Bebouwen van gescheurd grasland ENGELAND HEEFT NOG DRIE MODERNE VLIEGKAMPSCHEPEN Gevechten ten Zuiden van Barcia BENOEMING VAN BURGEMEESTERS Voor 16 cent reizen op de spoorwegen Kerstwedstrijden van A.M.H.C. Een mager voetbal programma S 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 DECEMBER 194 WAGENINGEN, 23 Dec - Te Gronin gen, Zwolle, Alkmaar, Roosendaal en Roermond werden in samenwerking met den landhouwvoorlichtingsdienst bijeenkomsten belegd om met de prac tische landbouwers van gedachten te wisselen over de rassen keuze op ge scheurd grasland. De conclusies dezer besprekingen, waarvoor veel belang stelling bestond, hebben wij besproken met den directeur van hpt instituut voor plantenveredeling, den beer J. C. Dorst In de eerste plaats kwam overal dui delijk aan het licht, dat hij de keuze zoowel van het gewas als van het ras rekening moet worden gehouden met d< specifieke omstandigheden van de streek waar men woont Het maak' groot verschil of men te doen heeft met klei- löss-, zand- of dalgrond en of deze vochtig dan wel droog gelegen zijn; eveneens is het zonder meer duidelijk, dat een rijke, vruchtbare grond geheel andere eischen aan het ras stelt dan arm .schraal land. Ook is de tijd van scheuren van invloed Hoe later dit ge schiedt, des te minder plantcnvoedsel zal het eerste jaar beschikbaar komen Bij de keuze van het gewas en van het ras zal verder rekening moeten worden gehouden met de arbeidsverdeeling en met het gewas dat men een volgend jaar wenscht te telen, aldus de heer Dorst. Aardappelen In het algemeen genomen kunnen met aardappels goede resu'taten op ge scheurd grasland worden verwacht. Men zal echter goed doen met het vol gende rekening te houden: 1) Op gescheurd grasland bestaat veel kans op vreterij door ritnaalden Het is daarom gewenschf een flinke po ter te nemen. Door de poters bovendien voor te kiemen kunnen de planten eer der op eigen beonen staan en zijn zij be ier bestand tegen vreterij. 2) Op het gescheurd land treedt dik wijls rhizoctonia op. Ontsmetten van het pootgoed hiertegen is daarom ge- wenscht. 3) Vaak heeft men te kampen met kaligcbrek, hetgeen blauw worden der knollen ten gevolge heeft. Een flinke kalibemesting zal in vele gevallen nood zakelijk zijn. Bij te verwachten kalige brek zij men voorzichtig met de rassen Noordeling, en Furore, die hiervoor ge voelig zijn. Eigenheimer van kleigrond vertoont vaak stootblauw bij onvoldoen de kali. 4) De gewone aardappelziekte treedt op gescheurd grasland erger op dan op het oude bouwland. Daar, waar de aard appelziekte mag worden verwacht, en waar bovendien de ziekte door sproeien niet kan* worden bestreden, neme men een ras, dat hiervoor weinig vatbaar is. De rassen Noordeling en Bevelander hebben zeer weinig last van de gewone aardappelziekte. Ook Voran, Alpha, Glo ria en het vroegrijpe ras Frühmölle worden er in het algemeen weinig door aangetast. 5) Holle knollen komen vaak voor. 6) Op die zandgronden, waar men in erge mate kringerigheid verwacht, ge ve men de voorkeur aan rassen, die hiervoor weinig vatbaar zijn, t.w. Noor deling en Bintje, alsmede Voran of In dustrie. 7) Schurft kan voorkomen, doch meestal meer in de volgende jaren. Het ras alpha heeft weinig last van schurft. 8) Op gescheurde weilanden wordt de rijping verlaat. Is de grond zeer vruchtbaar, dan worden de late rassen te laat rijp en valt de opbrengst vaak tegen. Onder dergelijke omstandighe den zullen Roode Star. Industrie en Gloria niet meevallen. 9) Gescheurd grasland is minder ge schikt voor de teelt van pootgoed, uit het voorgaande is reeds gebleken, dat de rijping verlaat wobdt; ook de zetting vindt later plaats, terwijl het gewas door vreterij veel kans heeft onegaal te worden. Pootgoed van gescheurd gras land valt dan ook steeds tegen. 10) In verband met de werkverdee- ling is het van belang enkele rassen te nemen, die op verschillende tijdstip pen rijpen. Zij die van plan zijn kool zaad na aardappels te verbouwen, zijn op vroegrijpe rassen aangewezen. Granen De rassenkeuze bij granen hangt ten nauwste samen met de vruchtbaarheid van het betreffende perceel. Hoe vrucht baarder dit is, des te hoogere eischen aan de stevigheid van het stroo moeten worden gesteld. Ook kan het in verband met de vreterij van belang zijn rassen te kiezen, die flink willen uitstoelen. Peulvruchten Groene erwten zijn zeer geschikt als eerste gewas op gescheurd grasland. Ze vormen een uitstekende voorvrucht voor koolzaad. Er zij nog de aandacht opgevestigd, dat mangaangebrek op gescheurd gras land meermalen voorkomt, hetgeen het optreden van kwade harten ten gevol ge heeft. Dit kan worden voorkomen door toediening van 50 a 100 kg. man- gaansulfaat per ha. Vlas Zij, die een perreel vlas op gescheurd grasland gaan verbouwen, zullen in den regel hun keuze wel laten vallen op de Concurrent In verband met het vrijko men van stikstof tijdens den zomer, kan het van belang zijn een vroeger rijpend ras te verbouwen. In dit verband wordt de aandacht gevestigd op de Liral Crown. Bieten De bieten hebben op gescheurd gras land de neiging later te rijpen, meer te vertrakken en een lager gehalte aan drogestof of suiker te geven. Verder is de bewaarbaarheid in den regel min der goed. Overweegt men de bieten vroeg te zaaien, dan neme men rassen, die weinig schieten. Koolrapen Na een mislukt gewas kunnen kool rapen in vele gevallen nog uitstekend worden verbouwd. Men kan ze ter plaatse zaaien tot midden, desnoods eind Juni en verplanten tot omstréeks half Juli. BUITENLAND BERLIJN, 24 Dec. In een aanvul ling op het Duitsche 'weermachtbericht wordt nogmaals gewezen op het succes, dat de Duitsche marine behaald heeft door het tot zinken brengen van een Britsch vliegtuigmoederschip, dat ge bruikt werd tot bescherming van een con v ooi. Engeland is niet meer in staat nog verliezen aan vliegtuigmoederschepen te verdragen. Zijn scheepslijst bevatte hij het uitbreken van den oorlog elf van deze schepen, waarvan er vijf uit den wereldoorlog afkomstig waren. Van deze vijf werden er twee, name lijk de Courageous den 17en September 1939 en de Glorious den Sen Juni 1940 door de Duitsche marine tot zinken ge bracht. Bovendien bezat Engeland nog zes moderne vliegkampschepen, waarvan er echter twee door vele zware hom- treffers voor zeer langen tijd buiten ge vecht zijn gesteld. Een derde de Ark Royal, van het jaar 1937, werd half No vember op de Middellandsche Zee in den grond geboord. Thans is het vierde schip naar den bodem van de zee gejaagd. Er resteeren Engeland dus nog vijf vliegkampsche pen Twee daarvan, de Hermes van het jaar 1919 en de Argus (1917) kunnen onder de huidige omstandigheden slechts in beperkte mate gebruikt wor den, daar zij met hun geringe water- verplaatsing van respoctie\olijk 10S.M) en li'ioO ton niet meer voldoende zijn voor de eischen van den tegemvoordi- gen oorlog. Engeland heeft dus inderdaad nog slechts drie moderne vliegtuiemoeder- schepen. die op geen enkele wijze kun nen voldoen aan de eischen die de oor log op den Atlantischen Oceaan, op de Middellandsche Zee en in Oost-Azië thans aan dn Britsche marine stelt. De Japanners zijn met hun vlieg kampschepen ook reeds superieur aan de Britten in Oost-Azië," zooals het tot zinken brengen van de Britsche slag- schenen Prince of Wales en Repulse heeft bewezen. De gevolgen van het verlies van twee Britsche vliegkanmfschepen in den korten tijd van vijf weken zullen zich in de toekomst doen merken. De Australische pers geeft onomwon den Londen de schuld van de fiasco's op den Stillen Oceaan. Zoo schrijft de Canberra Times, dat de gebeurtenissen op Malakka aantoo- nén, dat de oorlog op den Grooten Oceaan door Londen nonchalant wordt gevoerd. Voortaan moet men er op staan, dat degenen, die de fouten begaan, ook daaronder lijden. Bijzonder fel atta queert het blad Duff Cooper, den nieu wen Britschen minister voor Oost-Azia tische aangelegenheden. Voor het laten schieten van Penang had hij slechts als verontschuldiging, dat de troepen ontoereikend waren. Duff Cooper moest maar liever naar huis worden gestuurd, aldus het blad, en vervangen worden door iemand, die meer werkelijkheidszin heeft. Oorlog zonder compromis en zonder mededoogen" BERLIJN, 24 Dec. (D.N.B.) De mi nister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft aan een correspondent van het Spaansche persbureau, Efe een onderhoud toegestaan, waarin hij nog maals de uitsluitende schuld van Roo sevelt aan het uitbreken van dezen oor log aan de -kaak stelde en uiting gaf aan den wil der mogendheden, verbon den in het dricmogendhedenpact tot een strijd zonder compromis tot aan de definitieve overwinning. Op een vraag omtrent de algemeene oorlogssituatie, de verdere ontwikkeling van deze uitermate groote worsteling en zoogenaamde Duilsche proefhaïlonr*- ties over vrede te Moskou, \erklaarne de minister: het is thans de tijd niet om van vrede Ie spreken. Thans is het strijd en nogmaals strijd. Met weerga loos, heroïsme en fanatisme wordt deze oorlog door Duitschland, Balie. .Tanan en zijn bondcrenootcn tot aan de defini tieve overwinning gevoerd. De mannen, die aan de vele fronten van het driemogendhedennact over de gehecle wereld staan, weten 'heel pre cies. dn' niet alleen zij verloren zijn, in dien zij het niet bolwerken, doch dat een meedoogenlooze tegenstander hun vrouwen en kinderen en hun land zou vernietigen. Ja, dat practisch hun ge- heele volk zou worden vernietigd. Daar om zullen wij dezen oorlog zonder com promis of mededoogen ten einde "toe voeren. De geruchten omtrent de vredesproef- ballonneties noemde Ribbentrop „dom gedaas." In Rusland, zoo zeide de mi nister met' groote nadruk, zal de strijd eersi' dan beëindigd worden, als niet slechts elke bedreiging, maar ook elke ernstige rustverstoring in Europa uit bet Oosten voor goed is uitgesloten Het Russische vraagstuk zal het komende iaar definitief worden opgelost door de Duitsche weermacht. Tot slot zei de minister tot den cor respondent: U kunt rustig naar Spanje seinen, dat even zeker, als de aarde om de zon draait, aan het eind van deze groote worsteling slechts de volstrekte overwinning van Duitschland en zijn bondgenooten zal komen. Bij den Suunujoki-waterval, Noordelijk van Petroskoi, waren de sovjets met den bouw van een dam in de rivier begonnen. Dit gebied bevindt zich thans in handen van de verbonden legers Suomen-Holland h Hoofdpijn en Kiespijn Veilig en vlug als geen ander helpen hierbtf altyd een poeder of cachet van Mjjnhardt. Mu'nhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „M ynhardtjes" Doos 10 en 50 cent. ROME, 24 Dec. (Stefani). In zijn weermacht-bcricht no. 579 maakt, het Italaansche opperbevel het volgende be kend: In Cyrenaica zijn de gevechten hervat in hte gebied ten Zuiden van Barcia. Vijandelijke gemechaniseerde strijd krachten hebben herhaalde malen onze trcopen aangevallen, teneinde daarvan de bewegingen te belemmeren. Aan het front van Solloem werd een vijandelijke aanval afgeslagen. In de zóne van Bardia valt. niets bij zonders te vermelden. Duitsche forma ties vliegtuigen hebben met zichtbaar resultaat vijandelijke doelen gebombar deerd. Duitsche jagers haalden drie vijandelijke machines neer. Op zee, ter hoogte van Mersa-Matroeh, heeft een van onze verkenningsvliegtuigen, dat door drie Hurricanes werd aangevallen, daarvan één neergeschoten en is met vijf gewonden aaan boord op zijn basis teruggekeerd. 21 AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VERNIETIGD TOKIO, 24 Dec. (D.N.B.). De vloot- afeeling van het keizerlijke hoofdkwar tier maakt bekend, dat bij de lucht- aam allen van 20 en 21 December op de resten van de Philippijnsche lucht macht, 21 Amerikaaiische vliegtuigen vernietigd werden. Uit Manila wordt gemeld, dat de ge- heele Philippijnsche archipel door Ja- pansche formaties vliegtuigen hevig ge bombardeerd is. De schade is vooral ernstig in het Noordelijke deel van het eiland Luzon. BINNENLAND 'e-GDAVEXHAGE, 24 Dec. Het Rijks- commissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van art. 3 der verordening no. 108/40 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) en inaansluiting op art. 4 al. 1 der verordening no. 3/40 over de uitoefening der regeeringebevoegdheden in Nederland, tot burgemeesters be noemd: Willem Henkes, candidaat-notaris te Wassenaar tot burgemeester van Arn- stenrade, H. II. Kousen, gemeente-amb- tenao.r te Kerkrade, tot burgemeester van Wittem, G. J. P. Schmalbach te Vaale tot burgemeester van Beek, en J. H. J. Hoffman te Valkenburg tot bur gemeester van Nieuwenhagen. Tevens heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie den burgemees ter van Roermond, mr. P. J. Rcijmer, be last met de \oorloopige waarneming der zaken van den burgemeester te Maaa- niel en den burgemeester P. H. J. Spiertz te Thorn met de voorloopige waarne ming van den burgemeester te Wessem. Patrouille-tochten sierende geweer schoten! Steunt de Nederlandsche ambulance van het Oostfront. Giro: 87030 Koninginnegracht 22 's-Gravenhase AANSLAG OP BURGEMEESTER VAN PARIJSCHE VOORSTAD PARIJS, 24 Dec. (D.N.B.) De vroe gere communistische burgemeester van de Parijsche voorstad Montreuil, is gis teren. naar Paris Midi meldt, door een wielrijder, met een revolver bescho ten en ernstig gewond. De wielrijder is ontkomen. CHINEESCHE TERRORISTEN TER DOOD VEROORDEELD NANKING, 24 Dec. (D.N.B.) Ne gentien kort geleden gearresteerde ChL- neesche terroristen, die spnngstofaan- slagen hadden gepleegd op de spoorlijn NankingSjanghai, zijn ter dood ver oordeeld. 's-GRAVENHAGE, 24 December. De centrale propaganda commissie voor den verkoop van kinderpostzegels schrijft ons: Nog steeds blijven de prijzen voor den grooten luisterwedstrijd op Tweeden Kerstdag bij het secretariaat binnen stroomen. Heit blijkt, dat de Nederland sche bedrijfswereld groote belangstel ling heeft en dat zij gaarne de actie voor de kinderpostzegels steunt. De termijn voor de inzending van oplossin gen van den wedstrijd, welke op Twee- ten Kerstdag va.t 13.40 tot 14 uur via Hilversum I uitgezonden wordt en waar voor gelijk bekend de hoofd'fprijzen zijn een abonnement 2e en 3e klasse voor G maanden op de Ned. Spoorwegen in 1942, sluit op 5 Januari a.s. KERKNIEUWS NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK Beroepen te Noordbergen candidaat J. L. Couvee te Oosterbeek. Aangenomen naar Hecrewaarden cand. W C. F. Metz te Utrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Lisse ds. W. C. Lamain te Rot terdam-Zuid. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hoek (Zeeland) cand. Joh. Francke, hulpprediker te Breskens; te Hal- lum ds. H. Pol te Lopik te Haren (Gr.) ds. H. J. Pilon te Lollum. Aangenomen naar Delfshaven (5e predi kantsplaats) ds. S. R. Smilde te Bilthoven. Bedankt voor Groningen (8e predikants plaats) ds. G. Smeenk te Vlissingen. Benoemd tot hulpprediker te Haarlem cand. P. C. Vermeulen te Driebergen. AFSCHEID EN INTREE Gereformeerde Kerken. Cand. K. M. R. van der Beek, die Zondag 11 Januari a.s. zün intree te Doezum hoopt te doen, zal daar bevestigd worden door prof. dr. D. Nau- ta van Amsterdam. Oud-Gereformeerdde Kerk. Te Kampen deed Zondag j.l. 'ds. G. J. Zwoferink, over gekomen van Ederveen, zün intree, na beves tiging door ds. C. de Jong, zün ambtsvoor ganger ter plaatse. JUBILEA Ds. G. Hulsman te Drempt, Nederlandsch Hervormd predikant, hoopt 3 Januari zün 50- jarig ambtsjubileum te vieren. Ds. Hulsman deed 3 Januari 1892 te Lemele zy'n intree, stond daarna te Zandvoort, Groningen, As sen, 's-Gravenhage (voorganger van den Nc- derlandschen Protestantenbond) en Drempt (sinds 1931) en behoort tot de oudste dienst doende predikanten. HOCKEY Gelijk elk jaar worden er met de Kerstdagen door diverse vercenigingen tournooien georganiseerd. Ook ditmaal bestaat er groote animo voor. Zoo heeft de A. M. H. C. voor deze week een bijzonder aantrekkelijk pro gramma. Op den Tweeden Kerstdag trekken de roodwitten met een mixed elftal naar het terecht befaamde tour- nooi in Laren, terwijl op denzelfden dag 'n ploeg naar 'n mixed-Kersttournooi in Amsterdam, onder auspiciën van de A. M. V. J. zal worden afgevaardigd. Ook de jeugd krijgt haar aandeel in de feestvreugde, daar Be Fair het ini tiatief heeft genomen tot een jeugd- hockeydag in Hilversum, waarop de A. M. H. C. met een meisjes- en een jongenselftal uitkomt. Gedurende het weekeinde zullen de Groningers met een dames- en een heerenploeg voor twee dagen de gaston der roodwitten zijn. Deze gelegenheid wordt benut, om 's Zaterdagsmiddags de wedstrijd voor de tweede ronde van den Janette Wa len-beker (dames G. H. B. S.A.M.H.C. te doen verspelen, waarna de beide heerenelftallen elkaar vriendschappe lijk de eer der overwinning zullen be twisten. Als waardig slot van deze hockey-Kerstweek vindt Zondag een krachtmeting tussehen de mixe.d-elf- tallen van gasten en roodwitten plaats. Wij wenschen A. M. H. C. prettige wed strijden en goede resultaten. FE YENOORD—ZWALUWEN Op Eersten Kerstdag zal een elftal van Feyenoord spelen tegen een elftal van de Zwaluwen. Het elftal van de Zwaluwen is als volgt samengesteld: Landman (Neuptunus). doel; Groen (DFC) en Sleicher (DFC), achter; Ver- scoor (Emma), Bergeyk (DFC) en van Buitenen (HDVS), midden; J. v. d. Gijp (Emma), van Spaandonk (Neptunus), Dumortier (DOS), F. v. d. Gijp (Em ma) en van Ockenburg (Emma), voor. T7 R valt gedurende de Kerstdagen Zondag weinig op voetbalgebied beleven. In hoofdzaak komen de club die achter geraakt ziin, op het groen tapijt. In de tweede klasse b.v. moetei Hilversum en Volérfdam nog-minsten drie wedstrijden spelen, willen zij „bij zijn. Vandaar ook, dat beide in dit on gewoon lange weekeinde tweemaal bin nen de Innen verschijnen. Zoodoendi kunnen wij na Zondag wel zoon beetji zeggen, wie in deze afdecling de rood lantaarn blijft dragen. Zeeburgia is oo bij het gewoel aan de staart betrokker De Amsterdammers gaan tweeden Kei- dag bij Hilversum op bezoek en het zo ons niet verwonderen, als zn daar klo kregen. Dan gaat 't er voor hen slech uitzien, w ant zij hebben maar twee pun ten meer dan de Volendanmicrs echter drie wedstrijden minder gespeel hebben. De wijdbroeken gaan naar Spartaan, aan wie zij de punten zulle; moeten laten. Dan volgt er een dapj rust en zullen Zondag Hilversum en V lendam het in het sportpark uitvechtei Wij houden het op de Gooische. In de derde klasse zal S.D.O. wel zo vriendelijk zijn, om Amersfoortsche Boy een dienst te bewijzen, door B.F.C. kloppen. De B.F.C.'crs zijn dc laatst weken de kluts kwijt en in een plaat: lijke ontmoeting herstelt men zich ni( gemakkelijk. Op tweeden Kerstdag speelt Sopla Birkhoven tegen het Larensche L V De hekkensluiters keeren o.i. zondt|en eenig aandeel in de buit terug. Voor Zondag staan er verder nog twi vierde klasse wedstrijden met een plas selijk tintje op het programma. Amsv< de zal trachten Quick voor de tweec maal te slaan, misschien Inkt haar wel. A.P.W.C. ontvangt het Soester S.E.( dat ver aan den kop gaat met vijf pui ten voorsprong op Allen Weerbaar. I paarsgelen hebben nog wat goed te ni ken met de Soestenaren, maar of zij zullen klaarspelen, willen we maar ver afwachten. De strijdlust is er bij Amersfoorters immers heelemaal uit. Amersfoortsche Boys 2 ontvangt haar terrein het tweede elftal van Voo waarts uit Utrecht. WIJZIGING UTRECHTSCH ELFTAI In het Utrechtsche heerenclflnl tweeden Kerstdag deelneemt aan h( landelijke handbaltournooi op Maa. schalkerweerd te Utrecht is een kleir wijziging gekomen. De back C H. Wal (Attila) blijkt verhinderd en wordt v vangen door zijn clubgenoot H. J. Slooten. W. Cornelissen (Amersfoort) als reserve voor deze plaats aangew zen. Tot aanvoerster van het Utrechtsch dameselftal is aangewezen mevr. V Teljeur (Sport Vereent) en bij de heere voert W. Dekker (Sport Vereent) zij medespelers a^n. Verdekt opgesteld In de voorste linies aan het Oostfront bespieden man schappen der Waffen SS de vijandelijke stellingen Orbis-Holland Van huis tot huis ging de strijd om Karhumaki, dat na hard nekkige gevechten door de Finsche troepen op de bolsjewister veroverd werd. Infanteristen tijdens den aanval Orbis-Hollanl Waar het gemoedelijk toegaat. - Te Deuteren bij Den Bosch heeft een ijverige onderwijzeres in een Brabantsche boerderij een kleuterschool geopend. De eigenaar van het huis heeft schik in het jonge goed, dat in het speeluurtje graag een praatje over de onderdeur komt maken Het Zuiden-Farla Tanke ken voor den start. Jonge Jap* sche piloten tijdens hun opleiding vo> de verantwoordelijke taafc in oorlof Orbrs-Hollar bov t n; bii fre hu 9 i'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 4