Reserve - kapiteins veroordeeld tot resp. 5 en 8 jaar WINTERHULP De kleeren-inzameling voor het Oostfront De uitwisseling van diplomaten met Japan NOG EENS: de watersnip Handbal-programi Hockey-programn 2e BLAD PAG. 2 AMERSKOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 23 DECEMBER 1 rechtszaken VGRAVENHAGE, 23 Dec. Het vredegerechlshof heeft heden arrest ge wezen in de zaken tegen A. v. d. Heu vel en C. W. Kiers reserve-kapiteins, be schuldigd van doodslag op resp. Noor dendorp te Wassenaar en Rademakers te Kessel. Verdachten waren doop de ar rondissementsrechtbank te- 's Graven hage veroordeeld tot 2 en 6 maanden ge vangenisstraf. Het vredegerechtshof veroordeel de reserve-kapitein Kiers tot een gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaren en reserve-kapitein van den Heuvel tot een gevangenisstraf voor den tijd van 8 jaar. De motiveering van 's hofs uitspra ken volgt hieronder, waaruit een prin cipieel verschil tusschen beide gevallen, dat op de strafmaat van invloed is blijkt. In de zaak-Kiers acht het hof wettig bewezen en heeft de overtuiging beko men, dat verdachte de hem bij dagvaar- ding primair ten laste gelegde feiten heeft gepleegd, met dien verstande, dat verdachte te Kessel op 10 Mei 1940. met het oogmerk om opzettelijk een man genaamd Johannes Hubertus Radema kers van het leven te berooven, opzette lijk op geringen afstand een met scherp geladen pistool, hem door zijn ambt ge schonken, op dien man heeft afgevuurd, tengevolge waarvan dien man door een kogel in he# hoofd is geraakt en zoo danige verwondingen heeft bekomen, dat hij daaraan is overleden. Het hof overweegt daarbij het volgende: Uit de verklaringen van getuigen Rade- maker en Manche is komen vast te staan, dat verdachte toenmaals in den waan ver keerde. dat de leden \an de nationaal-sucia- listische beweging in Nederland een gevaar opleverden voor 's lands veiligheid, inzonder heid ten tjjde van den oorlog, die verwacht werd. In verband hiermede heeft verdachte zich in dezen zin geuit, dat de leden dezer bewe ging onschadelijk zouden moeten worden ge maakt, terwijl hij daarbij in het bijzonder de persoon van den verslagenen Rademakers heeft genoemd. Door deze overtuiging geleid en in de meening. dat hy handelde in over eenstemming met de hem door zyn militaire meerderen verstrekte instructies, aanwijzin gen en inlichtingen, heeft verdachte het voor nemen opgevat om Johannes Hubertus Rade makers, nadat h'y' zyn ondergeschikten had opgedragen dezen den avond van den Oden Mei 1940 in een cel in te sluiten, terstond na het uitbreken van den oorlog persoonlyk onschadelijk te maken door hem \an het le ven te berooven. Weliswaar heeft verdachte verklaard, dat hij zich na den aanvang der vyandelykheden naar de cel van Rademakers heeft begeven met de bedoeling hem naar een veiliger plaats te brengen, omdat verdachte beducht zou zijn geweest, dat het leven van Radema kers gevaar zou loopen door de omstandig heid, dat de cel, waarin deze zich bevond, on middellijk onder het vijandelijk vuur lag en dat verdachte hem met het oog daarop naar zyn elders gelegen commandopost had wil len overbrengen, doch het hof acht deze voor stelling van zaken onaanvaardbaar. Immers, het komt het Hof volstrekt on gerijmd voor, dat de commandant van een in gevecht gewikkelde stelling als verdachte w-as, uit bezorgdheid voor het leven van Ra demakers, van -wiens landsgevaarlykfheid hy' overigens overtuigd was en wiens onschade- lykmaking hy noodzakelijk oordeelde, zich persoonlyk zou hebben willen belasten met de overbrenging van zoodanigen persoon naar een voor hem veiliger plaats. Waarbij no? komt, dat de plaats, waar heen hy Rademakers beweerdelijk zou heb ben willen overbrengen, zyn commandopost zou zyn geweest, een plaats, welke aller minst geschikt was voor het in bewaring- stellen van gevaarlijk geachte personen. Het hof heeft veeleer de overtuiging be komen, dat verdachte niet bezorgd was voor het leven van Rademakers, doch dat hy van meening was, dat Rademakers, ondanks zyrv insluiting in de cel onder het raadhuis, toch nog gevaar zou kunnen opleveren, hetgeen zyn bevestiging vindt in een door verdachte ter terechtzitting van het hof mede afgeleg de verklaring, dat hy bevreesd was, dat Ra demakers tengevolge van de beschieting var. het gebouw, waarin hy zich bevond, weder op vrije voeten zou kunnen raken. Het hof is van oordeel, dat de verklarirg van verdachte, afgelegd de 29ste Juni 1940 voor den getuige Rops in 'diens hoedanigheid van kapitein der marechaussee te Zwolle, belast met het verhoor van verdachte, hou dende de erkenning door verdachte van zyn opzet Rademakers te dooden, als zynde over eenkomstig de waarheid moet worden aan gemerkt. Het hof wordt in deze overtuiging beves tigd door de verklaring door verdachte t»r terechtzitting van het hof afgelegd, dat hó te dien tyde in de meening verkeerde, dat hy Rademakers terecht had gedood en des wege niet strafbaar was, een opvatting, wel ke verdachte, volgens zyn verklaring later heeft laten varen. Onder deze omstandighe den kan het hof geen waarde toekennen. Aan de later, op 24 Augustus 1940, door verdachte voor den officier-commissaris ee 's-Gravenhage afgelegde verklaring, voorzoo- ver hy daarbjj zyn vorenbedoelde bekentenis herroept met de bewering, dat hy, verdachte, aanvankelijk tegen beter weten in, den in druk van een flink officier, die bewust han delde overeenkomstig zyn plicht, heeft wil len maken. Het hof stelt derhalve vast, dat verdachte het oogmerk heeft gehad. Rademakers van het leven te berooven en dat hy* aan dit voornemen uitvoering heeft gegeven, door Rademakers opzettelijk een kogel door het hoofd te schieten, tengevolge waarvan Rade- makers is gedood. Het hof is echter van oordeel, dat niet is komen vast te staan, dat verdachte voren bedoeld voornemen na kalm beraad en rustig overleg heeft ten uitvoer gelegd. Echter zijn de omstandigheden, waaronder verdachte zich aan het leven van Rademakers heeft vergrepen, voor hem zeer bezwarend, voor zoover verdachte zich niet heeft ontzien een ongewapend, weerloos man, opgesloten in een cèl, door een luikje in de toegangsdeur dood t-A schieten Met deze omstandigheden reke ning houdende, zou het hof een zeer zware straf een eisch van recht achten. Anderzijds is het hof echter van oordeel, dat de volgende overweging ter bepaling van de aan den verdachte op te leggen straf mede in aanmerking behoort te worden genomen. Verdadhte heeft van zijn militaire meer deren by herhaling instructies, aanwijzingen en inlichtingen ontvangen, niet alleen om trent de zoogenaamde landsgevaarlykhcid van de leden der nationaal-socitlistische be weging in Nederland in het algemeen, maar ook in het bijzonder met betrekking tot Ra demakers. Aldus is door verdachte verklaard en mede door verschillende getuigen beves tigd. Het is het Hof uit eigen wetenschap bekend, dat de leidende militaire instanties, in overeenstemming met de toenmalige Ne- derlandsohe regeeringsorganën, een hoogst verderfelyken invloed hebben uitgeoefend op gezindheid en stemming in het leger met be trekking tot de leden der nationaal-socialis- tische beweging in Nederland, waardoor de landverraadlegende in het leven is geroepen met alle noodlottige gevolgen daaraan ver bonden. Voor den geest van wantrouwen en de daarmee samenhangende gesteldheid van onevenwichtigheid, welke op het Nederland sche leger en op vele andere volksgenooten bij het uitbreken van den oorlog een zoo uitermate ondermynende invloed heeft ge> had, zyn naar 's Hofs oordcel in de eerste plaats de toenmalige Nederlandsche regee^ ring en de leidende instanties, ook in de Nederlandsche weermacht, aansprakelijk. Bii herhaling is van die zyde de indruk ge wekt en bevorderd, dat de leden der natio- naal-socialistische beweging in Nederland als zoodanig landsgevaarlyk waren en als landverraders behoorden te worden behan deld. Het Hof geeft jich er rekenschap van, dat deze allerverderfelykste invloed der toenma lige staats- en legerleiding by velen de over tuiging heeft doen postvatten, dat tegenqver de leden der nationaal-socialistische bewe ging in Nederland in 's lands belang met alle middelen behoorde te worden opgetreden, waarmede een plicht jegens het vaderland zou worden vervuld. Naar 's Hofs oordcel behoort verdachte mede tot de slachtoffers van dezen geest, die destijds de leidende Ncderlansche instan ties heeft bezield, voorzoover ook by meende zyn plicht te doen en in zyn recht te zyn, door in de toenmaals gegeven omstandighe den een lid der nationaal-socialistische be weging in Nederland, Rademakers, op wiens gevaar met het oog op 's lands veiligheid van militaire zijde nog bopaaldcly'k de aan dacht van verdachte gevestigd was, onscha delijk te maken door hem neer te sdhieten toen de vyandelykheden waren uitgebroken. Het Hof acht zich verplicht tegenover de nagedachtenis van den verslagenen Rademar kers uitdrukkelijk vast te stellen, dat ter terechtzitting van he Hof is komen vast tc staan uit de verklaring van getuige Hetter- scheid, brigadier-majoor der ryksveldwacht te Blerick en in zyn ambt werkzaam ter plaatse waar Rademakers woonde, dat Jo hannes Hubertus Rademakers onder, de bur- gerbevolkin zyner woonplaats te goeder naam en faam bekend stond en dat dc omtrent "hem verbeide ongunstige berichten, samenhan gende met zyn lidmaatschap der nationaal- socialistische beweging in Nederland, afkom stig waren van militaire zyde, zooals boven dien door verschillende getuigen is beves- tigd. Hoewel het hof van oordeel is, dat ver dachte, ondanks den op hem uitgeoefenden .nvloed als vorenbedoeld, zyn eigen verant woordelijkheid voor zyn daad heeft behou den, omdat van een hoogere last tot het doo den van Rademakers niet is gebleken, acht het hof het toch mede een eisch van recht vaardigheid, dat een misdrijf als onder de bedoelde omstandigheden door verdachte ge pleegd, niet uitsluitend en ten volle a^n dc zen verdachte wordt aangerekend, zij het ook, dat de hoofdschuldigen zich alsnog aan bestraffing hebben kunnen onttrekken. Het hof wil deze overweging tot uitdrukking brengen in een belangrijke vermindering van de straf, welke verdachte overigens wegens ziin hoogst ernstige en laffe misdaad zou hebben verdiend. Overwegende, dat het bewezen verklaarde oplevert het misdrijf van „doodslag, daarbij gebruik maken van een middel hem door zyn .mot geschonken verklaart verdachte des wege strafbaar en veroordeelt hem terzake' tot een gevangenisstraf voor den ty'd van vyf jaren. De zaak v. d. Heuvel In de zaak van den Heuvel over weegt het hof in verband met de afge legde getuigenverklaringen, mede gelet op de verklaringen van de getuigen in 's rechtbanks vonnis naar voren ge bracht, het volgende: Uit de verklaringen van de getuigen Bak ker, Kemeling en Huiting is komen vast te staan, dat de verslagens Noordendorp aan het hem door verdachte gegeven en herhaald bevel zyn handen omhoog te houden in zoo verre niet ten volle heeft voldaan, als Noor dendorp zyn armen niet steeds gestrekt bo ven zyn hoofd heeft gehouden. Met betrek king tot de vraag in welke mate N. zyn ar men heeft laten zakken, loopen de getuigen verklaringen hetgeen niet te verwonde ren is zoozeer uiteen, dat hieromtrent geen zekerheid meer te verkrijgen is. Wèl is komen vast te staan, dat N. zyn handen niet in zyn broekzak heeft gebracht. Het hof is in verband hiermede van oor deel. dat verdachte, die zelf met zyn vuur wapen gereed tot schieten voor N. stond, bijgestaan door twee militairen, eveneens met tot schieten gereed gehouden vuurwape nen op N. gericht, zich redelijkerwijs in de gegeven omstandigheden niet door N. be dreigd kon gevoelen in dezen zin, dat voor erdachte by wyze van noodweer het gebruik van zyn vuurwapen tegenover N. geboden kon zijn. Van een dreigende verzethouding van N. is aan het hof uit geen der getui genverklaringen op voldoende wyze gebleken. Het opzettelijk aanleggen door verdachte op het hoofd van N. met de bedoeling heni neer te schieten, als hoedanig 'het schie ten door iemands hoofd door een officier op een meter afstand redelykerwys moet worden aangemerkt, gevolgd door het doo- delyk schot, is 'derhalve naar 's hofs oordeel aan te merken als doodslag, gelijk by dag vaarding aan den verdachte is ten laste ge legd. Het hof verwerpt mitsdien de stelling van den raadsman van verdachte, dat diens pzet niet op het dooden van N. gericht zou zyn geweest. In verband met de aan den verdachte op te leggen straf overweegt het hof het vol gende: Het is het hof weliswaar uit eigen weten schap bekend, dat door de toenmalige staats- en legerleiding een stemming van wantrou wen en uiterst vijandige gezindheid ten op zichte van de leden der nationaal-socialisti- he beweging in Nederland onder onze volks genooten en het leger in het bijzonder is erbreid, doch deze omstandigheid, hoezeer zy ook mede van invloed is, kunnen zyn ge weest op de houding van verdachte tegen over N„ die lid der nationaal-socialistische beweging in Nederland was, kan naar 's hof J oordeel de verantwoordelijkheid van ver-I daohte voor het door hem gepleegde misdrijf slechts in geringe mate verlichten. Immers uit niets is aan het hof gebleken, dat ver dachte met betrekking tot Noordendorp over bepaalde en concrete aanwijzingen of inlich tingen anders dan dat hy in het algemeen lid der beweging was beschikte. De door zyn militaire meerderen aan verdachte ge geven opdracht hield slechts in, dat hy tot arrestatie van leden der beweging moest overgaan, gely'k door getuige Meyer, als on middellijk commandant van verdachte, uit drukkelijk is verklaard. Verdachte heeft bij de uitvoering van die opdracht echter van een gezindheid blyk gegeven, die er op wijst, dat hy er een persoonlijke bevrediging in vond Nederlandsch nationaal-socialisten neer te schieten, op geenerïei wyze hun leven ach tende, gely'k is komen vast te staan uit de erklaringen van getuigen Gips, de Jong en Muller, inhoudende, dat verdachte by de ar restatie van getuige Gips hem aanmoedigde om verzet te plegen, opdat verdachte aanlei ding kon vinden hem neer te schieten. Het aanvankelijke beroep van verdachte ter motiveering van de gegrondheid zyner vrees voor Noordendorp, op een beweerde- „Liefdadigheid is een oud-vader- landsche deugd- Ons volk heeft deze deugd steeds betracht. Moge het er ook thans van doordrongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen. Mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Gironummer van de W.H.N.: 5553. buitenland BERLIJN, 23 December (V.P.B.). De inzameling van met bont gevoerde en wollen kleedingstukken, alsmede van winterkleeding in het algemeen ten be hoeve van de Duitsche soldaten in Sov jet-Rusland. welke werd ingeleid door een proclamatie van den Führer en een radiorede van rijksminister dr. Goebbels, heeft veel belangstelling gewekt. De eigenlijke inzameling, waarbij de verschillende formaties der N.S.D.A.P. huis voor huis zullen bezoeken, begint pas na de Kerstdagen, terwijl men zich thans er toe bepaalt, aan de beproefde vrijgevigheid van het Duitsche volk te appèlleeren. De pers herinnert aan den „Russischen winter", dien Berlijn, overigens met een zeer groot deel van Duitschland, in 1939- '40 heeft doorgemaakt. Men brengt de menschen in herinnering, wat zij toen hebben doorstaan, ofschoon er tempera turen heerschten van „slechts" 25 tot 30 graden Celsius onder nul, terwijl de tem peratuur in Rusland thans 40 tot 45 gra den onder het vriespunt aanwijst. De Duitsche bevolking was tijdens de hevige koude in de steden nog grooten- deels beschut tegen den wind die bij dergelijke lage temperaturen de grootste kwelling veroorzaakt. Bovendien be stond er in ontelbare openbare gebouwen gelegenheid om zich te verwarmen en kon een ieder zijn vrije uren in een ver warmde kamer of den nacht in een warm bed doorbrengen. De soldaten aan het Oostelijk front zijn van dit alles verstoken. Daarom legt men er den nadruk op, dat de bevolking cr thans niet eens rustig over na moet den ken, of zij warme winterkleeding of an dere kleedingstukken van wol of bont over heeft, zij moet er integendeel van doordrongen zijn, dat. het er op aan komt. iets te offeren, dus iets af te staan, dat zij zelf nog heel goed kan gebruiken, maar waaraan de soldaten zeer veel behoefte hebben. De bevolking moet daarbij bedenken, dat pr-actisch alle onder- en bovenklee- ding voor heeren, en ook talrijke dames- kleedingstukken. zoo veranderd kunnen worden, dat zij tot bescherming dienen tegen de kou. Het komt er slechts op aan, dat de soldaten iets warms meer aan het lijf krijgen, dan zij tot dusver hebben. Rekening houdend met het resultaat, dat vroegere inzamelingen, b.v. van oude metalen of textielgoederen hebben opge leverd, lijdt 'het geen -twijfel, of ook de huidige actie zal met een volledig suc ces worden bekroond. TOKIO, 23 Dec. (D.N.B.) Inzake de kwestie der uitwisseling van diploma ten tusschen Japan en de Angelsaksi sche landen, heeft de woordvoerder van de regeering verklaard, dat hierover on derhandelingen gevoerd worden. De be richten, dat de Argent ij nsohe regeering maatregelen treft om een schip naar San Francisco te sturen, ter uitwisse ling van de Japansche en Amerikaan- sche diplomaten, noemde de woordvoer der ongelooflijk. Hij zeide, dat deze kwestie „langs andere kanalen" gere geld wordt. Toen men den woordvoerder vroeg, of de bestaande modus vivendi tusschen Japan en de Sovjet-Unie onder de af bakening der belangen in de visscherij- wateren, na afloop aan het einde van dit jaar verlengd zal worden, antwoord de hij, dat over al deze kwesties onder handeld wordt. Omtrent den overval op Timor merkte de woordvoerder op, dat Engeland door een dergelijk optreden wel het vertrou wen moet verliezen, dat vroeger andere landen in haar gesteld hebben. Wan neer Engeland iets verlangt, dan is dit de bij haar gebruikelijke methode, ver klaarde de woordvoerder. Engeland gaat I dan zelfs zoover, dat het wapengeweld gebruikt. UITBREIDING VAN DEN DIENST PLICHT IN AMERIKA STOCKHOLM, 23 Dcc. (D.N.B.) Naar .\6sociated Press meldt, heeft Roosevelt een wet geteekend, waardoor de dienst, plicht wordt uitgebreid. In het kader van de nieuwe wét moeten alle mannen v<in 18 tot 64 jaar zich laten inschrijven. Alle mannen van "20 tot 44 jaar worden door deze wet verplicht tot den actie van militairen dienét. lyke beschieting door niet tot dc Nederland sche weermacht behoorende volksgenooten van Nederlandsöhe militairen, heeft noch verdachte, noch een der getuigen uit eigen ervaring voor het Hof kunnen of willen waarmaken. Zelfs is van de zyde der verde diging van verdachte dit beroep zonder voor behoud afgewezen. Het Hof is mitsdien van oordeel, dat de omstandigheden, waaronder verdachte het door hem begane misdrijf heeft gepleegd, te weten het opzettelijk zonder eenige gegronde aanleiding neersdhieten van een weerloos man als uiting van felle politiek vijandige gezindheid, den verdachte zyn daad zeer zwaar moeten doen aanrekenen, vernietigt het vonnis, waarvan hoogerberoep, doch al leen ten aanzien van de aan verdachte opge legde straf en de daarvoor bestaande byzon- dere redenen verstaat, dat laatstbedoelde behooren tc luiden als voormeld veroordeelt ter zake van het bewezen verklaarde en ge- qualificeerde misdrijf den. verdachte tot_ een gevangenisstraf voor den tijd van acht jaar. f AAT de belangstelling van den gastro- v 1 noom op verklaarbare wyze uit naar het boutje van de watersnip, den natuur vriend boeit meer de levende vogel, die er in zyn simpele pakje verrassend mooi uitziet. Er zou een gedetailleerde beschrijving kun nen worden gegeven van het veerenkleed der watersnippen, maar deze zou vermoeiend zijn en juist door ha-r volledigheid verwarrend werken, omdat by de aanduiding der ver schillende partyen dezelfde karakteristieke kleuren telkens opnieuw zouden moeten wor den vermeld. Roestbruin, geel, zwart en kas- tanjckleur wisselen, met nog enkele andere tinten, voortdurend met elkaar af en zyn op een voorname, rustige wyze kostelijk tegen elkaar afgewogen. Zoogenaamd drukke kleu ren vertonnen de pluimen der watersnippen niet: het patroon van kleuren is stil, doch deze zelf zyn wonderlijk ryk gerangschikt, o.a. in den vorm van strepen, vlekken en bandjes. De groepcering daarvan en onderlinge ver houding dragen ef op een treffende wyze toe by, dat de vogel als het ware in het hem om ringende landschap verdwijnt, omdat bepaal de kleuren geheel in overeenstemming zyn met e onderdeden 'der natuur: plantengroei en bodemgesteldheid. De watersnippen zou den dan ook in vele gevallen op de bescherm- mende kleuren van hun kleed kunnen ver trouwen en dat doen zy dan ook dikwijls, want merkwaardig is het, dat zy meesten tijds pas opvliegen, wanneer men by'na bo ven op hen staat. /Is men cr zich een beetje aan gewend heeft opgejaagde vogels vlug en nauwkeurig waar te nemen, 'dan kan het iemand moeilijk ontgaan, dat de watersnip een mooie lichte onderzijde heeft. Over het geluid echter, dat de vogel voortbrengt, wan neer h'y' de vlu'ht neemt, kan men bezwaar lijk opgetogen geraken: het klinkt ongeveer als een paar keer herhaald: tsjetsj-tsjetsj. Overigens is dit niet het eenige geluid, dat onze sierlijke langsnaveltjes produceeren: ook roepen zy wel grek-gek of tjoek-tjock. .vanneer zy overtrekken, terwijl sommigen in het geluid van het wijfje tiekump-tiekump hooren. Inmiddels is dit allemaal vocale mu ziek, wanneer deze simpele uitingen althans dien weidschen naam mogen dragen. Vermaardheid heeft zich deVatcrsnip ech ter vooral weten te verwerven door het „bla ten", een eigenaardigheid, die den vogel den Duitschen naam „Ilimmelsziege" en de locale Nederlandsche benaming „weerlam" heeft bezorgd. Vroeger nam men algemeen aan, dat ook dit geluid, hetwelk op vrii verren afstand is te hooren. van vocalen aard was, maar uit gebreide onderzoekingen hebben later uitge wezen, dat de stem Jiierbij heelemaal geen rol speelt, maar wel zyn pennen. Van het vroege voorjaar af kan men de zonderlinge muziek vernemen en ook vestigt de manne tjessnip daardoor nog wel in het begin van den zomer de aandacht op zich. Het geblaat is steeds een begeleidend verschijnsel van zijn liefdevluchten, die hy tot hoog in dc lucht uitstrekt. Wanneer hij stijgt, is cr van het merkwaardige gemekker echter niets tc hoo ren. Dit begint pas, wanneer hy zich ineens naar beneden laat ploffen, waarbij hü ziin staart strak laat uitwaaieren. De pennen daarvan beginnen dan hevig te vibreeren, terwijl ook de vleugcltoppen in een vlugge, trillende beweging geraken. Door den plotsclingen val, schuin naar onderen, stroomt 'de lucht verbazerjd snel langs de staart- en vleugelveeren en hier door ontstaat het wonderlijke gemekker, dat telkens maar heel kort duurt hoogstens een paar seconden: immers alleen maar de oogcnblikken, waarop de vogel valt maar vooral in den loop van 'den ochtend, en min der vaak op andere uren van den dag wordt herhaald, soms wel enkele honderden keeren. Want wanneer het watersnipje, welks speelvluchten vermoedelijk 'dezelfde betceke- nis hebben als het bolderen van de korhoen ders en de tournooien der kemphanen, een of een paar tientallen meters naar beneden is gestort, vliegt de vogel een poosje later weer zwy'gcnd naar verhevener sferen en als h'y hoog genoeg is gestegen, zoo hoog soms, dat men hem nauwelijks nog als een stipje kan waarnemen, laat h'y" zich opnieuw pijl snel n:er en ontstaat voor den tweeden keer het gemekker. Men heeft ook by doode exem plaren zeer nauwgezette proeven genomen, die alle de juistheid van vorenvermelde ver klaring der vreemde snippcngeluiden schij nen te bevestigen. I—I ET is boven de terreinen, waar het wyf- *--®-je op haar legsel zit, dat het snippen mannetje zyn zonderlinge, opgewonden vlieg toeren een voortdurend zwygend sty'gen en blatend neersuizen uitvoert. Door middel \an instrumentale muziek tracht het bly'kbaar denzelfden indruk te wekken als andere vogels door hun paringsroep en ge zang. Wel Ihccft men zoo nu en dan. naar het schijnt, by trekkende watersnippen in het najaar eveneens het mekkeren vastge steld, doch de gevolgtrekking op grond van deze feiten, dat het blaten dus misschien heelemaal niet met bet liefdeleven der vo gels verband houdt, komt ons averechtsch voor, want in den herfst gebeurt het eveneens wel by tijd en wyl, dat b.v. een kicvitdoffer nog even dezelfde zonnige vreugdekreten slaakt en dezelfde dolle buitenlingen u'tvoert als in de lente: den ty'd der voortplanting. Ondertusschcn duiden de speelvluchten, ccn vorm van minnespel, die bizonder boei end is, tennaasteby, zooals wy reeds opmerk ten, de plaats aan, waar men het nest van dc watersnip moet zoeken. Maar ihet vinden laat soms nog een heelen tyd op zich wach ten, want dc eieren verbergt de snip heel goed in een dichte gras. of zeggepol, waarin dc vogel een simpel kuiltje heeft uitgehold, dat echter als nest niet in bizondere mate vermag te boeien. Van zweef- of bouwkunst is geen sprake; de binnenbekleeding is zeer schamel: wat dorre sprietjes en blaadjes doen daarvoor dienst. Voor een lang ver blijf der jongen in 'de wieg, waarin zy wor den geboren, is het nest niet ingericht: zy zyn zoogenaamde nestvlieders. Maar de eie ren zelf een volledig legsel bestaat uit een viertal mogen er zyn: zy zyn prach tig peervormig en over het algemeen, vooral by de stompe pool. is de schaal, die meest ccn groengele olijfkleur heeft, nog al kwis tig bestrooid met vlekjes: bruine, blauwgrij ze cn rossige. Ik vond de eieren in myn jeugd nogal eens, wanneer ik van Grouw uit de w'y'de lage landen inzwierf, maar zelfs het bescheiden veentje van myn woonplaats Soest telt de watersnip wel eens als broed- vogel. In April kan men 'dc eieren al vinden, maar ook in Mei, en zelfs wel in de zomer maanden, ziin er nog wel legsels; het wijf je broedt een dag of zestien, soms ccn ietsje langer, en dan verschijnen duidelijk de jonge hemelgeitjes: leuke, bonte, donzen propjes, 'die eerst nog de leiding en verzorging der ouders behoeven, maar na een maand al zoo flink uit dc kluiten zyn gewassen en zooveel ervaring hebben opgedaan, dat zy, figuurlijk, op hun eigen beenen kunnen staan. Letterlijk kunnen zy het al heel kort na hun geboorte. RINKE TOLMAN wisselnoteeringen new york vervallen AMSTERDAM, 23 Dec. Naar de Neder landsche Bank mededeelt, is de wisselno- teering New York met ingang van heden vervallen. De valuta- en bankpapier noteeringen, zoo als vastgesteld door de Nederlandsche Bank, zyn als volgt: V a 1 u t a's 23 December 22 December Belg. frs. 30.11 —30.17 30.11—30.17 Zw. kr. 44.81 —44.90 44.81—44.90 Zwits. frs. 43.63 —43.71 43.63—43.71 Bankpapier: Dollars 1.18%— 1.22% 1.26— 1.29% Belg. frs. 30.08 —30.20 30.08—30.20 Zw. kr. 44.76 —44.94 44.76—44.94 Zwits. frs. 43.59 43.75 43.5943.75 indexcijfer 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. Het index cijfer, medegedeeld door het Centraal Bu reau voor de Statistiek, is heden: 170,4. RADIOUITZENDING DER N.S HILVERSUM, 23 Dcc. Woen avond 24 December van 19.45 tot zal de leider der N.S.B. ir. Musseri de zenders Hilversum 1 en 2 een bi rijke rede uitspreken. SPOR7 EN Het handbalprogramma voor Zom December luidt: Heeren Districtsklasse: ArlsmeerD.O.S., Niloc, Sport VercentAttila. Eerste klasse: Geen wedstrijden. Tweede klasse: Achilles 3Sport Amersfoort 2U.D. Dames Districtsklasse: A.H.C.—Zeeburg, schapRapiditas. Eerste klasse: Sport Ver. 2Hilvera Tweede klasse: Hilversum 2S.N.A., les 2Witte Kat b, Amersfoort 2—U, Het hockeyprogramma voor Zondag cember luidt: Heeren Eerste klasse: H.H.Y.C.Hilversum H.C.—Togo. Promotie klasse B: AlkmaarBe Tweede klasse D: Geen wedstrijden. Derde klasse F: Geen wedstrijden. Vierde klasse K: Geen wedstrijden. In de Oostelijke en Zuidelijke eerst? l sen geen wedstrijden. Bekerwedstrijden: Veteranen-beker: GroningenHilvi P.W.Apeldoorn, SchaerweydeVoc ArnhemGooi, Be FairAmsterdam. Amsterdam-beker: Gooi 2S.C.H.C. Gespeeld wordt op tweeden Kerstdat v Tweede klasse D: KampongLaren Vierde klasse K: Kampong 3Be Fi Dames Overgangsklasse B: BaarnAmsten Derde klasse F: VoordaanKamp; Kampong 1Kampong 2. Vierde klasse H: Kampong 4Lare: Voetbalprogramma Het programma voor a.s. Zondag lu DISTRICT I le klasse: DFCAjax. 2e klasse A: WFCSantpoort, ZFC- Victrix. 2e klasse B: HilversumVolendam, 3e klasse E: SDOBFC. 4e klasse M: AmsvordeQuick, SEC. Reserve 2e klasse C: Volendam 2I Reserve 3e klasse J: Amersfoortsch 2Voorwaarts 2. DISTRICT II le klasse: HaarlemHermes-DVS. DISTRICT IV le klasse: NACHelmond, MVV- BVV—PSV, LONGASpekholzerheide lcm IIRoermond, EindhovenPicui DISTRICT V lc klasse: HeerenveenBe Quick, wardenAchilles, VelocitasLSC, S a HSC. PROGRAMMA ZONDAG 4 JANUJ I. H.V.C.—D.W.V. E.N.N. '15Amersf. Boys. A.W.—A.P.W.C. L.V.V.—Quick. SoplaR.K.B.V.V. Kerstmis bij de Duitsche verbindings troepen aan het Oostfront. De man schappen bijeen in een boerenhuis onder het licht van den kerstboom Hoffmann-Stapf In de wintersche omgeving van Noord Kareliê. Manschappi v van de Duitsche Waffen SS tijdens hun opmarsch door besneeuwde landschap Orbi»-Holli I, De Midway-eilanden in de Pacific, halverwege Noord Amerika en Oost Azië, het Amerikaansche steunpunt, dat door de Japansche strijdkrachten krachtdadig werd aangevallen, was vroeger slechts een door albatrossen bevolkte koralen-groep. Ook thans treft men deze stormvogels er nog aan Atlantic-Holland De |eugd offerde even dapper als jeugd collecteerde tijdens de s'.fc Kerst-collecte, welke Winterhulp Pax-Holland-De Ha' d lo h

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 4