STADSNIEUWS De stadstuin en de voedsel voorziening Ckpmda Wollen goederen voör Oostfront Jubileum bij het Dagblad Het Nieuwjaar der Langvingers Reiniging erv, Ontsmetting Waar blijft Uw offer voor het front? Nieuwe directeur landsdrukkerij Bon 01 is langer geldig Uit den Omtrek Pluimveehandelaar te Barneveld vermoord Burgerlijke Standen PAGINA 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 JANUARI 1942 DE kantoren van het Amdrsfoortsch Dagblad zijn rond het middaguur eenigen tijd gesloten geweest. Zulks had zijn reden: administrateur W. Kelder is vandaag sedert vijf en twintig jaar bij tins bedrijf werkzaam. Een gedenkwaar dig feit. dat niet zonder meer diende voorbij te gaan. De heer Kelder is in zijn prille jon gelingschap aan het Dagblad gekomen. Hij heeft het zien uitgroeien tot zijn te- genwoordigen vorm en in dien groei heeft hij een groot aandeel gehad, dank zij zijn nauwgezet administratief be heer. Als administrateur is hij in al die jaren zijn opvattingen jegens plicht en arbeid getrouw gebleven: een serieus werker, imm?r actief, met hart en ziel zijn taak toegedaan. Opstandig en kort aangebonden, wanneer nalatigheid in het spel is, vlot en gemakkelijk op het gebied van samenwerking. Buiten het kantoor "kent men hem als den sportverslaggever, die bijkans iede- ren Zondag in touw .is, om onze lezers op de hoogté te houden van al hetgeen betrekking heeft op de 6port. De voet ballerij maakt daarvan het grootste deel uit: zij heeft bij hem een streepje voor, wellicht ook, doordat zij zoo veel- eischend geworden is! Daarnaast echter vinden ook andere takken van sport, als zwemmen en at lil etiek in hem een voor stander en medewerker, objectief van oordeel, critisch, waar dit van noode is. Dat men waardeering voor zijn werk heeft, is in den loop van dezen jubi leumdag duidelijk gebleken. In de di recteurskamer en in beperkten kring zijn tot den jubilaris en zijn echtganoote woorden van hulde gericht. Namens de directie werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd, van het personeel kreeg hij een stoffelijk aandenken. Woorden en geschenken, die vergezeld gingen van bloemen. In korte bewoordingen heeft de heer Kelder hiervoor dank gebracht, mede napiens zijn echtgenoote. Later op den dag ontving hij van vele vrienden en kennissen gelukwenschen en bloemen. Van de collega's verslaggevers waren er bloemen en een passend geschenk in den vorm van het boek „Mysterieuze krachten in de' sport". De jaarwende van 1941 op 1942 is in onze stad door enkele langvingengen op „ietwat fèestelijke" wijze herdacht er werden bijvoorbeeld drie fietsen ge stolen en uit een hok in de Lombok straat namen drie onschuldige konijnen den 6prohg naar de braadpan des d^pfs. Wijders ontvreemdde men uit het slacht huis een „voorvoet", hetgeen in leeken- taal beteekent, dat er ten nadeele van een slager ongeveer 35 kilogram rund- vleesch werd gestolen. Tenslotte zij ver meld. dat er in de Bonifaciusstraat een melkboer werd .gedupeerd door het plotsklaps en zonder spoor verdwijnen van een bus .piet drie liter melk en dat er uit een pakhuis in de Lavendelstraat ten nadeele van een koopman uit Utrecht een flinke voorraad levensmid delen werd ontvreemd. Ds. B. HOLWERDA Ds. B. Holwerda, predikant bij de Gereformeerde JKerk te dezer stede, komt voor op het tweetal ter beroeping van een voorganger voor de vervulling van de vierde predikantsplaats .bij de Gereformeerde kerk te Zwolle. Burgerlijke Stand Geboren: Martina Pieternella. d. van Hen- dricus Wilhelmus Pierik en Martino Chris tina van der Mejjden; Johan, z. van Johan van Vonno en Gerritje van Eldert; Wilhel- mina Cornelia, d. van Franciscus Bosboom en Geertruida Cornelia Schippers. Ondertrouwd: Hendrik Hagebeuk en Jaco bs Alida Gouw; Dirk Nicolaas Swart en Johanna Hagebeuk; Arie Cornelis van Duin en Jacoba Alida Johanna Feeterse; Johan Kas en Wilhelmina Toonen; Wilhelmus Jo hannes Hazelaar en Johanna Elisabeth Bovee. Gehuwd: Pietcr Rigter en Wilhelmina Jeanne Maria van Opu'nen; Paulus Hufman en Johanna Maria Kamp. Overleden: Johanna van den Brink, oud 17 jaar, ongehuwd (overl. 312'41 te Erme- lo); Evert Bernardus Craamer, oud 59 jaar, weduwnaar van C. Spijker; Hendrik Kwikkei, oud 74 jaar, echtgenoot van Eefje Dolleman. GRAND THëaTRE. Van heden tot en met Woensdagmiddag vertoóning van „Dolo- Tes weet wat zjj wil". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur, doorl. Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden 8 uur. nam. Zaterdag en Woensdag matinée om 2 30. CITY THEATER. Van Woensdag t.m. Donderdag vertooning van „De Tijger van Eschnapoer". Voorstellingen als in 't Grand Théltre. REMBRANDT. Vertooning van „Ma nege". Voorstellingen als in Grand Thé&tre. GILDEHUIS A.K.G. 15 Nov. tot en met 3 Januari Geschenken tentoonstelling. GRAND THéSTRE. 8 Jan Trio Feitkamp Amersf. Conc. Ver. 7.30 uur n.m. GRAND THcATRE. 14 Jan. Gemeentelijk Theaterbedrijf Amsterdam", Driekonin genavond. 7.30 uur. ■pv ITMAAL zullen we 't in het be- grootingsboekje hebben over den Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Men is er gewoon aan geraakt zijn vuilnis bak gevuld buiten te zetten en af te wachten, wanneer de mannen Vjan den ophaaldienst deze ledigen. Ook vindt men 't de gewoonste zaak van de we reld. dat onze straten schoon gehouden worden. Daarom willen wij hier eens in cijfers -weergeven, hoeveel geld er met dit zuiverings- en ordeningswerk gemoeid is. Reiniging De jaarwedden zijn op een zelfde be drag als vorig jaar geraamd, n.l. tien duizend gulden. Het verwisselen van privaattonncn komt den dienst op vier mille te staan. Het ophalen van huis vuil vraagt de somma van 20700, reini ging van de straten, verzorging van riolen en. verdere onaangename nood zakelijkheden ruim 29 mille. Mestbereiding en vuilverwijdering staan genoteerd voor 27275. Al deze ramingen zijn belangrijk hoo- ger dan vorig jaar in verband met de kosten van persgas. Voor zandstrooien en opruimen yan sneeuw is 5900 uitgetrokken. Het onderhoud van rollend materiaal, auto's en wagens is vanzelfsprekend in kosten toegenomen, wij zien daarvoor ƒ2150 cn 7150. Hoogere verzekeringskosten hebben in de hand gewerkt, dat de belastingen hooger geraamd zijn en wel 3200. Voor depreciatie van bezittingen is ruim 34 mille uitgetrokken, dus onge veer het dubbele van vorig jaar. Een en ander is toe te schrijven aan paarden- tractie, compressors, wijziging van auto's etc. Met het schoon baggeren van onze haven en grachten is 3400 gemoeid. De kosten van verzorging van de pompge- malen aan de Vermeerstraat en St. An- driesstraat beloopen 2200. de exploi tatie van de voorzuiveringsinstallatie kost 10535. I11 totaal zijn de lasten van den Rei nigingsdienst over 1942 geraamd op 223826, hetgeen ongeveer 45 rnille meer is dan vorig jaar. Daartegenover staat maar een gering bedrag aan baten, daar deze tak van dienst alleen ingesteld is op het verrichten van diensten. Daaronder vallen opbrengst mest ad 2572, ledigen van putten, afmaken van dieren ad f 3500. De werkzaamheden voor particulieren andere bedrijven en de gemeente leve ren 77352 op, het verstrekken van persgas 4200. In totaal is er aan baten bijna hon derdduizend gulden. De algemeene dienst, welke reeds voor werkzaamhe den van den dienst ongeveer 76000 moet betalen, dekt het nadeelig geraam de saldo van 124194. Uit den kapitaaldienst van fret bedrijf blijkt, dat over het komende jaar geen verdere uitbreidingen en verbeteringen zullen plaats hebben. Ontsmetting De bedragen, die voor den Ontsmet- tingsdienst geraamd zijn. hebben niet veel om het lijf. De lasten bedragen f 11.600, waaronder aan jaarwedden 1378. Voor kosten van verpleging etc. van lijders aan besmettelijke ziekten is nu vier mille uitgetrokken. De afschrijvingen wegens waardemin- dering bedragen 1085.72. De baten zijn geraamd op 3480. Daaronder zien we 1400 voor het zuiveren en 1020 voor onderzoek van woningen. Het tekort, dat de algemeene dienst moet aanpassen is ruim acht duizend gulden. Ook voor deze tak van dienst zijn geen kapitaalsuitgaven betreffende uitbreidingen geraamd. Vraagt gratis prospectus van het leesgezelschap „EIGEN KEUZE" Boekhandel G. G. VEENENDAAL LANGESTRAAT 33. TEL. 3233. FAILLISSEMENTEN Geëindigd H. Bronkhorst, zonder beroep, wonende te Garderen, G 106. Curator mr. S. Knoppers te Amersfoort. Beëindigd door h$t verbindend worden der eenige uitdeelingsljjst met eene uitkeering van 8.097 pet. De Coöperatieve Vaderlandsche Deposito- bank W. A. te Amersfoort. Curator mr. L. Stadig te Amersfoort. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelings l'ost met eene uitkeering van 7.54 pet. A. Hop, timmerfabrikant, wonende te Baarn. Curator mr. H. C. Dietz te Baarn. Be ëindigd door het verbindend worden der eenige uit'declingslijst met eene uitkeering van 100 pet. Uitgesproken A. Visee, wonende te Wijk bü Duurstede, Peperstraat 8. Rechter-Commissaris mr. li. P. M. J. Loeff. Curator mr. F. D. van Baten burg te Zeist.. EEN GOED BEGIN.... 's-GRAVENHAGE, 1 Jan. - De centrale propaganda-commissie voor de kinderzegels schrijft, ons: Als een onbeschreven bladzij ligt een nieuw jaar in 't verschiet. Wij vragen u than6 heel dringend: Vergeet de kinderzegels niet. Wie tot nu toe heeft getalmd hale fluks zijn schade in. U zult 't zeker met ons eens zijn Dit i6 een opperbest begin. Inspectie In de sneeuw. Naar aanleiding van den Finschen zelf standigheidsdag had te Kakisalmi een groote troepenparade plaats. De commandant inspecteert zijn manschappen Ailsntle-Holland-Pietinen A AN het Oostfront wordt ook voor Vw belangen gestreden. -»1 Dus is liet eereplicht om mee te werken aan de groote inzameling van wollen en liont-artikelenZij komen ten goede aan hen, die ten strijde trokken voor het Europeesch gopieenebest. Heelt U iets te geven? Wendt U dan tot het inzamelingsbureaa Voltastraat 30. ot bel op 5209. Het bureau is geopend van 919 uur. Op Uw verzoek worden de goederen gaarne atgehaald. BINNENLAND TT ET is van belang meer kennis op tuinbouwgebied te versprei den, niet alleen op het land, maar ook in de stad en het beste middel zal zijn, om de liefhebberij voor den eigen tuin aan te wakkeren en de belangstelling en zorg daarvoor weer in eere te herstellen. Met be trekking daartoe is er een ruim ar beidsveld en het is om die reden, dat de directie van den landbouw hieraan bijzondere aandacht gaat schenken en verschillende zaken hiermede verband houdende, gaat aanvatten. Natuurlijk heeft dit alles onder de te genwoordige tijdsomstandigheden een bijzondere beteekenis en wel de moge lijkheid om den siertuin voor den ver bouw van voedingsgewassen als aard appelen, bruine booten en verschillen de groentegewassen te gaan gebrui ken. Men vergete echter niet, dat los daarvan deze zaak ook belangrijk moet worden geacht en dat de laatste jaren reeds plannen op dit gebied werden ont worpen. In den loop der jaren heeft zich het tuinbouwbedrijf in Nederland, zoowel wat de voedings- als siergewassen be treft, tot een hoog peil van ontwikke ling opgewerkt, maar een nog groo- tere toekomst is ervoor weggelegd, in dien men de mogelijkheden, welke er zijn, op de juiste wijze zal weten te be nutten. Toch is er iets verloren gegaan en wel iets wat voor.de verdere ontwikke ling niet kan worden gemist en dat we daarom moeten zien terug te winnen. Datgene is de belangstelling en de waar deering voor den tuinbouw zelve, vooral ook voor den arbeid van den tuinbou wer. Vroeger stichtten onze rijk geworden kooplieden hun buitenplaatsen, de bui ten de stad gelegen tuinen, welke zoo veel hebben bijgedragen tot de veelzij dige ontwikkeling van het tuinbouw bedrijf en waar vooral ook de liefde voor den tuinbouw werd aangekweekt. Bij de boerderijen had men vroeger een boerenhof en een boomgaard, welke een symbool van overvloed waren en ertoe bijdroegen, dat de boer en de boerin zich gelukkig op hun boerderij gevoel den. Voorts hoorde vroeger tot de roman tiek van het dorpsleven de zorg voor den eigen tuin, waarin met het geheele prezin werd gewerkt en de dominee, de pastoor, de veldwachter, en de postbode met elkaar wedijverden, wie de beste hovenier was. De laatste 25 jaar is daar veel in veranderd en steeds meer is men den eigen tuin als een last gaan beschouwen. Er kwamen andere genoe gens op den voorgrond en daarmede verdween ook de waardecring voor den tuinarbeid. Niet alleen de stedeling, maar ook de dorpsbewoner en zelfs de boer zijn dien weg opcrecaan. Ook zij hebben uit gphrek aan belangstelling hun tuin in gekrompen en velen van ben kijken uit op een rofstuintie, aangelegd door oen roncurreerend iemand uit de stad, forwiil ze hun groonten en fruit van den groentenboer knopen, omdat hun dat gemakkelijker uitkomt. WAT is de ware beteekenis van dit alles? „Ieder Nederlander een eigen tuintje", waarin hij eigen groen ten en fruit teelt, is een verkeerde lcu- zq. Het doel is immers niet, dat ieder gezin zelf in zijn behoeften aan groen ten, fruit en bloemen voorziet. Dit ia de taak van den beroepstuinbouwer, tenzij men, zoopls de boer of tal van dorpsbewoners, over een voldoend groo- ten tuin beschikt. Waar het wel om gaat, dat is het beoefenen van den tuin bouw als liefhebberij, zoodat men ook op dit «gebied een zekere ontwikkeling en inzicht krijgt. De dichtheid van de samenleving brengt nu eenmaal met zich, dat er een zekere specialisatie is. Zoo heeft de beroepstuinbouwer tot taak de tuinbouwproducten voor zijn medemenschen te kweeken en wel de groententeler de groenten, de fruitteler het fruit, terwijl de bloemist voor de bloemen zorgt. Een dergelijke specialisatie dient ech ter, vooral ook in het belang van den specialist zelve, op een breede basis te berusten, zoodat zooveel mogelijk zij, die zijn producten moeten afnemen, zijn arbeid ook in voldoende mate kun nen beoordeelen en daardoor ook op de juiste wijze zullen waardeeren. Het aanwakkeren van de liefheb berij in den tuin, hetzij dit een stadstuintje, een volkstuin, een boe renhof of een buitenplaats is, moet daarom van groote beteekenis ook voor den beroepstuin worden ge acht, terwijl er daarnaast verschil lende economische en sociale be langen door worden gediend. De Af- deeling Tuinbouw van de Directie van den Landbouw wacht dan ook met betrekking hiertoe een ruim ar beidsveld. Verschillende zaken zullen worden aangevat en ook al staat deze arbeid, in zijn algemeenheid los van den oor logstoestand, het kan niet anders of deze drukt er zijn stempel op. In samen werking met de vereenigingen, welke reeds op dit gebied werkzaam zijn, zal worden getracht te hereiken, dat de eigen tuin een zoo belangrijk mogelijke rol zal spelen bij de voeding van het gezin. Met behoud van het karakter van siertuin is het immers veelal mogelijk om den tuin nog een belangrijke hoe veelheid aardappelen, bonnen of andere gemakkelijk te telen producten te laten opleveren, indien er maar belangstel ling en zorg voor aanwezig is. Voorts- zal het volkstuinwezen worden uitgebreid en er zullen dus meer personen in de gelegenheid worden gesteld, om in de nabijheid, van de stad de beschikking te krij gen over een hoekje grond, waarop zij voor eigen gezin wat kunnen verbouwen. Er zal worden gezorgd voor deskun dige voorlichting, ^oodat de oppervlak te grond, welke hiervoor' beschikbaar wordt gesteld, ook aan zijn bestemming beantwoordt. Onder meer zal worden getracht belangstelling hiervoor te wek ken door een eenvoudige tentoonstel ling, waar den menschen den weg wordt gewezen, hoe ook zij kunnen pro- fiteeren van de rijke kennis en erva ring. welke er in ons land op gebied van den tuinbouw is. Daarnaast is reeds een begin gemaakt met de belang stelling voor den boerenhof op te wek ken door tie landhuishoudkundigen, die de boerengezinnen, bezoeken, te onder wijzen ovex de wijze, waarop zij hierop invloed kunnen uitoefenen, zoodat in de toekomst de boerin over eigen groen ten beschikt en zolder of kelder kan vullen met fruit uit eigen boomgaard. Den mpnschcn zal rle gedachte weer worden bijgebracht, dat het arbpid is. welke waard is te worden gedaan, om dat hij dicht bij de natuur staat en een veredelenden invloed op den mensch heeft. De kinderen, die erbij zullen moeten helpen, warinepr de ouders wat meer belangstelling voor den tuin krij gen. zullen, ook al komen ze later op een bovenhuis *e wonen, het in hun verder leven als een voorrecht beschou wen. dit te hebben beleefd. Belangstelling zal er voldoende voor zijn. want er is de laatste jaren reeds een en ander verbeterd en de gewijzigde stedenbouw heeft in dat opzicht reeds vpel goeds gedaan. Er kan echter veel meer gebeuren en er dient leidine aan te worden gegeven. Hierbij wil de Directe van den Landbouw helpen, in samenwerking met hen. die zich dit reeds tot taak stellen. Hoofdredacteur: R. LEENKNEGT. Amersfoort Naast den hoofdredacteur is verant woordelijk voor de rubrieken Stads nieuws en Sport: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr., Amersfoort Gelukkig Nieuwjaar, landgenoot Gelukkig nieuwjaar, landgenoot. Hier is mijn handIk reik u haar open en eerlijk Nëen., dat driehoekspeldje op mijn jas maakt niet het minste verschil. Daarom zult u toch geen vriendenhand weigeren? Op dit oogenblik van inkeer en goede voor- n mens zult gij toch geen eerlïke poging doen stranden op een klip van misleiding cn wanbegrip? Gelukkig nieuwjaar, landgenoot. Juist omdat gij landgenoot zijt. Juist omdat net zoo hoog noodig is dat u cn ik. in dit uur meer dan ooit beseffen, dat wü bij elkaar hooren cn in het nieuwe jaar samen moe ten werken aan de toekomst van ons land en volk. En die tientallen oproepen dun voor het legioen? Ja, landgenoot, die dui zenden dappere landgcnootcn daar in het Oosten, zij hopen en vertrouwen in dit uur met mij, dat win liet komende laar zult leer en begrijpen, waarom zij gingen en waarvoor ".ij hun leven inzetten, want dan landgenoot, dan zal 1942 voor u een gdukkig Jaar worden. Dan zult gij. even als zij, vol vertrouwen de toekomst tege moet kunnen zien. Dan zult gij. la ook gij' gegrepen wor den door het ideaal dat hun die bezieling geeft,, die gij nu nog niet begrijpt. Ik wensch u een gelukkig nieuwjaar landgenoot, ook namens de dappere strij ders van het vrijwilligerslegioen „Neder land". Zij doen hun plicht, zij deden het reeds in dit oude jaar, doet u het in het nieuwe jaar. dat komende is. Dan zal het ook voor u zijn, een gelukkig nieuwjaar, landgenoot 's-GRAVENHAGE, 1 Jan. (V.P.B.). Naar wij vernemen heeft de secretaris^ generaal van het departement van Bin- nenlandsche Zaken met ingang van 1 Januari 1942 benoemd tot directeur der Landsdrukkerij den heer. B. L. Poelstra te Zeist. De heer Poelstra, die momenteel 37 jaar oud is, heeft zijn grafische oplei ding in Duitschland, in Chemitz geno ten. Na deze opleiding te hebben vol tooid, werd hij in 1926 benoemd tot as sistent bedrijfsleider bij de N. V. D r u k- kerij v. h. L. E. Bosch en Zn., te Utrecht. In 1935 volgde zijn aanstel ling tot algemeen bedrijfsleider en pro curatiehouder van deze drukkerij. Op 1 September 1941 werd de heer Poelstra belast met de leiding van het Bureau voor Persreorganisatie te Den Ilaag. De jaieuw benoemde directeur is sinds 1933 lid van de N.S.B. Hij i6 hoofdredacteur van het districtsblad ,.De Werker" te Utrecht en secretaris van het Technisch Gilde, afd. Zeist. arbeidsvoorwaarden verf industrie 's-GRAVENHAGE, 1 Jan. De dezer dagen tot stand gekomen regeling van arbeidsvoorwaarden in de verfindustrie geldt alleen voor de natte-vertindustrie. Voor de droge-verfindustrie is een rege ling nog bij het college van rijksbemid delaars in vooTbereiding. radio-uitzending door de n.s.B. 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. Zater dag 3 Januari spreekt de hopman der W. A., C. Wiegel op den zender Hil versum 2 over: „een nieuwe begin". De uitzending geschiedt van 15.45 tot 16.00 uur. 's-GRAVENHAGE. 2 Januari. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visschenj maakt bekend, dat de geldigheidsduur va.i de met „01a" en „01b" gemerkte bonnen voor de periode van 28 Decem ber j.l. t.ni. 3 Januari a.s. zijn aangewe zen ter verkrijging van brood, vleesch en aardappelen, worden verlengd t.m. Zaterdag 10 Januari. Ook de geldigheidsduur van de met „01" gemerkte bonnen voor boter cn vet, welke*zijn aangewezen voorhet tijd vak van 28 December j.l. t.m. 5 Januari a.s. worden verlengd tjn. Zaterdag 10 Januari a.s. Bovenstaande regeling dient om te voorkomen, dat vacantiegangers, die vertrokken zijn zonder deze bonnen mede te nemen, daarvan geen gebruik zouden kunnen maken. Voor de periode van 3 f.m. 10 Januari a.s. zijn de gebruikelijke wijze bonnen ter verkrijging van bovengenoemde ar tikelen aangewezen. Ruime belangstelling voor den arbeidsdienst 's-GRAVENHAGE. Naar wij verne- men is de belangstelling voor een vrij willige dienstneming bij den Nederland- schen Arbeidsdienst in zoo ruime mate gebleken, dat de 30 bestaande kampen voor «jongemannen in de op 5 Januari a.s. aanvangende periode bezet zullen zijn zonder dat men gebruik heeft be hoeven te maken van de. mogelijkheid tot oproeping voor een verplichte dienst neming. Zestien kampen waren dezen winter reeds in gebruik, de 14 overige zullen op 5 Januari hun nieuwe bewoners ont vangen. De diensttijd voor de op dezen datum komende ploegen duurt tot 20 Mei a.s., behoudens mogelijkheid tot vrij willige verlenging. De bezetting per kamp bedraagt 130 k 140 man. Intusschen worden nieuwe kampen gebouwd met het oog op de uitbreiding van den N.A.D., welke per 1 Juni a.s. gereed moet zijn voor de zomerploegen, waarin o.a. de aanstaande studenten zullen worden opgenomen. c.a.o. voor het heerenkleeding bedrijf 's-GRAVENHAGE, 1 Jan. Het col lege van rijksbemiddelaars heeft inder tijd ter vervanging van de in artikel 4 der collectieve arbeidsovereenkomst voor het heerenkleeding-maat annex con fecticbedrijf de dato 1 Maart 1938 voor clbertcostuums bepaalde tariefindeeling de navolgende tarieven bindend vastge steld: tarief I tot cn met f SI.—, tarief II tot en met 102.tarief III tot en met 119.tarief IV bóven 119. De duur van deze bindende vaststel ling, die aanvankelijk gold voor den termijn aanvangende 29 September 1941 en eindigende 31 December 1941, is thans met zes maanden verlengd, zoodat de bovenbedoelde tarieven tot en met 30 Juni 1942 van kracht zijn. De onderwer- pelijke regeling wijzigde de tariefsgren- zen en daardoor de voor de vervaardi ging varAcoibertcostuums verschuldigde loonen in dier voege, dat deze tariefs- grenzen werden aangepast aan de ge middelde prijsstijging der verwerkte grondstoffen. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat aan de winter- inzameling, die de Rijks Duit- schers op het oogenblik voor de aan het Oostfront strijdende Duit- sche soldaten houden, ook Neder landers kunnen deelnemen. Zoo als men weet, komen de volgende goederen in aanmerking: overschoenen, warme wollen stuk ken, zoo mogelijk gevoerd of met bont bekleed, sokken, kousen, vesten, jakken of pullovers, warme.' vooral wollen, on- derkleeding, borstrokken, onderpanta lons, gordels, borst- en longenbescher mers, elk soort hoofdbedekking oorbe schermers. pols- en kniewarmers, bont jassen in den ruimsten zin des woords, korte bontjassen en bontvesten, met bont gevoerde schoenen van elke soort en maat, dekens, vooral wollen en don zen dekens, dikke warme handschoe nen, vooral met bont gevoerde leeren handschoenen, gebreide handschoenen en wollen wanten, in het algbmeen alle goederen uit bont zijn aan het front dringend gewenscht. Verder gestikte'of gevoerde vesten, wollen shawls en hals doeken, in het algemeen alles wat ertoe dient om den strijd tegen de in dezen winter vroeg begonnen koude met suc ces te voeren. De inzamelingsbureaux zijn gevestigd aan de volgende adressen: Utrecht: Deutsches Heim, Nieu- wegracht 53, tel. 17951. Amersfoort: Voltastraat 30K, tel. 5209. Doorn, Haus „Doorn", tel. 2244. und Driebergen Oranjelaan 18, tel. 8430. Zeist: Donkerelaan 44, tel. 2955. Baarn: Deutsches Heim, Prins Hendrikstraat 8, tel. 2084. Op telefonisch verzoek worden de goederen afgehaald. De dienststellen voor liet in ontvangst nemen eener te lefonische aanbieding zijn geopend van 9—19 uur. Vriendelijk verzoeken wij onzen weekabonné's aan onze bezorgers met GEPAST GELD te betalen. Adm. A.D. BARNEVELD. Op oudejaars avond is de pluimveehandelaar J. Westeneng uit Barneveld nabij het café bij het station, door zekeren Kok uit Voorthuizen aangevallen, die hem met een mes een steek in de hartstreek toebracht. De getrof fene is spoedig daarna overleden. Het slachtoffer en de dader waren den gebeelen middag op stap geweest en ten slotte in een café bij het station aangeland. Over een kleinigheid ont stond al spoedig een meeningsverschil tusschen de-twee mannen., waarna Je een den ander uitdaagde naar buiten te komen en het daar uit te vechten. Wat daar gebeurde', kon nog niet worden ge reconstrueerd, want er waren geen ge tuigen aanwezig, maar de cafébezoekers zagen enkele minuten later W. weer binnen komen, terwijl hii uitriep: Ik ben gestoken, maar het is niets. Een paar seconden la,ter zakte hij echter in een. De ongelukkige bleek door een messteek recht in het'hart getroffen te zijn. De dader K., die spoedig gepakt kon worden, kon nog niet verhoord wórden, daar hij ohder den invloed van sterken drank verkeerde. Het slachtoffer W. was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. De burgemeester van Barneveld, de heer J. Westrik, die als hulpofficier van justjtie met het onderzoek belast is, stelde hef parket te Zutfen van een en ander op de hoogte. BAARN. Geboren: Willemina Cornelia, dochtfr van G. J. van den Brink en C. Val- kencer; Jan Frederik, zoon van J. F. van der Garde on A. Versteeg; Anna Hendrina, doch ter van H. Duvaloois en A. Reuvers. Ondertrouwd: W. van Huigenbosch en G. de Groef: L. R. Wcntholt en J. J. van Ros- sem; J Korvemakcr en J. S. Erdtsicck. Getrouwd: G. H. J. Witte en G. J. M. Kieft. Overleden: G Th. Pronk, echtgenoot van J. Koekenbier, 81 jaren; A. G LeeSeek, echt genoote van E. van der Zee, 51 jaren; Dirkje Johanna van Amersfoort, 34 jaren (overleden te Utrecht) WOUDENBERG. Geboren: Govert. z. van Johannes Elvers en Wilhelmina Fredcri- ka Warnaar; Neeltje, d. van Antonie Jetten en Gijsberta Koudjjs. Overleden: A-itonia Kleinveld. echtg. van Albcrtus Peut, 60 j.; Johanna Cornelia van Nellestpün, echtg. van Otto Methorst, 59 j.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 3