Churchill over de ontwikkeling van den oorlog l +1 2 ma0rm«r- FOUT Saint-Pierre en Miquelon Japanners op 10 K.M. van Manila DE HOUDING VAN ARGENTINIË Wat Eden met Stalin overeenkwam De toestand in Oost-Azië Nieuw-Zeelands positie Sovjet-stellingen bij Sebastopol veroverd Het Italiaansche weermachtbericht NIEUWE VLEESCH- PRIJZEN IN 1942 Mgr. A. A. SUYS OVERLEDEN Ilse Meudtner filmt in ons land Uitgesloten slagers Niet alledaagsche zoogdieren B Advertentiën JiuyibJbcdtsdWi wegens inventarisatie maison de paris Couranten-reclame heeft altijd succes Vloeibare Was KLEEFPASTA J. A. Woerdman Ie BLAD HAD 3 Ai-.uu„iSCH DAGBLAD WOENSDAG 31 DECEMBER 1941 STOCKHOLM, 30 Dec. lA.N.P.) - De Engelsche premier, Churchill, heeft vandaag te Ottawa in het Ca- nadpesche parlement een rede ge houden. Volgens den Britschen nieuwsdienst verklaarde hij oa dat Canada steeds een bijzondere plaats heeft ingenomen in het Britschp imperium en dit ook thans nntr doet door zijn vriendschap met de V.S. Churchill roemde Canada's hii.draore tot den oorlog en zei. dat Cana da van den aanvang van den oorlog af een sleutelpositie heeft ingenomen. Churchill hewpprde voorts, dat Enge land alles heeft gedaan om dezen oor log te vermiiden en dat het in dit op zicht misschien zelfs fo ver is gegaan In dit verhand meende, hii ziin toehoor ders te moeten verzekeren, dat Enge land zeker is van de eindoverwinning al moeten ook iarpn en nog eens jaren daarmee verstrijken Dp Fneefsehe premier herinnerde aan ziin jon est p bezoek aan Washington waar Borisevo't hem zonder grenzen te trekken bad beloofd England in ieder onzieht te belnen. tot .Tanan. Dnitsch land en Ttalië ter aarde geworpen zijn Fr zal geen eomnromis komen, alvorens dit doel is bereikt ■Dp kracht van dpn tegenstander i evenwel zeer groot". aldus erkende Churchill, „en wii mogen haar niet on derschatten Wi| kunnen ons niet ver oorloven ook maar een enkel oogenhlik de handen in den schoot te leggen. Tn dezen versehrikkeliikpn oorlog is plaats voor een ipder. voor mannen en voor vrouwen. Teder moet zijn rol in dezen oorlog snelen Daaron behandelde Churchill op een wijze die volstrekt in tegenspraak was met de historische feiten, het ontstaan van dezen oorlog en ging toen over op de ineenstorting van Frankriik Hij ver wet ziin voormalicen hondgenoot. dal dp Fransehp regeering wapenstilstand met Duifschland en Ttalië had gesloten in plaats van naar Noordafrika te trek ken Na de ineenstorting van Frankrijk was Engeland geheel alleen, doch thans wordt het dagelijks sterker, aldus Chur chili. Toekomstige stadia Churchill besloot zijn rede met een blik op de toekomst De. gebeurtenissen, die de toekomst zal brengen, zoo zeide hii kan men in drie stadia indeelen: Het eerste stadium is dat der consoli datie en voorbereiding. In dit stadium komen er hevige gevechten en wij moe ten er alles op zptten om den vijand te genstand te bieden, de heerschappij in de lucht te veroveren en de noodige tonnage te verkrijgen om het Amcri- kaansche program te kunnen uitvoeren, dat ons mensrhenmateriaal, wapens, munitie en ravitailleering zal brengen. Het tweede stadium kan men dat der .bevrijding" noemen. Daarbij zal het er Tn gaan de reeds verloren gebieden en die eventueel nog verloren zullen gaan weer aan den viiand te ontrukken. Het derde stadium zal zich hezighou- len met bestraffing van de schuldigen n de landen, die den oorlog hebben ver tor zaak t. Churchill eindigde met de opmerking' lat hij nooit heeft gepoogd eenigerlei jegrenzing in tijd voor den oorlog te -oorspellen. „De duur van den oorlog al afhangen van wat wij bereiken en an het algemeene verloop", zoo sprak lij. „Alle betrokkenen moeten hun dierste krachten inspannen. De aard liervan moet door lederen partner zelf beoordeeld kunnen worden. Wij willen ian het werk gaan. maar niet de fout naken de moeilijkheden, die ons te vachten staan, te onderschatten." STOCKHOLM. 31 Dec. (D. N. B.) faar de Britsche berichtendienst uit few York meldt, heeft de redactie van iet Amerikaansche weekblad The Na- ion bekend gemaakt, dat zij van Admi- aal Muselier, den commandant van de -aullistische strijdkrachten. die de 'ransche eilanden Saint Pierre en fiiquelon bezet hebben, een telegram leeft ontvangen. Hierin verklaart Mu- elier: „Wat ook moge gebeuren, wij allen tot het einde toe volhouden", let telegram is Dinsdag verzonden. INZAMELING VAN OUDE RUBBER IN ENGELAND GENEVE. 31 Dec. (D.N.BVolgens e Daily Telegraph zal op initiatief van et ministerie van munitie in heel d« iroot-Brittannië een inzameling van ude rubber worden gehouden. Door cn oorlog in Oost-Azië, zoo schrijft het lad, zijn de voor de Britsche bewapc ingsindustrie bestemde rubberleveran es zoo sterk in gevaar geraakt, dal len thans elk stuk rubber in Engeland loodig heeft. De inzameling zal zich liet alleen beperken tot oude autobnn en, doch ook tot de particuliere huis- oudens, die verzocht worden alle gum rz' ii speelgoed en rubber voorwerpen af 0 staan. JAPANS VOEDSELVOORZIENING GEWAARBORGD NANKING, 31 Dec. (D N.B.). De apansche economische adviseur van Chinecsche nationale regeering, Joki, heeft bij een ontvangst van jour alisten verklaard, dat Japan in staat 3 zich zelf van voedsel te voorzien, zelfs idien de oorlog in Oost-Azië van lan- !on duur zou zijn. Hij zeide echter te ertrouwen, dat alle volkeren van Oost- izië, zoolang de oorlog zou duren, Ja- :eri an economisch zonden steunen om re- 46 enen van den gemeenschappelijken 'rijd voor een groote vrije toekomst. SJANGHAI, 31 Dec. (Domei.) Volgens berichten uit Manila bevin den de Japansche troepen, die met tanks en pantserauto's met groote snelheid uit het Zuiden en Noorden oprukken, zich reeds op tien km. van Manila. Aan het Noordelijk front op de Philippijnen blijft het Amerikaan sche leger onder generaal Douglas MacArthur zich terugtrekken, ter wijl de Japansche luchtmacht, in nauwe samenwerking met het leger, van geringe hoogte bombardemen ten uitvoert. BUENOS AIRES. 31 Dec. (D.N.B.). Na de Dinsdag gehouden zitting van den ministerraad heeft vicepresident Castillo verklaard, dat de houding van Argenti nië op de conferentie te Rio de Janeiro in overeenkomst zal zijn met zijn tradi- tioneele beginselen van buitonlandsche politiek. De richtsnoeren voor de Argcn- tiinsche delegatie zijr. niet voor publica tie bestemd. Op de vraag van een jour nalist naar de principieele houding van Argentinië tegenover het wereldconflict antwoordde Castillo letterlijk: „Van oor log kan in het geheel geen sprake zijn". BERLIJN, 31 Dec. (D.N.B.). Reeds voor het begin der besprekingen tus achen Stalin en Eden werd bekend, dat een onderwerp van deze bijeenkomst ook de kwestie der nieuwe ordening van Europa zou zijn. Zooals het desbetref fende communiqué en de Engelsche persstemmen laten uitkomen, heeft de bespreking tot een resultaat geleid, dat, naar van bevoegde Duitsche zijde ver klaard wordt, volgens de gehcele tot dusver van Engelsche zijde aangenomen houding niet anders te verwachten was, doch niettemin verbazingwekkend blijft. Het kan namelijk aan geen tw'jfel on derhevig zijn, dat Eden aan ziin bolsje- wistischen bondgenoot als r>riis voor den bloedigen tol, welke door hem in zijn noodtoestand opnieuw in versterkte mate is gecischt, heeft toegezegd om na afloop van den oorlog het gehcele Euro pcesche continent aan het bolsjewisme prijs te geven. Zelfs de Engelsche perscommen taren geven zich geen moeite dit resultaat te verdoezelen. Integen deel. de Times schrijft nadrukkelijk, na reeds over de gemeenschappelij ke idealen gesproken te hebben, het volgende: de imperialistische en economische activiteit van de Sov jet-Unie zal bij de komende nieuwe ordening der wereld een groote rol kunnen spelen. De Europeesche volkeren en ook de vroegere vrienden van Engeland, zoo verklaart men in bevoegde Duitsche kringen, zullen in dit feit een bevesti ging zien dat Engeland, wanneer het ooit daartoe bij machte zou zijn, zonder aarzelen bereid zou zijn. de geheelo be schaafde wereld aan het bolsjewisme over te leveren. LISSABON, 31 Dec. (A.N.P.). Reu- ters militaire correspondent schrijft over den toestand in Oost-Azië en den Stillen Oceaan. dat Manila achtduizend kilometer van Pearl Harbor verwijderd is en dat de tusschenlandingsplaatwon op de eilandon Midway, Wake en Guam ofwel opgehouden hebben te bestaan of onbruikbaar gemaakt zijn. Over den toe stand op Maiakka schrijft hij. dat na de ontruiming van Ipoh en van de stel ling aan de rivier van Perak, de vraag opgeworpen moet worden, waar nu de volgende verzet linie moet worden opge bouwd. Over den toestond in Manila meldt hij. dat de Amerikaansche gene raal Mac Arthur moet etrijden tegen een vijandelijke troepenmacht, die thans reeds op 200.000 man goed opgeleide sol daten geraamd wordt. Tenslotte schrijft hij. dat Janan over enorm groote reser ves beschikt. STOCKHOLM, 31 Dec, (D.N.B - De Nieuw-Zeelandsche minister-president Frazer heeft in een nieuwjaarsboodschap gezegd, naar de Britsche Nieuwsdienst uit Wellington meldt, dat Nicuw-Zee- land voor het eerst in de geschiedenis door een viiandelijken aanval recht streeks bedreigd wordt. Frazer sprak order van de beproevingen an moeilijk heden, welke het Nieuw-Zeelandsche olk nog te wachten staan. Mocht de dag komen, zoo besloot Frazer. waarop wii gedwongen zullen zijn. onzen eigen bodem te verdedigen, dan zal er wel nie mand zijn, die het niet a3s een voor echt beschouwt, zijn deel tG hebben In de gevaren en moeilijkheden, die orze (strijdkrachten overzee thans reeds on dervinden. SIR JOHN DILI, GEEFT ZIJN POST OP STOCKHOLM, 31 Dec. (ANP) Sir John Dill, de chef van den generalen staf van de Empire strijdkrachten, heeft met het bereiken van den 60-jari- gen leeftijd, zooals de Londensche nieuwsdienst zich uitdrukt, zijn post als oudste officier van het Engelsche leger neergelegd Dill bevindt zich thans In Amerika, waar hij voor onbepaalden tijd als verbindingsofficier zal blijven. In Neerlands twaalfde provincie. Op de plaatsen, waar in den Noord Oost polder de eerste boerderijen gezet zullen worden, is een aanvang gemaakt met het boorwerk, teneinde de vastheid van den bodem te bepalen Van Buiten Duitsch legerbericht Vijandelijke troepenlandin gen bij Kertsj en Feodosia UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 31 Dcc. (D.N.B.) Het opperbevel van dc weermacht maakt bekend: Onder samenwerking van alle op de Ivrim beschikbare Duitsche en Rocmecnscho strijdkrachten is sinds den 17cn December de stelselmatige aanval op de ves ting Sebastopol aan den ftang. Ondanks de zwaarste afweer werd een groot aantal sterk ge pantserde bolsjewistische verde digingsstellingen in hevige ge vechten op korten afstand ver overd en werden diepe wiggen gedreven in het vijandelijke ver dedigingsstelsel. Tor ontlasting van do verdediging van Sebasto pol heeft de vijand de laatste da gen op het schiereiland Kertsj en bij Feodosia weer vrii sterke strijdkrachten aan land gezet. Met de vereischte tegenmaatre gelen is een begin gemaakt. Op Verscheidone andere plaatsen van het Oostelijke front ontstonden bij strenge vorst verbitterde afvveer- gevechten. Zware, artillerie nam be langrijke militaire inrichtingen te Leningrad onder doeltreffend vuur. De luchtmacht ondersteunde vooral in den centralen frontsector den'af- weerstrijd van het leger door doel treffende aanvallen. Op verscheidene plaatsen werd infanterie en cavale rie van den vijand, die gereed stond oor den aa.nval, met zware verliezen verslagen. In Noord-Afrika succesvolle ge vechtsactie in het gebied Oostelijk van Agedabia. Bomaanvallen op colonnes vrachtauto's, oliedepots en tentenkampen der Britten in Cyre- naica en Marmarica veroorzaakten hevige branden. Op het eiland Malta werden ver scheidene vliegvelden en andere militaire inrichtingen opnieuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen aan gevallen. ROME. 31 Dec. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 577 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: ,In de zóne van Agedabia raakten verkenningsafdeelingcn met elkaar slaags. Le\endige activiteit van de ar tillerie aan het front van Solloem en Bardia. De luchtmacht van de as ging voort met doeltreffend de operaties te land te steunen. Ten Zuiden van Age dabia bond een van onze verkennings vliegtuigen den strijd aan met elf vijan delijke jagers en stortte brandend in onze linies neer, na drie. vijandelijke machines te hebben neergeschoten. Twee leden der bemanning wisten zich met het valschorm to redden. Forma ties van de Duitsche luchtmacht hom hardeerden herhaalde malen het eiland Malta. Een duikboot en een koopvaar der werden getroffen. Een groot motor zeilschip werd tot zinken gebracht. Eenigc militaire inrichtingen kregen voltreffers van bommen en vliegtuigen werden op den begancn grond in brand geschoten. Drie Hurricanes worden door jagers vernield. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND GENEVE. 31 Dcc. (D.N.B.). Reuter meldt, dat nabij Qeccles, een dicht bij Manchester gelegen plaats, een uit Roch dale komende trein op een stilstaanden trein is gereden. 17 reizigers werden ge dood en 81 deels zwaar gewond in de ziekenhuizen opgenomen. DE BIRMA-WEG STOCKHOLM. 31 Dcc. (D. N. B.) Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, zal thans een oude eisch van Tsjiang-Kai-Sjek, de leiding cn de exploitatie van den Birma-weg in handen te stellen van een gemeen schappelijke AmerikaanschBritsche Chineesche militaire commissie onder Amerikaansche voorzitterschap, op nieuw in overweging worden genomen. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 31 December. Met ingang van 1 Januari 1942 is de nieuwe vleeschprijzenbeschik- king van kracht geworden, waar door het aantal vleeschsoorten en de prijzen waarvoor deze mogen worden verkocht, zijn gewijzigd. Over het algemeen komen deze ver anderingen neer op een verlaging van do prijzen, uitgezonderd voor schapen- en varkensvleesch, terwijl bovendien de controle op de nale ving der prijsvoorschriftcn veel go makkelijker is geworden. Voor wat het rundvleesch betreft Is het aantal soorten, dat mag worden verkocht, teruggebracht van elf tot vijf, nl. biefstuk en ossenhaas, roaetbief en lendenen, rollade cn alle soorten lap pen, gehakt en poulet, cn rauw rund vet. Het aantal soorten varkensvleesch. welk vleesch zooals bekend, den laat- sten tijd alleen aan ziekenhuizen en zieken wordt verstrekt en bij nood- slachtingen beschikbaar komt, is van dertien op zeven teruggebracht. Kalfs- vlecsch mag thans alieen nog maar worden verkocht als vleesch van gras- kalveren en van nuchtere kalveren, ter wijl hiervoor voorheen negen prijsklas sen golden. Het graskalverenvlees'ch wordt nu verkocht tegen rundvleesch- prijs, schapenvleeech moest een weinig in prijs worden verhoogd, omdat het tegen de oude prijzen den slagerijen verlies opleverde. Het verdient wel de aandacht, dat alle vleeschsoorten, die niet in de nieuwe vleeschprii zenbeschikking worden ge- noemt, niet meer mogen worden gemaakt en verkocht. Ten overvloede wordt er nogmaals op gewezen, dat het prijsaandul- dingsbesluit voor de slagerswinkels onver minderd van kracht blijftIn een officieele publicatie, die dezer dagen in de bladen verschijnt, vindt men alle prijzen, inclusief omzetbelasting, opgenomen- GENERATOR-BRANDSTOFFEN 's-GRAVENHAGE. 31 December. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Donderdg 1 Januari 1942 tot èn met Zaterdag 31 Januari 1042 de met de woorden „generator-anthraciet eerste periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 H.L. (maximum 75 k.g) anthracietnootjes 4 of 5 of 50 k.g. turfcokes, terwijl gedurende genoemd tijdvak de met „goneratorturf eerste pe riode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Ter onderscheiding van de bonnen van ge nerator-anthraciet en generator-turf, welke in het afgeloopen jaar werden ge bruikt, is op de bonnen voor het nieu we jaar in het midden over de breedte van den bon een witte balk uitgespaard. NIJMEGEN, 31 Dcc. In den vroegen morgen is in de pastorie van de Ileilig-Landstichting overle den mgr. A. A. Suys, oprichter van de Ileilig-Landstichting en pastoor van de parochie De Meerwijk. Mgr. Suys, werd in 1S70 te 's-Hertogcn bosch geboren cn in 1S90 tot priester ge wijd. In 1897 volgde zijn benoeming lot vice-president van het klein seminarium te St. Michielsgestel In 1S98 werd hii tot kapelaan te Waalwijk benoemd, waar hij tot 1911 verbleef. 2S Februari 1911 verliet hij Waalwijk om zich verder te wijden aan zijn levenswerk, de stichting van het heilig land, onder de gemeen te Grocsbeek hij Nijmegen. IIij gaf daar loe ook een tijdschrift uit onder den titel het Heilig Land. De Senatorkcrk werd I Januari 1915 plechtig ingezegend en II Juni 1915 plechtig ingewijd. Op 30 Mei 1936 vierde mgr. A. Suys ziin veertigja rig priesterfeest, waarbij tegelijk het vijfentwintigjarig bestaan van de Ileilig- Landstichting werd herdacht. Hii werd toen door Pius XI benoemd tot geheim kamerheer van zijne heiligheid 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. „Ne derland Film" heeft zich van de me dewerking van Ilse Meudtner verze kerd voor de productie van een aantal films van een nieuw genre. De Duitsche danseres is dezer dagen in Den Haag aangekomen en zal in eenigc van haar groteske dansen o.a. het ook hier te lande reeds vele malen toegejuichte „Ein Manlein steht im Walde" voor de camera optreden. NOOIT meer dan 2 fietsers naast elkaarl Maar wól: achter elkaar gaan rijden, als het verkeer belemmerd wordt (In 't bijzonder bij het Inhalen). Overigens: te allen tijde uiterst rechts rijden. Nrdrrtandaeh* Tai>rtAt*nhnruf 4. V. IT. R. 's-GRAVENHAGE, 30 Dec Het Rijksbureau voor de Vbedselvoorzie ning in Oorlogstijd verzoekt ons mede te deolen, ddt de naam J. Willemsen, Oudestadstraat 265- te Biervliet (Z.i door een misverstand op de, den 20sten December j.l. uitgegeven, lijst van uitgesloten slagers is gekomen. De heer J. Willemsen is dus niet we gens frauduleuze slachting of het voorhanden hebben van vleesch, af komstig van frauduleuze slachtingen van het verkrijgen, van een toewijding voor vleesch, vieeschwaren en/of af vallen door de Nederlandsche Veehou derijcentrale uitgesloten. SCHILDERSTUK AANGEKOCHT Vanwege het Departement van Volks voorlichting en Kunsten werd van den jongen Helmondsclien kunstschilder Jos van Schaik hPt schilderstuk „Man met kom" aangekocht, terwijl hem boven dien door den secretaris-generaal van genoemd departement een flinke subsi die werd toegekend. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DEN BOMAANVAL OP MAASTRICHT OVERLEDEN MAASTRICHT, 30 Dec. In het zie kenhuis Calvarienherg alhier is over leden de 55-jarige mevrouw A. Bonfre- re, geb. Mager, die op 27 November bij den Engelschen bomaanslag zwaar werd gewond. STAATSCOURANT •s-GRAVENHAGE. 30 Dec. Btf besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Justitie van 29 December 1941 is benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Amsterdam, ter standplaats Amster dam (vac. H. Groenier), H. N. Groonler, can- didnat-notarls aldaar. Bü besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 29 Decem ber 1941 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zutphen. ter standplaats de gomeente Groonlo, mr. S. A. Scholte, candi- daat-notaris te Nijmegen. ziet, ERUCHT als wildbelager is de vos, die niet alleen, wanneer hij daartoe de kuns jachtdicren ais fazanten cn patrijzen verschalkt, maar ook, wat den pluimveestopel 'oetreft, wel tot brandschattingen overgaat, zoodat het niet behoeft te verwonderen, dat hü het zoowel bjj jnger als boer heeft ver korven. Trouwens: terwijl het wilde twijn een omnivoor is en zoowel edelhert als ree bij de herbivoren moeten worden ingedeeld, is do vos een vrijwel volkomen carnivoor zoogdier, dat zich echter zoo nu cn dan aan bessen te goed doet. Ettelijke zoogdieren mnken doel uit van zijn sptisljjst. waarop, ge lijk wij reeds zagen, ook vogels voorkomen; lagere dieren behooren echter eveneens tot zjjn menu en zij, die het opnemen voor dezen rappen, gewieksten roovcr, die ook wel over dag door dc velden en bosschen marodccrt, weten het in hem te wnardccrcn, dat hij groote quanta muizen verdelgt. Den dag verslaapt hii meestentijds in zjjn grooten b'ouw (hol), die door verscheidene piipvcrtakkingen wordt gekenmerkt. Terwijl de brondsttilden van edelhert en ree onder scheidenlijk in den herfst en zomer vallen, is voor den vos de roltyd ongeveer een maand voor het officieele lentcbcgin aangebroken. De rekels, die zich anders niet bjj elkaar aan sluiten, hebben in den paartijd, wanneer z\j de wjjfjes trachten te verwerven, nochtans ontmoetingen met elkaar, die dikwijls een verre van vriendschappelijk karakter dragen; meermalen z'yn zij dan in een feilen ondcr- lingen strijd gewikkeld. Van de groote zoogdieren is de vos in ons land nog een der meest voorkomende. West- Nederland wordt niet door hem bewoond, doch wel heeft hjj zich in nagenoeg alle dilu- viumprovincies in de streken, waar bosschen en eallunnvclden met elkaar afwisselen, ge vestigd. Ook het natuurpark Vcluwezoom heeft Reintje, een legendarische, listige figuur met een langen pluimstnnrt, tot ope raticterrein gekozen. Een zeer zeldzame vertegenwoordiger der zoogdieren, die nagenoeg uitsluitend in de Oostelijke provincies wordt waargenomen en wiens aanwezigheid men eveneens in het na tuurpark Vcluwezoom heeft vastgestold, is de das, een plomp, gedrongen dier met een bor- stclstanrt; ook dc pooten zjjn niet bijster lang. Dc kop draagt door de snuitvcrlenging ccn zeer gerekt karakter. Dc kleur van de vacht geeft een mengeling te zien van grijs wit en zwart, maar op het midden van den kop en den zijhals trekken witte partijen de aandacht. Dc das. die het type is van een zoolgangcr, bezit krachtig ontwikkelde graafklauwen, met 'ochulp waarvan hij het aanzijn geeft ann een reeks lange gangen, die uitloopcn op het om vangrijke nest, dat met mos en dorre vege tatie is bekleed. Dit hol dient als wieg voor het drie- tot vijftal jongen en ook brengt de volwassen das hierin een groot deel van zjjn loven door. De daguren verslaapt hij namelijk in zijn onderanrdsche woning; nis het nacht is, verzamelt hii buit, die gedeelte lijk plantaardig is, gedeeltelijk uit warmbloe dige en lagere dieren bestaat. Bovendien houdt de das van den herfst tot het prille voorjaar een winterslaap, die echter, wanneer de weersgesteldheid zacht is, meermalen wordt onderbroken. Het ..gczclligheidsinstinct" van den das is zeer slecht ontwikkeld; alleen de paartijd brengt de seksen tot elkaar; is deze verstre ken, 'dan gaat ieder weer ziin eigen wgg. Hot z\in norsche, kribbebyterige. solitair levende dieren, dio niet op eikaars gezelschap zijn gesteld. AAN de uitgestrektheid van dc bosschen, die den Veluwezoom kenmerken, hebben wjj het te danken, dat daar dc boommarter, die buiten de provincies Gelderland en Over- ijsel nagenoeg nergens meer voorkomt, nog kan worden waargenomen. Het is een zoog dier, dat zich soms wel-ïs-waar ook overdag vertoont wanneer het geluk op onze hand is, zien wij dan een flits van het warm geel bruin gekleurde dier maar dat toch in hoofdzaak een nachtelijk bestaan leidt. Als het donker is, verlaat de boommarter de een zaamheid der bosschen om op roof uit te gaan. Zjjn prooi bestaat, al consumeert hjj ook wol eens honing, vruchten en anderen vegetarischen kost, overigens uitsluitend uit dieren en wel mammalia van de meest uiteen- loopcnde grootten. De boommarters kunnen groote slachtingen aanrichten onder de eek hoorns, die in het reservaat verre van zeld zaam zyn. Met even grooten ijver worden vogels belaagd, zoowel wtldc als tamme, zoo dat de boommarter, evenals de bunzing, wiens habitus in menig opzicht punten van over eenkomst met dien van onzen edclmarter, zich nogal eens vergrijpt aan dieren, waarop jagers en boeren uitsluitende bezitsrechten laten gelden. De coniferenbosschen oefenon op den boommarter vooral een groote aantrekkings kracht uit, zoodat de Engelsche naam ,,pine marten" stellig zeer goed gekozen is (daaren tegen wordt dc steenmarter of fluwijn aange duid met den naam „beech marten"). Het be hoeft geen verbazing te wekken, dat zoo'n ge prononceerd boomdier als de edelmartcr zich tusschen de takken en twygen buitengewoon vaardig beweegt; hy is dan ook een ge wiekst klimmer. He't is in holle stammen, dat hij zich overdag verborgt; op deze plaats brengt het wijfje ook het drie- tot vijftal jon gen, die op een bed van mos komen te liggen, groot. Verlaten eekhoornwoningen en oude nesten van corviden (kraaiachtigen) dienen ook wel als kinderkamer. RINKE TOLMAN. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ INLEVERING VAN TOEWIJ ZINGEN VOOR THEE DOOR THEEPAKKERS De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visschery maakt, in afwijking van hetgeen destijds ter zake is ge publiceerd, bekend, dat theepak kers de var hun afnemers ont vangen toewijzingen en zooge naamde restantbonnen zoo spoo- dig mogolyk, doch uiterlijk 24 Ja nuari a.s. dienen in te leveren bjj do Nederlandsche Meelcentrale. Door het bovenstaande komt derhalve het voorschrift, volgens hetwelk theepakkers de door hen ontvangen toewijzingen ter ver krijging van vcrzameltoewyzin- gen behoorden in tc leveren bü dc plaatselijke distributiodiensten te vervallen. Theepalckers, die" reeds toewij zingen bij den plaatselijken dis- tributiedienst hebben ingeleverd, dienen tovens de daarvoor ont vangen verzameltoewyzingen. als mede het door den distributio- dionst afgestempelde en gotco- kende ontvangstbewijs voor het door hen ingeleverde met 4en voorraad per 5 December j.l. over eenkomende aantal rantsoenen, aan de Meelcentrale toe te zen den. oooooooooooooooocooo<x>oooooocxx>oooo<x>ooooooocoooooooooo<x>oo<xx^ O )oor Kleur en Charme x Langestraat 131 a o <S Amersfoort, 6 wenscht zfjn geachte cliëntèle. vrienden en bekenden een O voorspoedig Nieuwjaar. Ook in 1942 zullen wij Uw opdrachten naar tevredenheid uitvoeren. EEN GOED BEGIN: Inlevering van deze advertentie vóór 10 Januari geeft recht op 20 reductie. 0 De" Directie óooooooch>O<><><X><><>O<OC<>C><>OOOO<><X>OC>O<>OOOO<X>O<><>OO<>OOOO<>O<><><><X><>OOOOC vrijdag en zaterdag 2 en 3 januari gesloten drift 9 - utrecht voor linoleum, parket vloeren, enz. 70 ct. per V2 kg. Groote pot voor plakken en distri butiebonnen enz. 25 Cent. „HET VERFHUIS", UTRJSTRAAT 33, Telefoon 3626.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 9