ames, Fa. Duim Burger STADSNIEUWS >ie brigadiers in T zilver dqsunda ft H' riekoningenavond ea- MEDISCHE EIULP Qrand'Thédtre City-Theater Bezoldiging van het gemeente-personeel OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN WINTERvoeten KLOOSTERBALSEM Twee jubilea bij de N.V. Polak Hoeveel boter in restaurantschotels Mantelcostuums op punten, Mantels op speciale vergunning en punten Nog slechts enkele weken verkoop van Vilthoeden 2 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 JANUARI 1942 \7RIJDAG 16 Januari... een feestdag voor onze politie! Op dien datum staan er drie brigadiers tegelijk in het zilver: K. Jorritsma, N. Keuken en G. A. Monkhorst herdenken dan het feit, dat zij 25 jaar geleden in dienst onzer [cmeente traden. Ter gelegenheid hiervan zullen zij op den feestdag gedrieën an 111 receptie houden in „De Wapenroem". Een drievoudig jubileum, dat is ien gebeurtenis, waar voorzeker wel eens een paar regels aan gewijd mag worden! Wie een kwart eeuw lang het Iveistedelijk politie-uniform heeft gedragen moet die periode wel „een bekende stadsfiguur" geworden zijn. Daar valt in een tad als de onze, waar de provinciale intimiteit nog niet heelemaal verloren is tgaan, niet aan te ontkomen. Denken we terug aan den tijd. toen de jubilarissen un eerste rondgangen maakten tusschen Laan 1914 en den Hoogeweg, toen onze stad nog maar 25.000 inwoners telde, dan wordt het duidelijk, dat dc nieuwe iniformdragers dier dagen niet zoo heel lang incognito konden blijven. En al er na den zestienden Januari 1917 heel wat gebeurd: Amersfoort heeft het hvat huiselijk aspect van stad. waarin iedereen iedereen kent, nog steeds uet verloren En alzoo: Wij, Amersfoorters, kénnen de drie brigadiers wel.. K. Jorritsma IJ werd geboren op 11 Juni 1893 in het Friese he dorpje Hit- zum. Het was tijdens de mobilisatie gedu rende den wereldoor log, toen hij het mili taire hospitaal-uniform droeg, dat hij als agent van politie in onze stad werkzaam werd ge steld. Zijn in militai ren dienst opgedane Kennis van spalken, draagdoeken, aspirine en verbanden heeft hij, ook als drager van de politie-uniform, niet vergeten. Integendeel: Brigadier Jorritsma is altijd de man-van-de- noodverbandjes geble ven. die de politioneele F..I1 B.O.-kist onder zijn hoede hield men noemt hem op het bu reau, op een kameraad- srhappelijk-gekscheren- de wijze, dan ook prompt „de dokter" Jarenlang was deze jubilaris secretaris van de plaatselijke afdee- ling van dgn Algemee- non Neaerlandschen Politiebond, en thans is hij tweede secretaris van den N.P.B. liet was op 1 Mei 1934, dat hij bevorderd werd tot bri-. gadier. Er zou over briga dier Jorritsma nog heel vat te vertellen zijn. Wie hem kent in z'n particuliere leven, zal wel weten, hoeveel ,copy" daar in zit. Hij is een kenner van flora en fauna in onze omge ving, mag er op vrije da.cen graag met een fototoestel rondzwer ven om een „folo-Jor- ritsnia" te maken. En, nu we het woord „eo- pv" in den mond geno men hebben: Menig persman heeft in joop der jaren al aardigen tip van rifsma gekregen er geen nieuws is, weet hij wel eens gnpfj ideetje voor reportage of smeuïg in terview den een Jor- als dan een een N. Keuken HET is een eigenaar dige speling van het toeval, djat de nieuwbakken agent Keuken, die op 16 Ja nuari 1917 tegelijk met z'n kersverschcn colle ga Jorritsma den mili tairen dienst ruilde voor dien der politie van Amersfoort, ook geboren werd op 11 Juni 1893. Hetzelfde sterrenbeeld stippelde voor hep een zelfden levensweg uit... Ook Keuken zag het levenslicht op het plat teland. en wel in het plaatsje Ochten in de Betuwe. Voor zijn be noeming tot brigadier, op 15 Maart 1934, was hij eenigen tijd inge deeld bij dc recherche en ook was hij een poosje belast met de controle op de nale ving der Arbeidswet. Hij was een der op richters van de Eerste Amersfoortsche Politie Harmonie, waarvan hij vele jaren voorzitter was. Tallooze stadge- nooten hebben hem in die functie leeren kennen vooral op de muziekavonden in „Amicitia", ten dienste waarvan hij uitstekend organisatorisch werk verrichtte. In het begin van z'n loopbaan rustte op zijn schouders het plaatse lijk secretariaat van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel, die thans gefuseerd is tot den NP.B. Keuken behoort tot die figuren, waarvan men terecht zegt: „Hij weet watrriiij wil, laat zich niet aan den kant zetten"... In het ver- eenigingsleven toonde hij zich dan ook meer malen gesneden uit het goede hout der organi satoren. G. A. H. Monkhorst HIJ werd 15 October 1891 geboren in Zuidbroek bij Gronin gen en ook hij verwis selde in 1917 de mili taire- voor de politio neele uniform. In de voorbijekwart eeuw was hij' een reeks van jaren werkzaam bij de re cherche. Tegelijkertijd met zijn collega Jor ritsma, dus op 1 Mei 1934, werd hij tot briga dier bevorderd. Het is wel typisch, dat ook G. A. H. Monk horst, evenals beide an dere jubilarissen, af komstig is van het platteland. De practijk heeft uitgewezen, dat juist van dat platte land vele uitstekende politicmannen afkom stig zijn. Mannen, die rond, eenvoudig, ge moedelijk en mcnsche- lijk zijn in hun optre den cn daarnaast beginselvast, voortva rend en doortastend. Tn 't kort: figuren, die zonder hinderlijk eer- zuchtbetoon hun plicht nauwgezet verrichten. Brigadier Monkhorst, die eenige jaren be stuurslid was van den A.B.P.N., is een echte Groninger. Hij zegt niet veel, gaat heel rustig z'n weg, maar wat hij zegt of doet, is meestal raak. "Hij is heelemaal niet iemand, die een ander zijn meening wil opdringen, doch ander zijds pleegt hij zich ook geenszins door ande ren van z'n stuk te la ten brengen. Boeken vriend en natuurlief hebber als hij is, zal men hem zelden in de drukke gezelschappen ontmoeten maar z'n bescheidenheid heeft toch niet kunnen ver hinderen, dat hij sym pathie won in brceden kring n Shakespeare's blijspel „Driekonin- lavond" dat door het Gemeentelijk aterbedrijf Amsterdam, Afdeeling neel Int. Cor van der Lugt Melsert h<?t Grand Théatre wordt gegeven op nsdag.14 Januari,,treden op de da- Joséphine van Gasteren, Elise I-Ioo- ns, May Vollenga, Jenny van Maer- en de heeren Cor Hermus. Johan nsohn, Louis de Bree, Frits van Henri Eerens. Anton Roemer, Lud- Eringa. Cor Dommelshuizen, Bab •man, FJerman Frentzen, Dick Rie- en van Shakespeare's vele critici ft eens dit. „blijspel aller blijspelen" afscheid van de scherts genoemd", arschijnlijk. omdat de meester in dit. :hende werk alle goede geesten van luim, alle roerselen van den over- id, alle liumor en tintelende zotheid, in hem leefden, verzameld heeft. In- (laad: in dit werk leeft Shakespeare's litputtelijke fantasie in ieder woord, ieder scène, met een brio en een rmé, die eeuwig heeten mogen. Dit is in zijn bouw geslotener dan „As like" en heeft dank zij het snelle rtijlen der handeling en den spran- Qfl ?nden dialoog geen enkele doode In het goede tempo gespeeld, dt dit stuk den toeschouwer in de- de ademlooze vroolijkhcid gevangen, irin het zelf leeft. i „As you Like" heeft de dichter het edermotief ernstig, bijna tragisch be- ideld. Hiér in „Driekoningenavond" 'dt dit motief tot een innig saamhoo- ïeidsgevoel. livia treurt om haar gestorven broe der; Sebastiaan beweent zijn vermoede lijk verdronken zuster. Viola. Uit de uiterlijke gelijkenis van beiden wordt de handeling opgebouwd. Aan de waar schijnlijkheid van dit romantische spel, dat ter gelegenheid van een feestavond, 6 Januari 1601, voor de toenmalige hof kringen voor het eerst werd gespeeld (volgens John Manningham, een vriend van Elisabeths lijfarts) moet men niet al te zeer vasthouden. In het rijk dér fantasie ligt de geniale kracht van de zen grootmeester der tooneeldichters. De wisselingsgedachte, die de laatste scènes heheerscht, wordt schitterend doorgevoerd. Gepn enkele maal faalt hier de meesterhand in het scènische apparaat, dat de tweelingen uit elkaar houdt, totdat zij op het juiste moment samenkomen en een organisch-logische oplossing van het spel brengen. Dit wat de inhoud en de uiterlijke waarden \an het stuk betreft. Daarom heen en daarboven straalt de poëzie van de liefdes-scènes, de wijsheid van den nar, die aan het slot in zijn af scheidslied. even den anderen Shakes peare om den hoek laat kijken: „de wereld staat al menig jaar" „hop heisa bij regen en wind" Een vluchtige vleug van diepen ernst. Maar hoeveel dartele vreugde, boe- veel uitgelatenheid, hoeveel gezonde zotheid hebben wij dan al genoten door de capriolen van Jonker Tobias, Jonker Andries Bibberwang en.de schalksche Maria, in hun kluchtige grappen met den ijdelen, waanwijzen Malvolio, wien recht geschiedt en die töt een ridder van de droevige figuur wordt. Smart, vreugde, verwisseling van ge stalte veelal bij Shakespeare door tragische offers geëerd worden hier tezamen tot een blij feest. GRAND THcSTRE. Van heden tot en met Donderdag1 (uitgezonderd Woensdag avond) vertooning van „Annelie". Voorstellingen: Zatordag 6 en 8.15 u.ur, doorl. Zondag 1.45, 4, 6.y5 en 8.30 uur. Andere avonden 8 uur, nam. Zaterdag en Woensdag matinee om 2 30. CITY THEATER. Van Vrjfdag af vertoo- ning van „Het monument ecner grootc liefde". Voorstellingen als in 't Grand Thé&tre. REMRRANDT THEATER Vertooning van ,.JÜ bent mün leven". Voorstellingen als in Grand Théatre. GILDEHUI?', 10 t.m. 24 Januari. Amersf. Kunstkring. Tentoonstelling van reis schetsen van architecten. Dag. 104 uur. Zaterdag opening 3 uur nam. GRAND THcaTRE. 14 Jan. Gemeentelijk Theaterbedrijf „Amsterdam", Driekonin genavond. 7.30 uur. RAND THéaTRE. 21 Jan. Residentie Tooneel voert op „Beloof me niets". 7.30 uur. DE VALK. 24 Jan. Nieuwjaars-Variété van het N.V.V. district Amersfoort. 7.30 uur. „FRANK'S" HOTEL, FRANK'S RESTAURANT ALLES OP NOG BETER PLAN Zondag hebben dienst de volgende genees- hceren: De Beaufort, L. Bergstraat 41, tel. 6332. Brecdveld, Kon. Wilhelminastraat 5, tel. 5625. Hulp wordt alleen verstrekt voor ziekte gevallen, die medische hulp dringend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek van Jan sen, Langestraat 74; tel. 3677 cn Java-Apo- theek, Leusdcrweg 212; tel. 4887. Zondag hebben dienst de vroodvrouwen: Mej. Perk, H. v. Viandenstraat 2; tel. 5086. Me.'. Vernhout, Soestcrwcg 232; tel. 3374. Burgerlijke Stand GEBOREN: Valentino Zeger, z. v. Ze- ger Cornelis van den Brink en Grietje Even'boer; Jan Jacob, z. van J. A. van Bochove en C. van den Berg; Hendrika, d. van G. J. van den Heuvel en G. A. Huizinga; Aleida Jacoba, d. van H. Cor- bee en H. B. Berg. OVERLEDEN: Poppo Jan Persijn, oud 74 jaar, ongehuwd; BarUiolomea Sta- venuiter, 79 jaar, wede. van C. J. Baes- jou. LICHTUITSTRALING De politie heeft wegens lichtuitstra- ling processen-verbaal ogemaakt tegen bewoners van de Oldenbameveltlaan, Kon. Sophialaan. Schiinmelpenninckka de, Spaarnestraat. FI. van Vianden straat. Geulstraat en W. de Zwijgcrlaan. „Annelie' TpF.N levendig draaiboek, gevoelige re- gie cn uitstekende karakterrollen maakten van „Annelie" een film, die men niet spoedig zal vergeten. Er wordt de geschiedenis van een leven in verteld, van Annelie, die in den Nieuwjaarsnacht van 1S71 geboren wordt en die in 1941 sterft, omringd door een grootcn kring van na kroost. De regie van Josef von Bokav heeft niet in de laatste plaats de verdienste, dat. zij de accenten op het typisch mon- schelijke legt zonder daarbij op uitge sleten paden te geraken. Dat is trou wens ook een verdienste van het draai boek van Thea von Ilarbou, dat rijk is aan Irissche filmische ideecn, die men Luise Ullrich alsAnnelie op haar zeventigsten verjaardag. Foto Ufa - Grand Théatre) gaarne in menige andere rolprent ook eens vertegenwoordigd zou zienHoe humoristisch wordt er bijvoorbeeld ge speeld met het kwartiertje, dat Anne lie altijd te laat komt. En hoe eenvou dig, maar hoe klaar tevens wordt het ouder worden van den zoon Reinhold in beeld gebracht, alleen maar door hen piano te laten spelen. Hier zijn figuren aan 't woord geweest, die weten wat de film voor eischen stelt! Eén beden king tegen liet draaiboek van von Har- bou mag echter niet achterwege blijven: Het sprookje van het naar den hemel gaan (overigens een geslaagde entre- acte op de operatietafel) is allesbehalve oorspronkelijk. I-Iet lijkt al te veel op het ten hemel varen in Malnar's film „Liliom", waarvoor Thea von Ilarbou ook het draaiboek schreef. Prachtig spelersmateriaal verleende medewerking aan „Annelie". Daar is al lereerst Luise Ullrich in de titelrol. Met beweeglijke, gevoelige gebaren en ex pressies schildert zij den groei van meisje tot oude vrouw. De fotograaf heeft de vele mogelijkheden van haar sensibel gelaat in treffende beelden ver raden. Werner Krauss heeft aan de fi guur van den punctueelen ambtenaar Dörenscn een juweel van een karakter rol besteed. sGroot spel, spel van de hoofdklasse moeiteloos cn volkomen gaaf gegeven. Axel von Ambesser maak te iets goeds van den kuischen minnaar Georg. zij bet dat hij er charges aan be steedde, Karl Ludwig Diehl vertolkte de rol van dr: Laborius. Annelie is een van ,„cle" films van het seizoen. „Hef monument eerier groote liefde VORIGE maal heeft men in „De tijger van Eschnapoer" afscheid geno men van Sit ha, de maharani, toen zij ontvoerd werd uit het cabaret, waar zij met Sasja Demidoff danste. De si nistere Ramigani, een intrigeerend heerschap, slaagt er thans in om arme Sit ha van Bombay naar Eschnapoer te ontvoeren. Het ziet er niet zoo mooi voor haar uit, de Maharadja laat een bijzonder mooie graftempel voor haar bouwen Maar Ramigani heeft een aardig plannetje: De maharadja moet dood, de maharani moet huwen (met hem), en handige Ramigani moet op den troon van Eschnapoer. En het zou allemaal wel lukken, ware het niet. dat de hand des moorde naars beeft, dat de schoone Sitha zich voor den maharadja werpt, en dat zij, mcnschelijkc kogelvangster voor een wijle, de oogen vóór eeuwig sluit: Haar schoone doorl is een waardige, boetedoe ning voor den ontrouw, waartoe Sasja haar in deze romantische film eens ver leidde! v. d. Kraan Jr. Verschenen is een uitvoerige toelich ting op het besluit betreffende bezoldi ging van het gemeente-personeel. In zijn hoedanigheid van burgemees ter dezer gemeente, heeft de heer B. Noordewier, waarnemende de taak van den Gemeenteraad besloten, om de wed den en loonen van de ambtenaren en werklieden in vasten en tijdelijken dienst (op aanstelling) ingaande 1 Augus tus 1941 te herzien in rlien zin, dat de minimum wedden en loonen van de thans geldende salaris-regelingen wor den vermenigvuldigd met 96/91, alsme de de periodieke verhoogingen, vastge steld voor bedoelde salarisregelingcn. De aldus herleide bedragen worden naar boven afgerond tot een hcelcn gul den en een; heelen cent. In bijzondere, in dit besluit niet voor ziene gevallen, wordt nader door den burgemeester beslist. Overzicht over December: Aantal uitgeleende banden: 9784 TvO- 7622) Aantal bezoekers aan lees- en studiezaal 1495 (v.j. 1378). Eenige nieuwe aanwinsten: Barents, J. Het nieuwe Spanje. 948 Bar. 1. Bergman, H. De mens wikt.., 863 6 Ber. 3. Berk, L. J. M. van den. Het land van Sala- zar; het Portugal van heden. 948 Ber. 1. Blankers, J. Athletiek. 796 Bla. 1. Bordewijk, F. Apollyon. 813.6 Borde 4. Brouwer, R. Dauw over dorstig land. 813.6 Bro 1. Buhlcr, Charlotte en J. van Lockeren Cam pagne. De kindertijd; een boek voor moe ders. 370.4 Büh. 1. Busse, H. E. Der Erdgeist. D 833.7 Bus. 1. Driel, J. van. Korfballen. 796 Dri. 1. Gellecum, H. van. De Pinguin-zaak. 813.6 Gel. 2. Giono, J. Le c*ant du monde. F 843.7 Gio. 3. Harsényi, Z. Hongaarsche rhapsodie. 875.3 Har. 1. Hoeksema, W. De familie Lcpus. 799 Hoe. 1. Hoff, J. J, en C, G. Hoff—Vermeer. De vi tamines 641 Hoff. 1. Is Nederland overbevolkt? (door J. Tinber gen). 312 Is. 1. Jongh, G. T. J. de. Bedreigde levens. 364 Jon. 3. Klitgaard, M. Kleine man verliest. 863.6 Kli. 1 Ligthart, J. In de lente des levens. 370.8 Lig. 4. Mulder, A. W. J. Juliana van Stolberg 929 Mul'd. 1. Myrén, V. Land van belofte. 863.6 Mvr. 1. Perron, E. du. Parlando, verzamelde gedich ten. 81-1.6 Pcrr. 1. Schmidt Depener, F., en H. E. van Gelder. Veertig meesterwerken van Jan Steen. 759.1 Schm. 1. Schotman. J. *W. Wind in bamboestengels. 813.6 Schot. 1. Stirnimann, F. De eerste levenservaringen van het kind. 370.1 Sti. 1. Swancnburg, B. Gangbare dwalingen. 160 Swa. 1. Thomas. Fr. Wjjkens water. 915 Tho. 2. Veth, C. Ongeregelde goederen; een bundel parodieën. 818.6 Vet. 1. Warmclen, F. van De grenzen van het Ma- chiavellisme. 321 War. 1. ZONDAG 11 JANUARI St. Joriskerk 10 uur: ds. Pannebakkcr, jeugddienst. 3.30 uur: ds. Blok. Nieuwe Kerk 10 uur: ds. J. v. d. Heide, Rhenen. 3.30 uur: ds. Monster. Emmakerk 10 uur: ds. Gerritsen. 3.30 uur: ds. Pannebakker. Kapel „Zon en Schild" 10 uur: ds. Nauta. Gymnastiekzaal R.H.B.S. Geen dienst. Rusthuis „De Lichtenberg" Geen dienst. Kinderkerk N.P.B. School Waalstraat 10.30 uur: mej. Da. C, Elink Schuurman, Heerenstraat 12 uur: Ds. W. F. Golterman Gasthuiskerk 10 uur: de heer v. d. Heide. Wijkgebouw Laurens Costerplein 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur: Kinderkerk. Wükgcbouw Bethel 10 uur: Kinderkerk, Evang. Luth. Kerk 10.30 Gecombineerde dienst met de Vrij*. Hervormden. Vrijz. Hervormden Luthcrsöhe Kerk 10.30 uur: ds. van Rossum. Rcmonstr. Gemeente 10.30 uur: ds. G. J. Sirks, Amsterdam. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. Golterman. Gercf. Kerk (Zuidsingel) 10 uur ds. Popma, Be'diening H. Avondmaal 3 uur: ds. Popma, Bediening H. Avondmaal en Nabetrachting. Gercf. Kerk (K Vrouwestraat) 10 uur: ds. Holwcrda, Bediening H. Avond maal. 3 uur ds. Holwerda, Be'dienrhg H. Avond maal en Nabetrachting. Westerkerk 10 uur: ds. I. M. de Graaf Emmererfschei- dervcen. Voorbereiding. uur: ds. I. M. dc Graaf. Vrjje Evangelische Gemeente Eben Haëzer Muurhuizen 209 4 uur: ds. Waardenburg, Utrecht. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10.30 en 5 uur: ds. Herngrccn. Chr. Geref. Gemeentev 10 en 5.30 uur: ds. Drenth. Vrjje Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 10 en 3 uur: geen opgave ontvangen. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 4 uur: Godsdienstoefening. 13 Januari 7 uur n.m.ï ds. J. v. d. Berg, Krabbendijke. Oud-Katholieke Kerk ('t Zand 13) 10 uur v.m.: H. Dienst. (Kapel v. h. Oud Kath. Seminarie) 3.30 uur: Vesper. Vrije Katholieke Gemeente (Regentesselaan 21) 10.30 uur: Gezongen Mis. Nicasiusstraat 4 10 uur: Eeredienst. 3.30 uur: Prediking des Woords. Amersfoortsche Bergkapel Regentesselaan 21 10.30 uur: ds. W. C. Posthumus Me\jjes, Hoogland. Kerk Appelweg 11.50 uur: Kinderkerk. Pinkstergemeente Gebouw Concordia, Langestraat 113. lede ren Dinsdagavond 7.30 uur: Zendeling N. Vetter. Leger des Heils 10 uur v.m.: Heiligingsdienst. 7 uur nam.: Hcilsbueenkomst. HOOGLAND 10 uur: J. H. Hoekstra, cand. t.d. H.D. te Nijmegen. LEUSDEN 10 uur: ds. Hofstede. SOEST Ver. van Vrijz. Herv. 10.30 uur: ds. J. J. Goorhuis, Soest. WOUDENBERG Ned. Herv. Kerk. 10 uur v.m.: 'ds. Blok, Amersfoort. AMERONGEN Geref. Kerk. 10 en 3 uur: ds. J. J. Be rends, em. pred. te Amersfoort. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H.H. Missen om 6.30, 8, 9.15 en 10.30 uur Hoogmis. Om 6 uur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H.H. Missen om 8 cn 9.15 uur. Hoogmis 10.45 uur. Om 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 H.H. Missen om 7.30, 9 uur en 10.30 uur Hoogmis. Lof 5.30 uur. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H.H. Missen om 8 uur, 9.30 uur en 11 uur Hoogmis. Lof 4.30 uur. HOOGLANDERVEEN Parochie St. Jozef Vroegmis 8.30 uur, Hoogmis 10.30 uur, Lof 5 uur. HOOGLAND St. Martinus Vroegmis 8 uur. Kindermis 9.30 uur. Hoog mis 10.30 en Lof om 6 uur. Hoofdredacteur: R. LEENKNEGT. Amersfoort Naast den hoofdredacteur is verant woordelijk voor de rubrieken Stads nieuws en Sport: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort winterteenen en winterhielen, winterhanden en winterooren verdwijnen met Kloosterbalaem 's-Avonds in zoo heet mogelijk water, dan een verband met wat Kloosterbalsem erop. Dadelijk verdwijnt de jeuk. 's-Morgehs weer Kloosterbalsem en Ge zult er verrassend snel vanaf zijn! Ook tegen gesprongen handen, kloven, ruwe en schrale huid is het beproefde middel: AKKER's VANMORGEN vond ei* in de hall van het kantoorgebouw der N.V. „Polaks Frutal Works" een bijzondere gebeurte nis plaats. Er werden twee jubilea her dacht. Do fabriekschefs FI. Broekhuizen cn A. Wiegmink werden ter gelegen heid van hun 25-jarigen diensttijd ge huldigd. ITocwel eerstgenoemde op 2 Januari feitelijk reeds jubileerde cn de ander op 16 Januari zijn kwart eeuw hoopt tc bereiken, was xlc dag van b0" den voor dc viering uitgekozen. Namens de directie werd het woord gevoerd door den heer L. ITocjenbos, dio rle bekwaamheden der jubilarissen her dacht. cn hun een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens het personeel vertolkte de procuratiehouder, de heer W. J. Wielick, de gevoelens vaan waar- deering, welke hij bekrachtigde door den heer Broekhuizen een rookstel en den heer Wiegmink een boekenkast aan te bieden. I-Iet departement Amersfoort .van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel gaf van z'n medeleven blijk door het aanbieden van een medaille en het gebruikelijke getuigschrift. Na dc huldiging bleef men nog eeni gen tijd gezellig bijeen. •s-GRAVENHAGE, 8 Jan. (V.P.B.). Er wordt veel geklaagd en veel gespro ken over onze vetvoorziening. welke sterk te lijden heeft onder de blokkade van Britsche zijde. Het is nu eenmaal een feit, dat juist de boter ons lichaam dagelijks de grootste hoeveelheid, voor al 's winters zoo belangrijke vitaminen A en D toevoert, zoodat een rantsoen van 2S,5 gram boter per dag zeer zuinig moet worden beheerd, wil men de volks gezondheid geen ernstige schade toe brengen. Een van onze redacteuren heeft hierover een onderhoud gehad met een bekenden Nederlandschen voe- dingsphysioloog, dr. II. v. d. Upwich, die de aandacht yestigde op de volgen de feiten: De meeste restaurants vragen voor een maaltijd als regel 20 gram boter. Dit is op een rantsoen van 2S,5 per dag veel te veel; te meer waar de boter door verhitting in de eerste plaats verliest aan voedingswaarde en in de tweede plaats aan vitaminen-werking. Wij moe ten ons rantsoen zóó verdeelen, dat wij de meeste boter rauw op ons brood en slechts voor een klein gedeelte in ons warme eten nuttigen. Afgezien van deze algemeene beoor deeling, doet zich echter nog het "mis bruik voor, dat zeer veel restaurants wel is waar 20 gram boterbonnen eischen voor bepaalde schotels, doch deze hoeveelheid op geen stukken na venverken in die gerechten. Dat er 20 gram boter wórdt verwerkt in een warm gerecht voor één persoon komt wellicht zelfs nooit voor, aldus onze zegsman, menigeen kan echter getuigen, dat hij voor zijn 20 gram boterbonnen, geen grarn heeft gekregen! Men mo£t dit niet onderschatten; er zijn immers tienduizenden zooal geen honderdduizenden menschen, die el- ken dag in de restaurants moeten eten. Het is dus in het belang van de volks gezondheid, dat de wijze, waarop de res taurateurs met de boter omspringen, ge controleerd wordt. Daarom moeten de regelmatige gebruikers van maaltijden in *ïs- taurants weten, dat 10 gram boter reeds een dusdanige hoeveelheid is, dat elk gerecht er naar kan smaken, terwijl een gerecht, waarin '20 gram boter is verwerkt, heerlijk naar bo ter smaakt en echt „vet" is! Indien een restaurateur een klant aanmerkelijk minder boter geeft dan uaaroj) hij volgens de hoeveelheid in geleverde bonnen recht heeft, dan be- gqat hij evenzeer een strafbaar feit, als een winkelier, die op 500 gram boter bonnen slechts een half pond boter zou verslrekken, zoo verklaarde dr. v. d. Upwich. Flet verdient dan ook wel de gelijk overweging, of er in dezen niet van hoogerhand gecontroleerd en waar noodig. ingegrepen kan worden. Inmid dels moet het publiek gebruik maken van de wetenschap, dat een gerecht, waarvoor men 10 gram boterbonnen heeft moeten geven, ook naar boter be hoort te smaken, terwijl men voor 20 gram een maaltijd mag eischen met lek kere, vette jus en volop botersmaak en -geur! Dames- en Kinderconfectie Arnh.weg 26 Jel* 3977,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 3