BOLS f2.25 De Engelsche overval op Portugeesch Timor HOE SI ABDIJSIROOP De drooglegging der Zuidelijke IJsselmeerpoIIers r J. A. SCHOTERMAN Zn Groote opwinding te Lissabon Hevige gevechten aan het Oostfront Ha vermoutbons tevens geldig voor gort e. d. Eisch tegen verdachte vijftien jaar Expositie van werken van Jan Sluyters m alle vormt KOERS OOST DeP.T.T.metKerstm LIMONADE SIROOP GRENADINE De Hoeve 1 Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 DECEMBER 194 g| LISSABON, 19 Dec. (D.N.B.). De po. lltiebewaking voor de gebouwen van hel Britsche gezantschap, het Britsche con sulaat-generaal en de vertegenwoordi ging der Nederlandsche emigranten-re geering is Donderdagmiddag aanzienlijk versterkt. De Portugeesche politie heef» deze maatregelen getroffen in verband met de aroote opwinding onder de be- volkinq van Lissabon over den overval der Britten en onder Engelsch bevel slaande Nederlandsch-Indische troepen op Portugeesch-Timor. De autoriteiten vreezen voor demonstraties voor ge noemde diplomatieke vertegenwoordi gingen. Tijdens dc belangrijke bijeenkomst van den ministerraad, heeft de Portu geesche minis'er-president. Salazar, den Britschen ambassadeur alsmede den vertegenwoordiger te Lissabon van de Nederlandsche emigranten-regeering ontvangen. Met het oog op den overval op het Portugeesche gedeelte van het eiland Timor door Australische en Ned.-Indi- 6che troepen ziet men in politieke krin gen te Berlijn met belangstelling de zit ting van het Portugeesche parlement te gemoet, welke vandaag gehouden wordt In deze kringen is men van meening, dat Engeland zich bedient van hoogst doorzichtige argumenten om zijn optre den te motiveeren, dat hier beschouwd wordt als een daad van zeeschuimerij zonder weerga. Er bestaat, naar men te Berlijn verklaart, in het geheel geen twijfel over, dat de door Engeland en Amerika in de wereld verspreide ge ruchten over een zoogenaamde bezetting van de Portugeesche bezitting Macao door Japan, geruchten, welke onmiddel lijk door Portugal en Japan zijn tegen gesproken, den overval op Portugeesch- Timor psychologisch moesten voorberei. den. Het optreden van Engeland rnoet 'des te meer verwondering wekken, daar Portugal niet alleen neutraal is, doch zelfs met Engeland 'n bondgenootschap heeft, welk land thans gebieden van de zen bondgenoot door middel van geweld In bezit neemt. Zooals gebruikelijk zal Engeland ook 'dezen roof wel vergezeld doen gaan van de verklaring, dat na het verdwijnen van strategische of andere noodzaken het eiland ontruimd zal worden. De En gelsche geschiedenis lever', zoo ver klaart men in de Duitsche hoofdstad, genoeg voorbeelden op, niet in het minst dat van Gibraltar, aan de hand waarvan imen de "-eloofwaardigheid van dergelij ke en oortgelijke toezeggingen kan af meten. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft o.m.: De overval op het Portugeesche gedeelte van Timor door Britsch-Australische en Ned.-Indi- sche troepen is een daad van willekeur, die zelfs in de geschiedenis van dezen oorlog haar gelijke niet heeft. Onder voorwendselen, die in het geheel geen steek houden, is zoodoende het grond gebied van oen anderen neutralen slaat in den oorlog gesfort. Evenals in alle vroegere gevallen, is deze schending van het recht weer geplee-zd door die mo gendheden, die zoogenaamd dezen oor log voeren om de vrijheid en souvereini- teit der kleine staten te behouden. De Britsche overval is geschied op het gehied van een staat, die noe in de jong ste boodschap van den Britschen koning aan den Portugeeschcn nresident als. den oudsten en trouwsten vriend van Groot-Britannië" werd aangehaald. De gevolgen van den overval op Timor zijn onaf/ienhaar. Misschien is de roof van dit gebied slechts het voorsppl van een notr erootccheepscher opgezet complot naar het voorbeeld van de Britsche ac ties in Irak of in Iran. Japansch commentaar Het officieele Japansche persbureau Domei meldt: Kringen die in nauw contact staan met de regeering en commentaar leve ren op den geweiddadigen overval op Portugeesch Timor door Australische en Ned-Indische troepen, kenmerken dit optreden als een nieuw voorbeeld voor de flagrante schending der neutraliteit tegenover zwakkere landen. Dezelfde kringen verklaren, dat de misdadige verdraaiing door Groot-Brittannië van het Japansche motief, toen Japan in overleg met de autoriteiten aldaar lang: vreedzamen weg Thailand en Fransch Indo-China binnenkwam, goed past bij Oroot-Brittannic's voortdurende mikken ning der neutraliteit van onverdedigd landen. Voorts wijzen deze kringen er op. dat Groot-Brittannië op gelijke wijze de neutraliteit van Irak en Iran geschon den heeft, waarbij het voorgaf, zich te gen evenlueele bedreigingen te moeten beschermen. ,,De onjuiste berichten, die Reuter ver de zoogenaamde bezetting van Ma- ao en van Portugeesoh-Timor door Ja- oansche strijdkrachten heeft gepubli ceerd. toonen aan. dat men Reuter-be- ich'en niet meer kan vertrouwen", zoo erklaarde de woordvoerder der Japan- che regeering. Hij wees erop. dat vol gens berichten uit Timor, dagelijks vij andelijke vliegtuigen boven het eiland waargenomen konden worden. Wat be reft het Reuter-berichf over de zooge naamde bezetting van Macao, zag de woordvoerder zich genoodzaakt dit be- icht op de meest krachtige wijze tegen te spreken. BERLIJN, 19 Dec. (D.N.B.) Bij 15 graden vorst en lichten sneeuw val ontwikkelden zich op 18 Dec. in den centralcn sector van het Oos telijke front vrij hevige gevechten. De vijana ging in vele sectoren voort met het uitoefenen van druk en probeerde in achtereenvolgende golven in de Duitsche linies binnen te dringen. De bolsjewisten ondersteunden hun aanvallen door gebruik te maken van krachtige artillerie- en pantserstrijd krachten. Waar het hun gelukte kleine plaatselijke successen te behalen, werden zij afgesneden en werd de toe stand door tegenaanvallen van de eigen infanterie hersteld. Daar de Duitsche troepen de bolsjewieken met geconcen treerd vuur ontvingen, waren dc verlie zen van laatstgenoemden op IS Dec. zeer aanzienlijk. In den sector van een ba taljon infanterie bleven na het afslaan van een krachtigen aanval meer dan 600 doode bolsjewieken op het slagveld achter. Ook tegenover 'n pantserdivi ie verloor de vijand, zonder een succes hij den aanval te behalen. 560 dooden De artillerie van het Duitsche leger zette op 18 Dec. de beschieting van be langrijke militaire doelen in Leningrad met goede uitwerking voort. Verscheide ne kazernes, een munitie-opslagplaats en ook werkplaatsen kregen treffers, die nieuwe schade aanrichtten. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 19 Dec. De secretaris-generaal van het detarte- ment van Landbouw en Visscherij maakt, bekend, dat de met „1 rant soen havermout" gemerkte bonnen in den vervolge, behalve op het koo- pen van een rantsoen havermout, havervlokken, haverbloem, ha ver gort. aardappelmeelvlokken of grut- tenmeel (gemengd meel) tevens recht zullen geven op het koopen van een rantsoen gort, gortmout, gortbloem. alle soorten gruttenmeel, rijstgries en aardappeltapioca. De roofmoord te Rijsbergen BREDA, 19 Dec. De officier van justitie bij de rechtbank te Breda heeft heden 15 jaar gevangenisstraf geeischt tegen den 24-jarigen be drijfsleider, F. J. G. uit Ginneken, die terecht stond als verdacht van den afschuwelijken roofmoord, wel ke Donderdagmiddag 12 Juni j.l. op de heide onder de gemeente Rijs bergen gepleegd is op den 39-jarigen ongehuwden landbouwer J. A. Geerts uit Ulicotcn. Bovenstaand kaartje is geteekend naar een schets van het algemeen plan 1941 voor de drooglegging van de zuide lijke polders in het IJsselmeer, voorko mende in het Driemaandeliiksche Be richt der Zuiderzeewerken, hetwelk te vens een uitvoerige beschrijving van het plan bevat. In het bijzonder heeft deze beschrij ving betrekking op den Zuid Westelij ken, tegen Noord-Holland grenzenden polder, aan de bedijking waarvan, gelijk wij reeds meldden, bereids wordt ge werkt. doch voor zoover zij de inpolde ring van het geheele zuidelijke gedeelte van het meer betreft, wordt ook de Zuid-Oostelijke, aan Gelderland grenzen de polder, daarin betrokken. Uit het algemeen plan bliikt. dat de voorkeur gegeven werd aan twee in plaats van één grooten zuidelijken pol der. Geldelijke overwegingen hebben daarbij niet den doorslag pepeven, om dat de kosten napenoeg in evenwicht staan, doch het waren in hoofdzaak de belangen van de scheepvaart, van de waterhuishouding, van het in cultuur brengen en van de mogelijkheden tot uitvoering, die aan den aanleg van twee polders de voorkeur deden geven. Het beloop van de noordelijke bedij king werd voor een groot deel beïnvloed door de grootte welke het IJsselmeer moet bezitten om zijn taak als reservoir te vervullen en de noodzaak om den IJssel in dat meer te laten loozen. Daar om is het- gedeelte van de zuidelijke kom, dat voor inpoldering in aanmer- kinp komt, gelegen bezuiden een lijn van Enkhuizen naar den Ketelmond. Randkanaal langs de Velwve Alhoewel in verband met de diepte en de geaardheid van den zeebodem het geheele zuidelijke deel van het IJssel meer voor inpolderinp in aanmerking kan komen, verdient het aanbeveling om de zandstrook voor de kusten van het Gooi en de Veluwe zooveel mogelijk buiten de inpoldering te houden, ten einde het cultuurbelang van het achter- ligpend land niet door sterke wateront trekking te schaden. In verband hier mede zullen langs den zuid-oostelijken polder een randkanaal met boezemme- ren van voldoende breedte gevormd wor den. Met het oop op de afwatering van het aangrenzende gebied zoomede van het scheepvaartverkeer naar de verschil lende havens (o.a. Harderwijk en El burg) zal een doorgaande Oostelijke ringvaart en de noodigc waterberginp onmisbaar zijn. Uiteraard zal een schei ding tusschen IJ- en IJsselmeer moeten worden gemaakt, welke nabij Huizen is gedacht. Ook langs de westzijde der zui delijke polders zal in verband met de belangen van afwatering, waterinlaat en scheepvaart een randkanaal noodig zijn. De Gouwzee blijft echter terwille van de scheepvaart naar de aanligpcnde havens buiten de bedijking. ÏN het IJ meer wordt een ruime water- vlakte behouden om verlaging van den grondwaterstand in Amsterdam tegen te gaan, welke nadeelige gevolgen zou heb ben voor de grootendecls op palen gefun deerde gebouwen der stad. Voorts zal het Unieer dienst doen als een uit het IJssel meer gevoed zoetwaterreservoir, waaruit de verzilting van het water in het Noord zeekanaal. veroorzaakt door de zeesluizen te IJmuiden. in het belang van den land bouw kan worden bestreden, terwijl ander zijds in perioden van groot waterbezwaar loozing van den Noordzeekanaalboezem via het Unieer op het IJsselmeer kan wor den bevorderd, zonder dat hierdoor het zoutgehalte hinderlijk stijgen zal. omdat zulks in natte perioden niet behoeft te worden gevreesd. Wat het randkanaal langs den Zuid Oostelijken polder betreft, blukt uit het plan, dat het kanaal niet met een ver- Kaart Zuiderzeewerken) korten scheepvaartweg niet Kampen zal zijn verbonden, zooals wel het geval was volgens het plan-Wortman uit 1922 en het uitgewerkt ontwerp van 1924. zoodat de schepen naar en van Kampen hun weg zullen moeten zoeken door den Ke telmond, die in rechtstreeksch verband met het randkanaal zal staan. Het aansluitingspunt van den Z.O.-pol- der met de wegen naar Amsterdam zal worden gezocht beoosten Muiderberg. dat als recreatie-oord aan het IJsselmeer gelegen blijft, terwijl de verbinding van den Z.W. polder met Amsterdam gedacht is bij de Nes, ten zuiden van Marken. De noordelijke dijk van den Z.O. pol der is ontworpen op 3700 m uit den dijk van den Noord-Oostpolder, omdat deze breedte noodig is voor vrije uitmondinp van het Keteldiep, waarvan de water stand bij maximalen afvoer van IJssel en Zwartewatcr niet meer dan enkele cen timeters zal stijgen. Bovendien moet de ruimte tusschen den dijk en de zuidc lijke Keteldam zoo groot zijn, dat een voor de scheepvaart en afwatering vol doende verbinding tusschen het IJssel meer en het oostelijk randkanaal kan worden gevormd. Ten zuiden van Enkhuizen, dat als vrije IJsselmeerhaven behouden blijft, is de beduking in zuid-oostelijke richting ontworpen. In het knikpunt der noorde lijke bedijking mondt het middenkanaal uit, dat met het oog op de beperking der kosten van de langs dit kanaal gelegen dijken, aldaar bij hooge IJsselmeerstan- den van dat meer zal kunnen worden af gesloten. De kosten van den N.W.-polder \X7IJ ontleenen aan de mededeelingen vv ten slotte nog, dat. de uitvoering van den ZuidAVestelijken polder, d.i. be dijking, droogmalen. ontginning en kolo nisatie. gesteld wordt op 15 jaren, en de kosten, volgens het prijspeil van 1939 zijn geraamd voor waterbouwkundige werken op 114 millioen gulden en voor ontginning enz. op 115 millioen. Daar tegenover staan als inkomsten ƒ36 mil lioen exploitatie-opbrengsten tot het tijd stip waarop dc grond kan worden ver pacht en 10 millioen opbrengst van voorloopig verpachte gronden, zoodat het totaal saldo uitgaven 183 millioen bedraagt. Daar de polder 27.250 ha groot is, komen de geraamde kosten op ƒ3200 per ha. Rekening houdend met verschil lende factoren, die de kosten van den Noord Oostpolder hooper deden zijn dan was geraamd, alsmede met de globale schatting der kosten per ha drooggeleg- den grond in beide zuidelijke polders te zamen op f2S35, kan de economie der zuidelijke polders, afgezien van de hui dige abnormale omstandigheden, op een overeenkomstige basis worden gesteld als die van den Noord-Oostpolder, waar de geraamde kosten aanvankelijk op ƒ2600 waren gesteld. In de winterstellingen Het Duitsche leger in het Oosten heeft zijn winterstellingen betrokken- Dat vil niet zeggen, dat de strijd ginds een einde genomen heeft. Nog dagelijksch probeeren de Sovjettroepen door uitvallen bressen te slaan in den stalen muur die hen van het Westen scheidt. Nog steeds vallen gewonden aan beide zijden, gewonden die thans, nu de vorst ingevallen is, sneller dun ooit geholpen moeten worden. Vergeet daarom de Nederlandsche Ambu lance niet. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance. Koninginne gracht 22. 's-Gravenhage. Rede van prof. Goedewaagen s-GRAVENHAGE. 19 Dec. De kunst schilder Jan Sluyters is op 17 dezer zes- tip jaar geworden, een feit. dat de di rectie van het Haagscho Gemeentemu seum gaarne heeft beschouwd als een gelegenheid om een tentoonstelling van zijn veelomvattend werk in te richten. Jan Sluyters heeft zich groote moeite voor het welslagen gegeven en hij heeft een aantal nieuwe werken toegevoegd aan die. welke indertijd te Amsterdam reeds geëxposeerd werden, terwijl er verder een groot aantal is uit particu lier be7.it. waaronder verscheidene stuk ken, die op de Amslerdamsche tentoon stelling niet aanwezig waren. In totaal omvat deze kuntschouw 176 werken, die een vrij volledig overzicht geven van de veelzijdige kwaliteit van den kunstenaar. Hedenmiddag heeft de wnd. burge meester. prof. ir. C. L. van der Bilt. de tentoonstelling geopend met een korte rede, waarin hij zcide, dat de poorten van het Haagsche Museum gaarne wijd opengezet werden voor Jan Sluyters. nu deze met zijn zestigsten verjaardag een mijlpaal in zijn productief leven heeft bereikt. Daarna heeft prof. dr. T. Goedewaa gen, secretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en Kuns ten, een redevoering uitgesproken, waar in hij o.m. zeidc: Nu deze tentoonstelling de gele genheid schenkt een oogenblik bij dezen bijzonderen mensch te ver wijlen, wil ik niet nalaten, namens heel het Nederlandsche volk te ge tuigen van de bewondering en de liefde en de dankbaarheid, die wij dezen man verschuldigd zijn. Kenmerkend Nederlandsch is zijn werk doordat het ontelbare invloeden van buiten op zich heeft laten inwer ken, maar na een tijd van wachtend experimenteeren, den eigen volkschcn vorm en inhoud vond. Gereisd heeft Sluyters in de landen van Leonardo, Cranach en Greco, maar slechts om, thuisgekomen zich in zichzelf terug te trekken en het materiaal organisch te verwerken en tenslotte blijk te geven dat hij zich zelf was en bleef. Niet alleen echter is Sluyters een vertegenwoordiger van onzen volks geest; ook de tijdgeest, het dynamisch clement in den volksgeest, vindt in zijn levenswerk gestalte. Ik heb de overtuiging, op eenige waarneming gegrond, dat de twinstigste eeuw naar een monumentale en synthe tische stijl toegroeit, zoowel cultureel als politiek. De groote stijl in denken en doen en dichten hebben wij in de vori ge eeuw gemist. Wachtte ons verlanj^en en werkte onze wil niet in die richting van het groote sociale en cultureele kunstwerk? Daarom danken wij Sluyters voor wat hij ons volk gaf: een teeken en een beeld van zijn beter zelf, dat uit de woeling onzer dagen straks po sitief, sterk en breed zal oprijzen. Zulk een beeld hebben wij thans noodig en dengeen, die het schept, wenschen wij de kracht ons nog langer te verrijken. Hierna volgde een rondgang van de genoodigden, tot wie dr. Knuttel als directeur eenige woorden richtte ter handleiding voor de bezichtiging. De tentoonstelling, waarvoor een zeer documentaire catalogus is samengesteld met beschouwingen van den directeur en met een aantal afbeeldingen van tentoongestelde werken, blijft tot einde Januari dagelijks van 10 tot 5 uur (des Zondags van 1 tot 5 uur) open. SPORTBERICHTEN VAN DEN B.N.O. HILVERSUM, 19 Dec. De persdienst van den Ned. Omroep meldt: Te begin nen met Zondag 21 December zullen de sportberichten van den B.N.O., inplaats van 17.30 uur om 17.45 uur worden om geroepen. veroorzaakt door een k> gebruike men Abdjjsiro die de vastzittende sir zal doen loskomen en hoest snel zal verdrijv* Vanouds beproefd by hoe griep, bronchitis, asthcy AKKER'S De lotsverbondenheid op leven dood met het Duitsche broedervolk, eischt: koers Oost. Inderdaad, dat beteekent voor vele dcrlanders een radicale koerswijzign Koers West w a s geen volkshelar Schijnbaar was alles in orde, in web lijkheid echter zou met deze koer6 schip op de klippen zijn gcloopen vergaan. Koerst ijziging dus. het roer om. ni- tegenstaande de hooge golven der rei lutie het schip telkens weer uit koers trachten te slaan. Het is geen makkelijke taak voor stuurman en manning, maar Nederlandsche nat naal-soeialisten zijn gewend aan mo liikheden en gevaren en zij durven consequenties van hun politiek te a, vaarden. Koers Oost, dus lotsverbonden op ven en dood. Dat beteekent ook. d ginds aan het Oostfront plichten te v vullen zijn, en daarom 6trijden daar: reeds duizenden Nederlanders schou: aan schouder met de Duitêche sol! ten. Landgenoot, ook uw blik dient ne het Oosten gericht te zijn. Ook uw plir is het den vijand der Germaansche v keren te bestrijden. Het is een grootse taak, want het gaat om de toekorr van ons land en volk. Als goed Ned lander en waarachtig Christen zult begrijpen dat uw plaat6 is in de gele ren van ons leeioen. naast de duizend landgenooten die de juiste koers houd en u het voorbeeld geven. Volgt voorbeeld, meldt u aan hij het Vrij» ligerslegioen „Nederland", Koningin: gracht 22, 's-Gravenhage. p iat ld. I ie D Ai zi iet nu I1S' 's-GRAVENHAGE. 19 Dec. DJ P.T.T.-kantoren hebben beide Kers' dagen dienst als op Zondag. Dit tx teekent, dat ook op'tweeden Kerstda! dit jaar ge"en bestelling zal plaat hebben, niet van brieven, enz., mas: ook niet van paketten. Bij het verzenden van paketten een inhoud, die aan bederf onderhe is. houde men daarmede rekening. Het centrale girokantoor te 's-Graifl311 hage is niet alleen op de beide Kerst gen, maar ook op Zaterdag 27 Decern; en zooals van zelf spreekt, op Zonda? December, dus vier dagen achter elki gesloten. Men zie de desbetreffende vertentie in dit blad. Nadere inlichtini verstrekken de Post- Telegraaf- en T( foonkantoren. DOK HUISDUIVEN VALLEN OND! DE DUIVENCONTROLE 's-GRAVENHAGE, 19 Dec. Als volg van daaromtrent gestelde vras heeft de Hoehere Wehrmacht Na: richten-Offizier bekend gemaakt, ook de zoogenaamde „huisduiven", door sommigen, vooral ten plattelam in een kooi of hokje binnenshuis woro gehouden, onder de bepalingen van controle op nost- en sierduivcn vall De houders van huisduiven dienen te zijn van den Nederlandschen Bo van Sierduiven-fokkers-vereeniginft' jj, Van Beverningklaan 36, te Gouda. men als bezitter van huisduiven niet moeilijkheden geraken, dan diene m met het bovenstaande rekening te h( den. PER LITERKRUIK vVIJNHANDEL UTR.STR 17 TEL. 3450 if- tc •U FE"""TON DOOR N.K. 24. De gebeurtenissen voltrokken zich echter niet volgens het plan. Het paard van Tsji .was een wild dier en scheen schrikachtig te worden door het maan licht Tsji. die voordat hij roover- hoofdman werd, schoenmaker was ge weest, kon nauwelijks tegelijk zijn paard bestijgen en tezelfder tijd zijn gevangene in het oog houden Brakman zag zijn kans en gaf hein een slag. die Tsji hijgend en bijna bewusteloos op zijn rug wierp. Daarop greep hii het paard hij den teugel en, gewend als hij was om niet dieren om te gaan. sprong hij in den zadel on draafde weg. HOOFDSTUK XXIII „Zijn gezicht verliezen". He* paard van Tsji bleek een on stuimig dier te zijn. Jacob Brakman liet het draven, lot hij zich tegen achter- /olging beveiligd voelde en ging daarna in een aangename galop over. De oude man had er geen notie van, waar hij heen ging, maar vreemd ge noeg gevoelde hij zich gelukkig. Eigen lijk genoot hij van dezen rit in het maanlicht over de vlakten van Siensf en hij dacht er aan, hoeveel vreemde avonturen hij Maarten bij zijn terug komst te vertellen zou hebben. Bij het aanbreken van den dag be vond hij zich midden in een vlakte, waar geen mensclien schenen te wonen Hij liet zijn paard drinken en rusten en vond wat ruwe maar gezonde wor tels, die op peenen geleken, waarmee hij den honger stilde. Vele menschon. die zich minstens vijfhonderd mijl buiten de beschaafde wereld bevinden zouden misschien ang <tig worden, maar Nora's oom han nooit last van zenuwen gehad. Indien hij ech ter den vollen omvang van zijn nachte lijke daad had ingezien, zou hij niet zoo rustig gebleven zijn. Na een paar uurtjes steeg hii op en iced Oostwaarts. Als hij op deze wijze tien dagen kon doorrijden en niemand hem la«fig viel, zou hii Nanking herei ken. Maar zoo eenvoudig is het leven in China niet Jacob Brakman zou dit tot ziin schade ondervinden. Tegen middernacht bereikte hij een stadje en terwijl hij door de hoofdstraat draafde op zoek naar een herberg, zag hij in het maanlicht een bord met een groot kruis en een voor hem onbegrijpe. lijk opschrift. Hii stapte af en klopte Middernacht is een ongewone tijd om ergens aan te kloppen, zelfs bij een zen- dingspost, maar na wat wachten werd de deur van de binnenplaats door een kleinen, grijsharigen man geopend. „Ik geloof dat ik verdwaald ben," zei Brakman vriendelijk. „Zou u mij voor dezen nacht kunnen herbergen? Ik vrees, dat mijn paard ook zeer honge rig is." Zonder erbij te denken, had hij Neder landsch gesprokefi. De grijze man open de wijd de deur en antwoordde hem in dezelfde taal. „Komt u binnen. Ik ben ibijzonder gelukkig een landsman te ontmoeten," zei de zendeling. Men kan zich zijn verbazing begrijpen, toen hij zoo midden in den nacht zijn moedertaal hoorde spreken door een vreemdeling, die midden in China ver dwaald zeide te zijn! De zendeling was van Nederlandsche afkomst en had na zijn studie volbracht te hebben, hier een arbeidsveld gevonden. Hij heette Wim born en leefde hier met zijn vrouw en had reeds een kleine gemeente van Christenen gesticht. Allereerst werd het paard gevoed Daarop borstelde Brakman het dier ge heel af. De zendeling zette koffie voor zijn gast en vond nog wat koude kip en rijst met fruit. Brakman nam het er goed van en hoorde, terwijl hij al, een fluisterend gesprek tusschen zijn gast hepr en diens vrouw. De zendeling, di.- eprst voor zijn gast gezorgd had. \oor dat hij hem verder ondervraagd had legde zijn vrouw uit, wat er aan de hand was. „Mag ik rooken, meneer?" vroeg Brak man. toen het maal op waa „Wel zeker! Zelf rook ik niet, maai gasten sta ik het graag toe. Ik hoop dat u zich verzadigd voelt. Toen u bin nenkwam zag u er uitgeput uit." „Dat was ik ook!" glimlachte Brak man. „Ik heb minstens twintig uur in den zadel gezeten en dat is op mijn leef tijd ineer dan genoeg." „Dat begrijp ik," verklaarde de and?i „Deze stad heet Han-Lan, als u niet weet waar u bent. Misschien mag ik uw naam vernemen?" Brakman wae zoo vermoeid en liongc rig geweest, dat hij verzuimd had in antwoord op hetgeen de zendeling hem verteld had, zijn naam te noemen. „Ik heet Jacob Brakman en ik kom uit Langeveld," antwoordde Brakman. „Ik ben boer". „Groote goedheid, ik ken Langeveh' heel goed en ja, u moet meneer Brak man van de boerderij „Het Zwarte Paard" zijn! Ik denk niet. dat wij elkaar al eens hebben ontmoet, maar toen ik studeerde bracht ik de vacantie meest-ai in Hontersberg door. Maar hoe komt o hier om twaalf uur 's nachts rond zwerven Brakman vertelde zijn verhaal en Wimborn luis erde verbaasd en ver schrikt. „Ik vrees, dat u een ernstige daad hebt gedaan", zei hij. „Die Tsji is de voornaamste handiet van deze streken". „Dan ben ik blij, dat ik hem zoo goed raakte", merkte Brakman op. „Wel, hij verdiende het ook en u hebt u het leven gered! Maar ziet u Tsji wil zijn gezicht niet verliezen"'. „Zijn gezicht verliezen? Maar zijn ge zicht zal spoedig weer geheel in orde zijn. Zoo erg heb ik hem niet geraakt!" riep Brakman uit. „Het gezicht verliezen beteekent voor een Chinees een slecht figuur slaan", verklaarde Wimborn. „U sloeg hem neer nam zijn paard in bezit en draafde weg. Dat zal hem in de oogen van zijn volge lingen belachelijk maken. De „Man van bloed", zooals zij hem noemen, is op zijn nummer gezet door een bejaarden Enropeaan en iedereen zal in stilte lachen". „Ik begrijp u. Wat zal hij gaan doen?" „Hij zal u dooden!" sprak de zende ling ernstig „Hij zal net zoo lang zoe ken tot u gevonden bent en dan.-." Hij hield huiverend op en Brakman kon de re6t raden. „Het paard moet een paar uur ruel< maar ik zal voor den dageraad vvt vertrekken," zei hij. „Ik zou anders m schen u en uw vrienden in moeilijk! den brengen." „Neen, neen, dat kunnen we u n toestaan. Ik zal met mijn vrouw ep' ken." Wimborn ging weg. maar keei spoedig terug Mevrouw Wimborn b een oplossing gevonden. Meneer Bri man zou op den Han-Lan-post blij* en zich schuil houden. Iedereen in gebouw, de Chineesche Christenen in grepen, was te1 vertrouwen, maar vluchteling mocht zich nooit vertoon' Er was een ongehruikt kame: waar men Brakman kon verbergen „Morgen vroeg zal ik het paard n» een boer brengen, die ik goed ken. u moet dadelijk naar uw verblijf gat meneer Brakman," zei de zendpli ..Het verhaast me dat uw achtervolg hier nog niet geweest zijn. maar ik h fel er niet aan. of ze zullen morgen men." Jacob Rrakman aarzelde, de gastv heid te aanvaarden, omdat hij vree: den zendeline last te bezorgen, m' Wimborn hield aan. Irl et (Wordt vervolgd)!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2