STADSNIEUWS FILMS voor deze week: Üxjsmjda Het Qroot-Qaasbeker-Qilde BOLS Iredewoid reed uitstekend 2.25 J. A. SCKOTERMAN Zn Dames! Fa. Duim Burger Melkverstrekking op de scholen V Kou -Griep -Pijn Pblitievaria PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Boete van f 500.- wegens prijsopdrijving r V Qrand'Théatre City-Theater INGEZONDEN STUKKEN Denk aan de vogels! limonade siroop Grenadine Tokio bereid tot een vreedzame regeling met Tsjoengking NEEN, VOETGANGER.' Manfelcostuums Mantels vilthoeden De Pot-Verteerders te Soest MEDISCHE HULP Nederlandsche zwemsters naar Duitschland? JAPANS BEZETTE GEBIEDEN he BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 JANUARI 1942 ?EN elfstedentocht achter den rug bij een abnormaal lage temperatuur, aan Ëbn vooravond en tot besluit een vermoeien- treinreis vice-versa de Friesche hoofd- mod. het "zijn factoren, welke de gedach'e \chtvaardigen, dat iemand geen behoefte \reft aan bezoek. Vandaar ook. dat we Jtfcravond in de meening verkeerden ment Bredewold in ruste verzonken te Jdien vinden. Het kwam echter anders uit pV troffen een kring van kennissen rond kachel, welke een tweetal potten torste. Vaarin op Drentsclie wijze gezette koffie miittelde. 7 Onze elfstedenman genoot liet bewege- pk bijzijn van zijn zoontje, dat nog een T:<7r of tien aan kracht en enthousiasme koet winnen, om dan samen met z'n vader l*cn schaatstocht met de schoonste traditie i den lande te verslaan Om met de deur in huis te vallen: Bre- rold kon er niet florissanter uitzien. beetje handenkoud gehad en verder biets dan optimistische klanken. Schit terend ijs. een uitstekend uitgezette rou te. geen pech en geen last van moeheid. [Alleen het begin en het eind waren min- jer prettig geweest. Eerst ruim een iwartier ioopen naar de Schenken- :hans en dan in donker en koude de .ïoren aandoen, viel niet mee. De af spraak was. dat hij aan den start Vecn- slra zou ontmoeten, maar er waren zoo- reel menschen op de been, dat de beide [Amersfoorters elkaar niet troffen. Bre- lewold liep echter een anderen stadgc- Inoot tegen het lijf, van Dijken, die een heel stuk al§ reisgenoot fungeerde, maar tenslotte het tempo te hoog vond en er [den voorkeur aan gaf, zijn programma listiger af te werken. Hetgeen hem ook >lukt is. Onderweg ging alles gesmeerd. [De eerste honderd K M. zaten er klokslag Iwaalf uur op, een prachtig gemiddelde Ivoor een tochtrijder na vier uur rijden. In Bolsward hing hij de Noren op den rug en wierp hij zich ipet de Friesche doorloopers onder de voeten op de tweede helft, waarin de wind als tegenstander optrad. Op het Sneekermeer kreeg Bredewold ruzie met zijn bagage, ook de schoenen op zijn rug bleken weerspannig en her haaldelijk geneigd gevolg te geven aan de wet van de zwartekracht. Daar zulks oponthoud veroorzaakte ook een van zijn handschoenen bleef ergens in Fries land achter werden de pakjes brood tot onnoodige hallast veroordeeld. Dit ie tevens een waarschuwing voor een ieder, die Elfstedentochtplannen heeft: neem alleen het allernoodzakelijkste mee, dus zoo min mogelijk. Na voor de laatste étappe dt dorst met héérlijke Frico, een alom geroemd, gratis verstrekt drankje, gelescht te hébben, stevende hij welgemoed op Leeuwarden aan. Precies kwart voor zes. sloeg hij daar zijn laatsten slag ruim drie uur eerder dan vorig jaar. Een kranige prestatie, welke rechtvaar digt. dat hij voleend jaar als wedstrijd rijder wil meedoen 's Avonds gezellig bijeen geweest in de Harmonie, het Friesche milieu bij uitnemendheid. F.cVi avond, aldus onzp zegsman, welke men niet licht vergeet. Toen naar bed en den volgenden mor gen op den trein. Bredewold had gisteren natuurlijk vrij af van dienst. Maar 's middags was hij nog niet lang thuis, of hij toog met zijn sportieve vrouw en een kennis naar de Eem, om die even weg te brengen naar Soest... op de schaats! Nader vernemen wij, dat behalve Bredewold en de gebroeders Nico en Henk Kalt de tocht volbracht werd door A- Roodbergen, M. H. van A6sclt. G. Es- veld, aHe drie mannen van de P.T.T. verder Vcenstra, van Dijken. Zijlstra, Ilamstra Bearda en Woudenberg. Deze stadgenooten arriveerden tusschen half zeven en half negen. Zooals bekend, is eenigen tijd ge leden door het Gemeentebestuur van Amersfoort besloten over te gaan tot al&emcehe melkverstrek king op de scholen. Thans kan worden medegedeeld', dat deze verstrekking op de scho len in het Soesterkw artier zal aanvangen op Dinsdag 3 Fe bruari a.s. Met de verstrekking op de scholen in de andere stadswij ken zal worden begonnen, zoodra voldoende fleschjes beschikbaar zullen zijn. De aflevering van de fleschjes door de glasfabriek on dervindt nl. door omstandigheden eenige vertraging. Door ihuri kou, koorts en pynuitdry- vendo werking" holpon hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Myn- hardt te Zeist. Mynhardt's Poeders per stuk 8 cent. Doos -15 cent. Cachets, genaamd „Mynhardtjos" Doos 10 en 50 cent. Een bakker uit ónze stad. die zich schuldig maakte aan prijsopdrijving van gebak en koek, werd door de poli tie bekeurd. Buitendien ontdekte men, dat hij in den zwarten handel aard appelen en witte boonen heeft gekocht Ten nadeele van een expediteur al hier werd uit eon van zijn auto's, rij dende tusschen Utrecht en Amersfoort oen snij worst van pl.m. 4 K.G. geslo- Jen. Op een bord waren voor de deelnemers nuttige wenken gegeven. (Pax Holland - de Haan m ZONDAG 25 JANUARI Gebouw „Eben Haëzer" 10 uur: ds. Ddnszelmann. 3.30 uur: ds. Pannebakker. Nieuwe Kerk 10 uur: ds. Blok. 3 30 uur: ds. Groeneweg, Hilversum. Jcugd- dienst. Emmakerk 10 uur: ds. v. d. Berg. 8.30 uur: ds. Monster. Kapel „Zon en Schild" 10 uur: ds. Nauta. Gymnastiekzaal R.H.B.S. Geen dienst. Rusthuis „De Lichtenberg" 8 uur: ds. Dönszelmann. Gasthuiskerk. 10 unr: de heer v. d. Heide. W'u'kgebouw Laurens Costerplein 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur: Kinderkerk. Wijkgebouw Bethel 10 uur: Kinderkerk. Evang. Luth. Kerk Geen dienst. Vryz. Hervormden Volksgebouw 10.30 uur: ds. van Rossum. Rcmonstr. Gemeente 10.30 uur: dr. R. Miedema. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. Golterman. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur: dr. J. Schelhaas, Tzummarum. 8 uur: ds. Holwerda. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur: ds. Poprna. 8 uur: ds. Popma. 81 Jan. Bevestiging en intrede ds. E. T. I d. Born. 3.30 uur. Wcsterkerk 10 uur: ds. Holwerda. 8 uur: ds. J. Schelhaas. Vrye Evangelische Gemeente Eben Haëzer Muurhuizen 209 4 uur: de heer Kranenburg, Utrecht. Geref. ife^k in Hersteld Verband 10.30 en 5 uur: ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 10 en 5.30 uur: ds. Drenth. Vrjje Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 10 en 3 uur: Godsdienstoefening. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 4 uur: Godsdienstoefening. 27 Jan. 7 uur n.m.: ds. P. Honkoop, Den Haag. I Hoofdredacteur: R. LEENKNEGT Amersfoort Naast den hoofdredacteur is verant woordelijk voor de rubrieken Stads nieuws en Sport: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort Oud-Katholieke Kerk ('t Zand 13) 10 uiir v.m.: H. Dienst. (Kapel v. h. Oud Kath. Seminarie) 3.30 uur: Vesper. Vrije Katholieke Gemeente (Regentesselaan 21) 10.30 uur: Gezongen Mis. Nicasiusstraat 4 10 uur: Eercdienst. 3.30 uur: Prediking des Woords. Amersfoortsche Bergkapel Regentesselaan 21 10.30 uur: Dra. A. J. Plooy, Amsterdam. Kerk Appelweg 11.50 uur: Kinderkerk. Pinkstergemeente Gebouw Concordia, Langestraat 113. lede ren Dinsdagavond 7.30 uur: Zendeling N. Vetter. Leger des Heils 10 uur v.m.: Heiligingsdienst. 7 uur nam.: Heilsbijeenkomst. Leider: J. Langelund, directeur Jongens- Miuis. HOOGLAND 10 uur: ds. Posthumus Meyjes. LEUSDEN 10 uur: ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehonden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverins 't Zand 81 H.H. Missen om 6.30, 8, 9.15 en 10.30 uur. Hoogmis. Om 6 uur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H.H. Missen om S en 9.16 uur. Hoogmis 10.45 uur. Om 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 H.H. Missen om 7.30, 9 uur en '10.30 uur Hoogmis. Lof 6 uur. Parochie v. d. H. Ansfridus y Jacob Catslaan 28 H.H. Missen om 8 uur, 9.30 uur en 11 uur Hoogmis. Lof 4.30 uur. HOOGLANDERVEEN Parochie St. Jozef Vroegmis 8.30 uur, Hoogmis 10.30 uur, Lof 5 uur. HOOGLAND St. Martinus Vroegmis 8 uur. Kindermis 9.30 uur. Hoog mis 10.30 en Lof om 6 uur. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam heeft een chemische fa briek te Amersfoort beboet met 500. daar de directie de prijzen van het door haar in den handel gebrachte zeeppoe der en schuurpoeder na 9 Mei 1040 gelei delijk heeft verhoogd, zonder dat daar voor eenige rechtsgeldige vergunning was verleend. li „Es war eine rauschende Ball nacht" Een film, gewijd aan Tsjaikofski, Peter rijltsch Tsjaikofski, grootmeester der mu ziek. Hans Stiiwe kreeg de taak om de figuur van den componist uit te beelden hij doet dat goed, althans meegevoel voor de tragiek van dezen mensdh,' hoewel het geenszins een èdhte Tsjaikofski-rol kon worden daartoe wijkt het scenario te veel af van de waaiiheid omtrent Tsjaikofs ki. Zarah Leander is ook van de partij, zij zal voor het meerendeel van het pyöllek misschien nog grooter trekpleister zijn dan de naam „Tsjaikofski"Hoe het zij: re gisseur Carl Frölich laat haar spelen, dat de stukken er af vliegen. Het is prettig, dat Leander onder zijn leiding meer werd dan al/leen maar ornament. Veflen zullen den inhoud van „Es war eine rauschende Ballnadht" reeds kennen, we zullen dus maar geen weergave van het scenario doen. Het komt er op neer, dat er een film gemaakt Is, die historische juist heid mist, doch een interessante bloemle zing geeft uit Tsjaikofski's muzikale oeuvre. Het orkest van de Berlijnsohe Staatsopera speelt de Romance de vierde en zesde Svm- phonie. Italiaansch Capricio en Casse Noi sette. Verrukkelijke muziek. „Ik beschuldig' Is het een arts geoorloofd om aan een ten doode gedoemde, wiens of wier leven nog slechts gerekt worafc in een hel op aarde van Pijn en hulpbehoevendheid, de verlossende injectie te geven? Het is voorwaar geen vraag, die beantwoord kan of mag worden in een filmrubriek. Nochtans dient zu' hier aan geroerd, want de film „Ik beschuldig" stelt dit probleem in al zijn scherpte. Professor Heyt (Paul Hartmann) schenkt zijn vrouw (Heidemarie Hafehcyor) de zachte dood. Op de rechtszitting, die daarna volgt, geeft hij als verklaring: „Ik deed het omdat ik meer van haar hield dan eenig ander ter wereld". En daarna vraagt hij om zijn von nis. De film eindigt daarmee zy omzeilt nog juist het punt, waar .het om een uiteindelijk stelling nemen gaat. Het vonnis blijft ge -heel achterwege, en dus blijven de toeschou wers, Ihoe zy ook de filmisch uiteengezetto moreele gezichtspunten mogen bezien, in het vage dolende ten aa'nzien van de strikt juri dische zijde van het geval. Een bepaalde ge- dachtengang wordt hun echter door de film wel degelijk gesuggereerd. Doch nogmaals: Het probleem is van te grooten diepgang dan dat hier in deze kolommen op zou kun nen worden ingegaan. Bepalen we ons dus verder tot de aesthe. tische kwaliteiten van dit werk. Die z'yn ze ken. de moeite waard. Regisseur Liebeneiner beschikte in Hartman, Heidemarie Hatheyer, Mathias Wicman (dr. Lang) en Harold Paulsen (de zwager) over zeer goede acteurs. Ieder voor zich zijn zy tot levendige, krach tige karakterrollen in staat. Bovendien werkte er een fotograaf mee, die voortdu rend -verrast door origincelc suggestieve op namen. Deze fotobeelden werden tot film aaneengeregen in een nhythniischen styl, die vaak verbluffend raak is en in ieder geval heel wat dynamischer aandoet dan wat we den laatsten tijd zagen. Ook de geluidsmon tage voldoet aan strenge eischen. En zoo mag gezegd worden, dat Ik beschuldig" niet alleen een interessante, doch ook een zeer goede film is geworden. v. d. Kraan Jr. KETTING HONDEN Geeft Uw kettihg>hond vooral in deze koude dagen zooveel mogelijk vrijheid en een warm plaatsje in huis, stal of schuur. Het leven is ook aan een hond niet ge schonken, 'om weg te kwijnen en te sterven bij machteloos geblaf en gerammel aan een ketting iblj een hok of in een ren. Bedenkt, dat het dier. evengoed als de mensoh, behoefte heeft aan beweging 'en beschutting. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, Aid. Amersfoort Heidemarie Hatheyer en Paul Hart mann is de film Jlz beschuldig (Foto Tobis City Theater) Burgerlijke Stand GEBOREN: Franciscus Wilhelmus z. van Cornelis Marinus Mulder en Pctronella van der Veen; Willempje, d. van Jacob Cornelis van Ojik en Adriana Folmer; Hendrik, z. van Hendrik Malta en Susanna van de Meer Sjelomo, z. van Samuel Hamburger en Ma- rianna van Straten; Aartje Antonia, d. van Aart van Dyk cn Lena Tiemens; Maria An- toinetta d. van A. van Putten en M. A. Schol ten. OVERLEDEN: Aalbért Haarsma 74 jaar, echtgenoot van Anna Maria Schouten. GEEN DIENST IN DE ST. JORIS In verband met de weersomstandig heden zal er morgen geen dienst zijn in de St. Joriskerk. In plaats daarvan zal er om 10 uur v.m. en om 3.30 uur n.m. gebruik worden gemaakt van gebouw ,Eben Haëzer" in de Muurbuizen. PER LITERKRUIK WIJNHANDEL UTR.STR. 17 TEL. 3450 TOKIO, 2i Jan. (D.N.B.). In 3en rede voor bet Lagerhuis heeft minister president Tojo herhaald, dat Japan be reid is voorstellen van Tsjoengking te ontvangen voor een vreedzame verzoe ning wanneer dit regiem zijn houding wijzigt. Tojo verklaarde: „Ofschoon Japan de laatste vijf jaren tegen Tsjoengking 'heeft gevochten, beschouwt het China nocr steeds als een zustervolk en zijn wil om het met. open armen te omvan gen, indien het slechts zijn dvvaalhLgrip- nen opgeeft, is onveranderd. Aile feuten van Tsjoengking in het verleden zullen \ergeten zijn met het verdwijnen van den Engelschen en Amerikaansohen in. vloed. Thans is de tijd voor Tsjoengking zokomon te ontwaken en ik maaK van deze gelegenheid gdbruik het daartoe uit te noodigen. Daar moogt gij niet Ioopen: dat bord duldt een rijwielpad aanverboden voor alle andere verkeer (tegenwoordig óók verboden voor voetgangers!) GRAND THé&TRE. Van Vrydag af ertoo- ning van „Er waé eine rauschende Ball- nacht". Voorstellingen: I .rdag 6 en 8.15 uur, doorl. Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden 8 uur. nam. Zaterdag en Woensdag matinée om 2.30. CITY THEATER. Van Vrijdag t/m. Don derdag Vertooning van „Ik beschuldig". Voorstellingen als in Grand Théatre. REMB ANDT THEATER. Vertooning van dc film „Wiencrgcschichtcn". DE VALK. 24 Jan. Nieuwjaars-Variété van het N.V.V. district Amersfoort. 7.30 uur. GRAND THEATRE. 28 Jan. Cabaretavond Kees Pruis. 7.30 uur. DE VALK. 31 Jan. Bouns Tooniel Selskip, opvoering van „De Kening-Skaok". 7 uur. GRAND THEATRE. 5 Fcbr. Amersf. Con certver. Liederenavond van Else Rijken, 7.30 uur n.m. IN ONZE KEIENVESTE FRANK'SHOTEL NOG ALTIJD 'T BESTE op punten op speciale vergunning en punten Nog slechts enkele weken verkoop van Dames- en Kinderconfectie Arnhemschéweg 26 - Tel. 3977 P? DE moge zijn buurtsprauk hebben Soest hoeft met zijn „pot-verteerders" stellig niet onder te doen. Er ligt over dit „droomende" plaatsje met zijn roode villa daken, stuif duinen, wijde heidevelden en uk- kers. nog altijd een slip van een zeer oud boetekleednimmer zal het berouw van Baron van Gaasbeek in 1500 vergeten wor den. die met zijn zoon '..uit rijden" ging en dezen doodde „Zoon", moet hij gczegdHicbben, ..pak die teugels zoo beet". Maar de zoon luisterde niet en de baron was een driftig man: met 'n zweep sloeg hü den naast hem zitten de tegen z'n slaap, zoodat deze dood van den bok tuimelde De tijd zou de kleine episode uitge- wischt hebben t— ook al was de naam van Gaasheek eens in het nietige Soest van weleer zeer gezien, gelijk als die van een schout. ware het niet, dat de baron diep zijn zonde beleed. Hij be paalde, dat de opbrengst, van zijn lan derijen aan de bevolking zou worden verdeelden dat is door alle eeuwen heen tot op heden toe in Soest zoo ge bleven. De oude Soestenaren maakten van dit „extraatje" een feest, dat er we zen mocht, waarbij de wijn rijkelijk vloeide en minstens 3 koeien geslacht werden: dit heette het „pot-verferen" Onlangs hu heeft het. Groot-Gansbeker- gilde of tewel het Gilde van Sint Aech ten in deze het organiseerende .lichaam" waarvan ettelijke d*r voor mannen stokoude Soester boeren zijn weer de hoofden bij elkaar gestoken en besloten, traditioneel gelden uit te keeren. Dit boetegeld wordt overigens, zooals in den loop der eeuwen trouw vastge houden volgens de bepalingen, alleen aan de geboren katholieke Soestenaren uitbetaald. Denkt u maar niet., dat tij dens de bewogen potverteerdersfeesten iemand anders over den vloer kwam! Deze dagen yan „bloemetjes-buiten zetten" waren overigens uniek. Na het proefmaal 's Zondags in het voormalige logement „De Koophandel", waarbij de geslachte koeien gekeurd werden, begon s Maandags het feest en dat duurde totDonderdagmorgen. Men zag toen menigen Soester boer dien ochtend wan kei langs de vertrouwde akkers gaan De laatste twintig jaar is men aan het uitdeden gegaan. Het geld werd ver schillend besteed, al werden er nog wel eens „feestjes" gehouden. Doch thans heeft men het verstandiger gevonden een en ander voor het huishouden opzij te leggon. Het ging overigens ook maar om een som van ongeveer 4 gulden ge rekend over 2 jaar, wat gezien het feit dat bv. in '35 over -4 jaar nog 25 werd uitgekeerd, wel een sterk dalende lijn te zien geeft. Maar jade kring der pot-verteerders breidt zich door nieuw geboorten steeds uit. Het Gilde beschikt ook nog over een vaandel en een trom, maar noch de Ouder man. noch de eerste raad kon ons zoo gauw vertellen, waar deze attributen eigen lijk warenze slaan ergens in een ver geten hoekje omjer het stof. De dagen, dat ij gebruikt werden om het feest aan tc kondigen, waarop de heele Soester bevol king reeds bij voorbaat het gildeliedie „En Babbeloontje, vol van verstande, eer dat de zon voor de maan ondergingbegon te neuricn, zijn lang geleden. Maar de „ouden" weten nog wel. dat toen yroolijke boerendansen om den gildeboom uitgevoerd werden deze boom stond eertijds aan (jen Grooten Mollewcg dicht bij het land an den ongelukkigcti baron, dat 4 Ha root is cn in den Middelwljk- en Lange End polder ligt. wen deelnamen. Als iemand weet, wat het begrip „feest-vieren" eigenlijk in houdt, dan zijn het wel de pot-verteer ders van Soest. Elke 6 jaar worden de landerijen van baron van Gaasbeek, eertijds bewoner van het trotschc „Bleyendaal", waar thans ook geen steen meer van te vin den is, publiek verhuurd door een nota ris. Ieder jaar wordt de opbrengst van den oogst door het Gildehestuur op de Boerenleenbank gedeponeerd Voorloopig geldt, het parool van „zui nig pot behecren", maar men hoopt, dat de dagen van „En Babbeloontje" weerom zullen komen... (Nadruk verboden) Zondag hebben dienst dc volgende genees- heeren: Linschotcn, Perseynstraat 27; tel. 6808. Plonip, Regentesselaan 15; tel. 5591. Hulp wordt alleen verstrekt voor ziekte gevallen,^ie medische hulp dringend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek van Haan, Julianaplein 3; tel. 4609 cn Soester Apotlhcck, Socsterweg 94; tel. 5474. Zondag hebben dienst de vroedvrouwen: Mej. Perk, II. v. Viandenstrant 2; tel. 5086. Mcj. Vcrnhout, Soesterweg 232; tel. 3374. h'cdcrlandechc Toeristenbond A.S. W.B. Deze historische booin viel den „mo dernen" tijd ten offer, toen namelijk in '98 het locaalspoortje Utrecht—Baarn aangelegd werd. De trein kon er moei lijk omheen rijden en du&werd de bijl in den stam gezet. Maar Soest haastte zich een nieuwen gildeboom te planten, die nog heden ten dage op den hoek van de F. C. Kuyperstr. en Lange Brinkweg staat. Ach ja, de oude Soestenaren zuchten nog wel eens. wanneer zij aan het groot- sche vierjaarlijksche feest denken. Zo aren daar fel op. Eertijds ginc men ooraf ook trouw ter kerke, omdat de katholieke baron wilde, dat voor zijn zoon regelmatig gebeden zou worden, maar zooals een oude Soester boer van het gilde ons zei, was daar irt de laat ste jareji „wat de slof in geraakt". Maar men mompelt nog wel eens over Ie muziek uit Utrecht, „Jantje de Speel man" en de bewogen feesten, waaraan een paar honderd boeren met hun vrou ZWEMMEN KEULEN, 23 Jan. Van Duitsche zijde vernemen wij, dat. de zwemvereeni- ging Undine te MuenchenGladbach op Zondag 1 Maart internationale zwem wedstrijden organiseert. Het plan bestaat om bij deze wedstrij den ook eenige van de beste Nederland sche zwemster^ uit te noodigen, dié dan den strijd tegen haar Duitsche concur renten zullen aanbinden. CLEARJNGKOERSEN 's-GRAVENHAGE, 23 Jan. Koersen voer stortingen op 24 Januari tegen verplichtin gen luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Franscho francs 3.768 Lires 9.91 Deensehe kronen 36 37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 8.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 8.77 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30 PengÖ (oude s&'hul'den) 36.519 Pengö (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1 26 Küna 3.77 TOKIO. 24 Jan. (D.N B.). Minister president Tojo heeft in het Lagerhuis de volgende vier beginselen genoemd, volgens welke liet bestuur in de door hel Japansclie leger bezette gebieden ge- legcld wordt en die moeten leiden tot de totstandkoming van een groot-Aziatisch economisch bestel: 1. Beveiliging van hulpbronnen, in het bijzonder van die, welke de oorlog voering dienen. 2. Verhindering van den uitvoer van grondstoffen uil de Zuidelijke landen naar het vijandelijke buitenland. 3. Verzekering van de voor de jflaat- selijke Japansche strijdkiachten noodige levensmiddelen verzorging. 4. Opwekking vah de buitenlandsche ondernemingen tot samenwerking met Japan. De woordvoerder vaij het bureau voor de inlichtingen. Hori, heeft verklaard, dat Japan niet zal ingrijpen in het optreden van religieuze organisaties op de Philippijnen en in de overige door Japan bezette gebieden, wanneer zij „zich honden in hun eigen sfeer". Hij voegde hieraan toe: „bescherming van religieuze werken behoort tot den grond slag van onze politiek". Naar de Brilsche nieuwsdienst meldt, worden de Britsche burgers in de door Japan hezett^ gebieden goed behandeld. Vele Engelschen te Tientsin. Hongkong en andere plaasten zijn in hotel onder- ebracht. In Saigon zijn negen Britten uit hechtenis ontslagen. Zij kunnen zich binnen een bepaald gebied vrij bewegen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 3