Japanners veroveren Penang op Malakka De Bolsjewisten tegenaanvallen blijven doen Slechts turf op bon „08 HK" KLOPPERTJE KEO Men verwacht den val van Hongkong Nieuwe landing op Philippijnen Japansche aanvallen op West Borneo Zeegevecht op de Barents Zee Dr. Ir. M. H. Damme met pensioen VOORZITTERS VAN DE NED. ARTSENKAMER Wintercompetitie RAD IOPROG RAM/v v?< \n De Hoeve Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 22 DECEMBER l! TOKIO, 21 Dec. (D.N.B..) De legerafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier heeft Zaterdag avond bekend gemaakt, dat de Ja- pansche troepen op Malakka het eiland Penang op den avond van 19 December hebben ingenomen en dat zij hun opmarsch op het schiereiland Malakka in zuidelijke richting voortzetten. De bezetting van Penang heeft in d( Vereenigrie Staten groote opwin ding veroorzaakt. De Britsche troepen te Penang wa ren tot een overhaasten terugtocht c vergeuaan De Engelschen hadden zelfs geen tijd, om de booten, die dienst doen tusschen het vasteland en het eiland te vernietigen zoodat de Ja panners zonder moeilijkheden kon den overvaren en de stad konden bin nenrukken zonder op verzet te stuiten. Dat Penang zonder strijd is opgege ven. is te verwonderlijker, daap de En- gelschen het eiland tot een steunpunt van den eersten rang hadden ge maakt en van daaruit de straat van Malakka gemakkelijk konden beheer- schen Ook voor de verdediging van Singapore was Ponang daarom van groote beteekenis. De laatste berichten uit Singapore melden, dat het eerste schip met vluchtelingen uit Penang reeds aldaar is aangekomen. Penang is geheel ge- evacueerd. Ongeveer 250 Europeesche geëvacu- ee>'den uit Penang zijn te Batavia aan gekomen om daar te worden onderge bracht De Britsche berichtendienst meldt, dat de „toestand op Malakka nog steeds ernstig is". Na de laatste ge vechten is een rustpoos ingetreden. Aan het front van Perak worden de britsche strijdkrachten opnieuw ge groepeerd Zij hebben thans een stel ling 500 kilometer ten Noorden van Singapore betrokken. De Japansche troepen aan de West kust van Malakka zetten hun op marsch naar het zuiden voort en nade ren reeds de Britsche verdedigingsli nie, aan de rivier Kriang, waar men gevechten op groote schaal verwacht, zoo meldt United Press De Japanners hebben hun front kun nen uitbreiden tot een breedte van SO km. Klaarblijkelijk trachten zij in het bezit te knmen van de belangrijke we gen om dan hun gemotoriseerde een heden voor den opmarsch naar het Zuiden betpr te kunnen gebruiken. Belangrijk voor de verdere ontwik keling der operaties is het feit, dat de gevechten niet meer geleverd worden in de moprassige gebieden, maar in hnoger gelegen streken, die den troe pen mak kiel ijker gelegenheid geven zich te on (plooien. Men verwacht hier de mogelijkheid, dat de Pritsehe troe pen het bevel zullen krijgen zich te- gur te trekken van de stellingen aan de Kriang. Het gebruik van versche Jepansche troepen op Malakka doet de conelusie aan de hand, dat een nieuw Japansch offensief voor de deur staat, zoo meldt de Exchange Telegraph. Landing op Mindanao De afdeelingen voor leger en ma rine van het keizerlijke hoofdkwar tier hebben in een gemeenschappe lijk communiqué bevestigd, dat eenheden van het Japansche leger en de marine Zaterdag bij het aanbreken van den dag op 20 De cember een landing hebben uitge voerd op Mindanao. De vijande lijke tegenstand werd gebroken en de toestand ontwikkelt zich snel ten gunste van de Japansche strijd krachten. Volgens een Reuterbericht uit Ma nila heeft het Ameriknansch'e hoofd kwartier op de Philippijnen geen ver binding meer niet de basis Davao op Mindanao. De legerafdeeling van het keizerlijke huofdkwartier meldt, dat Japansche bommenwerpers en gevechtsvliegtui gen van het leger de vliegvelden Ni chols Field, Camp Murphy en Saboe- ren in de omgeving van Manila met succes hebben aangevallen. De laatste lesten van het Philippijnsche lucht- uapen hebben, zoo zegt het Japansche communiqèé, den doodsteek gekregen. De drie vliegvelden zijn tijdelijk on bruikbaar geworden. Val van Hongkong aan staande T tET Japansche blad Asahi Sjim- ^■loen meldt, dat de val van Hong kong aanstaande is. Japansche oor logsschepen hebben Hongkong volle dig omsingeld in een omtrek van 900 zeemijlen, zoodat de Britsche kanon- neerbooten, torpedojagers raijnleggers en andere oorlogsvaartuigen, in totaal een honderdtal, practisch niet meer kunnen ontkomen. Een niet nader aangeduid oorlogs schip. aldus meldt het blad verder, heeft in de wateren van Hongkong meer dan 100 Britsche vaartuigen ver meld. Het Japansche hoofdkwartier beves tigt dat de vloot, in nauwe samenwer king met de legerafdeelingen, de wa teren rondom Hongkong volledig be- heerscht en de verschillende vijande lijkje versterkingen op het eiland aan valt. Een Britsch oorlogsschip, waar schijnlijk een kruiser, die in de Sjen- hoei baai bij Hongkong voor anker lag, is volgens een Japansch frontberircht door een enkel Japansch gevechts vliegtuig niet bonitreffers tot zinken gebracht. Het schip kreeg twee vol treffers en werd in zinkenden toestand gezien. Ook Reuter noemt den toestand van Hongkong wanhopig. United Press meld, dat na de landipgen van sterke Japasche strijdkrachten op het eiland Hongkong het lot van deze Britsche kolonie bezegeld schijnt- De Deutsche Ztg. i. d. Nie- derlanden maakt melding van een bericht van United Press uit Batavia, volgens hetwelk Japansche troepen zijn geland bij Fakfak op Nederlandsch Nieuw-Guinea, dat den dag tevoren was blootgesteld geweest aan zware luchtaanvallen. Overigens heeft Ned.-Indië, naar het blad tevens meldt, reeds Vrijdagmiddag de eerste oorlogshandeling van de Ja panners beleefd. Water- en landvliegtui- gen vielen de aan de Westkust van Bor neo gelegen 6tad Pontianak aan, den zetel van den gouverneur van West- Bomeo. De aanval duurde ongeveer drie kwartier. Het aantal dooden moet groot zijn. DUITSCHE WEERMA CHTSBER1CHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHER, 21 Dec. (D.N.B.). Het op perbevel der weermacht maakte Za terdag bekend: In den centmlen sector van het Oostelijke front duren de zware ge vechten voort. De tegenstander he.eft nieuwe zware verliezen geleden. For maties gevechtsvliegtuigen, duikbom menwerpers en jagers hebben vijan delijke veldstellingen en batterijen vernield en met bommen en vuur uit Je boordwapens bestreden en gemoto riseerde Sovjetcolonpes uiteengedre ven. Andere doeltreffende luchtaan vallen waren gericht op luchtsteun- punten en spoorweginstallaties. Een vrachtschip heeft op de Ba- rentszee bomtreffers van zwaar kali ber gekregen. Op de Barentszee is het tot een nachtelijk zeegevecht gekomen tusschen Duitsche en bolsjewis tische torpedobootjagers. Een vijandelijke torpedoboot jager is met torpedotreffers in den grond geboord, een tweede met artille rietreffers beschadigd. De Duitsche torpedobootjagers zijn na het succesvolle gevecht zonder schade een steunpunt binnengeloo- pen. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart hebben duikbooten op den Atlantischen Oceaan vier vijandelijke 6chepen met in totaal 17.000 brt. in den grond ge boord. Bovendien werden twee tankhooten en een vrachtschip met torpedotref- fers beschadigd. In het' kanaal van St. George heb ben vliegtuigen, die gestart waren voor gewapende verkenning boven zee. in den nacht van Vrijdag op Za terdag een in convooi varende tank boot van 8.000 ton vernietigd. In Noord-Afrika hebben de Duit6ch-Italiaansche troepen zich, na het afweren van vijandelijke aanvallen, systematisch losge maakt van den tegenstander. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht met gerichte treffers militaire instal laties in de haven van Tobroek gebombardeerd. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt: „De gevechten in de midden- zóne van het Oostelijke front hou den met onverminderde hevig heid aan. Verscheidene krachtige aanvallen van den vijand werden afgeslagen. In den sector van een legercorps werden daarbij 20 Sov jetpantserwagens vernield. Ook aan het omsingelingsfront voor Leningrad werden heftige, door pant >erwagens ondersteunde, uitvalspo- ringen met aanzienlijke verliezen voor den vijand verijdeld. Daarbij werden 19 vijandelijke pantserwa gens vernietigd. De luchtmacht heeft met veel suc ces vijandelijke troepen- en voertui- ?encolonnes, concentraties van pant jerwagens, batterij- en kazematstel- mgen bestookt. In de noordelijke en in de Finsche ïöne van het Oostelijke front werden transportbewegingen van den vijand net succes gestoord door de vernieti- treinen en spoorrails, ging van ravitailleeringsmateriaal, Aan de Oostkust van Engeland plaatste de luchtmacht in den afge loopen nacht bomtreffers op een groote fabriek. Verkenningsvliegtui gen beschadigden in de Engelsche wateren twee vijandelijke schepen door homtreffers. In Noord-Afrika duren de gevech ten voort, waarbij alle strijdkrachten der verbondenen ter land en in de lu.ht heldhaftig 6trijden. Een afdee- ling Duitsche gevechtsvliegtuigen vernietigde bij een aanval op een Brit6ch vliegveld en op concentraties van voertuigen verscheidene vliegtui gen en talrijke vrachtauto's. Tusschen 13 en 19 December 1941 heeft de Sovjet-luchtmacht 81 vlieg tuigen verloren, waarvan er 45 in luchtgevechten en 30 door luchtdoel geschut werden neergeschoten. De rest werd op den grond ver nield. In dezelfde periode gingen aan bet Oostelijk front IS Duitsche vlieg tuigen verloren." BINNENLAND Ir. W. L. Z. v. d. Vegte directeur-gen. der P.T.T. 's-GRAVENHAGE, 21 December. - Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken heeft den directeur-generaal der Ne- Dr. Ir. M. H. DAMME (Foto archief) rierlandsche Posterijen, dr. ir. M. H. Damme, bij het bereiken van den leef tijdsgrens met ingang van 31 Decem ber 1941 eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld- In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 3 van zijn verordening no. 10S/40 (vierde verordening betreffende bij zondere bestuursrechtelijke maatrege len) den raadadviseur ir. W. L. Z. van der Vegte te Den Haag met ingang van 1 Januari 1942 tot directeur-gene raal der Nederlandsche posterijen be noemd. 's-GRAVENHAGE, 21 December. Het Rijkscommissariaat maaKt be kend: De Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied heeft op grond van par 1 van zijn verordening no. 227/41 (vijfde verordening waar door de verordening no. 10S/40 wordt aangevuld) den specialist voor blaas- en nierziekten, dr. C. C. A- Croin in Den Haag benoemd tot voorzitter van de Nederlandsche Artsenkamer. Voorts heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 3 van zijn verorde ning no. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechte lijke maatregelen) den directeur van den medischen dienst van „Centraal Beheer' dr. S. Taconis in Laren be noemd tot plaatsvervanger van den voorzitter der Nederlandsche Artsen kamer en den vrouwenarts dr. P. I\lumper in Rotterdam tot plaatsver vanger van den leider der Vereeni- gjng van ziekenfondsen in Nederland. ADMIRAAL DECOUX BENOEMD TOT HOOGEN COMMISSARIS VICHY, 21 Dec. (D.N.B.). De gou verneur-generaal van Franseh-Indo- China, admiraal Decoux, is belast met de functies van een Fnanschen hoogen commissaris voor alle bezittingen in Oost-Azié, in den Indischen Oceaan, in den Stillen Oceaan en in Oceanié. BRITSCH VLIEGTUIG NEER GESCHOTEN BERLIJN, 21 Dec. (D.N.B.). Een Britsch vliegtuig heeft vandaag onder bescherming van een laaghangend wol kendek boven het Noordwestelijke kust gebied van Duitschland gevlogen. Nadat het zijn bommen had neergeworpen, die geen effect opleverden, werd het door de Duitsche luchtdoelartillerie neerge schoten. Thans geldig tot 30 April 1942 's-GRAVENHAGE. 21 December. De secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat. teneinde de gelegenheid tot het betrekken van turf op bon „08 HK" van de brandstoffenkaart K uit te breiden, de^ geldigheids duur van dezen bon is verlengd van 31 December 1941 tot en met 30 April 1942. Zooals bekend, geeft de bon „08 HK" van de brandstoffenkaart K. die is uitgereikt aan verbrruikers die hun huis met haarden en kachels ver warmen en wier woning vijf of meer vertrekken bevat, recht op het koo- pen van hetzij 195 k.g. persturf (300 stuks), hetzij 200 k.g. baggerturf (450 stuks), hetzij 275 k.g. uit de Peel afkomstige turf, hetzij 200 k.g. overige soorten. Zooals destijd6 werd medegedeeld, lag het in het voornemen, de bonnen 5 tot en met S van de brandstoffenkaart, die aanvankelijk voor het verkrijgen van turf werden geldig verklaard, op een later tijdstip ook geldig te verklaren voor andere vaste brandstoffen. Dit is ten aanzien van de nummers 5 tot en met 7 ook inderdaad geschied, doch be zitters van een kaart, die er niet toe waren overgegaan op de numniers 5 tot en met 8 turf te koopen, vroegen zich toen af, of bon 08, die beschikbaar bleef voor het koopen van turf, te zijner tijd ook geldig zou worden verklaard voor het koopen van andere va6te brandstof fen. Tegen den oorspronkelijken opzet, is men er thans toe moeten beslui ten, dezen 'bon niet geldig te verkla ren voor het koopen van andere vaste brandstoffen dan turf. Zij, die daarom nog in het bezit van bon „08 HK" mochten zijn, moeten dus thans trachten op dezen bon alsnog turf te verkrijgen. Teneinde hun daartoe ge legenheid te geven, is de geldigheids duur van dezen bon verlengd tot 30 April 1942. De verbruikers zullen er ech ter rekening mee moeten houden, dat de hoeveelheid turf, die voorradig is, be perkt is, en dat bovendien in de eerste plaats de turf verkrijgbaar moet wor den gesteld in die streken, waar deze brandstof altijd een belangrijke plaats heeft ingenomen. Het is niet mogelijk gebleken, bizon- dere maatregelen te nemen om turf be schikbaar te stellen in die gebieden, waar zij in normale tijden niet of in kleine hoeveelheid werd afgezet. WATERPOLO UZC HDZ Otter ADZ Heeren le klasse UZC IJ HPC DWR Afdeeling A Star Otter UZC 2 DKR Afdeeling B Brandenburg GZV Vest AZ PC Afdeeling C UZC 3 Neptunus Star 2 Brandenburg 2 Afdeeling E Flevo AZ PC 2 Brandenburg 3 Neptunus 2 Afdeeling F1 Neptunus 3 Utr. Watervr. AZ PC 3 Flevo 2 Afdeeling IJ Vest Otter 2 Neptunus AZ PC Afdeeling Z Otter 3 Triton AZ PC 2 Hilv. Watervr. 3 2 0 1 10—5 4 3 2 0 1 6—5 4 3 10 2 6—8 2 3 10 2 4—8 2 3 3 0 0 6—2 6 3 2 0 1 11—7 4 2 0 0 2 2—4 0 2 0 0 2 4—10 0 3 3 0 0 17—1 6 4 2 0 1 9—7 4 2 0 0 2 3—9 0 2 0 0 2 0—12 0 3 12 0 11—7 4 3 2 0 1 10—11 4 3 111 6—5 3 3 0 1 2 6—10 1 3 3 0 0 15—0 6 2 10 1 3—4 2 10 0 1 0—3 0 2 0 0 2 0—11 0 2 110 2—1 3 3 12 0 7—2 4 10 10 1—1 1 2 0 0 2 0—6 0 3 3 0 0 9—2 6 2 10 1 1—3 2 3 0 12 3—5 1 2 0 11 3—6 1 3 3 0 0 10—1 6 3 111 5—4 3 3 10 2 4—6 2 3 0 1 2 2—10 1 3 2 10 11—6 5 2 10 1 6—5 2 10 10 3—3 1 0 0 2 3—9 2 2 strafp. 199Toen snapte Klompertje opi alles. Hij was niet gevallen, maar had gedroomd. Hij had die maan gedroomd en alles wat er zebeurd van den koning, van den kroont, van zijn geheime papieren, van bandieten. Klompertje was bij hengelen in slaap gevallen 200. Dat was aan een kant maar lukkig, want nu was Klompertje minste nog altijd behouden op dc de. Maar dan moest hij nu toch dat hij heel gauw thuis kwam. het begon te spoken op het watc het bootje was maar heel klein DINSDAG 23 DECEMBER HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Voor pere jeugd v. 'h. platteland. 7.30 Garm, 7.45 Odntendgy mnastiek. 7.55 Gram- 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 weekpraatje (opn.). 8.30 Gram.muzit Ochtendgymnastiek. 8.45 Gram.muzie Voor de huisvrouw. 9.25 Gram.muzie!-. Orgelconcert. 11.00 Voor de vrouw. 11 semble Jack der Kinderen en solist. 12 gelconcert en zang. 12.40 Almanak. BNO: Nieuws- en economische bc; 13.00 Zang, piano en gram.muziek. 13. Kristel en z'on orkest. 14.15 Gram, 14.30 De lichte toets. 15.30 Zang met begeleiding. 16.00 Bijbellezing. 16.20 muziek. 16.45 Sport en spel voor de 17.00 Gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuw nomische en beursberichten. 17.30 Ki Hawaiians cn Don Carlos Orquesta. Boekbespreking. 18.15 Ramblers. 18.45 muziek. 19.00 Actueel halfuur. 19. mentsorkest en solist. (Vanaf 20.15 voor de Radioccntrales die over een binding met de studio bescihikken). Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsbei 22.00 BNO: Engelsche uitzending: Eei News from Holland of gram.muziek. 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15 Gri ziek. 7.308.15 Zie Hilversum I. 8.15 muziek. 8.308.45 Zie Hilversum I Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. Gram.muziek. 10.40 Vroeger en nu. li.C- en piano. 11.40 Gram.-muziek. 12 Bachman en zyn orkest. 12.45 BNO: en economische berichten. 13.05 Klai Beeck en zijn orkest. 13.35 Gram.muziei Hobo, cello, harp cn gram.muziek. 15." de zieken. 16.00 Causerie met gram „Vergeten meesters der Opéra Coi 16.45 Viool en piano. 17.15 BNO: N economische en beursberichten. 17.30 roeporkest en solisten (opn.). 18.15 Ca Het Jodenvraagstuk. IS.30 Gram.muzie Cyclus „In een nieuw lidht bezien" (V reid door de N.S.B.). 19.00 Actueel fc 19.30 Reportage. 20.00 Gram.muziek. 20.15 alleen voor de Radio-Centralt over een lijnverbinding met de studi schikken) 20.15 Otto Hïndriks en kest. 21.00 Gram.muziek. 21.45 BNO: N berichten. 22.00 BNO: Toelichting weermachtsbericht. 22.1022.15 Avi ding. me eie h de •k 0< DAISY SCOTT GEDOOD Gistermorgen is de bekende Daisy Scott te Naarden bij een van den vrachtwagen, waa,rmed paard werd vervoerd, en een tra nood. Dc dur intg inti er >ve ves rtri ier tali >f vol err Blij •rrl FEUILLETON DOOR K.K. „Ik ken China heter dan u en ik heb eenigen invloed zelfs op de menschen van Tsji," sprak hij kalm. „IJ moet ons toestaan, u te verzorgen tot men de achtervolging heeft opgegeven al vrees ik. dat dat wel langen tijd duren zal. De Chineezen zijn geduldige men schen." Een half uur later lag Jacob Brak man op een valdbed en viel uitgeput in diepen slaap. Zooals de zendeling vermoedde, zaten de achtervolgers hem al vlak op de hielen. En indien zij hem doodden, zou Nora vrij zijn om met de boerderij te doen wat zij beliefde! HOOFDSTUK XXIV Het einde van de reis Hei was Zaterdagmorgen en Eva had haar boodschappen bij den dorpswinkel besteld. Het was tegenwoordig een zeer kleine bestelling, want het echtpaar Trevers was vertrokken om een winkel in Bernhuizen te gaan beheeren en zij behoefde nog slechts voor haar vader en zichzelf te zorgen Na een drukken morgen van bezoe ken aan dorpsbewoners haastte zij zich naar huis. In de verte zag ze Nora. Nora was op Coba aan het paardrijden. Nooit zag ze er zoo aardig uit als wanneer ze te paard zat en Eva bleef staan om haar te bewonderen. Bij haar thuiskomst ging Eva recht streeks naar de werkkamer van haar vader. „Wel, vaderlief, schiet je al op met de preek?" vroeg zij. Verwonderd zag ze, dat haar vader in gedachten verzonken voor het open raam zat. Dat was niets voor hem. De Zaterdagmorgen was altijd gewijd aan de preek voor Zondagmorgen. Maar het papier op zijn schrijftafel was nog wit. Het was een vreemde dag en Eva kon zich la»er alles nog herinneren, 's Mid dags moest ze de boeken bijhouden en wat brieven schrijven. Zij schreef ook een brief aan Maarten, maar maakte deze niet af. Het was hun gewoonte om elkaar tijdens het weekeind te schrijven zoodat ze Maandags, als het werk be gon, een brief vonden. Toen ze thee naar haar vaders kamer bracht, merkte ze, dat de preek nog wei nig voortgang gemaakt had. Er stonden enkele regels, maar het eerste vel pa pier was nog niet vol. „Gaat het niet, vadertje?" vroeg zij. „Ik ben een beetje lui!" zei de domi nee met een glimlach. „Ik heb alles al in mijn gedachten maar ik kon me er niet toe zetten om het neer te schrij ven." „Wat geeft het! Het zal in ieder ge val wel goed zijn. En drink nu je thee eens uit." Daarna maakte zij een kleine wande ling door de laan langs de pastorie en de oude iman sprak over Maarten en over de mengeling van geluk en leed van het huwelijksleven. Daarna richt ten zijn gedachten zich op Jacob Brak man. „Ik hoop dat hij veilig terugkeert," merkte hij bezorgd op. „Ik heb zoo'n gevoel, dat het in sterke mate van zijn inzicht zal afhangen." Toen zij de kerk passeerden, trad hij binnen en Eva begreep dat hij. al zei hij niets, alleen wilde zijn. Ze bleef dus wachten bij de poort. Er scheelde vader niets, vertelde zij zichzelf telkens weer. Hij had wat kou gevat, maar daar was hij de laatste dagen al -bijna overheen. „Maar ik moet toch meer op hem letten," dacht ze. „Ik hoop. dat ik hem ertoe kan hronizen om Maandag een paar uurtjes in bed te blijven. De zon begon in het westen onder te gaan. terwijl zij door de bladeren van de iepen scheen langs het oude kerk hof. De lucht was kalm ongewoon kalm. Het had er niets van, dat de we reld zich op een gebeurtenis voorbe reidde. „Kom, lieve, laten we naar huis gaan!" Haar vader stond weer naast haar en zijn stem klonk helder en sterk. „Ik zal nu werkelijk even ernstig aan mijn werk gaan Hij zag er nu veel opgewekter uit. Eva nam zijn arm en zij keerden met lichte schreden naar huis terug. Voor het avondeten had hij verschillende bladzijden van de preek geschreven en opgeruimd lachend kwam hij de eet kamer binnen. „Ik ben bijna klaar. Ik moet nog maar een of twee bladzijden." Aan het diner at hij weinig en hij be sloot spoedig daarna om naar bed te gaan. Eva bleef veel langer dan anders op om haar brief aan Maarten te vol tooien. Toen zij naar bed ging. zag zij een licht onder de slaapkamerdeur van haar vader. De man moest nog steeds aan het lezen zijn! Zij klopte, trad bin nen en vond hem op zijn knieën naast het bed liggen. Zij knielde naast hem neer en sloeg haar arm om hem heen, tenvijl diep in haar hart iets haar de waarheid zei. Na een oogenblik stond Eva op en snel de de trap af om hulp, terwijl zij de stille figuur naast liet bed geknield liet. Het was Zaterdagnacht en elf uur, maar er moest onmiddellijk een dokter ge haald worden al wist ze zeker, dat hij niets meer zou kunnen doen. Er moest aan andere hulp gedacht worden. Den volgenden morgen was de pa rochiekerk overvol: velen moesten hui ten blijven staan. Iedereen uit het dorp scheen er te zijn en zelfs Peter Balman en zijn vrouw uit den winkel kwamen naar den dienst. Het echtpaar Tazeman uit De Roode Leeuw was er en juf frouw Zwarts, waar Maarten vroeger in den kost was geweest. Juffrouw Janna was van het Zwarte Paard gekomen, maar Nora was er niet. Eva. die gevoelde, dat haar vader op haar aanwezigheid prijs zou hebben ge steld. zat in de domineesbank en ge voelde zich met ieder in het gewijde gebouw één worden. Het was bijna als of zij allen bloedverwanten waren. Va der was dood en de „familie" rouwde over hem. Een jonge hulpprediker uit Honters- berg leidde den dienst en Eva had hem toegestaan om de onvoltooide preek voor te lezen. De predikant legde uit, dat hij de voorgenomen preek van den dominee in de hand hield en hij las hem prach tig voor. Het was opmerkelijk zoo aandachtig iedereen luisterde. Eva's vader had veel gepreekt en de menschen hadden nt maar wat geknikt en waren er mfjiéai gedachten niet bij geweest, dwaalden niemands gedachten n, en toe vroeg men zich af waaror niet eerder had opgemerkt wat 6' icliu stekend prediker de oude domine geweest en men nam de woord1 kostbaarheden tot zich. In aller was de gedachte: „Hij die doe spreekt toch." Toen de dienst beëindigd was. I Eva eenige minuten in de bank, e zij de kerk verliet, zag ze het f dorp langs het pad dat naar den leidde geschaard. „God troost je, juffrouw Eva," i vrouwenstem. Eva bleef staan, alsof ze de w nauwelijks had gehoord en staard met omfloersde oogen aan. Er werd verder geen woord f Toen eenige dagen later het 1' van haar vader ten grave ge' was, besloot Eva niet op dekast' blijven wonen. Zij bescliikte' bijn over geld minder dan duizen den, omdat haar vader wel ee zekering had gehad, maar een d van was aan de begrafeniskost aan het afdoen van enkele schuld steed. (Wordt ver PP» AM] asm 'Üs Koe 41 I Belj Zwi Fra Liri Dee Noo Zw« Fin Din Din Tui Lev Pen Pen Zlo' Zlo Lei Slo Dra Km

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2