Een vliegtuigmoederschip Dagorder van Roosevelt en Joegoslavië „De Duitschers hebben niet het eerst geschoten" der Engelschen getorpedeerd Von Brauchitsch KLOMPERTJE KLOM Luchtacties aan het Oostelijk front De Britsche overval op Timor Dertig Japanners op Mindanao gedood In den Britschen adelstand RADIOPROGRAMMi Zware slag in Noord Luzi De Hoeve Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 23 DECEMBER 19 HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 22 Dec. (D.N B.) Het opperbevel der weermacht meldt: een duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Bigalk. die op den Atlantischen Oceaan ope reert. heeft een Engelsch vlieg tuigmoederschip getorpedeerd. Het schip is gezonken. Het tot zinkpn gebrachte Britsche vliegtuigmoederschip is van de Formi dable-kla6se. waarvan er in totaal 5 be staan. Near van deskundige zfide te Berlijn verluidt, is hPt een schip van 2T00T hrt. MIp vlipgfuigmoederschepei) van deze klasse, die men hier als van het modernste type beschouwt waren in 1030 nn stapel gezet. Over den naam van het tot zinken gebrachte schip is tot dusver niets nadprs hekend. De hedenochtend door de Japansche marine op het eiland Luzon gelande strijdkrachten zullen, naar in Japan sche marinckringen verluidt, tezamen met de reeds vroeger in het Noorden en Zuiden van het eiland ontscheepte for maties gebruikt worden voor den aan val op Manila. De Britsche berichtendienst erkent in een bericht uit Manila, dat Japanners met sterke strijdkrachten zijn celand in de omgeving der Golf van Lingaven. In het communiqué van het hoofdkwartier te Manila wordt gesproken van gevech ten tusschen T.ingavep en de stad Agoe Tevens wordt bekend gemaakt dat een onbekend aantal Japanners vandaag omstreeks 160 km. ten Noorden van Ma nila met transportschepen is aangeko men en geland. Dp militaire woordvoer der verklaarde, dat dp Japanners met sterke strijdkrachten ziin geland, dat zü een sterken aanval doen en dat een ver bitterde sfriid wordt geleverd. Naar de Tokyo Nit.sji Nistji meldt, hebben de Japanners van daag bij hun operaties tegen de ver sterkte stellingen van den vijand op Hongkong 713 gevangenen ge maakt. die in hoofdzaak bestonden uit Britsch Indiërs en Canadeezen. De scheepsverliezen op den Stillen Oceaan T N precies'twee weken na het uitbre- ken van den oorlog rondom de Stil!" Zuidzee heeft de Japansche marine tot zinken gebracht, beschadigd of buitge maakt: 47 vijandelijke oorlogsschepen, terwijl 38 koopvaarders buitgemaakt werden, evenals 380 kleinere vaartui gen: 111 vliegtuigen werden neergescho- ten. 662 toestellen werden op den grond vernield volgens een overzicht aan de hand van officieele mededeelingen. De Japansche vlootverliezen bedroegen 1 lichte kruiser, die licht beschadigd werd. een torpedobootjager. die tot zinken ge bracht werd, een mijnenveger, die tot zinken werd gebracht en een tweede, die ernstig werd beschadied. Vijf duik- booten worden vermist. 72 vliegtuigen gingen verloren. Van toonaangevende Japansche zijde worden berichten over het tot zinken brengen van een Sovjetschip door Ja pansche strijdkracten in de nabijheid van Hongkong categorisch tegengespro ken. Een voorloopie onderzoek van het geval heeft uitgewezen, dat het Sovjet- schip „Kretsjet". groot 2.22S2 brt.. door Britsch geschutvuur tot zinken is ge bracht. Dit is hetzelfde schip, dat voor het vuur van het Britsche geschut in dp onder Japansche contróle staande ha ven toevlucht had gezocht. Thans is echter vastgesteld dat het schip gezon ken is, voor het de haven kon bereiken. De bemanning van 40 koppen, onder wie ook twee vrouwen, werd van het zinkende schip gered en bevindt zich thans onder Japansche hoede. De sultan van Kelantan. de Noorde lijkste provincie van Malakka. sir Mirz Asismail. is vandaag, naar Domei meldt teruggekeerd in zijn hoofdstad Kota Baroe. De sultan, die bij de landing van de Japansche troepen te Kota Baroe naar het binnenland was gevlucht, plaatste zich onder Japansche bescher ming en verzocht het Japansche be stuur in Kelantan rust en orde te schep pen. Radio-Delhi heeft vanmiddag medege deeld, dat de provincie Kcda in Noord- Malakka geheel en al in handen der Ja panners is en rlat de Japansche troepen een belangrijke aanval in de richting van den spoorweg van Kota Bahroe onder nomen hebben. De vijandelijke stellingen tusschen de zoogenaamde Tatamhocht tot voorbij de Victoria-peak, waarheen de Engelschen zich hebben teruggetrokken, liggen se dert vanochtend onder zeer sterk vuur der Japansche artillerie, dat onder steund wordt door voortdurende bom aanvallen van de Japansche lucht macht. Rust op Goeam hersteld W AN het eiland Goeam wordt ge- meld. dat de Japansche strijdkrach 'en rust en orde aldaar hebben hersteld Dp eilandhewoners hebben hun dage liiksche bezigheden hervat en sluiten vriendschap met de Japansche solda ten. Een groote formatie Japansche bom menwerpers heeft epn massalen aanval ondernomen op T.oesji. een steunpunt van de troepen van Tsjocnking op 15 km. ten Westen van Lohiane en veroor zaakte brand op het vliegveld en in munitieloodsen. Bovendien ontstond zware schade aan andere militaire in stallaties Alle vliegtuigen keerden on beschadigd terug. BERLIJN, 22 December. (D.N.B.). Generaal-veldmaarschalk Von Brauchitsch heeft met de volgende dagorder, gedateerd 19 December, afscheid genomen van de soldaten van het leger: „Soldaten! Met den dag van vandaag heeft de Fuehrer persoonlijk de leiding van het leger op zich genomen. Tevens heeft hij miin verzoek, dat ik eenigen tijd geleden heb kenbaar gemaakt om mij wegens een hartkwaal te ontslaan van de lei ding van het leger, ingewilligd. Soldaten. Bijna vier jaar heb ik als uw opper bevelhebber het beste leger ter wereld geleid. Deze jaren brachten Duitschland een overvloed van de grootste histori sche gebeurtenissen en voor het leger de grootste militaire successen. Trotsch en dankbaar kijk ik op dezen tijd terug. Trotscb op uw prestaties, dankbaar voor uw trouw. Groote opgaven zijn vervuld, groote en zware staan ons nog te wachten. Ik ben er van overtuigd, dat gij ook deze tot een oplossing zult brengen. De Fuehrer zal ons naar de overwinning leiden. Met staalharden wil en voorwaarts gerichten blik. Alles voor Duitschland." w.g. VON BRAUCHITSCH Generaal-veldmaarschalk. BERLIJN. 22 Dec. (D.N.B.). Sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, in den loop van 21 December doelen in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front gebombardeerd. Door doeltreffende bommen werden verster kingsinstallaties en artilleriestellingen van den tegenstander vernield. Bij aan. vallen op bolsjewistische troepenconcen traties werden eveneens talrijke treffers geplaatst, die den vijand aanzienlijke verliezen toebrachten. In verschillende sectoren van het cen trale Oostelijk front hebben de bolsje wieken op 21 December hun aanvallen op de Duitsche linies voortgezet. Al deze aanvallen, die deels met steun van pant serwagens werden ondernomen, werden onder zware verliezen voor den vijand verijdeld dank zij den ijzeren afweer der Duit6rhe troepen. Op verschillende plaatsen van het centrale oostelijke front ontwikkelden zich bii het afweren van de bolsjewistische aanvallen hard nekkige gevechten van man tegen man, waarbij de Duitsche soldaten tot tegen aanvallen overgingen en den vijand te rugdreven. De bolsjewieken leden in a! deze gevechten zware bloedige verliezen en verloren talrijke pantserwagens. De bolsjewistische torpedojager, die in het zeegevecht in de Barentszep door ar- tillcrietreffers zwaar beschadigd werd. is gezonken. Daarmede is het aantal in dit gevecht tot zinken gebrachte vijan- dpliikp torppdojagers tot twee gestegen. LISSAPON, 22 Dec. (D.N.B.) Uil Oporto wordt gemeld, dat de Engelsche overval op Portugeesch Timor onder do bevolking in Noord-Portugal groote ver ontwaardiging heeft veroorzaakt. De stemming der bevolking uille zich voor al door groote demonstraties, waarbij het ook (ot demonstraties tegen pro-En* gelsche personen kwam. Voor het En gelsche en het Amcrikaansche consu laat, die beschermd worden door poli- tiecordons, vonden demonstraties plaats Engelsche propagandistische foto's moesten onder den druk der bevolking uit de talages worden verwijderd. Ver scheidene é'alaeeruiten werden daarbij ingegooid. Des nachts kwamen ver scheidene svmpathiehetuigingcn voor de Duitsche, Italiaansche en Japansche consulaten voor. De Portueeesche bladen blijven ook verder de grootste aandacht wijden aan de gebeurtenissen op Timor. Het regee ringsblad Diario de Manha schrijft, dat Portugal de wereld weer eens een voor beeld van rust en vaderlandsliefde heeft gegeven. „De omstanligheden waaron der de schending der soevereine rechten van Portugal is geschied, doen deze nos ernstiger voorkomen. Zonder dat een zichtbaar motief aanwezig was, heeft men een handeling gepleegd, die men moet veroordeelen, aangezien men daar door de structuur van de juridische ge dachten, waarop de internationale be trekkingen zijn gebaseerd, met voeten heeft getreden met een inconsequentie, die slechts een gevolg van overijldheid kan zijn." O Seculo schrijft, dat de Portugee- sche regeering vol vertrouwen wacht op het einde van het proces. Zij is ervan overtuigd, dat de verdediging van haar souvereine rechten in hechte hand ligt A. Voz verklaart, dat de regeering er nrijs op stelt, een oplossing tot stand te brengen, die alle Portugeezen zouden goedkeuren. BELGRADO, 22 Dec. (D.N.B.) De leider van de propaganda-afdee* ling van het Servische minister-pre sidium en bekende publicist Diordje Peritsj, heeft in de Zondagsbladen van Belgrado belangwekkende en tot dusver nog niet bekende bijzon derheden gepubliceerd over de verantwoordelijkheid van Roosevelt voor het verval van Joego-Slavië. Uit deze bijzonderheden blijkt, dat de Amerikaansche gezant in Belgrado, sir Arthur Bliss Lane en zijn militaire at taché, kolonel Louis Fortier, commando posten bekleedden bij de Angelsaksische oorlogspropaganda in Joego-Slavië. Ter wijl de gezant Lane zich belastte met liet winnen van de Joego-Slavische poli. lici en de arbeiders, vond kolonel For- ficr een werkkring in militaire kringen. Het contact met generaal Simotsj was reeds vroeger door bemiddeling van den advocaat Djordje Radin, een Ameri* kaansch staatsburger van Servische af komst, tot stand gebracht, aan wien de Amerikanen hun berichtendienst in Joe go-Slavië hadden toevertrouwd. De ge zanten van Amerika en Engeland waren zeer dikwijls gast in den huize Radin. waar het complot tegen den vrede en tegen de vrijheid van Joego-Slavië werd gesmeed. Het bezoek van kolonel Donovan Op 22 Januari verscheen vervolgens te Belgrado den persoonlijken afgezant van Roosevelt, kolonel Donovan. Den volgenden dag bracht deze een bezoek aan den prins-regent, den president en den vice-president der regeering, den minister van buitenlandsche zaken en aan vele andere Joego-Slavische per soonlijkheden, welke hij voor de En- gelsch-Amerikaansche plannen trachtte te winnen. Kolonel Donovan hechtto de grootste waarde aan zijn ontmoeting met gene raal Simowitsj. Tijdens deze ontmoe ting, die twee uur duurde, werd de nood lottige beslissing genomen. Generaal Si mowitsj verplichtte zich tegenover den afgezant van Roosevelt. Joegoslavië in den oorlog tegen de spilmogendheden te storten. De toentertijd verantwoordelijke leiders van Joegoslavië lieten zich daarentegen niet door Donovan bein- vloeden. Zij bleven den weg volgen, die tot een overeenkomst met hun naburen moest leiden. Op 14 Februari kwam de fundamenteele en toekomstige overeen* komst tusschen de spilmogendheden en Joegoslavië tot stand. Desondanks hoop ten de Amerikanen nog, dat het hun zou gelukken de verantwoordelijke mannen in Joegoslavië voor hun plannen te win nen. Derhalve probeerde de Amerikaan sche gezant de leiders van de oppositie te Belgrado te overreden om van hun kant invloed uit te oefenen op de ver antwoordelijken in Joegoslavië in den geest van de w ensehen der Amerikaan sche en Engelsche diplomatie. Zoo kwam de resolutie tot stand, welke op 17 Maart aan den prins-regent werd overhandigd en waarin de chefs der op positioneele partijen openlijk de Angel saksische oorlogsthese verdedigden. Hoe wel deze resolutie alleen voor den regent bestemd was, werd zij nog denzelfden dag door de Amerikaansche en Engel sche propaganda in duizenden exempla ren te Belgrado en in het binnenland verspre:d. Ook alle onjuiste berichten, die destijds door de Amerikaansche en F.ngelsche pers werden verspreid, wer den te Belgrado gedrukt op pamplelten en in het gehcele land verspreid, waar door in het vroegere Joegoslavi op kunstmatige wijze een gevaarlijke oor logspsychose werd gekweekt, een ma noeuvre, welke met medewerken en steun der bolsjewisten werden uitge voerd. Twee dagen nadat Joegoslavië tot ihet driemogendhedenpact was toege treden, volgde de militaire putsch, waar op Roosevelt een gelukwensch zond. Te vens deelde onderstaatssecretaris Cor- dell Huil den journalisten de ingetredo veranderingen in Joegoslavië mede. On middellijk nadat generaal Simowitsj zijn regeerinv had gevormd, wendde hii zich tot president Roosevelt met een drin gend verzoek om hulp. Deze hulp werd hem onmiddellijk toegezegd. De val van Joegoslavië hiedt, zoo besluit Peritsj. een omvangrijk materiaal voor epn aan klacht tegen Roosevelt, den voornaam- s'en schuldige aan den strijd tusschen de volken". TOKIO, 22 Dec. (D.N.B.) Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat als gevolg van ex cessen van Amerikaanse vlieger troepen op Mindanao, dertig Japan sche burgers gedood en veertig ge wond zijn. Deze .ededeeling heeft bij publiek en pers groote verontwaardiging teweegge bracht, zoo meldt Domei. Volgens de Tsjoegai Sjogio S j i m p o zijn de Japanners door Ame rikaansche soldaten neergesabeld en mishandeld. Japansche troepen deden bij hun landing op Mindanao den 20sten December de ontdekking dat tal van Japansche arbeiders op de hennepplan tages meedogenloos met machinegewe ren waren beschoten, terwijl Japansche vrouwen en kinderen thuis waren afge slacht. Vele Japanschp landarbeiders zijn door hun Amerikaansche werkge vers met jachtgeweren doodgeschoten De A s a h i S jimhoen schrijft: „De wreedheid der Amerikaansche troepen bereikt haar hoogtepunt." Dit blad pu bliceert in een extra bericht uit Sjang hai de volgende bijzonderheden: „20 December bevrijdden de op Mindanao gelande Japansche troepen bij het och tendkrieken 12.000 van de 20.000 Japan sche burgers, die door de Amerikaan sche soldateska alvorens deze terugtrok meedoogenloos met mitrailleurs ware" beschoten. Als gevolg van deze gruwel daden ontstond buitengewone op-winding onder de Japansche troepen, hetgeen leidde tot het besluit, over de lijken der \merikaansche soldaten, ook de overige Tapansohe burgers te redden, Amerika heeft thans zijn duivelsche inborst ont huld." 201. Het viel niet mee. om met zu zwaar weer te roeien. Och, als het s weer was. ging het gemakkelijk, ma het kon hier bij Palingdam soms ra toegaan. Dat zag Klompertje nu <h drommels goed. Zie Ie. daar had het al Daar kwam zoo'n gevaarlijk goli aan. De M.C.D. over den oorlog met de V. S. BERLIJN. 21 Dec. (A.N.P.). „De aanvalsgeest van de Duitsche duik bootbemanningen kan sinds den llden November ook op den Atlan tischen Oceaan tot volledige ont plooiing komen," aldus beoordeelt de „Militaerische Correspondenz aus Deutschland" het ontstaan van den staat van oorlog tusschen de Ver. Staten en Duitschland. De M.C.D. schrijft verder: „Met de af kondiging van den staat van oorlog t.us schen Groot-Duitsehland en de Ver. Sta ten van Noord-Amerika, is er op den Atlantischen Oceaan en in het blokka- degebied rondom het Britsche eiland eindelijk een duidelijke toestand ont staan. Terwijl Roosevelt sinds jaar en dag de Britten openlijk ondersteunde, oor logsmateriaal, grondstoffen cn levens middelen op Amerikaansche schepen zelfs onder de bescherming van Ameri kaansche oorlogsbodems naar Engeland liet vervoeren. Amerikaansche oorlogs vaartuigen patrouillereizen liet onder nemen ter bescherming van de Britsche convooien ver op den Atlantischen Oce aan met het bevel op ieder Duitsch oor logsvaartuig te schieten en het te ver nietigen. zagen de eenheden van de Duitsche marine zich gedwongen om krachtens het hun nadrukkelijk door den Fuehrer gegeven bevel, elk Ameri- kaansch koopvaardij- en oorlogschip on gehinderd te laten varen. Voor de Duit sche commandanten bestond er slechts één uitzonderingsgeval waarin zij mochten schieten en wel pas dan. wan neer zij door Amerikaansche oorlogs schepen werden aangevallen. De incidenten met de Amerikaansche torpedojager „Greer" en „James Reu ben" hebben aangetoond, dat de Ameri kanen handelden overeenkomstig het door Roosevelt gegeven bevel. Tevens werd hiermede echter aangetoond, dat de Duitschers het hun door den Fuehrer gegeven bevel tot. bijna onbegrijpelijke zelfopoffering toe nakwamen. Vooral de Duitsche duikbootcommandanten, die in het Noordelijke en centrale deel van den Atlïfntischen Oceaan den strijd moesten aanbinden tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart, moesten de zwaarste zenuwspanningen doorstaan. De duikbootcommandanten droegen bij hun beslissingen: aanvallen of te* rugkeeren ,een geweldige politieke ver antwoordelijkheid. waarvan eventueel een plotselinge wijziging der politieke situatie tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland afhing en waarnaar Roosevelt met zijn bevel tot schieten streefde. De ijzeren en on voorwaard el; jk nagekomen plicht van gehoorzaamheid der Duitsche duikbootcommandanten behaalde de overwinning op Roosevelt: de Duitschers hebben niet het eerst ge schoten. Nu bestaat er sinds den llen Novem ber op den Atlantischen Oceaan een op- luchtinegevende duidelijkheid. De Duit sche duikbootcommandanten hebben het schootsveld vrij gekregen Wat zich aan schepen op den Atlantischen Oce aan in het Noordelijke en het centrale deel nog laat zien. kan. afgezien van enkele uitzonderingen noer slechts de Rritsche of Amerikaansche vlag voeren Bovendien geschiedt, zooals bekend, het varen in de gebieden, die tot blok- kadezdne verklaard zijn, op eigen risi co. Er is dus een einde gekomen aan de zenuwsoanninc en de aanvalsgeest van de Duitsche duikbootbemanningen kan in deze wateren weer tot volle ont plooiing komen". STOCKHOLM, 22 Dec. (A.N.P.). Vol- gens den Britschen berichtendienst is te Londen bekend gemaakt, dat wederom vier leden der arbeiderspartij in den Adelstand zijn verheven. William Wedg wood Benn is Burggraaf (Viscount) ge worden, Herbert Fletcher, H. Charles Latham en J06iah Wedgwood Baronet. Deze titels, aldus de Britsche berich tendienst, zijn niet verleend bii wijze van politieke huldé of belooning, maar als bijzondere maatregel van staatspoli- tiek. Zij hebben ten doel de Labour-frac- tie in het Hoogerhuis te versterken, om dat die in geen verhouding stond tot de sterkte der partij in het land, terwijl een regeering, bestaande uit leden der drie partijen, het land bestuurt. i fiisui lui evil wei in wu s. Klompertjes bootje in de hoogte tild en Klompertje vloog met een vac er uil. Hij sloeg zelfs over den kc Dat was nu om den drommel ge droom over een maanrcis maar h was pure werkelijkheid. WOENSDAG 24 DECEMBER HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram ziek. 8.00 BNONieuwsberichten. 8.15 Gi muziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gr muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 G: muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Eni ble Oskar Savoy cn solist. 12.00 Gram ziek. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almi 12.45 BNO: Nieuws- en cconomisdhe be: ten. 13.00 Nederlandsch Kamerorkest eo liste. 14.15 Revida Sextet. 15.00 Voor vrouw. 15.20 F ano cn zang. 16.00 Biit zing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gram ziek. 17.15 BNO: Nieuws-, economisch! beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdst 18.00 Gram.muziek. 18.15 Volksgezond' 18.30 De Ramblers. 19.00 Actueel halt 19.30 Gram.muziek. 19.45 Een kerstwoord Ir. A. A. Mussert. 20.00 Gram.muziek. Romancers en solist. 21.15 Gram.mi 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO gelsche uitzending: The Du'ch Achievcrr in the Netherlands Indies". (Voor de dio-Centrales Gram.muziek). 22.15 Kers: ditatie. 22.45 Kerstliederen. 23.00 Rad neel. ca. 23.4024.00 Kerstliederen (o| HILVERSUM II. 301.5 M. 7.158.45 Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 genwijding. 10.15 Zang met pianobegelen 10.40 Voordracht. 11.00 Gram.muziek. Ensemble Willy Kok. 12.45 BNO: Nies en econonflsche berichten. 13.05 Gra ziek. 13.15 Klaas van Bceck en zjjn orke» soliste. 13.45 Orgelconcert. 14.15 Voorde. 14.35 Gram.muziek. 15.00 Verkorte ope.' „Les Cloches de Corneville" (gr.pl.). I Zang met pianobegeleiding cn gram.mu: 16.45 Gram.muziek. 17.00 Voordracht. Omproeporkest en solisten. 18.30 Report 19.00 Actueel halfuur. 19.3020.00 Zie versum I. 20.00 Residentieorkest en sf 20.45 Vertrouwde kerstklanken. 21.15 de.itieorkest en solist. 21.45 BNO: Nieu* richten. 22.00 Gram.muziek. 22.1524.00 programma Hilversum I. RIO DE JANEIRO, 22 Dec. (D.N.B Volgens hier ontvangen berichten wc 'n Manila officieel gemeld, dat de panners met groote hoeveelheden str krachten in Noord-Luzon (Philippijn aanvallen, waar een zware slag aan gang is. FEUILLETON DOOR N.K. 26) Zij besloot het meubilair te verkoo- pen behalve een paar dingen waaraan zii gehecht was. maar veel zou het niet opbrengen, oud en versleten als alles was. Maarten had een dag vrij genomen voor de begrafenis en ziin medeleven was haar een groote steun. Hij sprak vrij en open over haar vader. Hij her innerde zich tallooze kleine gebeurt" nissen van vroeger, waar Eva nooit te voren van had gehoord. Zoo Iaat als mogelijk was. keerde Maarten dien avond naar Amsterdam terug en Eva voelde zich verfrischt en opgewassen tegen de moeilijke taak die haar te wachten stond het verzame len van haar eigen bezittingen en de rest te verkoopen. De oude auto werd voor dertig gulden aan een handelaar in Hontersberg ver kocht en nauwelijks een week na de begrafenis kon men een jonge dame in een zwarten mantel en hoed op den weg naar het station zien loopen. met een klein koffertje in de hand. Eva had haar bagage vooruitgezonden en reisde met een vroegen trein teneinde smar telijke afscheiden te vermijden. HOOFDSTUK XXV Het wordt tijd om te trouwen. „U verkeert in een ernstige positie, meneer Windman," zei meneer Barso „Tenzij u mij onmiddellijk wat geld verschaffen kunt. zal ik er over moeten denken om aan uw oom te schrijven." „Nee. doet dat niet!" riep Louis uit. „Ik heb al een dringend beroep op dien ouden brompot gedaan. Ik heb hem ver teld. dat ik voor eigen rekening in za ken wil paan en dat ik een paar dui zend leencn wil." Louis rookte een ci- garet en trachtte pphoel op zijn gemak te doen. maar slaagde niet erg. „Ik durf hem geen te groot bedrag vraecn. omdat dat mijn kansen in zijn testa ment zou kunnen bederven en dat wil len we toch niet. nietwaar?" voegde htj er aan toe. Barso, die niet veel ouder dan zfjn cliënt was. keek zijn debiteur aan. „Ik heb al dikwijls booren spreken over rijke ooms. die geld zouden lee- nen. maar meestal kwam er weinig van terecht." merkte hij op. „ik weet dat u werkelijk een oom hebt, want ik heb daarnaar geinformeerd en ik weet ook dat hij rijk is. Maar ik begrijp niet waarom hij zijn geld aan u vermaken zou. daar hij een dochter heeft. Waar om trouwt u niet met haar, dan bent u cr zeker van?" „Dat kan ik heusch niet doen, me neer Barso, zelfs niet om u te gerieven," zei Windman. „Zij is mijn smaak niet." De waarheid was. dat Louis al lang geleden om de hand van zijn nicht had gevraagd en dat zij hem toen had ge zegd, dat ze niet met hem trouwen wil de al was hij de ecnige man op aarde. Barso begreep, dat er iets dergelijks ge beurd was. „Maar ik zal je een geheim vertellen. Barso," vervolgde Louis gewichtig. „Ik ben verloofd. Het is een schattig meisje en als je haar ontmoet zul je me geluk- wenschen. En wat meer terzake doet ze is onmetelijk rijk!" „Is het haar eigen geld of behoort het aan iemand anders en hoopt zc en kel om het te zijner tijd te krijgen?" vroeg de geldschieter, daarmede zijn vinger met doodelijke nauwkeurigheid op de zwakke plek leggend. „Elke cent is van haar zelf, Barso!" loog Windman. „Ik neem geen risico En luister nu eens naar mij, ouwe jon gen. Het is je eigen schuld, dat ik zoo in de val zit. Als die domkop van een bediende van jou geen brief aan „Groen en Windman" geadresseerd had inplaats van aan mij persoonlijk, zou de oude Groen niets van mijn schulden geweten hebben en zou ik nu nog zijn deelge noot zijn. Ik heb nog een paar duizend gulden noodig, Barso!" „Je krijgt nog geen paar stuivers van me!" was het antwoord. „Ik moet met dit meisje uitgaan en ik heb nog nooit zoo'n verkwistend kind gezien," ging Louis voort. „Zij verwacht van mij dat ik met geld smijt, alsof hel aan de boomen groeide, en ik wil niet dat ze begrijpt dat ik krap zit." „Vraag maar aan je vrienden of ze je helpen." zei de ander kortaf. „Goe den morgen!" Louis Windman verliet het kantoor zonder dat hii zeer onder den indruk van de weigering was. Hij had het wel gedacht, maar had de kans willen wagen. Toen Nora aankwam op het Cen'raal ^talion, zag zij haar verlanfJe ha* r staan wachten. Louis hij en tientjo geleend en moest laarmee den heelen dag doorkomun. „Een spoorwegperr -n is 'liet de ge- schikste plaats om te kussen imar ik kan niet wachten,' zei hii jongensach tig. „Je ziet er schattig uit. liefste zooals altijd!" Nora had nieuws en toen :ij in een wat goedkooper restaurant dan anlers gingen koffie irinken, kwam "ze eetnee voor den dag. He» was een brief uit Batavia van haar oom. „Je wilt hem misschien lezen?" stel de zij voor. De oude Brakman vertelde zijn nicht over de luchtreis naar Indië, en hoe het hem bevallen was Over zijn toekomst plannen zei hij niets, maar enkele re gels bevielen Louis niet. „Ik hoop, dat je nu voor de boerderij zorgt zooals het behoort. Als ik terug kom. wil ik weten hoe het er mee staat, en als ik dan merk. dat je de zaak hebt verwaarloosd, moet je naar Amsterdam terug en krijgt Maarten de boerderij." Nora had een moedige stap genomen Zij had besloten, dat Louis de waar heid zou kennen vóór zij trouwden In het algemeen had zJJ tjdele cn heb zuchtige eigenschappen; zij was uiterst zelfzuchtig —toch kon zij zich wel goed gedragen, als ze rustig nadacht. Als Louis nooit op bet tooneel verschenen was. had ze zich misschien ingespan nen om de boerderij tot zijn vroegeren bloei terug te brengen. De brief van Jacob Brakman deed Louis boos opzien. „Wat moeten we doen?" mompelde hij. „Als we spoedig trouwen, vind ik dat we moeten probeeren om den toestand van Het Zwarte Paard te verbeteren. Als ik hard werk en jij me een beetje helpt, ben ik er zeker van dat mogelijk is. En ik denk niet. dat oom ons al te streng zal behandelen!" „Het is jammer dat je oom er niet in b o. slaagt om zijn nek te breken," snau» hij. „Ik twijfel er niet aan dat jij. zijn eenige bloedverwant, alles er zult. Dan wisten we waar we aan waren. Die Maarten de Roever s' ons nu in den weg!" „Daar ben ik niet zeker van. schijnt iets met Maarten voor te hel en in ieder geval, 't is het vers digst, dat we hard werken cn trachten te herstellen. Ik heb genie dat ik van boekhouden weinig ter< breng, en daar kun jij me wat mee pen. Van Waveren. mijn voorman, n door een man worden bevolen, en man cn zijn vrouw in den winkel e' eens." „Ik ben bang. schoone jonkvrc dat je veel te goedgeloovig en optiJ tisch bent," zei Louis speels. „Laat mooie vriend van je, Maarten de I ver, maar aan mij over. Er leiden 1 schillende wegen naar Rome. Wat boerderij hettreft, we zullen zoo gf mogelijk trouwen en daarna eens gaan wat ter plaatse gedaan kan den. En waar wil je nu vanmiddag me heengaan?" (Wordt vervol

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2