Nuttig den maaltijd op een goede manier Arbeidsloon in den aanstaanden arbeidsrusttijd ABDIJSIROOP t. Gen. Jhr. J. H. Röell vandaag 75 jaar Het aanplakken van politieke affiches VAN UITSTEL KOMT AFSTEL ARBEIDSMANNEN scheiden van Drente Prijsvraag voor besten Ned. roman een succes De Voorjaarsbeurs Keulen 1942 INFLUENZA RADIOPROGRAMMA Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 DECEMBER 1941 et bevel der Britsche en Amerik. strijdkrachten in Oost Azië 'OKIO. 23 Dec. (D.N.B.). - De Ame- aansche berichten omtrent het voor- nen generaal Mac Arthur te benoe- n tot opperbevelhebber van alle Brit- e en Amerikaansche strijdkrachten, rden in politieke kringen te Tokio der bijzondere belangstelling voor mis.geving aangenomen. )e woordvoerder der rpgeering heeft r aanleiding van deze berichten op- nerkt. dat de ervaringen van den tsten oorlog reeds hebben bewezen pen eemeensrhapneliik opperbevel r gpcombineerde striidkrachten tot lukken gedoemd is. Geruchten vol us welke de Rneelseben voornemens den 7iin generaal Wqvell tot oppen ?lbebhpr in Onst-Azië te benoemen, den reeds op mpenihgsverschillen in viiandeliike kamp De woordvoerder ede hipraan nog ironisch toe. dat op eren dag geen opperbevel meer ffe- •md behoeft te worden, omdat de re hiervoor zal ontbreken. 01 IA DEN OVERVAL OP 'ORTUGEESCH TIMOR ISSABON. 23 Dec. (D.N.B.). De ai ctie van het Portugeesche publiek op redevoering van Salazar. betreffende overval op Timor door de Engel en. geeft het regeeringshlad Dia- da M a n h a aanleiding va6t te len, dat men thans de zekerheid ft van de nationale eenheid als een itbaar en sterkend feit. „Ofschoon de eurtenie in een der meest verwijder- zones van het Portugeesche impe- p zich heeft afgespeeld, ziin alle Por- eezen buitengewoon sterk onder den ruk gekomen. De geheele wereld ft ervaren, dat zii allen als één man st elkander staan en dat zich uit k deel van den Portugeeschen grond de ondeelbare ziel van hpf Portu sche imperium kristalliseert. In het pele land worden groote betoogingen ouden tegen den overval op Timor verschillende bioscopen, waar een *naal gedraaid werd met iournaalee »ns over Australië en Engeland, rhij Churchill op het witte doek ver een, is het tot betoogingen gekomen den kant van het publiek, zoodat de :copen gedwongen waren de films in rekken. ARGENTINIË EN JAPAN UENOS AIRES, 23 Dec. (D.N.B.). Janansche ambassadeur heeft den entijnschen minister van buitenland, e zaken een vriendschappelijk ge- de nota van minister Togo overhan- che nota over de houding ten aan van het Japansch-Amerikaansche flirt wordt bevestigd. Verder zegt de ansche nota. dat Japan geen oogmer- in Zuid-Amerika heeft, zooals ten- tieuze beweringen uit vijandelijke _jn wilden doen gclooven. Togo ;ekt de hoop uit. dat de traditioneele ndechap tussqhen beide landen geen leel zal ondervinden van deze vijan- jke manoeuvres. AMERIKAAN5CH-CANADEESCHE WAPENPRODUCTIE TOCKHOLM, 23 Dec. (A.N.P.). De teche berichtondienst meldt uit shington, dat de gemeenschappelijke imissie voor de wapenproductie van lada cn de Vereenigde Staten, den sident voorstellen heeft voorgelegd ten doel hebben eenheid te brengen Ie wapenproductie van beide landen rjpze te vergrooten. O.m. beveelt de imissie onhefffng aan van douane- even, invoerrechten en andere maat- slen, die den vriien stroom van de rlzakelijke munitie- en wapenle- ïnties tusschen de beide landen be imeren. Roosevelt beeft verklaard de voorstellen zoowel ziin toestem- te als die wan bet Canadeesche oor skabinet hebben verworven. S idste inwoonster van Nederland weldra 103 jaar binnenland '0 EUNINGEN. 23 Dec. Op 5 Januari Pt de wed. M. van Bergen-Berendsen, leuningen in Maas en Waal, vermoe- jk de oudste inwoonster van Neder- d, haar 103en verjaardag te vieren. |ielc dagen geleden brachten we een )<?k aan haar woning. Ze zit nog elijks op en geniet een uitstekende indheid. Het loopen gaat moeilijk, ir ondersteund door haar dochter, bij ze inwoont en die'intusschcn ook S jaar is. gaat het toch. Als dat maar 'r was, zei ze op haar onderdanen send dan liep ik nog naar de stad imegen). Ook gezicht en gehoor laten I Ie wenschcn over. Jet haar stamkaart beleefde zij ings nog een mooie grap. Maar doch meende, dot zii bij de laatste uit- ;ing van distributiekaarten te weinig gekregen. Eén vetkaart in plaats tweè en één zoo'n dun boekje erbii i ambtenaar op het distributiekan had hajir geboortejaar aangezien r 1039 en prompt de bescheiden uit ■ïkt voor de categorie van 0 tot 3 Met alle soepelheid is bet gevalle intusschen gerectificeerd. Men moei niet op een eeuw kijken, e viert haar verjaardag als altijd !r op haar doopdag. 6 Januari, Drie neen. Het gemeentebestuur en het ïité, dat de feestviering voor haar iderdsten verjaardag organiseerde, len ook dit jaar wederom van hun 'angstel ling doen blijken. 'e gep. luit.-generaal der artillerie T. H. Röell wordt vandaag 75 jaar. 18S6 tweede luitenant der artillerie vorden. diende hij bij ziin wapen tot in Mei 1019 als luit.-kolonel gouver- Jr der Militaire Academie werd. Hij tleedde deze functie vier jaar. waarin tot kolonel en in 1922 tot generaal- ijoor werd bevorderd. In 1927 werd n de rang van luit.-generaal verleend/ f P ALLERLEI wijzen tracht men het be schikbare voedsel zooveel mogelijk te benutten. In liet bijzonder wordt er door iedere huisvrouw gelet op het zuinig schoonmaken, het doel matig bereiden en bewa ren van de levensmidde len. Maar dan is men nog niet klaar. Het hangt ook af van de wüze waarop men den maaltijd ge bruikt of men ten volle van de voedingsmiddelen zal profiteer en of niet. zoo schrijft de Voedings raad. Dat men bij het eten nog fouten kan maken, lijkt misschien wat vreemd. Toch wordt er één fout dikwijls ge maakt: tallóozen kau wen de spijzen nl slecht. Door het kau wen wordt het voedsel fijn verdeeld, waardoor de oppervlakte sterk vergroot wordt en de spijsverteringssappen goed kunnen inwerken Kauwt men niet goed dan komen er groote brokken in de maag te recht. De spijsverterings sappen komen met een klein gedeelte van het voedsel in aanraking en verteren alleen dit. De rest verlaat het lichaam onveranderd, wordt niet benut en gaat verloren. Goed gekauwde en in den mond fijn verdeelde spijzen worden veel beter verteerd. De voedings stoffen. welke zij bevat ten. komen het lichaam dan voor een veel grou- ter deel ten goede. Wan neer er gelaagd en haas tig gegeten wordt, gum men zich den tijd niet om te kauwen. Bovendien wordt de stemming van den maaltijd er niet door bevorderd wat eveneens de spijsvertering slecht beïnvloedt. De maaltij den dienen echte rustpun ten te zijn in het Jagen de leven. Het zijn de wei nige momenten van den dag. waarop alle huisge- nooten bij elkaar zijn en dan moet het gezellig z(int dan dient ieder ter- wille van het geheele ge zin zijn best te doen. op gewekt te ziin, belang stelling te toonen voor de belangen van de huisge noot en en elkaar deelge noot te maken van het geen men zelf beleefde. Ook voor de kinderen is het van belang, dat zij van jongs af aan lecren rustig te eten en goed te kauwen. Zoo dikwijls spoe len zij 's ochtends in groote haast hun boter ham naar binnen en ver dwijnen dan naar schonl- Na zoo'n vliegend ontbijt krijgen zij echter snel weer honger en ze heb ben er slechts weinig aan. Een kwartiertje vroeger opstaan kan geen werke lijk bezwaar zijn. In hel gezin, waar de hand wordt gehouden aan de oude gewoonte dat men samen het ontbijt se- bruikt op een tijd dat allen daaraan rustig kunnen deelnemen voor dat het werk hen roept worden geestelijke en lichamelijke gezondheid gediend en wordt aan de kinderen een steun gege ven, die verder strekt dart de dag. Het is ook belangrijk, dat de maaltijd er sma kelijk uitziet cn nctfes op gedaan wordt. Dit bevor dert de goede stemming en den eetlust- De uit drukking watertanden is op werkelijkheid ge grond. Wanneer men iets smakelijks ziet, scheiden zich de sappen, welke voor het goed verteren van de spijzen noodig zijn. rijkelijk af. o-a. in den mond. welke men het begin van het spijsverte ringskanaal noemen kan. Deze laatsle raad. wel ke in hoofdzaak bestemd is voor degenen, die de maaltijden toebereiden, is gemakkelijk op te volgen. Het kost slechts weinig moeite, maar de gerech ten komen beter tot kun recht, wanneer men ze met zorg opdient. AMSTERDAM. 23 Dec. Naar wij van de politie vernemen, mogen aanplakbiljetten van politieke strek king, welke door den commissaris- generaal voor zijzondere aangele genheden zijn gecontroleerd en goed gekeurd. uitsluitend worden aangebracht op de volgende plaat sen: 1. De gemeentelijke aanplakborden. 2. De aanplakgelegenheden, welke de burgemeesters daarenboven ter be schikking stellen, b.v. op tijdelijke aan* plakborden en aan objecten van de ge meenten. Voorts aan rijksobjecten en die van andere publiekrechtelijke licha men, voor zoover de ten aanzien van deze objecten bevoegde autoriteien haar instemming daarmede hebben betuigd 3. De plaatsen, welke door particu lieren voor het aanbrengen van biljet ten ter beschikking worden gesteld. Alle biljetten met politieke strekking welke op andere plaatsen als hierboven aangegeven, worden of zijn aange bracht. zullen van gemeentewege wor den verwijderd. Drie redders gehuldigd door rijkscommissaris 's-GRAVENHAC.E. 23 Dec. Op den 5en December van het vorige jaar strandde nabij de Noordhollandscbe kust een Duitsch schip, waardoor de uit 48 personen bestaande Duitsche beman ning in nood kwam te verkeeren. De reddingboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder stevende onder leiding van schipper Boot op het gestrande vaartuig af en met trotseering van eigen levens gevaar wisten Boot en ziin beide hel pers, de machinist Eeleman en de stuurman Boot Jr. (zoon van den schip per) alle 48 schipbreukelingen te red den. Heden heeft de rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart aan ge noemde drie menschenredders als blijk van groote dankbaarheid voor hun bijzondere daad ieder een ge schenk overhandigd. Schipper Boot die nu de redding van 470 menschcnlevens op zijn naam heeft staan ontving een gouden, Eele man cn Boot Jr. een zilveren horloge. De inscriptie in elk dezer horloges luidt: „Als Anerkennung fuer Rettung aus Secnot". Bij de overhandiging dezer geschen ken beeft de rijkscommissaris aan de drie redders in hartelijke bewoordingen zijn bijzondere waardeering betuigd. Hoe dikwijls wordt niet dit spreekwoord werkelijkheid? En hoe dikwijls hebt u het niet uitgesteld uw biidrage voor de Nederland- sche ambulance te stortenhoewel u zich stellig voorgenomen had dezen menschlic- venden arbeid te steunen? Toch zoudt u niet willen, dat als straks de ambulance uitrijdt, gii niet hebt bijgedragen aan de totstandkoming daarvan. Stelt daarom niet meer uit en voorkom daarmede, dat van uitstel afstel komt. Stort, vandaag nog uw bijdrage op giro rekening 87600 KEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22. te Den Haag. In 1923 eerste ondervoorzitter van het Ned. Roode Kruis geworden, is hii in 1937 als zoodanig afgetreden. Wel is hij nog regent-voorzitter van het Burger weeshuis van de Ned. Hervormden en Fundatie van Rcnswoude te 'e-Graven- hage. Luit.-generaal Röell is ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en die van Oranje-Naesau. draagt de zilveren Wa tersnoodmedaille en de medaille van het Ned. Roode Kruis, benevens liet rid derkruis le kl. van het Kruis van ver dienste van het Belgische, het Italiaan- schc en het Oostenrijkschc Roode Kruis. 's-GRAVENHAGE. 23 Dec. De se cretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft op grond van par. 1 der verordening nr. 223/1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening no. 3'19-iO van den rijks commissaris, voor het bezette Neder- landsche gebied inzake de belooming van arbeiders, werkzaam in een bedrijf, dat in de periode van 25 December 1941 tot en met 1 Januari 1942 gesloten moe ten blijven, het volgende besluit geno men. ARTIKEL 1. Alle arbeiders, wier loon per week of korter wordt uitbetaald en die werkzaam zijn in een bedrijf, dat ingevolge de in de Nederlandsche Staatscourant van 22 December j.l. opgenomen bekendmaking van den secretaris-generaal van het departe ment van Handel. Nijverheid en Scheepvaart in de periode van 25 December 1941 tot en met 1 Januari 1942 gesloten moet blijven, hebben recht op steun over de werkdagen waarop zij ingevolge die regeling niet kunnen werken. Aan de arbeiders, die niet zijn vaste irbeiders in den zin van artikel 3. moet •le werkgever een verklaring afgeven houdende dat die arbeider, die anders hij hem zou hebben gewerkt, ten gevol ge van bedoelde regeling niet beeft kun nen werken. De steunnormen, welke ten lezen gelden, liegen 20 pet. boven het gewone steunbedrag met een maximum va<n bet normale loon bij een werktijd als thans gevolgd wordt. Aftrek van ?ezinsinkomsten vindt hierbij niet plaats. ARTIKEL 2. Voor de arbeiders, die onder een wachtgeldregeling vallen, of recht heb ben op uitkeerine uit een werkloozen kas. worden bij de berekening van het bedrag van het wachtgeld of van de kasuitkeerine de dagen, waarover zii in gevolge artikel 1 recht on steun heb ben, buiten beschouwing gelaten. ARTIKEL 3. Voor wat betreft de vaste arbeiders waaronder mede zijn te verstaan los se arbeiders, die op 24 December a.s. reeds 4 weken of langer bij den werkge ver in dienst zijn moet over de in artikel 1 genoemde periode worden doorbetaald het loon on tijdloonbasis- dat de betrokken arbeiders verdiend zouden hebben, indien zij op die dagen gewerkt hadden. ARTIKEL 4. Voorzoover een arbeider ingevol ge het bepaalde in artikel 3 loon heeft ontvangen, zal het hem over de dagen 29. 30 cn 31 December toe komende steuTibedrag. bedoeld in artikel 1 echter zonder den toe slag van 20 aan zijn werkgever worden uitgekeerd. ARTIKEL 5. Voorzoover de werkgever aan loon meer betaald heeft dan hij aan steun volgens artikel 4 terugontvangt, mag hii voor dat verschil rtoir den betrok ken arbeider werk laten verrichten bo ven den in zijn bedrijf thans gevolgden werktijd. echter niet later dan tot 14 Juni 1942 dan wel dat verschil ver rekenen met de aan den arbeider toe komende vacantie. ARTIKEL 6. Dit; besluit treedt in werking met in gang van den dag volgende op dien van afkondiging. ZWEELO, 24 Dec. Het „Oldc Land schap", dat gedurende 5Vfe maand in de kampen Zweelo en Ten Arlo eenige hon derden mannen van den Nedcrland- schen Arbeidsdienst binnen haar palen heeft gehuisvest, heeft deze tijdelijke bewoners weer losgelaten. De mannen hebben hun eeredienst aan ons volk vervuld en gaan. een groote ervaring rij ker, weer het burgerleven in. Aan het vertrek uit een arbeidskamp, waarin de mannen in hechte kameraad schap, gedurende hun diensttijd lief en leed hebben gedeeld, gaat altijd een prettig laatste samenzijn vooraf, waar herinneringen worden opgehaald en symbolische handelingen plaats vin den. Zoo ook in het kamp Zweeloo Hopman de Vries had hier de geluk kige gedachte gehad, zijn afscheids feest volkomen in Kerstsfeer te houden. Het feest begon met een Kerstmaaltijd. Met dennegroen. Kerstklokken en wandsprcukcn versierd, zag de eetzaal er sprookjesachtig uit. Op de rijk voor ziene tafel cn aan de wanden, prijkten uit dennetakken kunstig vervaardigde candelabres, waarin de zacht flikkeren de kaarsen symbolen waren van de brandende liefde voor ons land en volk, die in de harten van de jongemannen door hun verblijf in de N. A. D. is op gewekt Om 8 uur nam de Kerstavond onder het motto „Scheiden doet Lijden" een aanvang in dezelfde zaal. Hopman de Vries opende den avond met een toe spraak, waarin hij opmerkte, dat er on der de mannen een sterke band is ge vormd. Hij prees de nijvere en gulle boerenbevolking, die de jongens harte lijk heeft ontvangen. Temidden van de ze bevolking is een weg van 1 km. in het ruilvcrkavclingsplan Aalder- en Mepperveld tot stand gekomen, die hij bij deze gelegenheid aan de gemeente Zweeloo overdroeg. Werd voor de pauze het gebodene in de sfeer van het Kerstfeest gehouden, na de pauze was het meer de arbeids dienst zelf. die in diverse toonaardon werd bezongen. Nadat dc burgemeester van Zweeloo, mr. II. Kleijn, die met zijn echtgenoote en vele dorpelingen aanwezig was, zijn dank had betuigd, voor wat de arbeids mannen door het aanleggen van een nieuwen weg voor de gemeente Zweeloo hadden gedaan en had vastgelegd, dat het werk glansrijk den toets der verge lijking met het werk der grondwerkers in de werkverschaffing kon doorstaan, bood een der arbeidsmannen aan Hop man de Vries een boekwerk aan. Tot slot sprak hoofdarheidsleider W. Rigter. Zich richtend tot de vertrekken de arbeidsmannen, zeide hij, dat dit voor de eersten keer in hun leven is, dat zij het Kerstfeest in een kamp vie ren. Het Kerstfeest is het feest van den vrede. Op het ©ogenblik, nu de wereld in brand staat, lijkt het misschien zon derling, hierop te wijzen. Het verlangen naar vrede komt ons echter uit het hart. In de N. A. D.-kampen komt kameraad schap tusschen mannen van een volk tot stand. Dit is voor ons volk zepr be langrijk, het is alleen jammer, dat een gedeelte van onze bevolking er nog niet „aan" wil. Trek je hiervan echter niets aan, zoo zeide de hoofdarheidsleider en ga moedig voorwaarts, de gemeen schapsgedachte in ons volk uitdragend. Nadat de hoop was uitgesproken, dat de mannen in dc burgermaatschappij een goede plaats zouden krijgen, besloot de hoofdkorpscommandant met de woorden: „Mannen, het ga jullie goed" Met het zingen van het vlaggeüed werd de laatste gemcenschapsavond in het kamp Zweelo besloten. Ook in het kamp ten Arlo, had Hop man Th. van der Meer een feestdag ge organiseerd. 's-GRAVENHAGE. 23 Dec. Eeni- gen tijd ereleden schreef de uitgeve rij „De Schouw" te 's Gravenhage een romanprijsvraag uit. waarbij een prijs van 5 000 gulden werd uit geloofd, voor een romanmanuscript, dat volgens het oordeel der jury het dichtst het ideaal van een werkelijk Nederlandschen roman benaderde. Uit de aanvraag om nadere inlichtin gen en de verzoeken om toezending van de voorwaarden voor mededinging bleek, hoe groot in litteraire kringen de belangstelling voor deze prijsvraag is Vrijwel alle bekende Nederlandsche schrijvers hebben de voorwaarden aan gevraagd, of op andere wijzf blijk ge geven van hun belangstelling Verwacht rnag worden, dat talrijke manuscripten van bekende schrijvers zullen worden ingezonden. Jongeman verongelukt? AMSTERDAM, 23 Dec, De p!.v commissaris van politie van het bureau Pieter Aertszstraat 5 te Amsterdam ver zoekt namens de moeder te worden be kend gemaakt met de verblijfplaats van Hubertus Roosen, geboren 22 Januari 1918 te Gennep, wonende Sarphatipark 106 boven, te Amsterdam. Hij is Maan dag 1 December jl. vertrokken met me deneming van een uniformbroek, over las en pet der Nederlandsche Spoorwe gen. Vermoedelijk is hij gekleed i" blauw colbertcostuum. waarin een grij« ruitje en een beige gabardine regenjas, bruine lage schoenen, grijze sokken met rooden rand en blauw zijden overhemd Een ongeluk wordt gevreesd. UITZENDING VAN KERSTFEEST BIJ DEN N.A.D, HILVERSUM, 23 Dcc. Donderdag, eersten Kerstdag, zal over Hilversum 1 om 19.20 uur in de rubriek „Spiegel van den dag", een gedeelte van den Kerst avond, gehouden in het kamp Zweelo van den Ned. Arbeidsdienst, worden uitgezonden. MINIMUMLOONEN VOOR het schildersbedrijf 's-GRAVENHAGE. 23 Dec. Het col lege van rijksbemiddelaars heeft het verzoek van de contracteerende partijen bij de collectieve arbeidsovereenkomst voor het schildersbedrijf, strekkende tot goedkeuring van een tusschen partijen overeengekomen verhooging der uurloo- nen voor het schildersbedrijf met 2 tot 4 cent en tot algemeen-verbindendver klaring van deze verhoogde loonen af gewezen. Hierbij overwoog het college van rijks bemiddelaars, dat de C.A.O.'s in het bouwbedrijf op 228 Februari 1942 ten einde loopen en dat het dringend nood zakelijk is. tegen dat tijdstip meer uni formiteit tot stand te brengen ten aan zien van de arbeidsvoorwaarden in de verschillende onderdeden in het bouw bedrijf. De door partijen voorgestelde loons verhooging zou daarentegen het berei ken van meer uniformiteit .schaden. Intusschen overwoog het college van rijkshemidelaars. dat de loonen in het schildersbedrijf, in vergelijking tot die In de andere onderdeden van het bouw bedrijf zoodanig zijn. dat niet elke ver hooging achterwege mag blijven: der halve heeft bet een algemeen minimum loon van 41 cents per Uur vastgesteld. Ook voor jeugdige werknemers zijn minimumloonen vastgesteld, namelijk voor 22-jarigen 39 cent. voor 21-jarigcn 36 cent. voor 20-jarigen 33 cent, voor 19-jarigen 24 cent, voor 18-jarigen 15 cent per uur. 's-GRAVENHAGE. 23 Dec. De eco nomische voorlichtingsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal op de komende voor jaarsbeurs te Keulen, welke van 22 tot en met 24 Maart 1942 zal plaats vinden, een inzending organiseeren. die aan zienlijk grooter zal zijn dan bij vorige gelegenheden en ongeveer 300 m2 in be slag zal nemen. De inzending zal uit drie onderdeelen bestaan, en wel: 1. Een representatieve inzending, waarin een informatiebureau aanwezig zal zijn. 2. Een inzending van de gemeente lijke handelsinrichtingen, Amsterdam, welke aan de haven van Amsterdam zal zijn gewijd. 3. Een inzending van de stichting „Havenbelangen", Rotterdam,.welke de aandacht zal vestige/n op de Rotterdam- sche havens. De heer Pieter den Besten te Rotter dam zal dc Nederlandsche inzending verzorgen. Een aantal Nederlandsche firma's zal bovendien individueel te Keulen uitko men; men kan zich hieromtrent wenden tot het jaarheursbestuur te Keulen: Messe- und Ausstellungs- Ges. M.B.H. Messeplatz, Koeln-Dcutz en tot het pro- pagamdaburenu van den economischen voorlichtingsdienst. De betreffende stands zullen door de Keulsche jaar beurs worden ingericht. en zal Abdijsiroop dadelijk die nare hoest temperen en snel doen verdwijnen De slijm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, usthma. AKKER'S 's Werelds beste Hoestsiroop DONDERDAG 25 DECEMBER HILVERSUM I. 415.5 M. 8.00 Torenmu ziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8 45 Voor den boer. 9.00 Gevarieerd Kerstprogramma (opn.). 9.85 Bachcantate (opn.). 10.00 Kerk dienst. 11.30 Gewijde muziek (gr.pl.), 12.00 Romancers, solisten en gram.muziok. 12.45 BNO: Nieuws- cn economische berichten. 13.00 Orgelconcert en zang. 13.30 Radiotoo- neel. 14.30 Orgelconcert. 15.00 Gram muziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 John Kristel en zijn orkest, en orgel. 17.00 Zang met piano begeleiding en opnamen. 18.00 Otto Hendriks en zjjn orkest, de Kahula's Hawaiians en Don Carlos' Orqucsta. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Vertrouwde Kerstklankcn, muzikaal programma. 20.00 Omroep-Symphonie-orkcst en soliste. 20.30 Omroep-Symphonie-orkest, Nederlandsah Kamerkoor en soliste. 21.00 Stille nacht, Heilige nacht. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 Gram.mu ziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gram muziek. 10.00 Ensemble „De Kwintslag". 10.40 Voor de plattelandsvrouw. 11.00 Gerard Le- bon en zjjn orkest en gram.muziek. 12.00 Zang met harp. en pianobegeleiding, en gram.muziek. 12.45 BNO: Nieuws- cn econo mische berichten. 13.00 Salonorkest. 13.45 Voordracht. 14.00 Zang en piano. 14.30 Frans van Cappcllo en zjjn Musette-orkest en solis te. 15.00 Radiotooneel. 15.30 Zang, piano, clavecimbel en gram.muziek. 16 30 Het Kerst lied klinkc. 16 45 Voor de jeugd. 17.15 Melo disten en soliste. 18.00 Viool en piano. 18.30 De Minnestrelen. 19,00 BNO: Nieuwsberich ten. 19.20 Gram.muziek. 19.30 Solisten, klein gemengd koor cn de Romancers. 20.15 Roco co-octet. 20.40 Operette „Saison in Salz burg" (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Kerstavondwjjding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. VRIJDAG 26 DECEMBER HILVERSUM I. 415.5 M. 8.00 Gram.mu ziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gram. muziek. 10.00 Molto Cantabile. 10.45 Gram. muziek. 11.00 Meesterzangers en gram.mu ziek. 11.30 Orgelconcert (opn.). 11.45 Het Gooisch Strijkorkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Frans Wouters en zjjn orkest. 13.40 Groote luisterwedstrijd ten bate van de Centrale Propaganda Com missie voor de weldadigheidspos^zegels. 14,00 Melodie en poëzie (opn.). 14.45 Gram.muziek. 14.50 Kerstspel met het Omroeporkest, Vrou wenkoor Vox Jubilans en solisten. 15.50 Ra diotooneel. 17.00 Viool en piano. 17.30 Badi- cantate. 18.00 Sportwetenswaardigheden. 18.30 Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Muzi kaal programma. 20.15 Gram.muziek. 20.45 Voordracht. 21.05 Kahula's Hawaiians, Don Carlos' Orquesta en Guus Jansen met zjjn rhythmisch kwintet. 21.45 BNO: Nieuwsbe richten. 22.0024.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.0C Kerstfan tasie (opn.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Ilahnonie-orkest (opn.). 9.00 Vroegdienst. 10.00 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Mid- winterzonnewendeklanken, klankbeelden. 11.00 Ensemble Joan Lancé. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Orkest Mslaiido cn solist. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Ot to Hendriks en zijn orkest en gram.muziek. 14.00 Zang en piano. 14.50 Gram.muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 John Kristel en zjj.i orkest. 16.30 Klaas van Beeck en zjjn orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Een kerst groet aan onze landgenooten in len vreem de. 18.30 St. Steffen-Rjjders. 19.00 BNO: Nieuwsberichten: 19.20 Gram.muziek. 19.30 Cello en piano. 20.20 Gram.muziek. 21.15 Pia- nosoli. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 G'am.muziek. 22.1524.00 Zie Hilversum I. ZATERDAG 27 DECEMBER HILVERSUM I. 415.5 m. 7.15 Gram.mu ziek 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.mu ziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. S.15 Gram. muziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gram. muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram. muziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ernstige muziek (opn.). 12.00 John Kristel en ziin orkest en solist. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- cn eco nomische berichten. 13.00 Romancers cn or gelspel. 14.00 Causerie: Met Kerstmis onder de mistletoe, 14.20 Na gedanen arbeid... mu ziek en vroolu'kheid. 15.50 Gram.muziek. 16.00 Cyclus: God in den mensch. I. 16.20 Colle gium Musicorum. 17.15 BNO: Nieuws-, eco nomische en beursberichten. 17.30 Gram.mu ziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Gram. muziek. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Musica Divina. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Viool en piano. 20.05 Gram.muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales d' over een lijnverbinding met de studio be schikken). 20.15 Concertgebouwkwintet en solist. 21.00 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Engelscho uit zending: Dutcih News Reel, of gram.muziek. 22.15 Frans Wouters en zjjn orkest (opn.). 22.5524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Lichte muziek (opn.). 12.00 Zang, viool on piano. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berich ten. 13.05 Klaas van Becck en zjjn orkest cn soliste. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 Haarlem- sche orkestvereeniging. 14.45 U en dc mu ziek. 15.00 Haarlemsche Orkestvereeniging. 15.45 Hier W.A. 16.00 Omroeporkest cn so list. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberich ten. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien". (Voorbereid door de N.S.B.). 18.15 Melodisten cn solist. 18.45 Voor den boer. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gram.muziek. 19.45 Wetenswaardigheden van de week. 20.00 Gram.muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Zaterdagavond-Variété. 21.30 Causerie: „Het restaurecren van schilderijen". 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Toelich ting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Avondwjjding. ZONDAG 28 DECEMBER HILVERSUM I, 415.5 M. - 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. S.45 Gram.muziek. 9.00 Voor dc L u -d 9.30 Gram.muziek. 10.00 Orgelconcei 110.30 Kerk dienst. 12.00 Gram.muziek. 12.15 De Ram blers. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gram.muziek. 13.05 Neder- landsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie cn wat waren onze voorouders?" 13.20 Revida- sextet. 14.00 Gram.muziek. 14.15 Radiotoo neel. 15.45 Omroeporkest en soliste. 15.45 Gram.muziek. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Viool en piano. 18 20 Sport van den dag 18.50 Gram.mu'. ek. 19 00 Actueel half uur. 19.30 Rotterdamsch Pianokwartet. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met dc Studio beschikken. 20.15 Zang met pianobegeleiding. 20.50 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsbe richten. 22.00 BNO: Engelscho uitzending: „An American secs Holland" of Gram.muziek. ;22.15 De Harmonie Zusters, de Drie Adlcrs en het Amusementsorkest (onn 23 15 En semble Bandi Balogh (opn 23.45- 24.00 Gr.- muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gram.mu ziek. 8 30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gr.- muzlek. 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 „Kerstdag in Damme", causerie. 12.15 Clavecimbclvoordracht. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Frans Wou ters en ziin orkest. 13.40 Kahula's Hawaiians en Don Carlos' Orquesta. 14.00 Boekbespre king. 14.20 Stedelijk orkest van Maastricht. In de pauze: Gesproken Berlynsche Theater- brief en gram muziek. 15 00 Causerie „Ons oude stedeschoon". 16.15 Jeugdconcert. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Voordracht. 17.45 BNO: Nieuwsberichten en sportuitslagen. 18.00 Gram.muziek. 18.05 Rhythmisch kwin tet. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Zang met pia nobegeleiding en pianosoli. 19.45 Dc Spiegel van de week. 20.00 Gram.muziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 „Ter eere van de vrouwen", muzikaal programma. 20.45 Gram.muziek 21.00 John Kristel en zijn orkest. 21.45 BNO: Nieuwsbe richten. 22.00 BNO: Toelichting op het weer machtsbericht. 22.1022.15 Gram.muziek. MAANDAG 29 DECEMBER HILVERSUM I, 415.5 M 7.15 Gram.mu ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram mu ziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gram. muziek. 8 35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gram. muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram. muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensem ble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 Gram.muziek. 13.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.30 Schram- melkwartet en soliste. 15.00 Voor dc vrouw. 15.45 Gram muziek. 16.00 Cyclus „De bctee- kenis van Advent, Kerstmis en Oudejaar". 16-20 Zang met pianobegeleiding. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Musette-orkest en soliste 18.00 Landmans Lust. 18.30 De Ram blers 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Groninger Orkestvereeniging (opn.). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken. 20.15 Zang met pianobegeleiding. 2035' Groninger Orkestvereeniging (opn 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22.00 BNO: Ijingelsche uitzending: ..Things worth knowing about Holland" of Gram.muziek. 22.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Fluit met pianobe geleiding. 10 40 Bespreking van de groote tentoonstelling van Nederlandsche beelden de Kunst in het Rijksmuseum te Amsterdam. 10.50 Pianovoordracht en gram.muziek. 11.30 Reportage. 11.40 Viool en piano. 12.00 Ama- bile-sextet. 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten. 13 05 Orgelconcert. 13 30 Klans van Beeck en zijn orkest en soliste. 14 00 Gram muziek. 15.00 De Melodisten en solist. 15.45 Voordracht. 16.00 John Kristel en zjjn orkest en gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- ?n beursberichten. 17.30 Cello en piano. 18.00 Salonorkcst. 19 00 Actueel halfuur. 19.30 Orgelconcert. 19.45 Po litiek weekpraatje. 20 00 Orgelconcert Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, dio over een lijnverbinding met de Studio be schikken. 20.15 Gram.muziek. 20 45 Muzikale actualiteiten van de werk. 21.00 Ensemble ..De Kwintslag". 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22.00 Gram.muziek. 22.1022.15 Avdnd- wijding.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 7