Bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch Bolsjewistische aanvallen eindigen in zware verliezen Sanapirin aas IRAK BREEKT MET JAPAN EN FRANKRIJK Omsingelingsactie bij Agedabia verijdeld Chineesche divisies op de vlucht Duitsch-Italiaansch contact Spoedig regeling inzake St. Pierre en Miquelon Nuchter denken 9 Amsterdam's begrootings- tekort Scheidsrechtersgroepen WIJZIGING PROGRAMMA RADIOPROGRAMMA De Hoeve Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 30 DECEMBER 1941 BERLIJN. 29 Dec. Duitsche troepen zijn, naar het D N.B. van bevoegde zij'1e verneemt, den 2Sen December bij plaat selijke aanvallen er bolsjewisten in den centralen sector van het Oostelijk front op eenige plaatsen tot succesvolle tegen aanvallen overgegaan. Bij gevechten om een plaatsje, waarbij Duitsche pantserwagens den tegenaan val der infanterie steunden, werd de vijand daaruit verdreven en drie vijan delijke pantserwagens stukgeschoten Tijdens den verbitterden strijd joegen de Dnitsche troepen een compagnie van den tegenstander uiteen en dreven een andere compagnie op de vlucht Steunend op dit genomen plaatsie sloegen de Duitsche troepen een later ondernomen aanval van den vijand daarop onder zware verliezen voor den tegenstander af. Ook op een ander punt rukten Duit srhe pantserwagens op en maakten on danks het bevroren terrein en den ster ken vorst een weg vrij Door dezen op- marsch werd den naar voren gedrongen vijand den terugweg afgesneden. De bolsjewisten trachtten aan de vernieti ging te ontkomen. Het geconcentreerde vuur der Duitsche pantserwagens bracht den wijkenden tegenstander groote. Moedige verliezen toe. Ook in den Zuidelijken sector van het front hebben de Duitsche troepen in harde en verbiterde gevechten, die tot in de avonduren van 28 December duur den, bolsjewistische aanvallen, die uit gevoerd werden door infanterie, caval- lerle en tanks, met succes afgeslagen. Over een spoordijk hepn viel de vijand in den loop van den dag verscheidene malen de Duitsche stellingen aan. Al deze aanvallen stuitten echter op het geconcentreerde afweervuur van oe Duitsche soldaten. Vijandelijke tanks werden hierbij vernietigd Eerst des avonds staakten de bolsjewisten hun vergeefsche aanvallen na zware verlie zen te hebben geleden, en trokken te rug. Op één plaats van het gevechtsgebied was het vijandelijke cavallerie gelukt de vooruitgeschoven Duitsche verdedi ging te doorbreken en de Duitsche stel lingen hinnen te dringen. Tn een tegenaanval, die tot in den nacht voortduurde, werden de bolsje-' wistische ruiters door de Duitsche in fanferie teruggeworpen. Ook in den na- burmen sector kwam het tot harden strijd om een station, waarop de vijand van sterke strijdkrachten gebruik ma kend een aanval deed. Ook hfer werd de bolsjewistische aan val met succes door de Duitsche troe pen afgeslagen en het station bleef hecht in Duitsche handen Ook hot Ttaliaancrhe persbureau' Ste fan' meldt een zwaren nederlaag voor de i-o'cïpwleken. Het op Kerstdag door de 1 - :ewiek(*n ondernomen offensief or» 'p T'aliaansehe stellingen in dert Zui 'o'nken sector van het Oostelijk front is na drie dagen van hardnekkige gpvecMen in een zwaren nederlaag van den vijand geëindigd. Samen met Duitsche eenheden gin gen de troepen van het Iialiaansche ex peditiecorps tot een krachtigen tegen aanval over, waarbij de Italianen in het bezit van nieuwe stellingen geraakten. De vijand heeft aanzienlijke verliezen geleden. Hij liet ruim 2000 tlooden op het. slagveld achter. Bovendien werden ongeveer duizend gevangenen gemaakt en honderden kanonnen, machinegewe ren en automatische wapens buitge maakt. "v \RA. 29 Dec. (A.N.P.). Volgens nog onbevestigde berichten uit Teheran, heeft de Iransche minister van buiten- landsche zaken aan den Japanschen en den Franschen gezant de passen laten overhandigen, daar de Iransche reeee- ïinor de diplomatieke betrekkingen met Japan en Frankrijk als verbroken be schouwt. Deze week zal het personeel van beide leg',,!es de Iransche hoofdstad verlaten. SPAANSCH PROTEST TE LONDEN OP KOMST BERLIJN, 29 Dec. (A.N.P.). Naar men in welingelichte kringen verneemt, kan een protest van de Spaansche r.e- geering verwacht worden te Londen we gens den aanval van Engelsche vlieg tuigen op het in een Spaansche haven liggend Duitsche s.s. Benno. Over. vorm en inhoud van'dit protest verluidt nog niets. ROME 20 Dec. (Stefani) In zijn weermachtbericht no. 5?5 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: De vijand heeft geprobeerd een omsingelingsactie te ondernemen in het gebied van Agedabia (circa 175 K M? ten Zuiden van Benghasi Red), met behulp van belangrijke pantserstrijdkrachten. Snel tegen gehouden door de reactie van onze artillerie en in de flank aangevallen door de gemechaniseerde afdeelin- gen van Italianen en Duitschers, werd de vijand verslagen58 Engel sche pantserwagens en een groot aantal andere voertuigen werden vernield en ten deele buitgemaakt. Van de fronten van Solloem en Bar- dia valt niet6 bijzonders te vermelden. De Duitsche luchtmacht heeft her haalde malen het eiland Malta aange vallen; drie vijandelijke machines wer den neergehaald. Duitsche jagers dwon gen tusschen Noto en Rosolini een di'iemotorigcn Engelschen bommenwer per, die Catania probeerde aan te val len, tot dalen. De uit zes personen be slaande bemanning werd gevangen ge nomen. In bet Oostelijk bekken van de Mid- dellandsche Zee hebben onze torpedo- vjiegtuigen een vijandelijke vlootforma- tie aangevallen en daadbij een zwaren kruiser en twee groote schepen getrof fen. Twee Curtiss-vliegtuigen, die het konvooi escorteerden, werden tijdens een luchtgevecht neergehaald. Een van onze machines is niet teruggekeerd. Drie andere toestellen konden zwaar getroffen op onze bases terugkeeren. Kou in hei hoofd bewijst snelle en goede diensten. Neder/andsch. Buisje 4-0et. S. \NCHA1. 29 December (D.N.B.). De lS2e en de 12e divisie van Tsjoeng- king, waartegen de Japanners Zaterdag in het Noord-Westelijke deel van de pro vincie Kiangsi een offensief geopend hebben, zijn Zondag verslagen. De steden Kaoan en Litsji. waar zich de hoofdkwartieren der beide divisies van TsjoengKing bevonden, werden door de b,,r>-u-icrVu troepen ingenomen. De divi6ie6 hebben allen tegenstand opgegeven en zijn op de vlucht geslagen, zoodat de Japanners 45 kilometer, gevor derd zijn. ASTI, 29 Dec. (Stefani). Op initia tief van het verhond der fasces was voor heden een groote DuitschItaliaansche vriendschapsbetuiging georganiseerd. De Duitsche consul-generaal te Tu rijn, een vertegenwoordiger van de N. S.D.A.P. en leden der H.J. en B.D.M. waren bij dit feest aanwezig. Zij hebben kransen gelegd bij de ka pel. gpwijd aan de fascisten, die in den revolutietijd sneuvelden en bij het mo nument voor hen. die in den oorlog ge vallen waren. Hierna namen zij deel aan de receptie in het gebouw van den commissaris der provincie. De groote bijeenkomst vond plaats in den schouwburg „Vittorio Al fieri", die tot in den nok gevuld was met fascis ten en publiek. De seqetaris\ der fascis- ische federatie richtte een groet tot de Duitsche gasten, waarin hij de vriend- chap, die de volken der as-mogendhe- den verbindt, hoogelijk roemde. De Duitsche consul-generaal sprak een woord van dank, waarin bij er op wees. hoe het bewustzijn van broeder schap de beide volken verbindt. Het Italiaansche kamerlid Bigini kreeg hier na het woord voor zijn rede over „het fascisme en het nationaal-socialisme in de geschiedenis en in de staatkunde". VICHY, 29 Dec. (D.N.B.). De plaats vervangende minister-president, die zoo als crèmeld is tijdens de kerstdagen voor een korte vacantie in Toulon heeft ver toefd, L naar Vichy teruggekeerd en heeft de r geeringszaken hervat. In welingelichte kringen is men van meen'- dat admiraal Darlan zijn voor naamste aandacht richt op de ontwikke ling van de aangelegenheid van St Pierre en Miciuelon, waarin, naar men verklaart. Frankrijk een onherroepelijk standpunt inneemt, dat herstel van den status quo ten doel heeft. Men wijst er op, dat de "Frans'che re- gecring wegens rleze kwestie voortdu rend contact onderhoudt met Washing ton en hoopt, dat binnen enkele dagen een voor Frankrijk bevredigende rege ling zal verkregen worden. Inmiddels heeft het Fransche staats hoofd, maarschalk Pétain, naar ofliciee' wordt medegedeeld, de gouverneur van St. Pierre en Miquelon, de Bournat, be- und tot officier in het legioen van eer en hem verder onderscheiden met. den gallischen strijdbijl, het symbool van den maarschalk. Deze onderscheiding is hem verleend wegens zijn standvastige houding bij de bezetting der eilanden door de gaulisti- sclie strijdkrachten en voor de door hem steeds getoonde loyaliteit jegens de re geering. Tc Vichy is officieel meegedeeld: In tegenstelling tot in de bladen van giste ren verschenen berichten van angel-sak siscffe herkomst,ris htft niet juist, dat de Fransche rogeering onderhandelingen heeft aangeknoopt met buitenlandsche i egeeringen nopens de bezetting van St. Pierre en Miquelon door de gaullisten. De Fransche regeering heeft haar hou ding in deze aangelegenheid in geenen deele gewijzigd. Zij eisoht in staat ge steld te worden onverwijld haar .algehee. le «Quvereiniteit over de eilanden te her stellen. BINNENLAND Aha, dat klinkt goed. Nuchter denken dat is juist in uw lijn, waarde landgenoot. Onze nuchterheid, daar gaan wij prat op; daarachter verschuilen wij ons. Op re kening van deze hooggeroemde nuchter heid schuiven wij onze afwijzende houding ten opzichte van den nieuwen tijd- Inderdaad, wij zijn altijd een nuchter volk geweest, maar deze nuchterheid ont aardde in een levensbeschouwing zonder weerga, in het uitsluitend leveren van af brekende critiek, in een bemoeizucht met dingen die ons in 't geheel niet aangaan. Nuchterheid, hierop basecren een groot aantal Nederlanders hun schampere op merkingen cn hatelijke glimlachjes, wan neer zij zeer tegen hun zin natuurlijk in. aanraking komen met Nationaal So cialisten. Zij beschouwen zichzelf als zóó nuch ter, maar zijn in werkelijkheid zóó aarts dom, dat zij meenen iets te kunnen afwij zen. waarvan zij niets begrijpen >en waar over zij zelfs nimmer de moeite namen, na te denken. v Indien zij w er kelp k nuchter waren, dan zouden zij de. feiten zien zooals deze zijn. Dan zouden zij de Nationaal-Socialis- tische revolutie - begroeten als de eenige mogelijkheid om de toekomst van ons volky en land zeker te stellen. Als zij nuchter zouden denken, cn indien zij ook maar t een greintje waarachtige vaderlandsliefde zouden bezitten, dan zou den hun gedachten uitgaan naar die dui zenden Nederlanders, die daar in het Oos ten hun leven wagen terwille van ons volk en land. Dpn zouden zij, indien zü daarvoor den leeftijd hebben, niet langer wachter, maar naar de wapens griipen, den vijand van Europa helpen vernietigen. Dan zouden zij hun plicht doen als Nederlander en zich aanmelden bii het vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22 ,'s-Gra- venhage. Geweldige gevangenkampen Ver achter het front zijn in het Oosten geweldige gevangenenkampen opgericht, waar duizenden Sovjetgevangenen ziin ondergebrachtHier maken zij voor het eerst in hun leven kennis met dc Wester se he wereld. Hier worden de woorden van hun com missarissen, die altijd beweerd hebben, dat de Duitschers hun gevangenen dood schoten, gelogenstraft. Hier worden hun gewonden verzorgd, hier arbeiden ook mannen en vrouwen on der de witte vlag met het roode kruis. In deze kampen wordt getoond, dat een overwonnen vijand, die de wapens heeft neergelegd, behandeld wordt, zooals het oikerenrecht dat eischt. De NcderUmdsche ambulance wil mede aan dc vervulling van deze taak werken. Zij verdient daarom uw steun. Stort uw bijdrage op girorekening 8—76—0—0, Ncderlandsche ambulance, Koninginne- racht 22, 's-Gravenliage. Benoemingen 's-GRAVENHAGE. 29 Dec. Bij be schikkingen van den secretaris-generaal van het departement yan Landbouw en Visscherij en van den directeur-gene raal van de Voedselvoorziening is het bestuur van de Bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch samengesteld als volgt Tj. B. E. Kielstra, te '$-Gravenhage voorzitter; R. Wichers Hszn., te Gassel ternijeveenschemond, ondervoorzitter; J d_e Veer. te Scha gen; J. P. van der Stoel té Leiden; H. W. Rille te Amsterdam J. M. Hoogstraten, te Deventer. De heef Tj. B. E. Kielstra is bij be schikking van den directeur generaal van de voedselvoorziening tot een na der to bepalen tijdstip als voorzitter aan het bestuur toegevoegd. De overige bestuursleden zijn de le den van de commissie- ter v'oorberei ding van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch, ingesteld bij de Nederland- sche veehouderijcentrale, welke com missie voorloopig als bestuur is aange wezen in artikel 2. lid 2, van het regle ment regelende de samenstelling, in richting en bevoegdheid van de Be drijfsorganisatie voor vee en vleesch. Dit, bestuur zal in functie blijven tot dat de vakgroepen en ondervakgroepen bedoeld in het organisatiebesluit voed selvoorziening 1911. zijn ingesteld, waarna het bestuur volgens nader valst te stellen regelen zal worden samenge steld. Bij besluit van het bestuur van de Bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch, goedgekeurd door den secretaris-gene raal van het departement van Land bouw en Visscherij, is benoemd tot di recteur van eveneenoemde bedrijfsorga nisatie Tj. B E. Kielstra. te 's-Graven ha ge. Bij besluit van het bestuur van de Be drijfsorganisatie voor vee en vleesch is benoemd tot secretaris van evengenoem- de Bedrijfsorganisatie mr. P. S. Bakker, te Leidschendam. Bij beschikking van den secretaris generaal van bet departement van Landbouw en Visscherijjés benoemd tot directeur van het aan de Bedrijfsorga nisatie voor vee en vleesch verbonden vee- en vleeschaankoopbureau Tj. B. E- Kielstra. te 's-Grayenhage. Eerste verordening De Bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch heeft een verordening vastge steld. welke met ingang van 1 Januari a s. van kracht zal worden en waarin de handel in slachtvee, de toewijzing van vleesch aan de slagersbedriiven, dp bereiding van vleeschwaren en verschil lende andere onderwerpen zijn geregeld Deze regelingen ziin niet alle nieuw, ten deele zijn zij geliik aan verschillende door den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vissche rij gegeven, thans bestaande voorschrif ten. Enkele helangriikp wijzigingen zijn echter aangebracht. Zoo zullen in de toekomst het voor de slacht bestemde rundvee en voor de slacht bestemde schapen en paarden door de bedrijfsor ganisatie niet meer. zooals tot dusver re door den N.V.C. worden overgeno men. maar zal de bedrijfsorganisatie zich bepalen tot het regelen van den af zet. De toewijzing aan de he- en ver werkende bedrijven zal dus blijven plaatsvinden als nu, met dien verstande dat de verkoop aan en doorverkoop door een centrale instantie tot nu de N.V. C.. vervalt. o Verschillende onderwerpen, zooals de toelating van marktveehandela- ren. de regeling van den afzet van het vee en de toewijzing van het vee zijn in de nieuwe verordening veel uitvoeriger behandeld dan in de door de verordening vervangen besluiten van den secretaris-gene raal van het departement van Land bouw en Visscherij. De nieuwe verordening bevat even eens nieuwe bepalingen betreffende het vestigen, voortzetten, uitbreiden, ver plaatsen en stilleggen van bedrijven, welke voórschriften echter grootendeels met 1 Januari a.s. nog niet in werking zullen treden. De tekst van de verordening is niet ge publiceerd in de staatscourant, maar dn het nieuw uitgekomen voedselvoorzie ningsblad. AMSTERDAM. 29 Dec. Nu de out werpbegrootingen van inkomsten uitgaven der gemeente voor 1942, als mede de ontwerpbegrotingen voor dat jaar van dè takken van dienst, ten aan zien waarvan art. 252 der gemeentewet is toegepast, gedurende den wettel ij ken termijn ter inzage hebben gelegen en algemeen verkrijgbaar zijn gesteld heeft de burgemeester der genoemde be grootingen vastgesteld. Het is noodig gebleken bij de vast stellino: der bedragen nog enkele veran deringen in de ontwerpbegroting aan te brengen cn wel een verhooging van den post-salarissen en loonon van het gemeente-personeel met 2.135 000 en een verhooging van de kosten der poli tie met 284.000. Buitendien zijn nog enkele verandc ringen van geringere beteekenis aange bracht. Als gevolg van de wijzigingen wordt de begrooting per saldo tot een bedrag van 2.391.605 ongunstig be invloed en het nadcelig verschil tus schen Inkomsten en uitgaven in de ontwerpbegrooting, groot 25.799.983 SPORT EN SPEI Het Bondsbestuur heeft besloten tot instelling van de hierna te noemen scheidsrechtersgroepen. Groep Amersfoort Omvattende de plaatsen Amersfoort, Hoevelaken, Soest, Soe&tdijk, Leersum.'AmerongenvN1jkerk, Putten, Voorhuizen Harderwijk, Wou denberg, Scherpenzeel Secretaris: H. Windhouwer Sr., Van Bemmelstraat 45 te Amersfoort. Qroep Utrecht. Het rechtsgebied dezer groep omvat het gebied, dat begrensd wordt door de plaatsen Vreeland, Vinke- veen, Mijdrecht. Wilnis. Vleuten. IJssel- stein. Vianen, Vreeswijk, Culemborg, Wijk bij Duurstede, Eist, Leersum, Doorn, Driebergen. Au&terlitz, Soester- berg, Bilthoven, Soest. Breukelen, Vree land. Secretaris: J. J. v. d. Kaa. Prof. Went- laan 4 te Utrecht. Groep Het Gooi (zetel Hilversum). Om vattende de plaatsen Hilversum, Bussum Naarden, Blaricum. Laren. Baarn. Vree land. Nederhorst den Berg. Huizen. Hol- landsche Rading. Loosdrecht, Ankeveen, Eemnes. 's-Graveland. Secretaris: E. Pol. Asters-traat 11 te Hilversum. In het voetbalprogramma voor Zondag a.s. is eenige verandering gekomen. De wedstrijden Spartaan—Hilversum en VolendamWatergraafsmeer zijn uitge steld en daarvoor is in de plaats gesteld VolendamHilversum. Tevens zijn uitgesteld KampongSEC en Hilversum 4—D.O.S. 3. Voor de eerste klasse van district IV .wordt gespeeld NOADWillem II, Spek- holzerheideB.V.V Pi ;usRoermond P.S.V—N.A.C., Helmond—Longa en M.V.V.Eindhoven. AANVULLING WEDSTRIJD PROGRAMMA ZONDAG i JANUARI Reserve 2e klasse C: Zeeburgia 2A.F.C. 4 T.O G. 2A.W.S. 3 B.F.C. 2Volendam 2 D.W.V. 2't Gooi 2 Hilversum Z— H.V.C. 2 KOERSEN NEDERLAND3CH CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 29 December. Koer sen voor Btortingen op 30 December 1941 te gen verplichtingen luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768. Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinaj- (oude schulden) 8.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 -ksche ponden 1.45^4 Lewa 2.30 Pengoe (oude schulden) 38.51D Pengoe (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77 207- Wat had die visschcr een pret. Hij hield niet op met lachen. Daar dacht hij, dat hij minstens zeventig pond visch naar boven zou halen en daar kwam me warempel de held van Palingdam over den rand van de schuit kijken. En wat zag hü er koste lijk uit. 208. Klömpertje had echter heelemaal geen zin om te lachenHii was wel blij, dat hii het er heelhuids van al had gebracht en dat heel die reis naar de maan maar gedroomd was, maar daarom behoefde Schollenvanger hem toch niet voor den gek te houden WOENSDAG 31 DECEMBER HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gram.nï ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.rsï ziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gras. muziek. S 35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gras. muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Grac muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Orkei Malando en solist. 12.00 Orgelconcert en 12.25 „Hoe 'doet h dat?" 12.40 Almanti 12.45 BNO: Nieuws- en economische bene ten. 13.00 Omroeporkest, solist en gam.ir ziek. 14.15 Otto Hendriks en zijn ork«i (opn.). 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Pianovoo; dracht en gram.muziek. 16.00 Wijdingswoord 16.20 Voor de ryperc jeugd. 17.00 Gramjc: ziek. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- ei beursbericten. 17.30 Nationale Je.ugdstorï kwartier. 17.45 Orgelconcert.- 18.15 Volksg: zondheid. 18.30 De Ramblers. 19.00 Actuu halfuur. 19.30 Ou'dcjaarsavonddienst. 205 Toespraak door den Rijkscommissaris, R\j minister dr. A. Scyss-Inquart. 20.15 Amua mentsorkest, dameskoor .►Acthercharme' solisten. 21.15 Politiek jaaroverzicht. 21J BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Gram.muzi 23.00 ..Alle man van Neerlands stam", oud» jaarsuitzending. 23.45 Oudcjaarsavondtoï spraak. 23.57 Klokkcspel. 2-1.00 Nieuwjaai toespraak door Ing. W. A. Herweyer, dir«i teur-generaal van den Nederlandschcn 03 roep. 0.15 Gram.muziek. 1.302.00 Dansir.s ziek (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 T programma Hilversum I. 8.45 Gram.muziel 10.00 Morgenwijding. 10.15 Viool met pianfr begeleiding en gram.muziek. 10.15 Voordrac':' 11.00 Zang met pianobegeleiding. 11.30 Gran muziek. 12.45 BNO: Nieuws- en economisch berichten. 13.05 Dc Romancers en solist. 133 Gram.muziek. 14.15 Voordracht. 14.35 Ope'i „Gianni Schicchi" (opn.). 15.45 Gram.muziei 16.00 Rotterdamsch Trio. 17.00 Voor 'de jeucd 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beur»* berichten. 17.30 De Melodistcn en Klaas Beeck en zijn orkest. 18.30 Gram.muziek 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Radiotoonee! 20.00 Gram.muziek. 20 30—20.45 Zie'program ma Hilversum I. 20.45 Zang, gamba en cl»- vecimbel. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.' Vocaal kwartet (gr.pl.). 22.15—2.00 Zie Hi versum I. Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amerstoort Redacteur Sportrubrlek: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amerstoort DOOR N.K. 29) „Ik moet naar Uithoorn", sprak hij, „en ik wild© dat ik een van uw chauf feurs mee kan krijgen. Kunt u De Roe ver missen? Hij i6 een vriend van me." Het is vreemd dat twee mannen el kaar kunnen ontmoeten cn begrijpen, zonder dat er een woord tusschen hen gesproken wordt Louis voelde dadelijk dat De Lang niet op Maarten gesteld was; de chef merkte, dat deze goed-ge- klcede vreemdeling ongeluk beteekende en hij grijnetle Tien minuten later stuurde Maarten, n,et een uniform-pet op. een ruimen sa- lonwacren met Louis en Heezemans op r achterbank uit de eraraee. Alles ver liep \oleens programma en was onge looflijk eenvoudig. 7.ii reden door Ouder kerk en enkelp kilometers verder be sloot Louis stil te houden bij een uit spanning, waar hii Maarten uitnoodigde met hem en Heezemans thee te gaan drinken. Een half uur later betraden de drie mannen den wagen weer. maar dit keer ging Louis, op een wenk van Heeze mans naast Maarten zitten. Hij was bang voor ongelukken. Maar voor zij een halven kilometer gereden hadden, stopt© Maarten. „Ik voel me niet goed," zei hij, met dikke stem. „Tk ben niet heelemaal in orde. Ik ik durf niet aaji het etuur te blijven." „H-et is misschien een zonnesteek," veronderstelde Louis vriendelijk. „Ga op mijn plaats zitten, de Roever. Ik zal wel rijden tot je wat beter bent." Toen gebeurde het „ongeluk". Louis was een bedreven/ automobilist en hij kooo een eenzaam stuk weg uit, waar een steencn muur stond. Langzaam reed hij met den wagen den berm op, zoodat het spatbord er tegen werd stukgedrukt. Een lamp werd verbrijzeld cn een band hevig beschadigd. Dat was alles. Nie mand was gekwetst, maar toevallig kwam een veldwachter op deJiets voor bij. „Ik hoop. dat er niemand gewond io?" zei hij. „Alles veilig", antwoordde Louis. „Al leen de wagen heeft iets, maar niet ern stig." Maar toen de veldwachter nader kwam, waren alle drie de mannen uit den wagen gestapt en Maarten stond er hulpeloos tegen aan te leunen. Hij kon nauwelijks staan. De pil. die Heezemans in zijn thee geworpen had, had zijn werk gedaan. „Wat is er met den chauffeur aan de hand, meneer?" vroeg de veldwachter. „Hij schijnt ziek te zijn", antwoordde Louis met een veelbeteekcnenden «glim lach. „Hij denkt dat het van de zon komt." „Wie reed de auto toen het gebeur de?" Louis wees op Maarten, maar zei niets. „Kom eens hier!" De veldwachter greep Maarten hij de schouders en schudde hem heen en weer, maar Maar ten was volstrekt buiten staat om zelfs maar iets te verstaan. „Dit is ernstig Als er motorpolitie voorbijgekomen was, -zou je gevangenisstraf gekregen hebben en terecht ook. Beheerscl) jezelf een beetje! De zon, wel ja." Het bleek, dat de auto nog rijden kon en Louis ging achter het stuur, terwijl Heezemans naast hem plaats nam en Maarten achterin werd gezet, „Ik hoop, dat u hier geen werk van maakt?" vroeg Louis. „Dat zal ik wel. meneer! Ik zal er rapport van doen aan meneer Mensink van de Phoenix garage", antwoordde de veldwachter. ,.Er is maar één remedie voor £en man, die niet nuchter blijft achter hot stuur. Als deze kerel nog eens wordt uitgezonden, breekt hij mis schien iemand den nek in plaats van een lamp!" Zij reden terug naar de garage en Louis wierp over zijn schouder een blik op Maarten, die diep in slaap was. „Het goedje schijnt te hebben geho! pen," zei hij grijnzend. ,.Ik zal het plei- zier hebben dat deze lummel eruit wordt gegooid. Wat erger voor hem is. hij zal nooit meer een ander baantje in het autobedrijf krijgen. Ik vind dit een zeer bevredigende middag-bezigheid!" Ondertusschen had de veldwachter meneer Mensink opgebeld, dat een van zijn auto's tegen een muur was gereden. „Uw chauffeur schijnt dronken te zijn, meneer Mensink." zei hij. „Ik vond, dat u dit weten moet." Mcnsink's gelaat betrok en hij liet Karei de Lang komen. „Wie zond je met den salonwagen weg?" vroeg hij. „Maarten de Roever, meneer." „Er is een botsing geweest en een veldwachter zegt rne dat de bestuurder dronken was. Wat zeg je daarvan?" Karei de Lang bewoog geen spier. Dat was er dus gebeurd! Hij had wel zoo iets verwacht. „Het verbaast me niet. meneer Men sink," merkte De Lang op. die eindelijk een gelegenheid zag om Maarten een poets te bakken. „Ik wilde het u niet eerder vertellen, maar Maarten houdt wel wat teveel van zijn glaasje." „Weet ie dat zeker?" „Volstrekt zeker! Ik houd er niet van om praatjes te maken over de jongens, die hier werken, en ik geef toe dat Maarten een eerste-klas werker is en zoo handig als niemand anders maar hij zit-altijd in het café. Maar ik had nooit, gedacht dat hii zoo dom zou zijn otn te drinken wanneer hij met een wa gen uit is!" De auto kwam spoedig aan en Maar ten was zelfs nu nog niet geheel her steld," want hij had een zware dosis ge had. Hij stond onvast op de beenen en kon niet duidelijk spreken. De korte dikke autohandelaar nam niet de min ste notitie van hem maar maakte zijn verontschuldigingen bij Louis Wind man. „Hoe kwam het. meneer?" vroeg hij. „Dokter Heezemans en ik hielden stil om thee ,te drinken en ik vermoed dat uw man ergens iets is gaan drinken. Maar zeker weet ik het niet", voegde Louis er handig aan toe. „Hij is een uit stekend chauffeur, en ik hoop dat u con sideratie met hem zult hebben. Hij zei, dat hij niet tegen de zon kon." „De zon?" zei Mensink scherp. De twee mannen reden weg en Men sink gelastte Maarten in het kantoor te komen, waar hij hem minachtend aan zag. „Vertel me nu wat er gebeurd is," ge lastte hij. Dat wil zeggen als je nog hel der genoeg bent om iets te vertellen!" HOOFDSTUK XXVIII. Het valsche doodsbericht Bang was Jacob Brakman niet, maa? hij zou daar anders wel reden voor he> ben. Hij sliep rustig in het kleine ka B •niertje te Han Lan. en was 's morgen! m om acht uur nog niet wakker, toec mevrouw Wfbiborn, de vrouw van dec zendeling, met zijn ontbijt binnen a kwam. Zij was een stralende kleine oude da me. vvier geestdrift door vele jaren ar beid in China geenszins verflauwd was. „Hebt u goed geslapen meneer Brak man?" „Heel goed mevrouw. Ik heb nog nooit zoo goed geslapen!" Mevrouw Wimborn plaatste het blad met het ontbijt op een kleine tafel en keek hem glimlachend aan. Dit was een •man naar haar hart. Hij was bejaard, maar gelukkig als een jongen en niet in het minst in de war gebracht door een situatie, waar een gewoon mensch nachtmerrie's van zou krijgen. „Mijn echtgenoot heeft mij uw ge schiedenis verteld, maar ik zou het graag nog eens hooren, als u uw ontbijt op hebt", zei ze. (Wordt vervolgd)i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2