,De landen in Europa moeten schoonmaak houden' Elf dagen geen schoenenhandel F. 15.000 boete De oorlog nadert de beslissing euwruimen mogelijk in werkverruiming Huisvlijtactie onder Neerlands jeugd 8-7-6-0-0 Molenaar fraudeerde met tarwe en rogge en de zaak voor goed gesloten Loonsverhooging van Amsterdamsch gemeentepersoneel „TITUS" OP DEN kinderpostzegel Minimum uurloonen in de textielindustrie Kerstrede van den Paus Misdaad in de hoofdstad 1 BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 23 DECEMBER 1941 Ir. A. A. MUSSERT ZEGT: 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. Voor n openbare vergadering in de tot uiterste hoeken gevulde groote al van den Haagschen Dierentuin, eft gisteravond de leider van de S.B. ir A. A. Mussert. een rede houden over het onderwerp „Met itschland voor vril Nederland". komst van den leider werd met ierend applaus en langdurig hou •proep begroet, Spontaan werd hem lied „Wij ziin de zwarte soldaten" «zongen Mussert schetste in den aanvatte 7iin rede de moeilijkheden van de^ fijd ten opzichte van verduistering oedselsehaarschte en constateerde boven dezen kleinen materieelen uit, de verscheurdheid van ons gaat Hoeveel krachtiger zoudfcn niet ziin indien wii schouder aan rdpr stonden Hef land is bezet ®Ju ne is one ontnomen evenals Cu terwiil Nederlandsch-Tndiö aari n den oorlof? heeft verklaard Wh i midden in een wereldrevolutie alleen wii. doch alle volken van pa ondrrvindpn de ellpnde van den lestijd Na te hebben herinnerd aan >en spdert den vormen wereldoor s orpsehied ten annMm van de he nine men had Pni*schland vol ■n militair onmarbfi? gemaakt ontwapende zelf niet hoewel men 1918 tot 1938 de gelegenheid daartoe gehad kwam spreker tot de :rhe kwestie j wenschen. aldus spreker, een na ai-socialistisch F.nropa een Euro- rhalve zonder ioden en zonder En- hen invloed De eerste phase van schoonmaak is voorhij de tweede dat is de bedreiging door de 't-marht. is thans, dank zij het tij nerriineu van Hitler, reed? voor een "riik deel overwonnen Op Kerst d is er nu é«m feit dat in beteeke •oven alle uitgaaf nl.. dat de Rov net hun gpwetdigp legers niet over ia gekomen ziin hebben dit in de eerste plaats Adolf TTitler te danken en voorts Pen die in en met de Puitsche le- drijden en hun leven daarvoor of- enlantr werdrn in Nederland ont- ke hoeveelheden voedsel vernie een schandaal waartegen spreker '^udeliik heeft gewaarschuwd. Op de iik werd toen de uitvoer naar rhland belemmerd onder jood invloed die van üuitschland he in geld eischte. dat het niet had aats van befaline met ruilgoede- waarover het wel beschikte. Uflfet groote voldoening gewaagde eker nogmaals ervan. dat Neder- thans door Hitler is gemach- 1 om mee te doen in de Euro- ische wereldruimte, eiligstelling, voeding en vor- zijn nu voor Europa de groo- faetoren. Er komt een bond van •maansehe volken en daarin zal, ik zij de N.S.B., Nederland zijn 1 hebben. landen in Europa kunnen zich neer de weelde veroorloven om el- ;r te bestrijden, zij moeten tot een verband komen en daaraan moet hoonmaak voorafgaan. Dan gaan ?n betere, een schoone toekomst te- et en dan zal algemeen worden in- n. dat Nederland, gelijk spreker in heeft gezegd, zonder de N.S.B. geen mst meer zou hebben gehad. Voor oekomst vechten thans vele dui- n Nederlandsche jongens. Die toe bijt is het licht, dat komen gaat. erend applaus volgde op deze lavond, die met het gemeenschap- 1 zingen van het zesde couplet van JVilhelmus was ingezet, werd even- Imet samenzang besloten. >P h >iii RAVENHAGE. 22 Dcc. De se- ris-generaal van het departement Sociale Zaken heeft in een rond- ven aap de burgemeesters mede- ld. dat, indien het sneeuwruimen in gemeente op financieele moei den mocht suiten. er geen bezwaar bestaat, dat deze werkzaamheden de voorwaarden, neergelegd in lesluit loonbepaling werkverrui- Ln werkverruiming worden ver tegen hpt uurloon van 30 cent, ueel verhoogd met de voor de be en gemeente vastgestelde woon jstoelage. ion deze werkzaamheden niet on- le dagelijksche leiding van de Ned Mij te Arnhem, de N.V. Grondmij olie of het Rtaatsbosc.hhehee.r \vor- liitgevocrd. dient de Ned. Heide Mij de algemeene contróle te worden t aan de tewerkgestelde arbeiders llde loon en de eventueele woon -toelage, zoomede de tegemoetko in de sociale lasten hehooren tot kemeentelijke uitgaven wegens loozenzorg. die in aanmerking ko- voor de bijdrage uit het werkloos subsidiefonds. Ï>E VERZENDING VAN POST- KETTEN NAAR HET BUITEN LAND RAVENHAGE. 23 Dec. In aan log oj3 bet bericht van het rijks voor de voedselvoorziening in gstijci inzake den inhoud van post ten naar het buitenland, wijst er op. dat deze bepalingen uiter- alleen betrekking hebben op ver- ine van postpaketten naar landen, mede dit verkeer is heropend, toe hehooren b.v. niet België eu krijk. Nadere inlichtingen omtrent toegelaten landen verschaffen de antoren. 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. - On der het motto „Neerlands jeugd aan het werk" vindt in Jenuari een huisvlijtactie plaat6 met het doel de Nederlandsche jeugd tot het beoefe nen van de huisvlijt aan te sporen. Nu de jeugdcriminaliteit steeds ern stiger vormen aanneemt, is het zeker tijd alles in het werk te stellen om de jeugd goede bezigheid en ontspanning te geven. Van deze gedachte is de afdeeling „Ontspanning en cultuur" van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten uitgegaan bij het organiseeren van dit werk. Om tot het welslagen van deze actie le komen is de medewerking verzocht en verzekerd van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming en van de werkgemeenschap .Vreugde en Arbeid" van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid" heeft de organi satie op zich genomen van negen huis- vlijt-fenioon6tellingen, die in April in Amsterdam. Den Haag Utrecht, Leeuwarden. Assen. Arnhem, Eindho ven en andere nog nader va6t te stellen plaatsen zullen worden gehouden. De medewerking van alle scholen in de genoemde plaatsen is een dringende eisch, bovendien bestaat er voor perso nen tot 17 jaar ook gelegenheid tot in- dividueele deelneming. Nadere inlichtingen hierover zullen door middel van pere en radio worden bekendgemaakt en worden verstrekt door de plaatselijke kantoren van „Vreugde en Arbeid". Het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten heeft een belangrijk be drag voor het aankoopen van prijzen beschikbaar gesteld, bovendien zal iedere deelnemer aan de tentoonstellin gen een kunstzinnig uitgevoerde oorkon de ontvangen. Jongens en meisjes in Amsterdam, Den Haag, Leeuwarden, Eindhoven, Utrecht. Assen en Arnhem, die in de Kerstvacantie willen gaan knutselen, moeten dus maar erg hun best doen; misschien kan hun werkstukje dan voor inzending op een van de tentoonstellin gen in aanmerking komen en als het erg mooi i6, verdienen zij wellicht een van de mooie prijzen. NED. TUINARCHITECTENGILDE OPGERICHT 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. De pers dienst van de N.S.B. meldt: Als onderdeel van het architectengil- de, waarvan leider is dr. ir. G. A. C. Blok. is thans opgericht het Neder- landsch Tuinarchitectengilde. Tot organisator van dit gilde is be noemd de heer P. J. Bommel, Parsifal- straat 34, Den Haag (post Loosduinen). De Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront zal vertrekken, moet gesteund en geschraagd worden door het geheele Nederlandsche volkEerst dan kan met recht van ccn Nederlandsche ambu lance gesproken worden. Het is daarom zaak. dat iedere Neder lander medewerkt aan de totstandkoming van deze hulpexpeditie, die voor gewonde strijders van beide partijen zulk ccn heil- zamen arbeid kan verrichten. Hoe men kan medewerken? Heel eenvoudig. Men storte een bijdrage op het bekende gironummer: 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het in verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande noodzakelijk is, dat in de pe riode van Donderdag 25 December 1941 tot en met Zondag 4 Januari 1942 het koopen, verkoopen en afle veren van alle soorten schoeisel in den meest uitgebreiden zin. met uit zondering van geheel uit hout ver vaardigde klompen, verboden is, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de schoenenbons, welker geldigheid vervalt op een der dagen tusschen 24 December 1941 en 5 Januari 1942, wordt verlengd tot en met 11 Januari 1942. VERPACHTING EN PACHTPRIJZEN VAN VISCHRECHTEN 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. In de Ned. Staatscourant van heden is opge nomen het pachtbesluit vischrecht 1941, bevattende regeling van de verpachting en pachtprijzen van vischrechten. Hierbij wordt bepaald, dat de eige naar van een vischrecht, dat op 9 Mei 1940 was verpacht, verplicht is dit vischrecht te blijven verpachten; ver pachting aan een anderen pachter dan op 9 Mei 1940 is slechts geoorloofd met toestemming van den secretaris-gene raal van Landbouw en Visscherij. Is dit reeds geschied, dan moet binnen 14 da gen hiervoor toestemming worden aan gevraagd. De hoogst toelaatbare pacht prijs is die, waarvoor het vischrecht op 9 Mei 1940 verpacht was. I-Iet besluit treedt heden in werking. Een kopje chocolademelk smaakte best, toen Zondagmiddag vele Nederlandsche kinderen in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin het Kerstfeest kwamen vieren, waar zij op cadeautjes en versnaperingen onthaald werden Sta pf-Mol 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. De Cen trale Crisis Contróledienst blijft voort durend waakzaam om overtredingen van de distributie-voorschriften inzake aflevering van producten te achter halen. Eén van de moeilijkste gevallen is het constatceren van frauduleuze handelingen met betrekking lot den oogst. De landbouwer heeft voor het dorschen van het graan vergunning noodig, het zgn. dorschbriefje, en voor het vervoer is een gelcidebiljet vcr- eischt. Bij het dorschen houdt een op zichter of controleur van den C.C.C. toe* icht orr na te gaan hoe groot de oogst Ondanks deze voorzorgsmaatregelen, komt het toch wel voor, dat men de overheid om den tuin tracht le leiden. Een boerderij heeft vele hoeken en gaten en dus is de contróle moeilijk. Zoo wordt het mogelijk, dat een deel van het ge oogste wel eens op clandestiene wijze in den handel terecht komt. Dat het echter nog niet gemakke lijk is den controleur te verschalken, ondervond onlangs een molenaar te Waspik (N.Br.), bij wien ambtena ren van den C.C.C.in samenwer king met de marechaussee van Raar-sdonkveer, een onderzoek in stelden naar het frauduleus verhan delen van tarwe en rogge. De molenaar bleek van verscheidene landbouwers tarwe en rogge te hebben gekocht. zonder inlevering van distri butiepapieren. De hoeveelheid graan, die hij op deze wijze in zijn bezit kreeg om te vermalen hetgeen tot op een paar honderd kilo na reeds gebeurd was, toen de controleurs ingrepen bedroeg en kele duizenden kilo's. Onder dekking van dorsebbriefjes bracht hij het graan van de dorschplaats naar het mole naarsbedrijf, waarbij vervalscht: geiei- debiljctten dienst deden om bij even tueele contróle „vrij uit" te gaan. Het grootste deel van de tarwe en rogge verkocht de molenaar aan 'bak kers .en particulieren. Bij de bakkers stelden de controleurs eveneens een on derzoek in, maar de mcesten hunner hadden van het «meel reeds brood gebak ken en dit verkocht. Slechts enkele klei ne partijen graan konden worden ach terhaald en in beslag genomen. Intusschen stelden de ambtenaar van den C.C.C. verder een onderzoek in bij den molenaar. In een met een luik afge sloten kelder ontdekten zij een aantal zakken tarwemeel en op den pakzolder ecnige zakken tarwe en rogge van den oogst 1941. Alle tarwe en rogge en hel daaruit verkregen meel werd in beslag genomen. Dn molenaars en de bakkers en parti culieren, die meel van hem hadden ge kocht, kregen allen een proces-verbaal w ecens overtreding van de distributie bepalingen. RADIOUITZENDING N.S.B. HILVERSUM. 22 Dec. Over den zender Hilversum 2 spreekt Dinsdag avond 23 December de heer A. Ettman over het onderwerp: „Met Duitschland voor een vrij Nederland". Knoeier-prijsopdrijver tegen de lamp geloopen 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. Vele vindingrijke lieden komen er bij de huidige brandstoffenschaarschtd toe te probeeren hieruit munt le slaan door het in den handel brengen van aanvullings- en vervangingsbrand stoffen. De stookwaarde hiervan is vaak pro blematisch. Dit is wel in heel sterke male het geval gebleken bij een product „Saltrex' genaamd, dat 40 pet. bespa ring zou geven bij het gebruik van vaste brandstoffen, de uitstraling zou verhoo gen en de verbranding der gassen be vorderen. Een door het rijksbureau voor onderzoek van handelswaren gemaakte analyse wees echter uit, dat dt opgege ven samenstelling geenszins klopte met de werkelijkheid en bovendien dat het preparaat do brandstof slechts in plaats van beter deed branden en dus van warmtewinst of *brandstof>besparing geen sprake was. Het preparaat moet beschouwd worden als een voor het ge stelde doel waardeloos middel, aldus de meening der deskundigen. Voor dit „brandstofbesparingsmidder werd echter desondanks een zeer hooge prijs gevraagd. Niet alleen berekende de fabrikant, G. J. Hart te Dordrecht, aan zijn afnemers 2.30 per 12 zakjes, soms zelfs nog meer maar de gros siers- en de kJeinverkoopersprovisie was ook zoo groot, dat het publiek f 0.35 oer zakje, dus 4.20 per dozijn moest be talen. Afgezien van de kwaliteit van het pre paraat was deze prijs, de kosten der grondstoffen in aanmerking genomen veel te hoog. Bij een prijsstelling in overeenstemming met het prijsver mingsbesluit 1941, had de fabriekspri) j hoogstens 1.35 per dozijn, de détail prijs 0.17 per zakje mogen bedragen Hierbij was dan een normale redelijke winst voor fabrikant en handelaar ge waarborgd geweest. Er had dus in alle opzichten een ernstige overtreding der prijsvoor- schriften plaats gevonden en de fa brikant werd dan ook door den in specteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage tot 15000 boete veroordeeld, terwijl zijn zaak voor goed gesloten is. Bovendien werd hem gedurende een jaar het fabri- ceeren van brandstofbesparingsmid- delen, van welken aard ook, ver boden. Tenslotte is openbaarmaking van het vonnis in de peifc gelast. AMSTERDAM, 22 Dec. Nu van rijkswege is overgegaan tot verhooging van salarissen en loonen van het rijks personeel met 5 is het tijdstip geko men, tot een overeenkomstige verboo ging der salarissen en loonen van het gemeentepersoneel van Amsterdam over te gaan en wel in dien zin. dat de ver laging, welke de loonen en salarissen in Maart 1936 hebben ondergaan, onge daan wordt gemaakt. Voor verhooging van salaris zullen derhalve niet in aan merking komen degenen, wier salaris op l Maart 1936 niet is verlaagd, en voorts zij. wier betrekkingen niet zijn ngcdeeld in een salarisgroep, voor zoo ver de vaststelling van bet salaris zoo danig is geweest, dat. vergeleken met Maart 1936, van een herziening in gun- stigen zin kan worden gesproken. In verband met het feit. dat als gevolg hiervan de salarissen en loonen met pl.m. 5 worden verhoogd, geldt de grens, voorkomende in het besluit van den gemeenteraad van 5.Februari 1941, tot het toekennen van een tijdelijke toe lage aan het gehu .vde lagere personeel van 1.900 moeten worden verlengd naar 2.000. De kosten, welke aan deze alarissen en loonsverhooging verbon den zullen zijn. worden geraamd op 1 867.000. De burgemeester van Am sterdam heeft een dienovereenkomstig besluit genomen en bepaald, dat de ver hooging der loonen wordt gerekend te zijn ingegaan met de eerste loonweek an Augustus j.l. en de verhooging der salarissen op 1 Augustus j.l. FUSIE TUSSCHEN HOLLANDSCHE BLODMK WEEKERSGENOOTSCHAP EN ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR HAARLEM. 22 Der. in de heden ochtend gehouden algemeene vergade- ing van het Hollandsche Bloernkwee- kers Genootschap is op voorstel van het hoofdbestuur met algemeene stemmen beslolen tot samensmelting van het ge nootschap met de Algemeene Vereeni ging voor bloembollencultuur. De voorzitter, de heer S. Schoneveld, memoreerde, dat het genootschap bijna een halve eeuw zegenrijken arbeid voor de bloembollencultuur heeft verricht. Thans waren echter alle schcidingsmu- en Weggevallen en men zal nu geza menlijk en krachtiger dan ooit te voren, de gemeenschappelijke belangen behar tigen. Spreker dankte de algemeene ver- ecniging voor bloembollencultuur voor haar zeer tegemoetkomende houding bij deze fusie. Er ontstaat thans een groote akorganisatie, wier ledental ongeveer 4600 zal bedragen. Spreker betreurde het, dat dit aantal 6lechts ongeveer de helft is van alle vakgenooten en hij hoopte, dat diegenen, die nog terzijde blijven staan, zich ook bij de Algemee ne vereeniging zullen aansluiten. Twee leden van het dagelijksche bestuur van het H.B.G. zullen na de fusie worden opgenomen in het hoofdbestuur, der al gemeene vereeniging. Onderhoud met den teekenaar 's-GRAVENHAGE. 22 Dec. In 165$ voltooide Rembrandt het portret van zijn zoon. ..Titus aan de lessenaar". In het voorjaar van 1940 keerde het schilderij uit Engclsch bezit naar Nederland terug waar dr. Hannema het een plaats in hei museum Boy mans te Rotterdam gat. Toen de oorlog uilbrak, kreeg het een veiligè schuilplaats, maar het prachtige, door lange lokken omlijste droomend gezicht van den jongen Titus is daarmee, voor- ioopig althans, aan het oog van den Rem brandt-minnaar onttrokken. Helder echter keert het terug in onze herinnering, wan neer we het fraaie gedicht lezen, dat Jan Engelman bij dit portret schreef, cn waar van de beginregels zijn: „De zoon, zoo dierbaar, die liera alles deed vergeten, 16 op een blanken morgen vpor zijn vaer gezeten, Wanend zich onbespied, terwijl hij lachend leest Aandachtige oogen onder lichtgeheven brauwen, De mond zacht open in een bock vol geest." Maar ook op andere manier worden we in deze dagen herinnerd aan den lezetidcn Tit us: Dit faar is Rembrandt's schilderij het onderwerp van den wcldadighcidsze- gel „Voor het kind". Anton van der Valk, met wien wij dezer dagen een onderhoud hadden, heeft den zegel voor de rotogravure reproductie geteekend, aldus schrijft, ons de centrale propaganda-comini6- sie voor de kinderpostzegels. „Heeft u uw teekening gemaakt naar het origineel, of naar een reproductie zoo vroegen wij den kunstenaar. „Toen ik de opdracht van het hoofd bestuur van de P.T. en T. kreeg, haastte ik mij naar het museum Boyman6, maar Rcmbrandt'6 schilderij was opge borgen, en ik kreeg het niet te zien. Ik maakte mijn teekening aan de hand van drie reproducties, die echter alle ver schillend warén". „Was u aan bepaalde afmetingen ge bonden?" „Zooals u weet, werd vroeger een post zegel direct op ware grootte gegraveerd. Tegenwoordig volgt men een anderen weg. Voor ik aan het werk begon, heb ik eerst een bezoek gebracht aan hei poetmuseum, waar zich alle teckenin- gen bevinden, die ooit voor de kinder postzegels zijn gemaakt. Elke teekening was ongeveer tien keer zoo groot als de latere zegel". „Hield u bij het maken van uw teeke ning rekening met het feit, dat zij tien maal zou worden verkleind? „Ik probeerde het wel, maar ik had op dat gebied geen ervaring. In mijn teekening behield ik zooveel mogelijk de eigenaardigheid van de penseelstreek vast; zelfs de barstjes in de verf gaf ik nauwkeurig weer. In de reproductie kwam daar echter niets van over". „En hoe vond u ten6lotie de oplos sing?" „Door het nog eens en nog eens te probeeren. Ik maakte een gewasschen teekening met zwart en wit, en liet deze op dezelfde grootte fotograveeren op pa. pier, waaronder een kalklaag lag. Daar na ben ik op de foto gaan werken; ik maakte het zwart nog zwarter, het wit nog witter, en lette nu minder op de de tails, die ten gevolge van de verklei ning toch niet zouden overkomen". „De zegel wordt in vijf waarden en kleuren uitgegeven. Heeft u ook de kleur verzorgd?" „Nee, dat geschiedde in de drukkerij Enschede te Haarlem. Ik had mij de ze gels voorgesteld in warme Rembrand- tieke kleuren, maar ik vergat, dat de posterijen niet afwijken van de vijf vas te kleuren, waarin de Nederlandsche postzegels 6teeds uitkomen. En nu is het maar te hopen," zoo besloot de heer an der Valk het gesprek, „dat de ze gels ook goed zullen worden gekocht. In dezen tijd, zoo omstreeks Kerstmis en Nieuwjaar, is de Nederlander weldadi ger dan ooit- En omdat er in deze periode- ook buitengewoon veel brieven worden ge schreven, verwacht ik. dat ook dit jaar de actie „Voor het kind" succes oplevert. Wat mij persoonlijk betreft, ben ik blij, dat ik aan mee heb mogen werken." 's-GRAVENHAGE, '22 Dec. In verband met de omstandigheid, dat op het tots-andkomen van een loon regeling voor alle desbetreffende groepen van ondernemingen in de textielindustrie langs den weg eener collectieve arbeidsovereenkomst geen uitzicht bestond, heeft het college van rijksbemiddelaars, blijkens een in de Nederlandsche Staatscourant opgenomen beschikking, minimum- uurloonen voor mannelijke, volwas sen arbeiders bindend aan den ge- heelen bedrijfstak opgelegd. Hierbij zijn enkele groepen van tot de textielindustrie behoorende ondernemin gen ui'gezonderd. De werkingssfeer der regeling sluit zich overigens geheel aan bij de in de beschikking der organisatie-commissie d.d. 30 September 1941 vastgestelde om schrijving van de bedrijfsgroep „textiel industrie". De regeling geldt voor ondernemin gen. die verplicht zijn zich aan le mei den bij de vakgroep katoenindustrie, linnen-industrie, kunstzijde-industrie, wol-industrie, tapijt-industrie, band- en ,'Iechtindustrie en voorts voor de onder nemingen, welker bedrijven zijn inge richt voor de jutespinnerij. de juteweve rij of de zwaardoekweverij. De overige ondernemingen, die ver plicht zijn zich aan te melden bli de vak groep bastvezelindustrie, alsmede die, Vort Brauchitsch 's afscheid BERLIJN, 22 Dec. (A.N P.) - Het per soonlijk afscheid, dat de Führer heeft genomen van gencraal-veldmaarschalk Von Brauchitsch, is geschied in den waardigen. érnstigen vorm zoo ver luidt hier vanmiddag van bevoegde zijde die past bij de grootheid en bij zondere beteckenis van een dergelijk oogenblik. Al is in militaire kringen al hier op het oogenblik niets bekend om trent een ander emplooi voor den gene- raal-veldmaarschalk, toch wijzen zij er op, dal de heer Von Brauchitsch niet ter beschikking gesteld noch ook gepen- sionneerd wordt, daar in Duitschland een gencraal-veldmaarschalk steeds in actieven dien6t is. zooals bijvoorbeeld ook geldt voor veldmaarschalk Von Mackensen. In verhand met den oproep van den Führer aan de soldaten, her haalde men vandaag te Berlijn van officieuze zijde ten overstaan van persvertegenwoordigers, dat de oor log thans de beslissing nadert. Der halve is het alleszins begrijpelijk, dat de Führer thans het opperbevel van het leger, dat het zwaartepunt der toekomstige operaties in bijzon dere mate te dragen zal hebben, van nu af zelf in handen heeft genomen om een nog sterkere concentratie van de Duitsche weerkracht dan tot nog toe tot stand te brengen. In militaire kringen herinnert men er te dezen aanzien aan. dat zoowel de plannen voor den veldtocht in Polen in al zijn phases, als de unieke vermetel heid der onderneming in Noorwegen, de veldtocht in Frankrijk en op den Bal kan, de bezetting ven Kreta, de 6trijd van generaal Rommel in Noord-Afrika cn vooral de geweldige vcrnieligings- slagen in het Oosten alleen en uitslui tend ontsproten zijn aan het geestelijk initiatief cn dc geniale veldheerskunst van den Führer zelf, zoodat hij eigen lijk het Duitsche leger reeds altoos heeft aangevoerd en in de vereeniging van de leiding van dc geheele weermacht met het opperbevel van het leger in zijn hand slechts de uitschakeling van een tot dusver nog aamvezige bevelsinstan tie gezien kan worden. ROME. 22 Dec. (D.N.B.). De kerst- toespraak van den Paus, in aansluiting waarop hij zijn apostolischen zegen zal geven, zal op 24 December om 12 uur 30 op de golflengten 49,96 M., 19,84 M. en 15,37 M. door den Vaticaanschen omroep worden uitgezonden. Aangesloten zullen worden Italiaansche, dc Zwitscrsche, de Fransche, Hongaarsche en lereche zen ders. Voorts zullen Duitsche, Fransche én Engelsche vertalingen worden uitge zonden, evenals vertalingen in de an dere Europeesche talen. ROME. 22 Dec. (Stefani). Van be voegde. zijde wordt vernomen, dat de Amcrikaansche journalisten in Italië zich te Siena bevinden, waar zij in ge rieflijke hotels logeeren en volledige vrijheid genieten. welke zich moeten aanmelden bij de vakgroepen brei-, tricot-, kousen- en sok- kenindustrie, witwasschcrij-industrie en chemische wasscherii en ververij, zijn uitgezonderd, omdat haar opneming in de ond nverpelijke regeling uit sociaal oogpunt niet wenschelijk werd geacht. De vastgestelde minimum-uurlooncn gelden voor mannelijke volslagen cn vlijtige werknemers van 24 tot en met 60 jaar, die in dienst van een der onder de regeling vallende ondernemingen, be- drijfsarbeid in den ruimsten zin des woords verrichten. De regeling werd getroffen, in afwach- ing van een ten aanzien van de loonen in de textiel-indusfrie tot stand te bren gen algehéele regeling, welke alle cate gorieën van arbeidërs(stërs) in dr daar. voor in aanmerking komende onderne mingen zal omvatten. De minimum-uurloonen bedragen in dc ver schillende klassen, waarin blükens de be schikking de gemeenten zu'n verdeeld, resp. ~n de eerste klasse: 54 cents, in de tweede klasse: 51 cents, in de derde klasse: 48 cents, in de vierde klasse: 46 cents en in de vijfde klasse: 44 cents. Het meercndeels van de typische textiel centra is in de derde gemeenteklasse ge plaatst. Voorts is bepaald, dat de tariefloonen zoo danig moeten worden gesteld, dat het eind loon 5 pet. boven het minimumloon kan uit gaan, terwijl den werknemer, die in t3rief- oon werkt, indien hü minsten drie maan den in dienst, van dezelfde onderneming is, telkens over een tijdperk van zes weken in beginsel het minimum-uurloon, vermeerderd met 5 pct„ is gegarandeerd. Tevens is bepaald, dat hoogere loonen en/of gunstiger tarieven dan in de beschik king zijn vastgelegd, worden gehandhaafd, er wijl tenslotte de bestaande loonbyslagen bestendigd blijven, met dien verstande, dat de uit de regeling voortvloeiende loonsver- hoogingen op den loonbyslag in mindering kunnen worden gebracht. De ondcrhfvieo regeling treedt in wer king mrt ingang van de eerste volle loonweek in Januari 1942. AMSTERDAM. 23 Dcc. Gisteroch- tend werd ontdekt, dat inbrekers hun slag hadden .geslagen in een koffie- en theehandel aan de Prinsengracht. Waar. schijnlijk met behulp van een valschen sleutel verschaften zij zich toegang tot het leegstaande bovenhuis en toen was het voor hen een klein kunstje om de zaak aan de achterzijde binnen te ko men. Door de winkeldeur verdwenen zii Ia- ter met den buit, welke uit 15 kisten thee, tezamen 700 kg bestond. In een woning aan de Tollenstraat ebben rechercheurs Zaterdag een par tij textielgoederen, ter waarde van on geveer f 3000. in beslag genomen. Deze goederen bleken afkomstig te zijn van oen op 14 November j.l gepleegde in braak in een winkel op het Zonneplein, in Tuindorp Oostzaan. In verhand hier mede zijn twee mannen, verdacht van beline gearresteerd. Het onderzoek naar de daders wórdt, nog voortgezet.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 5