voelens tot uitdrukking werden ge bracht, die overeenkwamen met die van de Paus. Zij behelsden, dat uitbreiding an den oorlog moest worden vermeden, cn de vrede6mogelijkheden op elke ma nier moesten worden bevorderd. Roose- elt heeft echter van dat opgenblik af aan een juist tegenovergestelde houding aangenomen. Voortdurend heeft hij zijn oorlogspolitiek verscherpt, tot hij zijn eigen land tot den oorlog heeft gedwon gen. In dit verband merkt men in Vati caansche kringen op, dat Roosevelt te genover het vaticaan op dezelfde wijze heeft gehandeld als jegens zijn eigen volk. Voor de presidentsverkiezingen stelde hij zich aan zijn volk voor met een vrede6pr.ogramma, dat hij na zijn herkiezing in een oorlogsprogramma veranderde. Naar Domei uit Bangkok verneemt, heeft de minister-president Songgram het voornemen zijn kabinet te hervor men, ten einde de politieke structuur van het land in overeenstemming met den toestand van het huidige oogenhli'k te versterken. Men verwacht, dat de reorganisatie binnen enkele dagen be kond zal worden gemaakt. De zender New York meldt, dat de druk van de Japansche strijdkrachten zich in hoofdzaak concentreert op het Noordwestelijk deel van het schier- eijand Malakka. De Britten hebben zich op achterwaarts gelegen stellingen teruggetrokken. Volgens Reuter deelt het officieele be richt van het ministerie van oorlog der V. S. van Vrijdagochtend mede: De opperbevelhebber in het Verre Oosten meldt, dat de Japanners een aan tal concentrische aanvallen op het eiland Luzon uitvoeren. Een vijandelijke troepenconcentratie wordt gemeld bij Lagaspi en aan de Westkust van Cam- hales. De vijand versterkt zijn troepen bij Aparri en Vigan. Van het oorlocstooneel op Hawaii worden geen operaties gemeld. Op het Westelijk oorlogsterrein geen verande ring in den toestand". Naar rje Fn<relsche berichtendienst uit Manila meldt, heeft admiraal Hart medegedeeld, dot de Japanners bij hun aanvallen van Woensdag op de marine werf van Cavite ..zeer groote schade hebben aangericht" en dat eenige sche pen beschadigd werden. Er valt een groot aantal menschenlevens te betreu ren. Admiraal Hart voegde hieraan nog toe, dat de juiste verliezen nog niet zijn vastgesteld. „Over het geheel genomen" zoo besloot hij ..moet men zeggen, dat van Japansch standpunt gezien de aan val succesvol kan worden genoemd". Naar de legerafdeeling van het Japan sche hoofdkwartier hekend maakt, heb ben vliegtuigen Vrijdag de schepen in de haven van Penang aan de Westkust van het schiereiland Malakka aangeval len. Zij brachten een schip tot zinken en beschadigden e>m ander schip ern stig. Andere formaties vielen verrassend de kaden aan en wierpen hommen op loodsen en haveninrichtingen. In de persconferentie te Manila beeft de Amerikaansche schout-bii-nacht Hart meegedeeld, dat de dokken van de Ame rikaansche vloo'hasis Cavile od de Phi- lippijnen, die Maandag en volgende dagen door Japansche vliegtuigen zijn gebombardeerd, nog steeds branden Ilart voegde hieraan toe. dat deze bran den nog zoo hevig zijn, dat. de brand weer het vuur niet kan naderen. Der halve kunnen nog geen nauwkeurige cijfers omtrent de verliezen worden op*, gegeven. In ieder geval, zoo zei de de schout-bij nacht, moet men toegeven, dat er zware verliezen vooral onder het marinepersoneel geleden zijn. Een grool deel van Cavite is door de bomaanvallen verwoest. Ook petroleumtanks zijn ge troffen. Amerikaansche vliegtuigen zijn In luchtgevechten met de Japanners deerlijk geteisterd en kwamen veelvul dig met doorboorde vleugels terug. Probeer toch op zulke da gen eens met'n "AKKERTJE", "AKKERTJES" houden U niet alleen vrij van pijn, maar zij verdrijven door nun bijzon dere samenstelling eveneens dat lustelooze, machtelooze gevoel en ze kwikken U op. "AKKERTJES" zijn beroemd v vanwege hun uitstekende jwerking. Vaak nacjemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie 1 tegen pijnen, Hoofdpijn, koorts, kou PER ÜTERKRUIK WIJNHANDEL UTR.STR 17 TEL. 3450 BERLIJN, 12 Dec. (A.N.P.). Ter preciseering van de situatie, ontstaan door den oorlogstoestand tusschen de asmogendheden en de^Ver. Staten, wijst men er in toonaangevende kringen op, dat er geen twijfel kan bestaan omtrent rte vraag, wie den oorlog is begonnen Tal van officieele Amerikaansche stemmen der laatste maanden bewijzen hoe Roosevelt en zijn medewerkers zich tot Duitschland verhouden. 1-Iet bevel tot schieten is uitgegaan van den overkant. Duitschland cn Italië hebben au fond slechts een situatie erkend, die door de andere partij in het aanzijn is geroepen. Het zou misleidend zijn te spreken van een oorlogsverklaring der as aan de Ver. Staten, daar een dergelijke formulee ring geen recht doet wedervaren aan de toedracht. Het feit, dat Churchill alweer in het Lagerhuis gesproken heeft, wordt te Berlijn opgevat als een bewijs dat het zeer slecht slaat met de Angelsaksische zaak en dat de jongste gebeurtenissen de openbare meening in Engeland zoo zeer verontrust hebben, dat daartegen een propaganda-offensief noodig is. Het is steeds zoo geweest: bij gebrek aan militaire daden komt men in Londen met frazen. De Britsche propagandabewering, als zou de aan het oostelijk middel- front commandeerCnde Duitsche generaal afgetreden zijn. beschouwt men hier als een afleidingsmanouvre voor het feit, dat generaal Cunningham het com mando over de Britsche strijdkrachten in Libyë is ontnomen. Volgens Engelsche berichten zou Cunningham overwerkt zijn. De Nacion verneemt uit Washing ton, dat de verontwaardiging der Amerikaansche bevolking jegens den minister van marine, Knox, toe neemt, als gevolg van den prnstigen aanval der Japanners op Hawaii. Men - rmoedt, dat het congres bijeen geroepen zal worden ^oor een geheime z.i.ing om degenen, die aansprakelijk zijn voor de nederlagen, ter verantwoor ding te roepen. Het volk verwijt den mannen der regeering, dat zij niet op de hoogte waren van de ware kracht van den vijand. De zender Schenectady deelt mede, dat de Amerikaansche organisatie „America First" zal worden ontbonden. De zender New York deelt mede, dat naar aanleiding van de aankomst van den Amerikaanschen minister van ma rine, Knox, in Honoloeloe is bekend ge maakt, dat 50 tot 100 Japansche bom bardementsvliegtuigen zes maal achter een in den tijd van negen uur Honoloe loe hebben aangevallen. De verliezen onder de burgers zijn slechts gering en bedroegen 49 dooden, terwijl het Ameri kaansche leger "en de marine 1500 doo den en evenveel gewonden hadden. Naar Reuter meldt, zou Costarica gis termiddag aan Duitschland en Italië den oorlog hebben verklaard. Voort6 zou Mexico dé diplomatieke betrekkin gen met genoemde landen hebben ver broken. Uit Havanna meldt Reuter, dat het Cubaansche congres zich op uitnoo- diging van president Batista voor den oorlog met Duitschland en Italië heeft verklaard. Het bureau meldt uit Lima, dat president Prado in een telegram aan Roosevelt heeft be<toogd, dat Peru loyaal de pacten der continentale eens gezindheid en verdediging zal respectee ren en zijn best zal doen om de vrijheid van het Amerikaansche vasteland te be waren. Volgens een Reu ter-bericht uit La. Paz heeft de Boliviaansche regee ring de blokkeering van alle Duitsche en Italiaansche saldi, bevolen. Boloyia beschouwt de Ver. Staten niet als oor logvoerende. mogendheid. Naar radio Schenectady meldt, heeft Nicaragua d.en oorlog verklaard aan Duitschland en Italië. De Engelsche nieuwsdienst meldt nil Washington, dat volgens mededeeling van den speaker van 'het huis van af gevaardigden, Ravburn, een wetsont werp zal worden ingediend, inhoudende dat alfcp mannen tussohen 18 en 65 jaar zullen worden opgenomen in den dienst van de landsverdediging. Deze aankon diging werd gedaan na een bespreking tussohen den minister van oorlog Stinr son en generaal Lewis Hershev, den chef van den recniteeringsdienst. Het wetsontwerp behelst voorts de verplich ting voor mannen van 19- tot 45-jarigen leeftijd, om in oorlogsdienst te treden. Het oprukken van de Japanners in den Stillen Oceaan heeft Australië, en Nieuw-Zceland uit den droom van hun veiligheid wakker geschrikt. De Austra lische minister van defensie heeft, zoo word't uit Melbourne gemeld, Vrijdag de led-en van deAustralische militie opge roepen voor een serieuse militaire op leiding. Voorts moeten alle ongehuwde mahnen en weduwnaars zonder kinde ren tussohen 35 en 45 jaar en alle ge huwde mannen en weduwnaars met kinderen tusschen 18 _en 35 jaar zich voor den militairen dienst-aanmelden om naar behoefte te worden opgeroepen. Het kabinet van Nieuw-Zceland is met het oog op de kritieke situatie in den Stillen Oceaan in een geheime zit ting bijeengeroepen. Aan de plaatselijke autoriteiten werd gelast, alle maatrege len te nemen tot bescherming van de bevolking. Zij werden gemachtigd om overal schuilkelders te bouwen. De Australische rsgèering heeft be kend gemaakt, dat de petroleum-rant soenen met 20 procent worden beperkt. Zij deed een beroep op de bevolking om zelfs van dit ingekrompen rantsoen zoo mogelijk niet ten voll gebruik te maken. ROME. 12 Dec. (Stefani). Het 55Sste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In de Marmarische woestijn duren de gevechten voort ten Westen van To broek. Nieuwe krachtige aanvallen van den vijand, door pantserwagens ge steund. zijn afgeslagen. Bij Solloem en Bardia is de actie der wederzijdsche ar tillerie heviger gewiorden. Italiaansche en Duitsche duikbommenwerpers heb ben herhaalde malen concentraties van gemechaniseerde strijdmiddelen en autocolonnes in de zóne van Bir Hachei gebombardeerd. Bij luchtge vechten hebben Duitsche jagers zes vliegtuigen neergeschoten. De vlootfor- matie. die op 10 December Derna had gebombardeerd, is opnieuw aangeval len door Duitsche vliegtuigen, die we derom homtreffers hebben geplaatst op een kruiser en een torpedobootjager. In het centrale deel van de Middel- landsche Zee hebben onze jagers twee vijandelijke vliegtuigen vernield, hij een aanvalspoging op de haai van Argostoli werd een derde vliegtuig neergehaald door het afweergeschut. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In den ochtend van den Uden hebben een vijandelijke kruiser en twee torpe- dobootjagers opnieuw Derna gebom bardeerd, wederom is eenige malen hef hospitaal Principe di Piemonte getrof fen. De schade is van weinig beteeke- nis. Batterijen der Italiaansche marine openden het. vuur op den kruiser, die waarschijnlijk getroffen werd. Een aanval-op Benghazi in den nacht van 10 op 11 December veroorzaakte drie slachtoffers. Schade werd niet aange richt. Onze vliegtuigen hebben tie vlootba- ris La Valetta op Malta gebombardeerd. Ongeveer 1800 gevangen genomen En- gelschen zijn ger^d van het schip, dat, zooals in het weermachtsbericht van 10 December gemeld was. gteorpedeerd Is. Onder de geredden bevinden zich eeni ge gewonden. MILITAIR BONDGENOOTSCHAP TUSSCHEN JAPAN EN INDO CHINA TOKIO, 12 Dec. (D.N.B.) Het hoofd kwartier heeft bekend gemaakt, dat Maandag een militair bondgenootschap is gesloten tusschen Japan en Indo- China door een vertegenwoordiger van het Japansche expeditiecorps in Indo China en de regeering van dit gewest. TOKIO, 12!*Dec. (D.N.B - Op de kabinetszitting van heden heeft de minister van buitenlandsche zaken Togo. een toelichting gegeven op het bondgenootschapsverdrag met Duitschland en Italië benevens de onderhandelingen met Thailand in verhand met het militaire bondge nootschap tusschen beide landen. Voorts deelde hij mee. dat de regee- rir^r te Vichy den Japanschen am bassadeur een nota heeft overhan digd, waarin Frankrijk zich neu- traal verklaart in den oorlog tus schen Japan en de Angelsaksische n-jogendheden. AMERIKANEN LEGGEN BESLAG OP DE NORMANDIE BERLIJN, 12 Dec. (D.N.B.) Volgens een extra-bericht van Reuter uit New 4 ork hebben postert van de Amerikaan sche kustwacht beslag gelegd op het Franschc mailschip „Normandie". Te vens hebben zij de Fransche bemannin gen van alle Fransche schepen gehaald, die in havens van de Ver. Staten liggen ZONDAG 14 DECEMBER HILVERSUM I, 415.4 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8,30 BNONieuwsberichten. SAo Gram.muziek. 9.00 Voor de jeugd. 9.30 Gram.muziek. 10.00 Gevvyde muziek (gr.pl.). 10.30 Kerdienst. 12.00 Gram.muziek. 12.15 De Ramblers. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Gram muziek. 13.05 Nederlandsche Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onzen voorouders?" 13.20 Zang met pianobegelei ding en gram.muziek. 14.00 John Kristel en zijn orkest. 14.30 10 jaar stryd voor volk en vaderland (o.a. rede door Ir. A. A. Mussert). 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Gram.mu ziek. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gram. muziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Omroep- symphonie-orkest (opn.). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 Gram.muziek. 20.35 Omroepsymphonie-orkest en solist (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 UNO: Engelsche uitzending: „An Ame rican sees Holland" of Gram.muziek. 22.15 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gram. muziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 Causerie „Wintertijd in Vlaan deren". 12.15 Clavecimbelvoordracht. 12,45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Frans Wouters en zyn orkest. 13.30 „Bandoneon", Argentynsch programma. 14.00 Bespreking van de Symphonia-reeks. 14.15 Dvorak-herdenking. 16.30 Causerie „Ons oude stedeschoon". 16.45 Gram.muziek. 17.00 Duit sche taalcursus. 17.25 Gram.muziek. 17.30 BNO: Nieuwsberichten en sportuitslagen. 17.45 Voordracht. 18.00 Klaas van Bceck en zyn orkest. 18.30 Onze Nederlandsche taal club. 19.00 BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Ge rard Lebon en zyn orkest. 19.45 Spiegel van de week. 20.00 Gerard Lebon en zyn orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 20.15 Gram.muzi&k. 20.30 Omroep orkest, solisten en gemengd Omroepkoor. 21.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberich ten 22.00 BNO: Toelichting op het Weer- machtbericht. 22.10—22,15 Gram.muziek. Interessante grepen uit het programma van den' dag Ernstige Muziek. In het progr. Hil versum II wordt de voordrachtenreeks uit „Das Wohltemperierte Klavier" van J. S. Bach, door Hans Brandts Buys vervolgd met de preludia en fugae in C gr. t„ c. kl. t., Cis gr. t. en Cis kl. t. uit het tweede deel, te spelen op het clayeöimbel. (Aanvang: 12.15 uur) Over den zennder H'sum II vindt van 14.15 16.30 uur de Dvor&k-herdenking plaats, met uitvoering vjjn Sabat Mater cn Te Deum door het Toonkunstkoor en Ihet Residentie-orkest o.l.v. Johannes den Hertog. (Aansluiting met het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen). Sport. Over den zender H'sum I hoort U van 18.20IS.50 uur een ooggetuige-verslag van den in den Haag te spelen wedstrijd H.B.S.R."F;C., door Ir. A. van Emmenes. Reportages. Van 19.45—20.00 uur over H'sum II hoort U de uitzending „De Spiegel van de week". MAANDAG 15 DECEMBER HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gram.mu ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram. muziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gram.muziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gram.muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram.muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Amabile-scxtct. 12.00 Gram.muziek. 12.40 Al manak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Zang met pianobegeleiding. 13.30 Gram.muziek. 13.45 Schrammelkwartet en solist. 14.15 John Kristel en zyn orkest en solisten. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram. muziek. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Cel lo met pianobegeleiding. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Salonorkest. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Salonorkest. 19.00 Actueel half uur. 19.30 Concertgebouworkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Pianovoordracht. 20.45 Concertgebouworkest. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: En gelsche uitzending: „Things worth knowing about Holland" óf Gram.muziek. 22.1524.00 Gram.muziek. 185- Opeens was het donker om he heen cn benauwd. 0 zoo benauwd. 0 /dompertje al rukte cn trok cn wor stelde, zooveel als hij maar kon. hi hielp hem netsHij zat gevangen die derde boel scheen een ijzerstcrï kerel te zijn. 1S6. Wat er met hem gebeurde, u hij niet. Hij voelde, dat hij als er veertje werd opgepakt, mcegenomi cn voortgeduwd. Hij hoorde een dei opengaan cn. bons, daar gaf iemam hem een schop en vloog hij voorui Kou geval OOO iTÜjnixazdtji Helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50 HILVERSUM II 301.5 M. 7.158.45 Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Morj wyding. 10.15 Gram.muziek. 10.40 „Wan ons vet en ons vleesoh gebleven?" 10.50 Zj met pianobegeleiding en gram.muziek. 1 Reportage. 11.40 Pianovoordracht. 12.00 semble „De Kwintslag". 12.45 BNO: Nie en economische berichten. 13.05 MelodiS solisten gram.muziek. 14.00 Gram.mui 15.15 Klaas van Becck en zyn orkest. 1 Voordracht. 16.00 Orgelconcert. 16.30 Syl tre-trio. 17.15 BNO: Nieuws-, economis en beursberichten. 17.30 Viool en piano. 1 Gram.muziek. 18.15 De Romancers en so 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gram.muii 19.45 Politiek weekpraatje. 20.00 „Wü immers vry Vanaf 20.15 alleen vo< Radio-Centrales, die over een lynve"bii met de studio beschikken. 20.15 Musette- kest en soliste. 20.45 Muzikale actualite van de week. 21.00 Otto Hendriks en ziin kest. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. Gram.muziek. £2.1022.15 Avondwyding, Interessante grepen uit het programm van den dag Ernstige Muziek. Door' den cone meester van het Omroep-Symphonie-Orl Piet Hartvelt, en aan den vleugel Her: Kruyt, worden vandaag om 17.30 uur H'sum II, sonates uitgevoerd van Brahmi Mozart. Over den zender H'sum I kunt U van 1 20.15 uur en van 20.4521.45 uur den ci dirigent Willem van Otterloo beluisteren, o.a. Berlioz Symphonie fantastique met Omroep-Orkest zal uitvoeren. Voor de Vrouw. Dc Kookles plaats van 15.0015.20 uur, te beluisU over den zender H'sum I, en draagt to! tel: „ToCh een smakelijk Kerstmaal". M A. J. Prior-Wethmar noemt ons verschillt gerechten, die goed met Kerstmis ge# kunnen worden cn die tezamen een goeder feestelyken maaltijd vormen. Voorden Boer, In de rubriek Li mans Lust hoort U van 18.0018.30 uur Oud-Veluwschhoorspel, door den beker Veluwschen schrijver Jac. Gazenbeek werkt en door een groep spelers uit Lunt» vertolkt. Dc strekking van het verhaal zooals in vrijwel alle sagen en legenden, strijd tusschen He maohten van goed kwaad, waarbij het kwaad ondergaat. Uitzendingen voor de jeugd: HILVERSUM I: Övtr „Vin dit 'gt,de Beyarde" zal van 16.4517.15 uur ver! worden Het is een boek geschreven Josephine Willems. .-ÜUILLETON -t'; lij DOOR N.K. 18. HOOFDSTUK XVIII. Uiterst valsch „Dat is een verrassing!" riejTNora op gêaffecteerdcn toon. Louis nam de aangeboden hand en hield haar vast. „Zal ik je vertellen, waarvoor ik ge komen ben?" zei hij. ..Het komt een voudig, omdat ik niet langer weg kon blijven". Hii stak zijn arm door cle hare en naast elkander wandelden zij naar binnen. „Weet#ieNora je aardige ge zicht laat mc niet met rust. Als ik^op niiin stoffige kantoor hen en net doe of ik rechtskundige problemen tracht o'p Ie lossen, plaatst de gedachte aan jou zich voortdurend tusschen mij cn mijn werk". „Weet je zeker, dat ie de waarheid spreekt?" fluisterde zij. „Ongelukkig genoeg voor mijn ge moedsrust- ja!" antwoordde hij koortsachtig. „En je ziet er nu liever uit dan ooit." Hij staarde in haar opgeheven gelaat en glimlachte. Hij sprak werkelijk half in ernst. „Ik hen bang, dat ik niet veel eten in huis heb", merkte Nora op. „maar je bent welkom om te deelen wat er is!" „Meer vraag ik niet", zei hij grijn zend. want de woorden hadden een hc- teekenis. waar zij niets van afwist. „Er was niet zooveel te doen als ge woonlijk op kantoor en ik was blij. dat ,ik in den wagen kon springen en naar je toe kon schieten!" Achter het huis lag een heerlijke boomgaard en terwijl juffrouw Janna worstelde om binnen een uur een zeer bijzonderen maaltijd te bereiden, leidde Nora baar bezoeker naar een bank. Louis verspilde geen -tijd. want hij moest den aanval zonder uitstel openen „Weet je wat mij in werkelijkheid vanmorgen hierheen deed gaan?" vroeg hij. „Je zei al. dat het was om mij op te zoeken", antwoordde zij, „maar ik durf wel zeggen, dat bet alleen was om een tochtje in de buitenlucht en om bet landschap." „Nee! Ik wil je een vraag stellen, Nora. Tk durf niet denken, hoe je erop zult antwoorden, want wij zijn nog niet heel lang werkelijk goede vrienden, maar ik kan niet langer in onzekerheid leven. Wil je met mij trouwen? Zou je ooit genoeg om mii kunnen geven om mijn \touw te worden?" „O, ik ik dacht niet. dat je zooiets zou zeggen!" Nora was ij del genoeg om zich onder den indruk te voelen. Zij had zich af gevraagd, hoe ze hem tot een aanzoek moest brengen en nu deed hij het reeds en zoo grif! Ilij was heelemaal van Amsterdam hiernaartoe gereden alleen daarvoor! Het was een overwinning, maar toch gevoelde zij een lichte teleur stelling. Als Maarten hier naast haar gezeten had. als Maarten haar zou vra gen met hem te trouwen, hoe gelukkig zou ze niet zijn geweest! „Tk geloof, dat jk daar eerst cens over denken moet. Louis," vertelde zij hem. „Trouwen is een ernstige zaak en en ik weet nog niet zek,er of ik je op die manier wel aanvaarden kan." Nora wist nauwelijks, waarom zij met aannemen aarzelde, maar het had tot gevolg, dat het vuur bij Louis werd aangewakkerd. Hij Kuste haar de hand en verklaarde, dat ze nooit zou weten, hoeveel hij van haar hield; maar toen kvvam juffrouw Janna zeggen dat de Junch klaar stond. Nora liep vooruit naar de boerderij met een glimlach naar haar aanbidder 'die hem weer wat geruststelde. Hij had zich voorgenomen voor de lunch alles af te doen, maar Nora had hem ont weken. „Zulke meisjes zijn er," mompelde hij nadenkend. „Ze vinden het gewoonweg prettig om de dingen moeilijk te ma ken." 1 Toen Louis de eetkamer binnentrad. en°de keurig gedekte tafel zag, zei hij' „Je bent een charmante huisvrouw, Nora! Als we getróuwd zijn, zal ik een echte huismusch worden!" ,,Ik kan me niet herinneren, dat ik gezegd heb, dat ik met je wilde trou wen," antwoordde ze. Louis glimlachte uitdagend. „Maar je zult het zoggen voor ik naar de stad terugga," zei hij. „Die oude vrouw van jou is een behoorlijke kok kin en ze weet met hei gerei om te gaan." ,Mijn beste man, alles héb ik haar moeten leeren," antwoordde Nora* rus tig. „Mijn oom leefde als oen kluize naar." „Het is zeker een vervelende oude kerel? Ik ken die ooms!" Nora wilde liever niet. dat hij het zoo opva-tte. „Ik weet wel hoe ik hem moet aan pakken!" lachte ze. „Ik geloof dat ik hem om mijn vinger kan winden. Oom Jacob is cle liefste cn de meest edelmoe dige man die ooit heeft geleefd," voegde ze hieraan toe, daar juffrouw Janna het vertrek binnenkwam. „Ik aanbid hem. gewoonweg!" „Hij moet een bijzonder mensch zijn," zei haar gast, die handig met h'aar meespeelde. „Ik verlang ernaar kennis met hem te maken!" Nora trok een slim gezicht tegen hem, want ze had besloten, dat de twee elkaar niet mochten ontmoeten, en in stilte was dit ook de wensch van Louis. Hij voelde instinctief dat cle oude man, al,s hij met hem in aanraking kwaira. hem spoedig zou doorzien. Toen het maal beëindigd was. keer den zij naar den boomgaard terug, waar zij nu ongehinderd konden spre ken. „Kom, ben je nu bereid om toe te stemmen, Nora?" vroeg Louis haar glimlachend. Nora had haar besluit genomen. Maarten haatte zij nu. Zij zou met Louis trouwen en tegen oom- Jacob en zijn boerderij met de vingers knippen Daar ze echter een vrouw was, wilde zij zich niet te makkelijk overgeven „Waar gaan wij wonen als we gaan trouwen, Louis?" vroeg ze koel. „Tk voel er weinig voor, om de boerderij nu al op 1e geven „Maar natuurlijk niet!" riep hii over tuigd uit. „Wij zullen op cle boerderij gaan wonen." .Zii keek hem snel aan. „Maar dat begrijp ik niet. Hoe kun nen we bier wpnen, als je iederen mor gen op kantoor moet zijn. zei ze. „De treinen gaan erg onregelmatig „Tk kan met den wagen gaan," ver telde hij haar, al had hij niet de minste bedoeling om naar de stad te gaan behalve natuurlijk naar wedstrijden Maar dat zou Nora niet behoeven weten. „Je bent een uitstekend autorijn maar je kunt de Keizersgracht nau* lijks in minder clan anderhalf uur reiken", merkte Nora op. „En ik geit niet, dat je het prettier zou vine iederen ochtend om acht uur weg gaan!" „Voor jou zou ik nog veel meer hebben, Nora," zei hij zonder eeni aarzeling. „Nee. mijn liefste, deze prai tige boerderij moet ons tehuis word' Maar de weekends kunnen we Amsterdam gaan om ons te amuP ren. Bovendien zul je allerlei aardi jurkeij moeten aanschaffen, want zal erop staan, dat mijn lieve vrouw steeds mooi uitziet." Dit was dc juiste manier om tot N( te spreken. Zij werd bijna duizelig de gedachte aan liet vele geld dat aan Sopschik zou kunnen bested? Louis had de laatste hindernis men. Hij wilde snel weer naar Amsterdt terug en na een kop thee slenterden naar ziin auto. Zij waren verloofd, nu Nora zei, dat niemand het mocht ten. vooral haar oom niet. Dit sdem uitstekend overeen met de plannen Louis. (Wordt vervol?

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2