Japansche troepen 70 K.M. van Rangoon verwijderd Haven en gebouwen van Singapore gebombardeerd Japansche landing op Bisma rek-A rch ipel de 55SNNE Mislukte uitval uit Sebastopol Nog steeds geen overeenstemming in Rio de Janeiro KLOOSTERBALSEM EVACUATIE VAN BURMA Het wachten is op de goedkeuring van Chili en Argentinië 30 VLIEGVELDEN IN HANDEN DER JAPANNERS Agedabia door Duitschers bezet DE POSITIE VAN AUSTRALIË GROOTE AANVAL op Nieuw Guinea verwacht RADIOPROGRAMMA SCHRALE HUID Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 JANUARI 1942 BANGKOK, 23 Jan. (D.N.B.) Naar de zander Rangoon meldt, bevinden de Japansche troepen zich 70 km. Oostelijk van Rangoon. De zender heeft toegegeven, dat bij den luchtaan val van gisteren op Rangoon vliegvelden en hangars in brand gezet zijn. In geheel centraal- Burma heerschte Donderdag groote activiteit van Japansche vliegers. Faclio-Londen meldt, rt«t met het ook op de superieure Japansche strijdkrach ten, de Britsche troepen in Burma zich uit hun (rrensstellinircn in de bereen ten Oosten van Moulmein teruRtrekken. Naar de woordvoerder van het Britsche rommando te Rangoon erkend heeft. Is de toestand voor Burma wegens de grootere getalssterkte van den vijand hoptloos. Ook de Burmaansche minister van onderwijs neeft in eon Donderdagavond gehouden ra diorede verklaard, dat de situatie hopeloos Is. De Japanners beheerschten de Straat ran Malakka. het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan en de Chineesche Zee. Uit Engeland was geen vlootversterking meer te verwachten. Uit Rangoon wordt verder vernomen, dat de Britsche autoriteiten uit onge rustheid over den snellen opmarsch der Japansoho colonnes naar het Noor den, na de inneming van Tavoy, ovér- wegen de zetel der Burmaansche re- gearing uit Rangoon naar Mandalay over te brengen. Hieraan wordt toege voegd, dat de Britsche autoriteiten ern stig de mogelijkheid vreezen van Japan sche landingsoperaties tegen Rangoon. Naar Radio Delhi meldt, heeft de Britsoh-Indische regeering met de Bur maansche regeering een overeenkomst getroffen, op grond waarvan de Indl- sohe burgerbevolking in Burma naar Britsch-Indle wordt geëvacueerd. De Britsch-lAdische regeering heeft voorts een wet uitgevaardigd, waarbij stakingen kunnen worden verboden en op overtreding langdurige gevangenis straffen worden gesteld. Val van Rangoon spoedig verwacht DE militaire woordvoerder heeft ver klaard, dat het voornaamste doel van het Japansche ofensief tegen Burma het verhinderen van het verkeer op den weg door Burma is. Het offensief ontwikkelt zioh volgens de plannen, zoodat de inne ming van Rangoon weldra verwacht kan worden. Volgens inlichtingen, waarover de Japanners beschikken, bevinden zich op verschillende punten ten Noorden van Rangoon groote hoeveelheden materiaal, bestemd voor Tsjoengking. Te Tsjoengking is men ontevreden over de vertraging in het transport, terwijl aan Engelsahe zijde ontstemming is gewekt door het gebrek aan steun van Tsjoengking en het slechte moreel dier troepen die Burma moeten hei pen verdedigen. By een dergelijke oneenlg- heid in eigen kamp. aldus de Japansche woordvoerder, kan de gevechtskracht der troepen in Burma niet zeer hoog worden aangeslagen. De woordvoerder van het vrije Indische hoofdkwartier in Bangkok heeft in een rede tot alle Bntsch-Indiërs over den zen der van Bangkok verklaard: „Het is thans geen tijd van praten maar van daden. De Indiërs moeten thans opstaan tegen de Britten, anders is het misschien te laat. Ghandi's politiek van geen toepassing van geweld is een philosophisch ideaal. De Brit ten verstaan echter slechts de taal van het geweld. De Indische soldaten, die in het .midden-Oosten" door de spilniogendihe- den gevangen zUn genomen, hebben ont dekt, dat de troepen der spllmogendheden in het geheel geen barbaren zijn. De Indi sche gevangenen in de gevangenkampen der spilmogendheden worden veel beter be handeld, dan zij ooit door de Britten be handeld zijn." Tenslotte riep de woordvoerder de Indi sche soldaten in Britsch-Indië en aan alle Britsche fronten op, te strijden voor het herstel van Indië. EEN NEGERDIVISIE GENÉVE, 23 Jan. (D.N.B.). De Ame- rikaansche minister van oorlog, Stim- 6on, heeft de vorming van een neger pantserdivisie cn van de eerste geheel uit negersoldaten bestaande infanterie divisie aangekondigd. Voorts bestaat het plan, ccn vliegtuigeskader uit negervlie gers te vormen. BERLIJN, 23 Jan. Van militaire zijde verneemt het D.N.B., datö de bolsjewisten de laatste dagen ver scheidene uitvallen uit het belegerde Sebastopol hebben gedaan, die alle mislukten. Op den 21en deed de vijand wederom met een vrij sterke troepen macht een aanval, ditmaal op den Noordelijken vleugel der Dultsche troe pen. Ook deze aanval werd voor de Duitsche stellingen afgeslagen. Voorts wordt gemeld, dat Duitsche troe pen op den 21sten bij een vorst van 25 gra den aan het Donetsfront herhaalde bolsje wistische aanvallen hebben afgeslagen met zwaro verliezen voor de aanvallers De vij and richtte vooral zijn aanvallen op een door de Duitschers bezette plaats: hij werd afgeslagen en liet 300 dooden aqhter. Daarna ondernamen de Duitsche afdee- lingen een geslaagden tegenaanval: nadat een vijandelijk bataljon verslagen was. werd een plaats genomen, waarbu 200 bols jewisten gevangen werden genomen. Op den 22sten deden Duitsche vliegtui gen in de centrale zóne bijzonder heftige aanvallen. Meer dan 230 voertuigen en sle den en 9 stukken gcsohut werden vernie tigd. In den centralen sector hebben Duitsche infanteristen gisteren by strenge vorst 11 opeenvolgende bolsjewistische aanvallen af geslagen. Defvijand leed zware verliezen. OP do. pan-Amerikaanschc conferentie te Rio de Janeiro is het Donderdag avond. naar uit binnengekomen berichten blijkt, tot een onverwachte crisis gekomen. De Voltallige vergadering, waarin de resolutie over het afbreken dei betrekkingen van de Amerikaanschc landen met de asmogendbeden verwacht werd, was tegen 10 uur vastgesteld. De gedelegeerden hadden reeds hun plaat sen ingenomen en de filmoperateurs maakten zich gereed om de gedenkwaardige gebeurtenis te vereeuwigen, toen echter de belangrijkste personen nog steeds niet waren verschenen. Tenslotte verluidde, dat Welles, Guinazu, Aranha cn Rossetti eon onderlinge bespreking voerden. Voorts werd hekend, dat Argentinië medegedeeld had, niet accoord te kunnen gaan met den tekst dor resolutie, daar de redactie er van niet in overeenstem ming was met zijn positie. Ogk Chili heeft zijn goedkeuring van de resolutie in getrokken. In de kringen der gedelegeerden verluidt, dat Chili tot nu toe niet voorziene militaire en economische garanties verlangt. Men spreekt ir. de kringen der gedelegeerden over een uitstellen der vergade ring tot over drie dagen. Eenigc delegaties, waaronder ook die der Ver. Staten, zouden het voornemen hebben te verlangen, dat de voltallige vergadering Vrij dag bijeenkomt om over het afbreken der diplomatieke betrekkingen met de asir.ogondhcden te stemmen, om het even. welk resultaat de pogingen, tevens do goedkeuring van Argentinië en Chili tc verkrijgen, ook mogen hebben. schen is, noch naar die van de landen die zich bij de Vereenigde Staten hebben aangesloten. Het was echter beter, aldus zeide hij, de nieuwe formule te kiezen om een totale mislukking der onderhan delingen te voorkomen. De tekst der formule De tekst der formule, waarmee Argentinië en Chili hebben inge stemd en die kans heeft in do ple naire bijeenkomst te worden aange nomen, luidt: 7. De Ame rikaansche republieken be- krachtigen de verklaringen, volgens welke zij elke aanvalsdaad van een nict-Ameri- kaansehe mogendheid tegen een van haar beschouwen als een aggressieve daad tegen haar alle, omdat een dergelijke daad een maatregel tegen de vrijheid en de onafhan kelijkheid der Amerikaansche staten bctee- kent. 2. De Amerikaanschc republieken beves tigen haar volkomen solidariteit en haar besluit tot samenwerking en wedcrzijdsche bescherming, tot de uitwerking van den TNTUSSCHEN zou het compromisvoor stel betreffende het verbreken der di plomatieke betrekkingen met do spilmo- gendheden, Vrijdagmiddag tie Rio onder teekend worden. Daar do Argentijnsche delegatie echter nog geen antwoord van haar regeering had ontvangen, w erd de ondertcekening uitgesteld. Iemand uit de omgeving van Sumner Welles heeft verklaard, dat de nieuwe formuleering niet naar zijn eigen wen- TOKIO. 23 Jan. (D.N.B.)Het keizer lijke hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat de Japansche marine-luchtmacht op 21 Ja nuari het 19e bombardement van Singa pore heeft uitgevoerd, waarbij do volgende resultaten werden behaald: 1. Militaire- en regeeringsgebouwen te Singapore zijn door bommen getroffen, waardoor een groote brand ontstond. 2. In de haven van Singapore werd een vijandelijk schip tot zinken gebracht en een ander zwaar beschadigd. 3. Verwoesting van het vliegveld van Tengah, waar elf vijandelijke vliegtuigen van een groot type in brand geworpen ot vernield en een Spitfire neergehaald werden. Van Japansche zijde ging één vliegtuig verloren. United Pr fes meldt uit Tsjoengking, dat een militaire deskundige heeft ver-' klaard, dat de Japanners op Malakka in totaal 30 vliegvelden in handen heb ben, terwijl de Britten er nog slechts vier bezitten. Ten Zuidwesten van Lao- kay hebben de Japanners een zeer groot nieuw vliegveld aangelegd met een capaciteit voor 300 bommenwer pers. Volgens in de bladen afgedrukte verkla ringen van een ingenieur van Malakka, die kortgeleden Britsche vluchtelingen van Gemas naar het Zuiden heeft vergezeld, is het aantal inwoners van Singapore sedert het begin van den oorlog ongeveer verdrie voudigd, zoodat thans rond 3 millioen men- sohen op dat kleine eiland moeten leven. Het opmerkelijkst is, naar de ingenieur ver telde, de toeneming van het aantal vrou wen en kinderen. De mogelijkheden om hen onder te brengen zijn lang niet voldoende, daar alle belangrijke gebouwen van dynjy mietladingen zijn voorzien, die tot ontploff fing moeten worden gebraoht, zoodra de Japanners Singapore binnenrukken. Dien tengevolge geliikt de stemming onder de bevolking op een paniek. Daarbij komt, dat Gezicht op de haven van Singapore. (Schcrl-m) een belangrijke levensmiddelenschaarsohte is ontstaan. Het vertrouwen der inboorlin gen van Malakka in de Engelschen is, ge zien den snellen opmarsch der Japanners, volkomen verdwenen. De moesten hunner keeren reeds weer naar hun bij het ultbre-' ken van den oorlog ijlings ontruinjde wo ningen. De langs de Westkust van Malakka oprukkende Japansche troepen heb ben, naar Domei meldt, Donderdag in een sector de 45ste Indische brigade aangevallen en vernietigd. Zevenhon derd gevangenen werden binnenge bracht, acht stukken veldgeschut, veer tig pantserauto's en 600 vrachtauto's konden worden buitgemaakt. JAPANSCH OFFENSIEF OP DE PHILIPPIJNEN TOKIO, 23 Jan. (D.N.B.). De Japan sche strijdkrachten op de Philippijnen hebben volgens Domei een algemeen of fensief tegen do Amerikaanschc strijd krachten op het schiereiland Balanga ontketend. Nadat de Japanners een be langrijke vleugelposilie van den vijand hadden bezet, wordt de omsingelings- ring der Japansche troepen steeds nau wer aangehaald. 61 DOODEN IN ST. ETIENNE r VICHY, 23 Januari (D.N.B.). Het mijnongeluk te SI. Etiennc heeft vol gens de jongste officieele inlichtingen, <»1 dooden en 67 gewonden geëischt. Elf lijken heeft men tot dusver nog niet kunnen bergen. KABELVERBINDING TOKIO-HANOl TOKIO, 23 Jan. (A.NP.). De recht .streeksche kabelverbinding tusschen Tokio en Hanoi in Fransch-Indo-China is in ge bruik genomen. Deze verbinding is van groote beteekenis met het oog op de be trekkingen tusschen de beide landen, voor al na de oorlogshandelingen in Oost-Azië. ROME, 23 Jan. (Stefani). Een te Cairo gepubliceerd communiqué deelt^ mede, dat Italiaansch-Duitsche colonnes gislercn haar opmarsch naar het Oosten hebben voortgezet, sjerk beschermd door Duitsche en Italiaansche hommen- werpers, die begeleid werden door jacht vliegtuigen. Tegen het vallen van den avond, zoo verklaart het communiqué, dat door Reutor wordt medegedeeld, hadden de Britsche troepen zich ten Oosten ^«n Agedabia, dat Duitsche troe pen bezet hebben, teruggetrokken. DE OORLOG IN INDO-CHINA SJANGHAI, 23 Jan. (D.N.B.). Tsjoeng king deelt officieel mede, dat een eskader der bommenwerpers zijner luchtmacht een aanval heeft gedaan op Indo-Ohineescb gebied en het vliegveld Jenbay, ten Zuid westen van de grensstad Laokai. gebom bardeerd heeft. De Japansche militaire autoriteiten in Hongkong hebben besloten, alle vijandelijke buitenlanders in deze stad te interneeren. eve'ntueelen aanval op het halfrond heeft opgehouden- 3. De Amerikaansche republieken verkla ren daarom, terwijl zij haar souver cine rechten uitoefenen cn in overeenstemming met haar constitdtioneele instellingen, voor zoover deze haar toestemming geven, dat zij de diplomatieke betrekkingen met Ja pan, Duitschland en Italië niet kunnen handhaven, omdat Japan een land van ons continent heeft aangevallen cn de beide an dere dat land den oorlog hebben verklaard 4. De Amerikaansche republieken verkla ren tenslotte, dat zij. alvorens de in hel vorig artikel genoemde bepalingen van kracht worden, met elkander overleg ple gen, opdat de besluiten gemeenschappelijk en eenstemmig worden genomen. Naar voorts gemeld wordt, heeft de Amerikaansche ambassadeur te Buenos Aires namens Sumner Welles een be zoek aan Castillo gebracht en de voor gestelde formule met hem besproken. Castillo hiold zich echter st 'ikt aan de voorwaarde, dat ^het voorstel door het parlement en de regeering geratificeerd moest worden. GENEVE, 23 Jan. (A.N.P.). Volgens berichten uit Londen heeft de Australische minister van luchtvaart in Melbourne be kend gemaakt, dat meer dan één vliegtuigmoederschip, verscheide ne Japansche marinevliegtuigen en oorlogsschepen geconcen treerd zijnMn de nabijheid van de Bismarck-archïpel. Men moet re kening houden met het gevaar van een grooten aanval op Nieuw Guinea, die mogelijk nog heden kan beginnen. Naar Associated Press inmid dels uit Melbourne meldt, heeft de plaatsvervangende Australi sche premier, Forde, medege deeld, dat een Japansche landing op de Bismarck-Archipel bij Kelto, 400 km ten Zuidoosten van Rabaul, bevestigd is. Uit Rabaul op Nieuw Brittanje, ls aJs een der laatste berichten het nieuws ontvangen, dat sohepen, om. oorlogs schepen, gezien waren ter hoogte van het naburige eiland Watom. Onmiddellijk nadat dit bericht was doorgegeven, werden de verbindingen met Rabaul verbroken.. Men neemt aan, dat'het eiland Nieuw Brittanje door de Brltsohe troepen voor de Ja- pansdhe landing was ontruimd. Router meldt nader, dat ongeveer 1100 blanke vrouwen en kinderen per vlieg tuig van Rabaul naar Australië zijn overgebracht. Reuter meldt uit Melbourne, dat het Australische oorlogskabinet be sloten heeft aan Groot-Brittannië an Amerika een dringend verzoek tot het leveren van vliegtuigen en an dere leveranties te richten. Naar de Lortdensche correspondent van de Nya Dagligt Allehanda meldt, begint men volgens berichten van Engei- sche correspondenten in Australië daar in te zien, dat de gulle hulpverleening aan Engeland en de geallieerden het land aan zienlijk verzwakt heeft, zoodat het thans zwakker is dan wel noodig «was. Thans eisoht Australië onverwijlde leverantie van vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal uit Engeland en de Vereenigde Staten. De hertiaalde verklaringen, dat Duit-schland de voornaamste vijand is. zijn weinig geschikt om de steimming in Australië te verbete ren. Het is de vraag, aldus wordt voorts gemeld, of Australia dat zijn beste troepen heeft afgestaan voor de verdediging van het Suezkanaal en Engeland, wel in staat zal zijn zich te verdedigen. Vergeefs heb ben vooraanstaande mannen in Australië de leuze doen hooren: „Australië in de eer ste plaats". De vroegere Australische minister-presi dent Menzies, schrijft in een artikel in de Times, dat het van ondergeschikt be lang is, dat de dominions Zuid-Afrika en Canada er geen prijs op stellen vertegen woordigd te zijn ih het porlogskablnet Deze dominions liggen niet in de gevaren- zóne. Australië en Nieuw-Zeeland, die wei in de oorlogszone liggen, verlangen verte genwoordigd te worden door een eigen man op de plaats, waar de groote strategische beslissingen vallen. KIND VERBRAND MAASTRICHT, 23 Jan. Donderdag avond omstreeks zes uur is een anderhaJ i jarig kindje, het zoontje van het echtpaar R., in zijn bedje verbrand. De moeder had de kleine even alleen gelaten in de woning om aan kennissen in de buurt nieuws te vertellen uit een brief van haar man. die in Duitschland werkt. De kleine heelt waarschijnlijk het een of ander uit zijn bedje gegooid, dat een doek bij de kachel vlam deed vatten en zoo brand veroorzaak te. Toen de moeder terugkwam, was de kleine, h^t eenige kind van de familie deerlijk verbrand en reectó overleden. ZONDAG 25 JANUARI HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gewyde koorzjxng (gr.pl.). 8.15 Dtf zin van het boer zjjn. 8.30 Gram.muziek. 9.00 BNO: Nieuwsbe richten. 9.15 Voor dc jeugd. 9.45 Gram.muziek 10.00 Orgelconcert (opji.). 10.30 Kerkdienst. 12.00 Gram.muziek. 1215 Klaas van Becck en zyn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- cn 'economi sche berichten. 13.00 Gram.muziek. 13.05 Ne- derlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders? 13.20 De Meesterzangers en gram muziek. 14 00 Om roeporkest en gram muziek. 15.00 Radiotoo- ncel. 15.45 „Do Houtdief", komische opera. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Pianovoor dracht. 18.20 Sport van den dag 18.50 Gram. muziek. 19-00 Actueel halfuur 19.30 Rondom den toren", cabaYctprogramma. Vanaf 20.15 Heen voor de Radio-Centrales, dit over ccn lijnverbinding met do Studio beschikken. 20.15 Septetconcert. 20.55 Pianosoli (gr.pl.). 21.15 Gram.muziek 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Engelsehe uitzending: ,,An Ame rican sees Holland" of Gram.muziek. 22.15 24.00 Gram.muzjek. HILVERSUM'II, 301.5 M. 8.00 Gram.mu ziek. 9.00 BNO: Nieuwsberichten. 9-15 Mozart Regerconccrt' (gr.opn.). 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 Gevraagde platen. 12.00 „Indië in nood", tweegesprek. 12.15 Bach— Handelconcert (gr.opn.) 12.45 BNO: Nieuws, en economische berichten. 13 00 „Aan den Rijn", muzikaal programma. 13.45 Gram.mu ziek. 14.00 Ncdcrlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14 20 Omroepsymphonic-or- kest en soliste. Ca. 15 05 Causerie „Ons oude stcdeschoon". 15.20 Omroepsymphonie-orkost. 16 00 „Op den steiger", lezing door prof. dr. T. Goedewaagcn. 16.15 Gram.muziek. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gram.muziek. 17.30 Causerie „Nedorlandschc dichters schr\j\en Duitsche verzen". 17.45 BNO: Nieuwsberich ten cn sportuitslagen. 18 00 Orkest Malando en solist. 18.30 Onze Ncdcrlandsche taalclub, 19,00 BNO: Nieuwsberichten. 19.2(1 Roemeen- meensch orkest Gregor Serban. (19.4520.00 Spiegel "an de week). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding mot de Studio beschikken 20 15 Amuse, mentsorkest en Klaver Drie. 21.00 Gram.-mu ziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Toelichting op het woermachtsbcricht. 22.10 22.15 Gram.muziek. MAANDAG 26 JANUARI HILVERSUM I. 415 5 M. 7.15 Gram.mu. ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.-mu- ziek. 8.20 Ochtend-gymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Oude kamermuziek (gr.pl.). 9 15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram.- muziek.. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensem ble „De Kwintslag". 12.00 Pianovoordracht en gram.muziek. 12 40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuw*- en economische berichten. 13.00 Eerst rdït dan baet. 13.15 Vocale duetten met pianobegeleiding en gram.muziek. 13 45 Gram.muziek. 14.00 Salonorkcst on gramjnu- ziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muziek, 16.00 Bijbellezing 16.20 Hoorn en piano Ca. 16.40 Gram.muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberich ten. 17.30 Musettc-orkest en soliste. «1S.OO Landmans Lust. 18,30 De Ramblers 19.00 Ac tueel halfuur. 19 30 Haarlemsche Orkestver- ceniging en solist.Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de Studio beschikken. 20.15 Gram. muziek. 20.30 Haarlemsche Orkestvercenigini 21.25 Gram.muziek. t 21.45 BNO: richten. 22.00 BNO: E^ngelschc uitzending: „Things worth knowing about Holland" óf Gram.muziek. 22.15 Rococo-octet(opn.). 22 50 Amusementsorkest cn solist(opn.) 23.25 124.00 Boyd Bachman en zijn orkest (opn.). HILVERSUM II. 301.5 M\ 7.1*5—8.45 Zil programma Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Liederen met or. kerstbegeleiding (opn.). 10.40 Gram.muzieir. 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage. 11.40 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Amabile- sextet. 12.45 BNO: Nieuws- cn economisch» berichten. 13.05 Ottn Hendriks cn zijn orkest en gram.muziek. 14.00 Viooh piano, en gram. muziek. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Orkest Ma lando en solist. 15.45 Voordracht. 16.00 D» Romancers cn soliste. 16.45 Orgelconcert en zang. 17.15/ BNO: Nieuws-, economische- ea beursberichten. 17.30 Het Hollandsche Trie. 18.00 Het groote Omroeporkest en solisten. 19.00 BNO: Frieseh praatje over actucell vragen. 19 10 BNO: Nieuwsberichten. 19.25 Roemeonsch orkes' Gregor Serbnn. 19.45 P»- .litiek weekpraatje. 20.00 Omroeporkest (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Ccntralei, die over een 1'unverbinding met de studie te schikken)?20.45 Muzikale actualiteiten van dl week. 21.00 dc Melodisten en solist. 21..45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Gram.muziek. 22.1022.15 Avondwyding. Wrijf *3 avonds Kloosterbalsem goed in de huid. Na 'n kwartier is deze door de huid opgezogen. 's Nachts doet Kloosterbalsem dan zijn huid-genezende en huid- versterkende werking, maakt Uw huid gezond, glad en gaaf, bestand tegen 't ruwe klimaat! Tegen winterhanden, winter voeten, gesprongen handen is hot beproefde middel: AKKER's FEUILLETON „Die afschuwelijke plek," fluisterde zij. „liet ware weet ik er ook niet van Maar ik moet het geld betalen Mijn zuster is door hen op de ergste wijze afgeperst. Ais het verlangen naar dal gif haar in zijn greep heeft doet zij alles, betaaltieder bedrag. Zij heeft chéques ceteekend. die niet gedekt wa ren. en daar maken ziI gebruik van om haar /e chanfeeren Zij zijn zelfs lr.J mij gekomen. Als ik niet betaal als ik niet doorga met betalen, zullen ze naar mijn man gaan." Zij verborg het gelaat in dé handen en weende weer. „Ik kan het niet langer dragen. Tk weet niet. waarom ik u dit alles vertel Waarom komt u. juist op het oogenblik dat ik zoo over mijn zenuwen heen ben?" „U kunt mij vertrouwen." verzekerde ik haar. „U moet mij vertrouwen." „Nog meer bedreigingen," zei zij som ber. „Geen bedreigingen, maar gezond ver stand. U hebt geen vriend op de we reld. En nu, vprtelt u mij, wat u weet." „Tk heb u alles verteld." „Mqnr ik moet meer weten. Wie is Père Bernard?" Do klank van zijn naam trof haar als een slag in het gezicht. „Tk haat hem. dien Vreeselijken man Maar hij is maar eon tnssc,henpersoon Er is iemand achter de srhermon. die aan de touwtjes trekt. Tiet kan een vriend van ons zijn. iemand uit onze kringen. Daar ben ik van overtuig t Een maneen vrouw? Tk weet het niet maar het mnef een beest zijn. Mij zoekt de slachtoffers uit arme klein*» Connie was makkelijk genoeg, met haar vrooüjkheid, haar roekelooze levens vreugde, Fn hij heeft zijn helpers om ze in zijn netten te lokken." Dat klonk'niteressant Dus er was een meester misdadiger Een gevoel van op winding maakte zich van me meester. Ik wist al zoo veel. Wie weet hoe gauw ik misschien het gchcele geheim van het complot al zou kunnen oplossen. Ik bleef nog even en hoorde de be droefde vrouw zooveel mogelijk uit over alle bijzonderheden, die zij moge lijk nog wist. Maar zij wist heel weinig. Haar eigen zuster was een slachtoffer maar zelf wist zij feitelijk niets. Tenslotte Verliet ik het groote huis. Ik had beloofd, dat haar geheim bij mij veilig was, en de barones had beloofd, dat zij niemand iets zou vertellen van mijn bezoek. Ik^gcloof, dat zij ondanks alles blij was, toon ik eindelijk weg ging. Zij was bang voor de pers. Zij wist, dat zij en haar familie op den rand van een afgrond stonden en dat een afschu welijk schandaal ieder oogenblik kon los harsten. Buiten had ik liet geluk spoedig een taxi te vinden, die mii naar de bureaux van Lc Clair^n braeht. F.n slechts een naar minuten later stapte ik weer he' kantoor vatè mijn kPant binnen de trappen op naar de kamer van Arthur Mavnau. Maar dezen keer wandelde ik naar binnen, onbevreesd en bijna vroolijk. F.r brandde licht in zijn kamer VTavnau was er nog. ofschoon de nacht redacteur uanwezig was. Mij had op mij gewacht Een goed teoken. „Homelsche goedheid, waar heb ie ge zeten9" bromde hij nijdig „Moet je een boelen nacht uithlïivcn voor die malle históriei van je'? Wat heb je uitge voerd?" „U hebt op me gewacht," zei ik uit dagend. Ilij vermeed het, mij aan te kijken. „Tk was bang, dat ze je misschien in de Seine hadden gegooid." zei hij. „En dat zou een nieuwtje geweest zijn. dat ik met het grootste genoegen gedrukt had." Ik was aan zijn onhebbelijkheden wel gewend en wist, dat er onder dien on vriendelijken bolster een warm hart klopte. Hij leunde voorover. „Kom, Agncs, wat heb je ontdekt?" „Meer. dan u denkt zei ik en IippscIi mezelf op zijn schrijftafel. ..Verdoovende middelen, een bende. En ik ben er ach ter gekomen." Hij keek me aan en zakte achteruit in zijn stoel. „Opium? Je bont stapel." „Integendeel De Tempel van Ara ra is niet anders dan ëen voorwendsel F,n Père Bernard is al even weinig een priester als.. \..lij een verslaggeefster,'' viel hii me venijnig*in de rede ..Dat kunnen we niet drincken. niet nis we geen bewijs hebben. Wat heb je te pakken gekre gen?" „Niets... niets, dat we al zouden kun nen plaatsen „Niets," schreeuwde hij. vuurrood „Hemel, wat voor soort krant denk je eigenlijk, dat dit is? Jo blijft den heelen nacht weg, je bezorgt me een doods angst en als jo dan terug komt. en zegt. dat je nieuws hebt. zeg je, dat we het niet kunnen drukken." „Luistert u nu eens," zei ik. „Wacht tot we alles weten. Dan zullen we een geschiedenis drukken waar de heele stad van achterover valt" „Later, later, later." mopperde hij ..Dat is hot eenige. wat je weet. Altijd vertel je-mp. dat ik moet wachten. Wat is het nu eigenlijk?" In het kort bracht ik hem verslag uit van mijn ontmoeting met Père Ber- •isrd, van den Tempel, van den zoomen van het s.s. Memel en tenslotte van mijn liP7nek aan baronet; De Oharron. Toon ik klanr was keek hij mij be wonderend aan. „Je hpnt óf een verdraaid handie meisje, óf jo bent de handigstp leugc naarsfer van heel Parijs Je staat op het punt om ontslagen te worden en jo komt met oen dergelijke historie aan Waarschijnlijk denk je. dat ik eon suf kop beu?" Ik aarzelde „We moeten voorzichtig zijn Luc Si mon heeft ook al lont geroken. Ik weet niet hoeveel hij weet. maar ik geloof, dat ik hem stukken voor hen." Arthur Haynau kreunde. „Lue Simon Die kcrej is gewoon Krankzinnig gewiekst „Maakt u zieh over hem maar geen zorgen. Mijn grootste illusjp is. hem een maal een heentje te lichten." Arthur Haynau ging er niet verder op in pn daar was ik blij genoeg om! „En wat nu verder?" vroeg ik. „Inderdaad kunnen we dit nog niet nubliceeren. zoolang we geen Bewijze* hebben. En dat is jouw taak, Agnes. 0* morgen weer naar don tempel en ncorc een fotograaf mee. Zie foto's te. make* van den Père en van het gebouw. Be weer maar. dat ie een artikel wilt schril vën over liet goedo werk. Maar houd i* nogen open en zie wat je te weten kun' komen." Ik gleed van het bureau af <*n zwaaide met mijn hand mijn hoofdrf dacteur oen groot toe „Ik heb u begrepen zei ik. „De oft dorgoteokende wordt detective." HOOFDSTUK V Er dreigt gevaar Den volgenden morgen vroeg haald* ik den fotograaf A-an het kantoor af cr tezamen trokken wij. naar de Passat de la Casserole Hij heette Laurent cr was een lange jongen mot een smal er zicht en een ernstige uitdrukking. Z-g vingers zaten vol vlekken van alle che micaliên. die hij gebruikte. „Wat een baan!" jammerde hij onder weg. „Dat zijn nu de opdrachten, die ik krijg Een missiegebouvv in een volk huurt! Die krant van ons gaat naar dc haaien. Kunt u zich iomand voorstellen die 7in heeft daarover te lezen?" „Massa's." antwoordde ik. „En houd ie mond liever en maak een paar goede kieken." (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2