A STADSNIEUWS Gqsifulla nga-siroop verdrijft Uw hoest LAATSTE BERICHTEN Nieuwe landing op Luzon mersfoort telt 50279 inwoners sgrafenis van A. J. C. Mooy Huurprijs verhoogd Politievaria Herdenking 15 j. bestaan „De Pedaalridders" KENNISGEVINGEN Bonte Avond A.Z.A.C. Kaashamsteraar ontdekt SOVJET-AANVALLEN GESTRAND „QUICK" STRAATGEVECHTEN IN HONGKONG Plaatselijke gevechten in Noord-Afrika MORGEN REEDS NIEUWE BONS Prijzen van gedistilleerd in café's enz. VOORGESCHREVEN ARBEIDSRUST J! Ze BLAD PAG. 1 AMLRi-i G t UAGBLAD MAANDAG 22 DECEMBER 1941 .N loop dér bevolking van onze stad durende de maand November was volgt: inder groote belangstelling is Zater- -middag het stoffelijk overschot van heer A. J. C. Mooy op de begraaf- als aan den Soesterweg ten grave ge- gen. ie kerkeraad van de Ned. Hervormde neente was vertegenwoordigd door Pannebakker en ds. Gerritsen. Ver was het college van kerkvoogden iwezig, beslaande uit de heeren Van en Last, Noorman, dr. Keulen, Pot en, Van Nieuwenhuizen en Boescho- De Ned. Organisfen-vcreeniging werd tegenwoordige! door den heer J Elze- ir. aast tal van vrienden en kennissen gen in den stoet mede meisjes van zangkoortje, alsmede ds. Dönszel- nn en ds. Blok. Aan de geopende eve trad als eerste spreker ds. Pan- akker, voorzitter van den Kerke- d. naar voren. Hij wist zich de eenige dikant, die den overledene hier reeds lert 1917 heeft leeren kennen. In al jaren bespeelde de heer Mooy het |ote orgel in de St. Joriskerk, bleek een diep geloovig mcnsch, voor n God ook in het hiernamaals een taak weggelegd zal hebben, preker getuigde, dat zijn orgelspel nigmaal den predikant geïnspireerd ft. Hij deed dat "met volle overgave, geloof was hem zijn grootste steun. Keulen'herdacht den overledene een vroom, eerlijk en rechtschapen nsch, die zich nimmer op den voor- ind trachtte te plaatsen. Eenvoud en cheidenheid kenmerkten hem. Spre- wist, dat de heer Mooy in zijn leven ir vele moeilijkheden is komen staan, eilijkheden, welke hij ook op zijn iste ziekbed, aanvaardde met blij- udieheid en kinderlijk geloof, i'. Keulen besloot zijn woorden met overtuiging uit te spreken', dat, wan- r in den vervolge de tonen van het el door de St. Joriskerk zullen rui en. men nog veel terug zal denken den man. die eens zoolang dit orgel neeld heeft. ierna sprak een neef van den over zie. die het Christen-zijn van den r Mooy in het licht stelde en ten- Ie woorden van deelneming tot de de kinderen richtte. Blceker ujt Zeist sprak als intiem end van den overledene. Hij was bij ns huwelijk hij de begrafenis van zijn uw vele jaren geleden en stond nu r aan de groeve van dez.en geliefden end zelf. In al dien tijd leerde hij hem nen als een goed en waarachtig ge lig mensch. immer behulpzaam en eid zijn diensten aan te bieden. Spre- heeft dat herhaaldelijk ervaren, ook ie jaren, dat hij in zijn kerk te Ouder- k aan den Amstcl het orgel hespeel- Ook aan de kinderen 'betuigde spre- 7ijn innig medeleven, zij konden jsch zijn op zoo'n vader, s. Gerritsen sprak hierna een kort ord en ging in gebed voor. zoon van den overledene dankte de belangstelling en de hartelijke orden. IN MEMORIAM A. J. C. MOOY Ter nagedachtenis aan den heer J. C. Mooy, in leven organist van Ie St. Joriskerk, zal door het Imersfoort's Mannenkoor voor den anvang van de Kertsuitvoering op 'weeden Kerstdag in de St. Joris- erk, het Requiem van N. Hazen- lonk ten gehoore worden gebracht. M V Totaal ntal geboorten 44 S9 83 ntal overledenen 14 25 3D 'er geboren dan 'verleden 30 14 44 vestigd 157 154 311 rtrokken 173 193 366 !er of minder geves- ed dan vertrokken -16 —39 55 ale vermeerdering f vermindering olking op 1 De- ember 1941 14 —25 —11 24559 25720 50279 KINDERFEEST Blijkens een advertentie in dit blad •rdt er Woensdag in het Grand een kinderfeest gehouden. Orn- nt het programma kan verklapt wor- dat Mickey Mouse, de huikspreker de goochelaar persoonlijk op het xlium zullen komen. Er zal ook de 'ppenkast vertoond worden. KAASMARKT AMERSFOORT AMERSFOORT, 22 Dec. Aangevoerd ter arkt twee wagens, bevattende 400 kg. ijs 62.50 per 50 kg. Handel vlug. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINST1TUUT Koersen voor Etortingen op 22 Deonbcr 'tl tegen verplichtingen, luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3 768 Lires 9.91 Decnsche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronjn 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turksche ponden l^S1^ Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 86.519 Pengö (nieuwe schulden! 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77 GRAND THé&TRE. Van Vrijdag t/m Dinsdag vertooning van „Vracht van Baltimore". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur dnorl. Zondag 1 45. 4 15 en 8.30 aar donrl Andere avonden 8 uor nam Zaterdag matinée om'2.30 uur. Maandag en Dinsdag familiematinée om 2.30 uur n.m. Woensdag om 2.30 uur nam.: Groot kin derfeest. IV I HEATER Van Vrijdag af verfoO' ning van „Stuka's." Voorstellingen als in Grand Thé&tre; tiidens de matinees draait „Zwei im Son- nenschein". REMBRANDT. Vertooning van „Vrienden en Vrouwen". Voorstellingen als In Grand Thé&tre, be halve de matinée's. GILDEHUIS A.K.G. 15 Nov. tot en met 3 Januari Geschenken tentoonstelling. SIERKUNST. Tot 28 Dec. Tentoonstel ling werken van Willem J. van Dam Dag. 105 uur. ST. JORISKERK. 26 Dec. Kerstuitvoering Amersf. Mannenkoor met solisten 3 uur DE VALK. 28 Dec. Muziek rond het Kerst feest. 2130 uur nam. Heusch, FRANK's hotel Voldoet U wel! De .inspectie voor de Prijsbeheer- sching te Amsterdam schrijft ons: De aannemer-huiseigenaar N. H. te Amersfoort is door den inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam ver oordeeld tot een boete van 75.we gens overtreding van het Huurprijsbe- sluit 1940. H. bezit een benedenhuis en een bo venhuis te Amersfoort, welke hij res pectievelijk verhuurde voor 20.en f 16.per maand, exclusief water-ver bruik Eenigen tijd geleden bracht H. den prijs van liet bovenhuis op IS. en verhoogde hij den prijs van het be nedenhuis met de kosten der water voorziening. Aangezien H. de huurders vrijgesteld had van de verplichting tot een bijdra ge in de onkosten van het waterver bruik, beschouwd de inspecteur de toe gepaste verhoogingen als onrechtmatig en legde hij aan H. bovengenoemde boe te op. Een verlofhouder op de Kortegracht, die de Drankwet overtrad, is door de mand gevallen. De recherche nam veer tig flesschen sterken drank bij hem in beslag. In het Soesterkwartier werden van nacht vier personen om kwart over twaalf op straat aangetroffen. Zij kre gen een proces-verbaal en konden, daar zij zich vlak bij hun woning bevonden, zich zonder verwijl naar huis begeven. Een Soestenaar echter, die om half twee nog buiten wandelde, moest tot 4 uur op het politiebureau vertoeven. Uit een hok achter een woning aan den Utrechtscheweg werden vier konij nen gestolen. Dc laatste dagen wezen we in ons blad herhaaldelijk op de noodzaak om naar be- hooren te verduisteren. Dat onze waar schuwing niet voor niets gegeven werd. kan bv. blijken uit het feit. dat gisteren bekeuringen wegens verboden licht moes ten worden uitgedeeld in de Schimmclpen- ninckstraat. de Berkeistraat en de Tromp straat. alsmede op den Zuidsingel. Een wielrijder^ die een last vervoerde, welke anderhalve meter buiten zijn stuurbreedte uitstak, kreeg natuurlijk een procesverbaal. Ter herdenking van het derde lustrum van „de Pedaalridders" waren de leden dezer vereeniging en genoodigden gister middag in de zaal van de Nederlandsche Smalfilmliga bijeen gekomen. De voorzitter, de lieer W. Tollenaers, sprak een kort openingswoord, waarin hij mededeelde, dat in het komende jaar pogingen aangewend zullen worden tot liet houden van een wielerronde te de zer stede. Door verschillende omstandig heden konden de clubkampiocnscliap- pen niet gehouden worden, zoodat de huldiging der kampioenen, achterwege moest blijven. Niettemin had men een aardig programma, dat uit muziek, zang en een paar korte schetsjes bestond. Voor de pauze trad het duo Brola op. Ook had men den jeugdigen Gerrit Kom mer een kans gegeven. Dankbaar heeft hij deze gelegenheid aangegrepen. Zijn repertoire bestond uit Nederlandsche-, Duitsche- en Fransche liedjes, welke insloegen. Vooral de chansons van Charles Trenet werden een groot succes. Tenslotte vermeldden wij nog het op treden van het duo*Tollenaers. Het geestige dialoogje ontlokte veel applaus. Muziek en zang hielden de aanwezigen tot laat in den middag bij een. Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Vit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sportrubriek: H. A. C DER KRAAN jr. Am Winterhulp-Nederland komt te hulp. De Kerstgaven in den vorm van waardebonnen brengen een lach in vele gezinnen en worden met vreugde begroet Polygoon-Noske Per flesch f 1.„Wat Mijnhardt maakt is goed." Bij Apoth. en Drog. Cameante Amersfoort SLUITING KANTOREN van de gemeentelijke diensten en bedrijven op Zaterdag 27 December 1911 en op Wcens. dagmiddag 31 December 1941. De Burgemeester van Amersfoort, waarne mende de taak van het College van Burge meester en Wethouders, brengt ter algemee- ne kennis, dat op Zaterdag 27 December en op oudejaarsmiddag 1941 n& 1 uur dc kanto ren van de gemeentelijke diensten en bedrij ven gesloten zullen zijn, behoudens de na volgende uitzonderingen: de afdecling Bur gerlijke Stand (gemeentehuis) is op Zater dag, 27 December 1941 voor het publiek ge opend des voormiddags van 1011 uur, uit sluitend voor aangifte >an geboorten en over lijden. Het kantoor van het Openbaar Slacht huis is zoowel op 27 December als op oude jaarsmiddag 1911 voor het publiek geopend gedurende de gewone uren; de kantoren van de Gasfabriek en van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettings- dienst z\jn op 27 December voor het publiek geopend gedurende de gewone uren en op Oudejaarsmiddag gesloten; het kantoor van de afd. Maatschappelijk Hulpbetoon is op 27 December des voormid dags van 910 uur voor het publiek geopend, echter alleen voor spoedgevallen en op oude jaarsmiddag gesloten Amersfoort, 22 December 1941. De Burgemeester van Amersfoort, NÖORDEWIER, l.B. De Secretaris, K. KAAN Jzn. LEGGER DER WEGEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat het, ingevolge de Wegcnwet opgemaakte ontwerp van den leg ger der wegen met bijbehoorende overzichts kaart op het gemeentehuis voor een ieder ter inzage is neergelegd vanaf 22 December 1941 'tot 4 Februari 1942, zijnde de dag, waar op, ten gemeentehuize, des namiddags ten 3 ure, zitting zal worden gehouden voor het inbrengen van bezwaren of voor het aanhoo. ren van een toelichting op schriftelijk inge diende bezwaren. Bezwaarschriften kunnen vóór genoemden datum schriftelijk worden ingediend bij den Burgemeester. Deze bezwaarschriften worden dan bij het ontwerp voor een ieder ter inzage gelegd. Amersfoort, 15 December 1941. De Burgemeester voornoemd, waar nemende de taak van het College van Burgemeester en Wethouders, NOORDEWIER, l.B. De Secretaris, K. KAAN. DE vereenigingen. aangesloten bij de Amersfoortsche Zomer Avond Com petitie (A.Z.A.C.), hebben evenals voor heen, Zaterdag in „De Valk" een bonte avond georganiseerd, waaraan mede werking verleende- het cabaretgezel schap van, Albert de Booy. Er bleek voor dezen avond groote belangstelling te bestaan. De zaal was stampvol, toen de voorzitter van de A.Z.A.C., de beer J- v. d. Hoek, het welkomstwoord sprak, waarin bij de aanwezigheid \an den beer J. Bolmeyer, adjunct directeur van de Gasfabriek, de afgevaardigden van de zusterverenigingen en de scheids rechters op hoogen prijs stelde. Vervol gens memoreerde bij de succssen van bet elftal der Gasfabriek, Evsink en Dansschool Joh. Snijders, die resp. 1, 2 en 3 werden, om tenslotte te wijzen op de moeilijkheden, waarvoor de elftallen, deelnemende aan deze competitie, wa ren komen te slaan. Spreker deelde me de dat men zou trachten de hinderpalen uit den weg te ruimen. Het vroolijke gedeelte van den avond, was, zooals wij reeds vermeldden, in handen gegeven van het cabaretgezel schap Albert de Booy. Men had een pro gramma samengesteld, da* veel afwis seling bood. Carla Diana, die het eerst voor het voetlicht trad, toonde zich een uitstekend xylophoniste, doch behalve op xylophone, bespeelde zij ook een kristalphone, waarop zij naast populai re marschen eenige opera's, o.a. Wil helm Tell en Martha, ten gehoore bracht. Hermes en Co. lieten daarna ver schillende staaltjes van jongleeren zien, om na de pauze onder den naam van The Chrisio's op te treden met even wichtsoefeningen, die tegen het einde van hun optreden moeilijker en inge wikkelder werden. Een succes was het optreden van den heer Albert de Booy, lie als zanger voor de radio veler be* endheid geniet. Zijn aria's en levens- edjes, die wij meerdere malen reeds 'oor de aether beluisterd hebben, wer- -n met groote aandacht gevolgd en ^ogsltcn een dankbaar applaus. Aan het SOEST, 20 Dec. Controleurs van den Centralen Crisis Controledienst hielden dezer dagen te Soest een bode wagen aan. waarin zij een aantal doo- zen met kaas aantroffen, die de chauf feur onder eenige kasten had verborgen, maar waarvan hij de herkomst niet wil de opgeven. De ambtenaren slaagden er niettemin in een Bunschotenaar op te sporen, die de kazen aan den chauffeur had verkocht. Bij de daarop volgende huiszoeking troffen zij 112 kazen aan, die clandestien in voorraad waren ge houden en weer van een derden persoon waren gekocht. Ook deze man, evenals de bereider van de kaas, kon worden op gespoord en gearresteerd. Duitsch weermachtbericht 1 HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 22 December. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: In de middenzone van het Oos telijke front zijn talrijke So\ jet- aanvallen gestrand op den taaien tegenstand onzer troepen. De luchtmacht heeft, de zware ge vechten van het leger onder steund door krachtig optreden tegen vijandelijke veldstellingen, concentraties van pantserwagens colonnes voertuigen en spoorwe gen. Aan de Zuidoostkust, van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht bommen geworpen op havenwerken. In Noord-Afrika geen groote gevechtshandelingen. Bi luchtge vechten zijn zeven Britsche jacht vliegtuigen neergeschoten. Op het eiland Malta hebben afdeelingen der Duitsche luchtmacht overdag en des nachts schepen en opslagplaatsen van brandstof en munitie in de ha ven van La Yaletta bestookt met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliher. Vier vijandelijke jagers werden neergeschoten zonder eigen verlie zen. Bli vruchtelooze aanvalspogin- gen van enkele Britsche gevechts vliegtuigen in het kanaalgebied en de Duitsche bocht verloor de vijand twee bommenwerpers. WOROSJILOF OPPERBEVELHEBBER IN OOST AZIE7 HSINKING, 22 Dec. (D.N.B.). Vol gens hier in omloop zijnde geruchten is Worosjilof benoemd tot opperbevelheb ber van het bolsjewistische leger in het Verre Oosten. In kringen van het Kvvantoeng leger merkt men hierover op, dat indien dit bericht bevestigd zou worden, Worosji lof tot taak zou krijgen, het bolsjewisti sche leger in Oost-Azië te reorganisce- ren. Winterhulp helpt de behoeftipen Help gij Winterhulp! einde van zijn optreden werd de zanger, in verband met zijn 20-jarig jubileum als artist door den heer Nieuborg met een bloemenmand gehuldigd; waarvoor de jubilaris met eenige welgekozen woorden dankte. Rest ons nog te zeggen, 4'at een muziek-ensemble de entre-acte's vulde door amusementsmuziek in de zaal te strooien. Voor de Feestdagen ALS NIEUWZONDER BONNEN DAT'S PUNTEN GEWONNEN'. Men laai oude Heeding vernieuwen door Stationsstraat 16 TeL 3725 TOKIO, 22 Dec. (D.N.B.). Het keizerlijke hoofdkwartier meldt, dat sterke Japansche troe penformaties sinds hedenochtend onder bescherming van de vloot nieuwe landingen op verschillen de plaatsen van het eiland Luzon hebben verricht. De Nitsji Nitsji schrijft dat de geslaagde landing op Mindanao een nieuwe wig in het verdedigingsstelsel der Philippijnen heeft gedreven, zoodat de kleine eilanden tusschen Mindanao en Luzon geen militair belang meer heb ben. De beheersching van Mindanao belee- kent een rechlstreeksche bedreiging van den geheelen archipel. De politieke toestand Te Sjanghai wonende Philipino's hebben verklaard, dat de reeds gespan nen verstandhouding tusschen den pre sident der Philippijnen, Quezon, en den Amerikaanschen hoogen commissaris nog slechter is geworden sedert den Ja- panschen aanval op de eilanden. In deze kringen is men van meening, dat Quezon rekening houdt met een ver dwijnen der Amerikaansche heerschap pij en voorbereidselen treft voor samen werking der Philippijnsche regeering met Japan. 'Het grootste deel der Fili pino's verwacht van de gebeurtenissen van thans zijn bevrijding van het Ame rikaansche imperialisme. TOKIO, 22 Dec. (D.N.B.). Domei meldt, dat Hongkong van daag practisch in handen der Ja panners is en dat de laatste spo ren der Britsche imperialisten in China worden uitgewischt. De Britsche tegenstand is ver splinterd over afzonderlijke straat gevechten en een guerilla, terwijl de voornaamste verkeerscentra cn militair en strategisch belang rijke pleinen onder Japansche heerschappij staan. Inmiddels heeft men in hoope mili taire kringen bekend gemaakt, dat de definitieve o\erga\e van Hnnckon.tr wel licht zal worden vertraagd als gevolg van den wensch der Japansche mili taire leiding tot voorkoming van noode- looze verwoestingen en noodclooze of fers van menschenlevens onder de Chi- ncesche bevolking. ROME, 22 December (Stefani). In zijn weermacht-bericht no. 56S maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: In den Dzjebel (Cyrenaica) wor den gevechten geleverd van plaatse lijk karakter. De ordelijke verplaat sing van onze troepen naar nieuwe stellingen wordt voortgezet. De vijand heeft met hevig artil lerievuur de stellingen van Bardia bes'ookt en zonder resultaat de ver sterkingen van Solloem aangeval len. Een vooruitgeschoven post, die in het begin van den strijd door den vijand was bezet, is geleidelijk door onze troepen heroverd. Vliegtuigen van de as hebben een on vermoeide activiteit ontwikkeld door de achterwaartsche stellingen van den vij and te bombardeeren en machinege weervuur te richten op marcheerende troepen en concentraties gemechaniseer de strijdmiddelen. In luchtgevechten werden elf vijande lijke toestellen neergehaald, waarvan tien door Duitsche jagers. De vijande lijke aanvalen op Tripolis, Benghasi en Bardia veroorzaakten eenige gewonden en eenige weinie beteekenende schade. Een \liegtuig werd getroffen door het luchtdoelgeschut van Benghasi en viel brandend omlaag. Groote formaties Duitsche vlieg'uigen vielen doeltreffend overdoae en 's nachts voor anker liggende schepen aan, als mede militaire inrichtingen en opslag plaatsen van het eiland Malta. Woensdag mag er op gekocht worden 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in verhand met de Kerstdagen de per 28 dezer aan te wijzen wekelijksche en vierwe- kelijksche bonnen reeds op Dins dag 23 dezer op de gebruikelijke wijze zullen worden gepubliceerd. Op deze bonnen zal reeds des Woensdags 24 dezer mogen wor den gekocht. 's-GRAVENHAGE, 22 December. In verband met de onlangs plaats gehad hebbende accijnsverhooging cn andere tarief- en prijswijzigingen ten aanzien \an gedistilleerd, waardoor de inkoops prijs van gedistilleerd voor den onderne mer van een restaurant of café hooger komt te liggen dan voorheen, heeft de secretaris generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheep vaart aan bovenbedoelde ondernemers toege staan hun prijzen van vóór Mei 1910 te verhoogen. Dientengevolge zal in zaken, in welke vóór 9 Mei 1940 voor jonge je never en jenever met elixer per glas van 40 gram minder dan 20 cents werd berekend, de- prijs voor dezelfde hoeveelheid op ten hoogste 22 cents mogen worden gebracht, terwijl voor diezelfde producten in bedrijven, in welke 20 cents of meer wordt bere kend, de prijs van 9 Mei 1940 met maximaal 5 cents verhoogd mag worden. In een bedrijf mag voor oude jenever, branrlerak, fiadderak, citroenjenever, bessenjenever, oranjebitter, schilletje. Voorburg en tip van Bootz voor een glas van 40 gram een prijs worden 'berekend, welke ten hoogste 5 cents hooger is dan voor een glas jonge jenever nu in dat bedrijf zal mogen worden gevraagd. Voor glazen met minder inhoud dan 10 gram zijn de te berekenen maximum prijzen 2 cent minder per elke 5 gram of gedeelte daarvan, dat bet glas min der dan 40 gram bevat. Voor hei overi ge niet met name genoemde gedistil leerd mogen de ondernemers dc thans geldende prijzen slechts verhoogen met het. bedrag waarmede de inkocpsprijs is verhoogd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de volgens deze regeling berekende prijzen uitdrukkelijk de nu geldende maximumprijzen zijn. 's-GRAVENHAGE. 22 Dcc De seer*. taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het, in verband met de huidige bijzondere situatie in het bedrijfsleven, noodzakelijk moet worden geacht tot sluiting van induslrieele cn handelsbedrijven over te gaan op de in de periode van 25 December 1941 t.m. 1 Januari 1942 gelegen werkdagen. Mitsdien wordt bepaald, dat de ge noemde bedrijven op de werkdagen in de periode van 25 December 1941 t.m. 1 Jan. 1941 moeten zijn gesloten behou dens de hierna te noemen uitzonderin gen. Uitzonderingen Voor wat betreft de slui ting op 27 December 1941: 1. Bedrijven, die zich bezig houden met het voortbrengen van grondstoffen. 2. Gas-, waterleidings- en electrici- teitsbedrljven. 3. Bedrijven, werkende voor de voed selvoorziening. 4. Continubedrijven, waarbij een tij delijke stillegging schade aan de outil lage of aan de in bewerking zijnde goe deren zou veroorzaken. 5. Verkeersbedrijven. Bedrijven, waarin detailhandel wordt uitgeoefend. 7. Bedrijven, welke rechtstreeks door de bevoegde Duitsche instanties zijn aangewezen. h. Voor wat betreft de slui ting op 2 9, 30 en 31 December 19 4 1, behalve de hierboven reeds on der a, 1 t.m. 7 genoemde uitzonderingen, mede de geheele ijzer- en metaalindus trie. Vervoen Door de voorgeschreven arbeidsrusf zal geen vertraging bij het laden en I09. sen van verkeersmiddelen mogen optre« den. Het volledig gebruik van alle ver keersmiddelen mag in deze periode iri geen geval worden gestoord. Met het oog hierop dienen de bedrijven er vooï zorg te dragen, dat gedurende de feest dagen en de daartusschcn liggende ove rige rustdagen geen opeenhooping van goederen op stations cn opslagplaatsen voor het verkeer te water ontstaat. In de gevallen, dat twijfel mocht be< staan omtrent de vraag of een bedriji al dan niet onder de hierboven genoem» de uitzonderingen valt, dient men zich onverwijld te wenden tot het rijksbu reau waaronder de betrokken ondern® ming ressorteert. Het loon De secretaris generaal van het depar tement van sociale zaken maakt in \erband met het bovenstaande bekend, dat voor vaste arbeiders, waaronder me de zijn ie verslaan losse arb.eiders. die op 24 December reeds vier weken of langer bij den werkgever in dienst z.jn, over de werkdagen tijdens de vorenbe doelde periode het loon op tijdloonbasig moet worden doorbetaald. Omtrent het inhalen van de niet-ge- werkte uren en mogelijke verrekening met verlofdagen zal nog een verdere regeling worden getroffen. Voor het andere personeel zullen spe ciale steunnormen gelden, die 20 pet b a en het gewone steunbedrag liggen. Hierbij zal geen aftrek van gezinsin komsten plaats vinden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3