Redevoeringen Rijkscommissaris en ir. Mussert RADIOPROGRAMM De Hoeve Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 15 DECEMBER 19- (Vervólg van pag. 1) Wii in het Dniische leefgebied werden deze ontwikkeling, voorzoover wij slechts oo"pr hadden die zaoen. cn een onfvan kelijk hart, ingestooten uit protest tegen en afkeer van de blijkbaar volksvemic- ende krachten der evvelddadke ver dragen van Versailles en St. Germain. Gij. hier in Nederland, had het geestelijk moeilijker. Want uiterlijk sche .en omstandigheden hier be- pa; ld voortreffelijk geordend en de doe Vanj listische en democra tic che krachten van dit land aange nomen houding door den af- Iood va« den eersten wereldoorlog voorgoed bevestigd en vereeuwigd te zijn. H*t de bijzonder^, historische ver dienste van uw lei 'er. dat hii zich door di~e idyllische orde niet liet misleiden r' dit hii reeds meer dan 10 jaar ge leden de wortel van het kwaad, dat in de-rn toestand la?, inzag, welk kwaad than* op steeds schrikwekkender, ansfct- aan -en J'1 '-:=«*rt Mus eert is a's een vermanende en roepende Li deze woestijn van democratische plat heden en burgerlijke conventionalisms ópgetr den. Uw leider heeft zich aan al deze Nederlaiidsche feiten, die uitermate as»* W»Wpr nnlwc*-' zon een ontwikkeling ondergaan waarvan eincle en omvang in hun bijzonderheden tP i ia ar geleden hier in Nederland evenmin definitief duideliik waren als wij. nationalisten in Duitschland, tien jaar geleden met volstrekte duidelijk heid de bijzonderheden van den beslis- senden sfriid. die wij .hans -oeren, kon den overzien Maar wij allen en daarmee omvat ik thans de Nederlandsche en de Duit sche nationaal-socialisten waren ver vuld van de zekerheid dat de roep der geschiedenis tot ons volk had geklon ken en dat de eer en het welzijn zoowel van het Duitsche en Nederlandsche volk slechts dan is gewaarborgd, als wij on der alle omstandigheden gevolg geven aan dezen roep. ook al moeten wii daar bij ons eigen leven op het spel zetten. F.n op dezen weg van den strijd z'jt gij. Nederlandsche nationaal-socialisten» uw leider gevolgd En dat is, waar het op aankomt Niet het verstandelijk be grip van de gestelde taak. maar dc trouwe navolging maakt mogelijk, wat onmogelijk schijnt. Thans vereenigt ons allen. Nederland sche en Duitsche nationaal-socialisten. één overtuiging en één wil: de overtui ging, dat wij al onze krachten en ons geheele wezen danken aan het volk. be paald volgens zijn bloed, waarvan wij afstammen en de wil alle krachten van on$ wezen voor deze bloedgemeenschap te wagen. Onze blik moet evenwel nog ruimer worden en hii wordt ruimer Hij reikt over de grenzen van het eigen volk heen en omvat, de grootere gemeen schap van allen, dip door hun Noordsch- Arisch bloed in de hoogere lotsgemeen- schap der Germaansche "volkdren in Midden- en Noord-Europa vereenigd zijn. Vóór of tegen Bij het begin van dit iaar. waarvan wij thans het eind heieven, was het dui delijk geworden, dat thans ook het Ne derlandsche volk voor de beslissing staat stelling te kipzen voor of tegen hel natïonaal-socialistische Duitschland. dat voor de reorganisatie van Europa strijd En wat desfiids wellicht nog voor de een of anders verborgen geweest moge zijn dat werd openhaar op den dag. die het uitgangspunt van een nieuwe ontwikke ling van dit werelddeel voor dp komen de eeuwen is. 22 Juni il toen de Fueh rer de Duitsche weermacht ten strijde voerde tegen de numeriek haast^ onhe- griineliik rroote en van oorlogstuig fan tastisch rijk voorziene horden van het bolsjewisme. Dit uur der beslissing voor geheel Europa is ook het ut?r dér politieke beslissing in Nederland. Wie thans nog niet ziet of wil zien heeft het recht verloren op politiek, dus voor de gemeenschap verantwoordelijk terrein mee te praten. 'j Ik heb derhalve reeds destijds alle politieke richtingen, die haar uitdruk king nog hadden gevonden in een lihe- raal-democratischen. parlementairen partijvorm, ontbonden en de rechten, af geleid uit vroegere instellingen nog slechts kunnen toekennen aan de natio naal-socialistische beweging De wereldgeschiedenis is sindsdien in tijd slechts een half iaar gevorderd. in gebeurtenissen het equivalent van eeuwen. Tegen de oude wereld van ka pitalisme. democratieën, jodendom is de nieuwe wereld dpr jonge volken op gestaan. Stellig is het voor uw leider als zoon van het Nederlandsche volk dat in de wereld der oude machten geenszins tot voordeg I van al zijn deelen alleszins vast lag verankerd, in dit beslissend uur het juiste besluit te ne men. He» onfeilbare instinct van een man en nafionaal-socialist die bezorgd is voor het welzijn van zijn volk heeft Mussert het besluit doen nemen, dat hem de nationaal- socialistische bewe ging betrekt in de gemeenschap die op leven en dood heeft samengezworen, een nieuw, heter geordend en gelukki ger Europa te stichten. Nog slechts éen politieké wilsvorming De conclusie, die ik trek uit dit besluit en die tevens een bewijs is van mijn on verbrekelijke kameraadschap met den lieer Mussert, is mijn besluit in Nederland nog slechts één politieke wilsvorming te dulden en wel die in de natïonaal-socialis tische en door de nationaal-socialistische beweging onder haar leider Mussert. Ik heb derhalve heden bepaald, dat alle *an- dere vcreeniginsen of bewegingen van po litiek karakter, die hier in Nederland nog aanwezig zijn. voor zoover zij dit niet met 'nzicht in dc noodzakelijkheid uit eigen beweging doen. met ingang van heden worden ontbonden. Van thans af bestaat er slechts één politieke wil der Nederlan ders en wel die voortspruit uit de natio naal-socialistische beweging in Nederland- Deze vrucht van uw tienjarigen strijd is tevens een verplichting tot alle Ne derlandsche nationaal-socialisten, zoo wel jegens het Nederlandsche volk als ook jegens de grootere gemeenschap der Germaansche volken in Europa. Ik weet, dat niemand uwer uit conjunctuurover wegingen in uw gelederen is getreden en daar blijft, want lid van de N.S.B, of een der aangesloten formaties te zijn is thans in Nederland bij God geen genoe gen, maar een zware weg vol opoffering, die hardheid en ook ontbering eischt. Hardheid en uithoudingsvermogen te genover het gekonkel van een numeriek in het geheel niet zoo grooten kring van ophitsers en raddraaiers, die door een uwer kameraden reeds eenmaal raak gekarakteriseerd werden als Oranje bolsjewieken en die nog niet weten, dat zij politiek reeds lang zijn gestorven. Ontbering ook daarom, omdat het er thans om gaat voor al en voor het eerst onder het gewicht van de tegenwoordf- ge historische ontwikkeling in Europa de bronzen lotsgemeenschap onzer vol ken in een groot- Germaansch gemeen- schapsgebied in dit werelddeel werke-. lijkheid'te doen worden en deze beslis sende taak hoven alle eigen belangen te plaatsen. Maar wat beteekent het af stand doen van gewoonten en gebruiken tegenover de ontbering en opoffering, die de moeders en vaders en de kinde ren, die de meer dan 160.000 gesneuvel den in den stijd voor het nieuwe Europa aan het Oostelijk front hebben gebracht en ook de vaders, moeders en kinderen der Nederlanders, die mede opgetrokken /.ijn voor dezen strijd en hun overtui ging met hun leven hebben hezegejd. De poort, die open gestooten is door den offerdood dezer mannen, geeft toe gang tot het groote, gelukvoorspellende gebied van het nieuwe, werkelijke Euro. pa, zooals dat met deze afmetingen en eensgezindhied nog nooit werkelijkheid is geworden in de geschiedenis. Wij benijden geen volk od aarde de schatten, die het door zijn flinkheid en ijver heeft te voorschijn gebracht. Wij «tellen bijvoorbeeld geen belang in den rijkdom der Ver. Staten, want tegenover hun natuurschatten en bodem, die reeds in sterke mate zijn uitgebuit staat in het nieuwe Europa een rijkdom, die al wat daar aan den overkant gevonden en gewonnen mag worden, achter zich laat Pionierswerk En dit gemeenschappelijk gebied, dat door ijver en flinkheid georganiseerd zal worden in pionierswerk, dat thans eerst begint, wordt beheerscht door de scheppende gedachte, die onze volkeren opnieuw doet ontwaken en opstijgen uit de beproevingen en gevaren, waarin zij zijn geraakt, en ons allen verbindt tot een nieuwen, gemeenschap^elijken le venswil door de nationaal-socialistische idee. Dit nieuwe Europa zal groot zijn, sterk.-* vol eerbesef en de oude cultuui waard, die van hier is uitgegaan in de wereld, vooral in de z.g. nieuwe wereld. Dit nieuwe Europa is geen toe komstverwachting, het is reeds rea liteit geworden, het wordt in dezen 'ijd geschapen en Nederland neemt aan dezen opbouw reeds deel door het besluit van haar leider, door den pólitieken arbeid der nationaal-so cialistische beweging en vooral door het offer van haar strijders in het Oosten. Gij, mijnheer Mussert, en de Neder landsche nationaal socialisten hebben in tegenstelling tot de eeuwige achter blijvers in de politiek ingezien, dat de vrede van het nieuw geschapen Europa niet te zijner tijd kan worden gesloten met onze vijanden, doch reeds thans wordt gemaakt door de krachten van onze harten, de werkkracht van onze handen, maar vooral door de scherpte van ons zwaard. Ik wensch u, mijnheer Mussert, en de nationaal-socialistische beweging geluk met dezen weg, ik wensch u speciaal voor het bestwil van het Nederlandsche volk volledig succes, opdat dit als ge lijkgerechtigd. alleszins gewaardeerd kameraad kan toetreden tot de Ger maansche gemeenschap, die onze Fueh rer reeds vormt. Leve de nationaal-socialistische bewe ging en haar leider! Leve de nationaal-socialistische idee en onze Fuehrer! Sieg Heil. Nadat de rijkscommissaris zijn rede had uitgesproken, zong de vergadering hem toe het „Kameraden, vast in ver trouwen". Rede ir. Mussert Onder aanhoudend houzee-geroep be steeg ir. Mussert vervolgens het spreek gestoelte. De leider begon zijn herden kingsrede met het uitspreken van den dank der N.S.B. voor den gelukwensch, welken de Fuehrer aan de N.S.B. ter gelegenheid van het tienjarig bestaan had willen zenden (applaus). Zijn rede vervolgend zeide ir. Mussert: Verehrte Gaéste, mijne kameraden. Heden gedenken wij den dag, waarop voor tien jaren de grootste revolution- naire daad geschiedde in het leven van ons volk van de laatste honderd jaar: het hijsohen van de zwart-roode vlag, rle vaan der nationaal-socialistische re volutie. Tien jaren waarin moeite noch kosten, leugen noch bedrog, broodroof noch terreur, gespaard zijn om de vlag naar beneden te halen om daarvoor in le plaats te hijschen de vlaggen van het gouden kalf, van den sikkel en den hamer. Fel zijn de kleuren zwart en •ood, het zwart van onzen bodem, het rood van ons bloed,Jel is de verbeten heid geweest waarmede wij ons geweerd hebben, fel is ons onwrikbaar geloof dat ons staande gehouden heeft., fel is de botsing der meeningen, fel zijn de vlammen van de wereldbrand van £e- den. Het zijn historische dagen, die van de laatste week, dagen waarin een scheids lijn getrokken wordt door de gansche wereld. Geen staat, geen volk, geen en keling, zal op den duur op die scheids lijn kunnen blijven balanceeren. De vraag stelt ziclh voor een ieder: aan wel ken kant van de lijn staat gij, er is geen ontkomen aan en gelukkig zijn zij, die al sinds y ren weten aan welken kant zij staan, zij die in innerlijke zekerheid hun weg kunnen gaan te midden van de stormen van dezen tijd, nu 'het verbond van kapitalisme en communisme Euro pa op ihet offerblok wil leggen om den mammon te dienen. Dat wij weten aan welken kant wij hebben te staan, dat danken wij aan onze jarenlangen strijd, dat danken wij aan haar. wier tienja rig bestaan wij heden gedenken, onze N.S.B. Het groote wereldgebeuren, daarop heb ben wy geen Invloed kunnen oefenen. De af loop varj den wereldoorlog van 19141918 met de overwinning van 8e kapitalistische geallieerde machten en de uitplundering van Duitschland, was reeds een dozijn jaren oud voor wp begonnen. Het ontstaan en tot macht komen van het nationaal-socinlisme en fas cisme in Duitschland en Italië ging buiten ons om. Het vormen van het nieuwe omsin- gelingsblok der groote democratieën onder lei'ding van Engeland en Amerika, is waar- Ijk niet van ons afhankelijk geweest. De oorlogsverklaringen van September 1939 van Engeland en Frankrijk geschiedden niet om onzentwille. Do uitbreiding van den Europeeschen oorlog tot den wereldbrand van heden, de wercl'd in vlammen, is ook een gebeuren van zulk een omvang en beteeke- nis, dat wy ook daaraan niets hebben kun nen toedoen, noch afdoen. Wy moeten ons er ritridelyk van bewust zyn, dat in onzen tjjd 'de wrcld een nieuwe gestalte aanneemt, dat er een wereld-historisch gebeuren aan den gang is van zoo groote afmetingen en uitwerking, als slechts eens in de (luizend jaren geschiedt. Aan dit wereldgebeuren kiNjnen wij niets toe of af doen, dat is onze roeping niet, maar onze roening is te zorgen, dat ons volk door dit wereldgebeuren niet wordt verpletterd om nooit weer op te staan, maar dat het doelbewust zijn weg vindt naar de wereld van morgen om daarin een eervolle plaats in te ne men door den arbeid, dien het daarin zal verrichten. Twee machten De wereld staat in vlammen en het resultaat zal zijn, dat of Roose velt, Churchill en Stalin zullen win nen dus de vereenigde machten van kapitalisme en communisme of Duitschland, Italië en Japan zul len winnen. Dit zijn de machten, die tegenover elkander staan, waartus- srhen geen- compromis mogelijk is. een van de twee zal winnen, de an der zal ondergaan. Wanneer kapitalisme en communisme win nen, dan zou het kapitalisme voorloopig heerschen in Amerika, Engeland, Zuidoost- Azië en Australië, maar het communisme zou beginnen met het grootste deel van Azië te beheerschcn cn gansch het vasteland van Europa. Wanneer hot dezen zomer aan Hit- Ier met zyn weermacht niet gelukt zou zijn om de sovjet-millioenenlegers te weerstaan, ja slag op slag te slaan, wanneer het niet gelukt zou zyn om in den veldtocht van de tweede helft van dit jaar meer dan 21.000 pantserwagens, meer dan 32.000 kanonnen, meer dan 17.000 vliegtuigen van de .commu nisten te vernietigen of buit te maken, maar wanneer integendeel de Duitsche troepen niet tegen deze ontzaglijke militaire macht zouden hebben kunnen standhouden, dan zou er nu reeds geen Europa meer zyn, dan zou nu gesproken kunnen worden van het voor malig Europa, van de voormalige Europee- sche cultuur, van de voormalige godsdien sten, van* de voormalige}Europeesche volke ren, dan zou de communistische heerschap pij reiken van 'de Japansche zoe tot de Noordzee. En dat dit alles niet geschied is, maar dat Europa bestaat, dat danken wij aan de Duitsche weermacht en de verbon denen. die met baar strijden, dat dan ken wij aan de 200.000 mannen, die hun leven daarvoor gaven, dat danken wij aan de 500.000 gewonden, aan de mil- lioener^ offervaardige, weerbare man nen, dat danken wij aan den grootsten Germaaiische aanvoerder aller tijden, die de verantwoordelijkheid op zich nam en attaqueerde voor het te laat was, dat danken wij aan den Führer Adolf Hitler. Wat heeft het Nederlandsche volk daar voor gedaan in de afgëloopen jaren? Het Nederlandsche volk heeft gedaan wat de heersöhers in dit land van haar verlangden. De heerschers, d.w.z. de politieke partijen, met de daarmede verbonden kapitalistische en marxistische handlangers. Zy verlangden de solidariteit met Engeland en Frankrijk. Zij verlangden de prediking van den haat tegen Duitschland. Zij verlangden bet onbe perkte geloof in de zegeningen der demo cratie, de onbaatzuchtigheid van Ihet kapita lisme en de ongevaarlijkheid van het com munisme. Het volk was geestelijk en mate rieel weerloos en gaf wat verlangd werd. Geen volk kan zich verzetten tegen een zoo goed georganiseerd en zoo sluw uitgevoerd bedrog. Er was één organisatie, die zich daar wèl tegen verzette, die groeide tegen alle ver wachting in, tegen alle hoon en laster in, dat was de N.S.B Van 1931 tot 1935 zijn wij onafgebroken bezig geweest om de z.g. democratie in al haar naaktheid aan den volke ten toon te stellen, uit liefdé tot de natie, die door haar verdeeld was in elkander bestrijdende par tijen en daardoor onmachtig was om zich te handhaven. Wij hebben geschreven en ge sproken honderden,duizenden malen om ons volk te trekken uit het moeras der demo cratie op den vasten bodem der volkseen heid in nationaal-socialistische gebonden heid. .In 1935 antwoordde acht procent van ons volk zich present voor de nieuwe orde. Van 1935 tot 1937 bebben wy ons uitge sloofd om ons volk begrip bij te brengen voor de nieuwe Europeesche ordening, die in gang was, voor het recht van het Duit sche en het Italiaansche volk op een on bedreigd volksbestaan, op den grondslag, die zy zelf wilden maken buiten de ban kiers van Londen en New York om. Wij hebben geprobeerd begrip te wekken voor de nationaal-socialistische solidariteit. By de verkiezingen van 1937 meldde vier procent van ons volk zich present; 96 procent keer de zich af. De teerling was geworpen; by de komende botsing zou ons volk aan den verkeerden kant staan. Van 1937 tol 10 Mei 1940 was één wors teling van die jaren om staande te blijven, om niet vernietigd to worden, om door te kunnen gaan met bet vervullen van onzen plicht on3 volk zooveel mogelijk te' waar schuwen tegen den waan van de interna tionale der democratie, om te pogen te red den, wat te redden viel. De Pacific-spanning Slechts één voorbeeld wil ik nu hier van geven, een voorbeeld, dat zijn bij zondere beteekenis heeft in deze dagen, nu koningin Wilhelmina de oorlog ver klaard heeft aan Japan. In Volk en Va derland van 25 Februari 1938 schreef ik een hoofdartikel over Nederland .eii den oorlog JapanChina. Daarin schreef ik Óver de toenemende spanning rond om den Grooten Oceaan en de onverant woordelijke Colijn-politiek, die Indië onverdedigd liet en honderden millioe- nen wegsmeet aan het leger hier te lande. Dit was alleen logisch verklaar baar, als er een afspraak bestond met Engeland in strijd met 's lands belang. Als volgt heb ik dit onder woorden ge bracht: „Dat de Engelsche ex-minister van „buitenlandsche zaken Eden en de Lon- „den behcerschende internationale geld- „raacht een zoo sterk mogelijk Neder- „landsch leger wenschen om ons land „en ons 'volk te gebruiken .tegen het „door hen géhate Duitschland, is geen „onderstelling, maar een feit, waarover „niemand in het onzekere is. Welnu, dan „zegt de ijzeren logica, dat de afspraak „is: Engeland zal Indië verdedigen en „wy zullen een sterk bruggehoofd voor „Engeland tegen Duitschland bouwen. „Woedend zyn de heeren parlementa- „riers, dat wy, nationaal-socialisten, „zeggen: Er is dus een geheim militair „verdrag met Engeland." Natuurlijk verklaarde de minister van Defensie in de Eerste Kamer,j dat dit gelogen was.,De heeren ontkenden altijd, maar haatten ons. omdat wij hun spel doorzagen en in ditzelfde artikel b.v. letterlijk geschreven werd: „Wy zullen ons te weer stellen met „al onze kracht, met al onze liefde voor „ons Volk tegen misbruik van onze jon- „gens in dienst van den democratisch- „marxistischen ""--haat tegen Duitsch- „land." Het jaar 1940 heeft ons in het gelijk gesteld ten aanzien van de millioenen- verkwisting aan onze weermacht hier te lande. Het jaar 1941 geeft ons gelijk ten aanzien van de samenwerking met Engeland in Indië, beide ten koste van ons misleide volk dat helaas niet heeft willen luisteren naar onze herhaalde waarschuwingen. Het heeft niet mogen baten. De koers was democratie, de koers was West naar Londen en New York. 10 Mei 1940 Zoo kwam het noodlot stap voor stap nader tot de voltrekking begon op den lOen Mei 1940. De Duitsche troepen rukten binnen om haar taak te verrichten, namelijk de Engelsch-Joodsche macht te verdrijven uit Europa. De regeering roept bp tot weerstand, deed duizenden vallen in nuttelooie, tot mislukking gedoemde oorlogsdagen en vlood zelve heen naar de vrienden in Londen, terwijl haar soldaten voor haar vielen. Tevens be zetten de vrienden uit Londen onze West-Indische bezetting Curacao. Uit Londen werden Joden aan het werk gezet om voort te gaan ons volk op te hitsen en tot sabotage aan te zet ten, belovende koeien met gouden ho rens als zij, de heerschers, weer yoet aan wal zouden hebben gezet. De vrien den uit New York bezetten onze West- Indische kolonie Suriname voor het groot-kapitalisme afdeeling bauxiet en voor het Amerikaansche imperialisme afdeeling Brazilië. En dezer dagen is dan de brand uitge broken in Oost-Azië: de Vereenigde Sta ten en Engeland tegen Japan. Toen de Nederlandsche regeering met de ko ninklijke .familie vluchtte naar Enge land, heb ik meermalen gezegd: ziet, dat zij ons volk aan den verkeerden kant plaatsen, dat zij zeiven vluchtten in de dagen van strijd, dat alles, zal in meerdere of mindere mate vergeven kunnen worden als zij ten minste één ding doen: Indië buiten den oorlog hou den. Maar wat geschiedde? De oorlog in het Oosten dreigt, Japan wordt eco nomisch omsingeld, Nederlandsch-In- dië gaat in die omsingeling voorop en verhindert den uitvoer van petroleum en al het andere wat Japan uit Indië noodig heeft. De oorlog breekt uit. Ja pan verklaart den oorlog aan Engeland en Amerika en verklaart uitdrukkelijk, dat het geen andere vijanden kent dan Tsjang-Kai-Tsjek, Engeland en Ameri ka. Een zucht van verlichting ging bij mij op toen ik dat vernam. Een gevoel van dankbaarheid voor de mogelijk heid van? behoud. En wat gebeurt: Ko ningin Wilhelmina verklaart den oor log aan Japan. Tegen zooveel waanzin valt niet op te roeien. Het allerbeste wat wij er van kunnen denken is dit: Ko ningin Wilhelmina en haar zooge naamde regeerig in Londen zijn Engel sche krijgsgevangenen, die land en goed moeten offeren op het altaar van Roo sevelt en Churchill, hetzelfde altaar waarop straks het Britsche empire in rook zal opgaan. Nederland en Indië Ik vermag niet in te zien hoe In dië op dit oogenblik voor Neder land behouden zal kunnen blijven, al zullen wij nimmer ons stand punt kunnen of willen prijs geven, dat Nederland onvervreemdbare rechten heeft op Indië, omdat daar drie eeuwen lang het bloed en het zweet van honderdduizenden Ne derlanders van Indië gemaakt heb- ben wat het nu is. (Vervolg op jsag. 3) 187 Met een smak kwam Klompen op den grond terecht Klik. deed J slot in de deur en Klompertje was c vangen. Ach. ach. dat was nu h einde van zijn mooie maanrcis. W'i ijn tasch, wég de papieren en opgesloten in een hol van dieven. 188- Wat nu? Vijf minuten had Klc pertje zoo zitten denken, toen hij gedachten weer allemaal bij elfo had. En een echte Hollandsche jont zit niet bij de pakken neer, dus Klo: pertje ook niet. Let maar eens op. DINSDAG 16 DECEMBER HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Bc* land in (boek en krant. 7.30 Gram.muziew, Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.muziek. BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Politiek praatje (opn.). 8.30 Gram.muziek. 8.35 tendgymnastiek. 8.45 Gram.muziek. 9.15 de huisvrouw. 9.25 Gram.muziek. 10.30 0 concert. 11.00 Vroewenmozaiek. 11.20 E: ble Jack der Kinderen en solist.. 12.00 0 concert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten. Pianovoordracht. 13.30 Otto Hendriks ei orkest en pianospel. 14.30 De Lichte 15.30 Zang met pianobegeleiding. 16.00 bellezing. 16.20 Molto Cantabile. 16.45 de jeugd 17.00 Molto Cantabile. 17.15 Nieuws-, economische- en beursberii 17.30 De Ramblers. 18.00 Herdenking Dingaansdag. 18.45 Gram.muziek. 19.00 eel halfuur. 19.30 Amusementsorkest, Musette-ensemble en solisten. Vanaf alleen voor de Radio-Centrales, die ove lijnverbinding met de Studio besch, 20.15 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieui richten. 22.00 BNO Engelsche uitzen „Economie News from Holland" óf gra: ziek. 22.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.f5 Gran ziek. 7.308.15 Zie Hilversum I. 8.15 g muziek. 8.308.45 Zie Hilversum I. Gram.muziek. 10.00 morgenwijding. Gram.muziek. 10.40 Vroeger en nu. Gram.muziek. 12.00 Ensemble Joan L 12.45 BNO: Nieuws- en economische bi ten. 13.05 De Romancers, soliste en muziek. 14.00 Omroeporkest, solist en muziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 C rie „Het volkslied" (met muzikale ills ties). 16.30 Altviool met pianobegeh 17.J5 BNO: Nieuws-, economische- en berichten. 17.30 John Kristel en zyn 18.15 Causerie „Het Jodenvraagstuk". Gram.muziek. 18.45 Cyclus „Iii een licht bezien" (Voorbereid door de 19.00 Actueel (halfuur. 19.30 Gérard Leb zyn orkest. 19.45 Reportage. 20.00 Lebon en zyn orkest. Vanaf 20.15 alleen de Radio-Centrales, die over een lynvt ding met de Studio beschikken. 20.15 Di lodisten en solist. 21.00 Gram.muziek. BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: lichting op het Weermacht-bericht. 2' 22.15 Avondwyding. Hoofdredacteur: J. VALKH.OFF, Amersfoo Redacteur Stadsnieuws en Uit di Omtrek: R. LEENKNEGT: Amersfoo Redacteur Sportrubriek: H. A. C. VA DER KRAAN Jr.. Amersfoo FEUILLETON DOOR N.K. 19. „MaaY ik wil niet te lang op je wach ten. imijn liefste kleine aans-taand vrouwtje." fluisterde hij. De woorden kwamen hem vlot over de lippen, ter wijl het de oogen otar de welvarende ^perderq liet gaan ..Ik zie niet in, waarom wij meer dan een paar weken wachten zullen. Je kunt in dien tijd éen aardigen uitzet in orde maken. En geef me nu een afscheidskus!" Nora, die ook goede eigenschappen had. al liet ze deze dikwijls ongebruikt, weifelde een oogenblik. Terwijl Louis zijn arm om haar heen had geslagen en zijn oogen de hare zochten, stelde zij een vraag: „Denk je dat we gelukkig zullen zijn Louis?" De nian was uiterst onoprecht. Hij wendde voor, dat hij alleen maar aan •haar dacht, maar in werkelijkheid vroeg hij zich af. of het lang zou duren vóór hij wat van het geld kon opnemen. Zcrti hij zich de schuldcischers van het lijf kunnen houden? Haar vraag deed zijn gezicht licht betrekken," want. gelijk alle oppervlakkige menschen, was hij licht geraakt „Waarom zouden wij niet gelukkig zijn?" riep hij uifcfi „We zullen geld genoeg hebben en ik vertelde je al hoeveel ik van je houd. Wat kan een vrouw nog meer wen schen?" Toch bleef er nog een schaduw van twijfel in de oogen van Nora. „We moeten probeeren om elkaar ge lukkig te maken. Ik geloof dat dat nog het beste is," merkte zij op. Zij besefte nauwelijks dat zij een diepe waarheid had uitgesproken* „In ieder geval ik zal mijn best doen Louis. Ik bedoel, dat ik zal Drobeeren een goede vrouw voor je te zijn.'* „O daar ben ik zeker van!" zei hij. Nog een kus, nog een ontwapenende glimlach en enkele complimentjes en hij reed weg. HOOFDSTUK XIX Maarten klimt op „Zet de motor aan," gelastte Anton Mensink. „Ik wil hem hooren loopen." Maarten de Roever gehoorzaamde en bleef naast zijn patroon staan luisteren. „Dat klinkt heel aardig," merkte de kleine dikke man op. „Ik vind, dat je het aardig v,oo'r elkaar hebt gebracht. Zet hem maar weer af. De eigenaar komt morgen." Zonder verdere opmerkingen liep hij verder, maar Maarten wist dat „aardig voor elkaar brengen" de hoogste lof van Mensink was. die zelden de „fout" maakte, iemand van zijn menschen te prijzen uit vrees dat zij om loonsver- hooging zouden vragen. Voordat hij de werkplaats verliet, keek Mensink om en bleef een paar mi nuten naar Maarten kijken. Daarop be gaf hij zich naar de showroom waar Karei de Lang, de voognan, aan het werk was. „Die de Roever schijnt een goede kracht te zijn," merkte hij op. „Hij laat die versleten machine beter loopen dan toen ze nieuw was. Misschien is hij wel de beste kracht, die ik ooit in de zaak heb gehad." .„Misschien, meneer Mensink, maar hij moet nog héél wat leeren," ant woordde de Lang zuur. „Het is niet al les goud wat er blinkt" De korte kleine autohandelaar keek zijn voorman bedachtzaam aan. De man was dus jaloersch en dat duidde erop, dat zijn waardeering van Maarten de Roever niet ver mis was. „We moeten allemaal nog veel leeren' Karei," zei hij kalm. „De Roever be grijpt de dingen snel. En dat herinnert mij eraan, dat één van de kantoorbe dienden ziek is. Zend de Roever daar 1 morgen maar heen. Laat hem maar eens een weekje achter de boeken zitten. Dat zal een goede ervaring voor hem zijn." „Goed, meneer!" Mensink kuierde weg en zijn voorman keek hem met uit puilende oogen na. „Wat heeft hij niet dien boerenjongen voor?" mompelde hij. De Phoenixgarag'e was de grootste in zijn soort van Amsterdam-Zuid, Naast een geweldige show-room had zij een pompstation en een reparatie-inrich ting. Anton Mensink die in een houten schuurtje begonnen was, had een, bloeiende zaak opgebouwd, waar hij zeer trotsch op was. Hij was trotsch op zijn doorzettingsvermogen en hij ging recht op zijn doel af. Weliswaar was hij in sommige opzichten een knibbelaar maar hij kon ook een groot gebaar ma ken. Maarten ontving voor zijn werk in het geheel geen loon. Jacob Brak man betaalde hem dertig gulden in de week. „Dit vind ik niet heelemaal zooals het behoort, meneer Brakman", had Maar ten wrevelig gezegd, toen hij deze rege ling vernam. „Het is volkomen in orde," had de oude man geantwoord. „Ik heb ie hulp noodig voor een nieuwe onderneming die ik op het oog heb. maar daarvoor moet je eerst het vak kennen. Ik ver lang. dat <»e je oogen en ooren goed de kost geeft. Dan zal ik mijn geld met winst terug krijgen." Maarten had een prettige zit-slaap- kamer gevonden bij een bejaard echt paar en hij was vol goeden moed aan het werk gegaan. Behalve dat hij van vroeg tot laat in de garage werkzaam was en soms zelfs nacht-dienst had, ging hij ook geregeld les nemen op de avondschool. Maarten wijdde zich met lichaam en ziel aan zijn nieuwe beroep. Zijn eenige „ontspannine" was iijn wekelijkscbe brief aan Eva en haar antwoord. Deze twee gebeurtenissen vulden al de hoek jes en gaatjes van zijn werkzamen geest en schenen zijn studies te verge makkelijken. Vóór hij naar de Phoenix-garage kwam, kon Maarten best met een auto omgaan. Op de boerderij had hij altijd de vrachtwagens van Jacob Brakman gerepareerd en hij had ook dikwijls de auto van de pastorie nagezien. Al deze eenvoudige ervaringen waren hem van pas gekomen en Anton Mensink had Maarten als een eerste klas kracht ge noteerd. In den middag van Maarten's eersten dag op het kantoor kwam Jacob Brak man toevallig in de Phoenix-garage, waar hij hartelijk door zijn vriend Men sink werd ontvangen. „En hoe vordert mijn jonge vriend, Mensink?" vroeg Brakman. „Hij is een van de beste werklui, die ik ooit in de zaak heb gehad," antwoord de Anton. „Het is niet te gelooven, een landarbeider zich zoo goed kan passen. Weet je wel heel zeker ck hem na drie maanden zelf noodig I Ik kan hem hier een goede baan bieden." „Ik kan hem een hetere geven! Brakman. „Ik beschouw hem zoo o veer als mijn eigen zoon. Maar schien kun je hem langer dan maanden houden, want ik ga bin kort weg." „Je kunt hem zoo lang hier later je wilt!" zei de autohandelaar. J het gaat niet aan, dat jij zijn loor taalt. Hij is mij nu wel twintig gr? in de week waard en vanaf de van de maand zal ik hem dit looi ven." „Dat is zeer vriendelijk van je, sink" antwoordde Brakman. „Ik zal niet vergeten. En kan ik nu Mal even spreken?" Mensink schreeuwde een jongen „Zeg De Roever eens, dat hij moet komen!" Toen Maarten verscheen, stralen het zien van zijn ouden patroon, vi de Mensink hem, dat hii de rest van dag vrij was, en de twee mannen *rokken. (Wordt vervol rv

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2