GIREERT U ONS NOG HEDEN? STADSNIEUWS Üqswda ^[(erstuitvoering in de St. Joriskerk Bij Pijnen -|- Viering van het Kerstfeest Politievaria ,01 Propaganda-avond A.A.V. Speeltuinvereniging Soesterkwartier Jan Ongeluk" ten tooneele MUZIEK ROND HET KERSTFEEST Burgerlijke Stand Kerstmuziek van: De Stem Crematie W. A. Dwars VERPACHTING VAN VISCHWATER R ll 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 29 DECEMBER 1S41 ïrtzi: Scl am Ji get ekel MERSFOORT'S Mannenkoor had wederom tot een Kerstuitvoering [Itgenoodigd. Misschien wordt dit een traditie, hetgeen te hoven is. Alleen zal \zich dan op den duur het gebrek aan jtteratuur doen gevoelen, want deze is [iet zoo heel groot, tenminste niet wat te meer artistiek hoogstaande werken ietrefti Nu is een herhuling van de ju de bekende liederen, juist in den Kersttijd geen bezwaar, misschien zelfs tewenscht. Echter lijkt de verrijking ran het programma met slechts één Iieuw koorwerk mij wel wat sober. fuis/ een uitvoering in den Kersttijd f ereischt een lange voorbereiding, rant dit schoonste aller feesten tisschien het meest muzikale \eefi ook in de muziek zijn eigen stijl Is hij liefelijk, dan mag hij toch niet \oet zijn. is hij „romantisch", dan mag \lj toch niet overgevoelig worden- ierstmuzigk moet geschreven zijn met hvi haast kinderlijke blijdschap en ook uitgevoerd. En deze artistieke hoodzakalijkhcid ontmoet uit den \ard der zaak bijzondere moeilijkheden \ij een mannenkoor, dat haast steeds sts zwaars over zich heeft en de zoo \oodzakelijke zwevende doorzichtig heid mist. k heb reeds verleden jaar opmerkin- in dien zin gemaakt en kan niet fders dan ze nu te herhalen. En mijn waren treffen niet zoo zeer Amers- rt's Mannenkoor dan wel de mannen- |ren in het algemeen. Ons Mannenkoor <ft wederom /zeer verdienstelijk ge pen. Er was een afdceling polvphonie een afdeeling liederen. Van de eerste ■iel mij het. best het nieuw ingestu- rde „Tnnocentes" van J. P. Praenes- us. een prachtige compositie en zeer lilvol gezongen. Van de andere poly ene \>#rken kan ik dat helaas niet direct zeggen Hun voordracht was te nadrukkelijk en ook. te analy- ,ch. Ik miste de Synthese, die alleen werk doet leven. B)e liedbewerkingen van onbekende nd waren eenvoudig gehouden en idden als zoodanig nog eenvoudiger innen worden gezongen Wat mij dit er bijzonder opviel was het feit. dat st en melodie van ..O. .Kerstnacht, looner dan de daegen" eigenlijk t weinig de artistiek noodzakelijke jnheid vormen van woord- en melodie- leent. en al had de dirigent er voel- hoorbaar zeker zorg aan besteed, om zwakke plekken, die hoofdzakelijk het stropbenbegin liggen, liefdevol te dekken, hij mocht, er niet in slagen, |ij een artistieke huivering geheel te paren. Het. Kerstlied van_ Bern. Dia- |ant op den prachtigen tekst ,,Ons ghe- kef die avondstaer" behoort tot een riode van componeeren, die ons heden er weinig ligt. Had Diamant de mid- leeuwsche melodiebouw gekend, zoo- Is men die in het even tevoren solis- ich gezongen lied ..O suver maeght n Israël" kon bestudeeren. hij had |t werk zeker anders geschreven ook or mannenkoor af Dit lied vond ik ook het mooiste on- 'r de solo-liederen. Corry Bijster zong de sobere bewerking van Felix de [ohol zeer stijlvol en met een prachtig lezza voce in het refrein. In de Bach- ia deed zich het gemis van een orkest or de besoleidinrr gevoelen. Voor deze Juziek is Corry Bijster's stem juist een te dramatisch, al klonk haar volle jpm prachtig door het wijde kerkge- >u\v. Goed ook waren de twee Corne- us-liederen. Naast de begeleidende taak vervulde mon C. Jansen ook nog zeer goed zijn iak als solist op het prachtige orgel; [et eerst in de bekende Toccata et fuga d klein van Bach, die lrij met vaar ee techniek speelde. César Frank's Ihoral in E groot speelde hij mij te effen |an opvatting, met te weinig innerlijke wogenheid, al geef ik graag toe. dat |et haast onmogelijk is. om een voor r» „romantisch" orgel geschreven erk op een barockorgel met alle' voor schreven finesses voor te dragen. Zijn provisatie op een Kerstlied (hij koos 'depte fideles) was kort en krachtig, 'raeht echter niets nieuws en mengde *«an 'iet een Paai* moderne accoor- inflen in het oude harmoniegewaad. Een geheel hezette St. Joriskerk in 'eerwil van het slechte weer en de kou! heeft aandachtig geluisterd en vóór iet eigenlijke concert staande het ter lagedachtenis van den lieer Mooij in ven organist dezer kerk gezongen iequiem van Hazendonck gehoord. Mo re deze groote opkomst het Mannenkoor ien aansporing zijn van deze Kersfuit- oeringen een artistieke traditie te ma len. HANS M. SCHEI FES. IKINDERKERSTFEEST IN DE VALK Door de plaatselijke afdeelincr van de [Jeugdstorm werd Woensdagmiddag in Öe Valk 'n Kerstfeest voor kinderen go- houden. De jeugd heeft in grooten getale ^an het haar geboden© genoten, Kom paan Kunze en zijn staf van jonge me dewerkers kunnen tevreden zijn over (hun werk. De blijde en opgetogen ge zichten van kinderen wier ouders in [de maatschappij tot de minder ruim bedeelden behooren, vormden daarvoor |een duidelijk bewijs. De jeugd leefde enthousiast mee met |de winterfilmpjes en de Kerstverhalen. [De vreugde steeg ten top toen allen een [Kerstpakket mee naar huis kregen. Ook |het bord snert vond een dankbaar ont haal. Een Kerstmiddag, die in de harten van Ivele kleinen groote blijdschap teweeg gebracht heeft en ten vohe aan het ge loeide doel beantwoordde. Voor den propagandaavond van de A. A. V., welke Woensdag in „Concor dia" gehouden werd, bleek bevredigen de belangstelling te bestaan. De voorzitter, de heer G. J. J. Nieu- borg, heeft na het welkomstwoord het doel van deze bijeenkomst uiteengezet, waarna hij mededeelde, dat iedere ver- eeniging tijden van voor- en tegenspoed heeft. A. A. V. maakte hier geen uitzon dering op. I-IoeweJ zij in 1934 na de op richting met 15 leden begon, was het le dental in 1936 uitgegroeid tot 90 leden. Dit feit weerspiegelde zich ook in de resultaten. Eenige at bleten zooals Biihr- man, Wiegmink, Driessen e. a. wisten zich op districts- en nationale wedstrij den te onderscheiden. In 1939 bij het uitbreken van de mobilisatie ging het bergafwaarts, doch ook aan de magere jaren heeft de vereeniging het hoofd weten te bieden, zoodat zij nu weer ruim 60 leden telt. Spreker wekte de niet-leden op, toe te treden tot de ver eeniging. Daarna werd de Olympische film (het athletiek-gedeelte) vertoond, welke ons verplaatste naar het Olympisch Stadion te Berlijn in, 1936. Na het overbrengen van het Olympisch vuur en het ontste ken daarvan, de intocht der athleten, heeft Bicfentahl op knappe wijze de wedstrijden verfilmd. Men zag Jesse Owens de 100 meter hardloopen en ver springen winnen, men aanschouwde het moment, waarop Tinus Osendarp als derde door de finish ging in het nummer 100 meter hardloopen, kortom, alle onderdeel en kregen een beurt. Een film, vyelke met groote aandacht ge volgd werd en voor de athleten zeer leerzaam was. Henk Driessen verleende hierbij zijn muzikale medewerking. HET Speeltuin Jeugd Tooneel, een nieuwe onderafdeeling van de speeltuinvereeniging Het Soesterkwar tier heeft Zondagavond in het gebouw aan de Zonnebloem6traat een bont Kerstprogramma ten uitvoer gebracht. Dat de speeltuin in het Soesterkwartier in het middelpunt der belangstelling staat en de ouders met de kinderen meeleven, bleek uit de zeer groote op komst. Het clubgebouw was voor deze gelegenheid aardig versierd met eenige symbolische platen en een kerstboom. Met zang van het kinderkoor werd de avond geopend, waarna de voorzitter van dit koor het openingswoord sprak. Dat er met animo gestudeerd is, kon men tijdens de uitvoering duidelijk mer ken. Van plankenkoorts hadden zelfs de allerkleinsten weinig last en dat wil wat zeggen, als men bedenkt, dat soms jongens en meisjes van nauwelijks drie turven hoog alleën voor het voetlicht traden. Men begrijpt^ dat de ouderen van het optreden van dit zangkoor ge noten hebben. Op verdienstelijke wijze bracht een be ginnend dameskoor do Kerstcantate van van der Glas ten gehoore, begeleid door drie violen en een piano. De heer Huiberts voorzitter van de speeltuinvereeniging, memoreerde hier na het feit. dat het zangclubje, 1 Nov. j.l. opgericht, zich over een groot aantal leden mag verheugen. Hij bracht dank aan de ouders voor de medewerking, alsmede aan de violisten en pianiste. Mej. H. Lambrechts kreeg een applausje omdat de cantate onder hapr leiding in gestudeerd en ten uitvoer gebracht was. Daar op het oogeriblik slecht aan films te komen is, moest men voor het vullen van de filmmiddagen een andere oplos sing zoeken. Deze heeft men gevonden. In het vervolg zullen poppenkastvoor stellingen gegeven worden. Na de pauze werden twee tooneelstuk- jes opgevoerd, die zeer in den smaak vielen. De Rijkscommissaris, dr. Seyss-lnquart heeft op het Rijkscommissariaat te 's-Graven- hage de bemanning ontvangen van de reddingboot „Dorus Rijkers" in verband met de redding van 48 mannen van een Duitsch schip, dof op 5 December 1940 bij den Helder strandde. De redders ontvingen uit handen van den Rijkscommissaris een horloge; kapitein Boot een gouden, zijn zoon en de machinist Eeleman ieder een zilveren horloge. Deze geschenken werden uitgereikt wegens bijzondere ver diensten. (Polygoon-Zeylemaker, Pax m.) MIJNHARDT'S POEDERS. Doos 45 ct. Bij Uw Drogisti P) E vereeniging „Tooneel en Ont- spanning" heeft over belang stelling niet te klagen. Tweeden Kerstavond was de groote zaal van de Valk stampvol en moest ook nog een flink gedeelte van de achterzaal in gebruik genomen worden, wilde men liet talrijke publiek niet teleur stellen. Voor T. en O. mag dit een bewijs zijn. dat men haar werk ap precieert. „Jan Ongeluk", waarmede men dit maal ten tooneele kwam, is een vroolijk blijspel. De titel verraadt trouwens al voldoende, dat dit stuk zich ten doel stelt, het leven niet van den naargeesti- gen kant te bekijken. Ook al heeft me neer Ongeluk in de hoofdrol nog met zooveel pech te kampen! Want een pechvogel is hij inderdaad. Wien anders dan hem alleen, kan het treffen, dat een gezellig, maar uit wette lijk- en huwelijksoogpunt volkomen te veroordeelen uitstapje in Ostende, waar bij een bankje en een meisje op de bou levard voorkomen, verfilmd worden. En dat hij 't juist moest zijn. die met zijn schoonmama en zijn vrouwtje op bezoek gaat in de bioscoop, waar deze episode van zijn leven op het witte doek komt... Van pech gesproken, men oioet Jan Ongeluk zijn, om bezoek te krij gen van een vriend, die altijd als zaken relatie genoemd wordt, wanneer vrouw tjelief boter thuis kan blijven en er een nachtelijk uitje op het programma staat. En dat die vriend in het bijzijn van de echtgenoot© met veel vertoon moet be weren; dat hij eenige 'maanden in het buitenland is geweest... Op die manier zit het stuk vol met tegenstrijdigheden en kwinkslagen. Het behoeft geen betoog, dat alles weer zoo'n beetje op z'n pootjes terecht komt. Het ligt niet in de bedoeling namen te noemen, wel mogen we zeggen, dat de schoonpapa en de schoonzoon, alias Jan Ongeluk, zich dapper door de moeilijk heden heengeslagen hebben, welke de vrouwelijke wederhelften in den weg legden. Het publiek leefde met de vroo- lijke opvoering geheel mede en bezorgde spelers en speelsters menig welgemeend open_doekje. Regisseur de heer Nachte gaal mag tevreden zijn. zijn volgelin gen hebben 't er goed afgebracht. Ook de tweede uitvoering op Zaterdagavond werd een succes. DE tüd waarin de talrijke compo sities ontstonden, welke het St. Henricus-Kerkkoor en het Collegium Musicum fnstrumentale gistermiddag tijdens hun gecombineerde Kerstuit voering ten gehoore brachten, varieer de zoo van omstreeks 1600 tot 1941. Een „Sanctus" van den jongeren Duit- schen Kerk-componist Heinrich Le- macher werd gevolgd door een Glo ria'van den Engelschen „virginallst" William Byrd, een kort geleden door den directeur der beide optredende ensembles, Hans Scheifes gecompo neerd Kerstliedje door een werkje van den zeslicnde-eeuwschen IItaliaan'Gio vanni Nanini Niettemin werd deze op het eerste gezicht nogal bonte sa menstelling van het programma verant woord door het karakter der composi ties die. oud of nieuw, alle de vreug de om het Kerstgebeuren tot uitdruk king brachten. Hans Sclicifeis' schrijf wijze vertoont bovendien te veel over eenkomst met die van de oude mees ters, dan dat zijn werk in het verband van dit programma uit den toon vallen kon. De dirigent heeft ons een zoo volle- cfigen indruk van zijn compositorische begaafdheden geschonken als we maar wenschen konden. Het koor droeg, a capella zoowel als begeleid, een tiental liederen of lied-bewerkingen van hem voor, terwijl we na de pauze bovendien vier liederen voor sopraan van dezen productieven componist te hooren kre gen. Scheifes' verdienste is, dunkt ons, bovenal hierin gelegen, dat hij nimmer zijn krachten overschat: hij durft „een voudig" te zijn en zijn bevattelijke doch tegelijkertijd gevoelige melodiek spreekt bij het publiek dan ook onmiddellijk aan. Onbeduidend wordt zijn werk ech ter zelden, daarvoor is Scheifes, door zijn kerkelijke practijk, tezeer door kneed in de technische knepen van het vak. Het minst persoonlijk is hij nog in de liederen voer sopraan, die weliswaar verdienstelijk en niet zonder inspiratie geschreven zijn, doch waar hij heimelijk steunt op groote cn grootcro ver beelden. Hoe dit zij. de componist Scheifes heeft ons gistermiddag vrijwel steeds geboeid en ontroerd. De toewij ding waarmee de jongens en mannen van het St. Henricus-kerkkoor, die te zamen een omvangrijk en fraai klinkend ensemble vormen, hun taak vervulden, droeg daartoe het hare bij. We mogen niet zeggen, dat het koor steeds met even groote zekerheid en zuiverheid gezongen heeft inzinkin gen waren in dit wel wat uitvoerige programma nu eenmaal moeilijk te ver mijden doch er kwam toch menig in drukwekkend hoogtepunt voor. Als zoo danig dienen we in de eerste plaats het stralende en zoo „bewerkelijke" Gloria van William Byrd te noemen. Voorts het gracieuze en zeer bekoorlijke liedje van Scheifes: „Wat is er te doen? Om het bij deze twee voorbeelden te laten... De koren werden, behalve dóór het Collegium Musicum Instrumentale, af gewisseld door het optreden van de zan geres Irmgard BresterGebensleben, die voor de, pauze het Weihnachtskon- zert van Bóddecker voordroeg en het vrome karakter van deze naïeve mu ziek uitnemend wist weer te geven. Vooral haar mezza di voce in de derde Duitsehe strophe maakte veel indruk. Ook dc liederen van Hans Scheifes in het bijzonder* „Schlaf, mein Kind" met dien fijn gevonden eersten regel werden door mevr. Brester met overtui ging en beheersching vertolkt. De zan geres hoede zich slechts met overtui ging en beheersching vertolkt. De zan geres hoede zich slechts voor een te overdadig vibrato. Het orkestje trad tenslotte op in een Concerto g'rosso in G van Ilandel en in een Weihnachtssinfonie van Johann David Heirnchen, een echt pastorale mu ziek in den stijl van Handel, die het in het kader van dit programma uitne mend deed. Het, orkest musiceerde in dit werkje van Heinichen die leer ling aan de Leipziger Thomasschule ge weest is onder Bach's voorganger Kuh- nau gelukkiger (Jan het vrij veel- eischende Concerto grosso. Wanneer we dan het laatste allegro van dit werk uitzonderen, dat werkelijk bijzonder pit tig vertolkt werd. Een talrijk en dankbaar publiek heeft deze uitvoering in Concertzaal „De Valk" bijgewoond. J. RDMIJN. Door kinderen van het per soneel van Noack's Fijne Vleeschwarenfabriek I? E Ast EN Kerstmiddag is in de Valk voor kinderen van het personeel van Noack's Fijne Vleeschwarenfabriek een Kerstfeest gehouden. De groote zaal was daartoe stemmig en met smaak versierd. Lange tafels met dennengroen en kaarsjes stonden gereed, om de talrijke genoodig- den een plaats te bieden. Het tooneel was omlijst met dennentakkenwaarin de woorden „Gelukkig Kerstfeest", ter wij de achtergrond gevormd werd door een goed getroffen Kersttafreel. Aan de wan den hingen kerstklokken; vooraan in de zaal stond ëen tafel, waarop een groot aantal pakketten voor de Jeugi was uit gestald. Een prachtige kerstboom fonkelde een ieder, die binnentrad, tegen. Hoewel velen aan deze kerstviering hun medewer king verleend hadden, meenen wij hier toch wel bijzonderlijk den heer J. de Vries te mogen noemen, aan wien alle eer van de aankleeding der zaal toekomt. Geen wónder, dat bij een dergelijken opzet, ook het feest zelf moest slagen. Het is geen feest van uitbundigheid ge wonden, maar een gewijde middag ter eer© van Kerstmis. De directeur van de fabriek, de heer Lutkie. richtte een hartelijk welkom tot alle aanwezigen en herdacht het voor bije jaar als een tijdperk van omwente ling en beroering, dat ondanks velerlei beperkingen, voldoening bracht. Spreker zeide, dat een groote opdracht van de Duitsehe Weermacht tijdig uit gevoerd was. Een nieuwe order stond op het programma. In dit verband dankte hij voor de spontane medewerking en voor den geest van goede kameraad schap. welke zich in de afgeloopen acht weken onder het personeel openbaarde. Met vertrouwen kon men de toekomst tegemoet gaan. Spreker dankte tenslotte de dames mevr. van der Putten-Jano- w'itz, mevr. Ross-Janowitz en mevr. Vee- nema voor haar medewerking. Door de twee eerstgenoemde dames uit den Haag, werd, met begeleiding van pianomuziek door mevrouw Veenema, een tiental liederen ten gehoore ge bracht. Een programma van gewijde muziek, dat geheel tot haar recht kwam en met groote aandacht aangehoord werd. De heer de Vries vertolkte aller dank baarheid door de beide zangeressen bloe men en mevrouw Veenema een „smake lijk" pakket aan te bieden. Tusschen de zan'gnummers door wer den de kinderen getracteerd en hield „Moeder de Gans" een mooie kerstver telling, getiteld „Orgel-Sientje". De ouders en genoodigden zagen zich onthaald op koppen chocolade. De inter mezzo's werden aangevuld met gramo- foonmuzick. Namens het personeel en de kinderen zeide de heer G. Starren de directie en de medewerkenden hartelijk dank voor dezen middag. Tegen het einde deed de heer Lutkie een broep op de aanwezigen tot steun van kinderen die minder bevoorrecht zijn. Deze collecte bracht 57,S7 op. Te recht kon dê directeur dan ook in zijn slotwoord van een „Eind goed, al goed" gewagen. Alvorens echter deze heerlijke middag voor directie, ouders cn kinde ren eindigde, werden de kleinen voor in de zaal aan de tafel met verrassingen ge roepen. En daar kregen zij allemaal een mooi kerstcadeau. Het laat zich denken, dat deze verrassingen in goede aarde vielen. Met al een waardige kerstmisviering, waarvoor een woord van lof aan hen, die dezen middag, hielpen organiseeren, zeker op zijn plaats is. GEBOREN: Aaltje Johanna, d. van Barend van den Brink en Rika van dén Brom; Wil helmus. z. van Johannes de Gans en Nellie Hendrika van Nieuwkerk; Aljjda Maartje, d. van Willem Buis en Trijntje van den Belt; Cornells Bastianus, z. van Bastianus Corne- lis Grens en Antonia Johanna Adriana Nojiens. ONDERTROUWD; Johannes Arnoldus Ni- .colaas Willeriborj? en Petronella Johanna van Kalleveen; Machiel Ojisbertus Peters en Laniberta Willemina Helgering; Hendrik Hcndriksen en Jannetje Ising; Jan Timmer man en Aartje van den Akker; Willem Derk Driifhout en Maria Rommers. GETROUWD: Gerrit Janre van Zomeren en Wilhelmina Antonia van de Lisdonk; Al. fredo Lenarduzzi cn Maria Sfreddo; Pieter Koopman Jansje "Wagt; Franciscus Gouw en Seraphia Engelina Maria Dikkes; Johann Eduard Steenbeek en Willemtje Mazenier; Hendrikus Mulder cn Elisabeth van 't Kloos ter; Hendrikus Donkervoort en Wilhelmina Schneider. OVERLEDEN: Willem van Niekerk, oud 38 jaar,- echtgenoot van Elisabeth Cornelia Koeslag; Gerritje Steenkamer, oud 58 Jaar, echtg2n?ct? *-*»»» Jacob Verschuur. GRAND THé&TRE. Van Woensdag t.m Dinsdag vertooning van „Zeven jaren pech". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur, doorl. Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur doorl. Andere avonden 8 uur nam. Zater dag matinée om 2.30 uur. Kerstdagen als op Zondag. Maandag en Dinsdag familiematinée om 2.30 uur nam. CITY THEATER. Van Woensdag t.m. Dinsdag vertooning van „Anny en Anny" Voorstellingen als in Grand Theatre. REMBRANDT. Van Woensdag vertooning van „Poer Gynt". Voorstellingen als in Grand ThéAtre. Op de Kerstdagen en Zondag om 1.45 en 4 uur matrjftfc met „Hij en z\jn typiste". GILDEHUIS AiK.G. lij. Nov. tot en niet 3 Januari Geschenken ten toonstelling. SIERKUNST. Tot 28 Dec. Tentoonstel ling werken van Willem J. van Dam Dag. 105 uur DE VALK, 30 Dec. Kinderfeest, aanvang 1.30 uur en 3.30 uur. U wilt ons het abonnements geld a f 2.05 gireeren voor het eerste kwartaal? Mogen wy U dan een vriendelyk verzoek doen. Ontvangen wy Uwe giro na 1 Januari, dan zyn de kwi tanties reeds aan de bank ge geven en ontstaat de mogelijk heid van vergissingen. GIREERT ONS DUS NOG HEDEN, DAN HEBBEN WIJ DE OVERSCHRIJ VING NOG DEZE WEEK IN ONS BEZIT. Wilt U het even doen; dank U. Het bovenstaande geldt niet voor hen die ons per automati sche giro betalen. ADM. A.D. n In „De Valk" werd in de morprenuren van Eersten Kerstdae: een gewijd© uit voering gegeven door de gemengde ar- beiders-zangvereenieing „De Stem des Volks". Velen waren, der traditie ge trouw, tezamen gekomen. Zij hebben met waardeerint? geluisterd naar een zorgvuldig voorbereid programma. Met genoegen' kan vermeld worden, dat het trio van Wees met een' toepasse lijke bijdrage medewerking verleende en dat mevrouw G. GuldenbergVan Wij- land als declamatri.ee van verzen van Margöt Vos en Ada.ma van Scheltema tot het welslagen van den avond het hare bijdroeg. De voorzitter, de heer F- Veénvliet, leidde den avond met een korte rede in. Hierna opende „De Stem" het program ma met het Requim van H. J. Hegeraat om verder muziek ten gehoore te bren gen van De Nobel, Merckse. Roeske en Handel en Mendelssohn. Ondanks de herhaalde waarschuwin gen werden er op den Leusderweg, den Westsingel en den Ouden Soesterweg, in de Tollenslaan, alsmede in Pasteur-, Zonnebloem- en Daltonstraat overtre dingen jegens de verduisteringsvoor schriften gepleegd. Natuurlijk bleven de processen-verbaal niet achterwege. Voorts werden twaalf stadgenooten, wier rijwielverlichting niet aan de eischen voldeed, bekeurd. Ten nadeele van iemand van den Hoo- geweg werden uit een hok in den tuin ze=; Konijnen ontvreemd. Vermelding verdient voorts, dat er in de voorbije, krantlooze dagen zes fietsen gestolen werden. Een onbekende drong door in den gang van een huis in de Daltons-traat. Hij verdween met medeneming van een portefeuille, welke geborgen was in een jas en plm. f 30.bevatte. Een bewoner van de Geulstraat werd geverbaliseerd ter zake van strooperij van boerenkool. In den Kerstnacht werd een stadge noot, die zich zonder vergunning nog in de openlucht ophield, bekeurd. KINDERFEEST IN HET GRAND THEATRE In het Grand Théatre is een erroot aan" tal kinderen Woensdagmiddag op bij zonder prettige en vlotte wijze geduren de éenige uren bezig gehouden. De kin dervriend Mickey Mouse trad „persoon lijk" als programma-leider op. bereid willig geassisteerd door professor An- tonini. Deze professor is hier in de stad een goede bekende en dat dankt hij aan de manier, waarop hij de kunst ver staat. de jeugd -te boeien en te verma ken. Het was waarlijk uitstekend, zoo als hij ook ditmaal weer tewerk ging- Zijn goochelen, waarbij hij ook de jeugd een werkzaam aandeel toebedacht had, zijn onderhoudend en gezellig „praatje" met de loopende en sprekende pop, de vertooning van oud-Hollandsche pop penkast en tenslotte de zangwedstrijd, heel dat afwisselende programma ver liep op de meest geanimeerde wijze en sloeg voortdurend in. De vele kinderen, die de.zaal vulden, hebben enthousiast van hun bijval blijk gegeven en den geheelen middag naar waarde genoten. Het was voor hen een uitstapje, dat zij niet licht vergeten zul len' In allen eenvoud heeft Woensdagmid dag in het crematorium te Veleen de crematie plaats gehad varrhet stoffelijk overschot van den heer W. A. Dwars, koopman alhier, voorzitter der Amers- foortsche Orkest vereeniging. De Amersfoortsche Orkestvereeniging was vertegenwoordigd door mej. S. Schcffers cn den heer J. de Jager, be stuursleden. Een zwager van den overledene, de heer Eindhout, herdacht dezen als een man van eerlijk karakter, goed voor al len, met een helder verstand én andere bijzondere talenten, een man ook die an deren graag hielp, niet alleen met woor den, maar ook met de daad. Hij was ook een goed huisvader en voor zijn kinde ren een lichtend voorbeeld. Eèn ding zal echter nimmer sterven, n.l. do zegen, die uitgaat van een rechtvaardig leven. De heer J. de Jager zeide. dat do Amersfoortsche Orkestvereeniging rouwt om het heengaan van zijn voor zitter. Hij was de man, die de vader van het orkest werd genoemd, die het oudste lid was. Ilij ontbrak bijna nimmer op de repetities, ook niet bij sneeuw en ijs, zoodat hij voor vele jongeren een voor beeld was. Als goed violist ,van het or kest zal zijn plaats moeilijk in te nemen zijn. De laatste jaren heeft hij het or kest als voorzitter geleid en Onder zijn leiding is de vereeniging weder tot groo ten bloei gekomen. Zijn nagedachtenis zal hij dc vereeniging in hoog© eere worden gehouden. Bij het dalen van de kist. speelcfe de organist: „In diesen Heiligen Hallen" uit Die Zauberflöte van Mozart. De dochter heeft voor. de belangstel* ling bedankt. BU CNLANO 's-GRAVENHAGE. De gemachtigde voor de prijzen deelt naar aanleiding van het in dc Staatscourant verschenen besluit, waarin de verpachting van vischrecht is geregeld, zoowel wat de pachtprijs betreft als de continuïteit van de op 9 Mei 1940 bestaande pacht overeenkomsten, het volgende mede: Omtrent den pachtprijs is bepaald, dat als de hoogst toelaatbare die prijs is te beschouwen, waarvoor het visch recht op 9 Mei 1940 was verpacht. Was het op dien datum evenwel niet ver pacht. maar voordien in het tijdvak-van 1 Januari 1935—9 Mei 1940 wel, dan is de laatstelijk in dat tijdsbestek geldende pachtprijs de hoogst toelaatbare In alle andere gevallen, dus b.v. wanneer vischrecht, dat tot pp he den in het geheel nog niet verpacht is geweest, nu voor het eerst wordt verpacht, is de verpachter verplicht den secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vjssche- rij om vaststelling van den maxi- malen pachtprijs 'e verzoeken. Deze bepalingen ten aanzien vafi den pachtprijs gelden eveneens voor de ver goedingen wegens uitgereikte schrifte lijke vergunningen, onverschillig of de ze door den eigenaar, dan wel door den pachter worden afgegeven. Wat de continuiteit van de pachtover eenkomsten betreft, hiervoor is bepaald, dat de eigenaar van een vischrecht de verplichting heeft, dit vischrecht te blij ven verpachten, indien hij dit op 9 Mei 1940 reeds verpachtte. Hij heeft echtef niet alleen de verplichting tot verpach ting, maar ook de verplichting, deze te doen plaatsvinden aan denzelfden pach ter, die op 9 Mei 1940 van hem pachtte. Overgang op een anderen pachter is voor hem slechts geoorloofd, indien hij daarvoor toestemming van den secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft ontvangen. Indien zulk een pachter-wisseling vóór het thans in werking getreden besluit heeft plaats gevonden, is de verpachter verplicht binnen 14 dagen de goedkeu ring van bovengenoemden secretaris-go- neraal aan te vragen. Tenslotte dient op de mogelijkheid te worden gewezen, dat er in de toekomst bindende voorschrif ten met betrekking tot de uitgifte en de uitoefenincr van het vischrecht worden gegeven. Hierdoor kan voor bepaalde wateren worden vastgesteld, dat daar beroepsvisschers de voorkeur hebben. Er is éen commissie ingesteld, die tot opdracht heeft de rechten der verschil lende groepen van belanghebbenden af te bakenen. NIEUWJAARSTELEGRAMMEN 's-GRAVENHAGE. Evenmin als verleden jaar kan dit jaar gelegen heid worden gegeven Nieuwjaars telegrammen van Nederland naar het buitenland te verzenden. Wel is ontvangst hier te lande uit het buitenland van zulke telegrammen mogelijk. Echter kunnen de speciale Nieuwjaarstelegrammen in, Neder land zelf wèl en bovendien tegen bij*5jidcr tarief worden verzonden. De inhoud moet in verstaanbare taal zijn gesteld en mag alleen ge- lukwenschen bevatten. Nadere bij zonderheden verstrekken de tele graafkantoren. HET MEDENEMEN VAN REIS BAGAGE NAAR HET BUITENLAND 's-GRAVENHAGE. Eenige dagen geleden is in de bladen een bericht verschenen omtrent het medenemen van reisbagage naar het buitenland. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de daarin omschreven regeling ten aanzien van tabaksproducten, nl. dat 25 sigaren, 50 sigaretten en 100 gram andere tabaksproducten gezamenlijk per persoon en per keer mogen wor den medegenomen, uitsluitend geldt in het reizigersverkeer Nederland Duitschland.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3