Japansche operaties tegen Nederlandsch-Indië BERICHTEN Amersfoortsch Dagblad V alscherm-troepen nabij Medan al 'ei Hevige gevechten aan het Oostelijk front Offensief in China De sluiting van bedrijven tusschen Kerstmis en Nieuwjaar Nieuwe varkensregeling LEERLING-DIRIGENTEN Mr. dr. Ph. B. Libourel 25 jaar notaris De Alkmaarsche balie biedt excuses aan UIT DE STAATSCOURANT Staats- en eindexamens Wol-, leer- en pels waren geblokkeerd Engelsche bommen Advertentiën Muziekschool a> J. c. MOOY AANKOMEND VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE ÏR le BLAD PAG. 3 AMERSFGORTSCH DAGBLAD MAANDAG 29 DECEMBER 1941 J£* STOCKHOLM, 29 Dec. (D.N.B.) laar de Britsche nieuwsdienst leidt, wordt er op Sumatra in de uurt van Medan strijd geleverd isschen Nederlandsch-Indische ijdkracht^n en Japansche val- ihermtroepen. Japansche vlieg- zouden bovendien eenige aatsen op Celebes gebombaH :erd en met machinegeweervuur .2, angevallen hebben. i— l—K Ter aanvulling op de berichten over 1—3®pansche operaties tegen Neder- ndsch-Indië, wordt uit Soerabaja ge- dat bij het bombardement op het iegvcld van Medan, een gebouw van Nederlandsche Luchtvaartmaatschap- 16— 14 !32 !8I i— 3—, 0—1 6—3 1— tZjfiigen 1 92i -21 iti pij voltreffers gekregen heeft. Voorts werden op het vliegveld twintig perso nen gedood en veertig gewond. Bovendien wordt melding gemaakt van de landing van nieuwe Japansche troepen in Serawak (Britsch-Borneo). Reuters militaire correspondent schrijft: De Japansche aanval op het vliegveld Medan (Sumatra) en de landing van Japansche valschermtroepen in deze streek, zijn bewijzen voor de voordeelen en het initiatief van de Japanners in Oost-Azië. Het is duidelijk, dat de Ja panners hun superioriteit ter zee en in de lucht tot het uiterste gebruiken, ten einde zooveel mogelijk „defensieve stel lingen" in handen te krijgen, die dan in elke richting kunnen worden uitge breid. naarmate het den Japanschen plannen het beste uitkomt. Met het oog op de groote potentieele kracht van de Japansche troepen, moet deze jongste bedreiging van Nederlandsch-Indië nauwlettend worden gadegeslagen. Wanneer wij ons het voorafgaande ge val op Kreta herinneren, mag de moge lijkheid van een krachtigen aanval door de .lucht, niet eenvoudig worden uitge schakeld. Duitsch. weermachtberichi HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 29 Dec. (D.N.B.). Hel opperbevel der weermacht deelt mede: Aan het Oostelijke front duren de afweergevechten met onverminderde hevigheid voort. Zware artillerie vrfb het leger heeft vijf treffers op een Sovjet slagschip voor Leningrad ge plaatst. Bij nieuwe luchtaanvallen on Mjandelijke troepen- en scheepvaart- bewegingen in de Straat van Kertsj zijn een transportschip to't zinken ge bracht en zes transportschepen, als mede talrijke kleinere vaartuigen be schadigd. In Noord-Afrika heeft de vijand een verkenningsactie ondernomen te- sen de Duitsrh-Italiaansche etellin- een in het gebied van Aeedabia. Bij eeslaagde tegenaanvallen werden 56 Britsche pantserwagens en een groot aantal eepantserde verkenningswa gens en auto's vamield. In Cvrenaica zijn vliegvelden en troepenc'oncentra. ties van den vijand gebombardeerd. Ten noorden van Tobroek hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ver scheidene treffers geplaatst op een Britschen torpedojager, en een in convooi varend koopvaardijschip. Ter hoogte van Mersa Matroeh heeft een Duitsche duikboot een aanval ge daan op een militair convooi. Twee Britsche transportschepen, met een gezamenlijken inhpud van ongeveer negenduizend ton, werden tot zinken gebracht, een derde schip werd door torpedotreffers beschadigd. Overdag en des nachts hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met goed gevolg aanvallen gedaan op Britsche vliegvelden en havenwer ken op Malta. Britsche bommenwerpers vielen 0 den nacht van 2-S op 29 Decem ber plaatsen in West-Duitschland en in het Noord-Duitsche kustgebied aan. De Burgerbevolking leed vooral in Emden verliezen aan dooden en gewonden. Negen van de aanvallen de bommenwerpers werden neerge schoten. Een ander Britseh vlieg tuig werd bij de poging om overdag naar de bezette gebieden te vliegen, omlaag geschoten. Bij de gevechten der laatste dagen heeft zich"* de eerste luitenant Mueg- ge. als leider van een bataljon infan terie, op bijzondere wijze onderschei den. Mat-de zeer zwakke strijdkrach ten van zijn bataljonstaf verdreef hij in een tegenaanval, dien hij on eigen besluit had ondernomen, den sterk superieuren vijand, nam hij een door den vijand bezette plaa-ts in en wist hij die tegen nieuwe hevige aanval len te handhaven. De Führer heeft den eersten luitenant Muegge het ridderkruis van het IJzeren Kruis erleend. SJANGHAI. 28 Dec. (D.N.B.). Het apan9che offensief ten Zuidwesten van lankau, in het Noordoostelijke deel van provincie Hoenan, heeft de rivier lenmilo bereikt, waar verscheidene ves tingwerken werden veroverd. Tevens werd het Japansche offensief ■n Zuidoosten van Hankau geopend. De [eden Woeling eD Miling in noordelijk 'iangsi vielen in Japansche handen iffOTSING OP SPOORLIJN BERLIJN— POSEN e BERLIJN, 29 nee. (D.N.B.) Tijdens en sneeuwstorm is-de nachtsneltrein terlijnWarschau op een stilstaanden goederentrein gereden. De voorste wa- rins geraakten in brand. Ofschoon de iff rein niet zeer v.ol was. verwacht men, er dooden en gewonden zijn. Waar- chijnlijk konden in /den zwaren sneeuw de signalen niet duidelijk worden aargenomen. mexicaansche faciliteiten voor het amerikaansche leger BUENOS AIRES, 29 Dec. (D.N.B Mexicaansche senaat heeft het wets- .fll^itwerp aangenomen, zoo wordt uit Mexico gemeld, waarbij den Amerikaan- chen troepen, vrije doortocht door Mexico en gebruikmaking van de Me*i- ^aansche lucht- en vlootbases wordt toe gestaan. 's-GRAVENHAGE. In verband met de sluiting van bedrijven tusschen Kerstmis en Nieuwjaar heeft de secreta ris-generaal van het departement van Sociale Zaken in een rondschrijven aan de burgemeesters nadere aanwijzingen gegeven betreffende de belooning van de hierbij betrokken losse arbeiders. Voor de vaste arbeiders vindt doorbe taling van loon op tijdbasis plaats. On der vaste arbeiders worden mede ver staan de arbeiders, die op 24 December reeds vier weken of langer bij den werk gever in dienst zijn. De overige losse ar beiders hebben recht op een loonder vingsvergoeding in den vorm van steun ingevolge de steunregeling. Het ligt in de bedoeling, dat evengenoemde vergoe ding zoo spoedig mogelijk Ineens aan de belanghebbenden zal worden uitgekeerd. De hiermede gemoeide bedragen wor den volledig aan de gemeenten ver- goed. Geen gezinsledenbijslag mag worden toegekend voor die gezinsleden, die over de rustdagen verdiensten hebben of zelf tengevolge van de gedwongen rustpe riode voor een vergoeding in aanmer king komen. Afgezien van den gezinsle denbijslag mogen bij deze gelegenheid geen verdere bijslagen ingevolge de steunregeling worden uitgekeerd, dus geen brandstoffenbijslag, geen huur- of overgangstoelage, geen duurtebijslag enz. Met de gezinsinkomsten; behoeft ove rigens bij de berekening van de toe te kennen vergoeding in geen enkel op zicht rekening te worden gehouden. Ook de gebruikelijke maxima kunnen buiten beschouwing worden gelaten. Evenwel mag de vergoeding het loon, dat de be trokkene over de desbetreffende dagen bij zijn werkgever zou hebben verdiend, niet overschrijden. 's-GRAVENHAGE. Naar wij van het departement van landbouw en vis- scherij vernemen, zal* zeer binnenkort een nieuwe regeling voor de varkens in werking treden, volgens welke slcht- varkens van 30 of meer kg. levend ge wicht, alleen krachtens een vergunning mogen worden aangehouden op bedrij ven. waar men over voldoende afval be schikt om het varken verder te mesten. De varkenstoewijzing vervalt dus. Be houdens een voederkern zullen deze varkens geen krachtvoer meer krijgen, daar dit laatste uitsluitend gereserveerd moet blijven voor de instandhouding van den fokstapel. Ook de biggenmerkentoekenning on dergaat een wijziging. Van 1 Februari 1942 af zal elke fokzeug slechts één worp biggen per jaar mogen werpen, die alle binnen vier dagen na de geboorte moe ten worden aangegeven ter merking. Stamboekzeugen vallen niet onder deze bepaling, teneinde de instandhouding van een hoogwaardigen varkensstapel te bevorderen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de officieele publicatie. 's-GRAVENHAGE. Begin November van dit jaar deed de afdeeling muziek van het departement van volksvoorlich ting en kunsten een oproep voor twee de- en leerling-dirigenten. Hieraan heb ben circa tachtig gegadigden gehoor gegeven, een zeer groot aantal, gezien het feit, dat slechts enkele plaatsen be schikbaar zullen zijn. Het groote aantal sollicitanten brengt vanzelfsprekend met zich mede, dat de keuzebepaling, welke zeer zorgvuldig en deskundig dient te geschieden, zekeren tijd in be slag zal nemen. Het departement zal echter zoo 9poedig mogelijk nader be richten. de verhooging der registratie opcenten 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. In aan sluiting op het bericht aangaande ver hooging van opcenten op de registratie rechten wordt medegedeeld, dat deze verhooging ingaat op 1 Januari 1942. De \erhooging geldt dus niet voor rechten op akten, welke op 1 Januari 1942 reeds zekerheid van dagteekening hebben. DELFT. Zondag 28 December was het 25 jaar geleden, dat mr. dr. Ph. B. Libourel werd -benoemd tot notaris te Delft. Notaris Libourel heeft een vermaard heid over het geheele land. Hij is gebo ren op 14 October 1878 te Raamsdonk en doorliep de middelbare school, waarna hij zich wijdde aan de studie van het notariaat en de registraturen. In 1898, nog geen 20 jaar oud, legde hij met goed gevolg het examen af voor candidaat notaris. Eenige jaren was hij daarna werkzaam als surnumerair der regis tratie, waarna hij een aanstelling kreeg als candidaat-notaris op het bekende kantoor van wijlen J. A. S. Coebergh te Leiden. In Leiden heeft hij, na staats examen te hebben* gedaan, gestudeerd aan de Leidsche universiteit. Hij pro moveerde in 1905 op een proefschrift over „schenkingen". Gedurende zijn Leidschen tijd is hij van 19061917 opr getreden als privaat-docent aan de uni versiteit in het notarieel en fiscal^ recht. Op 28 December 1916 werd hij be noemd tot notaris te Delft. Dr. Libourel is voorzitter van de broe derschap van notarissen in Nederland en had en heeft zitting in tal van com missies, terwijl hij tevens een vooraan staande plaats inneemt in het maat schappelijke leven van zijn woonplaats. Van zyn vele functies noemen wy die 'van plaatsvervangend lid en later lid van de commissie voor de notarieele examens, welke functie hy nog bekleedt. Hy is voorts lid van het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage, plaatsvervangend kantonrechter te Delft, lid van de kamer van toezicht op do notarissen en candidaat-notarissen, van het college van regenten van het St. Joris-gasthuis en van hot curatorium van het museum „Tetcar van Elven" te Delft, secretaris-penningmeester van het college van gecommitteerden van het Leidsche universiteitsfonds, lid van het Pro vinciaal Utrechi sch Genootschap, van het internationale juridische instituut, -voorzit ter van do plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis te Delft, president-commisSa- ris van de oliefabrieken Calvé Delft en voor zitter van de schade-enquête commissie te Delft. De heer Libourel was voorzitter van net curatorium van het Delftsche gymna sium en van het scheidsgerecht voor ambte naren on werklieden der gemeente Delft. Notaris Libburel heeft zitting gehad in verschillende staatscomissies. Hij schreef veel brochures, prae-adviezen en werkte mede aan tijdschriften en weekbladen. Dr. Libourel is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en drager van het witte mobilisatiekruis, het laatste als erkenning van zijn verdien sten bij de distributieregeling te Leiden tijdens den vorigen wereldoorlog. Kroatische vliegers strijden mee in het Oosten. De militaire attaché, admiraal Jakcin, in gesprek met de officieren van het corps Orbis-Holland 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. Bij de ambtsaanvaarding van den nieuwbe- noemden officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Alkmaar is, gelijk bekend, de orde van advocaten bij deze rechtbank afwezig gebleven, welk optreden aanleiding gaf tot gerechtvaar digde protesten van de zijde van den president der rechtbank en van den be trokken officier van-justitie, mr. H. B. de Brueyö Tack. Naar aanleiding daarvan kan thans worden medegedeeld, dat de orde van £d,vocaten achteraf eveneens tot 'het inzicht blijkt te zijn gekomen, dat haar houding onwaardig was. Immers, in haar dezer dagen over de betreffende aangelegenheid gehouden vergadering, heeft zij de volgende verklaring gefor muleerd, welke zij aan den president der rechtbank en aan den officier ter kennis heeft gebracht. Mijnheer de president. De orde van advocaten bij de arron dissementsrechtbank te Alkmaar be treurt, dat zij bij de ambtsaanvaarding van den officier van justitie, mr. H. B. de Bruey6 Tack, afwezig gebleven is. Zij erkent daarmede een fout te hebben be gaan en biedt daarvoor haar veront schuldigingen aan. De president der Alkmaarsche recht bank, zoowel als de officier van justitie hebben deze verontschuldigingen aan vaard, waarmede het onverkwikkelijke incident dus als besloten kan worden beschouwd. PRIJZENBESCHIKKING 1941 CONSUMPTIEPEULVRUCHTEN 's-GRAVENHAGE Met ingang xan 24 December is een beschikking van kracht geworden, die voor alle ge ledingen van den handel de prijzen vaststelt voor. peulvruchten, welke voor men6chelijkee consumptie zijn be stemd, d.i. voor groene en grauwe erwten, capucijners en stamboonen. tn een officieele publicatie in de bladen worden deze prijzen per M kg. bekend gemaakt. DAPPERE MANNEN. Dappere mannen hebben hun leven inge- zet om Europa te verlossen van het drei gende Sovjctspook. Dapperen hebben den strijd aangebon den met het onmenschelijk systeem, dat ongeloof en terreur in zijn banier voert. Dappere mannen zullen ginds in het Oosten aan een nieuw Europa bouwen en Nederland is daarbij niet achter gebleveu. Honderden zonen van deze lage landen hebben zich gemeld om deel te nemen aan den strijd Ook een ander leger, dat het Roodc Kruis in zijn banier voert, is er. Het brengt hulp aan vriend en vijand. Nederland is ook hierbij niet achtergeble ven: Het zendt een ambulance. Deze ver dient den steun van heel het Nederlandsche volk, want als het gaat om den nood van anderen te lenigen, dan zal niemand ach ter willen blijven. Daarom Nederlanders, Stepnt de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage Wat wilt gij, landgenoot? Ruim anderhalf jaar geleden beleefden wij het resultaat van een regeering die niet voor zijn taak was berekend. Wij verloren een oorlog en werden bezet gebied. Wij verloren Suriname en men tracht ons door een blokkade uit te hongeren.. Neder- fandsch-Indië dreigen wij te verliezen en onze burgerbevolking wordt door bombar •dementen vermoord. Wat wilt gij. landgenoot? Nog meer rampspoed over ons land en volk brengen meehelpen eigen volksgenooten nog meer tegen elkaar op te zetten, toestaan dat Europa en dan ook ons land een prooi wordt van de Sovjet-horden of wilt gij de handen uit de mouwen steken en een nieuw Nederland in een nieuw Europa helpen op bouwen Wilt gij dat. landgenoot? Staak dan uw fluistercampagnes en gebruik uw verstand draai weg dien Dranje-zenderen denk na. bedwing die haatgevoelens cn oordeel eer lijk en oprecht. Het is best mogelijk dat gij misleid waart. Maar zoo waren er duizenden met u. Het kan zijn dat u groote fouten maak te, maar wie deed dat niet. Het is niet waar, dat u het ongeluk voor ons land en volk wilt, maaronbewust werkte u er toe mede. Wat gij wilt landgenoot, dat is een ge lukkige toekomst voor ons vaderland een eervolle plaats voor Nederland in het nieu we Europa, maar dat kan niet worden be reikt zonder strijd en daarom behoort gij in de gelederen van hen die het zelfde willen als u en strijden in het Oosten tegen hen die ook uw vijanden zijn. Wat wilt gij landgenoot? Vooruit dan, op de bres voor ons aller toekomst. Meldt u aan bij het Vrijwilligers Legioen Nederland. Koninginnegracht 22 te Den Haag 's-GRAVENHAGE. B\f besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 20 December 1941 is benoemd tot commissaris van politic te Arnhem, be last met den recherchedienst, M. Zoll, hoofd, inspecteur van politie, aldaar. By beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, "Wetenschap en Cultuurbescherming is aan D. C. Monte met ingang van 1 April 1942 op zyn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de ryks hoogere burgerschool te Gorinchem. B'y' besluit van den secretaris-generaal van bet departement van Financiën van 22 De cember 1941 is met ingang van 1 Januari 1942 benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, registratie en domeinen, te Wol- vega: G. J. Bekedam, ontvanger der regis- tralie en domeinen te Elburg. De ontvanger der registratie en dom&ïnen B. R. Schuurman is onder intrekking van zyn verplaatsing naar het kantoor de .re gistratie en domeinen te Alphen aan den Ryn verplaatst van het kantoor der re gistratie en domeinen te Den Helder naiar het kantoor der registratie en successie 'te Noordwyk. 'a-GRAVENHAGE. Het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming deelt imede. dat het schriftelijk gedeelte van het staats examen, bedoeld in artikel 12 der hooger-onderwijöwet, gelijktijdig zal worden gehouden met het schriftelijk eindexamen der gymnasia, an wel,op 23 en 24 April, en dat het schriftelijk gedeelte van het staatsexamen H.B.S. a en b, gelijktijdig zal worden gehou den met de eindexamens der hoogere burgerscholen op 7 April en volgenlde dagen. Het mondeling gedeelte van de staatsexamens zal als gewoonlijk in.de zomervacantie plaats hebben. DE OMZETBELASTING IN HET KRUIDENIERSBEDRIJF s'-GRAVENHAGE. De secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft den kruideniers definitief toe stemming verleend tot handhaving van de oude regeling terzake vani de doorberekening der omzetbelasting. Dit wil dus zeggen, dat de kruideniers de bij de doorberekening der o.b. noodza kelijke afronding der verkoopprijzen naar boven (tot op een halven cent) mogen blijven uitvoeren voor artiloelen waarvan de verkoopprijs inclusief o.b. voor afronding 10 cent of meer doch minder dan 20 cent bedraagt. Bovenstaande toestemming is uiter aard niet van toepassing op artikelen, waarvoor de overheid, de fabrikaret of de leverancier den prijs voor het pu bliek inclusief o.b. hebben .vastgesteld. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE VERF. INDUSTRIE 's-GRAVENHAGE. Het college vaji rUks- bemiddelaars heeft ter bescherming van de arbeiders wenschelyk geacht, een rege ling van loonen en andere arbeidsvoor* waarden vast te stellen voor de verfin dustrie. In deze regeling zyn de on dernemingen in dezen bedrijfstak ingadeeld in vier gemeentegroepen en daarmede over. eenkomende loonklassen. Het mirhimum weekinkomen voor volwaardige ongeschoolde mannelijke werknemers van 25 jaar en ouder is in deze vier loonklassen gesteld op resp. 27. ƒ26, ƒ24 en ƒ21.50. Vervolgens k een jeugdloonregeling vastgesteld en zijn bepa lingen opgenomen waarbij de proeftyld, de wyze van loonbetaling, doorbetaling van loon by verzuim en op christelijke feestda gen, loonbetaling bij ovei>,e.k en ten jslotto de vacantie z'yn geregeld. Voorraden ter beschikking van Rijksbureaux 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. De secre- taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt in opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied mede aan alle ingeschrevenen van de vier Rijksbureaux voor textiel (Den Haag. Amsterdam, Arnhem eh Tilburg): De voorraad van de goederen in deze verordening genoemd, welke he den in bezit is van fabrikanten, gros siers en winkeliers wordt geblok keerd en ter beschikking gesteld van het Rijksbureau Distex te Den Haag. De directeur van het rijksbureau voor dis^ibutie van textiel-produc- ten zal voorschriften geven omtrent aflevering van deze producten. Het is ten strengste verboden van de hieronder genoemde goederen iets te verkoopen of af te leveren. Iedere fabrikant en handelaar dient op 29 December 1941 direct zijn voor raad nauwkeurig op te nemen en op lijsten in 4-voud te schrijven. Het Rijksbureau Distex, Den Haag, zal de adressen opgeven, waarheen deze goederen moeten worden gezonden en de wijze van faktureeren etc. voorschrij ven. Voor zoover de in deze lijsten genoem de goederen, zooals bontmutsen, jassen en vesten van leder e. d. in voorraad zou den zijn bij firma's, die niet vallen on der één der bovengenoemde Rijksbu reaux, doch onder het Rijksbureau voor huiden en leer, is ook dit voorschrift van kracht. Door laatstbedoelde zaken dienen de totale voorraadlijsten van deze produc ten vóór 3 Januari 1942 te worden inge leverd aan het Rijksbureau "voor huiden en leer te Amsterdam. De verplichting tot sluiten van indus- trieele en handelsbedrijven op 29, 39 en 31 December 1941 vervalt voorzoover werkzaamheden moeten worden ver richt in verband met deze verordening. Bovengenoemd voorschrift geldt voor de navolgende artikelen: manshemden, •zoowel geweven als gebreid; mansborst rokken; lange onderbroeken; pullovers met of zonder mouwen; kousen en-sok ken, voor zoover geen dunne fantasie sokken, doch in het algemeen soldaten- en werkmanssokken en alle zware kwa liteiten heerenkousen en sokken; hand schoenen en wanten, eventueel leeren handschoenen met bont of wol gevoerd; beenwindsels (puttees) van elke kwali teit; kniewarmers; oorwarmers; hoofd- warmers; bivakmutsen; ijsmutsen; lijf gordels (buikwarmers) sjaals en dassen; polsmoffen; inknoopbane jasvoering; hand breigarens; dekens (}- en 2-per- soons) skikousen en skisokkén; bontmut sen; bontvesten; leeren jassen; leeren vesten, sneeuwschoenen met wol of bont gevoerd; hooge viltschoenen. Al deze artikelen, alleen voor zoover bestemd en geschikt voor mannen boven 15 jaar en alleen voor zoover geheel of voor 50 of meer uit wol vervaardigd. Nadere bepalingen In verband met de blokkeering is door •het Rijksbureau Distex aan de ingeschre venen bij de textielbiireaux een rond schrijven gezonden, waarin nadert aan wijzingen worden gegeven. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: Iedere firma, die deze goederen voor radig heeft, is verplicht, direct den voor raad te laten opnemen, terwijl de ver koop zoowel als de aflevering geheel ver boden is. De goederen moeten goed verpakt en gemerkt worden, in pakken of doozen van gelijke soort. Dus hemden bij elkaar pullovers bij elkaar, sokken bij elkaar enz. Indien meer dan ƒ5.000 aan goederen aanwezig is, moet vóór 3 Januari een lijst worden ingestuurd en medegedeeld, dat de goederen voor verzending gereed staan. Voorraden beneden de ƒ5.000 waarde moeten vóór 10 Januari worden verzonden aan een der hieronder ge noemde centrale magazijnen. De betaling van de gevorderde goederen geschiedt door of namens het Rijksbureau Distex. Do prijzen, dié berekend worden, moeten de nor male verkoopsprijzen zijn, zooals deze aan kla,nten zouden berekend zijn, de fabrikant noteert dus „fa brieksprijzen", de grossier „grossiers prijzen" en de winkelier „détailprij- zen". Fabrikanten en handelaren worden ten overvloede er op gewezen, dat stipte naleving van deze voorschriften door den Rijkscommissaris is geéischt en dat nalatigheid, sabotage of veronachtza ming van deze voorschriften en van de opgedragen werkzaamheden zwaar zal worden gestraft. De adressen der centrale magazijnen, waar wollen goederen kunnen worden ingeleverd, zijn o.m.: P. Hey en Zonen, grossiers, Veenendaal; G. en H. van Schuppen, grossiers, Veenendaal; G. van Wees en Weiss, Broederplein 37 Zeist; J. P. Weljers, ind. en handelsond. gros siers. Utrecht. •s-GRAVENHAGE. 29 December. Go- durende het weekeinde vlogen verschel-1 dene Britsche -toestellen boven ons g^ bied en wierpen een groot getal spring en brandbommen neer. De aneeste vielen in toet open veld. Een 2o tal woonhuizen liep lichte srtiade op. Een 'boerenhofste de werd door een brandbom getroffen en brandde geheel af. Hierbij kwamen 15 schapen om. Een andere boerenhof stede werd zoo zwaar beschadigd, dat zo ontruimd moest worden. Gelukkig zijn er onder de burgerbevolking ditmaal geen dooden of gewonden te betreuren. EEN 103-JARIGE NIJMEGEN. Te Beuningen. bij Nijmegen, hoopt op 5 Januari a.s. de wed. van BergenBerendsen, een der oudste inwoners van ons land, haar 103den verjaardag te vieren. „NAAR EEN VRIJHEID VAN HOOGERE ORDE" 's-GRAVENHAGE. 29 December. Het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond van 19.45—20 00 uur via den zender Hilversum 2 zal uitspreken, heeft tot titel: „Naar een vrijheid van hoogere orde." BELANGENGEMEENSCHAP IN DEN GELD* EN FONDSENHANDEL 's-GRAVENHAGE. Het ANP. verneemt, dat met ingang van 1 Januari 1942 tusschen de particuliere huizen Patyn, Van Notten en Co. te Amsterdam en Landry eh Van Till t« 's-Gravenhage en tevens tusschen de eerst genoemde firma cn de firma Cramcrus en Theyse te Amsterdam, een nauwe samenwer king zal tot stand komen. Hiervan zal blyken door het optreden van de heeren mr. W. E. baron van Till en F. W. W. baron van Tuyll van Serooskerken (twee leden der firma Landry en Van Till), als böhcerende ven. nootcn der firma Patyn, Van Notten en Co., en van de heeren jhr. F. J. E. van Lennep en J. H. Gaukstert (leden der firma' Patyn, Van Notten en Co*) als beheerendc vennooten der firma Cramcrus en Theyse. Alt de agent laat doorrijden (of het ver keerslicht op groen staat), moogt gij óók linksaf, mits voorzichtig en rekening hou dend met tegenllggersl v Jfederlondsche Toeristenbond A.H. ÏFJ3, Heden is in Jezus ontslapen onzé géliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoe der WILLE MX E VAN DER BURG geb. VAN VELZEN, ih den ouderdom van 73 jaar. Amersfoort, K. VAN DER BURG. Soerabaja (N.O-I-), J. H. N. VAN DER BURQ J. M. VAN DER BURG— MBERDINK- Almelo, N. M. H. VAN DER BURG. P. TH. H. VAN DER BURG— BUSKES en Kleinkinderen. Amersfoort, 28 December 1941- Kruiskamp 2. De begrafenis zal plaats vinden Donder dag 1 Januari op de Be graafplaats aan den Soesterweg. Vertrek "van het sterf huis kwart voor twee n.m. AMERSF00RTSCHE Einddiploma Conservatorium Julianalaan 13 Afdeeling Advertentie-bureau O Arnhemsche Poorlwal Telefoon No. '4620 GEVRAAGD voor spoedige Indiensttreding (Leeft. 18—20 j.voor het bijhouden van Rufklantenkaartensysteem, benevens als hulpfacturiste. Goed kunnende typen. Br. aan Afd. Verk. - Erdalfabriek i Amersfoort

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 5