OORLOGSSCHADE f 4.160.000.000.— Het getuigenverhoor in de moordzaak van Aart Ambtenaar stichtte brand in distributiekantoor Zij zijn allen één 118.000.000.-' 180.000.000.- NED. INDIE TELEURGESTELD De ondergang van de Unicorn Egypte breekt met Frankrijk Critiek op Vichy Onderlinge Afd.A. boerderijen8enz'SStot f 1.640.000.000.- f2.892.000.000.- Afd. B. f 390.000.000.- f 50.000.000.- f 65.000.000.- f 38.000.000.- f 2.000.000.- f 770.000.000.- 117.000.000.- 7.000.000.- 35.000.000.- f 76.000.000.- Vraagt inlichtingen bij Uw Assurantie-bezorger! Nieuwe uitgaven Nieuwe kalenders Groote buit bij Tsjangsja VERKLARINGEN VAN DE BRINON Landingstroepen op de Krim aangevallen Nederlandsch - Indische duikboot verloren PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 JANUARI 1942 1 Inzake het commando in den Stillen Oceaan BATAVIA, 6 Jan. (A.NP.) De sa- menstellinz van het Engelsch-Ameri- kaansche opperbevel voor het gebied van den Zuid westelijken Stillen Oceaan onder leiding van generaal Wav,elJ heeft in NeeTerlandsch-Indische bladen nogal teleurstelling gewekt. De samenstelling van bet. high command, aldus schrijft 'het Rataviasrhe Nieuwsblad, is hier te lande met gemengde gevoelens ontvan gen. Hef blad wijst dan verder op de mogelijkheid, dat Nederlandsch-Indië als standplaats voor liet. opperbevel zal worden aangewezen Ook de Javabode schrijft, dat het bericht in Neder landsch-ïndië niet mét evenveel enlhou- siasme is ontvangen als in Londen en Washington. Hel blad meent met zeker heid te kunnen rekenën op het vestigen van dit hoofdkwartier ergens op Java. Naar Reuter meldt, heeft de Australische ^ninister-p'resident Cur- tin hekend gemaakt, dat de luite- nant-gouvernëur-gener?ial van Ne derlandsch-Indië, dr. van Mook, heden "te Canberra verwacht wordt voor het voeren van besprekingen. BERLIJN. 6 Jan. (D.N.B.). Met een vertraging van twee weken geeft de Britsche admiraliteit thans toe. dat bij de beveiliging van een uit Gibraltar ko mend convooi een Britsch vliegkamp schip en de vroegere Amerikaansche tor pedojager Stanley door Duitsche duik- booten getorpedeerd en tot zinken zijn gebracht. Het betreft hier het vliegtuig- moederschip Unieorn waarvan de weer macht berichten van 23 en 21 December melding hadden gemaakt. De Unieorn was geruimen tijd te Gibraltar gestation- neerd en had deze haven met een con vooi verlaten. Met doorzichtige bedoe lingen tot misleiding geeft de Britsche admiraliteit dit schip in het bericht waarin mededeel ins wordt, gedaan van het verlies den naam Audacity, die in de scheepslijsten niet voorkomt. Klaar blijkelijk wil zij den indruk wekken dat het e^n voor oorlogsdoeleinden in dienst gesteld koopvaardijschip heeft betrof fen. In hetzelfde bericht spreekt zij ech ter van vliegtuigen, die van het dek van het vliegtuigmoederschip waren gestart om in den strijd tusschen beide te ko men. De Britsche admiraliteit heeft reeds een keer. naar het D.N.B. verneemt, met het thans verloren gegane vliegtuig- moederschip Unieorn getracht bedrog te plegen. Het Duitsch-Britsche vloot- verdrag voorzag ook in de uitwisseling van inlichtingen omtrent den aanbouw. Engeland wilde den nieuwgebouwd en LJnicorn aanvankelijk in do rubriek hulpschepen latsn verdwijnen, doch moest er echter 'Op grond van de wer kelijke eigenschappen van he<t schip toe overgaan het op te nemen in de ca tegorie vliegkampschepen. De Führer heeft op voorstel van den opperbevelhebber der marine, admi raal Rader, het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan den duik- hootcommandant, kapitein-luitenant Rigalk. Deze heeft het vliegtuigmoeder- «chip tot zinken gebracht. STOCKHOLM, 6 .Tan. (A N P.) Naar Reuter meldt, heeft de Egyptische re geering na de gisteren gehouden kabi netszitting aan den Franschen gezant aldaar een nota overhandigd, waarin hekend gemaakt wordt., dat Egypte de diplomatieke betrekkingen met Frank rijk verbreekt. Behalve tot verbreking der diploma tieke betrekkingen met Vichy beeft het Egyptische kabinet ook besloten, naar de Engelsche berichtendienst uit Caïro meldt, de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije en Finland te verbreken. PARIJS, 6 Jan. (D.N.B.) Voor den Parijsohen zender heeft Marcel Deat gisteravond een uitvoerige rede gehouden, waarin hij de houding der regeering te Vichy sedert het tot stand komen van het wapenstil standsverdrag laakte. Terwijl uiter lijk samenwerking het parool der Fransche regeering schijnt te zijn gebleven, heeft zij zich innerlijk niet aangeDast. Sinds 15 maanden speelt de regeering al naar de omstandig heden comedie, in de hoop tijd te kunnen winnen. Zij heeft de baanbrekende gebeurte nissen van 1910 en 19it nog niet begre- n, maar denkt op langen termijn toch alleen aan de revanche. Een dergelijke politiek is echter doodelijk voor Frank rijk. Deat verklaarde, dat de verantwoor delijkheid voor dit alles niet rust op de mannen van Parijs, maar op de „pseudo-sarnemverkers" eri de „ver momde baatpredikers en hardnekkige aanslagplegers", on de Gaullisten, op de dienaars van Engeland en op hen die zaken doen met de Vereenigde Staten Deso'flanks, aldus vervolgde'Deah zal er pen nieuw Europa kornpn en ook In Frankrijk zal de revolutie de over hand krijgen. „Ons geduld heeft echter grenzen. Wij laten ons land niet voor onze o.ogen te gronde richten." B1N.NENLAND ROTTERDAM. 6 Jan. In de zaak tegen den 37-jarigen huisschilder T. A. F. SI. te Rotterdam en den 47-jarigen reiziger J. H. J. D., gedomicilieerd te Amsterdam, doch zonder vaste woon plaats, beiden gedetineerd in het huis van bewaring te Rotterdam, die terecht staan wegens moord, subsidiairdood slag op den Bredaschen winkelier in heerenkleeding P. B. C. v. Aart, te Rot terdam op 12 November 1910, werd als eerste getuige gehoord de rechercheur van politie van der* Lubbe. Deze ver klaarde, dat hem verzocht was een on derzoek in te stellen naar D., in verband met de vermissing van den koopman P. van Aart te Breda. D. was het laatst in liet gezelschap van v. Aart gezien. Om D. op te.sporen, stelde getuige zich in verbinding met SI., die vaak in het gezelschap van D. was gezien en toen deze op het hoofdbureau van politie ver scheen om inlichtingen te verstrekken, zeide getuige lot hem: Ik verdenk er jou en D. van den koopman van Aart te hebben vermoord. SI. antwoordde toen onmiddellijk be vestigend en zeide den moord geheel alleen te hebben gepleegd. Hij zou van Aart een klap met een kolenschop heb ben gegeven en het lijk in zijn woning aan de Fr/uischelaan in een kelder heb ben ingemetseld. Toen de politic ter plaatse een onder zoek'instelde, trof zij inderdaad de stof felijke resten ven den vermoorden koop man in den kelder aan. Getuige deelt nog mede, dat. een hamer, waarmede ge slagen zou zijn, volgens SI. door D. was meegenomen en in een urinoir op het station Hofplein was neergelegd. Later is deze hamer gevonden en door de poli tie in beslag geftomen. De verdachten, die beiden een kalmen indruk maken, antwoorden op een vraag van den president geen bezwaar te bob ben tegen geluigc's verklaringen. Inspecteur B. Melles deelde mede, dat verd. Slont na zijn arrestatie was terug gekomen op zijn eerst afgelegde verkla ring, als zou hij na een woordenwisse ling en na door van Aart te zijn be dreigd, dezen met een kolenschop heb ben neergeslagen. Hij verklaarde, dat Dils van Aart met een hamer had dood- geclagen. De weduwe E. Knegten-yer- wijs, wier dochter met Slont getrouwd was geweest, meende flat de man niet goecl bij het hoofd was; hij leed aan lievige driftbuien. De caféhouder H. A. Markesteyn verklaarde, dat verdachte Slont op 13 November 1910 in zijn zaak was geweest en toen bad verteld over veel geld Ie beschikken. Hij' had een rolletje bankbiljetten laten zien. Aan getuige had hij verteld, dat hij in Den Haag wel vijf duizend gulden kon verdienen. In den avond van 12 November 1940 waren beide verdachten, nadat het dra ma zich in het huis van Slont. had afge speeld, naar het café van Markesteyn gegaan. Geen overeenstemming in de verklaringen van verdachten was er be treffende den hamer, waarmede de mis daad is gepleegd. Slont verklaarde, dat hij dien op verzoek van Dils voor cjezen had gekocht, maar Dils merkte op, dat hij te Amsterdam genoeg gereedschap heeft en dus hier geen hamer behoeft aan te schaffen. Slont hield vol, dat hij Dils den hamer hafl overhandigd, hij ^verklaarde voorts dat hij na dén mis- elaad Dils den hamei4 had gegeven en verzocht dien mee te nemen, omdat hij het gereedschap niet in huis wilde heb ben. Dils heeft, hieraan gevolg gegeven. Op 11 November poogde Dils in Den Haag den hamer in een café achter te laten, maar Slont, die dit te gevaarlijk vond, haalde den hamer terug. 'Vervol* t gens heeft, hij den hamer in een urinoir' op het station Hofplein achtergelaten. Getuigè F. A. Rijntjes te Den Haag had de verdachten in den nacht van 11 op 12 November in zijn woning geher bergd. Dils kende Rijntjes al langer en hij had met de kooplieden van den Berg en van Aart een ontmoeting afgespro ken op 12 November te Den Haag. Zou den de kooplieden eventueel niet ko men, dan zou uien Rijntjes telegrafisch waarschuwen. Rijntjes wist van deze af spraak echter niets af, naar hij ver klaarde. Slont verklaarde nog .dat Dils aan Rijntjes een bedrag van ,20 gulden heeft gegeven voor geleden schade, maar Dils noemde dit verhaal gelpgen. Dc 24-jarige dienstbode C. J. Versteeg was jn den avond van 13 November 1940 te Den Haag uit geweest met Dils, terwijl Slont met nog een vrouw even eens aamvezg waren.*Het meisje had gezien dal. Slont veel geld bij zich had, terwijl Pils f\an de vrouw 20 gulden had gegeven en gezegd, ook aan de vrouw van Rijntjes 10 gulden te hebben gege ven. De vrouw van bet slachtoffer, mevr. Aart-Renard, legde snikkend haar ver klaringen ai, nadat de president haar zijn deelneming had betuigd. Getuige verklaarde, dat haar man op 10 Novem ber 1940 haar over de door hem af te sluiten koop van pullovers had gespro ken, daar zjf ook deelgenoot was in de zaak. In den morgen van 12 November is hij in gezelschap" van den koopman J. v. d. Berg naar Den Haag gereisd, waar hij een samenkomst zou hebben met de verkoopers. Het was zijn plan 's avonds terug te keeren. Toen haar man op 14 November nog niet terug was, ontmoette zij toevallig den koop man v. d. Berg, die evenwel*niets om trent van Aart wist mee te deelen. Toen besloot getuige de politie in de zaak te mengen. De koopman v. d. Berg verklaarde, den verdachte Dils eenigen tijd voor November 1910 te hebben leeren ken nen. Dils bood hem een partij wollen goederen aan en getuige stelde zich in verbinding met \an Aart. Toen beide kooplieden op 12 November in Den Haag kwamen, zeide Dils zelf niet dc verkoo- per te zijn, doch de partij goederen te Rotterdam Ie hebben. Nadat men het eens geworden was over den prijs 1200 gulden voor 8800 pullovers 'be sloot men naar Rotterdam te reizen. Ge tuige zou de partij dan koopen en ze weer vr>rkoopen aan van Aart. De zitting werd hierop verdaagd tot Woensdagmorgen 10 uur. ALKMAAR, 6 Jan. De 23-jarige leider van het distributiekantoor te Egmond aan Zee. G. v. d. H. stond voor de Alkmaarsche rechtbank te recht, omdat hij opzettelijk brand had gesticht in het distributiekan toor te Egmond aan Zee. dat een bij kantoor wa§ van den distributie- kring Heiloo. Hij bad een zeer laag salaris, nl. 720 per jaar. en al zijn pogingen om voor het zeer verantwoordelijke en veel om vattende werk een betere belooning te krijgen, waren milukt. Daarover zeer te leurgesteld en overspannen door het te omvangrijke werk, dat ook al zijn avon den vroeg, kwam hij op' Zaterdag 30 Augustus, toen hij langs het distributie kantoor liep. plotseling op de onzalige gedachte, zich te wreken. Toen bij het kantoor binnengegaan was sliet hij daar per ongeluk een flesch met brand spiritus om en dat ongeval gaf hem het idee zich te wreken door de aanwezige distributiebescheiden te verbranden^Hij gooide een groot deel van de aanwezige bonnen op een hoop. maar toen hij merkte, dat niet alles verbrandde, nam hij de rest mee naar de Prins Hendrik- stichting. waar hij in rje kost was, en wierp die in het vuurgat van de centra le verwarming, waar de bonnen ver brandden De brand werd den volgen den Zondagmiddag bemerkt. Toen was het vuur nog smeulende. Het had een deel van het vertrek .vernield. Uit de boekhouding van v. d. H. kon worden opgemaakt, dat 1200 broodrant soenen. honderden boterkaaiflen. een paar honderd melkkaarten, zeshonderd rantsoenbonnen kolen en voorts nog brandstoffenkaarten, vetkaarten en bon- boekjes verloren waren gegaan. Verd. kon voor ziin daad geen andere verklaring geven dan een plotselinge baloorigheid als gevolg van ondervon den teleurstellingen en moeilijkheden. De officier mr. de Bruves Tack had tijdens het eerste onderzoek aanvanke lijk de gedachte gehad, dat verdachte brand had gesticht om knoeierijen te verhullen. Immers, op zijn kantoor had den ondergeschikte ambtenaren handel in bonnen bedreven en hot was moge lijk. dat verd. daar rle hand in had. Ge lukkig was later duidelijk gebleken, dat verd. als ambtenaar steeds volkomen eerlijk was geweest. Hij was uitsluitend door teleurstellingen van de kook ge raakt. Verd. is een flinke, idealistische jongeman, in wicn door den psychiater niets abnormaals gevonden werd. Spr. beschouwde het, gepleegde feit als een voltooide brandstichting, die door verd. niet was begaan om verzekeringspennin gen te bemachtigen of geknoei te he- mantalen. Verd., die tien weken in voor arrest. had gezeten, had zich zelf veel kwaad berokkend, want hij was zijn be trekking, die slecht betaald werd, maar die misschien toch ee'nig vooruitzicht bood. kwijt geraakt. Rekening houden de met de omstandigheden, vorderde de officier acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Meyer, besprak uit voerig de juridische kanten van de zaak, waarbij hij concludeerde, dat slechts van opzettelijke vernietiging van distri butiebescheiden én niet van voltooide brandstichting kon worden gesproken. Hij betoogde voorts, dat verd. eren jon geman was met groot plichtsbesef, die ook zijn avonden aan zijn werk besteed de. Aanvankelijk verdiende hij honderd gulden in de maand, welk salaris hij toen vrijwillig en uit eigen beweging half om half deelde met een volontair, die niets verdiende. Toen de volontair wegging, werd zijn bescheiden salaris sterk verlaagd, niettegenstaande ver dachte veel en go,ed wérk had gepres teerd. PI., die meende, dait verd. in een vlaag van verstandsverbijstering had gehandeld, bepleitte een geldboete, sub sidiair de uiterste clementie. Uitspraak over veertien dagen. P de slagvelden zijn alle gewonden ^eén. Daar wordt niet gevraagd wie is vriend en wie is vijand. Daar wordl slechts gevraagd boe is dit mcnschen- leven te redden. En als bet gaat om het red-den van een menschcnlevcn. dan is hot beste nog maar net goecl genoeg. Dan kan er niet snel genoeg gehandeld worden. Vandaar ook. dat de Nederlanclsche ambulance!" die naar het Oostfront gaat rle beste moet worden, die ooit werd uit gerust. Daar is veel geld voor noodig Uw gift zal zeker ook een steentje bij dragen aan de totstandkoming van deze ambulance. Stori baar nog heden op girorekening 87(500. Nederlandsche am bulance, Koninginnegracht 22, 's Graven- hage. Verzekering Maatschappij GEVESTIGD TE 6ESTUUR»t, C t £_VAN HELDEN TUCKER, K li GROB8EN S-GRAVENHAGÉ ua BÖCKER, «/-it MONTU., f. E. EVERS In het afgeloopen halfjaar steeg het totaal verzekerde bedrag in alle af deelingen tezamen met f 1.940.000.000.- en bedraagt derhalve per 1 Januari 1942: Totalen der afdeelingen per 1 Juli 1941 per 1 Januari 1942 Woningen, winkels, in- 50.000,- Andere en grootere risico's ij n Persoonlijke ongeval- f ATQ. u. len door molest I/I1I. Gevaarlijke ri- Afri TI rieo's incl. per 1 Juli f HIU. U. m, ƒ30.000.000,— en per 1 Januari 1942 68.000.000,in klas se D III op vaartuigen - Bedrijlsschade en ATu. C. Huurdervtng. Ook voor T vaartuigen - Geld, geldswaarden, ATQ. U. preciosa (herverze- I kerd bij aid. B) HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING Kleinere inboedels en Af li I d8r9- "00,- f H,u- (herverzekerd bij 1 afd. A.) DRIEMAANDELIJKSCHE SCHADEREGELING Totaal f 2.220.000.000.- f4.160.000.000.- Voegt ook Uw belang bij het groote geheel en neemt deel in de steeds groeiende risico-spreiding. „Aklaion onder de ster ren", door S, Vestdijk. Uitgave Nijgh Van DU- rnar N.V. Voorburg. Vestdijk heeft inet dit boek een andere richting ingeslagen. Hij bewerkte de Ak- taion-legende naar een eigen' zienswijze en verkoos daarbij een meer half-mylho- logischen dan historfechen vórm. Deze keuze was te verleidelijker, omdat een paardmensch, de Kentaur Cheiron, als hoofd persoon op den voorgrond geplaatst werd in de omlijsting eencr weergave van zeden en gewoonten der Grieken uit het vóór-Romeinsche tijdperk, dus vóór de Dorische volksverhuizing (1200 voor Christus). De „roman" dient zich aan als een Wngeling van fantasie en werke lijkheid met daaraan toegevoegd het sprookjeselement van den als realiteit len -toon eel e gevoerdèn paardmensch. Aan dezen ouzel beantwoordt Vest- dijk's boek wel. Niet echter aan het ge stelde, dat men hier te doen hoeft met een roman, welke in de eerste plaats ro man wil zijn met een opeenhooping van dramatische conflicten. Verre van dat zelfs. Het komt mij voor, dat Vestdijk met dit onderwerp slechts een bepaalde categorie raakt, die door een voorname lijk gymnasiale opleiding kennis van mythologie en Grieksche oudheid hebt ben. En juist deze categorie zal zich wei nig bevredigd voelen door de ietwat po pulaire wijze waarop deze oude stof in Z'g. roman-vorm gegoten is. Er zijn ge- deel'en in, die boeien cn van een bijzon/ der knap voorslellings- en uitbeeldings vermogen getuigen. Maar die gedeelten zijn 1e beperkt, om een blijvenden in druk te vestigen. Daarbij komt nog, dat Aktaion een zwak gestolde figuur is, die geheel en al overheerscht wordt, door den Kentaur Cheiron. Het doen en l.aten, het veelal raadselachtige van dezen paardmensch is interessant, beschreven, zijn afscheid van dit wereldsche vormt inderdaad een hoogtepunt, waarbij de oppervlakkige geschiedenis van Aktaion in 't niet valt Een boek, dat door voortreffelijke pas sage's aanvaardbaar is, maar als geheel en zeker niet. als „roman voor een ieder" geen bevrediging schenkt. - R. LËENKNEGT Geluk ieder jaar omstreeks de wisseling van oud naar nieuw wordt ook thans ons land \an kersversche kalenders voorzien. Uiteraard is in dezen tijd van bezuiniging het aantal minder groot dan voorheen: De stroom is" een beekje geworden. Maar toch zy'n er verschillende uitgaven by, die ver melding verdienen. De vereeniging ..Nederlandsch Fabrikaat" deed weer Iets aardigs verschijnen: Een veertiendaagsche kalender, die. r\jk geïllus treerd met gekleurde reproducties, een vrjj veelzijdig beeld van onze nationale indus trieën geeft. Tegelyk met deze uitgave wordt een belangwekkende wedstrijd bekend ge maakt. De jeugd 'd.w.z. degenen, die den leeftyd van 19 jaar nog niet hebben bereikt wordt uitgenoodigd om een afbeelding te vervaardigen, welke duidelijk weergeeft de veelzijdigheid van de Nederlandsche indus trie, zooals men die leert kennen uit de pla ten en beschrijvingen in dezen „Industrie kalender 1942". Een goed idee, dat 7,eker vele jeugdigen naar tcekenstift 'of penseel zal doen grijpen. Veel practische verdienste bezit weer de verzorgde, fraai geïllustreerde kantooragen da van P.T.T. De reproducties tusschen den tekst geven een opwekkend beeld van heel de activiteit van dezen dienst. De indeeling biedt overigens zooveel ruimte voor aantee- keningen, dat men er op mag vertrouwen, dat men *er in het 7-aken- en bedrijfsleven nuttig gebruik van zal maken. Kees Kuiler maakte er een fraai typografisch geheel van. Ook aan den maandkalcnder van 'de Ne derlandsche Spoorwegen werd dc noodige zorg besteed. Het geheel werd eenvoudig ge houden, doch juist dank zij dit feit, gepaard aan de keuze van kleur, illustratie cn letter type, maken de N.S. met dezen kalender weer een uitstekenden indruk. Tenslotte zy' vermeld, dat wy kalenders ontvingen van de verzekeringmaatschappijen „R.V.S.", „St. Petrus", „Vitalis" (met prima teekoningen van Harmsen van Beek). .,De Nationale", „Utrecht" en „De Eerste Neder landsche". Voorts ontvingen wy' een maand- kalendcr van de firma L. A. A. van Hamers- veld, alhier. BUITENLAND TOKIO, 7 JajjL (D.N.B.) Bij de ge vechten nabij Tsjangsja, dat de Japan- sche troepen, naar reeds gemeld, bezet hebben, is volgens een bericht van Do mei de heeleVijandelijke troepensterkte van 30000 man in de pan gehakt. Op bet slagveld bleven 19.000 gesneuvelden achter, terwijl 7000 gevangenen werden binnengebracht. Voorts zijn 4 kanonnen, 350 machinegeweren en 3500 geweren buitgemaakt. Bovendien zijn verschei dene bunkers en militaire doelen in en buiten de stad vernield. PARIJS, 7 Jan (D N.B.) Alle bladen wijden veel aandacht aan de verklarin gen, dig de ambassadeur De Brinon heeft afgelegd op een ontvangst van Parijsche journalisten ter gelegenheid van de jaarwisseling. De Brinon zeide onder meer: „Gij verdedigt de eenige politiek, die ons land kan redden, de politiek van toenadering, verzoening en samenwerking, welke door maarschalk Pé'ain vrijwillig is gekozen en is inge luid door de samenkomst van Montoire. Een groot deel van hel Fransche volk dénkt, tengevolge van de rust, waarin hert leeft temidden van den wereld brand. niet meer na over zijn eigen ver antwoordelijkheid en geeft zich liever Duitsch weermaclitbericht UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 7 Jan. (D.N.B Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op de Krim zijn vijandelijke strijd krachten. die onder bescherming van oorlogsschepen in Eupatona geland waren, door snel ingrijpen in taaie gevechten tot in de hulzen vernie tigd. Een ten Zuidwesten van Feodo- sia gelande kleine strijdmacht werd door Roemeensche formaties versla gen. Formaties Duitsche gevechts vliegtuigen, duikbommenwerper? en jachtvliegtuigen hebben doeltreffen de aanvallen ondernomen, op de lan dingstroepen dor Sovjets op de Krim on op de verbindingswegen over de Zwarte Zee. In den Centralen en den Noorde lijken sector van het Oostelijk front zijn hij afnemende vorst ook gisteren talrijke aanvallen van den vijand mislukt. In het gebied ten Noordoos ten van Charkow werd een plaatse lijk binnendringen van den" vijand in onze linies door een tegenaanval teniet, gedaan. Twee Sovjet-bataljons werden hierbij uiteengeslagen. Aan de Engelsche Oostkuit werd een koopvaardijschip van 3.000 brt. door bommen tot zinken gebracht, terwijl verscheidene bomvoltreffers werden geplaatst op een groote fa briek. In Noord-Afrika geen belangrijke gevechtshandelingen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben Britsc-he vliegvelden in Marmarica en op het eiland Malta met succes aangevallen. STOCKHOLM, 7 Jan. (D.N.B.) In ren communiqué, dat in Batavia werd uitgegeven, wordt medegedeeld, zoo meldt Associated Press-,- dat een Neder- landsch-Indische duikboot verloren 15 gegaan. Deze duikboot was ter beschik king gesteld van den opperbevelhebber der Britsche vloot in de wateren van Oost-Azie. over aan onvruchtbare speculaties Be eenige kans liet in, het (ot stand hren gen van een meer geordende en recht vaardigde maatschappij en vooral in een Furopeesche samenwerking met Duitschland." Tenslotte riep De Brinon' de Fran schen op tot eenheid en tot medewer king aan de groote Europeesche taak.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2