GIREERT l! ONS NOG HEDEN? NECROLOGIE Sport in 't kort Politievaria Kinderfeest Examens Handbal-programma IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta. Rechtspraak bij „Klimmender Sonne" NEEN, VOETGANGER Uit den Omtre Baarn MARKTBERICHTEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 31 DECEMBER Tegen iemand uit de Javastraat, uit wiens woning verboden licht naar bui ten drong, werd proces-verbaal opge maakt Hedennacht omstreeks halftwee werd een bewoner van de Spaarnestraat. die zich zonder vergunning buitenshuis be vond, bekeurd. Gisteren werden vier wielrijders, wier verlichting niet naar behooren function neerde. geverbaliseerd. Voorts werden twee fietsen, die onbeheerd en ongeslo ten buiten stonden, in beslag genomen. In „De Valk" heeft de jeugd gister middag weer eens feest gevierd. De spannende avonturen van „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" werden per pop penkast den volko kond gedaan. Het was aan de bijvalsbetuigingen wel te merken, dat het publiek daarmee ac- coord ging. Nu dient ook gezegd te wor den. dat mr. Janno en Emmy Bouw meester de kunst verstaan om de kin derschare gezellig bezig te houden. Zij hebben een manier van poppenkast ver- toonen. die aan uiteenloopende eischen voldoet. Ze zijn bijvoorbeeld artistiek en begrijpelijk, in dit geval dus: kinderlijk eenvoudig tegelijk. Het was dan ook werkelijk jammer, dat het bezoek niet grooter was. Behalve de poppenkast kwam de buikspreker op het podium. De zonder linge verrichtingen van zijn eigenwijs pratende pop verwekten lachorkanen in de zaal. En voorts kwam er een gooche laar. terwijl er bovendien een teeken wedstrijdje werd gehouden. Al met al: Een vlot, afwisselend programma, dat in goede aarde viel. Mocht dit gezel schap nogmaals in onze stad optreden, dan rij het een grootere belangstelling toegewenscht. Bjj het laatst gehouden examen, uitgaan de van den Erkenden Alg. Stenografen Bond te Utrecht, slaagden voor het diploma: Machineschr\jvcn A: de dames M. van Hoeflaken en E. Neetor en de hecren K. v. Alphen, J. Doornobal, L. C. W. Mus en A. J. M. Wierx. Machineschrijvon B: de dames J F. Gras- mayer, L. J. Knoppers, J. A. van Nus, M, van F.aay en A. C. M. Vos de Wael en de heeren G. Hcynis en R. Trappel. Stenografie Ned. 130 lottergr.: Mej. N. J. Kleemans. Steno-typen: de dames L. Sefdel en L. Verboom. HET PRIJSAANDUIDINGSBESLUIT De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te Amsterdam heeft in de afge- loopen week 62 handelaren en winke liers tot boeten veroordeeld, omdat zij het Pnjsaanduidingsbesluit 10-41 over traden. Dit besluit schrijft voor, dat ledenva ren, textielgoederen. levensmiddelen en brandstoffen, welke voor den verkoop gereed liggen en geëtaleerd zijn geprijsd moeien worden. Ook in schoenherstel- lerswerkplaatscn moeten de prijzen der reparaties duidelijk zichtbaar zijn op gehangen. U wilt ons het abonnements geld a f 2.0S gireeren voor het eerste kwartaal? Mogen wij U dan een vriendelijk verzoek doen. Ontvangen wy Uwe giro na 1 Januari, dan zijn de kwi tanties reeds aan de bank ge geven en ontstaat de mogelijk heid van vergissingen. GIREERT ONS DUS NOG HEDEN, DAN HEBBEN WIJ DE OVERSCHRIJ VING NOG DEZE WEEK IN ONS BEZIT. Wilt U het even doen; dank U. Het bovenstaande geldt niet voor hen die ons per automati sche giro betalen. ADM. A.D. 1 5 Januari. Vrouwe J. S. M. P. van der Hegge ZijnenTemminck. 6 Januari. Ph. Kortes. 10 Januari. H. C. den Hartog, on derwijzer. 13 Januari. B. Brom. 13 Januari. T. Beek, oud-brigadier van politie. 24 Januari. W. Wijk, oud Tweede Kamerlid, oud-president-coinmis saris van „Ons Belang", Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en in de Kroonorde van België. 1 Februari. J. Ch. E. van Deven ter. 1 Februari. Zuster M. Blom. 12 Februari. J. Bakker. 12 Februari. Mevr. D. M. Meur6ing— Kirchner. 14 Februari. Mej. C. C. van Lan- schot Hubrecht. 16 Februari. W. Hoekstra. 18 Februari. P. de Wilde. 19 Februari. J. Staal. 23 Februari. C Eggink. 25 Februari. F. H. van Hofwegen. 2 Maart. M. de Hoog. 11 Maart. E. Harmsen. 27 Maart. A. J. Leemans, oudleeraar R.O.G. 28 Maart G. van Alphen. 4 April. J. J. de Klerk, oud-direc teur P.T.T. 8 April. Mevr. A. J. SchoutenRe- lijk. 9 April. J. C. Neurdenburg. 11 April. C. A. Heunks. 13 April. G. v. d. Klashorst. 19 April. G. van Tellingen. 8 Mei. J. N. v. d. Bosch. 12 Mei. W. Jeths. 24 Mei. Mevr. J. C. M. MorrenWa genvoort. 6 Juni. Jhr. D. Mollerus, gep. kol. tit der Artillerie. 25 Juni. J. v. d. Brakel. 3 Juli. W. Heilijgers. 3 Juli. P. C. J. P. Kroeze, gep. luit. kol. 7 Juli. Mevr. F, Goorhuis—Lip- pinkhof. 15 Juli. S. K. Taconis, arts. 16 Juli. D. Jans. 18 Juli. G. Mejeur. 23 Juli. B. R. ten Hoeve. 28 Juli. Mej. Joh. v. d. Plank. 29 Juli. J. Tetenburg. 2 Augustus. Vrouwe G. A. barones se d'Aulnis de Bourouill, echtge- noote van M. van Heloma. 7 Augustus. G. Vierbergen. 12 Augustus. B. de Graaf. 2S Augustus. Ds. C B. Bavinck. em. pred. Geref. Kerk. 29 Augustus. D. M. Kan, priester der Vrije Kath. Kerk. 14 September. K. Buwalda. 31 October. W. G. van 't Net 5 November. Mevr. Veenstramr. R. C. M. van Eek. 6 November. G. Vink. 11 November. Mevr. Van Achter- berghJ. van Eist. 11 November. Mevr. L. H. Mebius— Knol. 13 November. J. G. Dekker, oud-ge zagvoerder H.A.L. 2 December. Mevr. H. H. Hoff mannKa mm. 6 December. Mej. J. Michels. 12 December. J. Lap. 16 December. A. J. C. Mooij. 15 December. J. van Mondfrans. 19 December. H. Leneing. 20 December. W. A. Dwars. SPORT EN SPEL Het handbalprogramma voor a.s. Zondag luidt: Districtsklasso dame3: AHCConcordia (H.), Niloc—ADA, Sport Vereent—Zeeburg. Districtsklasse heeren: DOSAchilles, Ni- locAttila, VooruitConcordia (H.). Ie klasse heeren: Sport Vereent 3Achil les 2. 2e klasse heeren: Attila 3Amersfoort 2, Achilles 3—SNA. 14 Februari. Schaakvcreeniging „A. S. V. A." herdenkt het 5-jarig bestaan en houdt een Achtkamp. 28 Februari. De Chr. Gymnastiekver- eeniging „Jahn" viert het l^/s-jarig bestaan. 2 Maart H.V.C. herdenkt het 36-ja- rig bestaan. 13 Maart. A.Z. P.C. behaalt het kam pioenschap van de wintercompetitie afdeeling C. 10 April. 5-jarig bestaan van de R.K. Schaakvcreeniging „De Pion". 1214 April. Nationaal schaaktournooi A.S.V.A. t.g.v. het 5-jarig bestaan. 17 April. Neptunus behaalt het kam pioenschap van haar afdeeling in de wintercompetitie. 27 April. A.P.W.C. behaalt het kam pioenschap 4e klasse J. N.V.B. 4 Mei. H.V.C.E.D.O. 12 brengt vrij wel de beslissing over het 2e klasse kampioenschap. 11 Mei. Sopla verliest met 25 van Elinkwijk en moet degradatiewed strijden spelen. 17 Mei. Wandelclub „Volharding" be staat 5 jaar. 18 Mei. E.D.O. wordt kampioen van afdeeling I 2e klasse. 7 en 8 Juni. Tweedaagsche nat. mar- schen van Z. U. T. IS21 Juni. Avondvierdaagsche. 2129 Juni. „Leusderpark" organiseert tennistournooi. 29 Juni. Sopla degradeert naar de 4e klasse N.V.B. 13 Juli. 5-jarig bestaan Wandelclub „Trekvogels". Tweedaagsche nat. rnarschen. 13 Juli. 25-jarig bestaan van de Korf balclub „Amersfoort". 14 Juli. Nationale zwemwedstrijden van A. Z. en P. C. 16 Juli. Stichtsche Turnkringkampioeji- 6chappen. 20 Juli. H.V.C. II promoveert naar de reserve 2e klasse N.V.B. 26 Juli. Amersf. Boys herdenkt het 25-jarig bestaan. 26 Juli. Tennistournooi ,,'t Stort" neemt een aanvang. 7 Aug. Neptunus I wordt kampioen van haar afdeeling. 2730 Aug. Vacantie-öchaaktournooi Amersfoort. 25 Sept. Neptunus I (dames) wint be slissingswedstrijd voor de bovenste plaats van A.Z. P.C. met 21. 5 Oct. R. K. wandelsportvcreeniging St. Hubertus herdenkt het 5-jarig be staan. 6 October. St. Hubertu9 bestaat 5 Jaar en .organiseert op 16 en 17 October, tweedaagsche nationale rnarschen. 26 October. De A.R. T.C. „De Pe daalridders" herdenkt het 15-jarig bestaan. 21 November. Neptunus I (dames en heeren) promoveert naar den N.Z.B. 23 November. Quick krijgt den N.V.B.- wimpel in verband met het 50-jarig bestaan op 1 October 1940. 15 December. De Amersf. Damvereeni ging behaalt het kampioenschap van de le klasse N.D.B. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND DERDE KLASSE. DRIE BANDEN 1941—1942 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. Onder leiding van de afdeeling 's-Gravenhaag- sche Biljart Club zal op 2, 3 en 4 Ja nuari a.s. in theater Odeon, Heeren gracht 13, Den Haag, de eindstrijd wor den gehouden van het kampioenschap van Nederland derde klasse, drie ban den 1911/'42. Aan deze wedstrijden nemen deel: P. v. d. Brink, afd. „Noord-Brabant", Utrecht. J. C. A. van Hooff. afd. „Tivoli" Utrecht. B. Teegelaar, afd. „De Poört van Kleef", Leiden. A. van Aken, afd. ..De Maasstad", Rot terdam. P. Vilters, afd. „De Maasstad", Rot terdam. J. A. Bruning, afd. ,,'s-Grav, B.C.", -Gravenhage. G. Gelderblora, afd. „Rotterdam' Rotterdam. N. P. van Polfliet, afd. „Hillegers- berg", Hillegersberg. le reserve: J. Bartelsman, afd. „K.R. VS.", Amsterdam. 2e reserve: S. M. van Nifterick, afd. .Insulinde", Amsterdam. De partijen hebben een lengte van 30 caramboles. Jac. Gazenbeek schrijft ons: /N de middeleeuwen schijnt de regel: Geen aanklager, geen rechter geduren de langen tijd gegolden te hebben en het kwam menigmaal voor. dat men zich in zake een aangedane beleediging zeil recni verschafte, hetgeen ingeleid werd door den bclcediger den handschoen toe te werpen. De historicus Van Hasselt maakt mel ding van zulk een uitdading uit den ja- re 13S6, vermoedelijk zich afspelende in de omgeving van Barneveld. Om der curiositeitswille laten wij haar gcdeel- teluk volgen. „Dit is dat kijff (meeningsverschil) tusschen Ricart van Roseler aen die eene sijde ende Bronis Peterszoen van d' andere sijde. Erst dat Ricart stond in Meeuws Segerssoens huijs: daer quam Broenis voor dat huijs, doe seyde Ricart tot Broenis: hier comt een quaeL meynedish schalck ende woude hi daer iet wederseggen ick woude dat bewissen mit minen lijve off op sijn liiff of op ymans lijff, die dat verantwoorden wil voor hem. Daer kwam Evert van Doraseler ende scijde, dat hi dat voer sinen neven ver- antworden woude en sijde tot Ricart vorschreven. dat di dat loge. Doe seijde Ricart tot Evert, hi woude dat waer maecken mit sinen lijve off 't sijne ende warp hem den handschoen toe en seijde, hi waer een quaet mcin- eedich schalck. Doe taste Evert toe ende nam den handschoen op ende stack hem in sinen boesem en ginck sijnes weges. Doe quam Heijn Kissensoen ende seijde, hij hopet dat Bronis, sijn swager, nyet meineedich en waere; doe seijde Gade, Philips Schrassensoen tot Hcijn: Swijch dije, ghi en hebt daer geen seg- gen in! Des seijde Heijn weder: Ick cn will u nyet swigen. Doe sloeg den voer schreven Heijn op sinen hoofft mit sy- nen vuesten ende Heijn tooch sijn mes ende had hem geweert. Dit hebben gesien Arnt van Helle, Maes Maessoen, Heijn Sorkdam, Gosen van Droncler, Berent Poerter, Steven Schrassertssoen, Symen van der Dere, Jacob van Schaffeler, Mees Segerssoen en Evert Kicgger". Dergelijke ruzie's werd later, zooals wij in een vorig artikel reeds opmerk ten. onder het bestuur der Ambtsjon kers berecht door het Landgericht van Veluwen dat éénmaal per jaar in Ede en de omliggende plaatsen zitting kwam houden. Als de groote dag daar was, had de Schout reeds van tevoren de noodige maatregelen genomen: voor de huis vesting der hooge gasten was zorgge dragen, de bank op het kerkhof (denk daarbij aan het plein rondom de kerk!) werd gespannen, waarbij een srnid en een timmerman noodig waren, terivijl de Schout met zijn eventueel© onder schouten en een paar Gerichtslieden voor het toezicht zorgden. Op den gerichtsdag stroomden reeds in den vroegen morgen de mensclien van alle zijden naar het kerkhof om een goed plaatsje in de voorste rijen te be machtigen. zoodat geen enkel woord en gebaar verloren ging. Om acht uur wer den eerst d.t klokken geluid om do zit ting aan te kondigen en even voor ne genen nam de Landdrost van Veluweni zijn zetel is met de vraag of het laat, genoeg was om te richten en of de bank; naar behooren bezet was. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 30 Dcc. Koersen voor stortingen op 31 December 1941 tegen verplichtingen luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zwcedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden^ 3.77 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) S6.519 Pe..gö (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77 Daar moogt gij niet loopen: dat bord duidt een rijwielpad aanverboden voor alle andere verkeer (tegenwoordig óók verboden voor voetgangers!) Xcdcrlandacho Toeristenbond A.X.H'.B. De wet elschte namelijk, dat het ge richt moest aanvangen bij „klimmender zonne". Het mocht wel voortgezet wor den, als de zon daalde, zoowel „buiten als onder daks". hetgeen uit den aard der zaak door de weersomstandigheden werd bepaald. Regende of waaide het te hard. dan werd de buiten aangevangen zitting voortgezet in bet koor van de dorpskerk en de prnktizifns of advoca ten pleitten soms zóó daverend, dat aldus luidt een aanteekening de dui ven menigkeer van het dak afvlogen Omtrent de bezetting der Bank zij nog vermeld, dat. de Drost als voorzitter nie1 mede vonniste: dit was het werk van de afgevaardigden uit de steden, die uit Arnhem waren meegekomen en van de Jonkers uit het Ambt Het Gericht bleef 'soms wel een drie- of viertal dagen in Ede en op één der zittingsdagen bood het Ambt (dat ove rigens ook alle andere kosten to beta len had) alle personen, die deelnamen, eon maaltijd aan in De Posthoorn. Het ging er dan vroolijk toe en vooral de jongere advocaten hadden plezier „de boter er dan eens flinto uit te braden", maar zoo lezen wo „ze hadden overdag ook druk gepleit'', hetwelk op de stembanden der praktizijns even wel geen nadeeligen invloed had uit geoefend, want zij hadden „t'avcnd nog stem genoech om met het publiek voor de berbergen verzameld, lustig mee te zingen De vonnissen werden gewoonlijk spoedig openbaar gemaakt; de tenuit voorlegging was een zaak, die voor re kening van den Schoyit kwam. Was de zitting des morgens bij het klimmen der zon geopend, dan kon ieder, die wat te klagen had, met zijn grieven voor den dag komen. Veelvul dig waren de klachten b.v. over mis handeling. beleediging, diefstal e. d- Een van de Edesche huisluiden komt bv. klagen, dat zijn buurman hem een vuistslag heeft toegediend. De Land drost verzoekt, getuigen te willen voor brengen en als de zaak dan waar wordt bevonden, wordt het vonnis ge veld: één pond (f 1.50) boete, door den veroordeelde te betalen aan den mis handelde, één pond „breukie" te beta len aan den gerichte. Dit laatste is dan de straf voor het breken of schen den der wet. Dal men zich bij het vasthouden aan de oude traditie, dat het gericht moest aan vangen „bij klimmender sonne" wel eens een merkwaardige vrijheid veroorloofde, bewijst de volgende anecdote. Toen het Gericht vanuit Barneveld naar Apeldoorn zon vertrekken, bemerkte men, dat men eerst na het middaguur, dus als de zon weer begint te dalen, in laatstgenoemd Ambt zou aankomen. Het zou dan te laat Zijn om in Apeldoorn ie beginnen met de zitting. Wat nu gedaan? Met den meesten spoed werd een bode vooruit gezonden Apeldoorn met de opdracht aldaar de vlok stil te zetten...! Toen het gezel schap in Apeldoorn arriveerde, wees de klok nog steeds half 12 en kon dus het ge- 'icht bij „klimmender sonne" aanvangen De Finsche lotta's helpen dapper mede bij de verzorging der manschappen, die tegen de bolsjewisten strijden. Een vroolijk tweetal in de cantine bij het Oost-Karelische front :Suomen-Holland Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sportrubriek: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort STAATSBOSCKBEHEER KOC „GROENEVELD" BAARN, 30 Dec. Naar wij men heeft het Staatsbosclibehet bekende kasteel en landgoed veld" onder Baarn aangekocht, n zondering van de perceelen. welt de Oostzijde van den rijksweg A dam—Amersfoort gelegen zijn. 0\ ze perceelen worden nog onder lingen gevoerd. Het Staatsboschbeheer had reei klein gedec'te van Groeneveld in bezit verworven, nl. kort na de koop van het landgoed Hooge sche. Deze aankoop was toon me doeld ter afronding van het gehe Het kasteel Groeneveld dateei de 17e eeuw, in 1795 kwam het bezit van de familie Huydecop Maarsseveen, waarvan vooral mr Huydecoper zeer populair was i zijn warme gevoelens voor he minder met aardsche goederen bedeeld. Zijn mildheid was algemeen en inspireerde den dichter Po tot zijn bekende gedicht „Het gro Eeinncs". Do laatste kasteel bewoner wa airière Taets van Amerongen p jkvr. van Reenen. Deze is eenige eeleden overleden en sindsdien mi kasteel onbewoond. Het geheele landgoed heeft ce pervlakte van rond 90 H.A. sloOQ (-iETS>e.qS 13 HCT Qljw \Jooq_He.T ct^óóTt N/eqKceR.ot GQ< A£^T. WcGcNv/cftKccc^sqpoei. (Polygoon - Seym. Pax RADIONIEI In „SPIEGEL VAN DEN DAG' HILVERSUM, 31 Dec. De dienst van den Nederlandschen 0: meldt: Tijdens de uitzending „Spiegel den dag" van hedenavond. 19.20- uur over den zender Hilversum 1, u een praatje met een Nederland arbeider over het onderwerp: „0 Nieuw". „VEEL HEIL EN ZEGEN" HILVERSUM, 31 Dec. De persl van den Nederlandschen Omroep dat op den Nieuwjaarsmorgen val —9.00 uur over den zender Hilver een programma wordt uitgezonde als titel: „De oud-vaderlandsohe jaarswensoh: „Veel heil en zegen". In deze uitzending zullen o.m minister dr. R. W. Posthuma en c der van den Nederlandschen land een kort Nieuwjaarswoord spreke BARNEVELD. 31 Dec. Pluimvee: Oude kippen 1.503, idem per X.G. oude hanen 2.25—3.75, jonge hanen 2.25, idem per K.G./ 0.90, N.H. Blauw K.G. 0.90, jonge hennen 35, tamn den 1.301.80, wilde eenden (in jac 1.85, ganzen 4—6, kalkoenen p« 0.90, tamme konijnen 3.506.50. konijnen 1.10, hazen (in jachttijd) zanten (in jachttijd) 2.10. Aanvoe: stuks. Handel redelijk. Eiermarkt: Witte eieren 1.32 pe: Eendeneieren 7 per 100 stuks. Aanvoi stuks. Handel vlug. Veemarkt: Zeugen 125225, bigge 18. nuchtere kalveren 1220. Ai 60 stuks. Handel kalm. FEUILLETON DOOR N.K. Het was een heerlijk ontbijt en de oude heer deed het alle eer aan. Daarna vertelde hij alles en tijdens het luiste ren kwam er een bezorgde trek op het gelaat van mevrouw Wimborn. Juist toen zij samen aan het praten waren, hoorde mevrouw Wimborn bui ten stemmen en zij hief haar hand waarschuwend omhoog. „Misschien zijn dat do menschen van Tsji," fluisterde zij, „als dat zoo is, zul len zij het gebouw doorzoeken. Ik weet niet wat we moeten doon" Ze snelde wog terwijl zij het pntbijtste! met zich meenam en bemerkte, dat hot zendings gebouw reeds door een troep bandieten, die zich als een deel van het leger van generaal Tsji aandienden, waa bezet De leidende officier was een jonge man, die blijkbaar een goede opvoeding had genoten, want hij sprak vloeiend Fransch en Engelsch. „U bent hier allen onder arrest," be weerde hij luidkeels. „U wordt ervan beschuldigd misdadigers verborgen te houden." „Dat is een voorbarige bewering, vriend I" zei de grijze zendeling kalm. „Gij hebt met uw volgelingen deze streek jarenlang beroofd en geplunderd en het is belachelijk nu te beweren dat gij de wet hoog houdt. Wij zijn echter niet van zins ons tegen u te verzetten en als u het gebouw doorzoeken wilt, kunt ge uw gang gaan." Hij wierp zijn vrouw een angstige blik toe en vroeg zich af, wat er gedaan kon worden om den vluchteling beter te verbergen. Maar daar was geen tijd voor. De leider van de bandieten kende zijn werk en zijn mannen hadden al de uitgangen reeds bezet. De vertrekken en gangen werden bewaakt en het onder zoek begon onmiddellijk. Het schoollokaal en het kleine kerkje, het gezelschapszaaltje, de eetkamer, de slaapkamer, de keuken, de provisiekast, de studeerkamer van meneer Wimborn werdon alle doorsnuffeld. „Heb ik alles gezien vroeg de aan voerder?" „Achter in de gang is een klein ka mertje, maar dat wordt nooit gebruikt," antwoordde de zendeling, die er niet om wilde liegen. Hij ging terug naar de woonvertrek* ken, alsof dat vertreik geen onderzoek verdiende, maar de bandietenhoofdman liet zich niet om den tuin leiden. Hij stapte de gang door naar de kamer, waar Jacob Brakman geslapen en ont beten had, en opende deur. Meneer Wimborn sloot de oogon. De man die hij gehuisvest had, zou gevan kelijk worden weggevoerd naar een vreeselijken dood. Maar de aanvoerder kwam teleurgesteld weer terug. Hij had niets gevonden. Hierna werd de binnenplaats onder zocht. Er stond een stal, waarin eenige muilezels verbleven, en een gereed schapsschuurtje. Door een paar man. ver gezeld, bekeek de aanvoerder alles en doorliep het tuintje, waar een prieeltje stond. Van Jacob Brakman was edit er geen spoor te zien en mevrouw Wimborn kreeg bevel een maaltijd voor de in dringers gereed te maken. Mevrouw Wimborn en een vrouwelijke helpster trokken met een paar Chineesche chris tenen aan het werk en het gebouw was een uur lang zoo rumoerig als een stampvol café, terwijl een dozijn man nen een.hoeveelheid voedsel, waar do zendelingen veertien dagen van konden leven, verslonden. Eindelijk vertrokken zij en heerschte er weer rust. Meneer Wimborn keek zijn vrouw aan. „Meneer Brakman moet door het raam ontsnapt zijn," fluisterde hij, „maar ze zullen hem zekor te pakken krijgen. Ontvluch ten is niet mogelijk. Uit louter schrik zal iedereen in de stad die schelmen bij staan!" Deze veronderstelling was echter niet juist, want toen zij naar het vertrek snelden, waar Brakman in verbleven had, vonden zij hem daar rustig en ge- noegelijk in zijn bijbel zitten lezen. „Waar bent u geweest?" vroeg Wim born. „Hoe bent u ze kwijt geraakt?" „Dat was niet moeilijk," antwoordde Brakman. „Toen ze het gebouw door zochten, sprong ik uit het raam en ver borg mij in het prieel, en toen zij de binnenplaats opkwamen, sloop ik terug en verborg mij hier" „Bravo!" riep meneer Wimborn. „Ik geloof, dat ik daar niet aan gedacht zou hebben. „U had zendeling moeten worden me neer Brakman," merkte zijn vrouw glimlachend op. „Het blijkt, dat wij niet alloon zoo zacht als oen duif maar ook zoo listig aU een vos moeten zijn." Verscheidene weken moest Jacob Brakman zich verborgpn houden en hij droeg er zorg voor, zich niet te laten zien, want daarmee zou hij zijn vrien den in het ongeluk hebben gestort, 's Avonds aam hij wat lichaamsbewe ging door zwijgend op de binnonplaais te wandelen. In de afgelegen streken van China siepelt nieuws langzaam door. maar tenslottte bereikte een verkreukelde Chineesche krant uit een groote stad iu het Oosten Han Lan. Er stond een be richtje in: „Tot ons leedwezen maken wij mel ding van den dood van een Europee- schen reiziger, een zekeren heer Brakman, die omkwam tijdens een incident met het leger van generaal Toji. Zijn metgezellen, een kleine groep reizigers afkomstig van een zendingspost, met wie hij reisde, werden volgens het gebruik hoffelijk bejegend en vertrokken ongedeerd." „Met hoffelijkheid behandeld volgens onze gebruiken," was slechts een kran ten uitdrukking voor: „van alles wat zij hij zich hadden beroofd, afgeranseld cn gekrenkt." „Ik ben dus dood verklaard!" prevel de Brakman. „Het bericht is waarschijnlijk door Tsji zelf uitgestrooid," zei Wimborn peinzend. „Het is de eenige manier waarop hij zijn „gezicht" kan redden nu hij er niet in geslaagd is u te grijpen en te vermoorden." „Maar zou dit bericht de Europeesehe bladen bereiken?" vroeg Brakman.. „Ongetwijfeld zullen de kranten het vernemen, meneer Brakman," sprak de zendeling. „En wij kunnen het niet te genspreken, omdat Tsji u dan overal weer zou gaan zoeken. Ik vrees, dat uw vrienden zullen gelooven, dat u het le ven hebt verloren. Feitelijk bent hun oogen reeds dood." Het gezicht van Jacob Brakman ernstig. Hij vond het een onaange idee, dat zijn doodsbericht de ronii doen, maar besefte dat het, zooals born gezegd had, niet veilig zou zi) het tegen to fepreken. Hij zou er slechts zijn eigen leven mee in e brengen, maar zijn grootmoedige den, die hem hadden gehuisvest, zo er eveneens door getroffen worden „Hoe 15ng duurt het nog voor ik de kust kan reizen?" vroeg hij „Ik vind dat u één of twee maa moet laten voorbijgaan," antwoordt zendaiing. „De Chineezen zijn een zaam en geduldig volk. Tsji hoopt schijnlijk, dat het valsche bericht uw dood u uit uw schuilplaats zal ken. Ik twijfel er niet aan, of hij in alle steden van dit district spiot Maar zelfs het geduld van een schen bandiet raakt eens uitgeput ter in het jaar moeten we gaan do over een manier om u veilig nas kust te brengen; maar in dien tusst tijd bent u een welkome gast, en vrouw en ik en alle leden van den zijn blij met uw gezelschap." (Wordt vervolt c'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 4