Val van Manila wordt begin Januari verwacht Vele vliegtuigen neergeschoten Felle gevechten in het oosten Staf de Clercq bestrijdt de „Idee Beige" KLOPPERTJE KLG Daarna versterkte actie tegen Britsch Borneo en Singapore VEEL NIEUWS IN WEINIG WOORDEN De strijd in China Bevolking verlaat Rangoon INDIËRS STRIJDEN TEGEN DE BRITTEN Britsch oordeel over de Bolsjewistische kansen DE BESPREKINGEN VAN CHURCHILL BOMMEN OP ZWEDEN RADIOPROGRAMMA Ie BLAU FAC.. Z AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 31 DECEMBER TOKIO, 30 Dec. (D.N.B.). Een woordvoerder van het Japansche hoofdkwar tier heeft verklaard, dat de krijgsoperaties op Luzon volgens de plannen ver- loopen. De val van Manila kan in de eerste tien dagen van Januari verwacht worden. Aan de jongste uit Malakka. van de Philippijnen en van Borneo ontvangen berichten, gelooft men in Tokio te kunnen ontleenen, dat de vijandelijke tegen stand overal begint af te nemen Met nieuwe versterkingen nadert een concentrische aanval de hoofdstad van de Philippijnen Manila welker posite in welingelichte kringen te Tokio als bedreigd beschouwd wordt. Zoodra de voornaamste vliegvelden op het eiland Luzon en de haven van Manila in Japansche handen vallpn, venvacht men. dat het lot van de Philip pijnen bezegeld za! zijn. Afgezien van de economische gevolgen en van het enorme prestigeverlies voor de Vereenigde Staten, zou daarmede de laatste mogelijkheid zijn wegge nomen om der Japanschen aanval af te leidon, aangezien deze zich dan met versterkte krachten op Britsch Borneo en Singapore zal richten. Daar de Britsch-Indische strijdkrachten in tegenslelling tot de Japanners te genover een ver superieuren toeenstander staan, kan er over den afloop van den slag in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan geen twijfel meer bestaan. "T\E op Malakka naar hel Zuiden op- rukkende Japansche troepen hebben Batoe Gayali bereikt. Het volgende doel zal de overtocht over de rivier Bernam zijn, vanwaar uit dan de weg naar Koea- la Loompoer open ligt. Singapore is in den nacht van Maan dag op Dinsdag en ook Dinsdagochtend drie malen door Japansche bombarde- mentsvliegtuige/) aangevallen, waardoor zware 6chadc aan militaire doelen ont stond. Terwijl er vluchtelingen uit Noord-Ma lak ka naar Singapore kwa men. verlaat de bevolking van Singa pore thans weder deze stad om de he vige luchtaanvallen te ontgaan. De luchtactie De vlootafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier maakt hekend. dat zich onder we door Japansche rnarinovlieg- tuigen in de wateren van de Socloe- eilanden en Celebes alsmede aan de kustgebieden van Britsch Borneo en de Philippijnen neergeschoten of op den be- ganen grond vernielde 56 vijandelijke vliegtuigen 16 vliegboóten bevondev Tn Britsch Borneo werden talrijke hangars en andere vliegveldinrichtin- gen door bomtreffprs vernield r Vliegtuigen van de marineluchtmacht clie patrouillevluchten maakten in de wateren van Luzon, hebben op 23 De cember een vijandelijken torpedojager en twee duikbooten tot zinken gebracht Zij beschadigden voorts 26 niet tot de marine beboerende schepen,t waarvan er 7 in zinkenden toestand wérden ach tergelaten. De verliezen van de Japan sche marineluchtmacht bedroegen bij 'dit optreden twee machines, waarvan een met haar bommenlast op het doel «Viel, terwijl een andere vermist wordt. De zeemacht De eerste officieele mededeeling om trent de succesvolle operaties van Ja pansche duikbooten in de wateren bij de Amerikaansche kust en Hawai zijn met te grooter belangstelling ontvangen nu de opperste leiding der Japansche ma rine daarmede het stilzwijgen heeft ver broken, dat zij tot nu toe in acht nam. Kapiteinluitenant Tominaga van 1 de persfadeeling der marine heeft in een interview met de Tokio N i ts j* i N i 16 i verklaard, dat de I verbinding van Amerika met het Westelijk deel van den Stillen 1 Oceaan practisch is afgesneden. Hij deelde verder mede. dat tot nu toe naar schatting 20 Amerikaansche duik booten, die zich bij het begin van den oorlog in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan bevonden, vernietigd zijn. Vandaag deelt de marine-afdeeling Van het keizerlijke hoofdkwartier me- sde: De luchtmacht van de Japansche ma rine heeft in het tijdvak van 22 tot 23 December in totaal 56 vijandelijke vlieg tuigen boven Borneo, de Chineesche Zee, de Zuidzee, Soeloe en Celebes neerge schoten en vernietigd. De Japansche marine heeft in het Westelijk deel van de Stille Zuidzee 16 Vijandelijke duikbooten tot zinken ge bracht en nog een groot aantal duik booten beschadigd. In aanvulling op dit communiqué ver luidt. dat de Japansche marine in het tijdvak tot 23 December behalve de reeds vermelde speciale duikbooten, slechts één onderzeeër in den slag van Hawai yerloren heeft. In Aragon woedt een koudegolf. Een temperatuur van zestien graden onder -nul is waargenomen te Calatyud, waar de bevolking zonder water zit. daar de leidingen bevro ren zyn. De overvloedige sneeuwval belem mert het verkeer in de streek. Bij aanvalspogingen, gistermiddag door Britschc vliegtuigen ondernomen od de kust van "West-Frankrijk, hebben Duitschc jagers Cn luchtdoelartillerie voor zoover tot nog toe bekend vijf Spitfires en vier viermotori ge bommenwerpers omlaaggeschoten. De Amerikaansche ambassadeur in Frankriik, admiraal Leahy, heeft een bezoek aan Pétain gebracht. In Fransche politieke kringen is men van mecning, dat Leahy zich tot Pétain heeft gewend wegens de bezetting van St. Pierre en Miquelon door Gaullisten De Duitsche ambassadeur in Argentinië ie naar Berlijn ontboden om rapport uit te brengen. Het Japansche hoofdkwartier heeft be kend gemaakt, dat Japansche duikbooten in grootcn getale aan de kust van den Stillen Oceaan operecren en met de feitelijke blok kade van de Hawaï-eilanden zijn begonnen. HANKAU, 30 Dcc. (D.N.B.). - De Ja pansche troepen, die van Kingmen in de Westelijke provincie Hoepoh uit, een nieuwen opmarsch zijn begonnen, cn onereeren legen de gereorganiseerde 56ste en 37ste divisie van Tsjoengkine h°bben, volgens Domei. Lackiatzi in het Noord-Westen der provneie Anhvvei ver overd. Een andere Japansche formatie heeft Maandagavond Kwan Jineze aangeval len, dat op 20 kilometer ten Noorden van Taneiang in de Westelijke provin cie Hocpeh is gelegen, en is opgerukt tot Soenmofien en T.iaokiao. Volgens een mededeeling van kolonel Ohira. den chef van de afdeeling leger van het keizerlijk hoofdkwartier hebben de troppen van Tsioengking in den tijd van Januari tot October van dit iaar 320.027 dooden verloren. 05 326 krijgsgevangenen werden door d fapanners gemaakt Dp Chinee/en verloren een erroote hoeveelheid wapens en munitie. Daaronder bevonden zich 637 stukkpn geschut. 3441 machinegewe ren en 01 336 geweren. Ohira deelde verder mede. dat gemid deld per maand 2.000 gevechten tus- schen Japanners en Tsjoengkingtroepen voorkwamen. In dezelfde periode be droeg het Japansche verlies 9.527 doo den. BELANGRIJKE BIJEENKOMST VAN SPAANSCHEN MINISTERRAAD MADRID, 30 Dec. (Stcfani). De Spaansche ministerraad zal morgen bij eenkomen. Men hecht aan deze bijeen komst groote betcekenis. BERLIJN, 30 Dec. (D.N.B.). Onder bescherming van den sneeuwstorm, welke Maandag in vele sectoren van liet Zuidelijk front woedde, hebben de bolsjewisten, naar van militaire zijde verluidt, verscheidene aanvallen zon der eenig onderling verband, gedaan op de Duitsche en Italiaansche linies. De aanvallen, die deels met behulp van met paarden bespannen sleden werden gedaan, stortten in hot gccon centreerde afweervuur ineen. In een sector van het Zuidelijk front gingen de Duitsche troepen in weerwil van de felle koude tot een omsingelen- den tegenaanval over. Zij wierpen een vijandelijk bataljon terug, nadat zij den vijand zeer zware verliezen had den toegebracht. De resten van het verslagen bataljon trokken zich al vluchtende naar het Oosten terug, waarbij zij 400 dooden, gra naatwerpers en mitrailleurs alsmede hespannen sleden op het ingesneeuw de slagveld achterlieten. Bovendien vie len talrijke gevangenen in Duitsche handen. In den ccntralen sector heeft de Duit sche luchtmacht den 29sten December met sterke formaties de bolsjewisten voortdurnd aangevallen en bloedige verliezen toegebracht. Een groot aantal plaatsjes, waar troepen gelegerd waren, werden in brand gebombardeerd en vernield. Tal rijke infanterie- en cavalleriecolonnes 'er bolsjewisten werden uiteengesla gen door bommen en aanvallen met de Moordwapens. Volgens tot nu toe ontvangen berich ten hebben de bolsjewisten den 29sten December veertien vliegtuigen verloren. De heMt daarvan werd tijdens luchtge vechten neergeschoten, drie toeslellen door luchtafweergeschut. Op den grond werden vier vliegtuigen vernietigd. BANGKOK, 30 Dec. (D.N.B.). Naar uit Rangoon wordt gemeld, trekt de be volking van deze stad, die door de lucht aanvallen is gedemoraliseerd naar het platteland. De straten van Rangoon zijn uitgestor ven en de winkels staan leeg. Ilct ver keer langs den Birmaweg ligt stil, daar de haveninrichtingen zwaar beschadigd werden en de arbeiders gevlucht zijn. Eenige honderden Britsch-Indiërs uit Rangoon, die pogen te land naar Britsch ïnrlië lerug te keeren, zijn per voertuig naar Prome vertrokken, van waaruit zij willen pogen te voet Tsjittagong in Oost Bengalen te bereiken. Men vreest, dat in de jungle waar het water schaarsch is, vele Britsch-Indiërs zullen omkomen. Verder wordt gemeld, dat de Britsch-Indiërs zich beklagen over liet gebrek aan schuilkelders. De Britsch-Indische agent voor Birma heeft evacuatie verboden. Historisch Nijmegen. Het zoogenaamde Bescenderhuis. het huis met de Drie Kolven, waar men onlangs op de resten van een Romeinschen tufsteenmuur stuitte, wordt gerestaureerd. (Pax-Holland'De Haan-m BRUSSEL, 30 Dcc. (A.N.P.). Hoe staat het Ylaamsche Nationale Verbond tegenover de Belgische 6taatsgedachte? Deze vraag houdt reeds lang de politie ke gemoederen in België bezy? cn ten aanzien van dit veelomstreden probleem heeft Staf de Clercq eergister voor een overvolle zaal in Antwerpen als leider van de Vlaamsche Nationale eenheids beweging liet woord gevoerd. In zijn inleiding herhaalde hfi zijn vaste overtuiging, dat eens de dag zal komen, waarop ook het Vlaamsche volk openlijk en plechtig de verzekering zal krijgen, dat het als vrij, nationaal so cialistisch. Germaansch volk zijn plaats in het nieuwe Europa inneemt. Verder herhaalde hij zijn hevH aan de beweging om haar politieke optreden in al haar uitingen uitsluitend te beper ken tot het Vlaamsche deel der Neder landen. Overgaande tot het eigenlijke thema van zijn rede. verklaarde de Clercq: „de geest, die België gedreven heeft, was verderfelijk en doodelijk voor het be staan van ons volk. Wij vormen hier in België een volk, dat nauwelijks enkele millioenen telt en waarvan een groot deel reeds aangestoken is door ontaar ding, onverschilligheid, ja zelfs vijande lijkheid tegenover het eigen bloed, ver deeld en versplinterd door onvolksche krachten in eigen schoot, door broeders en verwanten aan gene zijde der gren zen in den 6teek gelaten. Een kleine minderheid van standsbe- wuste Vlamingen moet het hier opne men, niet tegen den staat als zoodanig deze staat als zoodanig boezemt ons geen vrees meer in maar tegen den geest van dezen staat, de „idee Beige". Deze „idee Beige" jn haar wezen anti-Vlaamsch. nnli-Nederlandsch. anti- Germaansch. Zii is om redenen van scn- limonteelcn politieken en strategischen aard door Frankrijk bevrucht en ge steund. 7,ii leidt ertoe, dat de geesten door Frankriik gevangen worden en dat onze Vlaamsche gouwen aan romanisee ring ten prooi vallen. Daartegen kunnen taalwetten noch edelmoedig begrip iets uitrichton. Thans is de coalitie Rpltrie-Frankriik. de nacht merrie van het Vlaamsch nationale Bel gië. vernietigd. Daarvoor hebben de dap- ncre Duitsche soldaten zorg gedragen en nu zullen ook wil met de anti-Germaan- sche „idee Beige" afrekenen." Tenslotte stelde Staf de Clercq het programma van actie voor de eerstvol gende maanden op, dat het Vlaamsch Nationaal Verbond de mogelijkheid moet geven zijn eischen to verwezenlij ken. 1. Hot Noderlandsche karakter van het Vlaamsche landsdeel ongeschonden te behouden. 2. De buiten Vlaanderen levende Vla mingen te behouden voor hun volksge meenschap of terug te winnen. Het fraaie gothische poortje van de Groote Kerk in Alkmaar die op het oogenblik gerestaureerd wordt is reeds in zijn ouden luister hersteld. (Pax Holland-De Haan m.) TOKIO, 30 Dec. (D.X.B.). Tweedui zend Britsch-Indische krijgsgevangenen uit het gebied van Ipoh op Malakka staan op het punt een „al-Indisch regi ment" te vormen, dat tegen de Britsche strijdkrachten op Aziatisch grondgebied zal strijden, zoo verklaarde de woord voerder van de Iogerafdeeding van het keizerlijke hoofdkwartier in een inter view me' Domei. Bovendien staat een steeds grooter wordend aantal Chineesche inwoners op Malakka en in de Zuidzeelanden tegen het regime van Tsjoengking op. Zij ge ven uiting aan hun loyaliteit jegens de regeering van Nanking. Naar Domei meldt, hebben de Chinee sclie vereenigingen in de door de Japan sclie strijdkrachten bezette Maleische staten Kedah. Pernk en Kolantnn zich bij de Nanking-regeering aangesloten. Een Chineesche maatschappij op Ma lakka zal voor den economischen weder opbouw nauw samenwerken met de machtige Chineesche vereenigingen in Penarie. Perak cn Kelantan om aan de economische opbloei in het kader van de Oost-Aziatische nieuwe orde te kurl- nen deelnemer. In de Maleische staten leven rond 1.3 millioen Chineezen, die deels econo misch zeer invloedrijke posities beklee- den. Toeangkoe Abdoelrhaman, de zoon van den sultan van Kedah, heeft Maan dagavond via de radio van Penang alle Maleische mohammedanen opgeroepen, den Japanners en den anderen volken in Oost-Azië onder de leuze ,,Oost-Azië voor de Aziaten4* hun steun te verlee- nen. Hij noemde den oorlog in groot-Oost- Azië een heiligen oorlog, waardoor hot recht voor alle Aziatischen volken ver kregen zal worden. Toenangkoe Abdoel rhaman haalde verschillende bittere er varingen aan. die hij onder Britsche heerschappij heeft opgedaan en verklaar de. dat de ware wereldvrede eerst geves tigd kan worden, wanneer Azië aan de Aziaten teruggegeven wordt DUBLIN, 30 Dec. (A.N.P.). Het week blad The Leader houdt zich bezig met den strijd van het volgend jaar in de Sovjet-Unie cn schrijft: „Men heeft de vraag gesteld, of de Duitsche legers in het voorjaar in 6taat zullen zijn, met zulk een kracht aan te vallen, dat de Russen, bij gebrek aan hulp van beteekenis van de zijde van Groot-Brittannië cn Amerika, evenals dezen zomer teruggeslagen worden. Voor ons is het duidelijk, dat ln ^le thans afgeloopen veldtocht de Duit- schers juist zes weken goed weer voor het behalen van de beslissende overwin ning zijn tekort gekomen Met het oog op de bolsjewistische ver liezen vooral in de industriegebieden cn de desorganisatie welke ontstaan is door het terugtrekken van groote men- schenmassa's is het niet waarschijnlijk, dat de bolsjewistische productie in de komende maanden tezamen met de le veranties die via de Perzische golf bin nenkomen, gelijk gesteld kan worden met de geweldige productie van Duitseh- land en van de voor Duitschland wer kende landen. Wij zijn van meening, zoo besluit het blad, dat wanneer het goede jaargetijde weer aanbreekt, de bolsjewistische troe pen alleen voor een aftocht behoed kun nen worden door een onbeperkte hulp van hun bondgenooten aan menschen en materiaal. STOCKHOLM, 30 Dec. (D.N.B.) - Churchill heeft tijdens zijn verblijf iri Ottawa, naar de Londcnsrhe correspon dent van Nva Dagligt Allehanda meldt, onderhandelingen gevoerd met Mac kenzie King omtrent een grootere in!ij ving van Canadeesehe formaties in het Britsche leger. Waarschijnlijk zal een soort algemecne dienstplicht in Canada worden ingevoerd. WAARSCHUWING JEGENS CALCUTTA TOKIO. 30 Dec. (D.N.B.). Een Ja pansche woordvoerder heeft gezegd, dat Calcutta of een andere stad door Japan sche vliegtuigen gebombardeerd zal wor den, wanneer men deze tot een ravitail- leeringssteunpunt voor het Tsjoengking- regime maakt. Hij voegde hieraan toe, dat de Japan sche luchtmacht geenszins den wonsch koestert Britöch-Indisch gebied door bomaanvallen te teisteren. STOCKHOLM. 30 Dcc. (D.N.B.). - Een vliegtuig van onbekende nationa liteit blijkbaar -'.eu Engelseh hecfi op Zweedsch gebie-i in de omgeving van Ucklum. tusschcn Goeteborg en Udrle valla, Zondagavond vier bommen laten vallen. Deze kwamen ten Zuiden van de kerk van Ucklum tot ontploffing. GANDHI GAAT VERDER MET BUR GERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID LISSABON, 30 Dec. (D.N.B.). Dl- Britsche berichtendienst meldt, dat Gandhi het al-lndi6ch congres schrifte lijk heeft verzocht hem te ontheffen van de leiding van het Congres, daar hij zijn politiek van burgerlijke ongehoorzaam heid wenscht voort te zetten. Het con gres heeft zijn verzoek aanvaard. DE CONFERENTIES TE WASHING TON EN MOSKOU ROME. 30 Dec. (D.N.B.) - De Romein- sche bladen schrijven, dat Churchill in i.'e ^'ere.nigde Staten en Eden in Mos kou bliikbaar nieuwe hulp voor Enge land moesten vragen in de hoop, dat mep daardoor het onafwendbare lot kan ontkomen. Churchill en Eden heb ben zeker niet nagelaten, aldus de Po- polo di Roma, er Amerikanen en Sovjet Russen op te wijzen, dat zij moeten strij den tot den laatsten ma 1. cm het „armp Engeland" te helpen. Maar Moskou en Washington hebben hun eigen groote zorgen. Al roepen Churchill en Eden ook norr zooveel conferenties bijeen, het verloop van den oorlog kunnen zij niet wijzigen. ZUID AFRIKA EN DE OORLOG LISSABON. 30 Dec. fA.N.P.). De re geering van Zuid-Afrika is met nieuwe volmachten bekleed ter bestrijding van z.g. oorlog6- en sabotagemisdarlen. Krachtens deze volmachten is de minis ter van justitie bevoegd om personen, die ervan verdacht worden handelingen te plegen, die afbreuk zouden kunnen doen aan de Zuirl-Afrikaansrhe oorlogs. voering, in hechtenis te nemen. Op grond van een verdenking kan thans el ke Zuid-Afrikaan in de gevangenis ge worpen worden. EEN GEDENKTEEKEN VOOR COLUMBUS MADRID. 30 Dec. (D.N.BHet ko- mende jaar zal het 450 jaar geleden zijn, dat Columbus „Amerika" ontdekte. In verband daarmee had men besloten op de Canarisehe eilanden te zijner eere een gedcnktecken te plaats :n. Aan deze plannen is nu een begin van uivoering gegeven. Er wordt een Colombus-toren opgericht op het eiland Gomera. In den toren wordt ondergebracht een kapel, een bibliotheek, die gewijd is aan wer ken over Columbus en over de Spaansch Amerikaansche staten, benevens een oceanografisch instituut. De werkzaam heden voor dpn houw hebben reeds een aanvang genomen. DONDERDAG 1 JANUARI HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Torenmu ziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Nieuw jaarswoord voor de boeren. 9.00 Voor de jeugd. 9.30 Zang met pianobegeleiding. 10.00 Cello en piano (opn.). 10.40 Gram.muziek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 13 00 Amsterdamsch Bach-enscmble en gr.- muziek. 14.00 Omroeporkest en solisten. 15 00 Samenspraak over hot wel cn wee van 1941. 16.00 Roemeensch orkest Grcgor Serban. 16.35 Zang, koor en orgel. 17.00 Zondagmid dagcabaret. 17.45 Zang met pianobegeleiding cn gram.muziek. 18.20 Sportoverzicht over het jaar 1941. 18.50 Gram.muziek.. 19.00 Ac tueel halfuur. 19.30 „Veel heil en zegen", nieuwjaarsprogramma. 20.15 „Herkennings melodieën". 20 50 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 De Ramblers. 22.30 Orgelconcert. 22.5024.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gram.mu ziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gram. muziek. 10.00 Studiovrocgdicnst. 11.00 Gram. muziek. 11.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.00 Sociale zorg ook voor U. 12.15 Piano voordracht. 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 Klaas van Becck en zijn orkest. 13.30 Poëzie en proza rond oud en nieuw. 14.00 Boekbespreking. 14.15 Gram.mu ziek. 14.40 Symphonieconccrt (gr.opn.). 16.00 Causerie „De kunstenaar op de Kentering der tijden". 16.15- Viool, fluit, altviool en gram.muziek. 17.10 Gram.muziek. 17.80 Voor dracht. 17.45 BNO: Nieuwsberichten en sportuitslagen. 18.00 Otto Hendriks en zijn orkest cn gram muziek. 19.00 BNO: Nieuws berichten. 19.20 Gram.muziek. 19 45 Repor tage. 20.05 Omrocpsymphonie-orkest, solist en gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22.00 Gram.muziek. 22 1524.00 Zie pro gramma Hilversum I. OUDEJAARSPROGRAMMA'S IN DUITSCHLAND HILVERSUM, 30 Dec. De persdienst van den Ncd Omroep mel'dt: Op Sylvesteravond zendt de Duitsche ra dio-omroep twee groote programma's uit, 'ke een terugbl'k werpen op de in het jaa. 1941 plaats gehad hebbende gebeurtenis sen. Gebeurtenissen aan het front en tn het vaderland uit het jaar van de „Europaischen Aufbruch", mot een inleiding en een aan vullend woord door dr. Wilhelm Ziegler cn Heinz Maogerlein. De uitzonding valt van 18.0019.15 uur te beluisteren. De beste radio-wysjes en melodieën van 1911 worden van 20.2023.45 uur uitgezon den, nieuwe volkschc en soldatenliederen, de meest geliefde schlagers, moderne amuse mentsmuziek. herinneringen aan geliefde ra- d!j-uitzendingen klinken nog eenmaal door den ether. „Ter gelegenheid va do jaarswisseling" hoort men van 23.450.15 uur, het beieren van de Deutsche Glo.ken am Rhein (Duit sche klokken ann den Ryn), en de intrede in bet nieuwe jaar 1942. Medewerking verlecnon Lea Piltti, Trude IIestert>crg, Julius Patzak, Ludwig Bender, Fritz NeumannKnapp, Leo Peukert en le ardcre geliefde kunstenaars. Het nieuwjaa -rogramma brengt een over vloe vjin bonte amusementsmuziek, begin nend om 6.00 uur met het havenconcert, ter wijl van 8,00—9.00 uur „nieuwjaars-muziek door de Hitlcr-jeugd" te beluisteren valt. aarin n.en een nieuwjaar*- boodschap van den Riiksjeugdleider hoort. „Schitkistje" van 9.0010.00 uur brengt c i programma, waaraan Else Petersen, Pou le Hartmonn, on Bernhard Mlnctti medewer king verlcenen. De uitzending staat ditmaal o 'Ier het motto „Leer slechts het geluk te vatten, want het geluk is steeds aanwezig" (Lerne nar das Glueck erkriegen, denn das Glueck 1st immer da".). Als omlijsting van deze u'.'zcnding hoort men muziek uit de kamermuziek-werken van Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert en Haslinger. 209. Afijn, Schollenvanger was beste vent en toen hij van Klomp Klomp had gehoord, hoe deze ere gegaan u'os. om wat visch te va; maar dat hij nu wel zonder iets moeten tliuis komen, gaf hü onzen een heele mand vol mee. Wat Klompertje blij. Daar gaat hij huis. 210Wat was dat? Klomp stond even stil. om te luisteren, hoor. hij had het goed gehoord huilde iemand, heel bedroefd. Wai er aan de hand zijn. Het was meisje, dat daar huildeMaar Anneliesje dat koorde Klomp direct. teaen elks verkoudh tegen C Doos3O,Po! cl Clemens Krauss dirigeert een Strauss concert" van 11.3013.15 ltine stukken van gfoote meesters den in d. ":tzending „kamermuziek' 15.3016.00 uur uitgezonden. „Het vaderl groet het front" bonte mengeling hoort men van 18.00 uur. De Mucnchener Philharr: on lc'ding van prof. Oswald Kabas len de vijfde symphonie in c-moll va: hoven. Laatstgenoemde uitz.-nding hoort :r, 18.0019.00 uur. Hot avondprogranii gint om 20.20 uur, met het Meister voorspel van Richard Wagner, en bre aantal schoone operamelodieën en van Johanres Brahms, Hans Uldall e Bruch. Voor den tijd van 22.3024.00 uur Helmut Andreae 90 ante minuten sa stcld, onder den titel „voor jullie gom Op de maat- van vrooljjke muziek, goede stem -ing aangehoord, eindij nieuwjaarsprogramma om 2.00 uur. VRIJDAG 2 JANUARI HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gr: ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr: ziek S.00 BNO: Nie iwsb«richten. S.: iruziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 I ble Rentmeester. 12.00 De Ramblers Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en ec« sche berichten. 13.00 Productieslag. 13 Romancers, soliste en gram.muziek. Groninger orkestveroeniging en solist Bijbellezing. 16.20 Viola d'amorc, fl clavecimbel. 16.45 Orgelconcert en zanf BNO: Nieuws-, economische- en beurs! ten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Grani.ir 18.10 Sportwetcnswaardighcdcn. 18.30 octet en soliste. 19.00 Actueel halfuur Gram.muziek. 19.45 Klaas van Bceck orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radi trales, die over een lijnverbinding Studio beschikken. 20.15 Gram.muziek Voordracht. 21.00 Otto Hendriks en kest. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22 0: Engelsche uitzending: „Economie fröm Holland" of Gram.muziek. 22.15 Malando en solist. 23.0024.00 Dans: (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M 7.15—S programma Hilvcr-um I. 8.45 Gram-: 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelt (opru). 10.10 Causerie „Ontsierende j in Amsterdam". 11.00 Pianovoordrach? Zang met pianobegeleiding. 12.00 En: „De Kwintslag". 12.45 BNO: Nieuws- nomischo berichten. 18.05 Gevarieerd programma. 15.00 Voor de vrouw. 15 4 mecnsch orkest Gregor Serban. 16.35 de jeugd. 17.00 Gram.muziek. 17.15 Nieuws-, economische- ïn boursber 17.30 Salonorkest. 18.30 Ca-userie „De en lasten van een octrooi". 18.45 Ar sextet. 19.00 BNO: De Jordancr vertel sociale noden 19.10 BNO: Nieuwsbcri 19.20 Amabilc-sextot. 19 45 Reportage Gram.muziek Vanaf 20.15 alleen v Radio-Centrales, dio over eon ljjnverb met de Studio beschikken. 20.15 Jan P: Sweelinckprogramma (opn.). 21 00 Bi spreking. 21.15 Gram.muziek, 21.45 Nieuwsberichten. 22.00 Gram.muziek. 22.15 AvondwUding. HET DUITSCHE RADIO-PROGRAM VAN VRIJDAG „Wil houden wacht aan het Noo strand" marachen van de marine deren van de marine hoort me: 18.0018 30 uur vanuit Hamburg. „Zooals het jullie bevalt" een Vrijdagavond-uitzending valt van 21.00 uur te beluisteren. Muziek van E Grieg met Lea Piltti en Karl Schmlt! ther als solisten. Otto Winkler (Frankfurt a/M.) di: in de rubriek „muziek in het achemcru van 18.0018.30 uur werken van Beet en Schubert. Edith Voigtlacnder, b: door Hans Priegnitz, speelt de sonatt viool en piano van Alblnonl. Hans zingt liederen van Robert Franz.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2