„Van de aanvalsoperaties naar den stellingen-oorlog" KLOMPERTJE KLOMP PENANG BEDREIGD HONGKONG BRANDT CORRECTIES IN DE FRONTLIJN Overzicht van den militairen toestand GROOTE COLLECTIE Wollen Deux-Pièces MAiSON DE PARIS De inlevering van cacaopoeder-bons VERVALSCHING VAN DISTRIBUTIEBONS Hooge straffen wegens onwettige praktijken NA TIEN JAAR NIEUWE MELKKAARTEN OP KOMST Postverkeer met Amerika gestaakt FAILLISSEMENTEN RADIOPROGRAMMA i Hoeve PAGINA 2 AMERSFOÓRTSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 DECEMBER 1941 BERLIJN, 17 Dec. (D.N.B.). De be kende militaire deskundige, luitenant- kolonel Soldan, schrijft 'heden in de Voelkischer Beobachter over het onder werp „van de aanvalsoperaties naar den stellingenoorlog" het volgende: Evenals de oorlog in dp woestijn, is ook de oorlog in het Oosten afhankelijk van bijzondere omstandigheden van hel klimaat. Het Duitsche legér nestelt zich in stellingen, die het niet alleen tegen de ongunstige weersgesteldheid, doch ook tegen vijandelijke invloeden moeten beschermen. Deze door het seizoen voorgeschre ven frontwijziging veronderstelt uiteraard, dat bepaalde ver in het vijandelijke gebied vooruitgeschoven aanvalswiggen worden achteruitge- schoven. Een dergelijke wijziging van frontlijn is even goed onderhe vig aan de geboden van de strategie als tevoren de aanvalsoperaties. De overwegingen van de Duitsche le gerleiding zijn niet gelijk die van het Britsche opperbevel of van het bolsje wistische leger door prestige-hehoeften voorgeschreven. De Duitsche veldtocht te gen de Sovjetunie streeft drie doeleinden na: 1. de vernietiging der bolsjewisti sche strijdmacht, 2. de vernietiging van de voornaamste bewapeningscentra, 3. de bescherming van die gebieden, die het Europe each e continent noodig heeft om bestand te zijn tegen de blokkade. Na vier maanden oorlog zijn deze voor waarden grootendeels vervuld. De vol tooiing van deze taak kan door de kli- maatsomstandigheden van het jaarge tijde wel vertraagd, maar nooit in twij fel getrokken worden. Men zou In dit verband nog een vierde, een politiek doel kunnen^ noemen: de vernietiging van den bolsjewistischen staat' als groo te mogendheid en wereldmogendheid Ook dit doel is reeds thans verwezenlijkt op een wijze, die niemand, die de kracht van de Sovjet-Unie kent, op 22 Juni ge droomd had. Het uitbreken van'den oorlog in Oost- Azië toont aan, dat de Sovjet-Unie als factor der wereldpolitiek reeds uitge speeld is. Het Siberische leger, d.w.z. de laatste militaire reserve der Sovjet-Unie staat thans in West-Rusland, of vertrekt derwaarts. Niemand, die de toestanden op het Oostelijke oorlogstoon eel kan bo- oordeelen, zal eraan twijfelen, dat na de winterpauze deze Siberische divisies hetzelfde lot zullen ondergaan als het Duitsche leeer in het Oosten tevoren had doen ondergaan aan de hoofdmacht van den vijand in de vernietigende sla-een bij Bialystok en Minsk, bij Smolensk, in de westelijke Oekraine, bij Gomel, bij Welrkve Loeki. bij Kief, bij Brjansk en Wjasma. Het Finsche legerbericht In het Fin he legerbericht van 17 De cember wordt medegedeeld, dat de vij and langs het ceheele front van de Swir talrijke aanvallen heeft ondernomen, die echter alle zijn afgeslagen. Bij deze gevechten heeft de vijand gisteren ruim 1000 man verloren. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front heeft de vijand mislukte aaftvalspoe'ngen onder nomen, waarhij hij verscheidene honder den man verloor. Ook in een noordelij ken sector ondernam de vijand een aan val, die echter met groote verliezen voor hem werd afgeslagen. De Finsche lucht strijdkrachten hebben het bombarde ment van de Moermansk-lijn voortgezet en voltreffers geplaatst op rails en trei nen. STOCKHOLM, 17 Dec. (A.N.P.). De Epgelsche berichtendienst meldt, dat de Japanners zich thans op on geveer tien mijl ten Noorden van Penang (aan de West-kust van Noord-Malakka Red.) bevinden. Zij vormen een ernstige bedreiging voor Penang, naar de gouverneur van Singapore openlijk heeft toege geven. De Engelsche berichten dienst deelt verder mede, dat de Ja panners op Noord-Malakka één- manstanks gebruiken. TOKIO 17 Dec. (D.N.B.). Het van de buitenwereld afgesneden Hongkong is na een aanhoudende beschieting door de Japanners vandaag in vlammen gehuld, zoo meldde Woensdagavond het Japan- sche persagentschap Domei uit Kauloen. Duitsch weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 17 Dec. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht deelt mede: „In het kader van den over gang uit de aanvalsoperaties tot de stellingenoorlog der winter maanden, worden op het oogen- blik in verschillende sectoren van het Oostelijke front do noo- dige front correcties en frontver kortingen volgens de plannen ten uitvoer gelegd. De luchtmacht heeft met sterke afdeelingen gevecht9 en jachtvliegers haar aanvallen op Sovjettroepen in het Pongohied en in de centrale zone van het Oostelijke front voortgezet. Concentraties van troepen en pant serwagens werden verstrooid, batte rijen buiten gevecht gesteld en een eroof aantal auto's vernietigd. Ook in den sector Woltsjof leed de vij and door luchtaanvallen groote ver liezen. Aan de Engelsche Zuidkust heb ben gevechtsvliegtuigen in den afge- loopen nacht de havenwerken en ra- vitailleeringsbedrijven van Plymouth en Dover gebombardeerd. Ten Noord Oosten van Fraserborough is een koopvaardijschip van middelbare tonnage door hommen beschadigd. In Noord-Afrika duurden de zware afweergevechtei) ten Westen van. To- broek ook gisteren voort. Krachtige vijandelijke aanvallen bij Bardla werden met aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen. Zwakke afdeelinge^ der Britsche luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht brand- en brisantbommen la ten vallen op eenige plaatsen in het kustgebied van Noordwest-Duitsch- land. In woonwijken werden huizen beschadigd. Vier Britsche vliegtuigen zijn neergeschoten TOKIO, 17 Dec. (D.N.B,). Minister president Tojo heeft vandaag in zijn kwaliteit van minister van oorlog in het parlement een overzicht gegeven over den militairen toestand en hierbij o.a. het volgende verklaard: ,Met het oog op het feit, dat de Japar.- sahe operaties zich over een reusachtig gebied uitstrekken, waarvan het Ooste lijke deel van den Stillen Oceaan het centrum vormt, was de beheersching \an de zee direct bij 'het begin der krijgs operaties een onvermijdelijke noodzaak. Gelukkig is het 't leger en de marine ge lukt hun verrassingsaanvallen te onder nemen in de nauwste samenwerking en zoodoende gunstige voorwaarden ie scheppen voor nieuwe operaties. Dank zij deze successen in het hegin kon het leger op talrijke plaatsen met schitte rende successen landingen ondernemen. Sector Malakka In den sector van Malakka, zoo zei tie Tojo verder, had Engeland na langdu rige agitatorische voorbereidende werk zaamheden een politicken druk op Thai land uitgeoefend en overschreeci ten slote Zondagnacht onder de bescher ming der duisternis de Thailandsche grens. Daarop landden het Japansche le ger en de marine Maandagochtend vroeg op enkele plaatsen van het Maleische schiereiland, anet het oog op.de Britsche zeestrijdkrachten, die aan de zuidelijke punt van Malakka geconcentreerd wa ren. Na verbitterde gevechten bezetten de Japansche troepen het vliegveld ter plaatse en maakten zoodoende het lan den van versterkingen mogelijk, die op het oogenblik bezig zijn <jen hardnekki- gen Britschen tegenstand te breken, hoewel de terreingesteldheid gunstig is voor de verdediging. De,Japansche troe pen. die met succes op het Maleische schiereiland oprukken, hebben op 12 De cember een Britsche gemechaniseerde divisie ontmoet, die na een zwaar ge* vecht totaal vernietigd werd. Intusschen was het de Japansche luchtmacht gelukt, in weerwil van de vijandelijke luchtafweer het Britsche luchtsteunpunt te bezetten. Tot en met Zondag heeft de Japansohe luchtmacht Eenvoud van lijn maar elegant! Eenvoudig, zeer den tijd aangemeten, beige dcux-pièccs, van zuiver wollen stof. Hoog gesloten, twee vlotte zak ken. v. (Teekening Mode Kunst-Verlag, Wien) DRIFT 9 UTRECHT 133 Britsche vliegtuigen, neergeschoten of vernield, waardoor de Britsche lucht macht op het Maleische schiereiland een doodelijken slag heeft gekregen. Desniettemin zal de volledige ver overing van Singapore nog langen tijd duren en wel als gevolg van de sinds jaren uitgegeven bedragen voor de versterking van het belang rijkste Britsche steunpunt in Oost- Azië en met het oog op liet zeer moeilijke terrein, dat vrijwel uitslui tend uit oerwoud bestaat over een afstand van ongeveer 700 km. Sector Thailand In den frontsector Thailand zijn de Japansche troepen na het sluiten van de Japansch-Thailandsche overeenkomst, waarbij het recht van doortocht werd verleend, in de baai van Thailand aan land gegaan, terwijl andere Japansche strijdkrachten, die langs de Westelijke grens van Fransch Indo-Ohina waren geconcentreerd den vreedzamen op* marsch begonnen naar Bangkok, waar hét Thailandsche volk den Japansohen troepen een hartelijke ontvangst bereid de. Sector Philippijnen In den sector der Philippijnen concen treerden de luchtstrijdkrachten van het Japapsche leger en de marine met suc ces hun pogingen op het vernielen van de vijandelijke luohtmaoht, waardoor ceds drie dagen na het begin van den oorlog de landing van Japansche troe pen allereerst op Nocrrd-Luzon en twee dagen later ook op Zuid-Luzon mogelijk werd. Beide troepen-afdeelingen rukken thans» in een tangbeweging op in de richting van Manila en breken over al door de vijandelijke verdedigings linies been om het eiland te bezet ten, dat de Amerikanen vroeger in hun grootspraak niet te veroveren noemden. De schitterende successen op de Phi lippijnen en op Goeam zijn in zooverre bijzonder belangrijk, omdat hierdoor de zoogenaamde omsingelingsring tegen Japan vernield is en gunstige strategi- che voorwaarden voor de eindoverwin ning op Engeland en de Vereenigde Sta- t£h zijn geschapen. In den sector van China oefenen de Japansche expeditie-strijdkrachten een onverminderden druk uit op de nog over gebleven troepen van Tsjoengking. Minister Tojo, maakte ten slotte nog melding van de reeds bekende landing van Japansche troepen op Britsch-Bor- neo en gaf voorts uiting aan de vastbe slotenheid van Mandsjoekwo om de ver dediging van het land in bet Noorden ot iederen prijs te versterken. MAATREGELEN IN NIEUW-ZEELAND SJANGHAI, 17 Dec. (A.N.P.). De zender Delhi meldt uit Wellington dat in Nieuw-Zeeland verduisterings-maat- regelen zijn genomen. De Nieuw-Zee- landsche landweer, en andere diensten hebben het bevel gekregen, dat ze zich gereed moeten houden. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. 17 Dec. Van be voegde zijde deelt men ons mede, dat het is gebleken, dat hier en daar mis verstand bestaat aangaande de inle vering van consumentenbonnen voor cacaopoeder. Degenen, die cacaopoeder wen- schen te koopen. dienen de voor een periode van vier weken aange wezen bonnen in de eerste week van deze periode bij hun leverancier in te leveren. De detaillisten betrekken gedurende de tweede week van deze periode de cacaopoeder, welke zij dan gedurende de derde en vierde week van de periode kunnen leveren aan de klanten, die daarvoor bonnen hebben afgegeven. De thans loopendo (tweede) periode voor cacaopoeder is begonnen 30 Nov. J.l. en eindigt dus 27 December a.s. Af levering van de cacaopoed.er. waarvoor bonnen zijn afgegeven in do week van 30 November tot en met 6 December j.l. volgt dus thans in het tijdvak van 13 tot en met 27 December. Wanneer evenwel bonnen ter verkrijging van cacaopoeder na 6 December j.l. zijn ingeleverd, kan eerst aflevering plaats vinden in de laatste twee weken van de eerstvolgen de distributieperiodc, derhalve geduren de het tijdvak van 11 tot en 24 Jan. a.s. De aflevering geschiedt dan dus tege lijk met de aflevering van cacaopoeder, welke tegen afgifte van den voor het tijdvak van 28 December tot en met 24 Januari daarvoor aangewezen bon in de week van 28 December tot en met 3 Januari a.s. wordt besteld. BREDA, 17 Dec. De winkelierster Nouwens uit Tilburg moest heden voor den economischen rechter te Breda verschijnen, omdat, zij distributiebonnen vervalscht had. Toen zij op 24 Septem ber haar bonnen-lij6ten moest inleve ren was zij tot de ontdekking geko men, dat zij eenige broodbonnen tekort kwam. Zij wist echter door op de bon nen een stukje van een oude bon te plakken, een voldoende aantal bonnen te krijgen. Bij het inleveren der. opplak- vellen werd de vervalsching evenwel ontdekt. De vrouw vertelde nu, dat zij wel eens brood zonder bon had verkocht en daardoor niet aan het verlangde aan tal bonnen kwam. De officier vond deze bonnenplakkerij zeer ernstig en ei6chte een gevangenis straf van 14 dagen. In verband met het blanco-register van de verdachte ver- andorde de economische rechter den cisch in een geldboete van 100.subs. 50 dagen hechtenis met vernietiging van 'het in beslaggenomene. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Op de zitting van den economischen rechter van hedenmorgen stond J. G. de Kroes, uit Rijswijk, terecht, beschuldigd van het clandestien slachten van twee run deren. Hij werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming. De winkelier C. J. Simmers te 'sGra- venhage had zich te verantwoorden vooi het verkoopen van cacao, thee, ham in blik en ossentong in blik tegen prijzen, hooger dan die op 9 Mei 1940. Ook hij werd veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming. Vervolgens stond terecht P. Lepelaar, uit Leiden, die 5000 M. loodkabel te koop had geboden tegen hoogeren prijs dan die op 9 Mei 1940. Zijn vonnis luidde twee jaar gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming, 5000.— •boete subs, vijf maanden hechtenis, en verbeurdverklaring van de vijfduizend meter loodkabel en andere inbeslagge* nomen goederen. Een andere Leidenaar, J. A. Glasveld, die een partij wol had verkocht zonder inlevering van geldige bonnen of een \ergunning, werd tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld, met last tot onmid dellijke gevangenneming. F. C. Hol uit Zoeterwoude hood 22500 M. loodkabel aan tegen hoogere prijzen clan die op 9 Mei 1940 en werd deswege veroordeeld tot een jaar cn zes maanden gevangenisstraf met last tot onmiddel lijke gevangenneming en 5000.boete subs, vijf maanden hechtenis en ver beurdverklaring van de 22500 M. lood kabel. Tot slot werd H. J. van Teijlingen uit Leiden, die honderd wollen dekens had gekocht, zonder honnen of vergunning veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenne ming. Op 14 dezer was het 10 jaar geleden dat ir. A. A. Mu6sert het nationaal- socialisme in Nederland vorm gaf en met de organisatie van de nationaal so cialistische beweging begon. Een kleine kern van medewerkers en volgelingen 6lreden 10 jaar lang voor de toekomst von ons land en volk. Zij wa ren het, die de consequenties van hun leuzen durfden te aanvaarden. Zij be stonden het stand te houden in een strijd tegen tegenstanders, die zelfs de gemeenste middelen niet ie minderwaar dig vonden om "hun doe), de vernieti ging van dezen dapperen troep strijders, te bereiken. En nu, na 10 jafc>n, is de toekomst van ons land verzekerd, nu zien de' Neder- landsche nationaal socialisten hun trouw aan hun land en volk beloond. Nederland z«l een eigen plaat6 inne men in het nieuwe Europa. Landgenoot, nu na tien jaren wordt u gevraagd: wat deed gij, waar stond gij al dien tijd? Hebt gij een aandeel ge had in den strijd of moet u beken nen dat het die anderen waren, die voor uw toekomst zorgden? Maar indien dit zoo is, dan zult u al6 man van eer uw fout erkennen cn de gelegenheid om te toonen dat u niets minder bent dan die anderen met beide handen aangrijpen. De keuze is niet moeilijk, want ook nu gingen zij u voor, die anderen: met dui zenden rukken zij reeds op tegen het bolsjewisme. Zie hier uw taak en te vens uw dure plicht: daar in het Oosten wordt de toekomst van Europa en dus ook van ons vaderland veilig gesteld, daarwordt de aartsvijand vernietigd, daar'behoort u mede te helpen. Neem dus uw plaats in, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koning innegracht 22 te Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken tijdstippen voor 25 December a.s. in de gebieden," waar de verkoop van volle melk is toegestaan, nieuwe melkkaarten zullen worden uitgereikt. Dit ten behoeve van personen, die voor 2 Januari 1928 geboren zijn en woonachtig zijn in de betrokken gebie* den. Deze kaarten, welke in de plaats komen van .de roode ,,R-melkkaarten" zijn gemerkt met „DT" en zijn blauw met. zwarten ondergrond. Een DT-kaart bevat veertien bonnen. Op eiken bon komt achter het bonnummer de letter b. voor. Elke nader aan te wijzen bon geeft uitsluitend in de gebieden, waar DT-kaarten worden uitgereikt, geduren de een week recht op het koopen van VA 1. volle melk. Detaillisten, die bonnen van DT-kaar- ten in ontvangst nemen, dienen deze op afzonderlijke opplakvellen te plakken, dus niet tezamen met bonnen van DM* of DN-kaarten. Er dient hierbij reke ning mede te worden gehouden, dat el ke bon van de DT-kaart een rantsoen vertegenwoordigt. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Het gezamenlijk postverkeer met de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika en hun bezittingen, daarbij inbegre pen de Philippijnen, is gestaakt. Bij gebrek van verkeersmogelijkhe den kan voorts ook het postverkeer met Zuid- en Midden-Amerika. de Far-Oer- eilanden, Groenland en IJsland niet meer gehandhaafd worden. Luchtpostzendin gen naar Zuid- en Midden-Amerika voor zoover niet tot de Vereenigde Sta ten behoorend zijn echter voor ver dere expeditie toegelaten. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Koersen voor stortingen op IS Decamber 1941 tegen ver plichtingen luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersohe francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zwecdsche kronen 44.85 Finsche mark 3 82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turksche ponden 1.45V4 Lewa 2.30 Pcngoe (oude schulden) 36.519 Pcngoe (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 128 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77 194. Wut was er klaarNaluurWt cle brug, die Klompertje van hel bed. de slocl. de tafel en de planken had gemaakt. Nu was liet een koud kunstje om er over te loopen cn zoo aan dm overkant op hel dak van het andere huis te komen. Dat dacht Klampertle tenminste Op 14 December 1941 beëindigd het fai ltssement van mevr. A. Ten CateSchellevi gescheiden cchtgenoot,e van H. J. Ten Cai- wonende te Amersfoort. Beëindigd door verbindend worden der eenige uitdeelinf l\jst met eene uitkeering van nihil. Uitgesproken faillissementen op 17 D ember 1941: J. Gaasbeek Arieszoon, woner te Soesterberg aan de Dijkhuisstraat no. 1 rechter-commiS8aris jhr. mr D. Rutgers vi Rozenburg, curator mr. A. C. van den Brai te Barneveld en F. A. Jansen, corvéer, v nende te Utrecht, Keizerstraat 25. recht» commissaris jhr. mr. D. Rutgers van Ros» burg, curatdr mr. H. Kippersluys te Utreci VRIJDAG 19 DECEMBER HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gram ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.i ziek. 8.00 BNO: Nieuwsberidhtèn. 8.15 Gra®n muziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Ork» programma (gr.pl.). 9.15 Voor- de huisvrot 9.20 Gram.muziek. 11.00 Voor de kleuti 11.20 Gram.muziek. 12.00 Ensemble Lajos V res. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- economische berichten. 13.00 De Romanc» en soliste. 13.30 Gram.muziek. 14.00 Arnht sche Orkestvereeniging. soliste en gram.i ziek. 16.00 „Ziekentroost". 16.20 Pianov» dracht. 16.45 Orgel en viool. 17.15 BN Nieuws-, economische- en beursbericht! m 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gram.muziek, lf Sportwetenswaardigheden. 18.30 Zang en strumefitaal ensemble. 18.45 Causerie. 19 Actueel halfuur. 19.30 Amusementsorkest soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-C» trales, die over een lijnverbinding met Studio besdhikken. 20.15 Gram.muziek. 20 Causerie over de Romanprijsvraag van tijdschrift „De Schouw". 21.00 De Rambl» 21.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Njjiüw» richten. 22.00 BNO: Engelsche uitzend „Economie News from Holland" öf Gram. ziek. 22.15— 24 00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.45 Hilversum I. 8 45 Gram.muziek. 10.00 Morei wijding. 10.15 Orgelconcert (opn). 10 Klankbeelden uit Arnemuiden. 11.00 Zang pianobegeleiding en gram.muziek. 11 Gram.muziek. 12.00 Ensemble Joan La 12.45 BNO: Nieuws- cn economische beri ten. 13.05 Gevarieerd middagprograjw 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram.mu/ii 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram.muziek. 1 BNO: Nieuws-, economische- cn bcursberii ten. 17.30 Variété. 18.30 „Vrijheid en on ning". 18.45 Gram.muziek. 19.00 Actueel hi uur. 19.30 Gram.muziek. 19.45 Report»| 20.00 Concertgebouworkest, piano en gr*' muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Rad Centrales, die over een lijnverbinding met Studio bcsrfhikken). 21.00 Boekbesprekii 7_0T 21.15 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsber:! ten. 22.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 22.1f 22.15 Avondwijding. 1L1 zal FEUILLETON DOOR N.K. Voordat hij verder ging. wilde hij echter ook nog zijn beloofde visite bij de Dellings brengen. Hu ging erheen met een auto, die de heer Delling hem tegemoet had gestuurd, toen hij per brief zijn komst had aangekondigd. :Van de hooggeroemde Indische gastvrij heid had hij onderweg al eenige onder vinding opgedaan, maar wat rhem hier te beurt viel, overtrof al zijn ver wachtingen. Het jonge paar had zich echt voor hem uitgesloofd en zijn groot ste zorg was, hoe hij hun al hun welda den kon vergoeden. De jonge mevrouw Delling bleek zich al geheel in haar nieuwe omgeving thuis te voelen en zwaaide den scepter in de assistent en woning, alsof zij niet anders gewend was geweest. Alleen kostte het haar wel veel moeite om er aan te wennen, dat er 'steede menschen voor haar klaar stonden om het werk ie doen. Zij stelde zichzelf schadeloos door zich aan sociaal werk onder de ge zinnen van het inlandsche personeel Ie wijden cn zij was reede bezig de harten van deze dankbare menschen te win nen. Op een avond, dat zij in de voorgalerij van de ruime woning zaten, kwem het gesprek weer op Holland. „Bent u nooit getrouwd keweest, me neer Brakman?" vroeg mevrouw Delling met dien innemenden glimlach, welke 't aan vrouwen veroorlooft, soni6 onbe scheiden te zijn- Brakman vond de vraag heelemaal niet erg. „Nee, nooit," zei hij. „Het was niet een of ander principe van me, maar ik schijn heel eemoudig de ware levens gezellin niet tegengekomen te zijn. Maar daarom verheinr ik me des te meer in het geluk van anderen. Zooals u.hct hier met uw tweeën hebt. geloof ik, dat men 't niet beter zou kunnen wenschen Ik hoop. dat mijn nichtje, die nu aan het hoofd 6taat van de boerderij, het eens even goed zal treffen, maar ze zal daarvoor, denk ik, nog heel wat moeten veranderen." HOOFDSTUK NXÏI In de handen van roovers Maar aan alle6 komt een einde. Ook aan een prettig verblijf bij gastvrije menschen, die erop aandringen, dat, men nog langer blijven zal. Dat zeggen ze maar, dacht Brakman, maar. ze 'willen ook heusch Avel weer eens graag alleen zijn. Met veel vertoon van hartelijkheid cn een herhaald „Tot weerziens" was hij uitgeleide gedaan- De chauffeur van Delling had hem weer weggebracht naar het naasthijzijnde station en nu zat hij in "den trein, die hem naar Soerabaja zou brengen. Tjonge, wat was het hier toch mooi cn wat een leventje hadden de menschen hier! Anders wel hard werken. Die Delling was voortdurend in touw en het was hem 's avonds aan te zien, als hij van zijn werk kwaiy, dat hij vermoeid was. Indische jaren tellen dubbel, ja, ja In Soerabaja wachtte hem de boot, die hem naar Hongkong zou brengen. Torh wel hcerliik. zoo eens heelemaal te doen. waar je zelf zin in had. Hongkong zag er weer heel anders uit, dan de steden, die hij in Indiê ge zien had. Cliineezen zijn wonderlijke menschen. Jacob Brakman had er al iefs van gezien in de Chineezenwijk van Bata\ia. maar dat leek toch niet op een echt Chineesehe stad. al was deze dan ook doortrokken van Westersche invloe den door de vele Europeanen, die hier hun kantoor hadden. Eigenlijk was het hem hier te kalm. Deze oude Nederlandsche boer, die zijn leven met alledaagsch jverk had door gebracht, die vroeg opstond, zijn vee verzorgde en zijn velden, die om negen uur vermoeid ging slapen om den vol genden dag weer voor dag en dauw op te staan, voelde zich als een schooljon; gen met vacantie. In stilte verlangde hij naar avonturen. Daarom nam hij spoedig een boot naar Sjanghai. Ook weer een Chinee-' sche stad. Het had wel iets van Hong kong. maar het was tóch ook weer heel verschillend. Het leek wel, of hier de menschen het nne drukker hadden, en er krioelden allerlei rassen door el kaar. Een paar dagen bleef hij in Sjanghai, maar de zucht naar avontuur was hem te sterk. Als hij eens een boot nam om meer het binnenland in te gaan? Er la gen aan de kacle tal van Chineesehe sampans, die een geregelden dienst op de rivier onderhielden. Op een van deze booten 'besprak hij een plaats. In het hotel had men hem gewaarschuwd, vooral niet te ver te gaan. Maar het was nutteloos, dit aan Jacob Brakman te zeggen. Hij *as hier gekomen om het land te zienl Het leven aan boord van het Chinee sche schip was wel heel wat anders dan hij op de schepen van de Koninklijke Paketvaart of van de Java-Chtna-Japan lijn gewend was, maar het had ook zijn bekoring, Tenminste yoor menschen, die van avontuur hielden en die zich in het eenvoudige konden schikken. De zucht naar avontuur was in lange jaren van een eenzaam en vrij eentonig leven bij Jacob Brakman gerijpt en aan een voud was'hij gewend. Allerlei plaatsen en plaatsjes voer de boot voorbij, waarvan Brakman later de namen niet eens meer wist. Sommi ge kon hij zelfs nauwelijks uitspreken Er werden goederen in- en uitgeladen en steeds verder ging het maar weer. Tenslotte bereikte hij een afgelegen dorp, /Movang genaamd, waar hii zijn reis beëindigde. De eenige Europeanen bestonden hier uit een zendeling met zijn familie, voor wie de aankomst van de boot een heele gebeurtenis was, daar deze voor hen de band met de be schaafde wereld beteekende. Jacob Brakman wei'd hier gastvrij ontvangen. Men vroeg hem naar zijn verdere plannen en hij zeide, dat hij nog meer het binnenland in wilde trekken De zendeling, een rustige man, die in den ijienst van God vergrijsd was, ried het hem ten sterkste af, maar Jacob Brakman wilde van geen goeden raad weten. Hij zou er zich wel doorheen we ten te slaan. Maar dan moest hij toch in ieder geval wachten, totdat hij reis gezelschap had, want zóo'n tocht door de binnenlanden alleen was een te groot waagstuk. Dat reisgezelschap kwam eerder, dt jjk Brakman zelf gedacht had. en z©k eerder, dan de zendeling had gehoof die heimelijk de gedachte koestel zijn gast. van het in zijn oogen wat, o verantwoordelijke avontuur te kunni weerhouden. Twee dagen na de aankomst van J cob Brakman in Moyang kwam da een gezelschap reizigers aan, dat, evi als hij, belust was op avontuur en weg was naar de verdere binnenlandt Bil dit gezelschap sloot hij zich aan. Deze tocht leidde tot heel wat me avontuur, dan .Tacoh Brakman gedac en ook wel gewenscht had. De eers dagen wees niets eny), dat den relzlee een onaangename ervaring te wachl' stond. Alles verliep vlot De weg v vrij crood pn dn naard^n kondpn h' vrachtjes gemakkelijk dragep. De ti ♦uur was prachtie en. als zjj 's avoiv op een stille plek hun tenten opsloeg' want hotels waren er niet en lie c zindelijke herbergen in de dorpen. <5 zij passeerden, lokten hun niet erg a* ademde alles vredige rust. DE t GE (Wordt vervolg'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2