Amerika's vlootverïiezen in den Pacific MASSAT,M,523 Mussolini spreekt tot de vrouwen Vijfhonderd dooden bij scheepsramp Zandvoortsche W.A. mishandelde burgemeester Luisterwedstrijd op 2en Kerstdag Parelwitte tanden I door PR0BENT heerlijk schuimend.' Kerstfeest W.H.b PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 DECEMBER 194 TOKIO. 18 Dec. (D.N.B.). De vlootaMeeling van het keizerlijke hoofdkwartier heeft bekend ge maakt, dat een door de Japansche marine ook met behulp van lucht opnamen ingesteld onderzoek thans de vernietiging heeft beves tigd van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan en van de op Ha waii gestationneerde Amerikaansche luchtmacht. Tevens wordt medegedeeld, dat de Amerikaansche marine en luchtmacht in den Stillen Oceaan de volgende ver liezen heeft geleden: 1. Vijf slagschepen tot zinken ge bracht, waarondef' een van do California klasse, een van de Maryland-klasse, een van de Arizona-k'lasse, een van de Utah- klasse en een van een niet geidentifi- ceerde klasse. Bovendien werden twee zware kruisers en een tankboot tot zin ken gebracht. 2. Amerikaansche oorlogsbodems, die zoo zwaar beschadigd zijn,'dat zij niet meer gerepareerd kunnen worden: een slagschip van de California-klasse, een van de Maryland-klasse en een van de Nevada-klasse, bovendien twee lichte kruisers en twee torpedojagers. 3. Amerikaansche oorlogsbodems, die wel hevig maar niet zoo ernstig bescha digd werden als de hiervoorgenoemde: een slagschip van de Ncvada-klasse en vier schepen van de B-klasse. 4. De Amerikaansche vliegtuigverlie- zen bedragen 450 machines, die door machinegeweervuur en door uitgebroken branden vernietigd werden; li vliegtui gen y orden in luchtgevechten neerge haald. talrijke andere machines werden vernield. Bovendien werden 16 hangars in brand geschoten en twee andere han gars door bommen ernstig beschadigd In bet officieele rapport wordt me degedeeld, dat de Japansche marine.^ hij de operaties rondom Hawaii een „speciaal type" van duikbooten ge bruikte. die diep in Pearl Harbor 1 zijn binnengedrongen, en daar min stens een slagschip van de Arizona- klasse tot zinken gebracht en aan de vijandelijke schepen nog andere zware verliezen berokkend hebben. De .'apansche verliezen worden in het rapport van het opperbevel vermeld met 20 vliegtuigen. Bovendien wordt meege deeld, dat vijf „speciale" duikbooten na deelneming aan den slag van S Decem ber niet zijn teruggekeerd. Het rapport wijst er verder op, dat hij dit historische treffan geen Japansche boven water va rende strijdkrachten werden beschadigd of verloren zijn gegaan. Het vijandelijke vlie.gtuigmoederschip, dat op 8 Decem ber gerapporteerd werd als tot zinken gebracht, is vermoedc'iik weggesleept. Naar het Japansche marinebureau meedeelt, heeft de Japansche vloot gis teren op een niet nader aangeduide plek drie vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht. De Japansche marine heeft tij. dens den strijd een torpedojager verlo ren. Vreugde ie Tokio De door het hoofdkwartier geifielde vernietiging van de Amerikaansche vloot op de Stille Zuidzee, die in Tokio door middel van extra-edities en bulle tins is gepubliceerd, heeft in de stad de grootste vreugde gewekt. Men heeft in Japan den indruk, dat de Amerikaan sche vloot op vitale wijze getroffen is en dat de strategische toestand niet alleen op den Stillen Oceaan, maar ook in de operatiegebieden tusschen de Philippij- nen en Singapore volkomen veranderd is. Met één slag zijn. zoo verklaart men, alle plannen betreffende de Engelsch- Amerikaansche samenwerking te niet gedaan en men kan zeggen, dat Enge land en zijn geringe hulpkrachten in het Zuiden der Stille Zuidzee geïsoleerd zijn. Vnorloopig kan niet worden over zien, of, dan wel wanneer de Ameri kaansche vloot als strategische factor in den oorlog om den Stillen Oceaan nog in aanmerking komt. BATAVIA, 18 Dec. (A.N.P.). Te'Ma kassar, op ,het eiland Celebes, werd Dinsdag j.l. voor de eerste maal lucht alarm gegeven. NEW YORK, 18 Dec. (D.N.B.). Asso ciated Press meldt uit Tsjoengking, dat de Sovjet-troepen langs de grens van Mandsjoekwo uitgebreide bewegingen uitvoeren. Hoofdredacteur: j. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur SportrubriekH. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort STOCKHOLM, 18 Dec. (D.N.B.). Naar United Press meldt, is in de haai van Manila het s.s. Corregidor, dat tusschen de eilanden der Phi- lippijnen dienst deed. op 'n mijn ge- loopen. Bij dit ongeluk zijn 500 menschcn om het leven gekomen. Driehonderd opvarenden konden worden gered. De lijken der slachtoffers zullen waar schijnlijk niet geborgen kunnen worden als gevolg van het feit, dat het schip in zeer diep water ligt. waarin zeer veel haaien voorkomen. Ook verscheidene Philippijnsche politici worden vermist. Berichten uit Manila melden, dat de ge zagvoerder van het op een piijn geloo- pen Philippijnsche veerschip Corrigi- dor verantwoordelijk is voor den onder gang van het schip, aangezien hij geen acht heeft geslagen op de waarschu wing, dat hij het schip wateren in stuurde, waar mijnen gelegd waren. De kapitein is met het schip ondergegaan. Naar aanleiding van den ondergang van de Corregidor meldt de Britsche be richtendienst uit Manila nog, dat de Corrigedor een schip met vluchtelingen was. In het Britsche bericht wordt er voorts nog op gewezen, dat de Corregi dor in den slag hij Skaperak in den we reldoorlog van 1914191S werd gebruikt als vilegtuigmoederschip onder den naam „Engadine". binnenland Bouwen zonder vergunning is strafbaar 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit, van de secretarissen-generaal van de "departementen van Waterstaat en van Justitie betreffende het straf baar stellen van het bouwen zonder goedkeuring van den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw'. Hierbij wordt bepaald, dat hij, die een bouwwerk, dat ingevolge punt 6 van het besluit van den opperbevel hebber van land- en zeemacht van 21 Mei 1940, betreffende den wederopbouw I (Staatsblad no. 550) niet mag worden ondernomen of voortgezet zonder goed keuring van of vanwege den regeerings- commissaris voor den wederopbouw (thans genaamd algemeen gemach tigde voor den wederopbouw), zonder zoodanige goedkeuring onderneemt of voortzet, wordt gestraft met een der straffen, genoemd in artikel 8, lid 1, van het besluit no. -4/1941 betreffende de bouwnijverheid. Dit besluit treedt heden in werking. HAARLEM. 18 Dec. Op den avond van den 24en Juli j.l. waren leden van den Nationalen Jeugd storm in de JBrederodestraat te Zandvoort bezig met het plakken van zegels voor de V-actie. Een hun ner ging ook den tuin van den bur gemeester binnen, waarop deze naar buiten kwam en vroeg, of er al weer geplakt moest worden, nu dat den vorigen avond ook reeds ge beurd was. Een Jeugdstormer duw de den burgemeester opzij, waarop deze den jongen een stomp in het gelaat gaf. Terwijl de burgemeester weer naar binnen ging, verschenen eenige W.A.-mannen, die den burge meester wilden arresteeren. Zij drongen de woning binnen en er ontstond een handgemeen, waarbij de burgemeester mishandeld werd. Als gevolg van deze gebeurtenis had den zich gistermiddag voor den vrede rechter, mr. Vermeulen, elf leden der Zandvoortsche W.A. te verantwoorden, waarvan er twee niet verschenen wa ren. Hun was huis- en ërfvredebreuk, openlijke geweldpleging en mishande ling ten laste gelegd. Burgemeester van Alphen verklaarde als getuige, dat hij omstreeks tien uur 's avonds naar buiten was gegaan, om dat een Jeugd6tormer zijn tuin binnen kwam. Op zijn vraag, of er nu weer ge plakt moe6t worden kreeg hij een duw, waarop hij een stomp teruggaf. Daarna ging hij weer zijn huis binnen en deed de deur op slot. Even later werden de ruiten gelijkvloers ingeslagen en werd een keukendeur aan den zijkant van liet huis ingetrapt. Eenige W.A.-mannen kwamen binnen en trachtten den bur gemeester naar buiten te brengen. De burgemeester gleed uit en viel en kreeg daarop eenige slagen op het hoofd. Zijn echtgenootc had inmiddels de politie opgebeld, die spoedig ver scheen en den burgemeester ontzette. De burgemeester verklaarde, nooit eerder last met de W.A. te hebben gehad. Een inspecteur van politie deelde me de, dat de burgemeester in de hal op den grond lag en door vijf mannen werd geslagen. Hij was bloedend aan het hoofd gewond en zijn klceren waren be schadigd. De kringleider der N.S.B. Ie Zandvoort. die als getuige d décharge werd gehoord, verklaarde, dat het hoofdkwartier order had gegeven, dat overal de zegels der V-actie geplakt moesten wordenTegen personen, die zich daartegen verzetten, mocht worden opgetreden, waarna zij aan de politie moesten worden overgegeven. Verdachte Stf, commandant der W-A. te Zandvoort, verklaarde dat er een Jeugd stormer met een bloedneus bij hem was gekomen, die zeide door den burgemees ter te zijn geslagen. Verdachte had toen aan zijn mannen bevel gegeven, den bur gemeester te arresteeren. Hij meende daartoe gerechtigd te zijn. De vrederechter keurde dit optreden van verdachte af, temeer omdat deze ROME, IS Dec. (Stefani). Ter gele genheid van den zesden verjaardag van den dag, dat alle Italiaansche vrouwen hun gouden trowring aan den staat aan boden ter versterking van den economi- schen weerstand des lands tegen de sancties, heeft de Duce in het Palazzo Venezia een commissie ontvangen van de centrale der vrouwelijke fasces b&- nevens een delegatie der vrijwillige ver pleegsters bij het Roode Kruis en fascis tische bezoeksters, die belast zijn met het verleenen van moreelen en mate- rieelen bijstand aan behoeftige gezin nen. In zijn toespraak zeide de Duce dat dit een unieke dag was, die men zich niet kap herinneren zonder, diepe ont- roerihg. Alle vrouwen in Italië vanaf de koningin tot de laatste boerin waren dien dag vereenigd, een dag, die in twee voudig opzicht belangrijk was, in de eerste plaats, omdat de Italiaansche vrouwen haar, trouwringen aanboden en in de tweede plaats, omdat zij haar trot- 6che vastbeslotenheid te kennen gaven om te strijden tegen de dieven der we reld, een strijd* dien Italië gisteren even als vandaag voert. Voortgaande verklaarde de Duce, dat de huidige oorlog een harde en langdu rige is, omdat het geen oorlog is zooals ale andere. Dit is een oorlog, die het lot van het mensehelijk geslacht be paalt en waarin direct of indirect twee milliard menschen zijn meegesleept en zooals het het laatste batljon is, dat over den veldslag beslist, zoo is het de laatste veldslag, die de overwinning geeft. Vervólgens zeide de Duce, dat de ont beringen van den oorlog, die zijn opge legd aan het Italiaansche volk, door het volk gedragen worden met. een prachtige discipline. Het Italiaansche volk voelt den oorlog, het. Italiaansche volk voelt, dat hoewel zijn ontberingen en de offers van het hinnenlahdsche front, ernstig zijn, deze steeds oneindig minder zwaar zijn dan de ontberingen en offers, die de Italiaansche soldaten verduren. Een toespeling makende <^p de geestelijke houding jegens den vij and, verklaarde de Duce, dat deze duidelijk en diep een houding van ondelgbare vijandschap moet zijn. Men kan niet 6trijden, wanneer men den vijand, dien men tegenover zich heeft, niet haat- In tijden van oorlog blijken eenige be- •ginselen vah een moraal, die in normale tijden diep geëerbiedigd moet worden, overbodig en soms zelfs schadelijk. De oorlog eischt zeer harde menschen, het volk moet een enkel stalen hart heb ben. De Duce besloot met te zeggen, dat hij een volstrekt onwrikbaar dogmatisch vertrouwen had in het weerstandsver mogen van het Ialiaansche volk en in zijn zeer sterken wil tot overwinnen. daardoor de onder bijn bevel staande mannen in ongelegenheid had gebracht* „De W.A. heeft geen bevoegdheid tot arresteren. Wat u gedaan hebt was heelemaal 'mis," aldus mr. Vermeulen. Na het verhoor der andere verdach ten. hield de officier van justitie, mr. van der Burg, zijn requisitoir. Hij merk te op. dat in een rechtstaat alleen het wettig gezag de bevoegdheid heeft, ar restaties te verrichten en niet de W.A. Verdachte S. droeg als commandant een groote verantwoordelijkheid, ook voor de mannen, die onder hem stonden. Deze hebben een ernstig misdrijf ge pleegd, maar alleen omdat S. hun daar toe hevel gaf. Hij was geenszins gerechtigd, den burgemeester te doen arresteeren. Wanneer een leek zooals hij daar toe toch bevel geeft, dan gaat het mis, zooals wel gebleken is en dan kan zich zelfs het zeer ernstige feit voordoen, dat een burgemeester in zijn eigen huis wordt mishandeld. Spreker eischte daarom den commandant zes maanden gevange nisstraf, tegen twee verdachten vijf v ze** hun nor vier maanden en tegen de beide overi gen zes weken. De verdediger mr. A. van Leyenhorst, betoogde, dat gebeurtenissen als deze zich alleen kunnen voordoen, wanneer het gezag in gebreke blijft, daden te doen, waardoor onrust kan worden voorkomen. Pleiter behandelde de af zonderlijke te lastelegging, welke hij ten aanzien van de meeste verdachten niet geheel bewezen achtte. Hij merkte voorts op, dat in Zandvoort vroeger de joden veel invloed uitoefenden, waar aan het wellicht te danken is, dat de-te genstellingen in deze badplaats veel scherper zijn dan elders. De jeugdstorm werd bij de V-actie aangevallen en be schimpt. Het gezag had deze jeugd moe ten beschermen, doch dit gebeurde niet. Hierdoor is het verklaarbaar, dat do W.A. zelf de bescherming ter hand nam vooral wanneer ec-n burgemeester een jeugdstormer een bloedneus stompt. Spreker gaf toe, dat de verdachten fout gehandeld hebben, maar deze fouten zijn terug te brengen op het falen van het wettig gezag. Ook zijn de orders aan de W.A. voor de V-actie ruimer uitge legd dan de bedoeling was en de W.A. commandant had er uit geconcludeerd, dat hij personen mocht arresteeren, die zich tegen het plakken verzetten. Tenslotte betoogde spreker, dat ons recht geen noodweer tegen aanranding van eer kent. Volgens het Gcrmaanscho recht echter zijn de verdachten opgeko men ter bescherming van de eer van de jeugd, al hebben zij daarbij niet geheel juist gehandeld. Pleiter verzocht vrijspraak voor drie verdachten cn de uiterste clementie voor de overigen. De vrederechter deed hierna uit spraak en verklaarde het met den of ficer eens te zijn, dat den W.A.-com mahdant de grootste verantwoordelijk heid treft. Hij was niet gerechtigd per sonen te arresteeren, hetgeen blijkt uit de richtlijnen van den Höheren SS en Polizeiführer Rauter. De W.A. heeft een schoone en nuttige taak, maar draagt ook een groote verantwoordelijk heid. De commandant is zich blijkbaar daarvan niet goed bewust geweest, het geen tot betreurenswaardige excessen heeft geleid. Het was het goed recht van den bur gemeester bezwaar to maken- tegen plakken op zijn huis en de plakkers te gelasten zich uit den tuin te verwijde ren. Minder mooi is het. (lat hij daarbij een jongen een klap geeft, maar het is begrijpelijk. De vrederechter wilde echter in aan merking nemen, dat de verdachten reeds twee weken gevangen hebben ge zeten en dat de orders aan de W.A. ten tijde der V-actie een niet geheel juisten uitleg verklaarbaar maakten. Hij veroordeelde tenslotte "den com mandant S. tot drie maanden gevan genisstraf. Van de andere verdachten kreeg er een twee maanden, drie een maand, vier twee weken en een een week gevangenisstraf. De elfde ver dachte werd tot 50 boete, 6ubs. 25 da gen hechtenis veroordeeld. KERSTTOELAGE VOOR PERSONEEL DER POSTERIJEN 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. De Ne- derlandsche Posterijen zullen ook dit jaar weer aan alle op 15 December 1941 in dienst zijnde ambtenaren, beambten en arbeiders, die een inkomen van niet meer dan 2000 per jaar hebben, een Kersttoelage verstrekken, waarvan het bedrag v.oor gehuwden en ongehuwden verschilt. De toelage wordt op dezelfde voor waarden ook uitbetaald aan het perso neel van de Rijksradiodistributie. 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. De centr. prop. commissie voor de weldadigheids- postzegels schrijft ons: Gelijk reeds eerder gemeld, zal op tweeden Kerstdag des middags van 13.40 tot 14 uur een groote luister wedstrijd door den Nederlandschen Omroep worden uitgezonden ten behoeve van de actie voor de kin derpostzegels. Gedurende deze twintig minuten zal een dierenfabel getiteld: „Ik wou zoo graag. worden gegeven, welke sa mengesteld is door den heer Toon Ram melt te Amsterdam. In het hier genoemde spel treden, naast een verhal er. elf dieren op, die niet met name genoemd worden. Het is de taak van de. luisteraars, te 'raden, welke dieren dit zijn: de namen moeten onder elkaar genoteerd worden. De voorletters van de dieren vormen, in de volgorde waarin zij zijn opgeschreven, een woord, dat ingezonden moet worden aan een nader voor den microfoon te melden adres. Dit woord moeien de luisteraars inzenden op een briefkaart, met ten minste 2 kinderpostzegels van 5 cent. Voor dezen luisterwedstrijd heeft de centr. prop. comm een groot aantal bij zondere prijzen verkregen. Allereerst zijn er twee hoofdprij zen; deze bestaan uit: een halfjaar gratisabonnement op de Nederland- sche Spoorwegen 2e klasse en een half jaar eratisabonnement 3e klas se. Deze abonnementen kunnen in het jaar 1942 op een datum ingaan naar keuze van de(n) winnaar(es). Zij zijn voor overdracht vatbaar, d.vv.z. voor ie mand, die er geen gebruik van kan of wenscht te maken, bestaat de gelegen heid. dezen prijs aan een ander door hem (haar) aan te wijzen persoon over te dragen. Deze prijzen zijn echter niet in geldswaarde in te wisselen. Naast deze hoofdprijzen zijn er nog eenige honderden andere prijzen, zilve ren voorwerpen, radiotoestellen, waar debons. van groote firma's in den lande, keukengereedschappen, benevens een zeer groot aantal nieuwe romans en fraaie kalenders voor het jaar 1942. Ook aan de belangen van de sportliefhebbers (schaatsenrijden, tennisport. enz.) is in ruime mate gedacht. De trekking van deze prijzen zal in de eerste helft van de maand Januari on der toezicht van een Amsterdamschen notaris geschieden. N.A.D. GAAT COLLECTE HOUDEN VOOR W.H.N. 's-GRAVENHAGE. 18 Dec. A.s. Za- terdag zal je Den Haag door den Ne derlandschen Arbeidsdienst een groots opgezette collecte voor Winterhulp Ne derland worden gehouden. Met mede werking van het staforkest zal de Ne- derlandsche Arbeidsdienst zijn devies „ick dien" doen uitdragen, door de W. H.N. te steunen in haar werk tegen de nood en onder ons volk. Om tien uur zullen de leden van den N.A.D. zich verzamelen bij het gebouw Prinsessestraat 57, waarna gecollecteerd zal worden in het Bezuidenkwartier. Daarheen zal ook het staforkest, in ge sloten gelederen, opmarcheeren. tenein de op verschillende punten te musicee- ren. Om halféén jyolgt na een welbestc- den ochtend een eenpansmaatïjd voor de leden van den N.A.D. in het gebouw AmiclXia. waarna de middag weer ge wijd zal worden aan het W.H.N. werk. Dit is typeerend voor het doen en het wezen van den N.A.D., welke zijn devies „ick dien" ten volle beantwoord, door er medewerking aan te verleenen, dat ook de minder bedeelden dezen twee den oorlogswinter zonder onnoodige zorgen kunnen doormaken. Volgt dit goede voorbeeld na, steunt Winterhulp Neder land. AANMELDINGSLIJSTEN VOOR WERK- LOOZEN OP 27 DECEMBER 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. De secre taris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft de besturen van de gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas doen weten, dat indien zij op 27 December 1941 hun werklooze leden niet de dagelijksche aanmeldingslijst laten teekenen en niettemin aan deze leden over genoemden dag uitkeering uit de kas verstrekken.^ daartegen bij hem geen bezwaar bestaat. met d'SPERgon tegen tandsteen. Gooi geen oude tuben wegSlechts tegen ir vering ven .een willekeurige oude tube metdop kt U voortaan een in tube verpakt product koop; nu, NEDERLANDSCH FABRIKAAT 's-GRAVENHAGE. 18 Dec. Win terhulp Nederland organiseert o; Zondag 21 December a.s. van de. middags halfdrie tot 5 uur in di groote zaal van den Haagschen dit rentuin een groot Kerstfeest, waar toe duizend Nederlandsche kinde ren worden uitgenoodigd. Inlevering kaarten voo honden- en kattenbrood 's-GRAVENHAGE. 18 Dec. Het ri bureau voor de voedselvoorziening oorlogstijd maakt hekend. dat alle dusverre uitgereikte distributiekaar voor honden- en kattenbrood voor December 1941 gebonden moeten den naar de sectie bijzondere diergr pen van genoemd rijksbureau, Pr Hendriksplein 2. Apeldoorn. Aan de te zenden kaarten moeten aanwezig de bonnen no.'s 2. 3. 20, 21, 22, 24 en Bij ontbreken van een of meer van d bonnen of bij inzending na 31 Decern! zal in geen geval een nieuwe kaart den uitgereikt. De bonnen no's 18 19 dient men voor opzending van kaart te verwijderen en dus niet nu te zenden, aangezien deze bonnen dig zijn voor respectievelijk Januari Februari 1942. Tevens wordt medegedeeld, dat voedselpositie het noodzakelijk ma: dat de aanfok voor honden zooveel gelijk achterwege blijft. Derhalve voor pups in het jaar 1942 in het meen geen voederkaart worden uil reikt. DE A.S. WIENER MESS 's-GRAVENHAGE. 18 Dec. De IV ner Messe verheugt zich reeds vele ren in een steeds stijgende belangs ling van de Noordelijke staten. Men meer en meer in, dat Weenen door gcographische ligging en zijn verbim gen. dio reeds eeuwenlang naar Zuid-Oosten loopen, speciaal geschik! om een bemiddelende rol tusschen economische belangen der Noordel: Staten en de behoeften van Z O. Eu pa te spelen. Sedert het voorjaar 1941 werd overeenkomstig in Eur: reeds lang gevoelde behoeften Wiener voorjaarsmesse door de dcc! ming der organisaties van den schen landbouw, den rijksvocdir dienst en de voor den landbouw pro ceerende industrieën, in dienst van Europeeschen landbouw gesteld. Het is de taak van de Ween? voorjaarsmesse om in het kader van contingenteeringsstelsel productiem delen en verbruiksgoederen voor hinnenlandscbcn en buitenlandse! landbouw te verkrijgen en door houden van economische en culture voordrachten, die speciaal met dc hoeften van den boerenstand reken houden, te trachten voor vele landboi kundige vraagstukken een oplossine brengen. De voorjaarsmesse 1912 wo gehouden van 815 Maart. Zoowel de Mustermesse, waar men practi? gebruiksartikelen speciaal voor hoe vinden zal, als op de technische me; waar de eerste industrieele ondernem een vertegemvoordigd zullen zijn. wo den buifenlandsehen bezoekers overzicht van den stand der Duit? productie gegeven. Zij hebben gele? heid om in rechtstreeksch contact de producenten hun wenschen bek te maken en de intensiveering en beterig van hun bedrijf voor te berei;] DOOR N.K. 23. Hun gids was een betrouwbare Chi nees. die de taal van het land sprak en die door zijn handigheid een onmisbare leidsman bleek te zijn. Na vijf dageu zoo te hebben voort gel rokken, kwamen zij in een gebied, waar het volgens den gids niet veilig was. Fr was hier kort tevo ren een karavaan uitgeplunderd en de roovers waren in de berger^ gevlucht, zonder dat men hen had kunnen vin den. Eiken avond werd de wacht hij het kamp dan ook verduhbeld, maar de gids scheen zijn gezelschap noodeloos ongerust te hebben gemaakt, want er was niets, dat hun rust verstoorde. Op zekeren nacht echter, toen de maan nog niet was opgekomen, meen de Jacob Brakman, die met een der an dere leden van het gezelschap juist de wacht had, schaduwen in de nabijheid te zieq, die heen en weer bewogen. Wa ren dat menschen, of was het slechts verbeelding, zooals de oneindige stilte, die slechts zoo nu en dan door het ge luid van een nachtelijk dier op jacht werd verbroken, tot allerlei verbeeldin gen aanleiding gaf? Zou hij zijn metge zel waarschuwen? Och nee. het was im mers niets, en wat had hij eraan om de anderen maar bezorgd te maken? De stilte had hem zeker te pakken gehad en hij besloot maar eens wat om het kamp heen te wandelen. Er gebeurde niets. Het was natuurlijk maar fantasie geweest. Plotseling voelde hij zich van achte ren aangegrepen. Was dat, een grapje van zijn collega^met wien hij de wacht hield? Voordat Jacob Brakman evenwel iets kon zeggen, voelde hij een prop in zijn mond en zijn armen waren als vast geklemd in een ijzeren greep. Overal om hem heen zag hij nu ge stalten voortsluipen met onhoorbare be wegingen. Waar kwamen opeens al die menschen vandaan? Het leken er wel honderd, maar Brakman kon door de duisternis het juiste aantal niet onder scheiden. De andere waker was ook al gebonden, met een prop in zijn mond. Ieder scheen precies te weten, wat hij doen moest, want er klonk geen enkel bevel, en^och had niemand gelegenheid tegenstand te bieden. Alle leden van het reisgezelschap wer den in hun slaap verrast. Voor zij goed wakker waren, lagen zij al met gebon den armen en beenen op den grond, en Jacob Brakman vervloekte in zijn hart zijn luchthartigheid, die hem ervan ha*d teruggehouden, alarm te slaan, toen hij de vage gestalten in den duisteren nacht meende te zien die zonder twijfel leden van deze rooversbendc waren ge weest. Blijkbaar had men het voornamelijk op de bagage gemunt. In een minimum van tijd waren alle pakken openge maakt en bij het licht van toortsen, die de roovers inmiddels hadden ontstoken, nu er geen gevaar meer voor hen was te duchten, haalden zij gauw eruit, wat van hun gading was. Brakman was be nieuwd, wat zij met de menschen zou den doen. Moord lag blijkbaar niet in hun voornemen, want anders hadden ze daarmee zeker niet tot nu toe gewacht Maar zouden ze hen zoo maar naakt uit geschud en hulpeloos laten liggen? Men scheen, eindelijk klaur te zijn met het onderzoek van de bagage. Het werk was afgeloopen. Nu bleek er ook, wie de leiding had van de bende. Het was een groote, krachtig gebouwde man, die door de anderen eerbiedig werd be jegend en die blijkbaar Tsji heette, al thans dien naam meende Brakman meer dan eens te hooren, wanneer men het woord tot hem richtte. De reizigers werden nu opgenomen en op paarden geladen. Het was geen ge makkelijke tocht en al ging het stap voets, Jacob Brakman had het "gevoel, dat hij geradbraakt werd. De tocht scheen een eeuwigheid te duren, maar de maan was toch nog maar juist boven de horizon verschenen, toen ze hun einddoel schenen bereikt te hebben. De afstand, dien ze hadden afgelegd, kon dus niet groot zijn. Ze kwamen aan een soort herberg, waarvan de waard, die blijkbaar in het complot was, met een toorts naar bui ten kwam. Ja, ze hadden wel goed ge daan, deze herbergen te mijden, maar nu waren ze er toch in aangeland! En in welk een toestand! Men zou hen nu zeker gevangen houden om te trachten, een losgeld van de familie te krijgen. Jacob Brakman peinsde al, hoe hij dat voor elkaar moest krijgen. Arme Nora! Er zou zeker niet veel van de boerderij overblijven! De gevangenen werden binnenge bracht en op rustbanken neergeworpen, waarna hun touwen werden losgemaakt. Aan ontvluchten viel niet te denken en zoo bleef er niets anders over, dan maar kalm afwachten, wat er verder met hen zou gebeuren. Blijkbaar hadden de roovers geen haast. Misschien waren ze alvast be gonnen, de buit te verdeelen, en deden ze zich te goed aan de etenswaren, die de reizigers bij zich hadden gehad. Brakman was moe. Hij had 's nachts de wacht gehad, dus had hij al niet ge slapen en bovendien had de emotie en de rit op het paard in zijn moeilijke positie veel van zijn zenuwen gevergd Hij strekte zich eens op zijn rustbank. Wat was die hard, vergeleken bij de heerlijke bedden, waarin hij op zijn reis in de hotels had geslapen, en zelfs bij den slaapzak, die hem op dezen avon tuurlijken tocht tot slaapplaats had ge diend! Zonder het te weten, viel hij in slaap. Hij merkte niet, dat des nachts de deur van zijn gevange.nis werd open gedaan en dat Tsji, de leider van Tie bende, zich over hem heenboog cn zijn handen licht over zijn kleeding liet glijden. Tsji's be- geerige oogen hadden hem verteld, dat deze kleine oude heer van een ander soort was dan de rest van het gezel schap. Reizigers, die de binnenlanden intrekken, hebben meestal niet veel geld bij zich, omdat ze daar toch weinig aan hebben, maar Tsji dacht, dat deze vreemdeling wel heter voorzien zou zijn. Zijn gevoelige Chineesche vingers ont, dekten spoedig den binnenzak, waarin Jacob Brakman zijn geld bewaarde, maar hij nam het er niet uit. Tsji merkte tevens op. dat de reiziger niet gewapend was, en hij besloot dezen ge vangene voor zichzelf te reserved Had Brakman nu maar den raad Van Heerdt opgevolgd en zijn geld nfttc een bank gebracht, waar het in ifc geval veilig was geweest. Tsji gelastte zijn volgelirigen om rest van de gevangenen te bewak daarna wekte hij Brakman, die de lo van een pistool tegen zich aangedn voelde. Men beval hem „vlug loop* en „bek houden", welke de een woorden waren die Tsji bekend war Jacob Brakman gehoorzaamde en va buiten dc herberg gebracht. Een and! man leidde het paar^l van Tsji uit stal en verdween. Brakman's lot was kennelijk besl Tsji zou hem een eind weg voeren, h doodschieten en zich zijn geld eigenen. De oude boer raadde deze doeling, doch toonde niet de gerin? wanhoop. Hij kende geen Chineesch Tsji kon zich slechts met. gebaren, overigens niets aan duidelijkheid wenschen overlieten, verstaanbJ maken. (Wordt vervol?

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2