Hevige gevechten op het eiland Luzon BOLS Churchills reis Vele branden op Malta f225 J A. SCHOTERMAN 2 KLOOSTERBALSEM HEEFT ENGELAND BERLIJN OVER: naar Washington Voortaan PRODENT met dispergon tegen tandsteen. Heerlijk schuimend! 1VJBt 25 xt»®"0?16. Bolsjewisten verloren duizend man KMIMPLÜlJt KLO LIMONADE SIROOP GRENADINE TEGENSTAND OP MINDANAO GEBROKEN SCHRALE HUID 3e Hoeve VOLDOENDE TORPEDOJAGERS? Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 DECEMBER 1 SJANGHAI, 23 Dec. (D.N.B.). In de omgeving van de Golf van Lingajen op het eiland Luzon (Philippijnen), zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag hevige gevechten uitgebroken, nadat van de zijde der Amerikanen versterkingen waren ontboden. Dok zware wapens mengden zich in versterkte mate in den strijd, zooals blijkt uit hedenochtend ontvangen hericht°n uit Manila. De Japan ners drongen tot aan de stad San Dhomas op. Een andere Japansche landing wordt gemeld uit Aenq in het Zuiden van de Golf van Lingajen. Ook het Ameri kannsche hoofdkwartier geeft thans toe. dat de activiteit van de Japansche vliegtuigen boven de Philippijnen in nog sterkere mate is toegenomen dan te voren Japansche vliegtuigen hebben verscheidene steunpunten met bommen aangevallen en verijdelden dp pogingen der Amerikaansche strijdkrachten om de Jannnsche landingen aan de Westelijke kust van Luzon te belemmeren. to Manila wordt gemeld dat de Japanners-van de Golf van Ligajen uit naar frevop!!!rPn ^pnikk^n. In dp nabijheid van een spnorwegknooppimt vinden zware fl-inni t'o! r? iS ^nier\[<aa.nsche hoofdkwartier spreekt van een aanzienlij* kaanvt-hnnTiT ™?pen: dle ,n dcn aanva] zijn Overigens noemt het Ameri- Kaans/.ho hoofdkwartier der. toestand onoverzichtelijk. BERLIJN. 23 Dec. (A.N.P.). - De aan wezigheid van Churchill in Washing ton, interesseert Berlijnsche politieke kringen in de eerste plaat6 daarom, om dat er een symptoom in wordt gezien. Men spreekt over Churchills duidelijken gang naar Canossa die daar is men in de Wilhelmstrasse van overtuigd door Roosevelt is voorgeschreven. In de Wilhelmstrasse is men ook van mee ning, dat de catasfrophale toestand der Rngelsch-Amerikaansche oorlogvoering tot deze ontmoeting geleid heeft. De voornaamste mannen in Engeland en de Ver. Staten, zoo verklaart men verder zijn gedwongen besluiten van ver strek kende beteekenis te nemen om aan de zen catastrophalen toestand het hoofd te kunnen bieden. In de Wilhelmstrasse gelooft men. dat Roosevelt van Chur chill voorwaarden zal eischen. die diep in het Engelsche leven en in de belan gen der volkeren van Engeland-en Ame rika zullen ingrijpen, en het zeer moei lijk. zoo niet onmogelijk zouden maken die belangen met elkaar in overeenstem, ming te brengen. In ieder geval ziet men in bevoegde kringen der rijkshoofd stad in Churchill6 reis. welke geschiedt op een oogenblik van de zwaarste oor logsinspanningen, een sein en een siz- naai voor de noodlottige positie, waarin Amerika zich door het verlies van zijn vloot in den Stillen Oceaan en Enge land door het dreigende verlies der voor zijn bestaan beslissende stellingen be vinden. Duitsche persstemmen Onder opschriften als: „Churchill naar de Ver. Staten ontboden", „Door Roosevelt ontboden", enz., publlceeren de bladen de berichten over de ontmoe ting tusschen Roosevelt en Churchill in de Ver. Staten. De bladen karaktprisee- ren de reis van Churchill als „gang naar Canossa" van een staatsman, die reeds zóó afhankelijk is geworden van Noord- Amerika, dat hij de Engelsche oorlogs- wenschen onder de aanwijzingen van Roosevelt moet schikken. Wie helpt den ander?, zoo vraagt de Berliner B o e r6 e n z e i t u n g, welk blad op merkt. dat ditmaal Churchill en Roose velt zullen trachten elkander wederkee- rig te bepraten om den een de kastanjes uit het vuur te laten halen voor den an der. Eensluidend wijzen de bladen er op, dat vooral dooy de laatste groote verlie. zen der vijandelijke mogendheden op de Stille Zuidzee, Churchill en Roosevelt zich geplaatst zullen zien voor onoplos bare problemen, aangezien de militaire capaciteit uiterst zware verliezen heeft geleden. „Het beschikbare, aldus de Lo- kalanzeiger, dat veel te 6chaarsch is om de behoeften van den door Roo sevelt ontketenden wereldoorlog doel treffend te dekken, moet verdeeld wor den, zonder dat ergens zwakke plekken opduiken. Een onoplosbaar probleem. De mogendheden van het driemogend- hedenpact zullen er voor zorgen, dat het onoplosbaar blijft." De Nechtaue. gabe merkt ironisch op, dat men op deze conferentie stellig in de eerste plaats de vernieling zal moeten eonsta- teeren van alle plannen der Brit6ch- Amerikaansche en bolsjewistische oor logvoering tegen Duit6chland voor 1942. Australisch telegram De Britsche berichtendienst meldt uit Canberra, dat Curtin aan Churchill en Roosevelt een telegram heeft gestuurd, waarin hij de opvatting weergeeft van de Australische regeering over de alge- heele strategische positie in den Stillen Oceaan, voor zoover deze betrekking heeft op Australië. Curtin heeft waar schijnlijk in het bijzonder den nadruk gelegd op de beteekenis van Singapore voor Australië. DE FRANSCHE CONCESSIE IN SJANGHAI VICHY. 23 Dec. (D.N.B.). De Fran sche concessie te Sjanghai heeft, vol gens de alhier ontvangen berichten niets te lijden gehad van de oorloesge- beurtenisen. welke ook geleid hebben tot de bezetting van de international concessie te Sjanghai Met voldoening constateert men te Vichy, dat de Japan sche autoriteiten de Fransche belangen in ieder opzicht in acht genomen heb ben. DADEN VAN SABOTAGE OP CYPRUS ANKARA. 23 Dec. (A.N.P.). Op het eiland Cyprus zijn nieuwe daden van sabotage gepleegd op militaire inrich tingen van het Britsche leger. In een aantal gevallen is het gelukt de sabo teurs op Cyprus wonende Grieken te grijpen. Zij werden tot langdurige ge vangenisstraffen veroordeeld. De daden van sabotage zijn de laat6te weken 6terk toegenomen. - -Vs Gooi geen oude tuben weg! Slechts tegen inlevering van een wilhkei oude tube met dop kunt U voortaan een in tube verpakt product koo Nederlandsch Fab' BERLIJN. 23 Dec. (D.N.B.). Ver scheidene aanvallen, die de bolsjewis t^n gisteren bij sneeuwstormen in den centralen sector van het Oostelijk front hebben ondernomen, zijn, naar het D.N.B. verneemt, door de Duitsche troe pen in samenwerking met alle wapens met succes afgeslagen Behalve het ver lies van een groote hoeveelheid oorlogs materiaal, zijn de verliezen van den vijand aan menschen bij deze gevechten zeer hoog. Voor een enkelen Duitschen divisie sector verloren de bolsjewisten in de gevechten op 20 en 21 December meer dan duizend manschappen. Een veel voud aan gewonden moesten zij ze uit het Duitsche vuur weer naar het punt \an uitgang meenemen. De gevechtsfor maties van de luchtmacht vielen even eens 6teeds weer in het achterwaartsche gebied van den vijand ravitailleerings- colonnes en troepenconcentraties aan Bij deze gevechten werden op 22 Decern ber verscheidene stukken geschut, tal rijke bespannen voertuigen meer dan zestig vrachtauto's en vier pantserwa gen6 alleen in den centralen sector van het front vernietigd. Ten Oosten van Taganrog heeft een Duitsche stoottroep der infanterie een bolsjewistische veldstelling volledig op gerold. Het gelukte den Duitschen in fanteristen de stelling te bestormen en er binnen te dringen. Behalve wapens en munitie bracht de stoottroep een aan tal bolsjewistische gevangenen mee te rug. 203. Dat voelde Klompen Je wel. hij pardoes in het water ter kwam. zag hij dat zijn bootje verc ncn was. Wat moest de arme joi doen? Om hulp roepenNatuur, BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.). Bii de aanvallen van Duitsche gevechtsvlieg tuigen op Malta, op 22 December en in den nacht van 22 op 23 December, ont stonden. naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, talrijke branden in de docks en havenwerken van La Valetta. Duit6che gevechtsvliegtuigen vielen op 22 December het Britsche kust- en zee gebied aan. Tijdens de activiteit van verkenningsvliegtuigen kwam geen con tact met den vijand tot 6fand. De ver kenningsvliegtuigen kwamen met waar devol verkenningsmateriaal terug. In den loop van deze maand hebben de Engelschen in de Middellandsche Zee vijf kruisers en twee torpedojagers verloren. Een pantserschip, zes kruisers en een torpedojager zijn ernstig bescha digd. In December hebben de Engelschen in den Stillen Oceaan twee pantserschepen, twee kruisers, twee torpedojagers en twee kanonneerbooten. alsmede ver scheidende transportschepen verloren. Op den Atlantischen Oceaan hebben de Engelschen een vliegtuismoeder schip en een kruiser verloren. In totaal heeft de Engelsche marine dus in min der dan een maand tijd zeventien oor logsschepen verloren. Een minstens even groot aantal werd minder ernstig beschadigd. 204Maar Klom pert je was niet a op het water. Visschcr Schollen ger was juist bezig, om het la, zoodje voor vandaag te verschai toen het onweer opstak en dat hem te bar. Dan maar vlug de ru inhalen en naar huis. Oei. wat dat zwaar. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT VGRAVENHAGE. 23 Dcc Koerst stortingen op 24 December 1941 tege plichtingcn luidende in: Belga's 30.1432 - Zwits'rsche francs 43.56 Fransche francs 3 768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Xoorsche kronen 42.82 Zwecdsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar ude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Tirrksche ponden 1.45'4 Lewa 2.30 Pcngö (oude schulden) 36 519 P (nieuwe schuldeni 45 89 Zloty (oude schulden) 35 Zloty (nieuwe schulden) 37 68 Lei 1.2S Slowaaksche kronen 6.48 Drach- n 1.26 Kuna 3.77 PER LITERKRUIK WIJNHANDEL UTR.STR 17 LEL 34: Wrijf 'a avonds Kloosterbalsem goed in de huid. Na 'n kwartier is deze door de huid opgezogen. 's Nachts doet Kloosterbalsem dan z\jn huid-genezende en huid- versterkende werking, maakt Uw huid gezond, glad en gaaf, bestand tegen 't ruwe klimaat! Tegen winterhanden, winter voeten. gesprongen handen is het beproefde middel: AKKER's FEUILLETON 271 Louis Windman lette er goed op zoo weinig mogelijk geld te besteden. Zijn plannen namen thans vasten vorm aan Hij zou zonder uitstel met Nora trou wen en bezit van de boerderij nemen Maar hij had niet de minste bedoeling om zich met den handel bezig te bon den Daar zou hij voor aan den arbeid moeten gaan Hij had gereed eeld noodig en veel ook De boerderij zou zijn goudmijn wor den en hij zou haar van harte leeg halen. De oude Jacob Brakman zou zijn nicht of haar echtgenoot nooit ver volgen zoodat hii T ouis. veilig was Ja. het was wensrhelijk zoo «poedig moge lijk te trouwen. HOOFDSTUK XXVI Van kwaad tot erger Mevrouw Windman geboren Nora Brakman zat aan de ontbijttafel van de boerderij en keek uit over het drukke buitengewone maatregelen te nemen om de leveranties van vitale materialen te beveiligen, nu de invoer van rubber, tin. wol, ruwe zijde en andere belangrijke goederen sterk arhteruitgelnopen i6. Mandsjoekwo steunt Japan De torpedeering van het vliegtuigmoederschip BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.). De pers publiceert nadere bijzonderheden over de torpedeering en vernietiging van een Engelsch vliegtuigmoederschip door een Duitsche duikboot. Zij wijst in dit er- band op de ver strekkende beteekenis wel' het verlies voor de Britsche ma rine heeft. De Deutsche Algem. Zeitung schrijft, dat met de zwaarbeschadigde en daarmede buiten werking gestelde vliegtuigmoederschepen. Engeland van het totale aantal zijner vliecrtuigmoedcr- schepen 50 pet. heeft verloren. Het vliegtuigmoeder6chin, waarvan de torpedeering gisteren werd medege deeld behoort waarschijnlijk tot de klasse der „Illustrious". Dit ziin zeer moderne schepen met een waterver plaatsing van 23.000 ton, een snelheid van 30 knoopen, die een vijftigtal toe stellen kunnen vervoeren. gedoe daarbuiten. Een troep mooie koeien liep door de smalle laan naar de wei. Eon vari de vrachtwagens stond op het punt om voor de tweede keer naar Hontersberg te gaan met een lading van vruchten, bloemen groenten, eieren, kippen en dergelijke. Nora was nu drie weken getrouwd. De wittehroodsdaeen hadden zij rustig op de Veluwe doorgebracht en het ge lukkige paar was den vorigen dag to rn ggpkeerd. Was zij werkelijk gelukkig? Nora ontweek deze vraag. Haar echtgenoot lag nog In bed en juffrouw Janna had zijn ontbijt boven gebracht. Louis ver afschuwde vroeg opstaan n"g meer dan Nora en zij had ontdek» dat haar echt genoot 's morgens altijd zeer lusteloos cn humeurig was. Om half elf kwam Louis heneden juist toen Nora met juffrouw Janna het huishouden besproken had Het werk zou voortaan veel moeilijker dan vroe ger zijn. want Louis stond er op. een overvloed van uitstekend voedsel te krijgen. „Wel lieveling, ben je uitgeslapen?" groette ze hem. „Je moet morgen zeker met de zon op om naar Amsterdam te gaan?" „Waarom zou ik? Ik ben er niet zoo dol op om midden in den nacht op te staan als sommige lieden." zei hij on vriendelijk. „Waar zijn de cigaretten? BERLIJN. 23 Dec. (A.N.P.) In een artikel van de „Militaerische Correspondenz aus Deutschland". wordt de vraag opgeworpen of Groot-Brittannië over voldoende tor pedojagers beschikt. De M. C. D. seh-ijft: „Toen de beide Duitsche duikbooten. lie onder bevel stonden van Kapitaen- Leutnmt Guggeriberger en Kapitaen Leutnant Resohke. in de Middellandsche Zee het Britsche vliegtuigmoederschip „Ark Roval" tot zinken hadden ge bracht, hield de openbare meening zich levendig bezig met de vraag of de Brit >.che torpedojagers vloot in de Middel landsche Zee sterk genoeg is. Men vroeg ich af, hoe de Duitsche duikbooten he' konden klaarspelen om juist in de Mid dellandsche Zee een der belangrijkste Britsche vliegtuigmoederschepen tot zin ken te brengen en daarbij zelf niet ge troffen te worden. Dat de Duitsche luikbooten zonder eenige schade op haar steunpunt zouden zijn terugge keerd, hield men voor zoo ongelooflijk dat er reeds berichten opdoken, volgens welke een der beide duikbooten door de escorteerende Britsche torpedojagers vernietigd zou zijn. Deze berichten zijn gebleken onjuist te zijn. Wel hebben de esc .teerende torpedojagers van de „Ark Royal", naar inmiddels bekend ge worden is, krachtig afweervuur ge opend. Rondom de „Ark Roval", die bij den eersten Duitschen aanval nog in het "©heel n»et zonk, hoewel zij reeds getrof fen was. vielen tallooze dieptebommen die de Duitsche aanvallers moesten ver nietigen. Desondanks hebben de Duit sche duikbootcommandanten het klaar gespeeld het krachtige afweervuur te ontgaan en zijn zij op verschillende lagen behouden op hun steunpunten teruggekeerd. Des te levendiger bespreekt men op liet oogenblik de vraag of Groot-Brittan nië voldoende torpedojagers heeft om zijn zware oorlogsbodems toereikend te beschermen. Men gelooft, dat er reeds vele torpedojagers verloren zijn gegaan Xooh de verouderde Amerikaansche tor nedojagers, die Engeland gekregen heeft, nooh de nieuwe aanbouw, die van Britsche werven gekomen is. schijnen voldoende te zijn om slagschepen en vliegkannschepen in de wateren, waar in zich Duitsche duikbooten bevinden te laten opereeren. In dit verband moet bij zondere beteekenis gehecht worden aan het feit, dat de Amerikaansche werven sinds het uitbreken van den oorlog in den Stillen Oceaan geheel bezet zijn met orders voor Amerikaansche bewape ningsdoeleinden. JAPANSCH OFFENSIEF IN CHINA NANKING, 23 Dec. (D.N.B.). Het Ja- pansche offensief in China, in de pro vincie Kiangsoe is. naar gemeld wordt, ton Westen van het Taaihoe-meer be gonnen. Daarbij hebben de Japansche troepen op den tweeden dag van het of fensief een doorbraak bewerkstelligd door de stellingen van de 40ste Tsjoeng- kingdivisie. die behoort tot de derde oorlogszóne van generaal Koetsjoetoeng. Eenige dorpen zijn veroverd. De opera Ges duren voort. In de veronderstelling, dat de Japan sche troepen in China door de verplaat- ine van enkele eenheden naar het Zui delijke oorlogstooneel verzwakt zijn, zijn in alle deelen der oorlogszóne in centraal China aanzienlijke Chineesche ♦roepen samenectrokken, aldus heeft de woordvoerder van het Japansche legei verklaard. Dit feit is. zoo ging hij voort, le reden voor het Zaterdagnacht begon nen offensief ten Westen van het meei van Taihoe. De Japansche strijdkrach ten zijn vastbesloten om den strijd te gen de Tsjoengkingtroepen op energie ke wijze voort te zetten, wanneer en waar die ook maar het offensief zouden nemen, volkomen voorbereid om den Tsjoengkingtroepen vernietigende sla gen toe te brengen. ITALIAANSCH GENERAAL GESTORVEN ROME, 23 Dec. (D.N.B.). In Napels is generaal Guillio Borsarelli di Rifred- di aan zijn zware verwondingen, welke hij had opgeloopcn bij de gevechten in de woestijn van Marmarica, bezweken. Generaal Borsarelli is de zevende Ita- liaansche generaal, die aan het front zijn leven voor het vaderland heeft ge geven. Is dat alles? Je moest maar iemand naar je komenijswinkel sturen om er wat te halen." De wittebroodsdagen waren klaarblij kelijk ten einde, maar Nora wilde niet erkennen, dat ze teleurgesteld of ont stemd was. „Ik dacht dat je morgen naar kantoor ging." zei zij. „Je hebt gezegd, dat je om acht uur weg moest," „Wat dat betreft, ik ga niet meer naar kantoor." merkte hij op. „Maar waarom niet?" „Omdat ik mijn samenwerking met Groen heb opgezegd, juffertje weet graag! Ik ik ga voor eigen rekening zaken doen." hoopvol. „Je zult dan zeker veel geld ver hoopvol. „Je zult an zeker veel geld ver dienen En ik hen blij, dat je dan eens een paar dagen op de boerderij kunt zijn. omdat ik je hulp goed gebruiken kan." „Ik ben bang dat ik niet veel van een boer heb. „Nee. lieveling? Maar je kunt toch de boekhouding voor me verzorgen, niet waar? Weet je, ik ben over den tegen- woordigen gang van zaken niet vol daan en als oom onverwachts -thuis kwam. zou hij heel hoos zijn. Er moet hier eens een man komen." „Toen ik met je trouwde, Nora, was het me er niet om te doen voor jong- sten bediende te gaan spelen." was het antwoord. Als ik de krant uit heb. zal ik je bankboek eehs doorkijken. Dat in teresseert me hoofdzakelijkl" Nora zag hem ongeloovig aan. Wat bedoelde hij hiermee? Zij viel hem nu echter niet aan Zij oordeelde het 't beste om eerst in he» dorp haar bood schappen te gaan doen. In den winkel vond ze weinig opwek kends. Er was tijdens haar afwezigheid van drie weken iets veranderd Zelfs Peter Balman moest erkennen, dat het „ongewoon stil" was. Hij kon het niet begrijpen. Het zag er naar uit dat de dorpelin gen eensklaps het besluit hadden ge nomen om niet meer in den dorpswin kel te koopen en hun kinderen per fiets bondschappen lieten doen in Honters berg. Nora zei niets. Zij wilde den man haar afkeer niet tonnen omdat ze hem nu niet missen kon. daar de Trevers naar een andere zaak gegaan waren. Toen ze thuiskwam had Louis het sportnieuws gelezen en een telegram eeschreven in een geheimzinnige code die zij niet kon thuisbrengen. „Dit telegram moet onmiddellijk ver zonden worden." beval hii. „Je moet die oude vrouw maar even sturen „Juffrouw Janna is met het eten hezig," antwoordde Nora. „Ik zal het zelf wel brengen, als jij niet weg wilt gaan." „Geef me je bankboek," zei hij „Het wordt tijd, dat ik weet hoe we ervoor staan." Zij nam het boek uit het bureau en gaf het hem. Een enkele blik was vol doende. Hij wilde slechts het saldo we ten cn dat bedroeg minder dan honderd gulden. „Wat heb ik daaraan!" riep hij heesch. toen zij op het punt stond weer naar het doro te gaan. „Ik moet dade lijk een paar duizend hebhen." „Een paar duizend?" Zij keek hem vast aan en haar oogrn kregen een har den glans. „Wat heteekent dit, Louis? Waarom gebruik je je eigen geld niet?" „Omdat Hij hield op: misschien schaamde hij zich. „Bedoel je dat ie geen geld hebt?" vroeg zij. „Als je de waarheid wilt weten, de zuivere, onbedekte waarheid: Ik bezit geen cent," sprak Louis Windman. „Ik zit in de schuld en ik reken op iou en de boerdorrii om me er uit te halen." Nora zuchtte dien en smartelijk Ten slotte had zij de bittere waarheid ver nomen. Haar eigen echtgenoot had baar hedrogen! Hii was platzak! Ze snikte tranen van woede. „Ongetwijfeld is dit een schok voor te. maar je zult er wel aan wennen." ver telde hij haar. „In elk geval, we hoeven er geen scène om te maken. We zijn man en vrouw. „Maar je.Zij legde haar hand op de keel alsof ze de woorden nie R uitspreken. „Waarom deed je Waarom? Ik heb je nooits iets r( daan. Al die verzekeringen da» j( me- hield, waren dus allemaal f Cl cheld? Je hebt maar wat gozer v een domme, ijdelc vrouw te bedri die niet verstandig was om je te zien." 1 Hij zag haar eenigszins verrasl pif Totnogtoe had hij haar geminacht. 0] Nora had meer karakter dan hij moedde. De waarheid had haar a geopend Ze zag niet alleen hem i ander licht, maar ook zichzelf. ir schien was dit laatste verschrikkt n dan het eerste. u Tenslotte was zij bijna even one n geweest als hij. In den aanvang b Vf hem te kennen gegeven, dat ze ons P( kolijk was en pas op het laatste c 05 blik had ze hem verteld, dat haar haar misschien van de boerderij zo 0, wij deren. Haar zelfzuchtige neigingen. ijdelheid en haar hebzucht stonde! - tegenover haar. Deze verschrikkin ze over haar eigen hoofd gebracht „Ga eens vijf minuten zitten en 1 naar rede", stelde hii koelbloedig Ri „Jij en ik kunnen genoeg plezier n 0 als je verstandig bent en doet wat R zegd wordt. Mijn plannen staan va ze zullen niet falen". (Wordt verv J^T\AR het Japansche hoofdkwartier mededeelt, hebben de Japansche troepen, die op 20 December op Minda nao zijn geland, in zeer nauwe samen werking met de marine den hevigen vijandelijken tegenstand gebroken. De troenep hebben nog dienzelfden dag om vijf uur des middags de hoofdstad Da van bezet De viiand verloor tot en met December 000 gevangenen en 200 manschappen. Verder werd een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buitge maakt. Naar Domei meldt is een nieuwe vijandelijke versterkte stelling op Mount Cameron op Hongkong door de Japanners na felle gevechten be zet Cameron hehoort tot den ten Zuiden van Victoria celegen. deel9 zwaar versterkte reeks heuvels, waar de Engelschen zich voor den laatsten tegenstand hebben ver schanst. Het Japansche luchtwapen heeft, naar Dombi meldt, zeer sterke aanvallen ge richt op de versterkingen in het Ooste lijk deel van Hongkong. De aanvallen duurden bijna twaalf uur onafgebroken voort Zepr zware vernielingen werden in de vijandelijke stellingen waargeno men. Naar verder verluidt, neemt de druk op de stad Victoria en de heuvels ten Zuiden der stad toe. Men verwacht snelle vorderingen van den Japanschen aanval. In militaire kringen wordt ver klaard. dat de gevechten nog wel aan den gang zijn. maar dat het eiland zich reeds hecht in Japansche handen be vindt» Naar Associated Press uit Ottawa meldt, heeft het hoofdkwartier voor de defensie medegedeeld, dat de Canadee- sche verliezen bij den slag om Hong kong „zwaar" geweest zijn. Onder de ge sneuvelde Canadeezen bevindt zich bri. gadegeneraal J. K. Lawson, de comman dant van het Canadeesche expeditie corps. Volgens te Tokio ontvangen berichten hebben de groote Japansche successen in den oorlóg op de Stille Zuidzee het Amerikaansche economische leven reeds thans zeer sterk verontrust. Zoo zijn b.v. de aulo-aandeelen gedaald tot het laagste peil sedert 38 jaar. Het Ja pansche departement van buitenland- schc zaken hppft een rapport ontvangen volgens hetwelk de Amerikaansche re geering zich gedwongen heeft gezien N een speciale conferentie, waaraan werd deelgenomen door vertegen woordigers van leger en industrie, heeft de regeering van Mandsjoekwo ingrij pende maatregelen ter versterking van de hulpverleening aan Japan aangekon digd. Deze maatregelen houden in een grooteren uitvoer naar Japan, een beper king van het verbruik in Mandsjoekwo en een volledige coördinatie der produc tie met het economische leven in Japan, volgens de Japansche behoeften. Naar de Britsche berichtendienst uit Singapore meldt, heeft de Britsche op perbevelhebber in Oost-Azië, sir Robert Brooke Popham, tegenover de pers ver klaard dat een terugtocht nooit noodig was eeweest. wanneer men hier „bui ten" sterkere strijdkrachten en vooral meer militaire uitrusting van allerlei aard gehad had. Nooit is zooveel bewa peningsmateriaal aanwezig geweest om de behoefte van alle instanties in de ge- heele wereld te bevredigen. Popham weet het gebrek aan bewapeningsmate- riaal in Oost-Azië aan het feit. dat het leveren van oorlogstuig aan de Sovjet- Unie en aan Libye het noodzakelijkste was, omdat daar de gevechten reeds aan den gang waren. In een beschouwing over den oorlogs toestand in Oost-Azië constateert de Britsche berichten dienst onder meer: „De Japanners zijn opgewassen tegen iedere strijdmacht ter zee en in de lucht, die Engeland en de Vereenigde Staten kunnen opstellen. Tn ieder geval staan den Vereenigde Staten groote beproevin gen te wachten". Over de eerste Japansche luchtge vechten met Engelsche vliegers aan het front van Malakka, meldt een bijzon dere correspondent van Domei, dat hier bij 15 Engelsche vliegtuigen neergescho- ten en 2 op den grond vernield zijn. Alle Japansche toestellen zijn op hun basis teruggekeerd. In Japansche militaire kringen ver klaart men, dat de Japansche militaire vliegers zich in luchtgevechten ervare ner hebben betoond dan de tegenstan ders, dat zij tactisch superieur en in den strijd kloeker zijn. De terugtocht van Malakka verklaart de Britsche berichtendienst door het verlies der vliegvelden, de kwetsbaar heid der Britsche verbindingslijnen en i meerderheid der JaDansche lucht macht. „De toestand in Oost-Azië is ern stig". zoo besluit dp berichtendienst. ..Thailand staat volledig ter beschikking van Japan. Penang is "gevallen en Sin gapore wordt bedreig»;!".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2