AKKERTJES BOLS f2.25 l Het Britsche Noord offensief in Afrika J.A. SCHOTERMAN Zn. Zwarte Paan Een Duitsche beschouwing KLOMPERTJE KLOMP Geweldige oorlogs uitgaven der V.S. Vliegtuigmoederschip der V.S. tot zinken gebracht De brand te Tokio LIMONADE SIROOP GRENADINE Het Finsche weermachtsbericht Verhooging van den kinderbijslag Ziekenfondspremie voor 1942: 4% Kostwinnersvergoeding N.A.D. RADIOPROGRAMMA De Hoeve ,1e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 JANUARI 1942 Een "AKKERTJE" zal zorgen, dat de pijn direct verdwijnt. Neem er zoo noodig, voor 't naar bed gaan nóg een en Ge kunt er zeker van zijn vannacht rustig te slapen. Maar laot Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geneim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, nóch in hun bij- \zondere samenstelling, nóch iin hun doeltreffende werking Op elk 'AKKERTJE' staat 't AKKER-merk: Uw garantie I tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. NEW YORK. 9 Jan. (A.N.PD. In de dagelijksche persconferentie heeft president Roosevelt het volgende verklaard: Dit is de grootste be- grootine van de wereldgeschiedenis en officicele ramingen duiden erop, dat zij bijna het dubbele uitmaakt van de jaarlijksche oorlogsuitgavcn van Duitschland. De Amerikaan- sche weermacht en haar böndgenoo- ten zegde Roosevelt toe. dat deze begrooting een geweldige superiori teit aan bewapening beteekcnt. Aan het publiek zeide hij. dat deze begrooting nieuwe hooge belastingen beteeken'. omdat een rechtvaardige ver- deeling der oorlogslasten voor de na tionale eenheid noodig js. Het beteekcnt bovendien, zeide hij, dat de bevolking vele gemakken en luxe voorwerpen moet miasen, opdat de natie de arbeids kracht. het materiaal én de industrieel? inrichtingen van de productie van arti kelen voor hef burgerlijke gebruik kan omzetten in de vervaardiging van wa pens en andere zaken die voor de oor logvoering van belang zijn. De president voegde hieraan toe: Ik doe op hot oogen- blik met. bet voorstel rantsoeneeringe- kaarten voor de verbruikers in te voe ren. Er is thans nog geen gebrek aan eseentieele goederen, waardoor een zoo danige stap noodig zou zijn. Volgens een door Dagens Nyheter ge publiceerd bericht van IJnited Press uit Washington, hehhen leden van de bui- tenlandschc senaatscommissie, die een vertrouwelijk rapport van de regeering over den oorlogstoestand hebben inge zien, gewaarschuwd voor te hoos ge spannen verwachtingen, dat er spoedig in Oost-Azic een militaire samenwer king tii66chen de Ver. Staten en de Sov jet Unie zal ontstaan. Het i* noodig. zoo verklaarden zij, de Sovjet-Unie mate- rieele hulp te verleenen op crond van de leen- en pachtwet, voor zoover der gelijke leveranties uitvoerbaar zijn. De Amenkaanscbe senator Thomas wees er op. dat de handen van Moskou voor- loopig nog door het niet aanvalspact met Japan gebonden zijn, doch dat alles in het werk is gesteld, om Moskou in staat te stellen zich van deze verplich ting los te maken. Afleidingsmanoeuvre Uit Lissabon wordt gemeld, dat. vol gens de meening van be\ocgde Portu- geesche kringen, Churchill en Roosevelt tijdens hun besprekingen te Washing ton een strategische afleidingsmanoeu vre in West-Afrika zouden hebben over wogen. Een militaire missie onder lei ding vap kolonel CunningTiam zou be last zijn het terrein voor te bereiden in Fransch equatoriaal Afrika. Volgens be richten uit betrouwbare bron zouden zich Rritsche strijdkrachten in de haven van Freetown bevinden, «waar de Engel- -schen bezig zouden zijn koloniale troe pen te conccntreeren. Men is van mee ning, dat indien de Engclschen Am aan val op Dakar zouden herhalen, tegelij kertijd een Anglo-Amerikaansche aan val op de Kaap Verdische eilanden zou worden ondernomen. BERLIJN, 9 Januari (A.N.P.). In zijn militair weekoverzicht houdt de Mi- litarische Korrespondenz aus Deutsch- land zich voornamelijk bezig met den toestand in Noord-Afrika en de Brit6che vlootverliezen op den Atlantischen Oceaan. De M.C.D. schriift Terwijl de val van Manila de tweede arrueerende gebeurtenis na de inne ming van Hongkong is. terwijl de we reld in de grootste spanning den op- marsch der lapanners op Malakka volgt en de eerste luchtaanvallen op Singa pore en op Rangoon hebben plaats ge had. hebben de oorlogsgebeurtenissen ook in Europa cn Noord-Afrika een ver loop genomen dat de hooggespannen Britsche en bolsjewistische verwachtin gen 'r\ geen enkel opzicht rechtvaardigt. Het Britsche offensief in Noord- Afrika i6 na vijftig dagen geduurd te hebben tot stilstand gekomen. De gevechten om Agedabia hebben voor de Britten geen merkbare resultaten meer opgeleverd en hebben ander zijds aangetoond, dat de Duitsch Italiaansche troepen na de ontrui ming van Cvrenaica in bun vecht lust allerminst verzwakt zijn. De troepen in Bardia daarentegen hebben zich na een heldhaftig verzet van vprscheidene weken tegenover de geweldige vijandelijke overmacht moe ten overgeven. De voortdurende Duit sche activiteit in Noord-Afrika is in de afgcloopen week vooral bedreven door de Duit6che luchtmacht. De aanvallen .werdep zonder ophouden en met een tot dusver ongekende felheid overdag en des nachts uitgevoerd. Aan het Europeeschc oostelijke front is geen essentieelc wijziging in den «stand van zaken ontstaan. Aan het front van 2.000 km., vooral in het geheele zui- i met uitzondering van de Krim, hcerscht noe slechts plaatselijke verken ningsactie en bieren daar storingsvuur van de artillerie. Leningrad werd op nieuw door zware Duitsche artillerie be schoten en Moskon werd met succes uit de lucht aangevallen. Op het schier eiland Kertsj en hij Feodoéia hebben de bolsjewieken troepen aan land gezet. Deze ondernemine heeft hun in de af- geloopen week reeds twee oorlogssche pen en twee koopvaardijschepen gekost, bovendien 8 vrachtschepen,, terwijl nog twee groote koopvaardijschepen, 7 transport vaartuigen en 2 torpedojagers zwaar beschadigd werden. Behalve deze 23 eenheden verloren de bolsjewisten uiteraard voortdurend troepen en wa pens door de hevige Duitsche bombarde rnentcn. De landing van sterke vijande lijke strijdkrachten op het schiereiland Kerlsj en bij Fcodosia kon den stelsel- matigen Duitschen aanval op de stellin gen rond Sehastopol niet belemmeren. In den centralen sector van het ooste lijk front zetten de bolsjewisten hun aanvallen voort. In het algemeen gezien, hehhen de bolsjewisten hij den van Duitsche zijde toegegeven en door de Duitsche frontcorrecties onvermijdelij- Ucn terreinwinst geen opmerkelijke suc cessen behaald, maar wel buitengewoon zware verliezen geleden. De Duitsche luchtmacht heeft in den striid tegen de Sovjet-luchtmacht groote successen be haald. Terwijl van het oostelijke front en van het oorlogsterrein in Afrika geen be richten van doorslaggevende beteekenis kwamen, zijn de Britsche vlootverliezen den laatsten tijd sterk op den voorgrond getreden. De Britsche marine verloor in December drie kruisers, een vliegtuig moederschip, drie torpedojagers, drie CLEARING Ko<?rscn voor stortingen op 10 Januari legen verplichtingen luidende in: Belga's f 30.1132 Zwitscrsche francs -13.56 Fransche francs 3.768 Lir ;s 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen «12 82 Zwcedsche kronen 44.85 hinsche mark 3.S2 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3 77 Turksche ponden 1.45^i I.ewa 2.30 Pcngo (oude schulden) 36.519 Pcngö (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77 torpedomotorbooten. een kanonneerbooi en een duikboot. De Britsche revitail- leerings6cheepvaart verloor 74 koop vaarders van fezamen 257.200 ton. Be schadigd werden bovendien twintig Britsche oorlogsschepen. Deze verliezen aan oorlogsbodems komen voor een groot deel op rekening van het Britsche offensief in Noord-Afrika Versterkingen voor Lybië Naar het Egyptische blad Makkatani meldt, hebben de Engel6chen uit hun Afrikaansche dominions en protectora ten, waaronder Kenya en Oeganda, troe pencontingenten ter sterkte van 91.000 nrj naar het Lvhiscl>e front gestuurd Uit andere bron verluidt.' dat het ge bruik van Britsche hulpvolken aan' het Lvbische front ook uitgebreid zal wor den tot de Abessijnen. Deze Afrikaan sche troepenmassa's moeten vooral de Australiërs vervangen, die langzamer hand naar hun vaderland worden terug geroepen. Deze Australiërs, zoo verluidt uit Cairo, zijn sinds hun land door hei deelnemen van Japan aan den oorlog rechtstreeks wordt bedreigd, zoo weer spannig geworden, dat zij voor een strijd op andere oorlogstooneclen niet rheer in aanmerking komen. Volgens een telegram van den Lon- lonschon correspondent van het Marlri- leensche blad „Va", Auguslo Assia, vree zen Fngelsche militaire kringen een Duitschen tegenaanval op Egypte en onaangename verrassingen in de Mid- dcllandsche Zee. Tegen de algemeen? verwachting te Londen, zoo sohrijft As sia. heeft generaal Rommel, wiens schit terende oorlogvoering onder buitenge woon moeilijke omstandigheden men in F.ngelscho militaire kringen toegeeft, zich aah de Golf van Syrte gevestigd om den strijd te hervatten. Deze omstandigheid en het taaie verzet, dat de Duit-sch-Italiaansche strijdkrachten na den val van Bar dia nog te Solloem bieden, heeft in Engeland" de meening doen postvat ten, dat Duilschland een geweldig tegenoffensief voorbereidt om de Britsche successen in' Lybië teniet te doen. TOKIO, 9 Jan. (D.N.B.) - Het keizerlijke hoofdkwartier, afdee- ling marine, meldt, dat het Ame- rikaansche vliegtuigmoederschip ..Langley" bij het eiland Johnston tot zinken is gebracht. TOKIO. 9 Jan. (D.N.B.). Omtrent den brand in het department van bui- tenlandsche zaken alhier wordt be kend. dat het vuur even voor drieen des nachts door een ongelukkig toeval is ontstaan in den Noordoostelijken vleu gel, waar de eerste afdeeling van het z.g. opsporingsbureau is ondergebracht. Vandaar breidde het zich uit tot het bureau der handelsafdeeling, het ar chief en de rekenafdeeling. De vlammen grepen des te sneller om zich heen. daar de meeste gebouwen van het de partement uit hout zijn opgetrokken. De brandweer verscheen tetetond met ploegen uit de meest verschillende dee- Icn der stad en kon den brand tegen 5 uur des ochtends blusschen. Gelukkig kon het belangrijkste gebouw gered worden van een overslaan der vlarp- men. Toch is bijna de helft van het ge bouwencomplex ten prooi gevallen aan het vuur. Alle documenten konden in veiligheid gebracht worden. Er zijn geen personen om het leven gekomen. BRITSCHE KRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT LISSABON. 9 Jan. (A.N.P.). Volgen* den Britschen berichtendienst is offi cieel medegedeeld, dat de „Galatea" door een duikboot is getorpedeerd en tot zinken gebracht. Deze kruiser mat 5220 ton. PER LITERKRUIK WIJNHANDEL UTR.STR 17 TEL. 3450 HELSINKI, 9 Jan. (D.N.B.) - Het Finsche weermachtbcrichl van heden luidt: Karelische landengte: Niets van be lang. Land-engte van Aunus: De gevechten zijn gisteren voortgezet op dezelfde pun ten als den vorigen dag. De vijand leed wederom groote verliezen en liet 240 dooden op.heUslagveld achter. Een tank werd vernield Alle pogingen van den vijand om terrein te winnen werden af geslagen. Oostelijk front: De vijand heeft op verscheidene plaatsen aan het Oostelijke front aanvalspogingen ondernomen, die echter alle met bloedige verliezen voor hem werden afgeslagen. De verliezen der bolsjewisten aan gesneuvelden be droegen ruim 500 man. Bovendien werd een aantal krijgsgevangenen gemaakt, terwijl velerlei infanteriewapens buitge maakt werden. Aan de overige front- sqcloren niets nieuws. Luchtstrijdkrachten: Eergister heeft on-ze afweer op den grond een vijande lijk jachttoestel bij de Swir neergehaald. Voorts is in de streek van het Onega- meer een vijandelijke jager neergescho ten. Tijdens een luchtgevecht tusschen vier vijandelijke machines en twee eigen vliegtuigen aan de Swir is een vijande lijke machine neergeschoten. Bij een an. der luchtgevecht in het Oostelijke deel van de Karelische landenglp. waar gis teren drie vijandelijke jagers de front lijn naderden en eenige jagers ontmoet ten. werden alle vijandelijke toestellen neergeschoten. Gebrek in de- Sovjet-Unie Het Roenjeensche blad Raza geefi een schildering van den terugkeer der Roe menen uit de Sovjet-Unie, die tijdens de bolsjewistische bezetting in 1940 uit Bes- sarabië waren weggevoerd, en hij dui zenden in verschillende deelen der Sovjet-Unie dwangarbeid hebben moe ten verrichten. De ahnblik van deze on- gelukkigen, zoo schrijft -het blad. is vree- selijk. Met verstarden bjik, blootsvoets, in lompen gehuld, verstijfd van honger en koude, lijken zij meer op spoken, dan op menschen. Sinds maanden hebben zij geen brood meer gegeten en zich alleen gevoed met knollen. Velen van hen zijn van honger en koude omgekomen. De teruggekeerden maakten melding van het uiterst groote gebrek aan levens middelen in den rug van het bolsjewis tische front, waardoor men dezen win ter in de Sovjet-Unie ^eer een hoog sterftecijfer wegens voedselgebrek ver wacht. De bevolking der Sovjet-Unie vreest eenzelfde drama als in de jaren 1931 en 1932, toen de door honger ge kwelde massa hier en daar zelfs tot kannibalisme cedreven werd. De wegen achter bef bolsjewistische front liggen me! lijken bezaaid. Kinderen en bede laars dwalen over de steppen. WaaVhjk een helsche aanblik biedt het z.g. „Sovjetparadiis", zoo besluit het relaas. BINNENLAND De Persdienst van het N.V.V. meldt: Kortelings heeft de heer Vermeulen, leider van de sociaal-economische afdee ling van het N.V.V. meegedeeld, dat de kinderbijslag zou worden verhoogd. In aansluiting hierop kunnen wij thans berichten, dat deze verhooging waar schijnlijk zal plaats hebben in den vorm van een toeslag op den kinderbijslag. Deze hijslag zal behoudens definitieve bekrachtiging door (Ie betreffende auto riteiten tien cent per dag bedragpn. Het gaat hier, zooals bekend, om gezinnen, die op 1 Octoher 1911 meer dan twee wettige of gewettigde kinderen beneden de vijftien jaar telden. Wij laten hier de kinderbijslagen in den ouden en nieuwen vorm volgen: Oud Nieuw 10 cent per dag 20 cent per dag Ut 25 20 30 25 35 's-GRAVENHAGE, 9 Jan. De voorlichtingsdienst van het depar tement van sociale zaken meldt: De verzekeringspremie ingevolge arti kel 9 van het ziekenfondsenbesluit is voor het jaar 1912 wederom vast gesteld op 4 waarvan 2 moet worden opgebracht door den werk gever en 2 door den werknemer. De meening blijkt te hebben post ge vat. dat degenen, die ingevolge het r\e- kenfondsenbesluit verplicht verzekerd zijn en van wier loon mitsdien 2 pre mie door den werkgevér wordt ingehou den. reeds aan het feit dezer prèmie- inhouding aanspraak kunnen ontleenen op het ontvangen van geneeskundige hulp. Dit berust op een misverstand. Ieder verzekerde is gehouden zich aan te melden bp een algemeen ziekenfonds, dat zijn werkzaamheid uitstrekt over de woonplaats van den belanghebbende Eerst dan kan de verzekerde aanspraak maken op de verstrekkingen vanwege het ziekenfonds zijner keuze. 's-GRAVENHAGE, 9 Jan. Naar aan leiding van de nog bij velen bestaande onzekerheid nopens de vraag, of en tot welk bedrag voor het. vrijwillig en ver plicht verblijf in den Nederlandschen arbeidsdienst kost winners vergoeding wordt toegekend, wordt hierbij het vol gende medegedeeld: Met ingang van 1 Januari 1942 is een nieuwe regeling tot stand gekomen, tyelke behelst, dat. indien het gezin, waartoe de vrijwilliger of dienstplichti ge behoort, niet over voldoende midde len tot levensonderhoud beschikt, een kostwinnersvergoeding kan worden toe gekend, op basis van de voor de werk verruiming geldende Iconen. Alle kostwinnersvergoedingen, -welke zijn 'oegekend t.a.v. vrijwilligers, die voor dezen datum reeds in den Neder landschen arbeidsdienst verbleyen. wor den aan de hand van het vorenstaande met ingang van genoemden datum her zien. Ook zal voor enkele gevallen, waarop reeds afwijzend werd beschikt, alsnog vergoeding kunnen wordpn toe gekend. Er behoeft geen aanvrage om herziening te worden ingediend, aange zien dezp door de betreffende instantie automatisch zal plaats vinden. ZONDAG 11 JANUARI HILVERSUM I, 415,5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr. pl.)8.15 De zin van het boer- zun. 8.30 Gram.muziek. 9.00 BNO: Nieuws berichten. 9.15 Voor dc jeugd. 9.45 Gram.mu- muziek. 10.00 Kerkdienst. 12.00 Gram.muziek. 12.15 Klaa$ van Beeck en zjjn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gram.muziek. 13.05 Nederlandsoh Ver bond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 13.20 Fhilharmonisch kwartet. 14.00 OmrocpHarmonie-orkest en gram.muziek. 15.00 Radiotooneel met mu ziek. 15.45 Gram.muziek. 16.00 Amusements orkest en solist-. 16.45 Gram.muziek. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Clavecimbclvoor- dracht. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gram.- muziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Concert gebouworkest en solist (opn.). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken). 20.15 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Engclsche uit zending ..An American sees Holland" of Gram muziek. 23.0024.00 Gram.muziek. HILVERSUM II 301.5 M. 8.00 Gram.mu- ziek, 9.00 BNO: Nieuwsberichten. 9.15 Gram. muziek. 10 00 Zondagmorgen zonder zorgen 11.30 Gevraagde platen., 12.00 Causerie „De vreugde van het knutselen". 12.15 De Neder- landsche Motetvereeniging. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Ot to Hendriks en ziin orkest en zang met pia nobegeleiding. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14 20 Concertge bouworkest en solist. 14.50 Gesproken Ber- liinsche Theaterbrief. 14.55 „De doge van Venetië", opera. 16.05 „Klein Duimpje", 22y. Wut was me die Klamper tie toch een vrooliike snaak Hij had er zeil den mccsten schik in- Maar zóó hard kon onze held niet spuiten en zooveel In waai kon het water met maken of Klompcrtje had nog wat unders ge hoord. Daar riep weer iemand om hulp, maar nu was het ie.cn mc'Sie 230. Het was niemand minder dan dc vader van Anncliesje. Zoo hard als ziin lange beencn cn croote klompen hem konden dragen, kwam buurman aangc rend, alsof hij door honderd roovcrs achterna werd gezeten. Wat was er ge beurd? Wat cr gebeurd was? Annel licsle was ontvoerd? zangspel. 17.00 Duitsche taalcursus. 17 Gram.muziek. 17.30 Declamatie met mu: kale omlijsting). 17.45 BNO: Nieuwsberi te.i en sportuitslagen. 18.00 Gram.muzic 18.05 Schrammelkwartet en soliste. IS, Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 BN Nieuwsberichten. 19.20 Roemeensch orkt Gregor Scrban. 19.45 De Spiegel van week. 20.00 Gram.muziek. anaf 20.15 allei voor de Radio-Centrales, die over een lij! verbinding met de Studio beschikken. De Romancers en soliste. 21.00 Gram.rai ziek. 21.15 De Ramblers. 21.45 BNO: Nieu* berichten. 22.00 BNO: Toelichting op ii weermachtbcricht. 22.1022.15 Gram.m: ziek. MAANDAG 12 JANUARI HILVERSUM I 415.5 M. 7.15 Gram.it; ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gras muziek. 8 20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.45 Gram.muziek. Voor de huisvrouw*. 9.20 Gram.muziek. 11 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble „De Kwit slag". 12.00 Zang met pianobegeleiding gram.muziek. 12.40 Almanak. 12.45 BN'i Nieuws- cn economisohe berichten. 13 Eerst raet dan bact. 13.15 Zang met 1 nobcgcleiding en gi am.muziek. 16.45 V de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, economise! en beursberichten. 17.30 Musettc-orkest soliste. 18.00 Landmans lust. 18.30 Qr?i concert en „De .Hawaiian Sercnaders". 13, Actueel halfuur. 19.30 Residentie-orkest, list cn gram.muziek. (Vanaf 20.15 al! voor de Radio-Centrales, die over een li, verbinding met de Studio beschikken). 21 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nièuwsberich 22.00 BNO: Engclsche uitzending: „This worth knowing about Holland" of Gram.r ziek. 22.15 Amusementsorkest en s* (opn.). 22.552fl.00 Gram.muziek. HILVERSUM II 301.5 M. 7.15—8.45 programma Hilversum I. 8.45 .Gram.mu.ci' 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.mutit 10.40 „Ru'wielbandcodistributie". 10.50 Z* met pianobegeleiding en gram.muziek. 11 Reportage. 11.40 Orgelconcert. 12.00 Ami; le-setxet. 12.45 BNO: Nieuws- en econor sche berichten 13.05 De Melodisten, se] en gram.muzieii. 14.00 Fluit, cello en pi*: 15.00 Salonokest. 15.45 Voordracht. 16.00 Romancers. 16,45 De Ramblers. 17.15 BN1 Nieuws-, eeonomisdhe- en beursberich 17.30 Pianovoordracht. 18.00 Jlet groote 0 roeporkest en solisten. 19.00 BNO: F praatje over actueele vragen. 19.10 BN Nieuwsberichten. 19.20 Roemeensch orki Gregor Serban. 19.45 Politick weekpraal 20.00 Roemeensch orkest Gregor Serbi Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra! die over een lijnverbinding met He Stu' beschikken. 20.15 Gram.muzick. 20.45 Mu kale actualiteiten van de week. 21.00 0! Hendriks cn zijn orkest 21.45 BNO: Nieu berichten. 22.00 Geestelijke liederen (gr.p 22.1022.15 Avondwijding. rcJILLEIUN DOOR N.K. 38. „Ben je niet wat al te hardnekkig schat?" Louis slaagde er nauwelijks in. een bedekt dreigement in te hou den..,.Zooals ik zei. heb ik je hulp-noo dig. Van Waveren en ik kunnen snel een paar koeien verkoopen en., nu, ik geloof, da' we dat maar eerst moeten doen." „Van Waveren gaat weg." „Weg? Wat bedoel je?" „Ik heb hem vanmorgen opgezegd en hij houdt Zaterdagavond op", zei No- ra rustig. „Die man is een dief. Louis! Als hij zich niet kalm houdt, zal ik een aanklacht tegen hem indienen en dat heb ik hem gezegd ook Louis s'aar-ie haar verschrikt aan. „Maar met deze schuldbekentenissen zal ik je helpen", ging zij voort ,,Ik zal je schuldeischers gaan opzoeken en hen duidelijk maken, dat we gpen geld hebben en dat ze geen cent zullen krij gen als ze je in de gevangenis zetten, maar dat we elke maand een bepaald bedrag zullen kunnen betalen, als ze een bee'je geduld willen hebben Als ze zien, dat we eerlijke mensrhen zijn, zullen ze naar rede luisteren". „Eerlijk!" Louis hield zijn adem in Niemand had hem nog ooit de eigen schap toegekend. „Maar vind je niet, dat we...", be gon hij. Nora viel hem in de rede. „Ik ga naar bed", zei ze en verliet hem HOOFDSTUK XXXV Een mcnsch wordt gered Maarten zou zijn tijdelijke betrekking op Zaterdagavond beëindigen, maar Vrijdagmorgen gebeurde er iets onvoor ziens, Een duren wagen werd de trarage, waar hij werkte, binnengereden. Hij was in hotsing geweest met een auto bus rhaar was er met onbetcekenende schade afgekomen. De voorman gelastte Maarten er eens naar.te zien. „Onderzoek hem nauwkeurig. Maar ten.'' zei hij „De bestuurder is een beet je boven zijn theewater, maar daar heb ben wij niets mee te maken." Maarten werkte langer dan een uur aan den wagen, terw ijl hii vroolijk floot en daarna verscheen de chauffeur. „Ts mijn karretje klaar?" vroeg hij met een dikke stern. Maarten keek d^n man verbaasd aan Het was Karei de Lang. de voorman van dc garage.-waar hij vroeger had ge werkt. Bovendien, terwijl hij al beschon ken was. toen hij met den wagen binnen kwam. nu had het hem nog erger te pakken, want hij was in den tusschen ligcenden tüd naar een café gegaan. „Zoo ben jij het!" mompelde De Lang bons. terwijl hij naar den grond keek. De rollen waren verwisseld. De Lang was zelf schuldig aan de onvergeeflijke fout. waarvan hij Maarten, die geheel onschuldig was. had beticht Maarten maakte zijn werk met he trokken gezicht af en wist niet co >-4 wat hij moest doen. Hii wist niet, dat Dp T.ane hem uit louter afschuw aan Men- sink had aangegeven pn zplfs al had hii dit geweten, dan zou hii zjch niet willen wreken. T-Tii dacht slechts aan de open hare veiligheid. De Lang keerdr zich naar den wagen en hleef daar licht zwaaiend, staan. „Te hebt me ie pakken," mompelde hij „O ia?" zei Maarten verrast. „Wat ga je nu doen?" vroeg De T ang. „je gaat zeker aan dé oude Mensink vertellen. dat ik niet niet kon sturen?" Maarten draaide zijn laatste schroef aan on richtte zich op „Ik laat je niet zelf teruggaan." zei hii. ..Wacht hier even, dan zal ik met mijn baas spreken." Maarten ging naar zijn patroon. „Deze man kan niet alleen met^een auto weg, meneer." zei hij. ..Zal ik hem zelf even naar de Phoenix-garage bren gen?" „Ja, dat is best. Als we hem in dien toestand laten vertrekken, konden we daar zelf wel eens last mee krijgen." Maarten keerde naar de auto terug en liet De Lang instappen. Hef was een korte rit en Maartcp srht-ok er voor terug om den man naar ziin werkplaats terug te brengen. Als Mensink hem zoo zag. kon hij onmidrlel lijk ontslagen worden. Aan den anderen kant wist hij niet of hij hem mocht be schermen. De zaak werd in zekeren zin door De Lang zelf opgelost. Hij had geen woord gezegd, maar halverwege stelde hij een vraag. „Heb je er bezwaar tegen om vijf mi nuten te stoppen?" zei hii met een ran wc stem „Ik heb ie iets te zeggen." „Tk zal er graag^iaar luisteren," ant woordde Maarten. „Ik sla er versteld van, dat een nian als jij zich zoo kan vergeten Toen ik aan de Phoenix werk te, vond ik je een van de kundigs'e en betrouwbaarste menschen, die ik ooit gezien had." Zij stopten aan den kant van den weg „Je bent een eigenaardige, vent, Dé Roever", merkte De Lang op. „Weet je wel, waarom je er bij de Phoenix uitge gooid werd?" „Meneer Mensink dacht,-dat ik ge dronken had. maar hij vergiste zich," antwoordde Maarten. „Tk had alleen maar een kop thee gehad." Hij sprak zonder de minste spijt, want hij was niet iemand die beleedi gingen, werkelijke of vermeende, nooit vergeet. „Je grootmoeder heeft zich vergist!" riep De Lang. „Ik deed het". „Jij?" „Ik kon je nooit lijden, De Roever, ik was jaloersch op je. De ouwe Mensink mocht je nog al en ik was hang. dat hij je eens in mijn plaats tot voorman zou benoemen. Toen die vent Windman heette hij, geloof ik zijn racewagen binnen bracht, en zei. dat hij een vriend van je was vermoedde ik al het een of ander. Ik denk dat zijn vriendje, die dokter, iets in je thee gegooid heeft. Hoe liet ook zij, je zag er uit, alsof je ge dronken had. toen je terugkwam, al was ik van het tegendeel overtuigd!" Maarten herinnerde zich dat Eva. toen hij haar van Zijn ongeluk vertel de, ook gevraagd had of de echtgenoot van Nora er iets mee Ie maken had. „Voordat hij met je sprak, liet de oude Mensink mij komen", vervolgde De Lang. „Hij wilde weten of je huilen werktijd een fatsoenlijke jongen was. Ik zei hem, dat je een krocglooper was! beweerde, dat, je elk minuutje, dat er uit kon wippen in een café om h hoekje doorbracht." „Dat was nogal gemeen. De Lang sprak Maarten. „Ik dacht niet, dat zooiets zou doen." „Dat dacht ik zelf ook niet", mor pelde de ander, „maar ik was jaloerse Nou. nu weet je het. Niets weerhou je om de werkplaats in te rijden en rr als dronken aan Ie geven. En ditma zal het waar zijn!" Maarten zweeg ©til. Hij zag er tegf op dezen man, die toch ook leven mo« in moeilijkheden te brengen. „Hoe kwam je er töe?" vroeg hij. vond je altijd een fatsoenlijke kerel.' De ander lachte bitter. „Wat doet döt e/* toe1 Als iemand misstap begaat, wordt hij toch niet t loofd en kan hij evengoed zijn mor 1(.j, houden." „Waarom zeg je mij de waarhf niet?" „Ie kunt het golooven of niet maf'v ik heb zooiets nog nooit gedaan. Ma« er is thuis iets gebeurd en maar denk. dat je mijn baa* vertellen mo< det ik onbetrouwbaar ben en je he natuurlijk gelijk." 'dt '{Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2